bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 22.02.2018 | Vārda dienas: Rigonda, Adrians, Ārija

Gašpuitis: Šogad un nākamgad Latvija būs Baltijas līderis IKP izaugsmē ar 3,5%

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN- NEWS.RU

SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis

Pasaules ekonomikā ir vērojami labvēlīgi apstākļi ātrākai izaugsmei, savukārt eirozonas noskaņojuma rādītāju līmenis augstākais kopš 2011.gada. Tas atsauksies arī labākos izaugsmes nosacījumos Latvijā, secināts SEB bankas jaunākajā ekonomikas apskatā Nordic Outlook.

Kopš globālās ekonomiskās krīzes ir pagājuši astoņi gadi, ko ASV, Eiropa un citi pasaules reģioni pavadījuši izdevumu samazināšanas un restrukturizācijas aktivitātēs. Taču šobrīd ir pazīmes, kas liecina, pasaules ekonomika pāriet jaunā ciklā – investīciju ciklā, ko raksturos vēlme ieguldīt, lai varētu vairāk pelnīt, BNN vēsta  eksperti.

Pamazām iezīmējas arī izmaiņas centrālo banku politikā. Sāk noslēgties nulles procentu likmju un naudas drukāšanas posms. «Globālās krīzes cirstās brūces ir apārstētas, un arī centrālo banku politika lēnām atgriežas normālā gultnē. Tas nozīmē, ka naudas drukāšanas un vērtspapīru uzpirkšanas programmu laikmets tuvojas izskaņai,»  vērtē SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.

Tramponomika ASV

ASV ekonomikas izredzes uzlabojas. To veicinās pozitīvās tendences darba tirgū, kas būs pietiekamas, lai bezdarba līmenis turpinātu mazināties, kā arī ilgstoši gaidītais algu pieaugums tuvosies 3%. Tāpat izaugsmi stiprinās augstā aktivitāte akciju tirgū un mājokļu tirgū. No otras puses, ASV ekonomiku var piebremzēt prezidenta Trampa solītie taupības pasākumi, ģeopolitisko notikumu attīstība, kā arī procentu likmju kāpums un dolāra vērtības pieaugums.

Trampa solījumi ir atstājuši pozitīvu ietekmi uz ASV ekonomiku, taču atklāts ir jautājums, cik no solītā viņš būs spējīgs īstenot. Liels optimisma kāpuma ir vērojams mazo un vidējo uzņēmumu vidū, jo tās būs tiešie ieguvēji, ja tiks mazināts UIN un ieviests solītais 20% importa nodoklis. Importa nodoklis arī mazinātu interesi par iespējām pārcelt ražošanu uz zemāku izmaksu valstīm. «ASV ir salīdzinoši slēgta ekonomika, jo tās ārējā tirdzniecība aizņem vien 15% IKP. Tas nozīmē, ka ASV var arī atļauties šādu politiku īstenot,» uzskata Gašpuitis.

«Trampa rīcības plāns vēl nav zināms, taču ir skaidrs, ka visus priekšvēlēšanu solījumus izpildīt nebūs iespējams. Zināma skaidrība būs aprīļa beigās, kad ASV Kongress saņems budžeta projektu. Taču jau tagad ir skaidrs, ka Trampa plāns balstīsies uz trim vaļiem: nodokļu samazināšana, ieguldījumiem infrastruktūrā, budžeta izdevumu un birokrātijas samazināšana,» norāda makroekonomists.

SEB bankas eksperti prognozē, ka ASV ekonomikas izaugsmes temps 2017. un 2018.gadā būs 2,6%.

Eiropā ekonomika ignorē politiku

Arī Eiropā ekonomiskie rādītāji turpina uzlaboties. 2016.gada laikā eirozonas valstīs izveidoti divi miljoni jaunu darba vietu un nodarbinātība ir jau sasniegusi pirmskrīzes līmeni. Šogad turpināsies uzlaboties investīciju klimats, un jaunās darba vietas un algu pieaugums nodrošinās labvēlīgus apstākļus patēriņam.

«Taču eksistē arī politiskie riski. Kā svarīgāko jāizceļ gaidāmās Francijas prezidenta vēlēšanas. Ja tās apstiprinās populisma vilni, tas var sev līdzi paraut arī citās valstīs gaidāmās vēlēšanas un izmainīt tālāko Eiropas Savienības (ES) ceļu,» uzskata Gašpuitis.

