bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 23.10.2017 | Vārda dienas: Daina, Dainida, Dainis

Nordea: Latvija no neglītā pīlēna pārtop par gulbi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUAizvadītā gada pasaules ekonomikas tendences pārvērta ierasto kārtību pretējā virzienā – Austrumi kļuva par Rietumiem, bet Rietumi – par Austrumiem, norāda ekonomisti.

Pēdējo piecu gadu laikā lielākos draudus Latvijas tautsaimniecībai sagādāja Rietumi – gan Eiropas valstu parādu krīze, gan šķietami nebeidzamās ASV budžeta krīzes, kas sakrita arī ar vājiem ekonomikas rādītājiem. Savukārt Austrumos ekonomika uzrādīja pozitīvus rezultātus – kamēr pieaugošās naftas cenas un lētie kredītresursi sekmēja Krievijas ekonomiku, Ķīna kļuva par lielāko pasaules ekonomikas dzinējspēku, turklāt ar lielu atrāvienu, secināts jaunākajā Nordea bankas ekonomikas apskatā.

«Latvijas ekonomika pēdējo piecu gadu laikā ir transformējusies no neglītā pīlēna par skaistu gulbi, ko pierāda aizvadītā gada iekšzemes kopprodukts, kas faktiskajās cenās bija 23,3 miljardi eiro un pārsniedza pirmskrīzes līmeni. Nordea bankas prognozes liecina, ka arī šogad Latvija ar 5% IKP pieaugumu būs starp līderiem Eiropas Savienībā,» vērtē Nordea Markets vecākais pārdošanas vadītājs Latvijā Gints Belēvičs.

Rietumu «atdzimšana» un pašreizējā Austrumu lejupslīde Latvijas tautsaimniecībai sniegs ne tikai jaunas iespējas, bet arī radīs zināmus sarežģījumus, tomēr kopējā ekonomikas attīstības tendence ir Latvijai labvēlīga. «Ja patēriņa pieaugums Eiropā palielinās pieprasījumu pēc Latvijas eksportprecēm, tas ļaus kompensēt pieprasījuma samazināšanos Austrumu tirdzniecības partnervalstīs un jo īpaši Krievijā, kas ir būtisks Latvijas ārējās tirdzniecības partneris. Latvijā par galveno izaugsmes virzītāju joprojām būs privātais patēriņš,» secina Belēvičs.

«Līdz ar Ziemeļvalstu un eirozonas valstu ekonomikas prognožu uzlabošanos, paredzams, ka palielināsies arī šo valstu tiešo ieguldījumu plūsmas. Tostarp Latvija varētu būt starp pievilcīgākajām valstīm to investoru skatījumā, kuri meklē iespējas ārvalstīs. Ja Latvijai izdosies izmantot šo iespēju, varētu sākties jauns noturīgas ekonomiskās izaugsmes posms,» prognozē bankas eksperts.

«Amerikas Savienotajās Valstīs šobrīd vērojama iespaidīga ekonomiskā attīstība un redzams, ka ASV ir gatava kļūt par pasaules ekonomiskās izaugsmes galveno dzinējspēku. Vienlaikus Eiropa atgūstas pēc lejupslīdes, un pienesumu kopējai ekonomikas izaugsmei dod ne tikai Ziemeļu valstis, bet arī Eiropas Dienvidu valstis. No otras puses, jaunietekmes valstis cīnās ar jaunās realitātes izaicinošo «trijotni» – ekonomiskās izaugsmes un procentu likmju palielināšanos, kā arī valūtu vērtības krišanos,» komentē Nordea bankas Lietuvā galvenais ekonomists Žigimantas Mauricas.

