bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 20.10.2017 | Vārda dienas: Leonīda, Leonīds
LatviaLatvija

Finanšu institūts: Piektdaļa vecāku ar bērniem par naudas lietām nerunā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Tikai katram piektajam bērnam vecumā no pieciem līdz 23 gadiem Latvijā (22%) bijusi detalizēta saruna ar vecākiem par naudas lietām. Tikmēr tikpat liela daļa bērnu (20%) šādu sarunu tā arī nepiedzīvo, jo vecāki ir pārliecināti, ka viņu atvases finanšu ikdienas prasmes apgūs paši, atklāj Swedbank Finanšu institūta veiktais pētījums Baltijas valstīs.

Turklāt vairums vecāku (54%) atzīst, ka ģimenē pārrunājuši vien personīgo finanšu plānošanas pamatprincipus, niansēs neiedziļinoties.

Lai arī Latvijas sabiedrībā kopumā finanšu pratība uzlabojas (iedzīvotāju iesaiste finanšu pakalpojumu izmantošanā ir augsta, un finanšu pratības indekss ir augošs), tomēr aptaujas rezultāti norāda uz satraucošām tendencēm ģimenēs – vecāki tās nenodod tālāk saviem bērniem.

Swedbank Finanšu institūta eksperte Evija Kropa norāda, ka tas rada bažas par nākamo paaudžu spēju pieņemt pārdomātus finanšu lēmumus un prasmi rīkoties ar naudu.

«Vecāku ieguldījums bērnu izpratnes veidošanā par naudas vērtību un rīcības likumsakarībām ir kritiski svarīgs jau agrīnā vecumā, līdz ar pirmās kabatas naudas piešķiršanu. Svarīgi, ka vecāki bērnam izskaidro ar naudas pelnīšanu, tērēšanu un krāšanu saistītos aspektus un ir līdzās ar draudzīgu padomu arī brīžos, kad pieļautas kļūdas. Labāk, ka tās tiek pieļautas vēl «mācību periodā» un izmaksā pāris eiro, nekā desmitiem vai pat simtiem eiro jau pieaugušā vecumā,» tā Kropa.

Vienlaikus viņa norāda, ka globalizācijas un tehnoloģiju attīstības rezultātā finanšu pakalpojumi ir kļuvuši daudz pieejamāki un arīdzan daudzpusīgāki. Papildus dažādām priekšrocībām, klātesoši ir arī riski un «jauni spēles noteikumi». Tādējādi prasmēm šos finanšu pakalpojumus pārzināt un atbilstoši izmantot ir izšķiroša nozīme pārdomātu lēmumu pieņemšanā. Piemēram, jau šobrīd redzam, ka aizvien vairāk vecāku saviem bērniem tēriņu naudu izvēlas dot ne vien skaidrā naudā, bet arī kā pārskaitījumu uz bērna maksājumu karti.

«Tātad pieaugušajiem ir iespēja jau salīdzinoši agrā posmā iepazīstināt bērnus ar tādiem finanšu pakalpojumiem kā norēķinu konts, maksājumu karte, bankas mobilā aplikācija un bezkontakta norēķini. Nereti vecāki atzīst, ka apzināti izvairās no šāda veida sarunām ar bērniem, jo bažījas, ka uz visiem jautājumiem var nebūt atbildes, un viņi paši savulaik pieļāvuši kļūdas,» saka eksperte.

Turklāt minot arī to, ka tomēr nevajadzētu baidīties bērniem atklāt kļūdas, bet gan gluži pretēji – izmantot kā reālu piemēru, norādot uz darbību sekām. Vecākiem jārēķinās ar savu bērnu interesi par jaunākajām tehnoloģijām un arī piedāvājumiem finanšu sfērā. «Vecākiem pašiem jābūt zinošiem un gataviem sniegt nepieciešamo palīdzību. «Strausa metode» šajā gadījumā nav risinājums, jo, kā zināms, finanšu prasmes vispirms bērni apgūst tieši ģimenē, un paļaušanās uz skolu vai citiem informācijas avotiem vien ir riskanta,» norāda Finanšu institūta eksperte.

