bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 24.05.2018 | Vārda dienas: Marlēna, Ilvija, Ziedone
LatviaLatvija

Ģenerālvienošanos parakstījuši būvniecības uzņēmumi, kuru veikto darbu apmērs veido 73% no nepieciešamā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Baiba Fromane

Ģenerālvienošanos par minimālo algu būvniecības nozarē ceturtdien, 10.maijā, forumā Godīga konkurence Latvijas būvniecībā klātienē parakstīja vairāk nekā 120 uzņēmumi, kuru pašu spēkiem veikto būvdarbu apmērs veido 519 miljonus eiro, kas ir 73% no nepieciešamā apmēra, lai ģenerālvienošanās stātos spēkā un būtu saistoša visai būvniecības nozarei.

Taču uzņēmumi joprojām turpinās parakstīt ģenerālvienošanos. Vairākiem uzņēmumiem, kuri jau ir pauduši apņēmību parakstīt ģenerālvienošanos, šis lēmums vēl ir jāsaskaņo ar saviem ārvalstu kapitāldaļu turētājiem. Savukārt daļa uzņēmumu vēl šaubās par ģenerālvienošanās nepieciešamību, tāpēc Latvijas Būvuzņēmēju partnerība nākamo divu mēnešu laikā strādās ar šiem uzņēmumiem, mēģinot tos pārliecināt par labu šim lēmumam.

«Esam vēsturiskā mirklī – sākta ģenerālvienošanās parakstīšana būvniecībā. Vairāk nekā 100 būvniecības uzņēmumi ar vairāk nekā pusmiljarda eiro apgrozījumu paši vienojas par godīgu konkurenci un cienīgu atalgojumu darbiniekiem. Svarīgi, ka būvniecības ģenerālvienošanās ir sabiedrības pašas, nevis kādu politisko spēku izšķiršanās par modeli, kādā veidā turpmāk vēlamies strādāt,» foruma atklāšanā sacīja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V).

Lai ģenerālvienošanās stātos spēkā un būtu saistoša visai nozarei, to jāparaksta uzņēmumiem, kuru pašu spēkiem veikto būvdarbu apmērs veido 50% no būvniecības nozares kopējā apmēra. Pērn nozares pašu spēkiem veikto būvdarbu apmērs bija 1,4 miljardi eiro, tādējādi, lai ģenerālvienošanās stātos spēkā, to jāparaksta uzņēmumiem, kuru veikto darbu apmērs veido 713 miljonus eiro.

Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane iepriekš prognozēja, ka 10.maija konferencē Godīga konkurence Latvijas būvniecībā ģenerālvienošanos klātienē parakstīs uzņēmumi, kuru kopējais pašu spēkiem veikto būvdarbu apmērs veido aptuveni 450 miljonus eiro, bet pārējie to parakstīs tuvākajā laikā.

«Iespējams, ka klātienē šodien ģenerālvienošanos parakstīs pat lielāks skaits uzņēmumu, ceram, ka būs vairāk. Vēl ir daudzi uzņēmumi, kuri nav izšķīrušies par ģenerālvienošanās parakstīšanu, starp tiem ir arī atsevišķi lielie būvniecības uzņēmumi,» sacīja Fromane.

Partnerības vadītāja norādīja, ka ir pārsteigums par dažu lielo uzņēmumu atturīgo attieksmi, jo šie uzņēmumi ir strādājuši Skandināvijas tirgū un citur Eiropā, kur tāda ģenerālvienošanās par minimālajām algām ir pašsaprotama ikdienas norma. «Patlaban šo dažu uzņēmumu atturīgās attieksmes pamatojums vairāk izskatās pēc aizbildināšanās un tāpēc ceru, ka arī šie uzņēmumi tuvāko divu mēnešu laikā parakstīs ģenerālvienošanos,» piebilda Fromane.

Viņa arī minēja, ka ģenerālvienošanās par minimālo algu ir kopš neatkarības atjaunošanas nozīmīgākā reforma būvniecības nozarē, kas ne tikai stiprinās Latvijas būvuzņēmēju konkurētspēju, bet arī mazinās ēnu ekonomiku un nodrošinās būvniecībā iesaistīto darbinieku tiesību aizsardzību.

