bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 21.11.2017 | Vārda dienas: Andis, Zeltīte
LatviaLatvija

Ir atklāj, cik lielu robu budžetā izraus plānotās nodokļu izmaiņas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Īstenojot finanšu ministres pieteiktās nodokļu izmaiņas, valsts budžeta ienākumu zudums nākamgad būs 458 miljoni eiro, bet četru gadu laikā pārsniegs divus miljardus. To rāda līdz šim nepubliskoti Finanšu ministrijas (FM) aprēķini, kas nonākuši žurnāla Ir rīcībā.

Kopš finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola martā prezentēja plānu par būtisku nodokļu samazināšanu, līdz šim nav publiskoti aprēķini par šī piedāvājuma fiskālo ietekmi. Tomēr marta beigās FM prezentēja savus aprēķinus sociālajiem partneriem un Ir rīcībā nonākusi šī prezentācija.

FM prezentācija liecina, ka izmaiņas radīs milzīgu caurumu budžetā, vēstīts žurnālā. Ienākumu zaudējums pārsniedz visu aizsardzībai šogad atvēlēto budžeta naudu – 450 miljonus eiro – un daudz neatpaliek no izglītībai veltītā apjoma – 678 miljoniem. «Plānotie kompensācijas pasākumi šo bedri neaizber, tāpēc nāktos palielināt budžeta deficītu,» skaidro žurnāla pārstāvji. 

Ministres pieteiktais plāns paredz no nākamā gada samazināt darbaspēka nodokļu slogu, iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) pamatlikmi samazinot no 23% līdz 20% un ieviešot diferencētu neapliekamo minimumu. FM aprēķini liecina – šīs izmaiņas 2018.gada budžeta ienākumus samazinās par 323 miljoniem, bet turpmākajos gados kritums būs vēl lielāks, vēsta Ir žurnālisti. 

Otrs svarīgākais ministres priekšlikums – nulles nodokļa noteikšana uzņēmumu reinvestētajai peļņai līdzīgi kā Igaunijā – 2018.gadā samazinātu budžeta ieņēmumus par gandrīz 200 miljoniem eiro un turpmākajos gados šis zaudējums saruktu tikai nedaudz.

Vairākām citām ierosinātajām izmaiņām (minimālās algas paaugstināšana, IIN likmju izlīdzināšana, solidaritātes nodokļa atcelšana) būtu pozitīvs iespaids uz budžetu, nodrošinot ieņēmumu pieaugumu 2018.gadā par 64 miljoniem eiro un turpmākajos gados zem 50 miljoniem eiro. 

«Kopumā visu ministres piedāvāto izmaiņu fiskālā ietekme būtu negatīva, radot lielu kritumu budžeta ieņēmumos – 458 miljonus eiro 2018.gadā un attiecīgi 529, 519 un 517 miljonus eiro turpmākajos gados,» lēš žurnāla pāsrtāvji.

FM aprēķini liecina, ka daļu šī ieņēmumu krituma kompensētu ekonomiskais efekts no ieviestajām pārmaiņām. Nākamā gada budžetā cerētais pluss ir 89 miljoni eiro, kas turpmākajos gados strauji palielinās – 2019.gadā cerēts papildus iekasēt jau 130 miljonus eiro, bet tālākajos divos gados attiecīgi 237 un 331 miljonu eiro.

«Tomēr pat ņemot vērā cerēto ekonomisko efektu, nākamo četru gadu laikā nodokļu samazināšana atstās budžetā lielu robu – 2018.gadā iztrūkums sasniegs 370 miljonus eiro, gadu vēlāk jau 400 miljonus, bet pēc tam saruktu līdz 282 un 186 miljoniem eiro».

Lai kompensētu šo ienākumu iztrūkumu, FM piedāvā vairākus risinājumus, ieskaitot izmaiņas PVN režīmā, akcīzes nodokļu celšanu, kā arī aktīvāku ēnu ekonomikas apkarošanu, liecina Ir rīcībā esošā prezentācija. Visi plānotie pasākumi 2018.gada budžetā ienestu papildus vairāk nekā 220 miljonus eiro.

«Taču ar to nepietiek, tāpēc FM apsver arī budžeta deficīta palielināšanu. Prezentācija liecina, ka 2018.gadā tas varētu pieaugt par 170 miljoniem eiro, bet turpmāk par 77 – 87 miljoniem eiro. Šādi plāni gan ir apšaubāmi, jo budžeta deficīta palielināšana var notikt tikai saskaņā ar Latvijas likumiem un Eiropas Savienības normām,» skaidro Ir.

Fiskālās disciplīnas padomes vadītājs Jānis Platais un arī Eiropas Komisijas pārstāvji publiskās diskusijās atzinuši, ka Latvija ir izsmēlusi savas fiskālās fleksibilitātes iespējas – tas nozīmē, budžeta deficītu palielināt nedrīkst.