Sagaidāms, ka eirozonas valstu ekonomiku kopējais apjoms 2017.gadā palielināsies par 1,8%, bet nākamajā gadā par 1,9%.

Krievijā trausla izaugsme, naftas cena balansēs ap 55 dolāriem par barelu

Savukārt Krievijā tiek prognozēta trausla ekonomikas izaugsme 1% apmērā, taču ģeopolitiskie faktori var viegli to pārvērst stagnācijā vai recesijas turpinājumā.

Tuvākajos divos gados naftas cenas visdrīzāk balansēs ap 55 dolāriem par barelu, taču degvielas un citu energoresursu cenu pieaugums stiprinās inflāciju. «Inflācijas atgriešanās ir vēl viens pozitīvais simptoms, kas apliecina ekonomikas atgriešanos normālās sliedēs. Taču strauji inflācijas lēcieni nav gaidāmi – gan Eiropā, gan Latvijā tā pieaugs pakāpeniski,» prognozē eksperts. Primārais faktors, kas noturēs inflāciju, ir lēnais algu kāpums.

Latvija seko pozitīvajām tendencēm

Arī Latvijā toni ekonomikā tuvākajos gados diktēs pozitīvās tendences. Patēriņš turpinās pieaugt, eksporta apjomi palielināsies, ekonomikā ieplūstošie ES fondi veicinās investīcijas un stimulēs būvniecības sektoru. Reālā alga turpinās pieaugt un bezdarba rādītāji nedaudz samazināsies.

«Šogad un nākamgad Latvija būs Baltijas līderis IKP izaugsmē ar 3,5% 2017. un 2018.gadā. Igaunijas ekonomika šogad pieaugs par 2,2%, bet nākamgad par 3,1%, savukārt Lietuvas IKP šogad augs par 2,5% un 2018.gadā – par 3,1%,» uzsver Gašpuitis.

Savukārt atalgojuma jomā prognozes ir atšķirīgas – sagaidāms, ka šogad algas visstraujāk augs Lietuvā – par 6%. Igaunijā algu pieaugums tiek prognozēts 4,7% robežās, bet Latvijā – 4%. 2016.gada otrajā pusē vidējā darba samaksa Igaunijā bija 1119 eiro, Latvijā – 847 eiro, bet Lietuvā – 793 eiro.

«Pie esošajām atalgojuma izmaiņām, vidējā alga Latvijā 1 000 eiro robežu pārsniegs ap 2020.gadu, taču šis temps nav pietiekams, ja vēlamies izmainīt emigrācijas tendences. Ja vēlamies, lai ekonomiski aktīvie iedzīvotāji nebrauktu prom, algām ir jāaug straujāk. Turklāt ar minimālās algas celšanu to atrisināt nevar,» uzsver eksperts.

Jāņem arī vērā, ka Latvija atrodas strukturālu barjeru priekšā. Lai arī Eiropas kontekstā Latvijas bezdarba rādītāji ir salīdzinoši augsti, tos turpmāk strauji samazināt būs sarežģīti, pat pie nosacījuma, ka izaugsme paātrināsies.

Ref:224.000.103.446


Pievienot komentāru

Delfi.lv: FKTK jau svētdien brīdinājusi, ka ABLV Bank situācija var provocēt naudas aizplūdi no četrām bankām

Finanšu un kapitāla tirgus komisija jau svētdien, 18.februārī, brīdinājusi par risku, ka gadījumā, ja AS ABLV Bank nekavējoties neatsāks pildīt maksājumus ASV dolāros, tas var provocēt naudas līdzekļu aizplūdi no citām bankām Latvijā un izraisīt noguldījumu aizplūdi vismaz no četrām kredītiestādēm, liecina portāla Delfi rīcībā esoša FKTK vēstule.

Regulators lemj par 2 komersantu darbības apturēšanu elektronisko sakaru nozarē

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, veicot elektronisko sakaru komersantu uzraudzību, konstatējusi, ka divi elektronisko sakaru komersanti - SIA Foco 16 un SIA Olaines KTV - atkārtoti gada laikā izdarījuši administratīvo pārkāpumu, neizpildot pienākumu iesniegt Regulatoram tā pieprasīto informāciju un ievērot vispārējās atļaujas noteikumus.

