bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 20.10.2017 | Vārda dienas: Leonīda, Leonīds

KPMG: Centrālajā un Austrumeiropā uzņēmumu vadība biežāk iesaistās krāpnieciskās darbībās

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Autors: SXC

Centrālās un Austrumeiropas (CAE) reģionā krāpšanas gadījumos biežāk nekā citur pasaulē ir iesaistīta uzņēmumu augstākā vadība un valdes locekļi, liecina KPMG pētījums, kurā apkopota informācija par 596 krāpšanas gadījumiem visā pasaulē, tajā skaitā par 70 CAE reģionā.

Šajā reģionā uzņēmumu augstākā vadība ir iesaistīta gandrīz pusē (44%) krāpšanas gadījumu, kamēr citur pasaulē – tikai 28% gadījumu. Krāpšanā iesaistītās personas ļoti bieži tiek raksturotas kā «autokrātiskas» (39% CAE reģionā, citur pasaulē tikai 20%) un «ar pārākuma sajūtu» (47% krāpnieku CAE, kamēr citur pasaulē – 36%).

Kā galvenie krāpniecību veicinošie faktori uzņēmumos tiek minēts autoritārs vadības stils, neierobežotas pilnvaras un rīcības brīvība, kontroles mehānismu vājums vai to neesamība, kā arī pārāk liela uzticēšanās sadarbības partneriem. Lai arī vairākums krāpšanas gadījumu tiek konstatēti lielos uzņēmumos, tomēr arī mazi uzņēmumi un organizācijas ir pakļautas šādam riskam (20% CAE un 13% pasaulē). Ja lielie uzņēmumi krāpniecības radītās sekas pārdzīvo salīdzinoši viegli, tad mazos uzņēmumos atsevišķi krāpniecības gadījumi var apdraudēt to pastāvēšanu.

Andris Puriņš, KPMG Baltics SIA finanšu krāpšanas izpētes eksperts: «Gadījumos, kad krāpnieciskās darbībās iesaistās uzņēmumu vadība, to vēriens un uzņēmumam nodarītie finansiālie zaudējumi parasti ir lielāki nekā citkārt. Vairākos gadījumos, kurus mēs esam izmeklējuši Baltijas valstīs, šāda veida krāpšanas turpinājās vairākus gadus un augsta līmeņa vadītāji tādā veidā «papildināja» savus ienākumus.»

Tikai 13% gadījumu krāpnieki darbojas vieni paši, visbiežāk krāpšanā tiek iesaistīti ģimenes locekļi un mīļotie cilvēki (28%) vai bijušie kolēģi (25%). Vairums no krāpniekiem nekad iepriekš nav pieķerti, tomēr salīdzinoši liels īpatsvars ir tādiem gadījumiem, kad atkārtoti krāpšanā tiek pieķerti cilvēki, kas tikuši atlaisti no iepriekšējām darbavietām par krāpšanos vai cita veida pārkāpumiem. Tāpēc potenciālos riskus bieži vien ir iespējams laikus atklāt, pienācīgi izvērtējot jaunos darbiniekus un periodiski pārbaudot svarīgos amatos strādājošos. Potenciālu interešu konfliktu var identificēt, pienācīgi pārbaudot, vai svarīgu darījumu partneri nav saistīti ar pašas organizācijas darbiniekiem.

Autoritārs vadības stils un neierobežotas pilnvaras

CAE reģiona valstu uzņēmumu pārvaldes stils vēsturiski ir bijis salīdzinoši autoritārs, un vide, kurā priekšniecības rīkojumus nekad neapstrīd, augstākās vadības pārstāvjiem paver plašas iespējas krāpties, bieži vien iesaistot arī savus padotos. 41% gadījumu CAE krāpniecības iemesls bija neierobežotas pilnvaras. Pētot līdzšinējos krāpniecības gadījumus, var secināt: ja ārvalstu mātes sabiedrības piešķir meitas sabiedrību vadībai lielu rīcības brīvību, nav jābrīnās, ka kādā brīdī šāda uzticēšanās tiek ļaunprātīgi izmantota.