Amerikas Savienoto Valstu ekonomika uzņem apgriezienus un prognozes liecina, ka izaugsme 2014. un 2015. gadā nebūs mazāka par 3%. «Daudzi rādītāji ļauj secināt, ka ASV ekonomika ir gatava noturīgai izaugsmei – uzņēmumu rentabilitāte ir tuvu augstākajiem rādītājiem, patērētāju uzticēšanās ir augsta, inflācija ir zema, bezdarbnieku skaits samazinās, mājokļu tirgus atveseļojas gan cenu izteiksmē, gan no apgrozījuma viedokļa, banku kapitalizācijas līmenis ir labs un to likviditāte ir augsta un kredītnosacījumi uzlabojas. Turklāt prognozes rāda, ka federālā budžeta deficīts 2014. gadā samazināsies līdz 2,8% no IKP un 2015. gadā vēl līdz 2,2%. Paredzams, ka šī situācija nostabilizēs finanšu sistēmu un izbeigs šķietami nebeidzamās budžeta un parādu griestu krīzes. Tādējādi pastāv iespēja, ka Federālo rezervju sistēma turpinās samazināt ekonomikas stimulēšanas pasākumus un līdz 2014. gada beigām izbeigs tos pavisam. Tomēr paredzams, ka procentu likmes saglabāsies ļoti zemā līmenī vēl līdz 2015. gada sākumam,» prognozē Nordea bankas Lietuvā galvenais ekonomists.

«Arī Eiropa šobrīd atbrīvojas no ciešajiem krīzes žņaugiem un izaugsme vērojama ne tikai Eiropas ziemeļu valstīs, bet arī Dienvidos. Attiecīgi šķiet, ka Ziemeļu un Dienvidu valstu ilgstoši atšķirīgā virzība beidzas, kas sekmēs arī Eiropas vienotību un spēku. Arī Eiropas banku nozarē ir gaidāma lielāka vienotība un stabilitāte pēc tam, kad 2014. gada beigās tiks pabeigta aktīvu kvalitātes pārskatīšana, turklāt jāatzīmē, ka aizņemšanās izmaksu atšķirības starp Eiropas ziemeļu un dienvidu valstīm sāk samazināties jau tagad. Augstākiem klientu un uzņēmumu uzticēšanās rādītājiem vajadzētu sekmēt Eiropas izaugsmi 2014. un 2015.gadā, tomēr ātru izaugsmi kavēs daudzi krīzes apstākļi. Labākie rezultāti ir gaidāmi Zviedrijā, Apvienotajā Karalistē, Spānijā un Vācijā, bet Francijā un Itālijā turpināsies nenoteiktība,» teic Mauricas.

Savukārt jaunietekmes tirgus nopietni skāra Federālo rezervju sistēmas lēmums uzsākt ekonomikas stimulēšanas pasākumu pakāpenisku samazināšanu. «Tomēr dažas valstis krīze bija skārusi vairāk. Valstīm, kurām izdevās īstenot nepieciešamās strukturālās reformas un kuras veica vērienīgus ieguldījumus savas ekonomikas modernizācijā (piemēram, Ķīna, dienvidaustrumu Āzijas valstis), to izdevās pārvarēt ātrāk nekā valstīm, kuras paļāvās uz izejvielu eksportu (piemēram, Krievija, Brazīlija) vai lētiem kredītresursiem (piemēram, Turcija, Indija). Latvijas nozīmīgākajā eksporta partnervalstī Krievijā šī jaunietekmes valstu krīze izpaudās kā kapitāla aizplūšana, rubļa vērtības pazemināšanās, investīciju pieauguma stagnācija un procentu likmju pieaugums. Saspīlējums Ukrainā un valūtas vērtības krišanās Kazahstānā pasliktina jau tā nestabilo stāvokli visā Neatkarīgo NVS reģionā, kas ir lielākais drauds Latvijas ekonomikai tuvākajos gados,» tā Mauricas.

102.000.102.6883


Pievienot komentāru

  1. Anonīms teica:

    skaisti tikai uz papīra un valdības ziņojumos

    +1 0 -1 0

Prasa rast 500 000 eiro svarīgo objektu nodrošināšanai ar alternatīvo enerģijas apgādi krīzes situācijās

Ekonomikas ministrija prasa nākamgad piešķirt vismaz 500 000 eiro svarīgo objektu nodrošināšanai ar alternatīvo enerģijas apgādi krīzes situācijās un valsts apdraudējuma gadījumā.

Gapoņenko sāk tiesāt par nacionālā naida kurināšanu

Uzklausot Saeimas deputātu Eināra Cilinska un Gaida Bērziņa liecības, tiesa pirmdien, 23.oktobrī, sāka skatīt krimināllietu pret nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongress vadoni Aleksandru Gapoņenko par nacionālā naida kurināšanu, izmantojot sociālo tīklu Facebook.