Bērnu tēriņiem seko līdzi tikai agrīnā vecumā

Vecāki bērnu tēriņus pēc kabatas naudas piešķiršanas visbiežāk pārrauga tikai agrīnā vecumā. Kā rāda pētījums, tikai piecu līdz sešu gadu vecumā naudas izlietojums no vecāku puses tiek kontrolēts pilnībā, kamēr vēlāk, sākot no desmit līdz 15 gadiem, naudas izlietojumu vecāki ar bērniem pārrunā tikai periodiski. Bērnam sasniedzot 16 gadu vecumu, vecāku uzticība pieaug un tēriņus kontrolē vien retais.

Kaut arī pēc 16 gadu sasniegšanas vairums vecāku pilnībā uzticas pusaudžu izvēlēm, tomēr šāds lēmums varētu būt pārsteidzīgs, jo vecāku finanšu plānošanas padoms šajā vecumā joprojām ir būtisks.

Laikam ejot, mainās gan bērnu vajadzības, gan tēriņi, ko apstiprina arī pētījuma rezultāti – pusaudžu vecumā mainās jauniešu ikdienas tēriņu struktūra, kad aktuāla kļūst naudas tērēšana izklaidēm un apģērbam (attiecīgi norāda 37% un 34% jauniešu vecumā no 16 līdz 19 gadiem).

«Līdzīgi kā pirms lielāka pirkuma veikšanas vai pat aizņēmuma pieprasīšanas, ir svarīgi pārskatīt savu finansiālo situāciju, tā arī augot bērnam, ir lietderīgi pārrunāt jaunos apstākļus. Piemēram, vidusskolas vecumā būtu jāpārrunā ar atvasi, kāds varētu izskatīties studiju laiks un ar kādiem finanšu plānošanas aspektiem būs jārēķinās – dzīvesvietas izdevumi, ikdienas tēriņi, mācību maksa, izklaide, apģērbs, u.c.,» norāda Kropa.

Runājot par tēriņiem, ne mazāk svarīgi ir motivēt bērnu veidot uzkrājumus. Saskaņā ar pētījuma datiem, bērni dažādos vecumos ir gana naski krājēji – 76% aptaujāto vecāku atzīst, ka viņu bērni krāj naudu kādam noteiktam mērķim. Bērnam pieaugot, paradums neiztērēt visu naudu uzreiz un daļu atlikt «nebaltām dienām» vai kārotā pirkuma veikšanai, būs ļoti laba vecāku sniegtā «ceļamaize».

Zināšanas par uzkrājumu veidošanas nozīmīgumu, attiecīgās rīcības sekām un atbildīgu finanšu plānošanu kā vecākiem, tā arī viņu bērniem varētu ļaut ļautu izvairīties no dažādiem kārdinājumiem, piemēram, vieglas un ātras aizdevuma noformēšanas vienas īsziņas attālumā.

Ref: 225.000.103.2225


Pievienot komentāru

Latvijas budžeta pārpalikums 2016.gadā veidojis 9,5 milj. eiro

Vispārējās valdības budžeta pārpalikums 2016.gadā veidojis 9,5 milj. eiro jeb 0,04 % no iekšzemes kopprodukta. Tikmēr vispārējās valdības konsolidētais bruto parāds gada beigās bija 10 091,6 milj. eiro jeb 40,6 % no IKP, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Tartu atkāpjas mēra vietnieki, kuri aizturēti par iespējamu kukuļņemšanu

Igaunijas otrajā lielākajā pilsētā Tartu no mēra vietnieku amatiem atkāpušies Artjoms Suvorovs un Valvo Semilarskis, kuri šonedēļ aizturēti uz aizdomu pamata par kukuļņemšanu.

Vienota ostu tīkla izveidē Latvijā plānots ieguldīt 5,9 miljonus eiro

Rīgas plānošanas reģiona un Kurzemes plānošanas reģiona ostās tiek uzsākts nozīmīgs tūrisma projekts, kura mērķis ir izveidot vienotu jahtu ostu tīklu Latvijā un Igaunijā ar kvalitatīviem pakalpojumiem, kas ļautu nākotnē attīstīt burāšanas tūrismu un piesaistīt ārvalstu burātājus no Skandināvijas un citām valstīm.

