bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 27.05.2018 | Vārda dienas: Loreta, Dzidra, Gunita, Dzidris

Gaidot jaunos ES likumus: kā pašiem parūpēties par savu datu higiēnu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Lai pievērstu pastiprinātu uzmanību datu drošībai Eiropas Parlamenta Informācijas birojs izveidojis ieteikumu sarakstu, kā pasargāt sevi no nevēlamas datu noplūdes.

Autors: SXCProti, līdz ar to, ka digitālā ēra cilvēkus ir padarījusi atkarīgus no tiešsaistes blaknēm – liels apjoms personīgās informācijas kļūst pieejams internetā, un tiek nodots tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem. Kā uzsver eksperti, daudzi nav aizdomājušies, ka arī lejupielādējot aplikācijas, diezgan brīvi tiek dota pieeja mobilo ierīču datiem.

Tādēļ Eiropas Parlaments brīdina:

1. Nav ieteicams izmantot vienu un to pašu paroli vairākās interneta vietnēs. Parolei jābūt gana sarežģītai, lai to nevarētu uzminēt – nav vēlams lietot bērna, mājdzīvnieka vai savu vārdu. Paroli nevajag saglabāt mobilā tālruņa atmiņā.

2. Dzēsiet pārlūkprogrammā sīkdatnes jeb cookies, lai šie interneta cepumiņi mazinātu iespējas negodīgiem izsekotājiem zagt informāciju.

3. Neturiet atvērtu interneta banku un vienlaikus arī kādu sociālo profilu. Rezervējot viesnīcu vai pērkot preces internetveikalā, vēlams lietot atsevišķu maksājumu karti, kur ir ieskaitīta neliela naudas summa. Kārlis Šadurskis diskusijā dalījās pieredzē, ka ar viņa karti, pašam nezinot, tika nopirktas koncerta biļetes ASV. Naudu izdevās atgriezt – lai arī vien pēc pāris mēnešiem.

4. Summējot informāciju, ko par sevi vēstām sociālajos tīklos, bieži vien var noskaidrot gan patēriņa paradumus, gan adresi vai vietu, kur regulāri esat sastopams, piemēram, sporta zālē vai lekcijās. Spilgtus piemērus diskusijā nodemonstrēja jaunā žurnāliste Elza Jēkabsone. Studenti eksperimenta nolūkā apkopoja piecu nepazīstamu cilvēku ierakstus Twitter, LinkedIn un citos sociālo tīklu profilos, uzzinot par viņiem daudz privātu “detaļu”. Svarīgi rūpēties, lai vēstījumi sociālajā tīklā netiktu izmantoti ļaunprātīgi. Bērna ierakstam sociālajā tīklā “Esmu mājās viens. Garlaicīgi!” var būt nopietnas sekas, ja šo ziņu izlasa cilvēks ar ļauniem nolūkiem.

5. Mūsdienās daudzi bērni prot lietot mobilās ierīces, pirms vēl iemācījušies lasīt. Mācīsim bērniem rūpēties par savu datu drošību – tas ir tikpat svarīgi kā tīrīt zobus vai prast pāriet ielu.

6. Rūpīgi padomājiet, kam un kādus datus par sevi sniedzat. Latvijā ir bijuši gadījumi, kad, reģistrējoties klienta kartei, cilvēki sāk saņemt tādus komerciālus paziņojumus, ko nemaz nav pieprasījuši, jo uzņēmums vai atsevišķi darbinieki šo informāciju izpauž trešajām pusēm. Noskaidrojiet, kādam mērķim tiks izmantoti jūsu dati. Tiešajam mārketingam tos var izmantot tikai ar jūsu piekrišanu. Jūs varat pieprasīt, lai uzņēmums pārtrauc jums zvanīt vai sūtīt reklāmas paziņojumus, ko vairs nevēlaties saņemt.

7. Reģistrējoties tirdzniecības tīkla lojalitātes kartei, jums nav pienākums sniegt adresi vai tālruņa numuru. Jūs varat norādīt savu vārdu un uzvārdu, kā arī vēl kādu unikālu identifikatoru, piemēram, apdzīvotās vietas nosaukumu, bet jums nav pienākums norādīt personas kodu.

