bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 25.11.2017 | Vārda dienas: Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne
LatviaLatvija

Gandrīz puse nodarbināto nestrādā savā specialitātē

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Gandrīz puse strādājošo nestrādā specialitātē, kuru savulaik apguvuši kādā mācību iestādē. 31% respondentu savā jomā nestrādā patlaban, lai gan iepriekš tajā darbojušies, tikmēr 12% respondentu nekad nav strādājuši apgūtajā specialitātē.

Tikai nepilna trešdaļa aptaujāto patlaban strādā jomā, kuru savulaik apguvuši, liecina DnB Nord Latvijas barometra dati.

Identificējot iemeslus, kādēļ daļa aptaujāto nestrādā savā specialitātē, visbiežāk aptaujātie norādījuši, ka citā specialitātē sākuši strādāt nejaušības dēļ (23%) vai arī jomā, kuru apguvuši, ir grūti atrast darbu (22%). Turklāt 12% aptaujāto atzīst, ka apgūtajā specialitātē ir salīdzinoši slikts atalgojums, bet 10% respondentu uzskata, ka viņu apgūtā profesija ir novecojusi un mūsdienās tādas prasmes nav nepieciešamas.

Atbildot, vai pēdējo desmit gadu laikā darba devējs nodrošinājis ar darbu saistītas mācības, trešdaļa aptaujāto norādījusi, ka šādas mācības nav nodrošinātas. Tomēr 21% aptaujāto uzsver, ka apmācība darbavietā ir notikusi, kā arī darba devējs nodrošinājis citus ar kvalifikācijas celšanu saistītus pasākumus.

Vairums iedzīvotāju arī atzinuši, ka kopumā Latvijas profesionālās un augstākās izglītības iestādes jaunos speciālistus darba tirgum sagatavo labi, – augstākās izglītības kvalitāti šādā aspektā atzinīgi novērtējuši 57% aptaujāto, kā arī 51% aptaujāto līdzīgu vērtējumu snieguši par vidējās profesionālās izglītības iestāžu ieguldījumu jauno speciālistu izglītībā. Tomēr 34% aptaujāto uzskata, ka vidējās profesionālās izglītības iestādes studentus darba tirgum sagatavo vāji, savukārt nedaudz mazāks skaits respondentu (26%) šādu uzskatu pauduši par augstākās izglītības iestāžu darbību.

Prognozējot, kurās jomās pēc desmit gadiem būs lielākais izglītotu darbinieku pieprasījums, iedzīvotāji kā galvenās trīs jomas atzīmējuši informācijas tehnoloģiju (45%), veselības aprūpes (41%) un inženierzinātņu (36%) sfēras.

Visbeidzot iedzīvotājiem tika lūgts norādīt, kas būtu jāņem vērā, sadalot izglītībai paredzēto finansējumu. Vairums aptaujāto atzinuši, ka jāņem vērā prognozes par to, kurās jomās nākotnē būs nepieciešams lielāks darbinieku skaits (53%), kā arī attiecīgi darba devēju ierosinājumi (50%). Tikmēr gandrīz ceturtdaļa aptaujāto atzīmējusi, ka vienas no vadlīnijām izglītības finansējuma sadalei noteikti ir valsts noteiktās prioritārās tautsaimniecības nozares, saskaņā ar kurām arī jāsagatavo tām nepieciešamie jaunie speciālisti.

Vairums respondentu, uzskaitot nozīmīgākos faktorus, ko darba devējs ņem vērā, meklējot jaunu darbinieku, minējuši darba pieredzi attiecīgajā jomā (64%). Gandrīz puse aptaujāto atzīmējuši izglītību (49%) un profesionālās iemaņas un prasmes (43%), taču kā gana būtisks faktors tiek minēts arī pretendenta vecums (40%).

Vērtējot izglītības ietekmi uz panākumu gūšanu darba tirgū, 24% aptaujāto norādījuši, ka izglītībai šai ziņā ir izšķiroša loma. Tiesa gan, lielākā daļa iedzīvotāju (58%) uzsver, ka izglītībai nav izšķirošas lomas, bet 13% aptaujāto uzskata, ka tai nav nekādas nozīmes.

Tai pašā laikā, raksturojot, vai iegūtā izglītība ir palīdzējusi darba tirgū (darba meklējumos, karjeras izaugsmē utt.), vairākums iedzīvotāju atzīst, ka izglītība viņiem ir devusi zināmas priekšrocības. Visbiežāk respondenti minējuši, ka priekšrocības sniedz iegūtās zināšanas (37%) un izglītības formālais apliecinājums – iegūtais diploms (27%). Aptuveni piektā daļa respondentu arī norādījuši, ka turpmākajā profesionālā dzīvē palīdzējuši arī studiju laikā iegūtie kontakti kolēģu vidū. Jāpiebilst gan, ka 28% aptaujāto minējuši, ka izglītība nekādas būtiskas priekšrocības darba dzīvē viņiem nav sniegusi.

