bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 23.06.2018 | Vārda dienas: Līga
LatviaLatvija

1:1: Lembergs atzīstas, ka «nefiksē, ko runā»; Jurašs uzskata, ka Lembergs vienkārši visus troļļo

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Aivars Lembergs un Juris Jurašs

«Tas, ko šobrīd Lembergs dara, viņš vienkārši troļļo, viņš muļķo. Viņam vēl joprojām liekas, ka kāds viņam šai valstī tic,» raidījumā 1:1, iekarsis diskusijā ar Aivaru Lembergu, saka Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) bijušais operatīvo izstrāžu nodaļas vadītājs Juris Jurašs, uzsverot, ka šobrīd ir jāreaģē un ir jāizvērtē, kurā sadaļā «oligarhu lietā» vēl nav iestājies noilgums un ir jāatjauno izmeklēšana.

Viesnīcā noklausītās tā sauktās «oligarhu sarunas» daudzi jau sauc par žanra klasiku – tiesībsargājošo iestāžu darba kvalitāti un veids, kādā Latvijas varneši izmanto valsts varu savam labumam. Kas jāņem vērā lietas tālākiem šķetinātājiem? Tam pievērsies Latvijas televīzijas raidījums 1:1.

Šoreiz duelī 1:1 viens otram stājās pretī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) bijušais operatīvo izstrāžu nodaļas vadītājs Juris Jurašs un deputāt Aivars Lembergs.

Uzsākot sarunu ar abiem kungiem – Lembergu un Jurašu – raidījuma vadītājs Gundars Rēders jautā, vai tā sauktās «oligarhu sarunas» var saukt par autentiskām. Rīgas domes deputāts Jurašs uzreiz norāda, ka sarunu ar Lembergu negrib uzskatīt par dueli, kā tas tika pieteikts. «Mans duelis ar biedru Lembergu ir beidzies desmit gadus atpakaļ, tai brīdī, kad es organizēju Lemberga kunga aizturēšanu, pierādījumu vākšanu, tāpēc viņa duelis ir tiesā.»

Viņš turpina: «Man nav ne mazākā pamata apšaubīt, ka šīs sarunas ir autentiskas, ņemot vērā to, ka virkne šajās sarunās iesaistītās personas pat to nav noliegušas, pat ir apstiprinājušas». Vaicāts, vai pats Jurašs ir šīs sarunas «nopludinājis», viņš atbild ar skaidru nē, piebilstot, ka šādas versijas nepārtraukti tiek izteiktas. Papildu tam viņš uzsver, ka cilvēks, kurš šīs sarunas ir «nopludinājis», pelnījis apbalvojumu par to, ka Latvijas sabiedrībai ir bijusi iespēja dzirdēt un lasīt šīs sarunas.

Savu uzrunu Lembergs sāk ar pārmetumiem Jurašam par nekonsekvenci un meliem. Par to, vai «oligarhu sarunas» ir notikušas un viņš tajās ir piedalījies, Lembergs neapstiprina, bet arī nenoliedz. Viņš izvairīgi un sarkastiski nosaka, ka «kaut kādās sarunās piedalās no divu ar pusi gadu vecuma». «Un es nefiksēju, kurā vietā ko es runāju un es nevaru pārbaudīt, ja kāds ieraksta sarunas, vai tās ir autentiskas vai nav. Attiecīgi, ja es tur it kā piedalos, vai es esmu tas, kas tur piedalās,» savās pārdomās dalās Lembergs.

Viņš apstiprina, ka ar Aināru Šleseru ir ticies kā ar deputātu un satiksmes ministru, turpinot uzsvērt, ka sarunu atšifrējumos nav minēts viņa uzvārds, bet «AL», kas nenozīmē, ka tas būtu viņš. Turklāt Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ne par kādām sarunām viņam neesot neko jautājis.

Vēršot uzmanību uz izmeklēšanas kvalitāti, Rēders atgādina par 2011.gada Jutas Strīķes uzrunu, kur norādīts, ka oligarhu sarunu lietā ir iesaistītas 11 personas, 6 amatpersonas, 26 komercsabiedrības, pieci lūgumi pēc ārvalstu palīdzības, 42 kratīšanas un nav šaubu, ka būs rezultāti, tomēr šodien redzam, ka tas nav noticis. Tiek uzdots jautājums, kāpēc izmeklēšana nav novesta līdz rezultātam, kā tika solīts?