8. Izlasiet ziņojumus, kam piekrītat, reģistrējoties kādā vietnē vai pērkot kādu preci. Iespējams, tieši ar vissīkākajiem burtiem būs minēta kāda viltīga atruna, piemēram, automātisks pakalpojuma abonēšanas līguma pagarinājums, ja nav laikus paziņots par atteikšanos no attiecīgā pakalpojuma.

9. Apmeklējiet tikai zināmas un uzticamas interneta vietnes. Ja jums prasa norādīt e-pasta adresi, bet nevēlaties, lai pastkastīte tiek piespamota un nevēlaties saņemt atbildi, lietojiet neesošu e-pasta adresi.

10. Katram cilvēkam ir iespēja divas reizes gadā pieprasīt informāciju, kādas ziņas par viņu ir valsts rīcībā un kas šo informāciju ir pieprasījis. Savukārt portālā Latvija.lv par sevi var uzzināt virkni ziņu no 32 reģistriem, piemēram, noskaidrot, kādi dati ir Iedzīvotāju reģistrā, kādi apmaksātie valsts veselības pakalpojumi izmantoti, kāda biometrijas informācija ir fiksēta, darba devēja veiktās sociālās iemaksas u.c. Informāciju.

Tiek norādīts, ka datu drošība ir divvirzienu satiksme – tajā ir gan biznesa, gan iedzīvotāju intereses, ko svarīgi samērot. Eiropas Parlaments noskaidrojis – 74% eiropiešu uzskata, ka personas datu izpaušana ir neizbēgama mūsdienu dzīves sastāvdaļa, bet 72% interneta lietotāju raizējas, ka savus datus nākas izpaust pārāk bieži.

Tā kā esošie datu aizsardzības likumi datēti ar pirmsinterneta ēru, Eiropas Komisija izstrādājusi reformas priekšlikumu, kas visā ES ieviestu vienotus principus. To pašlaik apspriež un papildina likumdevēji – Eiropas Parlaments un ES ministru Padome.

Datu aizsardzības pakete sastāv no diviem likumprojektiem: vispārīgiem noteikumiem par personas datu pamataizsardzību ES, valsts un privātajā sektorā, kā arī no direktīvas, ko piemērot, lai novērstu, izmeklētu, piemērotu un sodītu kriminālpārkāpumu gadījumos.

Eiropas Parlamenta Pilsoņu brīvības, tieslietu un iekšlietu komiteja jau nobalsojusi par to, lai cilvēkiem būtu iespēja kontrolēt savu datu izmantošanu, vienlaikus atvieglojot uzņēmumu darbu pāri ES iekšējām robežām. Gadījumos, kad datu apstrādei nepieciešama piekrišana, uzņēmums vai organizācija to drīkstēs sākt tikai pēc skaidras datu subjekta atļaujas saņemšanas, turklāt šo atļauju varēs jebkurā mirklī atsaukt. Piekrišanai jābūt brīvprātīgai, apzinātai, par konkrēto lietu un nepārprotamai.

Ref:103.000.103.5018


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā. Spriež, vai atzīt seno leišu ticības kopienu

Lietuvas Seimā aizvadītajā nedēļā sāktas likumdevēju debates par priekšlikumu valstī atzīt reliģisko kopienu Romuvu, kas savos priekšstatos un rituālos vadās pēc pirmskristietības laika baltu cilšu ticības tradīcijām.

BNN nedēļas apkopojums: Saeimas balsojumu «atturēšanās speciālisti»; OIK maksājumi; Izdienas pensiju sistēma

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Nākotne; Mudinājums; Izaugsme; Cīņa; Tiesa.

FKTK ar 455 822 eiro soda Meridian Trade Bank

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ar 455 822 eiro sodījusi Meridian Trade Bank. Banka sodīta par konstatētiem trūkumiem Meridian Trade Bank iekšējās kontroles sistēmas darbībā un līdz ar to Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma un tam pakārtoto normatīvo aktu pārkāpumiem.