Latvijas iedzīvotāji kritiski par valsts politiku sabiedrības veselības jomā

Latvijas iedzīvotāji uzskata, ka Latvijas valdības īstenotā sabiedrības veselības politika raksturojama drīzāk kā neefektīva. 83% no Kantar TNS aptaujātajiem Latvijas iedzīvotājiem norādījuši, ka atbildīgajām valsts iestādēm būtu jāinformē sabiedrība par dažādu nikotīnu saturošo produktu ietekmi uz cilvēku veselību, tai skaitā, par tādiem, kuri no tiem ir mazāk kaitīgi nekā cigaretes.

SEB banka: Darba kļūs vairāk, darbinieki izvēlīgāki

«Atrast vai nomainīt darbu kļūs vieglāk un ātrāk. Lielākas iespējas būs reģiona centros un pilsētās, īpaši Rīgā un Pierīgā. Reģionos iespēju būs mazāk, kaut pieprasījums pēc darbiniekiem būs vērojams arī tur, Taču tas, būs interesenti, noteiks atalgojums, sadzīves apstākļi. To trūkums būs viens no mudinājumiem iedzīvotājiem turpināt migrēt uz pilsētām, gan mainīt nodarbošanos,» prognozē SEB bankas Makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.

ABLV Bank vadītājs apgalvo, ka banka ir gatava maksājumu ierobežojumu atcelšanai

 ABLV Bank ir gatava maksājumu ierobežojumu atcelšanai, ceturtdien preses konferencē paziņoja bankas valdes priekšsēdētājs Ernests Bernis.

Baltijas valstu prezidentu un Trampa tikšanās notiks aprīlī

Triju Baltijas valstu prezidentu un ASV prezidenta Donalda Trampa tikšanās notiks šī gada 3.aprīlī Vašingtonā, ceturtdien, 22.februārī, preses konferencē pēc tikšanās ar ASV valsts sekretāra vietnieku Džonu Salivanu apliecināja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

2017.gadā Latvijā bija nodarbināti 62,9% iedzīvotāju

2017.gadā Latvijā bija nodarbināti 894,8 tūkstoši jeb 62,9% iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti.

Vairāki jauni satiksmes ierobežojumi Latvijas galvaspilsētā

Saistībā ar kanalizācijas kolektora avārijas darbiem no piektdienas, 23.februāra, pulksten 23.30 līdz pirmdienas, 26.februāra, pulksten 5.00 tiks ierobežota transportlīdzekļu satiksme Lāčplēša ielas un Ernesta Birznieka-Upīša ielas krustojumā un slēgta transportlīdzekļu satiksme Ernesta Birznieka-Upīša ielā no Lāčplēša ielas puses.

Tiek apstiprināta EP nostāja par Eiropas nākotnes budžetu

Eiropas Parlamenta Budžeta komiteja apstiprināja nostāju par nākamo Eiropas Savienības daudzgadu budžetu, kas stāsies spēkā ar 2021.gadu.

Lembergam neesot iespējams pilnvērtīgi organizēt savu privāto dzīvi, jo uz tiesas sēdēm jāierodās parāk bieži

Rīgas apgabaltiesa noraidījusi smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga lūgumu turpmāk organizēt tiesas sēdes tikai trīs reizes nedēļā, nevis četras, kā tas bija nolemts līdz šim, vēsta ziņu portāls Ventspilnieks.lv.

Rīgā sākas stikla šķirošanas akcija

Rīgā tiek uzsākta stikla šķirošanas akcija, kuras mērķis ir būtiski palielināt stikla kā otrreizēji pārstrādājamās izejvielas šķirošanas, savākšanas un nodošanas pārstrādei apjomus Rīgā.

2017.gadā bezdarba līmenis Latvijā samazinājies līdz 8,7%

2017.gadā 85,4 tūkstoši iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem bija bezdarbnieki, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. Salīdzinot ar 2016.gadu, bezdarbnieku skaits ir sarucis par 9,9 tūkstošiem jeb 10,4%.

Aptauja: Latvijas iedzīvotāji nav gatavi piemaksāt par depozīta sistēmas ieviešanu

Latvijas iedzīvotāji piesardzīgi vērtē Vides un reģionālās attīstības ministrijas ieceri ieviest jaunu atkritumu šķirošanas sistēmu, un pilnībā to atbalsta vien 29% aptaujāto, liecina Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas un pētījumu centra SKDS janvārī veiktā aptauja.

Balta: Janvārī autovadītājus visbiežāk pievīlis dzinējs un akumulators

Šī gada janvārī saņemti 583 izsaukumi no autovadītājiem, kuri sava transportlīdzekļa tehniskā stāvokļa dēļ negaidīti nonākuši grūtībās uz ceļa. Izsaukumu iemesls visbiežāk bijis dzinēja vai akumulatora darbības traucējumi, liecina apdrošinātāji.