Pētījumā atklājās, ka visbiežāk konstatētais krāpniecību veicinošais faktors bija vāja iekšējā kontrole (44% gadījumu visā pasaulē). Jāatzīst gan, ka krāpniecība CAE reģiona valstīs bieži notika par spīti uzņēmumos ieviestiem kontroles mehānismiem (31% CAE reģionā, bet 20% pasaulē kopumā). Tas skaidrojams ar to, ka šajos krāpšanas gadījumos bija iesaistīti augstākās vadības pārstāvji, kas arī paši ir atbildīgi par kontroles vidi uzņēmumā.

Krāpšanas atklāšanā būtiska loma ir ziņotājiem

CAE reģiona valstīs krāpšanas gadījumi visbiežāk tika atklāti ar anonīmu ziņojumu palīdzību vai izmantojot oficiālus ziņošanas jeb whistleblowing rīkus (49% gadījumu salīdzinājumā ar 35% pasaulē kopumā). Pārdomāta ziņošanas politika un efektīvs ziņošanas mehānisms ir labs veids, kā morāles un ētikas principus ievērojošajam darbinieku vairumam organizācijā cīnīties pret krāpšanu un korupciju.

Riska sektori: pārdošana un mārketings

Par salīdzinoši augsta riska jomu tiek uzskatīta pārdošana un mārketings (23% CAE reģionā, bet tikai 14% pasaulē). Vairums krāpšanas gadījumu CAE reģiona valstīs notika organizācijās ar izteikti agresīvu pārdošanas kultūru (44% salīdzinājumā ar 26% pasaulē). Ja vadības pārstāvju atalgojums šādā vidē ir atkarīgs no finanšu rezultātiem, viņi bieži atradīs veidus, kā šo sistēmu izmantot savā labā.

Ref:103.000.103.5078


Pievienot komentāru

Autovadītājiem jābūt īpaši uzmanīgiem, drīzumā uz ceļiem gaidāms «melnais ledus»

Autovadītājiem jābūt īpaši vērīgiem uz autoceļa un jāpielāgo braukšanas paradumus, ņemot vērā laika apstākļus un ceļa seguma īpašības. Meteorologi prognozē, ka jau šajās brīvdienās naktīs gaisa temperatūra var pazemināties zem nulles, kas nozīmē, ka no rīta autoceļi vietām var būt apledojuši un slideni.

Infektoloģe: Gripa nogalina bioloģiski trauslākos, tostarp bērnus un grūtnieces

Gripa ir bērnu un jaunu pieaugušo infekcija, taču tā nogalina bioloģiski trauslākos, pauž Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu vakcinācijas centra vadītāja infektoloģe Dace Zavadska.

Atvieglo investoru darbību starp Latviju un Vjetnamu

Parakstīts Latvijas Republikas valdības un Vjetnamas Sociālistiskās Republikas valdības līgums par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma nodokļiem un tā protokols.

Maltas žurnāliste nogalināta ar «tālvadības ierīces detonētu» spridzekli

Maltas amatpersonas pavēstījušas, ka atklāts – žurnāliste Dafne Karuana Galicija nonāvēta, automašīnā, kurā viņa braukusi, palaižot spridzekli ar tālvadības ierīci.

Tuvākajās dienās ieplūdīs aukstāks gaiss, bet nokrišņu būs maz

Kaut arī tuvākajās dienās virs Latvijas dominēs augsta spiediena atzars, tomēr sestdien, 21.oktobrī, Latvijas dienvidu rajonos ir sagaidāmi īslaicīgi nokrišņi ciklona darbības rezultātā virs Polijas teritorijas. Jau tuvākajās dienās Latvijā ieplūdīs aukstākas gaisa masas un, gan dienām, gan naktīm kļūstot vēsākām, iespējams jau nākamnedēļ atsevišķās vietās sagaidīsim pirmo sniegu, vēsta Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Kučinskis: Latvijā nevar uzņemt papildu patvēruma meklētājus

Latvijā nevar uzņemt papildu patvēruma meklētājus, ceturtdien, 19.oktobrī, tikšanās laikā ar Eiropas Komisijas prezidentu Žanu Klodu Junkeru sacījis Ministru prezidents Māris Kučinskis.