Eksperte: Latvijā nevalstiskajā sektorā strādājošajiem ir liels «izdegšanas» risks

Latvijā nevalstiskajā sektorā strādājošajiem ir liels izdegšanas risks, intervijā Latvijas Radio sacījusi kādreizējā domnīcas Providus direktore, pilsoniskās sabiedrības eksperte Dace Akule.

Vides piesārņojums pasaulē saistīts ar katru sesto priekšlaicīgas nāves gadījumu

Vides piesārņojums 2015.gadā bijis saistīts ar kopumā deviņiem miljoniem priekšlaicīgas nāves gadījumu, secināts pētījumā, kas kā divus cilvēka veselībai kaitīgākos vides piesārņojuma veidus izcēlis kaitīgu vielu klātbūni gaisā un ūdenī.

Pasaules akciju tirgi izjutuši spiedienu

Pasaules akciju tirgi ceturtdien, 19.oktobrī, izjutuši spiedienu, Volstrītā apsīkstot šonedēļ pieredzētajam akciju cenu pieaugumam, bet biržas Eiropā saskārās ar krīzi Katalonijā.

Producents: Kinoindustrijā nāk strādāt daudz gados jaunu cilvēku

Latvijā pēdējos gados sākusi veidoties kinoindustrija, un īpaši priecē tas, ka tajā nāk strādāt daudz gados jaunu cilvēku, intervijā sacījis režisors un producents, kompānijas Film Angels Productions pārstāvis Jānis Kalējs.

Autovadītājiem jābūt īpaši uzmanīgiem, drīzumā uz ceļiem gaidāms «melnais ledus»

Autovadītājiem jābūt īpaši vērīgiem uz autoceļa un jāpielāgo braukšanas paradumus, ņemot vērā laika apstākļus un ceļa seguma īpašības. Meteorologi prognozē, ka jau šajās brīvdienās naktīs gaisa temperatūra var pazemināties zem nulles, kas nozīmē, ka no rīta autoceļi vietām var būt apledojuši un slideni.

Infektoloģe: Gripa nogalina bioloģiski trauslākos, tostarp bērnus un grūtnieces

Gripa ir bērnu un jaunu pieaugušo infekcija, taču tā nogalina bioloģiski trauslākos, pauž Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu vakcinācijas centra vadītāja infektoloģe Dace Zavadska.

Atvieglo investoru darbību starp Latviju un Vjetnamu

Parakstīts Latvijas Republikas valdības un Vjetnamas Sociālistiskās Republikas valdības līgums par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma nodokļiem un tā protokols.

Maltas žurnāliste nogalināta ar «tālvadības ierīces detonētu» spridzekli

Maltas amatpersonas pavēstījušas, ka atklāts – žurnāliste Dafne Karuana Galicija nonāvēta, automašīnā, kurā viņa braukusi, palaižot spridzekli ar tālvadības ierīci.

Tuvākajās dienās ieplūdīs aukstāks gaiss, bet nokrišņu būs maz

Kaut arī tuvākajās dienās virs Latvijas dominēs augsta spiediena atzars, tomēr sestdien, 21.oktobrī, Latvijas dienvidu rajonos ir sagaidāmi īslaicīgi nokrišņi ciklona darbības rezultātā virs Polijas teritorijas. Jau tuvākajās dienās Latvijā ieplūdīs aukstākas gaisa masas un, gan dienām, gan naktīm kļūstot vēsākām, iespējams jau nākamnedēļ atsevišķās vietās sagaidīsim pirmo sniegu, vēsta Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Kučinskis: Latvijā nevar uzņemt papildu patvēruma meklētājus

Latvijā nevar uzņemt papildu patvēruma meklētājus, ceturtdien, 19.oktobrī, tikšanās laikā ar Eiropas Komisijas prezidentu Žanu Klodu Junkeru sacījis Ministru prezidents Māris Kučinskis.

Farmaceite: Viltīgā osteoporoze - nešķiro ne vecumu, ne dzimumu

Kaulu trauslums, biežas traumas un nepilnvērtīgs uzturs, kā arī mazkustīgs dzīvesveids ir ideāla vide, lai veidotos pirmie aizmetņi nopietnām kaulu un locītavu saslimšanām. Tā kā mūsdienās šī problēma kļūst arvien aktuālāka, arī farmaceitiem bieži tiek uzdoti jautājumi saistībā ar kaulu sāpēm, norāda Euroaptiekas farmaceite Daina Bulmeistere.