«Ar to tiek sasniegts pilnīgi jauns pašregulācijas un domāšanas līmenis būvniecības nozarē. Ģenerālvienošanās sagatavošana ir prasījusi 2,5 gadus, lai izrēķinātu un vienotos par minimālās algas līmeni, lai cīnītos ar šaubām, lai pārliecinātu par ģenerālvienošanās ieguvumiem, tāpēc ceru, ka tuvāko divu mēnešu laikā tiks savākts nepieciešamais uzņēmumu skaits, lai ģenerālvienošanās stātos spēkā,» sacīja Fromane.

Partnerības vadītāja arī piebilda, ka ģenerālvienošanās tiks publicēta tikai tad, kad būs stājušies spēkā grozījumi Darba likumā par virsstundu apmaksu. «Valdība 8.maijā šos grozījumus apstiprināja un lūdza Saeimu tos izskatīt steidzamības kārtā. Tā kā šos grozījumus atbalsta gan valdība, gan Latvijas Darba devēju konfederācija, gan arodbiedrības, tādēļ cerams, ka Saeima tos varētu apstiprināt līdz vasaras brīvdienām,» teica Fromane.

Ģenerālvienošanās projekts paredz noteikt minimālo bruto algu būvniecības nozarē 780 eiro apmērā, vai arī minimālo stundas likmi 4,67 eiro apmērā nepilnu darba laiku nodarbinātajiem. Plānots, ka ģenerālvienošanās varētu stāties spēkā no 2019.gada 1.janvāra.

Ģenerālvienošanās par minimālo atalgojumu ir koplīgums starp darba devējiem un darba ņēmējus pārstāvošajām organizācijām, kas iegūst obligātu raksturu un attiecas uz visiem nozarē nodarbinātajiem, ja to noslēdz vismaz 50% no nozares kopējā apgrozījuma veidojošajiem uzņēmumiem. Līdz ar to darba devējam ir pienākums maksāt darbiniekam atalgojumu, kas nav mazāks par attiecīgai profesijai ar ģenerālvienošanos noteikto atalgojuma līmeni. Eiropas valstīs šādi visai nozarei saistoši koplīgumi par minimālo atalgojumu tiek izmantoti kā efektīvs instruments darbinieku tiesību aizsardzībai, kvalificēta un motivēta darbaspēka atbalstīšanai. Vienlaicīgi minimālo algu līmeņi kalpo cīņai ar ēnu ekonomiku un aplokšņu algām.

Uzņēmumi, kuri atbalstīs nozares koplīgumu, saņems 50% atlaidi no ikgadējās būvkomersantu reģistrācijas nodevas, kā arī iegūs papildu 0,25 punktus būvkomersantu klasifikācijā, kas dos izdevīgāku pozīciju iepirkumos.

Jau drīzumā Saeimā tiks lemts par iespēju vienoties par mazāku piemaksu par virsstundu darbu, ja ģenerālvienošanās ir paredzēts būtisks minimālā atalgojuma palielinājums nozarē pret valstī noteikto.


Pievienot komentāru

Neatbalsta priekšlikumu par televīzijas kanālu rindošanu pēc ES oficiālajām valodām

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē, trešdien, 23.maijā, izskatot grozījumus Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā, neatbalsta priekšlikums par kanālu rindošanu telekomunikāciju operatoru pakās pēc Eiropas Savienības oficiālajām valodām.

Baltkrievija izbeidz «lācīšu strīdu» ar Zviedriju, ieceļ vēstnieku

Minska pēc sešus gadus ilgām nesaskaņām ar Zviedriju iecēlusi jauno Baltkrievijas vēstnieku Stokholmā, tā izbeidzot diplomātiskas nesaskaņas, ko 2012.gadā izraisīja demokrātiski noskaņotu rotaļu lācīšu nomešana virs Baltkrievijas.

