bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 19.01.2018 | Vārda dienas: Alnis, Andulis

Gaidot jaunos ES likumus: kā pašiem parūpēties par savu datu higiēnu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Lai pievērstu pastiprinātu uzmanību datu drošībai Eiropas Parlamenta Informācijas birojs izveidojis ieteikumu sarakstu, kā pasargāt sevi no nevēlamas datu noplūdes.

Autors: SXCProti, līdz ar to, ka digitālā ēra cilvēkus ir padarījusi atkarīgus no tiešsaistes blaknēm – liels apjoms personīgās informācijas kļūst pieejams internetā, un tiek nodots tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem. Kā uzsver eksperti, daudzi nav aizdomājušies, ka arī lejupielādējot aplikācijas, diezgan brīvi tiek dota pieeja mobilo ierīču datiem.

Tādēļ Eiropas Parlaments brīdina:

1. Nav ieteicams izmantot vienu un to pašu paroli vairākās interneta vietnēs. Parolei jābūt gana sarežģītai, lai to nevarētu uzminēt – nav vēlams lietot bērna, mājdzīvnieka vai savu vārdu. Paroli nevajag saglabāt mobilā tālruņa atmiņā.

2. Dzēsiet pārlūkprogrammā sīkdatnes jeb cookies, lai šie interneta cepumiņi mazinātu iespējas negodīgiem izsekotājiem zagt informāciju.

3. Neturiet atvērtu interneta banku un vienlaikus arī kādu sociālo profilu. Rezervējot viesnīcu vai pērkot preces internetveikalā, vēlams lietot atsevišķu maksājumu karti, kur ir ieskaitīta neliela naudas summa. Kārlis Šadurskis diskusijā dalījās pieredzē, ka ar viņa karti, pašam nezinot, tika nopirktas koncerta biļetes ASV. Naudu izdevās atgriezt – lai arī vien pēc pāris mēnešiem.

4. Summējot informāciju, ko par sevi vēstām sociālajos tīklos, bieži vien var noskaidrot gan patēriņa paradumus, gan adresi vai vietu, kur regulāri esat sastopams, piemēram, sporta zālē vai lekcijās. Spilgtus piemērus diskusijā nodemonstrēja jaunā žurnāliste Elza Jēkabsone. Studenti eksperimenta nolūkā apkopoja piecu nepazīstamu cilvēku ierakstus Twitter, LinkedIn un citos sociālo tīklu profilos, uzzinot par viņiem daudz privātu “detaļu”. Svarīgi rūpēties, lai vēstījumi sociālajā tīklā netiktu izmantoti ļaunprātīgi. Bērna ierakstam sociālajā tīklā “Esmu mājās viens. Garlaicīgi!” var būt nopietnas sekas, ja šo ziņu izlasa cilvēks ar ļauniem nolūkiem.

5. Mūsdienās daudzi bērni prot lietot mobilās ierīces, pirms vēl iemācījušies lasīt. Mācīsim bērniem rūpēties par savu datu drošību – tas ir tikpat svarīgi kā tīrīt zobus vai prast pāriet ielu.

6. Rūpīgi padomājiet, kam un kādus datus par sevi sniedzat. Latvijā ir bijuši gadījumi, kad, reģistrējoties klienta kartei, cilvēki sāk saņemt tādus komerciālus paziņojumus, ko nemaz nav pieprasījuši, jo uzņēmums vai atsevišķi darbinieki šo informāciju izpauž trešajām pusēm. Noskaidrojiet, kādam mērķim tiks izmantoti jūsu dati. Tiešajam mārketingam tos var izmantot tikai ar jūsu piekrišanu. Jūs varat pieprasīt, lai uzņēmums pārtrauc jums zvanīt vai sūtīt reklāmas paziņojumus, ko vairs nevēlaties saņemt.

7. Reģistrējoties tirdzniecības tīkla lojalitātes kartei, jums nav pienākums sniegt adresi vai tālruņa numuru. Jūs varat norādīt savu vārdu un uzvārdu, kā arī vēl kādu unikālu identifikatoru, piemēram, apdzīvotās vietas nosaukumu, bet jums nav pienākums norādīt personas kodu.

8. Izlasiet ziņojumus, kam piekrītat, reģistrējoties kādā vietnē vai pērkot kādu preci. Iespējams, tieši ar vissīkākajiem burtiem būs minēta kāda viltīga atruna, piemēram, automātisks pakalpojuma abonēšanas līguma pagarinājums, ja nav laikus paziņots par atteikšanos no attiecīgā pakalpojuma.

