bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 19.01.2018 | Vārda dienas: Alnis, Andulis
LatviaLatvija

Finanšu institūts: Piektdaļa vecāku ar bērniem par naudas lietām nerunā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Tikai katram piektajam bērnam vecumā no pieciem līdz 23 gadiem Latvijā (22%) bijusi detalizēta saruna ar vecākiem par naudas lietām. Tikmēr tikpat liela daļa bērnu (20%) šādu sarunu tā arī nepiedzīvo, jo vecāki ir pārliecināti, ka viņu atvases finanšu ikdienas prasmes apgūs paši, atklāj Swedbank Finanšu institūta veiktais pētījums Baltijas valstīs.

Turklāt vairums vecāku (54%) atzīst, ka ģimenē pārrunājuši vien personīgo finanšu plānošanas pamatprincipus, niansēs neiedziļinoties.

Lai arī Latvijas sabiedrībā kopumā finanšu pratība uzlabojas (iedzīvotāju iesaiste finanšu pakalpojumu izmantošanā ir augsta, un finanšu pratības indekss ir augošs), tomēr aptaujas rezultāti norāda uz satraucošām tendencēm ģimenēs – vecāki tās nenodod tālāk saviem bērniem.

Swedbank Finanšu institūta eksperte Evija Kropa norāda, ka tas rada bažas par nākamo paaudžu spēju pieņemt pārdomātus finanšu lēmumus un prasmi rīkoties ar naudu.

«Vecāku ieguldījums bērnu izpratnes veidošanā par naudas vērtību un rīcības likumsakarībām ir kritiski svarīgs jau agrīnā vecumā, līdz ar pirmās kabatas naudas piešķiršanu. Svarīgi, ka vecāki bērnam izskaidro ar naudas pelnīšanu, tērēšanu un krāšanu saistītos aspektus un ir līdzās ar draudzīgu padomu arī brīžos, kad pieļautas kļūdas. Labāk, ka tās tiek pieļautas vēl «mācību periodā» un izmaksā pāris eiro, nekā desmitiem vai pat simtiem eiro jau pieaugušā vecumā,» tā Kropa.

Vienlaikus viņa norāda, ka globalizācijas un tehnoloģiju attīstības rezultātā finanšu pakalpojumi ir kļuvuši daudz pieejamāki un arīdzan daudzpusīgāki. Papildus dažādām priekšrocībām, klātesoši ir arī riski un «jauni spēles noteikumi». Tādējādi prasmēm šos finanšu pakalpojumus pārzināt un atbilstoši izmantot ir izšķiroša nozīme pārdomātu lēmumu pieņemšanā. Piemēram, jau šobrīd redzam, ka aizvien vairāk vecāku saviem bērniem tēriņu naudu izvēlas dot ne vien skaidrā naudā, bet arī kā pārskaitījumu uz bērna maksājumu karti.

«Tātad pieaugušajiem ir iespēja jau salīdzinoši agrā posmā iepazīstināt bērnus ar tādiem finanšu pakalpojumiem kā norēķinu konts, maksājumu karte, bankas mobilā aplikācija un bezkontakta norēķini. Nereti vecāki atzīst, ka apzināti izvairās no šāda veida sarunām ar bērniem, jo bažījas, ka uz visiem jautājumiem var nebūt atbildes, un viņi paši savulaik pieļāvuši kļūdas,» saka eksperte.

Turklāt minot arī to, ka tomēr nevajadzētu baidīties bērniem atklāt kļūdas, bet gan gluži pretēji – izmantot kā reālu piemēru, norādot uz darbību sekām. Vecākiem jārēķinās ar savu bērnu interesi par jaunākajām tehnoloģijām un arī piedāvājumiem finanšu sfērā. «Vecākiem pašiem jābūt zinošiem un gataviem sniegt nepieciešamo palīdzību. «Strausa metode» šajā gadījumā nav risinājums, jo, kā zināms, finanšu prasmes vispirms bērni apgūst tieši ģimenē, un paļaušanās uz skolu vai citiem informācijas avotiem vien ir riskanta,» norāda Finanšu institūta eksperte.

Bērnu tēriņiem seko līdzi tikai agrīnā vecumā

Vecāki bērnu tēriņus pēc kabatas naudas piešķiršanas visbiežāk pārrauga tikai agrīnā vecumā. Kā rāda pētījums, tikai piecu līdz sešu gadu vecumā naudas izlietojums no vecāku puses tiek kontrolēts pilnībā, kamēr vēlāk, sākot no desmit līdz 15 gadiem, naudas izlietojumu vecāki ar bērniem pārrunā tikai periodiski. Bērnam sasniedzot 16 gadu vecumu, vecāku uzticība pieaug un tēriņus kontrolē vien retais.