Jurašs pārliecinoši pauž, ka joprojām tie pierādījumi, kas atradās tai saucamajā «oligarhu lietā» bija pietiekami, lai virzītu to kriminālvajāšanai uz prokuratūru un tālāk sūtīt uz tiesu.

«Jau uzsākot šo kriminālprocesu mēs saskārāmies ar virkni pretdarbību, piemēram, Saeima ar savu balsojumu neatļaut veikt kratīšanu Šlesera dzīvesvietā un citās daudzās vietās. Tāpēc es kārtējo reizi varu apstiprināt to, ka jau sākotnējā stadijā mēs nesaskārāmies ar atbilstošu prokuratūras sadarbību tā, kā bijām to iedomājušies.»

«Jāatzīst, ka visi KNAB iepriekšējie priekšnieki ir darījuši visu iespējamo, lai šo kriminālprocesu vājinātu. Es te varu pieminēt to pašu Jutas Strīķes gadījumu, kur viņa tika atbrīvota piecas reizes! Es varu apgalvot, ka tas ir tikai tāpēc, ka viņa bija šī konkrētā kriminālprocesa izmeklēšanas vadītāja,» tā Jurašs.

Jurašs uzsver, ka viņam nav ne mazāko šaubu, ka Jaroslavs Streļčenoks strādājis krimināllietas iesaistīto personu pusē, kuras sākotnēji tika turētas aizdomās par iespējamu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu.

Taujāts, vai arī Lemberga pusē, Jurašs saka, ka viņš absolūti nevar izslēgt šādu varbūtību.

Uz šādu pārmetumu Ventspils deputāts Lembergs smejoties atbild: «Protams, ka visos pasaules grēkos es esmu vainīgs un netaisos meklēt sev attaisnojumus.» Vienlaikus Lembergs, kurš neatceras savas gaitas, kur bijis, ko un ar ko runājis, parāda īpaši asu atmiņu uz noteiktām niansēm un datumiem attiecībā uz citām personām: «Ja runājam par konkrēto «oligarhu lietu», tad šis kungs – Juris Jurašs – bija tas, kurš 2011.gada 17.maijā nosūtīja Strīķei noklausītos materiālus kā iespējamos pierādījumus.»

«Jurašs bija tas, kurš atlasīja un neviens cits, tad tagad iznāk, ka viņš Strīķei nav nosūtījis visus būtiskos materiālus. Tad jautājums, kāpēc Juraša kungs ir rīkojies tik selektīvi un tik bezatbildīgi, izpildot savus dienesta pienākumus, saņemot 3 000 eiro mēneša algu. Un atbilde – pazīmes uz korupciju,» tā Lembergs.

Jurašs noliedz savas kļūdas. «Lemberga kungam acīmredzami nav izpratnes par kriminālprocesu un kādi materiāli būtu pievienojami. Tad, kad tika izvērtēts viss materiālu kopums, kas bija iegūts operatīvas darbības rezultātā, tiešām tika atlasīts tas, kam ir nozīme kriminālprocesa uzsākšanai, un materiāli, kuri varēja kalpot kā pierādījumi.»

Raidījuma gaitā tika pārrunāti virkne citu jautājumu, arī par Rīgas tirdzniecības ostas nelegālo darbību. Lembergs arī uz šo jautājumu neatbild, bet gan izvirza pretjautājumus, pilnībā novirzoties no atbildes, vēlāk nosaucot visu par muļķībām.

Kā novērots iepriekš, arī šoreiz Lembergs tā vietā, lai sniegtu atbildes, apsūdzējis žurnālistu un raidījuma vadītāju Rēderu neprofesionalitātē, sakot, ka žurnālists kļūdījies, jau veidojot jautājumu.

Lembergs uzsver, ka viņam vispār nekas nav pastarpināti piederējis, «ne slēpti, ne aizslēpti».

Jurašam gan šaubu nav, ka Lembergam ir biznesa intereses Rīgas tirdzniecības ostā. «Tas, ko šobrīd Lembergs dara, viņš vienkārši troļļo, viņš muļķo. Viņam vēl joprojām liekas, ka kāds viņam šai valstī tic.»

