bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 20.06.2018 | Vārda dienas: Rasa, Rasma, Maira

Nordea: Latvija no neglītā pīlēna pārtop par gulbi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUAizvadītā gada pasaules ekonomikas tendences pārvērta ierasto kārtību pretējā virzienā – Austrumi kļuva par Rietumiem, bet Rietumi – par Austrumiem, norāda ekonomisti.

Pēdējo piecu gadu laikā lielākos draudus Latvijas tautsaimniecībai sagādāja Rietumi – gan Eiropas valstu parādu krīze, gan šķietami nebeidzamās ASV budžeta krīzes, kas sakrita arī ar vājiem ekonomikas rādītājiem. Savukārt Austrumos ekonomika uzrādīja pozitīvus rezultātus – kamēr pieaugošās naftas cenas un lētie kredītresursi sekmēja Krievijas ekonomiku, Ķīna kļuva par lielāko pasaules ekonomikas dzinējspēku, turklāt ar lielu atrāvienu, secināts jaunākajā Nordea bankas ekonomikas apskatā.

«Latvijas ekonomika pēdējo piecu gadu laikā ir transformējusies no neglītā pīlēna par skaistu gulbi, ko pierāda aizvadītā gada iekšzemes kopprodukts, kas faktiskajās cenās bija 23,3 miljardi eiro un pārsniedza pirmskrīzes līmeni. Nordea bankas prognozes liecina, ka arī šogad Latvija ar 5% IKP pieaugumu būs starp līderiem Eiropas Savienībā,» vērtē Nordea Markets vecākais pārdošanas vadītājs Latvijā Gints Belēvičs.

Rietumu «atdzimšana» un pašreizējā Austrumu lejupslīde Latvijas tautsaimniecībai sniegs ne tikai jaunas iespējas, bet arī radīs zināmus sarežģījumus, tomēr kopējā ekonomikas attīstības tendence ir Latvijai labvēlīga. «Ja patēriņa pieaugums Eiropā palielinās pieprasījumu pēc Latvijas eksportprecēm, tas ļaus kompensēt pieprasījuma samazināšanos Austrumu tirdzniecības partnervalstīs un jo īpaši Krievijā, kas ir būtisks Latvijas ārējās tirdzniecības partneris. Latvijā par galveno izaugsmes virzītāju joprojām būs privātais patēriņš,» secina Belēvičs.

«Līdz ar Ziemeļvalstu un eirozonas valstu ekonomikas prognožu uzlabošanos, paredzams, ka palielināsies arī šo valstu tiešo ieguldījumu plūsmas. Tostarp Latvija varētu būt starp pievilcīgākajām valstīm to investoru skatījumā, kuri meklē iespējas ārvalstīs. Ja Latvijai izdosies izmantot šo iespēju, varētu sākties jauns noturīgas ekonomiskās izaugsmes posms,» prognozē bankas eksperts.

«Amerikas Savienotajās Valstīs šobrīd vērojama iespaidīga ekonomiskā attīstība un redzams, ka ASV ir gatava kļūt par pasaules ekonomiskās izaugsmes galveno dzinējspēku. Vienlaikus Eiropa atgūstas pēc lejupslīdes, un pienesumu kopējai ekonomikas izaugsmei dod ne tikai Ziemeļu valstis, bet arī Eiropas Dienvidu valstis. No otras puses, jaunietekmes valstis cīnās ar jaunās realitātes izaicinošo «trijotni» – ekonomiskās izaugsmes un procentu likmju palielināšanos, kā arī valūtu vērtības krišanos,» komentē Nordea bankas Lietuvā galvenais ekonomists Žigimantas Mauricas.