Kaut arī pēc 16 gadu sasniegšanas vairums vecāku pilnībā uzticas pusaudžu izvēlēm, tomēr šāds lēmums varētu būt pārsteidzīgs, jo vecāku finanšu plānošanas padoms šajā vecumā joprojām ir būtisks.

Laikam ejot, mainās gan bērnu vajadzības, gan tēriņi, ko apstiprina arī pētījuma rezultāti – pusaudžu vecumā mainās jauniešu ikdienas tēriņu struktūra, kad aktuāla kļūst naudas tērēšana izklaidēm un apģērbam (attiecīgi norāda 37% un 34% jauniešu vecumā no 16 līdz 19 gadiem).

«Līdzīgi kā pirms lielāka pirkuma veikšanas vai pat aizņēmuma pieprasīšanas, ir svarīgi pārskatīt savu finansiālo situāciju, tā arī augot bērnam, ir lietderīgi pārrunāt jaunos apstākļus. Piemēram, vidusskolas vecumā būtu jāpārrunā ar atvasi, kāds varētu izskatīties studiju laiks un ar kādiem finanšu plānošanas aspektiem būs jārēķinās – dzīvesvietas izdevumi, ikdienas tēriņi, mācību maksa, izklaide, apģērbs, u.c.,» norāda Kropa.

Runājot par tēriņiem, ne mazāk svarīgi ir motivēt bērnu veidot uzkrājumus. Saskaņā ar pētījuma datiem, bērni dažādos vecumos ir gana naski krājēji – 76% aptaujāto vecāku atzīst, ka viņu bērni krāj naudu kādam noteiktam mērķim. Bērnam pieaugot, paradums neiztērēt visu naudu uzreiz un daļu atlikt «nebaltām dienām» vai kārotā pirkuma veikšanai, būs ļoti laba vecāku sniegtā «ceļamaize».

Zināšanas par uzkrājumu veidošanas nozīmīgumu, attiecīgās rīcības sekām un atbildīgu finanšu plānošanu kā vecākiem, tā arī viņu bērniem varētu ļaut ļautu izvairīties no dažādiem kārdinājumiem, piemēram, vieglas un ātras aizdevuma noformēšanas vienas īsziņas attālumā.

Ref: 225.000.103.2225


Pievienot komentāru

Simtgadē gaļu drīkstēs – Lietuvas katoļu baznīca atbrīvo no Lielā gavēņa simtgades dienā

16.februārī Lietuvā atzīmēs 100.gadadienu kopš mūsdienu Lietuvas izveides un šī diena iekrīt Lielā gavēņa laikā. Sakritība likusi sapulcēties Lietuvas katoļu baznīcas vadībai, kura pirmoreiz savā vēsturē pieņēmusi lēmumu šajā dienā atbrīvot katoļticīgos no gavēšanas.

Maršruts nedēļas nogalei: Barikāžu atceres pasākumi un Līgatnē dzīvnieku vērošanas pārgājiens

Šajā nedēļas nogalē sestdien, 20.janvārī, visā Latvijā norisināsies 1991.gada barikāžu aizstāvju atceres dienai veltīti pasākumi. Savukārt svētdien, 21.janvārī, uzsākt jauns projekts un būs iespēja izzināt interesantu ekskursiji Rīgas Ebreju kopienas namā.

Pēc frakcijas izjukšanas no divām Saeimas komisijām atsauc NSL deputātus

Saeima ceturtdien nolēma atsaukt Gunāru Kūtri un Aivaru Meiju no parlamenta Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas.

Ukraina Latviju un Igauniju iekļāvusi nodokļu patvēruma valstu sarakstā

Ukraina iekļāvusi Latviju un Igauniju savā nodokļu patvēruma valstu sarakstā, šim lēmumam spēkā stājoties 2018.gada sākumā, vēsta laikraksts Eesti Paevaleht.

Latvijas riska kapitāla investoru pērnā gada ieguldījumu vērtība - 26 miljoni eiro

Latvijas riska kapitāla fondi 2017.gadā veikuši investīcijas 26 miljonu eiro vērtībā. Kopumā pērn veiktas 17 jaunas investīcijas, no kurām 14 jeb 82% veiktas jaunuzņēmumos, bet trīs - jau stabilos uzņēmumos, liecina Latvijas Privātā un riska kapitāla asociācijas apkopotā informācija.

