bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 18.06.2018 | Vārda dienas: Madis, Alberts

KPMG: Centrālajā un Austrumeiropā uzņēmumu vadība biežāk iesaistās krāpnieciskās darbībās

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Autors: SXC

Centrālās un Austrumeiropas (CAE) reģionā krāpšanas gadījumos biežāk nekā citur pasaulē ir iesaistīta uzņēmumu augstākā vadība un valdes locekļi, liecina KPMG pētījums, kurā apkopota informācija par 596 krāpšanas gadījumiem visā pasaulē, tajā skaitā par 70 CAE reģionā.

Šajā reģionā uzņēmumu augstākā vadība ir iesaistīta gandrīz pusē (44%) krāpšanas gadījumu, kamēr citur pasaulē – tikai 28% gadījumu. Krāpšanā iesaistītās personas ļoti bieži tiek raksturotas kā «autokrātiskas» (39% CAE reģionā, citur pasaulē tikai 20%) un «ar pārākuma sajūtu» (47% krāpnieku CAE, kamēr citur pasaulē – 36%).

Kā galvenie krāpniecību veicinošie faktori uzņēmumos tiek minēts autoritārs vadības stils, neierobežotas pilnvaras un rīcības brīvība, kontroles mehānismu vājums vai to neesamība, kā arī pārāk liela uzticēšanās sadarbības partneriem. Lai arī vairākums krāpšanas gadījumu tiek konstatēti lielos uzņēmumos, tomēr arī mazi uzņēmumi un organizācijas ir pakļautas šādam riskam (20% CAE un 13% pasaulē). Ja lielie uzņēmumi krāpniecības radītās sekas pārdzīvo salīdzinoši viegli, tad mazos uzņēmumos atsevišķi krāpniecības gadījumi var apdraudēt to pastāvēšanu.

Andris Puriņš, KPMG Baltics SIA finanšu krāpšanas izpētes eksperts: «Gadījumos, kad krāpnieciskās darbībās iesaistās uzņēmumu vadība, to vēriens un uzņēmumam nodarītie finansiālie zaudējumi parasti ir lielāki nekā citkārt. Vairākos gadījumos, kurus mēs esam izmeklējuši Baltijas valstīs, šāda veida krāpšanas turpinājās vairākus gadus un augsta līmeņa vadītāji tādā veidā «papildināja» savus ienākumus.»

Tikai 13% gadījumu krāpnieki darbojas vieni paši, visbiežāk krāpšanā tiek iesaistīti ģimenes locekļi un mīļotie cilvēki (28%) vai bijušie kolēģi (25%). Vairums no krāpniekiem nekad iepriekš nav pieķerti, tomēr salīdzinoši liels īpatsvars ir tādiem gadījumiem, kad atkārtoti krāpšanā tiek pieķerti cilvēki, kas tikuši atlaisti no iepriekšējām darbavietām par krāpšanos vai cita veida pārkāpumiem. Tāpēc potenciālos riskus bieži vien ir iespējams laikus atklāt, pienācīgi izvērtējot jaunos darbiniekus un periodiski pārbaudot svarīgos amatos strādājošos. Potenciālu interešu konfliktu var identificēt, pienācīgi pārbaudot, vai svarīgu darījumu partneri nav saistīti ar pašas organizācijas darbiniekiem.

Autoritārs vadības stils un neierobežotas pilnvaras

CAE reģiona valstu uzņēmumu pārvaldes stils vēsturiski ir bijis salīdzinoši autoritārs, un vide, kurā priekšniecības rīkojumus nekad neapstrīd, augstākās vadības pārstāvjiem paver plašas iespējas krāpties, bieži vien iesaistot arī savus padotos. 41% gadījumu CAE krāpniecības iemesls bija neierobežotas pilnvaras. Pētot līdzšinējos krāpniecības gadījumus, var secināt: ja ārvalstu mātes sabiedrības piešķir meitas sabiedrību vadībai lielu rīcības brīvību, nav jābrīnās, ka kādā brīdī šāda uzticēšanās tiek ļaunprātīgi izmantota.