Amerikas Savienoto Valstu ekonomika uzņem apgriezienus un prognozes liecina, ka izaugsme 2014. un 2015. gadā nebūs mazāka par 3%. «Daudzi rādītāji ļauj secināt, ka ASV ekonomika ir gatava noturīgai izaugsmei – uzņēmumu rentabilitāte ir tuvu augstākajiem rādītājiem, patērētāju uzticēšanās ir augsta, inflācija ir zema, bezdarbnieku skaits samazinās, mājokļu tirgus atveseļojas gan cenu izteiksmē, gan no apgrozījuma viedokļa, banku kapitalizācijas līmenis ir labs un to likviditāte ir augsta un kredītnosacījumi uzlabojas. Turklāt prognozes rāda, ka federālā budžeta deficīts 2014. gadā samazināsies līdz 2,8% no IKP un 2015. gadā vēl līdz 2,2%. Paredzams, ka šī situācija nostabilizēs finanšu sistēmu un izbeigs šķietami nebeidzamās budžeta un parādu griestu krīzes. Tādējādi pastāv iespēja, ka Federālo rezervju sistēma turpinās samazināt ekonomikas stimulēšanas pasākumus un līdz 2014. gada beigām izbeigs tos pavisam. Tomēr paredzams, ka procentu likmes saglabāsies ļoti zemā līmenī vēl līdz 2015. gada sākumam,» prognozē Nordea bankas Lietuvā galvenais ekonomists.

«Arī Eiropa šobrīd atbrīvojas no ciešajiem krīzes žņaugiem un izaugsme vērojama ne tikai Eiropas ziemeļu valstīs, bet arī Dienvidos. Attiecīgi šķiet, ka Ziemeļu un Dienvidu valstu ilgstoši atšķirīgā virzība beidzas, kas sekmēs arī Eiropas vienotību un spēku. Arī Eiropas banku nozarē ir gaidāma lielāka vienotība un stabilitāte pēc tam, kad 2014. gada beigās tiks pabeigta aktīvu kvalitātes pārskatīšana, turklāt jāatzīmē, ka aizņemšanās izmaksu atšķirības starp Eiropas ziemeļu un dienvidu valstīm sāk samazināties jau tagad. Augstākiem klientu un uzņēmumu uzticēšanās rādītājiem vajadzētu sekmēt Eiropas izaugsmi 2014. un 2015.gadā, tomēr ātru izaugsmi kavēs daudzi krīzes apstākļi. Labākie rezultāti ir gaidāmi Zviedrijā, Apvienotajā Karalistē, Spānijā un Vācijā, bet Francijā un Itālijā turpināsies nenoteiktība,» teic Mauricas.

Savukārt jaunietekmes tirgus nopietni skāra Federālo rezervju sistēmas lēmums uzsākt ekonomikas stimulēšanas pasākumu pakāpenisku samazināšanu. «Tomēr dažas valstis krīze bija skārusi vairāk. Valstīm, kurām izdevās īstenot nepieciešamās strukturālās reformas un kuras veica vērienīgus ieguldījumus savas ekonomikas modernizācijā (piemēram, Ķīna, dienvidaustrumu Āzijas valstis), to izdevās pārvarēt ātrāk nekā valstīm, kuras paļāvās uz izejvielu eksportu (piemēram, Krievija, Brazīlija) vai lētiem kredītresursiem (piemēram, Turcija, Indija). Latvijas nozīmīgākajā eksporta partnervalstī Krievijā šī jaunietekmes valstu krīze izpaudās kā kapitāla aizplūšana, rubļa vērtības pazemināšanās, investīciju pieauguma stagnācija un procentu likmju pieaugums. Saspīlējums Ukrainā un valūtas vērtības krišanās Kazahstānā pasliktina jau tā nestabilo stāvokli visā Neatkarīgo NVS reģionā, kas ir lielākais drauds Latvijas ekonomikai tuvākajos gados,» tā Mauricas.

102.000.102.6883


Pievienot komentāru

  1. Anonīms teica:

    skaisti tikai uz papīra un valdības ziņojumos

Francijas prezidents publiski audzina pusaudzi par nepieklājīgu izturēšanos

«Kā iet, Manu?» tā Francijas prezidentu Emanuelu Makronu uzrunājis kāds jaunietis svinīgas ceremonijas laikā, turklāt liberāli noskaņotā politiķa priekšā dziedājis starptautisko sociālistu himnu.