9. Apmeklējiet tikai zināmas un uzticamas interneta vietnes. Ja jums prasa norādīt e-pasta adresi, bet nevēlaties, lai pastkastīte tiek piespamota un nevēlaties saņemt atbildi, lietojiet neesošu e-pasta adresi.

10. Katram cilvēkam ir iespēja divas reizes gadā pieprasīt informāciju, kādas ziņas par viņu ir valsts rīcībā un kas šo informāciju ir pieprasījis. Savukārt portālā Latvija.lv par sevi var uzzināt virkni ziņu no 32 reģistriem, piemēram, noskaidrot, kādi dati ir Iedzīvotāju reģistrā, kādi apmaksātie valsts veselības pakalpojumi izmantoti, kāda biometrijas informācija ir fiksēta, darba devēja veiktās sociālās iemaksas u.c. Informāciju.

Tiek norādīts, ka datu drošība ir divvirzienu satiksme – tajā ir gan biznesa, gan iedzīvotāju intereses, ko svarīgi samērot. Eiropas Parlaments noskaidrojis – 74% eiropiešu uzskata, ka personas datu izpaušana ir neizbēgama mūsdienu dzīves sastāvdaļa, bet 72% interneta lietotāju raizējas, ka savus datus nākas izpaust pārāk bieži.

Tā kā esošie datu aizsardzības likumi datēti ar pirmsinterneta ēru, Eiropas Komisija izstrādājusi reformas priekšlikumu, kas visā ES ieviestu vienotus principus. To pašlaik apspriež un papildina likumdevēji – Eiropas Parlaments un ES ministru Padome.

Datu aizsardzības pakete sastāv no diviem likumprojektiem: vispārīgiem noteikumiem par personas datu pamataizsardzību ES, valsts un privātajā sektorā, kā arī no direktīvas, ko piemērot, lai novērstu, izmeklētu, piemērotu un sodītu kriminālpārkāpumu gadījumos.

Eiropas Parlamenta Pilsoņu brīvības, tieslietu un iekšlietu komiteja jau nobalsojusi par to, lai cilvēkiem būtu iespēja kontrolēt savu datu izmantošanu, vienlaikus atvieglojot uzņēmumu darbu pāri ES iekšējām robežām. Gadījumos, kad datu apstrādei nepieciešama piekrišana, uzņēmums vai organizācija to drīkstēs sākt tikai pēc skaidras datu subjekta atļaujas saņemšanas, turklāt šo atļauju varēs jebkurā mirklī atsaukt. Piekrišanai jābūt brīvprātīgai, apzinātai, par konkrēto lietu un nepārprotamai.

Ref:103.000.103.5018


Pievienot komentāru

Skonto stadiona īpašnieki neapmierināti ar Latvijas tiesas sistēmu

Skonto Stadions īpašnieki izskata iespēju vērsties starptautiskā tiesā, jo Rīgas apgabaltiesa noraidīja to prasību par tiesu izpildītāja Mārtiņa Eglīša darbībām saistībā ar kustamās mantas demontāžu un izvešanu no stadiona.

Ziemas vētra Nīderlandē un Vācijā izvēršas traģiska

Stipra ziemas vētra Rietumeiropā un Centrālajā Eiropā prasījusi astoņu cilvēku dzīvības, kā arī likusi uz laiku apturēt dzelzceļa satiksmi un ierobežot aviācijas kustību.

Eksperti: Veselības finansēšanas likums liegs veselības aprūpi neaizsargātākajiem

Latvijā un pasaulē atzīti eksperti sarunā par veselības aprūpi ziņo, ka Valsts Prezidenta Raimonda Vējoņa izsludinātais Veselības finansēšanas likums ir ekonomiski nepamatots un neefektīvs. Trūkst sociāli atbildīgas valsts principu, jo veselības aprūpe kļūs vēl nepieejamāka, kas pasliktinās sabiedrības veselības rādītājus, pauž Kustība Par!.

Brīvdienās un nākamajā nedēļā saglabāsies ziemai raksturīgi laika apstākļi 

Piektdien, 19.janvārī, un sestdien stipras vēja brāzmas vai ievērojams sniega segas pieaugums nav sagaidāms un nedaudz paaugstināsies gaisa temperatūra, bet jau svētdien un nākamās nedēļas sākumā Latvijā atkal ieplūdīs aukstākas gaisa masas.