Farmaceite: Viltīgā osteoporoze - nešķiro ne vecumu, ne dzimumu

Kaulu trauslums, biežas traumas un nepilnvērtīgs uzturs, kā arī mazkustīgs dzīvesveids ir ideāla vide, lai veidotos pirmie aizmetņi nopietnām kaulu un locītavu saslimšanām. Tā kā mūsdienās šī problēma kļūst arvien aktuālāka, arī farmaceitiem bieži tiek uzdoti jautājumi saistībā ar kaulu sāpēm, norāda Euroaptiekas farmaceite Daina Bulmeistere.

Barometrs: Nepietiekams materiālais stāvoklis liedz ģimenes pieaugumu

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka vēlamais bērnu skaits ģimenē būtu vismaz trīs, bet realitātē vismaz pagaidām visbiežāk ģimenēs ir divi bērni un mazāk. Par iemeslu visbiežāk atzīts nepietiekams materiālais stāvoklis, liecina Baltic International Bank Latvijas barometra aptauja. 

Skandināvi pārpērk tūrisma uzņēmumu Lietuvā, gaidāmas pārmaiņas arī Latvijā

Nīderlandes tiešsaistes ceļojumu organizācija Otravo paplašinās un iegādājas lietuviešu tiešsaistes ceļojumu aģentūru Interno Partneris, tādā veidā piesakot sevi Baltijas tirgū.

Zviedrijas ārlietu ministre: seksuāla uzmākšanās pastāv arī politiskā līmenī

Zviedrijas ārlietu ministre paudusi atbalstu aktuālai sociālo mediju kampaņai, kas pievērš uzmanību seksuālas izmantošanas un uzmākšanās gadījumiem visā pasaulē un aicinājusi arī poltiķus Zviedrijā pievērsties šīs problēmas risināšanai.

DB: Latvijas miljonāru saraksta galvgalī ir divi ABLV Bank bankas īpašnieki

Jau vairāk nekā desmit gadus Latvijas miljonāru saraksta galvgalī ir divi ABLV Bank bankas īpašnieki, vēsta laikraksta Dienas Bizness izdotais ikgadējais žurnāls 100 Latvijas lielākie pelnītāji.

Abāšins: OCTA adrošināšanas cenu griesti vēl nav sasniegti

Transportlīdzekļu īpašnieku obligātās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas cenu griesti Latvijā vēl nav sasniegti, taču straujam cenu turpmākam kāpumam nav pamata, intervijā LNT raidījumā 900 sekundes teicis Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins.

Tiesībsargs: Desmit gadu laikā nepilsoņu statusa jautājums ir jāatrisina

Turpmākie desmit gadi varētu būt pārejas periods, lai «pieliktu punktu» nepilsoņu statusam Latvijā, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta panorāma sacījis tiesībsargs Juris Jansons.

Katalonija «neceļ ausi», Spānija draud autonomajā reģionā ieviest tiešu pārvaldi

Separātiskā Spānijas reģiona Katalonijas vadība nav pakļāvusies Madrides ultimātam, līdz ceturtdienas, 19.oktobra, rītam paskaidrot, vai reģions ir pasludinājis neatkarību vai nav. Tā vietā katalonieši pavēstījuši, ka tiešām varētu atdalīties, ja Madride turpinās «apspiešanu».

Par Latvijas vērtīgāko uzņēmumu desmito reizi atzīts Latvenergo

Arī šogad par Latvijas vērtīgāko uzņēmumu atzīta AS Latvenergo, kura 2017.gada topā uzrādīja vērtības pieaugumu 34 % apmērā, salīdzinot ar pērno gadu, vēsta Prudentia un Nasdaq Riga veidotais ikgadējais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101.