VARAM joprojām nav izdevies saskaņot iepakojuma depozīta sistēmas ieviešanu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai ar iesaistītajām pusēm joprojām nav izdevies vienoties par iepakojuma depozīta sistēmas ieviešanu, apstiprina ministrijas pārstāve Anda Zaļepska.

Krievijas «melnajā sarakstā» iekļauti vairāki Saeimas deputāti un sabiedriski politiskie aktīvisti

Krievijas Ārlietu ministrijas Latvijai iesniegtajā «melnajā sarakstā» ir iekļauti vairāki Saeimas deputāti, kā arī sabiedriski politiskie aktīvisti, liecina šo cilvēku ieraksti sociālajos tīklos.

Pērn mediķi nepamatoti iekasējuši samaksu par pakalpojumiem 255 000 eiro apmērā

Pagājušajā gadā ārstniecības iestādēs, kuras sniedz valsts budžeta apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, konstatēta nepamatoti prasīta samaksa par pakalpojumiem 254 994 eiro apmērā.

Krievija liedz iebraukt Latvijas pilsoņiem, kuri atbalstīja sankciju noteikšanu Magņitska lietā iesaistītajām personām

Krievijas Ārlietu ministrija iesniegusi Latvijas vēstniecībai Maskavā Latvijas pilsoņu sarakstu, kuriem noteikts iebraukšanas liegums Krievijā par sankciju atbalstīšanu advokāta Sergeja Magņitska lietā iesaistītajām personām.

Budžeta komisija par Latvijas Bankas padomes locekli virza Mārtiņu Kazāku

Saeimas Budžeta un finanšu komisija, vienbalsīgi lēma virzīt izskatīšanai Saeimā lēmuma projektu par Mārtiņa Kazāka apstiprināšanu Latvijas Bankas padomes locekļa amatā.

Lietuva uzņēmusi Krievijas un Baltkrievijas ieroču inspektorus

Krievijas un Baltkrievijas ieroču inspektori apmeklējuši Lietuvu, kamēr tās teritorijā Lietuvas un citu NATO dalībvalstu spēki attīstījuši prasmes militārajās mācībās Zobena cirtiens 2018.

Zemnieku saeima aicina izsludināt ārkārtas situāciju lauksaimniecībā

Biedrība Zemnieku saeima nosūtīja vēstuli Valsts kancelejai, Zemkopības ministrijai, Finanšu ministrijai un Latvijas Pašvaldību savienībai ar aicinājumu Ministru kabinetam izsludināt un Saeimai apstiprināt ārkārtas situāciju lauksaimniecībā ilgstošā sausuma dēļ.

Vairāk saules lietā apcietinātā IT speciālista aizstāvji pārsūdzējuši tiesas piemēroto drošības līdzekli

Krimināllietā par iejaukšanos kases aparātu darbībā restorānu tīklā Vairāk saules aizdomās turētā IT speciālista Edgara Štromberga aizstāvji ir pārsūdzējuši viņam piemēroto drošības līdzekli – apcietinājumu, atklāja zvērināts advokāts Mareks Halturins.

Velorikšām Tallinā prasīs drošības jostas

Tallinas velorikšu pakalpojumos līdz šim pastāvējusi minimāla pilsētas vadības kontrole, taču tas mainīsies no jūlija, kad, stājoties spēkā jauniem noteikumiem, šis dabai draudzīgais pasažieru pārvadājumu veids tiks pielīdzināts automašīnu taksometra pakalpojumiem.

Latvijas ostās šī gada pirmajos piecos mēnešos pārkrauts par 7,5% mazāk kravu

Latvijas ostās šogad pirmajos piecos mēnešos pārkrāva 27,072 miljonus tonnu kravu, kas ir par 7,5% mazāk nekā attiecīgajā periodā pērn, liecina Satiksmes ministrijas apkopotā informācija.

Vācijā apcietina Audi vadītāju saistībā ar dīzeļauto shēmas izmeklēšanu

Izmeklētāji Vācijā ir apcietinājuši autobūves uzņēmuma Audi izpilddirektoru Rupertu Štadleru saistībā ar izmeklēšanu izplūdes mērierīču maldināšanas shēmā Volkswagen grupas uzņēmumos.