Kaljulaidu kritizē par atzīta, bet nesavaldīga režisora iesaistīšanu prezidentes simtgades pieņemšanā

Igaunijas simtajos valsts svētkos centrāls notikums būs prezidentes pieņemšana Tartu, saistībā ar kuru sabiedrībā uzvirmojušas viedokļu atšķirības, jo atklātā vēstulē oponēts rīkotāju izvēlei pasākuma māksliniecisko daļu uzticēt teātra «NO99» režisoram, kurš ir savulaik fiziski uzbrucis savai kolēģei.

Par 2 miljoniem pieaudzis finansējums studiju vietām augstskolām un koledžām

Par diviem miljoniem eiro pieaudzis pieejamais finansējums valsts finansētajām studiju vietām Izglītības un zinātnes ministrijas augstskolām un koledžām. Vienas studiju vietas bāzes izmaksas ir palielinājušās no 1393,11 eiro 2017.gadā līdz 1458,51 eiro 2018.gadā.

Kaimiņa sods nebijis precedents Latvijas vēsturē; «Esmu pārliecināts - man liegs dalību «oligarhu lietas» galaziņojuma nolasīšanā»

«Cilvēks var gulēt Saeimā, cilvēks kā Saeimas deputāts var rupjiem vārdiem rakstīt sociālos tīklos un interneta portālos un pazemot jebkuru Latvijas iedzīvotāju, cilvēks var personīgu interešu vadīts lūgt valsts pielaidi, kad tiek izskatīts kāds konkrēts likumprojekts, taču, acīmredzot, cilvēks nevar, izsakot viedokli, apšaubīt dažu labu kolēģu psihi,» tā komentējot Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas lēmumu sodīt deputātu Artusu Kaimiņu ar liegumu apmeklēt vienu Saeimas plenārsēdi, sacījis pats Kaimiņš.

Latvijā mājokļu cenu kāpums trešajā ceturksnī bijis straujāks nekā ES vidēji

Eiropas Savienības dalībvalstu vidū Latvijā pērnā gada trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada mājokļu cenas pieaugušas par 9,5%, kas ir krietni straujāks kāpums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina ES statistikas biroja Eurostat ceturtdien, 18.janvārī, publiskotie dati par 27 bloka dalībvalstīm.

Ādažu bāzē atklās jaunas kazarmas būvniecību

Piektdien, 19.janvārī, plkst. 13.00 aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš piedalīsies piemiņas kapsulas iemūrēšanas ceremonijā Ādažu bāzē, atklājot daudzfunkcionālas kazarmas būvniecību. 

Sakritība? Ar Saskaņas un ZZS balsīm Sudraba paliek «Oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijā

Saeimas deputātu vairākums ceturtdien, 18.janvārī,  neatbalstīja ierosinājumu atsaukt Ingunu Sudrabu no «Oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijas.

Pārrobežu bērnu nolaupīšanu skaits ES liek uzlabot strīdu risināšanas noteikumus

Ceturtdien, 18.janvārī, lemjot par izmaiņām Eiropas Savienības noteikumos par starptautisku šķiršanās strīdu risinājumu, Eiropas Parlamenta deputāti galveno uzmanību pievērsa bērnu interešu aizstāvībai, BNN vēsta Parlamentā. 

Nabadzības riskam Latvijā pakļauti 22,1% iedzīvotāju

2016.gadā Latvijā nabadzības riskam bija pakļauti 425 tūkstoši jeb 22,1% iedzīvotāju - par 0,3 procentpunktiem vairāk nekā 2015.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes 2017.gadā veiktās iedzīvotāju aptaujas dati. Šo iedzīvotāju ekvivalentie ienākumi bija mazāki par 330 eiro mēnesī.

Aptauja: Latvijas iedzīvotāji internetā visbiežāk iegādājas modes preces

Latvijas iedzīvotāji internetā visbiežāk pērk preces skaistumkopšanai un veselībai, kā arī modes preces, liecina DPD sadarbībā ar Kantar TNS veiktā ikgadējā aptauja par eiropiešu tiešsaistes iepirkšanās paradumiem. Vienlaikus 86% Latvijas e-pircēju ir veikuši pirkumus ārzemju interneta vietnēs, un tas ir augstākais rādītājs Eiropā.

Helmanis: Teju 17 milj. lielie Ogres pašvaldības kredīti saistīti ar ES projektiem

Teju 17 miljonu lielās kredītsaistības, ko Ogres novada pašvaldības plāno uzņemties 2018.gadā, saistītas ar Eiropas Savienības projektu īstenošanu, un pašvaldība ar laiku šo naudu saņems atpakaļ, teic Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis.