CSP: 16,7% uzņēmumu izmanto mākoņdatošanas pakalpojumus

Šī gada sākumā Latvijā 98,7% uzņēmumu ar nodarbināto skaitu 10 un vairāk lietoja internetu, bet pašiem sava tīmekļa vietne bija 62,9% uzņēmumu, liecina dati no Centrālās statistikas pārvaldes aptaujas par informācijas tehnoloģiju lietošanu uzņēmumos.

Jaundzimušo skaits krītas, arī mirušo mazāk

Šī gada deviņos mēnešos Latvijā piedzima 15 723 mazuļi, kas ir par 1113 bērniem mazāk nekā attiecīgajā periodā pērn,liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie provizoriskie demogrāfijas rādītāji.

Nākamā gada pavasarī atklās Maxima XXX veikalu Rīga Plaza

Nākamā gada pavasarī centrā Rīga Plaza tiks atvērts lielveikals Maxima XXX, jo ir saņemts Konkurences padomes pozitīvs atzinums. Šī veikala izveidē Maxima Latvija plāno investēt 2,06 miljonus eiro.

KP piemēro saistošos nosacījumus MTG Broadcasting AB iegādei

Konkurences padome lēma atļaut UAB Bite Lietuva iegādāties MTG Broadcasting AB grupas sabiedrības Latvijā.

Apstādījumu saglabāšanas komisija piekrīt 24 koku ciršanai Lidl projekta vietā

Rīgas domes Apstādījumu saglabāšanas komisija, izvērtējot koriģēto Lidl projektu, kuru plānots realizēt Dzelzavas ielā 75 B, piekritusi 24 koku ciršanai. Nosacījums - ka to vietā tiks iestādīti 35 dižstādi un tiks uzbūvēts projektā paredzētais bērnu rotaļu laukums, informē Rīgas domē. 

EK sodītie Lietuvas dzelzceļnieki plāno gan apstrīdēt lēmumu, gan, visticamāk, atjaunot sliedes uz Reņģi

Lietuvas valsts dzelzceļa uzņēmums, kam Eiropas Komisija noteica 27,87 miljonus eiro lielu naudassodu par konkurences kropļošanu Mažeiķu-Reņģes dzelzceļa posma demontāžu, paudis ieceri, kas liecina gan par savas vainas apzināšanos, jo tiek runāts par iespējamu sliežu ceļa atjaunošanu, gan vienlaikus par vēlmi atspēkot EK konkurences uzraugu secināto.

Solidaritātes nodokļa normu atzīst par neatbilstīgu Satversmei

Satversmes tiesa ceturtdien, 19.oktobrī, atzinusi Solidaritātes nodokļa normu par neatbilstīgu Satversmei.

Latvijas krājbankas administrators septembrī atguvis 1,881 miljonu eiro

Likvidējamās Latvijas krājbankas administrators šogad septembrī atguvis 1,881 miljonu eiro, kas ir par 12,2% mazāk nekā mēnesi iepriekš, liecina oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis publicētais pārskats. Tostarp 2017.gada septembrī visu naudu bankas administrators atguvis no izsniegtajiem kredītiem.

Aptauja: Visbiežāk pie ārsta dodas rīdzinieki

Regulāras veselības pārbaudes veic trešdaļa jeb 34 % valsts iedzīvotāju, liecina Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss. Turklāt sievietes pret veselības pārbaudēm izturas divtik apzinīgāk nekā vīrieši.

Meteo: Latvijas maksimālo vēja brāzmu rekordam aprit 50 gadi

Eiropas rietumiem un Britu salām tuvojas tropiskā vētra Ofēlija. Tik tālu uz austrumiem Atlantijas okeāna tropiskās vētras ir novērojamas aptuveni reizi 50 gados. Lai gan Latviju tropiskās vētras nevar skart, tomēr arī pie mums ir novērojamas postošas vētras. Atskatoties pagātnē, šogad aprit 50 gadi kopš vētras, kuras laikā Liepājā tika novērots lielākais vēja ātrums brāzmās, kas reģistrēts Latvijā - 48 m/s.