Pētījumā atklājās, ka visbiežāk konstatētais krāpniecību veicinošais faktors bija vāja iekšējā kontrole (44% gadījumu visā pasaulē). Jāatzīst gan, ka krāpniecība CAE reģiona valstīs bieži notika par spīti uzņēmumos ieviestiem kontroles mehānismiem (31% CAE reģionā, bet 20% pasaulē kopumā). Tas skaidrojams ar to, ka šajos krāpšanas gadījumos bija iesaistīti augstākās vadības pārstāvji, kas arī paši ir atbildīgi par kontroles vidi uzņēmumā.

Krāpšanas atklāšanā būtiska loma ir ziņotājiem

CAE reģiona valstīs krāpšanas gadījumi visbiežāk tika atklāti ar anonīmu ziņojumu palīdzību vai izmantojot oficiālus ziņošanas jeb whistleblowing rīkus (49% gadījumu salīdzinājumā ar 35% pasaulē kopumā). Pārdomāta ziņošanas politika un efektīvs ziņošanas mehānisms ir labs veids, kā morāles un ētikas principus ievērojošajam darbinieku vairumam organizācijā cīnīties pret krāpšanu un korupciju.

Riska sektori: pārdošana un mārketings

Par salīdzinoši augsta riska jomu tiek uzskatīta pārdošana un mārketings (23% CAE reģionā, bet tikai 14% pasaulē). Vairums krāpšanas gadījumu CAE reģiona valstīs notika organizācijās ar izteikti agresīvu pārdošanas kultūru (44% salīdzinājumā ar 26% pasaulē). Ja vadības pārstāvju atalgojums šādā vidē ir atkarīgs no finanšu rezultātiem, viņi bieži atradīs veidus, kā šo sistēmu izmantot savā labā.

Ref:103.000.103.5078


Pievienot komentāru

Pēta saikni starp noslepkavoto Bunku un bezvēsts pazudušo uzņēmēju Bojāru

Valsts policijas izmeklētāju redzeslokā ir iespējama saistība starp noslepkavoto maksātnespējas administratoru un advokātu Mārtiņu Bunku un bezvēsts pazudušo uzņēmēju Andri Bojāru, apliecina policijas pārstāve Ilze Jurēvica.

Šajā nedēļā karstākais laiks būs pirmdien ar +29 grādiem

Šīs nedēļas sākumā Latvijā ieplūdīs nedaudz vēsāks gaiss un pakāpeniski pastiprināsies vējš, kas pūtīs no rietumu puses. Valsti šķērsos atsevišķas gubu-lietus mākoņu zonas, līdz ar to daudzviet arī nedaudz uzlīs. Pirmdiena būs nedēļas karstākā diena – gaiss vēl daudzviet iesils līdz pat +23...+26 pēc Celsija.

Nedēļa Lietuvā. Dzelzceļa pārvadātājs pievienojas Eiropas dzelzceļa sistēmai Interrail

Lietuvas valsts dzelzceļa uzņēmums Lietuvos Geležinkeliai ir pirmais no līdzīgiem uzņēmumiem Baltijā, kas pievienojies Eiropas dzelzceļa sistēmai Interrail, kas pasažieriem ļauj iegādāties lētākas biļetes braucieniem ar vilcienu lielākajā daļā Eiropas valstu.

BNN nedēļas apkopojums: Cīņa par Rasnača atlaišanu. ABLV Bank pašlikvidācija. Reputācija «lembergos»?

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Virzība ; Darījums; Jautājums; Dīvainība.

Maršruts nedēļas nogalei: Jēkabpils pilsētas svētki un futbols

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo garo brīvdienu pavadīšanai.