Saeimas vēlēšanu laikā Rīga plānots atvērt 158 vēlēšanu iecirkņus

Rudenī gaidāmo Saeimas vēlēšanu laikā Rīga plānots atvērt 158 vēlēšanu iecirkņus, liecina Rīgas domes sagatavotie dokumenti.

Apple par patērētāju tiesību pārkāpumu Austrālijā soda ar 5 miljoniem eiro

Tiesa Austrālijā piespriedusi amerikāņu datortehnoloģiju uzņēmumam Apple 5,7 miljonus eiro lielu naudassodu par atteikšanos labot tā ražotos viedtālruņus un planšetdatorus, ja tos jau labojuši citi uzņēmumi.

30% Latvijas iedzīvotāju neapmierināti ar ģimenes materiālo stāvokli

Iedzīvotāji visnegatīvāk izteikušies par pašreizējo Latvijas ekonomikas situāciju – 31% aptaujāto uzskata, ka tā tikai pasliktinoties.

Koalīcijā aizvien domstarpības jautājumā par augsti kvalificētu viesstrādnieku piesaisti

Viedokļu atšķirību dēļ starp ministrijām valdība, visticamāk, neatbalstīs un neskatīs rosinājumu atvieglot Eiropas Savienības «zilās kartes» saņemšanu augsti kvalificētiem viesstrādniekiem bez atbilstošas augstākās izglītības, norāda Ministru prezidents Māris Kučinskis.

Biržu indeksi krītas, bažījoties par tirdzniecības karu

ASV un Eiropas biržu indeksi pirmdien, 18.jūnijā, kritušies, tirgu dalībniekiem bažījoties par tirdzniecības kariem un Eiropas Savienībā esošajām domstarpībām migrācijas jautājumā.

Latvijas Banka samazinājusi IKP pieauguma prognozi šim gadam līdz 3,9%

Latvijas Banka samazinājusi iekšzemes kopprodukta pieauguma prognozi šim gadam no iepriekš lēstā 4,1% līdz 3,9%, teikts centrālās bankas publiskotajā jaunākajā Makroekonomisko norišu pārskatā.

KNAB prokuratūrai lūdz sākt kriminālvajāšanu pret Rimšēviču un Martinsonu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nosūtījis krimināllietas materiālus prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai pret Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču un uzņēmēju Māri Martinsonu.

Rīgas domes komiteja ārkārtas sēdē nobalso par Vidzemes tirgus iekļaušanu RCT pamatkapitālā

Rīgas domes Pilsētas īpašuma attīstības komiteja, opozīcijai balsojot pret, ārkārtas sēdē atbalstījusi Vidzemes tirgus iekļaušanu AS Rīgas Centrāltirgus pamatkapitālā. Galējo lēmumu vēl pieņems Rīgas dome.

Latvijas krājbankas administrators maijā atguvis 149 200 eiro

Likvidējamās Latvijas krājbankas administrators šogad maijā atguvis 149 218 eiro, kas ir par 27% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Aiztur nelikumīgu akcīzes preču glabātāju un transportētāju grupu

Veicot muitas kontroles pasākumus Rīgas pasažieru ostā, Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes amatpersonas pamanīja, ka vienā no transportlīdzekļiem atrodas aizdomīga krava. Piesaistot Valsts policiju, tika noskaidrots, ka transportlīdzeklī ir vairāk nekā 2,3 miljoni nelegālo cigarešu un 960 litru spirta.

Iedzīvotājiem trūkst izpratnes par galvojuma saistību uzņemšanos, tā bankā

Vairums Latvijas iedzīvotāju pauž gatavību kļūt par galvotāju citas personas kredītam gadījumā, ja saņemtu šādu lūgumu, – liecina Swedbank Finanšu institūta veiktā aptauja.

ABLV Bank apturējusi procentu pieaugumu tās emitētajām parastajām obligācijām

Likvidējamā ABLV Bank apturējusi procentu pieaugumu tās emitētajām parastajām obligācijām, teikts bankas sniegtajā informācijā biržai Nasdaq Riga.