Barometrs: Nepietiekams materiālais stāvoklis liedz ģimenes pieaugumu

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka vēlamais bērnu skaits ģimenē būtu vismaz trīs, bet realitātē vismaz pagaidām visbiežāk ģimenēs ir divi bērni un mazāk. Par iemeslu visbiežāk atzīts nepietiekams materiālais stāvoklis, liecina Baltic International Bank Latvijas barometra aptauja. 

Skandināvi pārpērk tūrisma uzņēmumu Lietuvā, gaidāmas pārmaiņas arī Latvijā

Nīderlandes tiešsaistes ceļojumu organizācija Otravo paplašinās un iegādājas lietuviešu tiešsaistes ceļojumu aģentūru Interno Partneris, tādā veidā piesakot sevi Baltijas tirgū.

Zviedrijas ārlietu ministre: seksuāla uzmākšanās pastāv arī politiskā līmenī

Zviedrijas ārlietu ministre paudusi atbalstu aktuālai sociālo mediju kampaņai, kas pievērš uzmanību seksuālas izmantošanas un uzmākšanās gadījumiem visā pasaulē un aicinājusi arī poltiķus Zviedrijā pievērsties šīs problēmas risināšanai.

DB: Latvijas miljonāru saraksta galvgalī ir divi ABLV Bank bankas īpašnieki

Jau vairāk nekā desmit gadus Latvijas miljonāru saraksta galvgalī ir divi ABLV Bank bankas īpašnieki, vēsta laikraksta Dienas Bizness izdotais ikgadējais žurnāls 100 Latvijas lielākie pelnītāji.

Abāšins: OCTA adrošināšanas cenu griesti vēl nav sasniegti

Transportlīdzekļu īpašnieku obligātās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas cenu griesti Latvijā vēl nav sasniegti, taču straujam cenu turpmākam kāpumam nav pamata, intervijā LNT raidījumā 900 sekundes teicis Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins.

Tiesībsargs: Desmit gadu laikā nepilsoņu statusa jautājums ir jāatrisina

Turpmākie desmit gadi varētu būt pārejas periods, lai «pieliktu punktu» nepilsoņu statusam Latvijā, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta panorāma sacījis tiesībsargs Juris Jansons.

Katalonija «neceļ ausi», Spānija draud autonomajā reģionā ieviest tiešu pārvaldi

Separātiskā Spānijas reģiona Katalonijas vadība nav pakļāvusies Madrides ultimātam, līdz ceturtdienas, 19.oktobra, rītam paskaidrot, vai reģions ir pasludinājis neatkarību vai nav. Tā vietā katalonieši pavēstījuši, ka tiešām varētu atdalīties, ja Madride turpinās «apspiešanu».

Par Latvijas vērtīgāko uzņēmumu desmito reizi atzīts Latvenergo

Arī šogad par Latvijas vērtīgāko uzņēmumu atzīta AS Latvenergo, kura 2017.gada topā uzrādīja vērtības pieaugumu 34 % apmērā, salīdzinot ar pērno gadu, vēsta Prudentia un Nasdaq Riga veidotais ikgadējais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101.

CSP: 16,7% uzņēmumu izmanto mākoņdatošanas pakalpojumus

Šī gada sākumā Latvijā 98,7% uzņēmumu ar nodarbināto skaitu 10 un vairāk lietoja internetu, bet pašiem sava tīmekļa vietne bija 62,9% uzņēmumu, liecina dati no Centrālās statistikas pārvaldes aptaujas par informācijas tehnoloģiju lietošanu uzņēmumos.

Jaundzimušo skaits krītas, arī mirušo mazāk

Šī gada deviņos mēnešos Latvijā piedzima 15 723 mazuļi, kas ir par 1113 bērniem mazāk nekā attiecīgajā periodā pērn,liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie provizoriskie demogrāfijas rādītāji.

Nākamā gada pavasarī atklās Maxima XXX veikalu Rīga Plaza

Nākamā gada pavasarī centrā Rīga Plaza tiks atvērts lielveikals Maxima XXX, jo ir saņemts Konkurences padomes pozitīvs atzinums. Šī veikala izveidē Maxima Latvija plāno investēt 2,06 miljonus eiro.