Simtgadē gaļu drīkstēs – Lietuvas katoļu baznīca atbrīvo no Lielā gavēņa simtgades dienā

16.februārī Lietuvā atzīmēs 100.gadadienu kopš mūsdienu Lietuvas izveides un šī diena iekrīt Lielā gavēņa laikā. Sakritība likusi sapulcēties Lietuvas katoļu baznīcas vadībai, kura pirmoreiz savā vēsturē pieņēmusi lēmumu šajā dienā atbrīvot katoļticīgos no gavēšanas.

Maršruts nedēļas nogalei: Barikāžu atceres pasākumi un Līgatnē dzīvnieku vērošanas pārgājiens

Šajā nedēļas nogalē sestdien, 20.janvārī, visā Latvijā norisināsies 1991.gada barikāžu aizstāvju atceres dienai veltīti pasākumi. Savukārt svētdien, 21.janvārī, uzsākt jauns projekts un būs iespēja izzināt interesantu ekskursiji Rīgas Ebreju kopienas namā.

Pēc frakcijas izjukšanas no divām Saeimas komisijām atsauc NSL deputātus

Saeima ceturtdien nolēma atsaukt Gunāru Kūtri un Aivaru Meiju no parlamenta Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas.

Ukraina Latviju un Igauniju iekļāvusi nodokļu patvēruma valstu sarakstā

Ukraina iekļāvusi Latviju un Igauniju savā nodokļu patvēruma valstu sarakstā, šim lēmumam spēkā stājoties 2018.gada sākumā, vēsta laikraksts Eesti Paevaleht.

Latvijas riska kapitāla investoru pērnā gada ieguldījumu vērtība - 26 miljoni eiro

Latvijas riska kapitāla fondi 2017.gadā veikuši investīcijas 26 miljonu eiro vērtībā. Kopumā pērn veiktas 17 jaunas investīcijas, no kurām 14 jeb 82% veiktas jaunuzņēmumos, bet trīs - jau stabilos uzņēmumos, liecina Latvijas Privātā un riska kapitāla asociācijas apkopotā informācija.

Kaljulaidu kritizē par atzīta, bet nesavaldīga režisora iesaistīšanu prezidentes simtgades pieņemšanā

Igaunijas simtajos valsts svētkos centrāls notikums būs prezidentes pieņemšana Tartu, saistībā ar kuru sabiedrībā uzvirmojušas viedokļu atšķirības, jo atklātā vēstulē oponēts rīkotāju izvēlei pasākuma māksliniecisko daļu uzticēt teātra «NO99» režisoram, kurš ir savulaik fiziski uzbrucis savai kolēģei.

Par 2 miljoniem pieaudzis finansējums studiju vietām augstskolām un koledžām

Par diviem miljoniem eiro pieaudzis pieejamais finansējums valsts finansētajām studiju vietām Izglītības un zinātnes ministrijas augstskolām un koledžām. Vienas studiju vietas bāzes izmaksas ir palielinājušās no 1393,11 eiro 2017.gadā līdz 1458,51 eiro 2018.gadā.

Kaimiņa sods nebijis precedents Latvijas vēsturē; «Esmu pārliecināts - man liegs dalību «oligarhu lietas» galaziņojuma nolasīšanā»

«Cilvēks var gulēt Saeimā, cilvēks kā Saeimas deputāts var rupjiem vārdiem rakstīt sociālos tīklos un interneta portālos un pazemot jebkuru Latvijas iedzīvotāju, cilvēks var personīgu interešu vadīts lūgt valsts pielaidi, kad tiek izskatīts kāds konkrēts likumprojekts, taču, acīmredzot, cilvēks nevar, izsakot viedokli, apšaubīt dažu labu kolēģu psihi,» tā komentējot Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas lēmumu sodīt deputātu Artusu Kaimiņu ar liegumu apmeklēt vienu Saeimas plenārsēdi, sacījis pats Kaimiņš.

Latvijā mājokļu cenu kāpums trešajā ceturksnī bijis straujāks nekā ES vidēji

Eiropas Savienības dalībvalstu vidū Latvijā pērnā gada trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada mājokļu cenas pieaugušas par 9,5%, kas ir krietni straujāks kāpums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina ES statistikas biroja Eurostat ceturtdien, 18.janvārī, publiskotie dati par 27 bloka dalībvalstīm.

Ādažu bāzē atklās jaunas kazarmas būvniecību

Piektdien, 19.janvārī, plkst. 13.00 aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš piedalīsies piemiņas kapsulas iemūrēšanas ceremonijā Ādažu bāzē, atklājot daudzfunkcionālas kazarmas būvniecību. 