Pabriks: Zaudējot ietekmi airBaltic, Latvijas valsts pieļautu kļūdu

«Ja Latvijas nacionālās aviokompānijas airBaltic investoru piesaistes rezultātā notiktu pilnīga aviokompānijas privatizācija, Latvijas valsts no ekonomiskā un drošības viedokļa pieļautu stratēģisku kļūdu,» uzskata Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks.

Attīstīt biznesu citā kultūrā - padomi veiksmīgiem komandējumiem Ķīnā un ASV

Eksperti norāda, ka šobrīd pieaug tendence biznesa braucienu skaitam uz Ķīnu un Amerikas Savienotajām Valstīm, aviokompānijas Aeroflot ceļojumu servisa direktore Baltijas valstīs Laura Kārkliņa - Cimdiņa vērš uzmanību praktiskiem aspektiem, kas ir jāņem vērā, dodoties komandējumos uz šīm lielvalstīm.

Reverta emitētās obligācijas izslēgs no regulētā tirgus

Likvidējamās problemātisko aktīvu pārvaldītājas Reverta emitētās obligācijas šonedēļ izslēgs no biržas Nasdaq Riga parāda vērtspapīru saraksta, teikts biržas paziņojumā.

Miega ārste: Stresa un miega problēmas - «apburtais» loks, no kura jāizkāpj

Paaugstināts stress arvien ir ļoti izplatīta problēma iedzīvotāju vidū. Diemžēl nereti ar to kopā rodas arī miega traucējumi, kas ievērojami pasliktina dzīves kvalitāti. Turklāt to risināšanai ne vienmēr laikus tiek meklēta palīdzība. Tā vietā - kā īslaicīgu līdzekli izmantojot dažādus alkoholiskos dzērienus. Par to, kā rīkoties, lai izkāptu no šī «apburtā» stresa un miega problēmu loka, stāsta psihiatre, miega ārste Ija Cimdiņa.

NSL un ZZS iespējamās nelikumīgās finansēšanas lietā iesaistīta vēl viena persona

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja sāktajā kriminālprocesā par iespējamo partijas No sirds Latvijai un Zaļo un zemnieku savienības nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā figurē vēl viena persona, un lietu kriminālvajāšanai varētu nodot tuvāko mēnešu laikā.

Latvijā nodotā piena apmērs septembrī samazinājies par 2,2%

Šogad septembrī nodotā svaigpiena apmērs Latvijā samazinājies par 2,2% salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi un bija 72 246 tonnas.

Vēlēšanās Čehijā uzvar policijai izdotā miljardiera Babiša partija

Čehijas parlamenta vēlēšanās, kas aizvadītas pagājušajā nedēļas nogalē, uzvarējusi centriskā partija ANO. To vada miljardieris Andrejs Babišs, kuru Čehijas parlaments šoruden izdeva kriminālvajāšanai par iespējamiem pārkāpumiem Eiropas Savienības lauksaimniecības subsīdiju piesaistē.

Paredz, ka līdz 2035.gadam mirstība no insulta Latvijā pieaugs par 15%.

Lai vērstu uzmanību uz dramatisko insulta izplatību Latvijā, kā arī mudinātu lēmumu pieņēmējus nekavējoties uzlabot insulta profilaksi un ārstēšanu, novirzot tai papildu finansējumu, kardiologi un neirologi aicina uz diskusiju Kā novērst insulta krīzi Latvijā? 25.oktobrī plkst. 11.00 Paula Stradiņa Klīniskās Universitātes slimnīcas Lielajā konferenču zālē.

Pavļuts: Partiju apvienības būtu vēlamas, bet ne polittehnoloģisku apsvērumu dēļ

Gatavojoties Saeimas vēlēšanām, savstarpēji būtu jāapvienojas vai jāsadarbojas tām partijām, kurām «tiešām ir pa ceļam», nevis apvienības jāveido polittehnoloģisku apsvērumu dēļ, pauž jaunās partijas Kustība Par līderis Daniels Pavļuts.