«Šķēle un Šlesers ir legalizējuši savas šīs mantiskās īpašuma tiesības RTO, kas faktiski bija viens no galvenajiem uzdevumiem, uzsākot kriminālprocesu. Un es gribu uzsvērt, ka kriminālprocess vairāku gadu garumā notika gan bez Strīķes, gan bez manis. Es joprojām esmu pārliecināts, ka varēja pierādīt un bija jāpierāda. Jautājums ir par to, kāpēc KNAB fināla fāzē kopā ar prokuratūras atbalstu nolēma izbeigt. (..) Kā varēja izbeigt procesu, kad bija legalizēta šo abu kungu līdzdalība šajā uzņēmumā. Kā? Es to nesaprotu!»

Man ir jautājums ģenerālprokuroram, uzraugošam prokuroram – kā tas vispār ir iespējams. Un šobrīd ir jāreaģē un ir jāizvērtē, kurā sadaļā vēl nav iestājies noilgums un ir jāatjauno izmeklēšana.

BNN jau iepriekš ziņoja,  ka Saeima 21.jūlijā izveidoja parlamentārās izmeklēšanas komisiju par valsts nozagšanas pazīmēm un pirmstiesas izmeklēšanas kvalitāti tā dēvētajā «oligarhu lietā». Izmeklēšanas komisija izveidota, lai izvērtētu krimināllietā esošo informāciju par iespējamu valsts nozagšanu un faktorus, kas noveduši pie šīs krimināllietas izbeigšanas pirmstiesas izmeklēšanas stadijā.

Tāpat vēstīts, ka viesnīcā Rīdzene noklausītās politiķu un uzņēmēju sarunas kalpoja kā viens no galvenajiem pierādījumiem tā dēvētajā oligarhu lietā, kas tika ierosināta 2011.gadā pēc Krimināllikuma pantiem par kukuļņemšanu, kukuļdošanu, noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un valsts amatpersonām likumā noteikto ierobežojumu pārkāpšanu.

KNAB šo lietu izmeklēja vairākus gadus, tomēr izrādījās, ka noklausītās sarunas nav pietiekams pierādījums apsūdzību celšanai, tāpēc kriminālprocess KNAB un prokuratūrā tika izbeigts. Prokuratūra izvērtējot KNAB ierosinājumu par kriminālvajāšanas sākšanu, nolēma izbeigt kriminālprocesu daļā pret Aivaru Lembergu, jo viņa darbībās nav Krimināllikuma pantā par tirgošanos ar ietekmi paredzētā noziedzīgā nodarījuma sastāva.

Tomēr šī lieta atkal aktualizējusies pēc tam, kad žurnālā Ir tika publicētas amatpersonu un uzņēmēju sarunas, kuras, iespējams, tika noklausītas oligarhu lietā.

Ventspils mērs jūlijā žurnālistiem paziņoja, ka ir ticies ar visdažādākajiem cilvēkiem, tostarp politiķiem. Piemēram, viņš viesnīcā Rīdzene ir ticies ar ekspolitiķi Aināru Šleseru. Lembergs pauda viedokli, ka «oligarhu lieta» esot politiskais pasūtījums un uzbrukums pret viņu, kā arī pret Zaļo un zemnieku savienību, kas ir par labu «visiem pārējiem».

Ref: 103.000.103.1810


Pievienot komentāru

ES valstis apņēmušās pagarināt sankcijas pret Krieviju par Krimas aneksiju

Eiropas Savienības dalībvalstis nākamnedēļ līdz 2019.gada janvāra nogalei paildzinās ierobežojošos pasākumus, kuri pret konkrētiem Krievijas uzņēmumiem un amatpersonām ieviesti par to saistību ar Krievijas agresīvo rīcību Ukrainā, tā aģentūrai Reuters norādījuši ES diplomāti un amatpersonas.

VID konstatē pārkāpumus vairāk nekā pusē darba devēju tematiskajās pārbaudēs

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu kontroles pārvalde šogad pirmajā ceturksnī veica 305 darba devēju tematiskās pārbaudes, 171 gadījumā konstatējot pārkāpumus, liecina VID informācija.