Kuldīgas novadā ilgstošā sausuma dēļ jau likvidē mājlopus

Kuldīgas novada pašvaldība rosina Ministru kabinetam izsludināt ārkārtas situāciju lauksaimniecībā, jo ilgstošā sausuma dēļ, trūkstot lopbarībai, jau tiek likvidēti mājlopi, informē Kuldīgas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Signeta Lapiņa un Kuldīgas novada lauksaimnieki.

VID vadītāju sāks meklēt jūlija sākumā ar citu personāla atlases kompāniju

Valsts ieņēmumu dienesta vadītāja amata konkursu plānots izsludināt jūlija sākumā ar nelielām izmaiņām konkursa vērtēšanas komisijas sastāvā un ar citu personāla atlases kompāniju, vienojušies finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola un Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis.

Par viltotu dokumentu izmantošanu Kazahstānas pilsonis sodīts ar 2'000 eiro

Pasienes pagastā  ceturtdien, 14.jūnijā, aizturēts viens Kazahstānas pilsonis ar viltotu Rumānijas transportlīdzekļa vadītāja apliecību, informē Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Stratēģiskās attīstības un sabiedrisko attiecību nodaļas galvenā inspektore Kristīne Pētersone.

Likvidēts ugunsgrēks Ādažu poligonā

Ceturtdienas, 14.jūnija, vakarā izdevies likvidēt ugunsgrēku Ādažu poligonā, apstiprināja Valsts meža dienesta Meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks Zigmunds Jaunķiķis.

Restorānu tīkls Vairāk saules darbību plāno atsākt sestdien

Restorānu tīkls Vairāk saules darbību plāno atsākt sestdien, informē uzņēmuma pārstāvji.

Eurostat: Latvijā pirmajā ceturksnī bijis straujāks darbaspēka izmaksu pieaugums nekā ES un eirozonā vidēji

Vidējās stundas darbaspēka izmaksas Latvijā šogad pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar janvāri–martu pirms gada, pieauga par 11,2%, kas ir krietni straujāks kāpums nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji.

Pāvilostas «māja-kuģis»: būvi pārvietos ārpus aizsargjoslas; pa ūdeni gan nevedīs

Pāvilostas novada Ulmales stāvkrastā esošo «māju-kuģi» tās īpašnieks Argods Lūsiņš pa jūru prom tomēr nevedīšot, bet esot pašvaldībai solījis to līdz 1.jūlijam pārvietot ārpus krasta kāpu aizsargjoslas, informēja Pāvilostas novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons.

Bankā: Pieaug automašīnu salonu logu bojājumu skaits, zaudējumi līdz 1 300 eiro

Līdz ar siltā laika iestāšanos palielinās automašīnu salona logu bojājumu skaits, liecina Swedbank apdrošināšanas dati.

Nosoda Sīrijas lēmumu atzīt Gruzijas separātisko reģionu neatkarību

Baltijas Asambleja stingri nosoda Sīrijas lēmumu atzīt Gruzijas separātisko reģionu Abhāzijas un Dienvidosetijas neatkarību, piektdien, 15.jūnijā, uzsvēra BA Latvijas delegācijas vadītājs Jānis Vucāns.

Centrālo banku darba stils mainījies. Latvijas Bankas ekonomista secinājumi pēc ECB Padomes sēdes

Aizvadītā Eiropas Centrālās bankas Padomes sanāksme Rīgā bija tas gadījums, kad tika veidotas nākotnes gaidas. Monetārās politikas likmes šajā sanāksmē netika mainītas, ko neviens arī negaidīja, tajā pašā laikā publiskotā informācija ļauj izdarīt dažus secinājumus par ECB Padomes nākotnes izaicinājumiem.

Opozīcijas politiķi aicina SAB pārbaudīt Dūklava tiesības strādāt ar valsts noslēpumu

Opozīcijas politiskais spēks – Latvijas reģionu apvienība –  iesniegusi Satversmes aizsardzības biroja direktoram Jānim Maizītim pieprasījumu izvērtēt zemkopības ministra Jāņa Dūklava tiesības strādāt ar valsts noslēpumu.

