bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 19.01.2018 | Vārda dienas: Alnis, Andulis
LatviaLatvija

NA vēršas Valsts kancelejā par Kaspersky Lab izmantošanu valsts iestādēs

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Pamatojoties uz pēdējo mēnešu laikā publiskajā telpā nonākušajiem arvien spēcīgākajiem pierādījumiem par starptautiskā kiberdrošības uzņēmuma Kaspersky Lab saistību ar Krievijas Federālo drošības dienestu, Nacionālās apvienības (NA) Saeimas frakcija aicina Valsts kanceleju apkopot informāciju par Kaspersky Lab lietojumu Latvijas valsts institūcijās, lai tā apzinātu potenciālos drošības riskus.

Jāatzīmē, ka pēc Saeimas deputāta (VL-TB/LNNK) Riharda Kola iniciatīvas 21.augustā NA Saeimas frakcija vērsās Valsts kancelejā ar lūgumu sniegt informāciju par to, vai Latvijas valsts pārvaldes institūcijās tiek izmantoti uzņēmuma Kaspersky Lab pakalpojumi vai produkti.

Frakcijas deputāti apgalvo, ka tam par pamatu ir fakts, kas licis Amerikas Savienoto Valstu (ASV) valdībai lemt par aizliegumu federālajām iestādēm iegādāties šī uzņēmuma produktus.

Pamatojoties uz ASV specdienestu sniegto informāciju publiskajā telpā, kā arī apsvērumiem par Latvijas nacionālo un tās kibertelpas drošību, Saeimas Nacionālās apvienības Visu Latvijai! Tēvzeme un Brīvībai/LNNK frakcija vērsusies Valsts kancelejā ar lūgumu sniegt informāciju un atbildes uz jautājumiem saistībā ar starptautiskā informācijas tehnoloģiju uzņēmuma Kaspersky Lab programmatūras un pakalpojumu izmantošanu Latvijas valsts valsts pārvaldes institūcijās.

Tāpat, pamatojoties uz valstisko un nevalstisko dalībnieku pastiprinātajām spējām un vēlmi sasniegt savus mērķus, izmantojot ļaunprātīgas kiberdarbības un īstenojot plašus kiberuzbrukumus kā privātajam, tā publiskajam sektoram, NA lūgusi Valsts kancelejai apkopot un sniegt informāciju par to, vai Latvijā pastāv un, ja ne, vai ir plānots izveidot atsevišķu valsts pārvaldes organizatorisku struktūru, kas spētu ātri reaģēt uz notiekošiem kiberuzbrukumiem, kā arī nodrošināt operatīvu rīcību kiberuzbrukuma gadījumā, lai pasargātu valsts kritisko infrastruktūru un informācijas sistēmas.

Saņemtās atbildes tiks vērtētas jau no nacionālās drošības skatu punkta, un tiks lemts par tālāko rīcību.

Kā norāda iniciatīvas autors Rihards Kols, kibertelpas stiprināšana ir tik pat būtiska kā fiziskās drošības stiprināšana: «Pirmais solis mūsu kibertelpas aizsardzības stiprināšanā ir plašs un izsmeļošs kibertelpas drošības «audits», lai pārliecinātos, vai, piemēram, programmatūra, ko izmantojam, patiešām ir droša. Nesenie notikumi saistībā ar Kaspersky Lab noteikti ir iemesls, lai pārliecinātos, cik lielā mērā Latvijas valsts institūcijas lieto šo programmatūru un pakalpojumus, un lai apsvērtu, vai tas nerada draudus mūsu drošībai.»

Iniciatīvas autors min arī to, ka 2017.gada maijā ASV specdienestu vadītāji Senāta Izlūkošanas komitejas sēdē pauda bažas par kiberdrošības kompānijas Kaspersky Lab antivīrusu programmatūru un tās izmantošanu, jo ir aizdomas, ka šim uzņēmumam ir saistība ar Krievijas slepenajiem dienestiem.

Tāpat teikts, ka saskaņā ar ziņu aģentūras Bloomberg publicēto informāciju, Kaspersky Lab uzturējis iekšējo e-pasta saraksti ar Krievijas Federālo drošības dienestu, tā norādot, ka sakari starp uzņēmumu un Krievijas slepenajiem dienestiem ir daudz ciešāki, nekā tas atzinis publiski. 2017.gada jūlijā ASV valdība nolēma aizliegt valsts federālajām iestādēm iegādāties Krievijas uzņēmuma Kaspersky Lab produktus.

Arī BNN jau ziņoja, ka Amerikas Savienoto Valstu valdības lēmums aizliegt iestādēs lietot datora drošības programmatūru, ko izstrādājis Krievijas uzņēmums Kaspersky Lab, grauj godīgu konkurenci, tā paziņojusi Krievijas valdība.