ABLV Bank piederošās New Hanza Capital zaudējumi pirmajā ceturksnī – 18 000 eiro

ABLV Bank grupas uzņēmuma ieguldījumiem komercīpašumos New Hanza Capital apgrozījums šogad pirmajos trijos mēnešos bijis 78 100 eiro, kas ir 3,2 reizes vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā, bet kompānijas zaudējumi samazinājušies 2,2 reizes un bijusši 18 024 eiro.

Rinkēvičs: Latvijai un Horvātijai ir absolūta vienprātība jautājumos par ES daudzgadu budžetu

Latvijai un Horvātijai ir absolūta vienprātība jautājumos par Eiropas Savienības daudzgadu budžetu, preses konferencē pēc tikšanās ar Horvātijas premjerministra vietnieci, ārlietu un Eiropas lietu ministri Mariju Pejčinoviču Buriču sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

CVK: EP vēlēšanas Latvijā notiks 2019.gada 25.maijā

Kārtējās Eiropas Parlamenta vēlēšanas Latvijā notiks sestdienā, 2019.gada 25.maijā, informē Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

VM padotības iestāžu reorganizāciju jūlijā sāks ar Valsts sporta medicīnas centru

Veselības ministrija padotības iestāžu reorganizāciju plāno sākt jūlijā, kad galvenās izmaiņas skars Valsts sporta medicīnas centru, liecina Ministru kabinetā iesniegtais projekts, kuru valdība skatīs nākamnedēļ, 29.maijā.

Satraucoša tendence: Pieaug narkotiku izplatība jauniešu vidū

Noziedzīgo nodarījumu skaits psihotropo vielu nelikumīgas aprites jomā 2017.gadā sastāda 5,9% no visiem valstī reģistrētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, tāpat vērojama satraucoša tendence – narkotisko vielu izplatība arvien pieaug jauniešu vidū.

Pētījums: Latvija starp Baltijas valstīm ir līdere elitāru īpašumu piedāvājumā

Latvijā, atšķirībā no kaimiņvalstīm Lietuvas un Igaunijas, nekustamo īpašumu tirgū dominē salīdzinoši daudz nekustamo īpašumu, kuru cena pārsniedz 200 000 eiro, liecina Igaunijas kompānijas ria.com Marketplaces apkopotā informācija.

NATO dalībvalstis mudina ātrāk un vairāk dalīties ar informāciju

NATO dalībvalstīm ātrāk un vairāk jādalās ar informāciju, lai apsteigtu Krieviju, paziņojis NATO izlūkošanas vadītājs Arnts Freitāgs fon Loringhofens.

VUGD veiks trauksmes sirēnu pārbaudi

Pirmdien, 28.maijā no plkst. 9.30 līdz 9.45, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests visā Latvijā uz trim minūtēm iedarbinās trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu civilās trauksmes un apziņošanas sistēmas darbību.

Nīderlande un Austrālija uzskata Krieviju par atbildīgu MH17 notriekšanā

Saistībā ar Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanu Ukrainā, kas prasījusi 298 cilvēku dzīvības, Nīderlandes valdība piektdien, 25.maijā, oficiāli paziņojusi, ka kopā ar Austrāliju uzskata, ka par noziegumu ir atbildīga Krievija.

Īrija balso abortu referendumā, vai atcelt aizliegumu

Īru vēlētājiem piektdien, 25.maijā, doda iespēja izlemt, vai to katoļticīgajā valstī būtu atceļams aizliegums veikt abortu, kas ierakstīts arī konstitūcijā.

No kurām valstīm atgriežoties visvairāk pieprasa apdrošināšanas atlīdzību?

Dati rāda, ka visuzmanīgākajiem jābūt iedzīvotājiem, kas nolēmuši apmeklēt Itāliju, Spāniju un ASV. Tieši šajās valstīs visbiežāk notiek kāds apdrošināšanas gadījums, liecina Swedbank apkopotie dati par ceļojumu apdrošināšanas pieteikumiem.