Rekomendē pārnest nodokļu slogu no zemo algu saņēmējiem uz citām nodokļu bāzēm

Nodokļu slogs zemo algu saņēmējiem Latvijā ir ticis samazināts, tomēr tas joprojām saglabājas augsts, salīdzinot ar citām Eiropas Savienības valstīm, norāda Eiropas Komisijas viceprezidents Valdis Dombrovskis.

Apelācijas instances tiesa attaisno abus Krievijas pilsoņus un Lindermanu par incidentu Ādažu bāzē

Rīgas apgabaltiesa trešdien, 23.maijā, attaisnojusi abus Krievijas pilsoņus, kā arī prokrievisko aktīvistu Vladimiru Lindermanu, kuri bija apsūdzēti saistībā ar 2015.gada vasarā notikušo incidentu Nacionālo bruņoto spēku Ādažu bāzē.

RD neskata jautājumu par spēļu zāļu slēgšanu Rīgā, jo tas esot jārisina Saeimai

Rīgas dome ir noraidījusi opozīcijas deputāta Jura Juraša rosinājumu skatīt jautājumu par visu spēļu zāļu slēgšanu Rīgas pilsētā. Koalīcija balsojumā par jautājuma iekļaušanu atturējās, opozīcija balsoja par, bet viens deputāts atturējās.

Nosaka pagaidu aizliegumu jaunai psihoaktīvai vielai, kas bīstama dzīvībai

No trešdienas, 23.maija, stājas spēkā Slimību profilakses un kontroles centra noteiktais pagaidu aizliegums jaunai psihoaktīvai vielai 3,4-metilenedioksi-U-47700 un tās saturošiem izstrādājumiem.

Nebanku kreditētāju kopējais kredītportfelis pērn pieaudzis par 16%

Nebanku kredītdevēju kopējais kredītportfelis pagājušajā gadā pieaudzis par 16% salīdzinājumā ar 2016.gadu, sasniedzot 612,21 miljonu eiro, liecina Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārskats par nebanku patērētāju kreditēšanas tirgus darbību 2017.gadā.

Nopludināti latviešu valodas eksāmena – domraksta temati

Vidusskolā skolotāja nopludina latviešu valodas eksāmena domraksta tematus, ir sākts kriminālprocess, vēsta Valsts policijā.

No jūlija OIK fiksētā daļa elektroenerģijas lietotājiem saruks par 27,8%

No 1.jūlija obligātās iepirkumu komponentes fiksētā daļa visiem elektroenerģijas lietotājiem saruks par 27,8%, informē Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā.

Turcijā strauji pazeminās nacionālās valūtas vērtība

Turcijas nacionālā valūta lira nedēļas pirmajās dienās zaudējusi piecus procentus no tās vērtības pret Amerikas Savienoto Valstu dolāru. Politiskajā jomā Turcijā spēkā ir ārkārtas stāvoklis, un jūnijā gaidāmas ārkārtas parlamenta un prezidenta vēlēšanas.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā aprīlī palielinājies par 0,6%

Ražotāju cenu līmenis 2018.gada aprīlī salīdzinājumā ar martu Latvijas rūpniecībā palielinājies par 0,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis palielinājās par 1%, savukārt eksportētajai produkcijai cenu līmenis pieauga par 0,3%.

Gadu pirms Eiropas vēlēšanām par tās ieguvumiem pārliecināti 70% iedzīvotāju

Valsts dalība Eiropas Savienībā ir «laba lieta» – atbilstoši jaunākā Eiropas Parlamenta Eirobarometra pētījuma rezultātiem Latvijā tā uzskata 52% iedzīvotāju.

Igaunijas prezidente apmeklē Ukrainas austrumus, kur pastiprinājusies karadarbība

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida (Kersti Kaljulaid) devusies oficiālā vizītē uz Ukrainu, kur iecerētas tikšanās ar augstākajām ukraiņu amatpersonām un arī joprojām kara plosītā Donbasa reģiona apmeklējums.