Kā vēsta britu raidsabiedrība BBC, aizvadītajā nedēļā ASV federālajām iestādēm noteikts, ka 90 dienu laikā tām jāatsakās no šī uzņēmuma programmatūras, ASV aizsardzības ministrijai skaidrojot: «Uz ASV drošību tiešā veidā attiecas bīstamība, ka Krievijas valdība, rīkojoties viena pati vai sadarbojoties ar Kaspersky, varētu izmantot piekļuvi, ko sniedz Kaspersky produkti, lai neatļauti rīkotos ar federālo informāciju vai informācijas sistēmām».

Kremļa ceturtdien, 14.septembrī, izplatītajā paziņojumā arī teikts, ka ASV lēmums «liek apšaubīt Amerikas Savienoto Valstu kā partneru uzticamību».

Kaspersky Lab, kam pasaulē ir kopumā vairāk nekā 400 miljoni klientu, ir vairākkārt noliedzis, ka būtu saistīts ar Krievijas valdību.

Ref: 225.000.103.1976


Pievienot komentāru

Čigāne: Izaugsmes laiks ir īstais brīdis reformām

Strukturālās reformas Latvijā jāveic bez liekas kavēšanās. Latvijai jāieklausās Eiropas Komisijas rekomendācijās un tās jāīsteno jau tagad, piektdien, 19.janvārī, pēc sēdes uzsvēra Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne.

Pieaudzis policijas lēmumu skaits par varmākas nošķiršanu no upura

Pērn Valsts policija pieņēma 695 lēmumus par varmākas nošķiršanu no upura, kas ir par gandrīz četrām reizēm vairāk nekā gadu iepriekš, kad tika pieņemti 184 šādi lēmumi, informē policijas pārstāve Kristīne Lāce-Štrodaha.

Mūrniece: Satversmes tiesas autoritāte var veicināt nepieciešamās reformas

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece uzsver Satversmes tiesas autoritātes nozīmi tiesu sistēmai nepieciešamo reformu īstenošanā un uzticamības vairošanā. Turklāt diskusijas dalībnieki atzinuši, ka Satversmes tiesas un Saeimas sadarbība ir bijusi laba.

Lursoft: Pērn uzņēmumiem piemēroto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%

Pagājušajā gadā juridiskām personām reģistrēti 13 779 jauni nodrošinājumi un, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pērn reģistrēto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%, liecina Lursoft apkopotā informācija.

Latvenergo krimināllietā vairāki apsūdzētie varēs neapmeklēt sēdes

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piektdien, 19.janvārī, sākot skatīt apjomīgo Latvenergo kukuļošanas pamata krimināllietu pret 12 apsūdzētajiem, atļāva vairākiem no viņiem uz turpmākajām tiesas sēdēm neierasties.

Apdrošinātājs: Divkāršojies atlīdzību skaits par ziemas sporta veidos gūtajām traumām

Pēdējo trīs gadu laikā atlīdzību skaits par traumām, kas gūtas, nodarbojoties ar ziemas sporta aktivitātēm, palielinājies vairāk nekā divas reizes, liecina apdrošināšanas sabiedrības Balta dati.

VUGD atgādina: Šobrīd atrasties uz ledus ir ļoti bīstami

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests atgādina ikvienam, ka ziemas periodā ielūzt ledū un noslīkst ne tikai makšķernieki, bet arī cilvēki, kas, piemēram, pastaigājas vai slidinās pa ledu. Tāpēc VUGD aicina iedzīvotājus nedoties uz ledus, jo tas ir bīstami un var apdraudēt cilvēka veselību un dzīvību.

Ukrainas lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, uzskata FM

Ukrainas 2017.gada pēdējās dienās pieņemtais lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, norāda Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis.

KP: Iepirkumu rīkotāji var visātrāk pamanīt karteļu pazīmes

Konkurences padome vērš uzmanību uz iepirkumu rīkotāju iespējām pirmajiem pamanīt aizdomīgas sakritības pretendentu piedāvājumos, kas var liecināt par iespējamām uzņēmumu aizliegtām vienošanām. Šādos gadījumos iepirkumu rīkotājiem ir būtiski nepalikt vienaldzīgiem, bet gan par sakritībām ziņot KP.

Lielu izmaksu dēļ mākslīgā ledus slidotavu Bauskā šogad neierīkos

Mākslīgā ledus slidotava, kas Bauskā darbojās pagājušajā ziemā, šogad pilsētā lielu izmaksu dēļ netiks ierīkota.

Alkohola pārdevējus Igaunijā pārbaudīs mazie «policisti»

Lai atrastu pārdevējus, kuri nepilngadīgajiem nelikumīgi pārdod alkoholu vai tabakas izstrādājumus, policija Igaunijā turpmāk drīkstēs darbā iesaistīt nepilngadīgos, kuru uzdevums būs mēģināt nopirkt neatļautās preces.

Patēriņam Latvijā nodoto cigarešu skaits pērn 11 mēnešos samazinājies par 1,4%

Pagājušā gada 11 mēnešos patēriņam Latvijā kopumā nodoti 1,757 miljardi cigarešu, kas ir par 25,642 miljoniem cigarešu jeb 1,4% mazāk nekā 2016.gada 11 mēnešos.

