bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 27.05.2018 | Vārda dienas: Loreta, Dzidra, Gunita, Dzidris
LatviaLatvija

Conexus: Jāmeklē jauni veidi, kā izmantot Inčukalna dabasgāzes krātuvi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

AS Conexus Baltic Grid valdes locekle Zane Kotāne.

Līdz ar dabasgāzes tirgus liberalizāciju ir jāmeklē jauni veidi, kā izmantot Inčukalna dabasgāzes krātuvi, uzsver AS Conexus Baltic Grid (Conexus) valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne.

«Inčukalns šobrīd ir zināmās tirgus krustcelēs, kad ir jāmeklē jauni veidi, kā krātuvi izmantot. Pagājušajā gadā sākām pie tā strādāt, un Dānijas kompānija Ramboll veica Eiropas Savienības finansētu pētījumu, kā varētu mainīties Inčukalna loma pēc tirgus liberalizācijas un kādi ir jaunie produkti vai lietas, ko Inčukalnam tirgū vajadzētu darīt,» teic Kotāne.

Runājot par galvenajiem pētījuma secinājumiem, viņa atzīmē, ja agrāk Inčukalns strādāja pārsvarā kā sezonāla krātuve – vasarā notika iesūknēšana un ziemā iesūknētā gāze tika lietota -, tad ir norādīti vēl divi krātuves izmantošanas mērķi, kas pamazām aizstātu sezonālo krātuvi. Viens no tiem ir tā saucamās īstermiņa krātuves izmantošanas variants, bet otrs – apgādes drošības vajadzība.

«Tirgū bieži runā par īstermiņa izmantošanu, saprotot, ka tas nozīmē divas dienas, bet īstermiņa izmantošana krātuvē ir nedaudz cita lieta. Runa ir par to, ka tiek izmantotas cenu svārstības dabasgāzes tirgū, un dabasgāzes tirgus ir ļoti mainīgs. Dabasgāzes biržā cenas svārstās daudz un dažādu faktoru ietekmē, savukārt krātuve kalpo tirgotājam kā veids, kā vadīt un piefiksēt cenas,» skaidro Conexus vadītāja.

Tāpat viņa stāsta, ka krātuve var kalpot arī kā sašķidrinātās dabasgāzes tā saucamais parkings. «Tāda veida kustība ir specifiska. Kad kuģis ir ienācis Klaipēdā, to pēc iespējas ātrāk vajag iztukšot, līdz ar to tehniskajiem procesiem un krātuves produktiem jābūt pakārtotiem tam, lai ekonomiski ātrākā veidā dabasgāze no kuģa nonāktu krātuvē,» norāda Kotāne.

Kā vēl vienu krātuves darbības virzienu viņa min «pīķa» pieprasījuma nodrošināšanu. «Dabasgāzes patēriņš ir ļoti mainīgs. Piemēram, Latvijā vasarā patēriņš var būt vien miljons kubikmetru dienā, bet ziemā pat 12 miljoni kubikmetru dienā. Šos pīķus nodrošināt bez krātuves nav viegli. Tas ir veids, kā krātuvei nākotnē varētu būt lielāka loma. Ja vēsturiski Latvijas Gāze krājumus plānoja, prognozējot plūsmas, tad tagad tirgotājiem ir jādomā pašiem un krātuve ir rīks, lai varētu darīt šādas lietas,» atzīmē Conexus valdes priekšsēdētāja.

Lai gan līdz šim krātuvē investīcijas ir bijušas pietiekamas un tā uzturēta ļoti labā stāvoklī, jaunu darbības režīmu nodrošināšanai, ir nepieciešami kapitālieguldījumi. «Ir jāsaprot iespējas pie tā paša dabasgāzes apjoma, kas ir krātuvē, izdot lielāku apjomu pārvades sistēmā, ja ir tāda vajadzība. Mēs strādājam pie savākšanas punktu renovācijām tādā formā, ka ne tikai tiek aizstātas vecās iekārtas, bet tiek mainīts tehnoloģiskais process, atdalot katru no urbumiem, lai tie būtu individuāli vadāmi. Šobrīd krātuves urbumus vada kopā, bet, veicot atdalīšanu, atdeve būtu pavisam cita. Tāpat attiecībā uz urbumu rekonstrukcijas darbiem viena lieta ir drošība, piegādes laiku maiņa, bet otra lieta – tādu tehnoloģiju izvēle, kas ļautu urbumam strādāt efektīvāk. Tieši to prasa tirgus apstākļi – ātri un elastīgi nodrošināt tirgotājiem nepieciešamās lietas,» stāsta Kotāne.

Pēc viņas teiktā, Inčukalna krātuve varētu pretendēt uz Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējumu šo projektu īstenošanai. «Šobrīd strādājam, lai Ramboll ieteiktos kapitālieguldījumus paši izpētītu un izvērtētu un varētu gatavoties līdzfinansējuma pieteikuma iesniegšanai. Iepriekš Latvijas Gāzei šis finansējums nebija pieejams, jo Latvijā nebija ieviesta attiecīgā direktīva un nebija veikta uzņēmuma sadalīšana, taču tagad Conexus varēs pieteikties līdzfinansējumam, lai vismaz daļēji finansētu nepieciešamos kapitālieguldījumus,» sacīja Conexus vadītāja un prognozēja, ka pieteikšanās konkursam tiks izsludināta jau šogad.

Vienlaikus viņa apliecināja, ka pieteikties ES līdzfinansējumam kompānija varēs arī pirms sertifikācijas iziešanas.

Ref:224.000.103.3731


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā. Spriež, vai atzīt seno leišu ticības kopienu

Lietuvas Seimā aizvadītajā nedēļā sāktas likumdevēju debates par priekšlikumu valstī atzīt reliģisko kopienu Romuvu, kas savos priekšstatos un rituālos vadās pēc pirmskristietības laika baltu cilšu ticības tradīcijām.

BNN nedēļas apkopojums: Saeimas balsojumu «atturēšanās speciālisti»; OIK maksājumi; Izdienas pensiju sistēma

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Nākotne; Mudinājums; Izaugsme; Cīņa; Tiesa.

FKTK ar 455 822 eiro soda Meridian Trade Bank

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ar 455 822 eiro sodījusi Meridian Trade Bank. Banka sodīta par konstatētiem trūkumiem Meridian Trade Bank iekšējās kontroles sistēmas darbībā un līdz ar to Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma un tam pakārtoto normatīvo aktu pārkāpumiem.

ABLV Bank piederošās New Hanza Capital zaudējumi pirmajā ceturksnī – 18 000 eiro

ABLV Bank grupas uzņēmuma ieguldījumiem komercīpašumos New Hanza Capital apgrozījums šogad pirmajos trijos mēnešos bijis 78 100 eiro, kas ir 3,2 reizes vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā, bet kompānijas zaudējumi samazinājušies 2,2 reizes un bijusši 18 024 eiro.

Rinkēvičs: Latvijai un Horvātijai ir absolūta vienprātība jautājumos par ES daudzgadu budžetu

Latvijai un Horvātijai ir absolūta vienprātība jautājumos par Eiropas Savienības daudzgadu budžetu, preses konferencē pēc tikšanās ar Horvātijas premjerministra vietnieci, ārlietu un Eiropas lietu ministri Mariju Pejčinoviču Buriču sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

CVK: EP vēlēšanas Latvijā notiks 2019.gada 25.maijā

Kārtējās Eiropas Parlamenta vēlēšanas Latvijā notiks sestdienā, 2019.gada 25.maijā, informē Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

VM padotības iestāžu reorganizāciju jūlijā sāks ar Valsts sporta medicīnas centru

Veselības ministrija padotības iestāžu reorganizāciju plāno sākt jūlijā, kad galvenās izmaiņas skars Valsts sporta medicīnas centru, liecina Ministru kabinetā iesniegtais projekts, kuru valdība skatīs nākamnedēļ, 29.maijā.

Satraucoša tendence: Pieaug narkotiku izplatība jauniešu vidū

Noziedzīgo nodarījumu skaits psihotropo vielu nelikumīgas aprites jomā 2017.gadā sastāda 5,9% no visiem valstī reģistrētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, tāpat vērojama satraucoša tendence – narkotisko vielu izplatība arvien pieaug jauniešu vidū.

Pētījums: Latvija starp Baltijas valstīm ir līdere elitāru īpašumu piedāvājumā

Latvijā, atšķirībā no kaimiņvalstīm Lietuvas un Igaunijas, nekustamo īpašumu tirgū dominē salīdzinoši daudz nekustamo īpašumu, kuru cena pārsniedz 200 000 eiro, liecina Igaunijas kompānijas ria.com Marketplaces apkopotā informācija.

NATO dalībvalstis mudina ātrāk un vairāk dalīties ar informāciju

NATO dalībvalstīm ātrāk un vairāk jādalās ar informāciju, lai apsteigtu Krieviju, paziņojis NATO izlūkošanas vadītājs Arnts Freitāgs fon Loringhofens.

VUGD veiks trauksmes sirēnu pārbaudi

Pirmdien, 28.maijā no plkst. 9.30 līdz 9.45, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests visā Latvijā uz trim minūtēm iedarbinās trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu civilās trauksmes un apziņošanas sistēmas darbību.

Nīderlande un Austrālija uzskata Krieviju par atbildīgu MH17 notriekšanā

Saistībā ar Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanu Ukrainā, kas prasījusi 298 cilvēku dzīvības, Nīderlandes valdība piektdien, 25.maijā, oficiāli paziņojusi, ka kopā ar Austrāliju uzskata, ka par noziegumu ir atbildīga Krievija.

Īrija balso abortu referendumā, vai atcelt aizliegumu

Īru vēlētājiem piektdien, 25.maijā, doda iespēja izlemt, vai to katoļticīgajā valstī būtu atceļams aizliegums veikt abortu, kas ierakstīts arī konstitūcijā.

No kurām valstīm atgriežoties visvairāk pieprasa apdrošināšanas atlīdzību?

Dati rāda, ka visuzmanīgākajiem jābūt iedzīvotājiem, kas nolēmuši apmeklēt Itāliju, Spāniju un ASV. Tieši šajās valstīs visbiežāk notiek kāds apdrošināšanas gadījums, liecina Swedbank apkopotie dati par ceļojumu apdrošināšanas pieteikumiem.

Pētījums: Rīdzinieki nav apmierināti ar māju apsaimniekošanu

Teju katrs otrais Rīgas iedzīvotājs nav apmierināts ar esošo namu apsaimniekošanas kvalitāti, liecina namu apsaimniekošanas uzņēmuma Latvijas namsaimnieks pētījums par apmierinātību ar dzīvojamo ēku uzturēšanu un apsaimniekošanu Rīgā.

FM: Kopbudžeta ieņēmumos gada pirmajos četros mēnešos vērojams pieaugums

Šā gada pirmajos četros mēnešos kopbudžeta ieņēmumi pārsnieguši izdevumus, veidojot kopbudžetā pārpalikumu 239,9 miljonu eiro apmērā, kas bijis par 69,2 miljoniem eiro lielāks nekā pērn pirmo četru mēnešu periodā. Pārpalikums veidojies gan valsts konsolidētajā kopbudžetā, gan arī pašvaldību konsolidētajā kopbudžetā.

Tallinā būvē dzīvokļu namus, būvniecības apjoms Igaunijā augšup par 21%

Galvenokārt Tallinas daudzdzīvokļu namu būvniecības iespaidā, celtniecības uzņēmumi Igaunijā 2018.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, palielinājuši darbības apjumu par 21%, tā aplēsuši igauņu statistiķi.

Uzsākta atkritumu pārvadājumu uzskaites sistēmas izveide

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija sadarbībā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centru ir uzsākusi darbu pie atkritumu pārvadājumu uzskaites sistēmas izveides

Būtiskas izmaiņas 5.tramvaja un 5T.autobusa kustības maršrutā

Saistībā ar tramvaja sliežu nomaiņu Slokas ielas un Jūrmalas gatves krustojumā no 28.maija tiks veiktas izmaiņas 5.tramvaja maršrutā, informē Rīgas satiksme.

Sola karstas brīvdienas – līdz pat +28 grādiem

Šajās brīvdienās laiks Latvijā kļūs karstāks, līdz ar to palielināsies sausums un ugunsbīstamība, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Zviedrijā dzimumaktu bez skaidras piekrišanas atzīst par izvarošanu

Zviedrijas parlaments ir pieņēmis tiesību normas, kas noteic, ka stāšanās dzimumattiecībās, nepaužot piekrišanu tām, uzskatāmas par izvarošanu arī gadījumos, ja izvarošanas upurim nav draudēts vai nav izmantots spēks.

Veselības ministrija sola uzlabot hronisko pacientu aprūpi

Lai uzlabotu hronisko pacientu aprūpi, Veselības ministrija izstrādājusi noteikumu projektu, kas nosaka kārtību, kādā tiek nodrošināta valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšana hronisku slimību, onkoloģisko, sirds un asinsvadu saslimšanu pacientiem stacionārajā ārstniecības iestādē.

Kuldīgā izņem 3,3 miljonus nelegālo cigarešu; atklāj nelegālā alkohola ražotni

Kuldīgas novadā Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes amatpersonas uz aizdomu pamata par akcīzes preču nelegālu apriti aizturējušas vienu personu un izņēmušas turpat 3,3 miljonus nelegālo cigarešu, kas ir lielākais līdz šim izņemtais apjoms Kurzemes reģionā, kā arī atklāja nelegālu degvīna ražotni.

Ziemeļkoreja pēc Trampa atteikuma joprojām gatava tikties

Atsaucoties uz Amerikas Savienoto Valstu prezidenta Donalda Trampa (Donald Trump) atteikšanos tikties ilgi plānotās sarunās ar Ziemeļkorejas vadītāju Kimu Čenunu, Phenjana pavēstījusi, ka joprojām ir gatava sarunām, turklāts jebkādā formā.

KM: Datu aizsardzības regula žurnālistiem neparedz jaunus ierobežojumus vai pienākumus

Eiropas Savienības Vispārīgā datu aizsardzības regula žurnālistiem neparedz jaunus ierobežojumus vai pienākumus, kas nebūtu iekļauti jau esošajā tiesiskajā regulējumā, pēc regulas izvērtējuma secinājusi Kultūras ministrija.

Jaunākie komentāri