Ref:224.000.103.854


Pievienot komentāru

Lai samazinātu OIK izmaksas, mazina atbalstu AS Latvenergo TEC stacijām

Valdība, otrdien, 21.novembra sēdē, nolēma par 75% samazināt atbalstu AS Latvenergo TEC stacijām, nodrošinot elektroenerģijas obligātā iepirkuma izmaksu samazināšanu gan uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām.

Militāro karjeru sāks vairāk nekā 30 profesionālajā dienestā pieņemto karavīru

Vairāk nekā 30 karavīru, kuri sekmīgi pabeiguši Rekrutēšanas un atlases centra veikto atlasi, trešdien, 22.novembrī, sāks dienestu bruņotajos spēkos, vispirms apgūstot profesijas pamatiemaņas Kājnieku skolā Alūksnē.

FM: Nodokļu reforma nodrošinās atvieglojumus ziedojumiem

Nākamgad spēkā stāsies vērienīga nodokļu reforma, kuras ietvaros tostarp tiks īpaši atbalstīti tie uzņēmumi, kuri labprāt ziedo līdzekļus sabiedriskā labuma organizācijām, pauž Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne.

Latvija 35.vietā pasaulē informācijas un komunikāciju tehnoloģiju attīstībā

Latvija šogad sasniegusi 35.vietu pasaulē informācijas un komunikāciju tehnoloģiju jomas attīstībā, liecina publiskotais jaunākais ANO Starptautiskās Telekomunikāciju savienības pētījums.

Veselības ministrijas valsts sekretāra amatā apstiprināts Aivars Lapiņš

Valdība otrdien, 21.novembri, Veselības ministrijas valsts sekretāra amatā pārcēla bijušo Zemkopības ministrijas valsts sekretāra vietnieku Aivaru Lapiņu, informē ministrijā.

Lietuvā atrod miljona vērtu hašišu, kuru caur Latviju bijis plānots vest uz Krieviju

Lietuvas policisti, pārbaudot kādu vieglo automašīnu, atraduši 100 kilogramus hašiša ar «melnā tirgus» vērtību ap miljonu eiro, kuru caur Latviju bijis plānots vest uz Krieviju, paziņojusi Lietuvas policija.

Zibmaksājumu infrastruktūra ieviesta Eiropas mērogā

Otrdien, 21.novembrī, zibmaksājumu infrastruktūra tiek ieviesta Eiropas mērogā, darbību sākot Eiropas banku dibinātā uzņēmuma EBA Clearing ātro maksājumu sistēmai RT1. Eiropas līmeņa risinājums ir saslēgts ar Latvijas Bankas Latvijā 2017.augustā ieviesto zibmaksājumu infrastruktūru.

Konstatē atšķirības Latvijā un citās valstīs pieejamos ārvalstu izcelsmes produktos

Atšķirības starp Latvijā pieejamiem ārvalstu izcelsmes pārtikas produktiem un citās valstīs iegādātiem pārtikas produktiem ir, taču tās nav būtiskas, secina Pārtikas un veterinārā dienesta, salīdzinot pārtikas produktu marķējumus un laboratoriski pārbaudot to sastāvu.

Igaunijā valdošā Centra partija izslēdz 31 deputātu par startēšanu no cita saraksta

Centra partija, kuras rokās pašlaik ir gan Igaunijas valdības, gan Tallinas domes groži, pieņēmusi apakšnodaļu priekšlikums par biedriem, kuri 2017.gada pašvaldību vēlēšanās startējuši no atsevišķa saraksta, un izslēgusi no politiskā spēka rindām 31 šādu biedru.

Pārtrauc grupējuma darbību, kas valstij nodarījis zaudējumus 7 miljonu eiro apmērā

Valsts ieņēmumu dienesta Finanšu policijas pārvalde, veicot 34 kratīšanas, par aizdomās turētām atzīstot divas personas, šī gada novembrī apturēja noziedzīga grupējuma darbību.

BVKB šogad Latvijā par nedrošām atzinis 39 sabiedriski nozīmīgas ēkas

Būvniecības valsts kontroles birojs šogad Latvijā par nedrošām atzinis 39 sabiedriski nozīmīgas ēkas, vēst biroja pārstāvji.

Biržu indeksi kāpj, naftas cenas krītas

Biržu indeksi Amerikas Savienotajās Valstīs un Eiropā pirmdien, 21.novembrī, kāpa, bet eiro kritās, valdot bažām par politisko krīzi Vācijā. Spēcīgi rezultāti Volstrītā palīdzējuši stiprināt arī biržu rezultātus Eiropā. Tikmēr eiro vērtība pret dolāru jūtami saruka, un daži analītiķi prognozē turpmāku kritumu.

Reaģējot uz e-tirdzniecības izaugsmi, Omniva steidz Baltijā izvērst pakomātu tīklu

Igaunijas valsts pasta uzņēmums Eesti Post, kas darbojas ar zīmolu Omniva, pavēstījis, ka paplašinās savu pasta paciņu skapīšu tīklu Baltijā un līdz Ziemassvētkiem paplašinās 100 esošos pakomātus.