Rosina arī privātajās augstskolās un koledžās noteikt aizliegumu studijām krievu valodā

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) rosina privātajām augstskolām un koledžām piemērot valsts augstskolām jau noteiktos ierobežojumus saistībā ar pienākumu studiju programmas īstenot latviešu valodā vai kādā no Eiropas Savienības (ES) oficiālajām valodām, kas nozīmētu aizliegumu studiju programmas īstenot krievu valodā.

Lauksaimnieki pieteikušies platību maksājumiem: saņemti 57 176 iesniegumi

Līdz šā gada 22.maijam Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā saņemti 57 176 iesniegumus platību maksājumiem bez kavējuma sankcijām. Platību maksājumiem vēl var pieteikties līdz 15.jūnijam, bet šajā gadījumā atbalstu samazina 1% apmērā par katru nokavēto darbadienu.

Tallinā populārāki kļūst diennakts lielveikali

Tallinā pieprasījumu pēc diennakts pārtikas veikaliem ievērojis Somijas lielveikalu tīkls Prisma, kam Igaunijas galvaspilsētā drīzumā būšot trīs mazumtirdzniecības vietas, kuras strādās cauru diennakti un septiņas dienas nedēļā.

Ašeradens: KP un SPRK apvienošana ir īstenojama; tas jāpaveic nākamajai valdībai

Konkurences padomes un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apvienošana ir īstenojama un tas jāpaveic nākamajai valdībai, norāda ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Pieaug to uzņēmumu skaits, kuru darbinieki šķiro atkritumus

Noslēgusies AS Latvijas Zaļais punkts, biroja preču tirgotāja SIA Officeday Latvia un SIA Fazer Latvija kopīgā bateriju vākšanas kampaņa. Kampaņas astoņos mēnešos vairāk nekā 100 uzņēmumu savāca 1 104 kg izlietoto bateriju.

AS Augstsprieguma tīkls šogad attīstībā ieguldīs 89,05 miljonu eiro

Latvijas Pārvades sistēmas operators AS Augstsprieguma tīkls šogad attīstībā ieguldīs 89,05 miljonus eiro, no kuriem 29,8 miljoni ir Eiropas Savienības līdzfinansējums.

ASV atteiksies no banku kontroles noteikumiem, kas ieviesti dižķibeles laikā

Amerikas Savienotajam Valstīm tiecoties mīkstināt banku paškontroles un uzraudzības noteikumus, kas tika ieviesti globālās finanšu krīzes iespaidā, ASV Kongress atbalstījis stingro prasību mīkstināšanu.

Biržu indeksi krītas ASV un pieaug Eiropā, naftas cenas sarūk Ņujorkā un kāpj Londonā

ASV biržu indeksi otrdien, 22.maijā, kritušies, reaģējot uz ASV prezidenta Donalda Trampa piezīmēm par tirdzniecību un ģeopolitiku.

Valsts kontrole: Valstī beidzot ir jāsakārto izdienas pensiju sistēma

Latvijā beidzot ir jāsakārto sensitīvā izdienas pensiju sistēma, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā Rīta Panorāma teic valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

Izglītības komisija virza likumprojektu Rīgas Latviešu biedrības nama atbalstam

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija otrdien, 22.maijā, lēmusi konceptuāli atbalstīt un virzīt izskatīšanai Saeimā jaunu likumprojektu Rīgas Latviešu biedrības nama atbalstam, ziņo Saeimas Preses dienests.

Cukerbergs EP atvainojas par Facebook lomu Cambridge Analytica skandālā

Facebook izpilddirektors Marks Cukerbergs Eiropas Parlamentā ir atvainojies par sociālā tīkla lomu lietotāju datu vākšanas skandālā ap uzņēmumu Cambridge Analytica un par atļaušanu sociālajā tīklā izplatīt viltus ziņas.

Patvaļīgi nocirstu koku vietā Rīgas vēsturiskajā centrā plāno likt iestādīt jaunus

Rīgas vēsturiskajā centrā esošas zemes īpašniekiem bojā gājuša vai patvaļīgi nocirsta koka vietā būs jāiestāda jauns, konceptuāli lēma Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija.

Jaunākie komentāri