Ilgstošā sausuma dēļ Ventspils novadā lūdz izsludināt ārkārtas situāciju lauksaimniecībā

Ilgstošā sausuma dēļ Ventspils novada dome lūgusi Ministru kabinetu Ventspils novada administratīvajā teritorijā izsludināt ārkārtas situāciju lauksaimniecībā.

Rinkēvičs: Gērnsijā dzīvojošie latvieši nedrīkst kļūt par Brexit «ķīlniekiem»

«Gērnsijā dzīvojošie un strādājošie Latvijas valstspiederīgie nedrīkst kļūt par Brexit «ķīlniekiem»,  uzsver Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Izsludināta pieteikšanās nogalinātā Bunkus mantojumam

Zvērināta notāre Ingūna Bobrovska ir izsludinājusi mantojuma atklāšanos un uzaicinājusi pieteikties visus mantiniekus, kreditoros, kā arī citas personas, kurām ir tiesības uz noslepkavotā maksātnespējas administratora un advokāta Mārtiņa Bunkus mantojumu.

Vispirms jāsaprot, cik izmaksā valstij nepieciešamais pakalpojums, un tad jāpiešķir nauda, tā Valsts kontrolē

Finansējums laboratoriskajiem izmeklējumiem pārtikas un veterinārās uzraudzības, kā arī zivju resursu saglabāšanas jomā joprojām tiek piešķirts, pamatojoties uz vēsturiskiem datiem. Zemkopības ministrijas īstenotajā finanšu vadībā ir trūkumi, kas ļauj  tās padotībā esošajam zinātniskajam institūtam BIOR budžeta līdzekļus tērēt pēc inerces, daļu izlietojot iepriekš neplānotiem mērķiem. To revīzijā secina Valsts kontrole.

ECB pārstās miljardu iepludināšanu eirozonā ekonomikas «stutēšanai»

Eiropas Centrālā banka paziņojusi, ka 2018.gada decembrī noslēgs tās kvantitatīvās stimulēšanas programmu, kuras ietvaros eirozonas tautsaimniecībā, iepērkot obligācijas, ik mēnesi tiek iepludināti 30 miljardi eiro.

Ceļu remontdarbi turpinās – atsevišķos posmos jārēķinās ar ilgāku braukšanas laiku

Plānojot nedēļas nogales braucienus, autovadītājiem jārēķinās, ka visā valsts autoceļu tīklā rit aktīva būvdarbu sezona un ir ieviesti satiksmes ierobežojumi. Piektdienas, 15.jūnija, pēcpusdienā autobraucējiem jārēķinās ar to, ka Pierīgā, kā arī Jūrmalas un Saulkrastu virzienā satiksme var būt palēnināta.

Pierīgā: Katra otrā vidusskola nespēs izpildīt kritēriju par 22 bērniem klasē

Katra otrā Pierīgas pašvaldības vidusskola nespēs sasniegt 22 bērnu skaitu klasē, šādu viedokli pauž Pierīgas pašvaldību apvienības valdes priekšsēdētājs un Ādažu novada mērs Māris Sprindžuks.

Ungārijā notiesā cilvēkkontrabandistus par 71 cilvēka bojāeju gaļas furgonā

Tiesa Ungārijā saistībā ar 71 migranta nosmakšanu slēgtā kravas furgona kravas kastē 2015.gadā atzinusi četrus vīriešus par vainīgiem cilvēkkontrabandā un piespriedusi tiem 25 gadus cietumā.

Par nepiesprādzēšanos ar drošības jostu paredz uzlikt naudas sodu līdz 70 eiro

Saeimas Juridiskā komisija trešajam lasījumam parlamentā atbalstīja izmaiņas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz palielināt administratīvo atbildību par atsevišķiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem.