bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 23.03.2018 | Vārda dienas: Mirdza, Žanete, Žanna
LatviaLatvija

Gandrīz puse nodarbināto nestrādā savā specialitātē

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Gandrīz puse strādājošo nestrādā specialitātē, kuru savulaik apguvuši kādā mācību iestādē. 31% respondentu savā jomā nestrādā patlaban, lai gan iepriekš tajā darbojušies, tikmēr 12% respondentu nekad nav strādājuši apgūtajā specialitātē.

Tikai nepilna trešdaļa aptaujāto patlaban strādā jomā, kuru savulaik apguvuši, liecina DnB Nord Latvijas barometra dati.

Identificējot iemeslus, kādēļ daļa aptaujāto nestrādā savā specialitātē, visbiežāk aptaujātie norādījuši, ka citā specialitātē sākuši strādāt nejaušības dēļ (23%) vai arī jomā, kuru apguvuši, ir grūti atrast darbu (22%). Turklāt 12% aptaujāto atzīst, ka apgūtajā specialitātē ir salīdzinoši slikts atalgojums, bet 10% respondentu uzskata, ka viņu apgūtā profesija ir novecojusi un mūsdienās tādas prasmes nav nepieciešamas.

Atbildot, vai pēdējo desmit gadu laikā darba devējs nodrošinājis ar darbu saistītas mācības, trešdaļa aptaujāto norādījusi, ka šādas mācības nav nodrošinātas. Tomēr 21% aptaujāto uzsver, ka apmācība darbavietā ir notikusi, kā arī darba devējs nodrošinājis citus ar kvalifikācijas celšanu saistītus pasākumus.

Vairums iedzīvotāju arī atzinuši, ka kopumā Latvijas profesionālās un augstākās izglītības iestādes jaunos speciālistus darba tirgum sagatavo labi, – augstākās izglītības kvalitāti šādā aspektā atzinīgi novērtējuši 57% aptaujāto, kā arī 51% aptaujāto līdzīgu vērtējumu snieguši par vidējās profesionālās izglītības iestāžu ieguldījumu jauno speciālistu izglītībā. Tomēr 34% aptaujāto uzskata, ka vidējās profesionālās izglītības iestādes studentus darba tirgum sagatavo vāji, savukārt nedaudz mazāks skaits respondentu (26%) šādu uzskatu pauduši par augstākās izglītības iestāžu darbību.

Prognozējot, kurās jomās pēc desmit gadiem būs lielākais izglītotu darbinieku pieprasījums, iedzīvotāji kā galvenās trīs jomas atzīmējuši informācijas tehnoloģiju (45%), veselības aprūpes (41%) un inženierzinātņu (36%) sfēras.

Visbeidzot iedzīvotājiem tika lūgts norādīt, kas būtu jāņem vērā, sadalot izglītībai paredzēto finansējumu. Vairums aptaujāto atzinuši, ka jāņem vērā prognozes par to, kurās jomās nākotnē būs nepieciešams lielāks darbinieku skaits (53%), kā arī attiecīgi darba devēju ierosinājumi (50%). Tikmēr gandrīz ceturtdaļa aptaujāto atzīmējusi, ka vienas no vadlīnijām izglītības finansējuma sadalei noteikti ir valsts noteiktās prioritārās tautsaimniecības nozares, saskaņā ar kurām arī jāsagatavo tām nepieciešamie jaunie speciālisti.

Vairums respondentu, uzskaitot nozīmīgākos faktorus, ko darba devējs ņem vērā, meklējot jaunu darbinieku, minējuši darba pieredzi attiecīgajā jomā (64%). Gandrīz puse aptaujāto atzīmējuši izglītību (49%) un profesionālās iemaņas un prasmes (43%), taču kā gana būtisks faktors tiek minēts arī pretendenta vecums (40%).

Vērtējot izglītības ietekmi uz panākumu gūšanu darba tirgū, 24% aptaujāto norādījuši, ka izglītībai šai ziņā ir izšķiroša loma. Tiesa gan, lielākā daļa iedzīvotāju (58%) uzsver, ka izglītībai nav izšķirošas lomas, bet 13% aptaujāto uzskata, ka tai nav nekādas nozīmes.

Tai pašā laikā, raksturojot, vai iegūtā izglītība ir palīdzējusi darba tirgū (darba meklējumos, karjeras izaugsmē utt.), vairākums iedzīvotāju atzīst, ka izglītība viņiem ir devusi zināmas priekšrocības. Visbiežāk respondenti minējuši, ka priekšrocības sniedz iegūtās zināšanas (37%) un izglītības formālais apliecinājums – iegūtais diploms (27%). Aptuveni piektā daļa respondentu arī norādījuši, ka turpmākajā profesionālā dzīvē palīdzējuši arī studiju laikā iegūtie kontakti kolēģu vidū. Jāpiebilst gan, ka 28% aptaujāto minējuši, ka izglītība nekādas būtiskas priekšrocības darba dzīvē viņiem nav sniegusi.