Sadales tīklam ir jāuzlabo sistēmas pieslēguma process un tā kontrole

Turpmākos divus gadus AS Sadales tīkls ir pienākums uzlabot sistēmas pieslēguma procesu un tā kontroli. Savukārt Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija no savas puses turpmākos divus gadus papildus veiks šī procesa pastiprinātu monitoringu un uzraudzību.

Šogad pasaulē nākuši jau trešie Latvijas trīnīši

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā nākuši pasaulē šogad trešie trīnīši, ar komentāru, ka «trīs lietas – labas lietas», savā Facebook kontā pavēstījis labklājības ministrs Jānis Reirs.

Latvijā pērn trešais lielākais nerezidentu īpatsvars ES valsts parāda struktūrā

Nerezidenti pērn Latvijai ir aizdevuši 67,6% no kopējā valsts parāda apmēra, kas ir trešais lielākais nerezidentu īpatsvars Eiropas Savienības dalībvalstu parādu struktūrā, liecina ES statistikas biroja Eurostat apkopotā informācija.

Iemaksu apmērs trešā līmeņa pensiju plānos sasniedz jaunu rekordaugstu apmēru

Iedzīvotāju interese par pensijas uzkrājumu veidošanu saglabājas augsta, un gada pirmajos trijos mēnešos veikto iemaksu apmērs privātajos pensiju plānos ir sasniedzis jaunu vēsturisko maksimumu.

Vai turpmāk nebūs jāgaida garā rindā Vaivaros, lai saņemtu vajadzīgo riteņkrēslu?

«Patlaban tehnisko palīglīdzekļu pakalpojumus cilvēkiem ar invaliditāti sniedz Nacionālais rehabilitācijas centrs Vaivari, taču gadiem saņemtās klientu sūdzības un rindas uz pakalpojuma saņemšanu parāda, ka tā nav iespējami efektīvākā sistēma,» saka Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.

Latvijā strādājošs degvielas uzpildes staciju tīkls pieķerts krāpšanā ar dīzeļdegvielu

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvalde ir pārtraukusi noziedzīgu shēmu, kurās krāpnieciskos darījumos ar dīzeļdegvielu iesaistīts kāds Latvijā strādājošs degvielas uzpildes staciju tīkls, informē VID.

Konceptuāli atbalsta izmaiņas virsstundu apmaksas kārtībā

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pirmajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Darba likumā, kas paredz iespēju nozarēs, kurās ar ģenerālvienošanos būtiski palielināta minimālā darba alga, noteikt mazāku piemaksu par virsstundu darbu, ziņo Saeimas Preses dienests.

Saeima atbalsta priekšlikumu tabaku veikalos tirgot tikai pēc cenu lapām

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, otrajā lasījumā pieņēma grozījumus tabakas apriti regulējošajā likumā. Izmaiņas paredz, ka tabakas izstrādājumi veikalos vairs nebūs pircējiem redzami un tos varēs iegādāties tikai pēc cenu lapas, informē Saeimas Preses dienests.

Vētra appludina Tallinas ielas un pārtrauc futbola pārraidi svarīgā brīdī

Igaunijas ziemeļus skārusi vētra un lietusgāze, kas galvaspilsētā Tallinā appludinājusi ielas, nodarījusi bojājumus ēkām un pat svarīgā brīdī pārtraukusi aizraujošu Pasaules Kausa futbola spēles pārraidi.

Saeima 2.lasījumā atbalsta fondēto pensiju kapitāla mantošanu

Iedzīvotājiem būs iespēja mantot otrajā pensiju līmenī uzkrāto kapitālu. To paredz Saeimā ceturtdien, 21.jūnijā, otrajā lasījumā pieņemtie grozījumi Valsts fondēto pensiju likumā, ziņo Saeimas Preses dienests.

Kaimiņš: Manuprāt, KNAB izpilda politisko pasūtījumu; deputāts izstāsta aizturēšanas gaitu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs ceturtdienas, 21.jūnija, vakarā atbrīvojis kriminālprocesā par iespējamu nelikumīgu partijas KPV LV finansēšanu aizturētās personas – Saeimas deputātu Artusu Kaimiņu, viņa partijas biedru Ati Zakatistovu un uzņēmēju Viesturu Tamužu.