PVD: Biodrošības prasībām Latvijā neatbilst 5-6% mājas cūku novietņu

 Biodrošības prasībām patlaban neatbilst 5-6% no kopējā mājas cūku novietņu skaita Latvijā un tas nozīmē, ka vairums cūkkopju attiecīgās prasības ievēro, norāda Pārtikas un veterinārā dienesta Novietņu uzraudzības daļas vadītāja Maija Irbe.

Ekonomists: Svarīgākajai reformai jānotiek cilvēku galvās

«No biznesa skolā mācītajām psiholoģijas gudrībām man vislabāk palikusi prātā iekšējās/ārējās kontroles punkta ideja. Ir cilvēki, kuri tic, ka viņi paši nosaka savu likteni, un ir tādi, kuri domā, ka to nosaka ārēji spēki. Man ir ļoti lielas aizdomas, ka Latvijā cilvēki savas veiksmes vai neveiksmes izskaidro ar ārējiem apstākļiem daudz lielākā mērā nekā Šveicē vai citā ilgāk brīvību baudījušā valstī,» komentē Luminor bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.

Valsts kontroliere: Budžeta plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā

Latvijas valsts un pašvaldību budžetu plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā, Rīta panorāmā pauž Valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa.

Pērn 11 mēnešos Latvijā saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu

Pērnā gada 11 mēnešos Latvijā saražoti 51,52 miljoni litru alkoholisko dzērienu, neskaitot alu. Salīdzinot ar 2016.gada 11 mēnešiem, pērn saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu, liecina VID apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Sola lielākas algas strādājošajiem un atbalstu Latvijas rūpniecībai

«Ekonomikas ministrijas prioritātes 2018.gadā ir lielākas algas strādājošajiem un atbalsts Latvijas rūpniecībai. Latvijas simtgades gadā ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir jāsajūt gan valsts, gan savas personīgās labklājības celšanās,» sola ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens. 

Tallinas-Helsinku tuneļa iecerei trūkst ambīciju, tā «Dusmīgo putnu» izstrādātājs

Kamēr Somija un Igaunija kaļ plānus zemūdens tunelim starp Tallinu un Helsinkiem, ko varētu īstenot 2030.gados, somu datorspēļu veidotājs Tallinā iepazīstinājis ar ieceri, kas paredz šādu būvi pabeigt jau 2024.gadā.

Skycop: Aviopasažieriem ir tiesības zināt, kas slēpjas aiz iemesla «ārkārtas apstākļi»

Patērētāju uzraudzības biedrības Wich? datu analīze atklāj, ka Lielbritānijā vidēji katrs ceturtais lidojums, kas sasniedz savu galamērķi, ir kavējies. «Ārkārtas apstākļi» kļuvuši par aviosabiedrību iecienītāko attaisnojumu, lai izvairītos no kompensāciju izmaksāšanas, taču patiesā kavēšanās iemesls esot citādāks

Ždanoka biedē krievvalodīgos vēlētājus teju zem Kubas revolūcijas saukļiem

Politiķe Tatjana Ždanoka, atgriežoties Latvijas politikā, plāno organizēt spēcīgu pilsonisko pretošanos iecerētajām izglītības reformām, cilvēkus pulcējos zem saukļiem Tagad vai nekad vai Tēvzeme vai nāve, kas izmantots Kubas revolūcijā.

ASV biržu indeksi krītas pēc bažām par valdības darba apturēšanu

Amerikas Savienoto Valstu biržu indeksi ceturtdien, 18.janvārī, kritās un saruka arī ASV dolāra vērtība, jo investoru noskaņojumu ietekmēja bažas par iespējamu ASV valdības darba apturēšanu.

Čakša sliecas neatbalstīt priekšlikumu ieviest maksu tikai par receptes izrakstīšanu

Veselības ministre Anda Čakša sliecas neatbalstīt priekšlikumu piemērot samaksu tikai par receptes izrakstīšanu, bet varētu rosināt diskusiju par attālinātās konsultācijas apmaksu.

Latvenergo: Pēdējos trīs gados elektroenerģijas cena kritusies par 30%

Pēdējos gados Latvijā ir strauji kritusies elektroenerģijas cena. No 2014. līdz 2017.gadam vidējā elektrības cena Nord Pool biržā ir kritusies par 30%, ļaujot samazināt galalietotāju izmaksas, vēsta AS Latvenergo.

«Agresorvalsts» Krievija: Ukraina «aprok» Minskas nolīgumus par konflikta izbeigšanu

Saistībā ar Ukrainas austrumos notiekošo karu tās Augstākā rada pieņēmusi Donbasa reintegrācijas likumprojektu, kur Krievija atzīta par agresorvalsti, uz ko Maskava atbildējusi, ka Ukraina šādi vēršas pret Minskas miera nolīgumiem.

EY pētījums: Par komercbanku prioritātēm pasaulē kļūst kiberdrošība

Gada laikā banku prioritātes mainījušās no reputācijas un darbības risku vadības uz datu drošības jautājumiem, secina Jaunākais EY banku nozares vispasaules pētījums EY Global Banking Outlook 2018.