Zariņš: Deputāti, balsojot par budžetu bez grozījumiem, pārkāps tautai doto zvērestu

Nav pieļaujams, ka Saeimas koalīcija iet Ministru kabineta pavadā un neievēro likumus budžeta pieņemšanas procesā, norāda Saeimas deputāts Ivars Zariņš, piebilstot, ka deputātiem, balsojot par budžetu bez grozījumiem, nāksies pārkāpt Latvijas tautai doto zvērestu.

Eiropā joprojām jāskaidro, ka sieviešu tiesības ir cilvēktiesības

Diemžēl arī Eiropas Savienībā joprojām nākas skaidrot, ka sieviešu tiesības ir cilvēktiesības, Briselē notiekošajā ikgadējā konferencē Sieviešu tiesības trauksmainajos laikos atzīst ES Pamattiesību aģentūras direktors Maikls O'Flahertijs.

Pabriks: Valsts intereses ir jātur augstāk par partiju interesēm

Latvija nedrīkst atļauties iestigt provinciālismā, un tās interesēs ir saglabāt Eiropas un NATO vērtību kursu. Situācijā, kad centriski un eiropeiski orientēto partiju skaits ir liels, to izdarīt paliek aizvien grūtāk, jo notiek politiskā fragmentācija, kurā galvenais pašmērķis ir 5% vēlēšanu barjeras pārvarēšana, nevis Latvijas izaugsme un attīstība, pauž Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks.

Uber un Volvo vienojas par 24 000 pašgājēju automašīnu iegādi

Amerikāņu neformālo taksometru pakalpojumu platformas uzturētājs Uber ir vienojies ar ķīniešu uzņēmējiem piederošo autoražotāju Volvo par 24 000 tādu automašīnu iegādi, kuras sevi vada pašas.

SEB: Vidējais uzkrājums pensiju 2. līmenī vienam dalībniekam pieaudzis par 18%

Ekonomiskās situācijas uzlabošanās, algu pieaugums, kā arī investīcijas stratēģijas pareiza izvēle palīdzējuši šī gada desmit mēnešos kāpināt SEB pārvaldīto pensiju 2. līmeņa plānu dalībnieku kapitālu par 97 miljoniem eiro.

Vācijā izjūk ilgstošas koalīcijas sarunas

Vācijas federālajā parlamentā septembrī iekļuvušās politiskās partijas joprojām nespēj vienoties par koalīcijas un vairākuma valdības izveidi, bet Vācijas kanclere Angela Merkele norādījusi, ka labākas par mazākuma valdību būtu jaunas vēlēšanas.

Antropologs: Bērnu rotaļlietu dalīšanai pēc dzimuma var būt negatīvas sekas

Bērnu rotaļlietu dalīšanai pēc dzimuma var būt negatīvas sekas, tostarp kavētas bērna kognitīvās spējas un attīstība, tā Briselē notiekošajā ikgadējā konferencē Sieviešu tiesības trauksmainajos laikos atzinis beļģu antropologs, seksologs un vēsturnieks Vims Slabbinks.

Raidījumā: «Godīgo» taksometru skaitītāju ieviešana iestrēgusi

Taksometru vadītāji, kuriem jau kopš 15.oktobra bija jānomaina taksometru skaitītāji, turpina «vilkt» procesu, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums de facto, atsaucoties uz Valsts ieņēmumu dienestu.

VARAM apsver iespēju reorganizēt Latvijas vides aizsardzības fonda administrāciju

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, izvērtējot Valsts kontroles ziņojumā iekļauto informāciju, nepieciešamības gadījumā apsver iespēju reorganizēt Latvijas vides aizsardzības fonda administrāciju.

Šonedēļ gaidāms sniegs

Iesākoties jaunajai darba nedēļai, debesis būs lielākoties mākoņainas un, lai gan brīžiem uzspīdēs arī saule, tomēr teritorijas lielākajā daļā ik pa laikam gaidāmi nokrišņi - sākotnēji lietus, taču, ieplūstot nedaudz vēsākam gaisam, nedēļas vidū jau galvenokārt slapjš sniegs un sniegs, vēsta Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

airBaltic Rīga-Liepāja sešos mēnešos pārvadāti vairāk nekā 4 780 pasažieri

Sešu mēnešu laikā, kopš Latvijas nacionālā aviokompānija airBaltic veic regulāros iekšzemes reisus starp Rīgu un Liepāju, šajā maršrutā pārvadāti vairāk nekā 4 780 pasažieri.

Pārslimota ērču encefalīta sekas - depresija, miega traucējumi un uzvedības izmaiņas

Slikts miegs, uzvedības un garastāvokļu maiņa, produktivitātes kritums darbā un depresija ir dažas no pazīmēm, kas var liecināt par savulaik pārslimotu ērču encefalītu.