 


Pievienot komentāru

Maršruts nedēļas nogalei: Sarunas, koncerti, Nameja gredzena tērpu izstāde

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kuri šķitīs interesanti gan pieaugušajiem, gan bērniem, gan dabas mīļotājiem, gan dzīvnieku mīļotājiem. BNN komanda aicina pavadīt savu nedēļas nogali, apmeklējot kādu no pasākumiem, kuri norisināsies gan svaigā gaisā, gan iekštelpās.

Franču veikaliem nepārdotā pārtika jau 2 gadus jāziedo labdarībai

Lai samazinātu nepārdotās pārtikas izmešanu, Francijā kopš 2016.gada sākuma veikaliem ir aizliegts nodot akritumos patēriņam vēl derīgu pārtiku. Tā vietā veikaliem nerealizētie produkti ir jāziedo vai arī jārēķinās ar 3 600 eiro naudassodu par katru izmešanas reizi.

Latvijā realizētās degvielas apmērs janvārī pieaudzis par 1%

Šī gada janvārī kopumā Latvijā realizēja 101 130 tonnas naftas produktu, kas ir par 1037 tonnām jeb 1% vairāk nekā attiecīgajā laikā 2017.gadā, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Konceptuāli atbalsta ES un Armēnijas partnerības nolīguma ratificēšanu

Saeima konceptuāli atbalstījusi likumprojektu, ar kuru plānots ratificēt Visaptverošo un pastiprināto partnerības nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Armēnijas Republiku, no otras puses.

Vēlas biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot ES finansējumu

Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par sociālajiem dzīvokļiem un sociālajām mājām, kas paredz iespēju invalīdu biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot Eiropas Savienība finansējumu.

Atkal noraida pieprasījumus Ašeradenam par EM rīcību OIK sistēmas jautājumos

Saeima kārtējo reizi noraidīja opozīcijas trīs pieprasījumus ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, tajā skaitā par Ekonomikas ministrijas rīcības atbilstību normatīvo aktu prasībām, sabiedrības interesēm un valdības noteiktajam «OIK moratorijam».

Lauksaimnieki neapmierināti ar elektroenerģijas problēmjautājumu risināšanu

Kopš lauksaimnieki saņēma neadekvāti augstos elektroenerģijas rēķinus, ir pagājuši gandrīz divi mēneši. Šajā laikā ir notikušas neskaitāmas tikšanās un diskusijas, tomēr joprojām nav pieņemts lēmums par problēmas risinājumu. Lauksaimnieki ir neizpratnē par lēmumpieņēmēju neizlēmību tautsaimniecībai tik būtiskā jautājumā, norāda biedrībā Zemnieku saeima.

Latvijā par teju 90% iespējams samazināt nešķiroto atkritumu daudzumu

Līdz pat 87% patlaban nešķiroto sadzīves atkritumu iespējams nodot pārstrādei, tādējādi gan samazinot mājsaimniecības izdevumus, gan rūpējoties par apkārtējo vidi, norāda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Pēc pusotra gada mazākumtautību skolās sāks pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā vidusksolās

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz ar 2019./2020.mācību gadu mazākumtautību izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā vidusskolu posmā.

Dzīve pēc 25.maija. Vai pasākumu foto galerijas vairs nevarēs brīvi publicēt?

Pēc populāra koncerta, plašas konferences vai sporta pasākuma apmeklējuma daudziem no mums patīk klikšķināt fotogrāfiju galerijas portālos un sociālajos tīklos, lai apskatītu pasākuma viesus. No šā gada 25.maija, kad spēkā stāsies Vispārējā datu aizsardzības regula, situācija vairs nebūs tik viennozīmīga - proti, ja persona nebūs piekritusi, tad tās foto vairs nebūs tik vienkārši publicēt. Tomēr attēlu publicēšanu žurnālistikas vajadzībām jaunajam regulējumam nevajadzētu ietekmēt.

Par LDDK prezidentu vienbalsīgi ievēlēts Vitālijs Gavrilovs

Latvijas Darba devēju konfederācijas ikgadējā biedru sapulcē par LDDK prezidentu uz trīs gadiem atkārtoti ievēlēts Vitālijs Gavrilovs.

Nostiprinās tiesisko regulējumu Baltijas sadarbībai katastrofu novēršanas jomā

Saeima ceturtdien, 22.martā, otrajā galīgajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, ar kuru ratificēs Latvijas, Igaunijas un Lietuvas valdību nolīgumu par sadarbību katastrofu novēršanas, gatavības un reaģēšanas jomā ar mērķi aizsargāt cilvēkus, vidi un īpašumu, tostarp kultūras mantojumu.

Patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms palielinājies par 18,2%

Šā gada janvārī patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms ir palielinājies par 18,2% salīdzinājumā ar 2017.gada janvāri.

Vācija nosoda NATO kolēģes Turcijas iebrukumu Sīrijā

Vācijas kanclere Angela Merkele nosodījusi Turcijas veikto uzbrukumu Sīrijas ziemeļu pilsētai Afrinai, un arī nopēlusi Krieviju, ka tā vienkārši noskatoties, kā Sīrijas valdības spēki turpina uzbrukumu aplenktai austrumu Gutas teritorijai.

Iestājas par dzeramā ūdens pieejamību visur un bez maksas

«Cilvēkam vajag vitamīnus. A, B, C un daudzus citus. Bet visvairāk cilvēkam vajag ūdeni. Ūdens ir kā vitamīns. Tāpēc Innocent Cafe kopā ar domubiedriem dibina biedrību «Ū vitamīns», kas rūpēsies, lai visiem tik nepieciešamais dzeramais ūdens būtu pieejams visur un bez maksas,» norāda uzņēmuma Innocent Cafe pārstāvji.

Rosina mazināt krāpšanas apmērus publiskajos iepirkumos

Latvijas Reģionu Apvienība izskatīšanai Saeimā iesniegusi grozījumus Publisko iepirkumu likumā, saskaņā ar kuriem tiks noteikta lielāka kontrole valsts un pašvaldību iestāžu Iepirkumu komisiju darbā, izslēdzot iespēju par uzvarētāju konkursā atzīt to pretendentu, kura piedāvājums bijis vairākkārt dārgāks nekā sākotnējā līgumā noteiktā līgumcena.

Sociālo iemaksu nemaksātājiem valsts medicīnas pakalpojumu saņemšanai būs jāsamaksā 51,60 eiro

Personas, kas ikdienā neveic sociālās iemaksas, valsts obligātajai veselības apdrošināšanai 2018.gadā varēs pievienoties par 51,60 eiro jeb 1% no minimālās mēnešalgas.

Pieaug lietotāju sūdzību skaits pasta nozarē

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir apkopojusi informāciju par pasta pakalpojumu lietotāju iesniegtajām sūdzībām 2017.gadā. Līdz ar domstarpībām par pakomātu sniegtajiem pakalpojumiem, aizvadītajā gadā sūdzību skaits ir palielinājies – Regulators kopumā ir saņēmis 37 sūdzības.

Pērn pieauguši saražotās lopkopības produkcijas apjomi

2017.gadā, salīdzinot ar 2016.gadu, saražotās gaļas apjoms pieauga par 4,6%, bet iegūtā piena apjoms – par 1,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie provizoriskie dati.

Lietuvā sāk reorganizēt reģionu slimnīcas, mēriem bažas, ka cietīs pacienti

Ja Lietuvas Veselības ministrijas izmēģinājuma iecere par medicīnas pakalpojumu reorganizāciju neatdursies pret kādu grābekli, tad mazākas lauku slīmnīcas valstī drīz sniegs tikai pamata aprūpi, bet nopietnāki ārstēšanas pakalpojumi būs pieejami lielajās slimnīcās.

Šodien tiesu izpildītāji bez maksas konsultē par administratīvo naudas sodu piedziņu

Iedzīvotājiem ir iespēja saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem šodien, 22.martā, Tiesu izpildītāju dienās. Konsultācijas klātienē var saņemt visu 101 tiesu izpildītāja birojos visā Latvijā no pulksten 10.00 līdz 17.00 bez iepriekšējas pieteikšanās.

Uzsāks bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programmu ārstu palīgiem

Veselības ministrija uzsāk Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētu projektu, kura ietvaros ārstu palīgiem būs pieejama akreditēta bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programma.

Šonedēļ topā Ventspils pludmale, nepamanīts nepaliek arī Lemberga kungs

Ventspils pilsēta šonedēļ kļuvusi populāra nedaudz neierastākā skatījumā. Uzmanību izpelnījušies Ventspils pludmalē izskalotie roņi. Biedrība Dzīvnieku brīvība uzsver, ka roņu mazuļiem var kaitēt kontakts ar cilvēkiem, tāpēc lūdz ievērot 50 metru distanci. Neskatoties uz ekspertu norādījumiem, pat Ventspils mērs Aivars Lembergs šo lūgumu neievēro, fotografējoties ar roņu mazuļiem.

Reizniece-Ozola joprojām tic, ka nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus

«Nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus, īpaši aplokšņu algu apkarošanas jomā,» intervijā LNT raidījumā 900 sekundes sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

VUGD brīdina: Nededzini savu zemi

Ja ilgstoši nav bijis lietus un ir vēss vai silts, pērnā gada zāle kļūst aizvien sausāka, bet kūlas ugunsgrēku skaits un platības pieaug, norāda Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.