Pētījums: Rīdzinieki nav apmierināti ar māju apsaimniekošanu

Teju katrs otrais Rīgas iedzīvotājs nav apmierināts ar esošo namu apsaimniekošanas kvalitāti, liecina namu apsaimniekošanas uzņēmuma Latvijas namsaimnieks pētījums par apmierinātību ar dzīvojamo ēku uzturēšanu un apsaimniekošanu Rīgā.

FM: Kopbudžeta ieņēmumos gada pirmajos četros mēnešos vērojams pieaugums

Šā gada pirmajos četros mēnešos kopbudžeta ieņēmumi pārsnieguši izdevumus, veidojot kopbudžetā pārpalikumu 239,9 miljonu eiro apmērā, kas bijis par 69,2 miljoniem eiro lielāks nekā pērn pirmo četru mēnešu periodā. Pārpalikums veidojies gan valsts konsolidētajā kopbudžetā, gan arī pašvaldību konsolidētajā kopbudžetā.

Tallinā būvē dzīvokļu namus, būvniecības apjoms Igaunijā augšup par 21%

Galvenokārt Tallinas daudzdzīvokļu namu būvniecības iespaidā, celtniecības uzņēmumi Igaunijā 2018.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, palielinājuši darbības apjumu par 21%, tā aplēsuši igauņu statistiķi.

Uzsākta atkritumu pārvadājumu uzskaites sistēmas izveide

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija sadarbībā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centru ir uzsākusi darbu pie atkritumu pārvadājumu uzskaites sistēmas izveides

Būtiskas izmaiņas 5.tramvaja un 5T.autobusa kustības maršrutā

Saistībā ar tramvaja sliežu nomaiņu Slokas ielas un Jūrmalas gatves krustojumā no 28.maija tiks veiktas izmaiņas 5.tramvaja maršrutā, informē Rīgas satiksme.

Sola karstas brīvdienas – līdz pat +28 grādiem

Šajās brīvdienās laiks Latvijā kļūs karstāks, līdz ar to palielināsies sausums un ugunsbīstamība, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Zviedrijā dzimumaktu bez skaidras piekrišanas atzīst par izvarošanu

Zviedrijas parlaments ir pieņēmis tiesību normas, kas noteic, ka stāšanās dzimumattiecībās, nepaužot piekrišanu tām, uzskatāmas par izvarošanu arī gadījumos, ja izvarošanas upurim nav draudēts vai nav izmantots spēks.

Veselības ministrija sola uzlabot hronisko pacientu aprūpi

Lai uzlabotu hronisko pacientu aprūpi, Veselības ministrija izstrādājusi noteikumu projektu, kas nosaka kārtību, kādā tiek nodrošināta valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšana hronisku slimību, onkoloģisko, sirds un asinsvadu saslimšanu pacientiem stacionārajā ārstniecības iestādē.

Kuldīgā izņem 3,3 miljonus nelegālo cigarešu; atklāj nelegālā alkohola ražotni

Kuldīgas novadā Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes amatpersonas uz aizdomu pamata par akcīzes preču nelegālu apriti aizturējušas vienu personu un izņēmušas turpat 3,3 miljonus nelegālo cigarešu, kas ir lielākais līdz šim izņemtais apjoms Kurzemes reģionā, kā arī atklāja nelegālu degvīna ražotni.

Ziemeļkoreja pēc Trampa atteikuma joprojām gatava tikties

Atsaucoties uz Amerikas Savienoto Valstu prezidenta Donalda Trampa (Donald Trump) atteikšanos tikties ilgi plānotās sarunās ar Ziemeļkorejas vadītāju Kimu Čenunu, Phenjana pavēstījusi, ka joprojām ir gatava sarunām, turklāts jebkādā formā.

KM: Datu aizsardzības regula žurnālistiem neparedz jaunus ierobežojumus vai pienākumus

Eiropas Savienības Vispārīgā datu aizsardzības regula žurnālistiem neparedz jaunus ierobežojumus vai pienākumus, kas nebūtu iekļauti jau esošajā tiesiskajā regulējumā, pēc regulas izvērtējuma secinājusi Kultūras ministrija.

Jaunākie komentāri