ASV bankas iztur finanšu satricinājumu pārbaudes

Amerikas Savienotajās Valstīs 35 lielāko banku rīcībā ir pietiekami daudz naudas, lai tās izturētu iespējamu smagu ārēju finanšu satricinājumu apstākļos, liecina banku ilgtspējas pārbaužu rezultāti.

Konceptuāli atbalsta VDK dokumentu publisku pieejamību pētniecībai

Saeimas deputāti ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā, kas pilnveido ar sankciju režīmiem saistīto regulējumu, lai efektīvi varētu piemērot un izpildīt nacionālās un starptautiskās sankcijas.

Par atrašanos darbā reibumā Saeima no amata atcēlusi Rēzeknes tiesas tiesnesi Arvi Garo

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, atbalstījusi Rēzeknes tiesas tiesneša Arvja Garā atcelšanu no amata. Par tiesneša atcelšanu nobalsojis 71 deputāts, neviens neatturējās un nebija pret.

Lai paliktu Lielbritānijā, ES pilsoņiem prasīs atbilstību trim prasībām

Tiem Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem, kuri vēlēsies turpināt dzīvot Lielbritānijā pēc valsts izstāšanās no ES, būs jāaizpilda obligāti elektroniskie iesniegumi, sniedzot atbildes uz trim būtiskiem jautājumiem, pavēstījis britu iekšlietu ministrs.

Līgo svētkos gaidāms lietains un vēss, bet jaunnedēļ atkal sauss un karsts laiks

Piektdien un svētku brīvdienās laika apstākļus noteiks ciklonu darbība, tādēļ Līgo dienā vietām īslaicīgi līs, savukārt Jāņu dienā sagaidāms pat ilgstošs lietus. Laika apstākļi uzlabosies nākamajā nedēļā, kad atgriezīsies vasarīgs karstums.

Saeima ļauj KNAB uzsākt zaļzemnieka Kļaviņa mājas un auto kratīšanu

Saeimas deputāti deva atļauju uzsākt kratīšanu Zaļo un zemnieku savienības deputāta Askolda Kļaviņa deklarētajā dzīvesvietā un automašīnā.

Lietuvas asins plazmas korupcijas skandāls aizsniedzas līdz Latvijas veselības ministrei

Bijusī Lietuvas Nacionālā Asins centra vadītāja Joana Bikulčiene, kuru tur aizdomās par korupciju un neatļautu shēmu organizēšanu asins plazmas savākšanas jomā, šonedēļ saņēmusi sliktas vēstis no Latvijas, kur Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests nopratinājis Latvijas veselības ministri Andu Čakšu.

Maršruts nedēļas nogalei: līgošana visā Latvijā

Nevienam nav noslēpums, ka šajā nedēļas nogalē visā Latvijā tiks sagaidīti Jāņi. Ja nu kādam vēl nav grandiozu plānu, kā pavadīt vienu no gada īsākajām naktīm, tad ir vērts ielūkoties BNN sagatavotajā maršrutā, kurš aizvedīs uz kādu zaļumballi visā Latvijā.

Protestētāji sadzirdēti – priekšlikums liegt nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas noraidīts

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, atteicās no iepriekš atbalstītā nosacījuma, ka dzimumšūnas var ziedot tikai tās sievietes, kuras ir dzemdējušas. Tāpat kā līdz šim, par dzimumšūnu donoru varēs būt veseli cilvēki - vīrieši vecumā no 18 līdz 45 gadiem un sievietes vecumā no 18 līdz 35 gadiem. 

Atbalsta grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā

Saeimas deputāti ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā, kas pilnveido ar sankciju režīmiem saistīto regulējumu, lai efektīvi varētu piemērot un izpildīt nacionālās un starptautiskās sankcijas.

Mazinās administratīvo slogu ārvalstu studentiem un pētniekiem

Atvieglos administratīvo slogu ārvalstu studentiem un pētniekiem, kā arī viņus uzņemošajām izglītības un pētniecības iestādēm. To nosaka Saeimas trešajā lasījumā pieņemtie grozījumi Imigrācijas likumā.

Par tālruņa izmantošanu pie stūres piemēros naudas sodu līdz 100 eiro

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, trešajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas palielina administratīvo atbildību par atsevišķiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem.

Jaunākie komentāri