 


Pievienot komentāru

Aizdomās turēto pusaudzi par policista piekaušanu tiesa neapcietina

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piektdien, 24.novembrī, nolēma neapcietināt 15 gadus veco puisi, kurš ceturtdien, 23.novembrī, Rīgas Sanatorijas internātpamatskolā dzērumā kāvies ar pašvaldības policistu.

Neapdomība ir viens no galvenajiem iemesliem cilvēku bojāejai ugunsgrēkos

Šogad ugunsgrēkos dzīvību zaudējis 71 cilvēks, bet no oktobra sākuma ugunsgrēkos gāja bojā 16 cilvēki. Kā iespējamos ugunsnelaimju izcelšanās iemeslus var minēt neuzmanīgu smēķēšanu, apkures ierīču nepareizu ekspluatāciju.

Kaimiņš Saeimas debatēs mudina beidzot apcietināt Lembergu

Debatējot par priekšlikumiem nākamā gada budžetam, deputāts Artuss Kaimiņš mudināja apcietināt smagos noziegumos apsūdzēto Ventspils mēru Aivaru Lembergu.

Absolūts aizliegums strādāt pedagoģijā par smagiem noziegumiem sodītai personai neatbilst Satversmei

Satversmes tiesa secinājusi, ka absolūts aizliegums strādāt par pedagogu personai, kura tikusi sodīta par tīšu smagu vai sevišķi smagu noziegumu, neatbilst Satversmei.

Lietuvā slavenu kinorežisoru vaino par seksuālu uzmākšanos

Kaut arī Lietuvā šoruden seksuālas uzmākšanās gadījumu nav atklājies tik daudz kā Amerikas Savienotajās Valstīs, divas sievietes vainojušas godalgotu lietuviešu kinorežisoru Šarūnu Bartu, ka no viņa puses cietušas ar dzimumattiecībām saistītā rīcībā, kādu viņas nav vēlējušās.

Prostatas vēzis - otrā visbiežāk sastopamā onkoloģiskā saslimšana vīriešiem Latvijā

Palielinoties vecumam, iespējamība saslimt ar prostatas vēzi pieaug. Vīriešiem vecuma grupā no 55 līdz 60 gadiem varbūtība atklāt prostatas vēzi ir līdz 15%, savukārt pēc 60 gadiem - 20%, pēc 70 gadiem - 30% un turpina līdzvērtīgi pieaugt, uzsver uroloģe Natālija Bozotova.

Mežaparka estrāde pēc koristu zonas amfiteātra rekonstrukcijas būs skaļāka

Mežaparka estrāde pēc koristu zonas amfiteātra rekonstrukcijas būs skaļāka, jo, palielinoties amfiteātra leņķim, dzirdamība kļūst labāka, estrādes maketa prezentācijas pasākumā stāsta akustikas eksperts.

Pērn izdevumi sociālajai aizsardzībai pieauga par 4,2%

Aizvadītajā gadā izdevumi sociālajai aizsardzībai Latvijā bija 3 783,6 milj. eiro, kas ir par 151 milj. eiro jeb 4,2% vairāk nekā 2015.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes provizoriskie dati.

KNAB atgādina par Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā noteiktajām prasībām

Saskaņā ar Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā noteiktajām prasībām elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem, preses izdevumiem, reklāmas pakalpojumu sniedzējiem internetā vai publiskās vietās ir pienākums noteikt priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošanas izcenojumus un nosūtīt tos publiskošanai līdz 2018.gada 9.maijam.

Beļģijā deg vafeļu rūpnīca

Liels ugunsgrēks izcēlies vafeļu rūpnīcā Briselē, radot melnu dūmu mākoni virs Beļģijas galvaspilsētas.

Sola autoceļu jomā uzlabot valsts galvenos un reģionālos ceļus 

Nākamgad papildu piešķirtie 25,6 miljoni eiro garantēs iespēju par 300 km vairāk sakārtot un veikt dažādus uzturēšanas darbus uz valsts vietējiem grants ceļiem, kas pēdējo 25 gadu laikā būs lielākais ieguldījums.

Dārzeņu pārstrādātājs: Pavasarī var veidoties deficīts pēc atsevišķiem dārzeņiem

Vēsie un mitrie laika apstākļi, kas negatīvi iespaidojuši dārzeņu ražu Latvijā, ietekmēs arī dārzeņu pārstrādes sektoru, jo pēc atsevišķām dārzeņu kultūrām pavasarī var veidoties deficīts, stāsta dārzeņu un augļu pārstrādātāja Kronis valdes loceklis Aivars Svarenieks.

Saskaņa un ZZS Lāčplēša dienā piedalījās Žirinovska organizētās sporta spēlēs

Atsevišķi Saeimas deputāti no Saskaņas un Zaļo un zemnieku savienības frakcijām Lāčplēša dienā piedalījušies Krievijas parlamenta atbalstītās biedrības Jaunā līga rīkotajās sporta spēlēs, kuru iniciators ir Krievijas Valsts domes deputāts no Vladimira Žirinovska vadītās Krievijas liberāldemokrātiskās partijas Dmitrijs Sviščevs, raksta Latvijas Avīze.