LTAB izskatījis 2 479 sūdzības par OCTA apdrošinātāju pieņemtajiem lēmumiem

Latvijas transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs, laika posmā no 2008.gada 1.janvāra līdz 2017.gada 31.decembrim, saņēmis un izskatījis 2 479 sūdzības par apdrošināšanas sabiedrību pieņemtajiem lēmumiem OCTA atlīdzību izmaksu lietās un rīcības atbilstību OCTA likumam. 506 gadījumos sniegts atzinums, ka apdrošināšanas sabiedrības pieņemtais lēmums ir nepamatots.

Kušners: ECB ir izteikti neapmierināta ar Rimšēviča funkcionalitātes ierobežošanu

Eiropas Centrālā banka ir izteikti neapmierināta ar tās padomes locekļa - Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča funkcionalitātes ierobežošanu, intervijā LNT raidījumam 900 sekundes teic Latvijas Bankas padomes loceklis Edvards Kušners.

Tūristu skaits Jūrmalā pērn pieaudzis par 22%

Tūristu skaits Jūrmalas pilsētā 2017.gadā pieaudzis par 22% salīdzinājumā ar 2016.gadu. 2017.gadā Jūrmala bijusi otrs iecienītākais galamērķis uzreiz pēc galvaspilsētas Rīgas kā ārvalstu, tā Latvijas ceļotājiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Kālezerā nevarēs veikt rūpniecisko zveju

Zemkopības ministrija sagatavojusi grozījumus noteikumos par rūpniecisko zveju iekšējos ūdeņos. Grozījumu projekts paredz rūpnieciskās zvejas aizliegumu Kālzerā.

Aizsardzības nozares iepirkumiem šogad plānoti 234 miljoni eiro

Šogad aizsardzības nozares iepirkumiem plānoti 234 miljoni eiro, un lielākie finanšu resursi paredzēti transportlīdzekļu, munīcijas, bruņojuma un individuālā ekipējuma iegādei, vēsta Aizsardzības ministrijā.

Veselības inspekcijas pārbaude Ainažos varētu noslēgties marta beigās

Veselības inspekcija pārbaudi bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā Ainaži plāno veikt līdz 30.martam, aģentūru informē inspekcijas pārstāve Līga Jeroščeva.

Atceltas OIK atļaujas vēl piecām AER koģenerācijas elektrostacijām

Ekonomikas ministrija pieņēmusi lēmumus par atļauju atcelšanu pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros vēl piecām atjaunojamo energoresursu koģenerācijas elektrostacijām: SIA Madonas Eko, SIA Eiro-Āzijas investīciju aģentūra, SIA EVOKEM, SIA M Parks, SIA Eco Latvis.

SM: Šogad būvēs un remontēs ap 1'300 kilometru valsts autoceļu

Šogad būvdarbi notiks autoceļu 152 objektos apmēram 1 300 kilometru garumā, kas ir vairāk nekā pērn, kad būvdarbi notika 1100 kilometros valsts autoceļu, vēsta satiksmes ministrs Uldis Augulis.

Maizīti virza SAB vadītāja amatam arī uz nākamo pilnvaru termiņu

Nacionālā drošības padome lēmusi izvirzīt pašreizējo Satversmes aizsardzības biroja direktoru Jāni Maizīti arī nākamajām pilnvaru termiņam uz SAB vadītāja amatu. Par Maizīša atkārtotu apstiprināšanu šajā amatā būs jālemj Saeimai.

Precizēta informācija par aizliegumu atrasties uz Rīgas ūdenstilpju ledus

No piektdienas, 23. februāra, atrasties uz ledus drīkstēs uz Bābelīša ezera, Gaiļezera, Velnezera, Dambjapurva ezera, Ķengaraga dīķa, Mazjumpravas muižas dīķa, Bolderājas karjera un ūdenstilpju Uzvaras parkā, Viesturdārzā un Vladimira Kudojara parkā.

Latvijas gāzes meitasuzņēmums Gaso rosina samazināt dabasgāzes sadales cenu

AS Latvijas gāze meitasuzņēmumam AS Gaso vērsies Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā, iesniedzot jaunu dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojuma tarifa projektu, kas paredz samazināt dabasgāzes sadales cenu par 18-46% vairāk nekā 95% no dabasgāzes lietotājiem.