Sakritība? Ar Saskaņas un ZZS balsīm Sudraba paliek «Oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijā

Saeimas deputātu vairākums ceturtdien, 18.janvārī,  neatbalstīja ierosinājumu atsaukt Ingunu Sudrabu no «Oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijas.

Pārrobežu bērnu nolaupīšanu skaits ES liek uzlabot strīdu risināšanas noteikumus

Ceturtdien, 18.janvārī, lemjot par izmaiņām Eiropas Savienības noteikumos par starptautisku šķiršanās strīdu risinājumu, Eiropas Parlamenta deputāti galveno uzmanību pievērsa bērnu interešu aizstāvībai, BNN vēsta Parlamentā. 

Nabadzības riskam Latvijā pakļauti 22,1% iedzīvotāju

2016.gadā Latvijā nabadzības riskam bija pakļauti 425 tūkstoši jeb 22,1% iedzīvotāju - par 0,3 procentpunktiem vairāk nekā 2015.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes 2017.gadā veiktās iedzīvotāju aptaujas dati. Šo iedzīvotāju ekvivalentie ienākumi bija mazāki par 330 eiro mēnesī.

Aptauja: Latvijas iedzīvotāji internetā visbiežāk iegādājas modes preces

Latvijas iedzīvotāji internetā visbiežāk pērk preces skaistumkopšanai un veselībai, kā arī modes preces, liecina DPD sadarbībā ar Kantar TNS veiktā ikgadējā aptauja par eiropiešu tiešsaistes iepirkšanās paradumiem. Vienlaikus 86% Latvijas e-pircēju ir veikuši pirkumus ārzemju interneta vietnēs, un tas ir augstākais rādītājs Eiropā.

Helmanis: Teju 17 milj. lielie Ogres pašvaldības kredīti saistīti ar ES projektiem

Teju 17 miljonu lielās kredītsaistības, ko Ogres novada pašvaldības plāno uzņemties 2018.gadā, saistītas ar Eiropas Savienības projektu īstenošanu, un pašvaldība ar laiku šo naudu saņems atpakaļ, teic Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis.

LLKA: Piena tirgu Latvijā var sakārtot, apvienojoties eksportam

Pēdējās dienās Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija saņēmusi gan atbalstu, gan nopēlumu par publiski uzsākto diskusiju attiecībā uz straujajām piena iepirkuma cenu izmaiņām, kas skārušas lielāko daļu piena kooperatīvu. Tas veicinājis piena kooperatīvu saliedēšanos ar mērķi sakārtot piena tirgu, ņemot piemēru no graudaudzētāju kooperatīviem, kas šo darbu paveica pirms 15 gadiem, vēsta asociācijas pārstāvji.

Pašvaldība palielinās līdzfinansējumu privātajiem bērnudārziem

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komiteja ceturtdien, 18.janvārī, akceptēja izmaiņas Rīgas domes saistošajos noteikumos par pirmsskolas izglītības nodrošināšanu, kas paredz palielināt līdz 231 eiro līdzfinansējumu par bērniem no pusotra gada līdz četru gadu vecumam, vēsta domē.

Turpmāk jānodrošina sniega un ledus notīrīšana no jumtiem un trotuāriem

Sākoties intensīvai snigšanai, saskaņā ar normatīvajiem aktiem namu īpašniekiem vai to apsaimniekotājiem ir jānodrošina sniega un ledus notīrīšana no jumtiem un trotuāriem. Pretējā gadījumā ir iespējami sodi, bet, ja ir cietušie kājāmgājēji - pat tiesvedībam, atgādina Rīgas pašvaldības policija.

Igaunijas Banka vēlas no apgrozības pamazām izņemt 1 un 2 centu monētas

Igaunijas Banka ierosinājusi, ka valsts naudas sistēma varētu sekot citu eirozonas dalībvalstu piemēram un ierobežot viena un divu eiro centu apgrozību, lai ar laiku tās pilnībā izņemtu no apgrozības.

Forevers paziņo, ka izstājas no Pārtikas uzņēmumu federācijas

Pašmāju gaļas pārstrādes uzņēmums Forevers ir nolēmis izstāties no Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas, līgumu pārtraucot šī gada janvārī.

Saglabās pilnvaru termiņu ierobežojumu tiesu priekšsēdētājiem

Saeima ceturtdien, 18.janvārī, pieņēma grozījumus likumā Par tiesu varu, saglabājot ierobežojumus tiesas priekšsēdētājam ieņemt šo amatu vairāk nekā divus termiņus pēc kārtas.