LLKA: Piena tirgu Latvijā var sakārtot, apvienojoties eksportam

Pēdējās dienās Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija saņēmusi gan atbalstu, gan nopēlumu par publiski uzsākto diskusiju attiecībā uz straujajām piena iepirkuma cenu izmaiņām, kas skārušas lielāko daļu piena kooperatīvu. Tas veicinājis piena kooperatīvu saliedēšanos ar mērķi sakārtot piena tirgu, ņemot piemēru no graudaudzētāju kooperatīviem, kas šo darbu paveica pirms 15 gadiem, vēsta asociācijas pārstāvji.

Pašvaldība palielinās līdzfinansējumu privātajiem bērnudārziem

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komiteja ceturtdien, 18.janvārī, akceptēja izmaiņas Rīgas domes saistošajos noteikumos par pirmsskolas izglītības nodrošināšanu, kas paredz palielināt līdz 231 eiro līdzfinansējumu par bērniem no pusotra gada līdz četru gadu vecumam, vēsta domē.

Turpmāk jānodrošina sniega un ledus notīrīšana no jumtiem un trotuāriem

Sākoties intensīvai snigšanai, saskaņā ar normatīvajiem aktiem namu īpašniekiem vai to apsaimniekotājiem ir jānodrošina sniega un ledus notīrīšana no jumtiem un trotuāriem. Pretējā gadījumā ir iespējami sodi, bet, ja ir cietušie kājāmgājēji - pat tiesvedībam, atgādina Rīgas pašvaldības policija.

Igaunijas Banka vēlas no apgrozības pamazām izņemt 1 un 2 centu monētas

Igaunijas Banka ierosinājusi, ka valsts naudas sistēma varētu sekot citu eirozonas dalībvalstu piemēram un ierobežot viena un divu eiro centu apgrozību, lai ar laiku tās pilnībā izņemtu no apgrozības.

Forevers paziņo, ka izstājas no Pārtikas uzņēmumu federācijas

Pašmāju gaļas pārstrādes uzņēmums Forevers ir nolēmis izstāties no Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas, līgumu pārtraucot šī gada janvārī.

Saglabās pilnvaru termiņu ierobežojumu tiesu priekšsēdētājiem

Saeima ceturtdien, 18.janvārī, pieņēma grozījumus likumā Par tiesu varu, saglabājot ierobežojumus tiesas priekšsēdētājam ieņemt šo amatu vairāk nekā divus termiņus pēc kārtas.

Katalonijas parlamentam atsākot darbu, priekšsēdētāja amatā – neatkarības atbalstītājs

Katalonijas reģionālais parlaments pirmajā sēdē pēc tā iepriekšējā sasaukuma atlaišanas un ārkārtas vēlēšanām par priekšsēdētāju ievēlējis separātiski noskaņotu politiķi, kas liecina, ka turpināsies reģiona centieni atdalīties no Spānijas.

VIDEO: Steigā, ar gramatiskām kļūdām parlamentārās izmeklēšanas komisija apstiprina «oligarhu lietas» galaziņojumu

Neskatoties uz iebildumiem, gramatiskām kļūdām, pārmetumiem par paviršu darbu, kā arī Ingunas Sudrabas iespējamo neatbilstību amatam, tā kā izjukusi viņas pārstāvētās partijas No Sirds Latvijai frakcija, komisijai pārceļot sēdi no pulksten 11.00 uz 8.30 un steigā balsojot, apstiprināts «oligarhu lietas» galaziņojums.

Cert.lv: Uzbrukumi e-veselības sistēmai un aģentūrai LETA varētu būt rīkoti pēc pasūtījuma

Uzbrukumi e-veselības sistēmai un aģentūrai LETA varētu būt rīkoti pēc pasūtījuma, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta Panorāma norāda informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas Cert.lv vadītājas vietnieks Varis Teivāns.

Nacionālie bruņotie spēki saņēmuši jaunas taktiskās radiostacijas Harris

2017.gadā Latvija saņēmusi Amerikas Savienoto Valstu korporācijas Harris ražotās militāri taktiskās radiostacijas vairāk nekā 10,5 miljonu ASV dolāru vērtībā. Apjomīgā jauno radiostaciju piegāde stiprinās Nacionālo bruņoto spēku komandvadības spēju un ļaus turpināt attīstīt ilgtspējīgu un ar citām NATO dalībvalstīm savietojamu sakaru sistēmu, vēsta Aizsardzības ministrijā.