LDDK: Būtiski panākt efektīvu valsts budžeta līdzekļu investēšanu

Svarīgi, lai valsts budžets 2018.gadam palīdzētu sasniegt kopīgi izvirzītos Nacionālajā attīstības plānā ietvertos mērķus nevis meklēt attaisnojumus, kāpēc kaut kas nav izdevies, uzsver Latvijas Darba devēju konfederācija, vērtējot nākamā gada budžetu.

Par VAS Latvijas autoceļu uzturētājs valdes priekšsēdētāju iecelts Nešpors

Par VAS Latvijas autoceļu uzturētājs valdes priekšsēdētāju iecelts Raitis Nešpors, informē kompānijas padomes priekšsēdētājs Uldis Reimanis. Apstiprināts arī jauns valdes loceklis - Vilnis Vitkovskis.

Jaunas normas: Kas jāzina autoratlīdzību saņēmējiem un izmaksātājiem?

Viens no vissvarīgākajiem jaunievedumiem, par kuru autoratlīdzības līguma slēdzējiem noteikti jāatceras, ir izmaiņas līdzšinējā kārtībā, kādā tiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

Latvijas barometrs: Par dzīvošanu Latvijā visvairāk lepojas Zemgales iemītnieki

Noskaidroti Latvijas iedzīvotāju uzskati par valsts simtgades svinībām, kā arī Latvijas sasniegumiem un faktoriem, kas valsti varētu pilnveidot. Jautājumā par «sapņu zemes» ideāla sasniegšanu starp dažādām vecuma grupām krasākās atšķirības vērojamas uzskatā, ka tieši laba, starptautiski atzīta izglītība ir galvenais šķērslis ceļā uz ideālu valsti.

Tiesa apmierina Bauskas Dzīves prasību aizliegt pašvaldības laikrakstā reklāmēt

Administratīvā rajona tiesa ir apmierinājusi SIA Bauskas Dzīve prasību pret Iecavas novada domi par reklāmu publicēšanas aizliegumu pašvaldības finansētajā laikraksta Iecavas Ziņas.

Izglītības un zinātnes ministrija apmierinātā ar 2018.gada budžetu

Nākamā gada Izglītības un zinātnes ministrijas budžets vērtējams kā stabils un labs - nemainīgā līmenī tiks nodrošināts finansējums visu ministrijas pārziņā esošo funkciju veikšanai, kā arī ir panākts finansējuma pieaugums augstskolām, zinātnei, sportam, jaunatnei, kā arī lielāks atbalsts latviskajai izglītībai diasporā un latviešu valodas apguvei.

Eiropas biržu indeksi maz mainās vai pieaug, Volstrītā brīvdiena

Eiropas biržu indeksi ceturtdien, 23.novembrī, maz mainījās vai pieauga, savukārt Amerikas Savienoto Valstu fondu tirgi bija slēgti, jo ASV bija brīvdiena – Pateicības diena.

Facebook ASV rādīs lietotājiem, kuras to atbalstītās politiskās lapas maldinoši veidotas Krievijā

Populārais sociālais tīkls Amerikas Savienotajās Valstīs apņēmies darīt lietotājiem zināmu, ka tie ar «patīk» atzīmējuši Facebook lapas, kuras laikā ap ASV prezidenta vēlēšanām izveidojušas ārvalstu organizācijas ar mērķi izplatīt propagandu.

Ašeradens: Valsts budžetam jāsekmē pārmaiņas tautsaimniecībā

Valsts budžetam jāsekmē pārmaiņas Latvijas tautsaimniecībā,. tāpēc nākamo trīs gadu valsts budžeta veidošanā Ekonomikas ministrijas prioritātes ir tautsaimniecības produktivitātes paaugstināšana, eksporta veicināšana, investīciju piesaiste, inovācijas veicināšana un uzņēmējdarbības vides uzlabošana, norāda ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Deputāti: Latvijai svarīga droša Eiropa

Latvijai svarīga droša un spēcīga Eiropa. Drošība ir viena no svarīgākajām prioritātēm, turklāt, raugoties uz mūsdienu izaicinājumiem un tehnoloģisko attīstību, īpaši svarīga arī efektīva kiberdrošība, pēc sēdes uzsvērusi Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne, paužot atzinīgus vārdus ārlietu ministra ikgadējā ziņojuma projektā uzsvērtajam jautājumam par drošību.

Spēlmaņu naktī triumfē aktieri Briķe un Jakovels, režisors Zemļanskis

Spēlmaņu nakts galveno balvu jeb Gada izrādes titulu saņēmusi režisora Sergeja Zemļanska izrāde Precības Liepājas teātrī, par Gada aktrisi atzīta Indra Briķe, par Gada aktieri - Rihards Jakovels, bet Gada režisora gods ticis Zemļanskim.

Saglabāsies nepastāvīgs laiks, nākamnedēļ atkal kļūs vēsāks

Tuvākajās dienās nav gaidāmas būtiskas laika apstākļu izmaiņas un saglabāsies rudenīgs laiks. Piektdien, 24.novembrī, būs lielākoties mākoņains laiks, daudzviet pa laikam līs un gaisa temperatūra būs +2…+7 grādu robežās pēc Celsija.

Jaunākie komentāri