Uzzini lielākos satiksmes ierobežojumus valsts autoceļu tīklā

Rīgas apvedceļa A4 (Baltezers-Saulkalne) posmā pie tilta pār Mazo Juglu Salaspils novadā remontdarbu dēļ satiksme tiek organizēta pa vienu ceļa joslu un ir palēnināta. Īpaši virzienā uz Saulkalni. VAS Latvijas Valsts ceļi iesaka izmantot citus maršrutus.

Pārmaiņas krievvalodīgajās skolās nepieciešamas vienotas politiskās nācijas izveidei, tā Šadurskis

Latvijā ir vajadzīga vienota politiskā nācija, ko nav iespējams sasniegt, dzīvojot dažādās izglītības telpās, līdz ar to ir dabisks process virzīties uz to, lai mūsu jaunatne mācītos kopā, skaidro izglītības ministrs Kārlis Šadurskis.

CVK vērtēs pārkāpumu ietekmi uz mandātu sadalījumu

Centrālā vēlēšanu komisija saņēmusi Latgales apgabaltiesas 20.jūnija spriedumu krimināllietā par vēlētāju balsu uzpirkšanu 12.Saeimas vēlēšanās, kas stājies likumīgā spēkā šā gada 22.septembrī.

Spānija noliedz, ka centieni atņemt Katalonijai autonomiju pielīdzināmi «apvērsumam»

Spānijas ārlietu ministrs Alfonso Dastiss noliedzis, ka centrālās valdības tiekšanās ieviest tiešu pārvaldi separātiskajā Katalonijas reģionā uzskatāmi par «apvērsumu», kā to saredz Barselonā.

Rīgas satiksme ierobežo konkurenci; līgumi neļauj ienākt «savā tirgū svešajiem»

Konkurences padome uzskata, ka Rīgas satiksmes līgumi ar privātuzņēmējiem ierobežo konkurenci, jo neļauj tirgū ienākt nevienam citam spēlētājam, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums de facto.

Saglabāsies skaidrs un sauss laiks, tomēr nedēļas otrajā pusē laika apstākļi mainīsies

Gan pirmdien, gan otrdien laika apstākļus noteiks paaugstināta spiediena apgabals - gaidāms lielākoties skaidrs un sauss laiks. Pūtīs lēns līdz mērens austrumu, dienvidaustrumu vējš, kas Kurzemē līča piekrastē būs brāzmains, vēsta Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

SM: Ministrija ir atvērta arī pilnīgai airBaltic valsts kapitāldaļu atsavināšanai

Satiksmes ministrija patlaban izskata jau konkrētus piedāvājumus Latvijas nacionālās aviokompānijas airBaltic investora piesaistē un nav izslēgta arī uzņēmuma pilnīga privatizācija, stāsta ministrijas valsts sekretārs Kaspars Ozoliņš.

Nedēļa Lietuvā. Apdraudēts valsts finansējums liberālai partijai

Lietuvas Centrālās vēlēšanu komisijas darba grupa secinājusi, ka 45 336 eiro , kas tērēti Viļņā valdošās partijas Liberālā kustība apmācību kursiem atzīstami par ziedojumu partijai pakalpojuma veidā.

BNN nedēļas apkopojums: Demogrāfiskie rādītāji Latvijā biedējoši. Spēļu zāļu slēgšana

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās novērojamas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Darījums; Cīņa; Kritums; Taisnība; Izaugsme; Nākotne.

Latvijas lauksaimniekiem par plūdu postījumiem izmaksās 14,87 miljonus eiro

Latvijas lauksaimniekiem par plūdu postījumiem no valsts budžeta programmas Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem izmaksās 14,87 miljonus eiro, paredz Zemkopības ministrijas sagatavotais rīkojuma projekts, kas iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā.

Latvijas delegācijas vadītāja: Starptautisko tiesību pamatvērtība ir cilvēks

Starptautisko tiesību lielākā vērtība ir cilvēks, tā neaizskaramais gods un cieņa. Šo un citu Eiropas vērtību kvalitatīva aizsardzība ir nesaraujami saistīta ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas nolēmumu kvalitāti, kuras pamatā ir tiesnešu profesionalitāte, uzsvēra Saeimas priekšsēdētājas biedre, Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas Latvijas delegācijas vadītāja Inese Lībiņa-Egnere.

VID piemēro nodokļu atbalsta kārtību par kopējo summu 7,06 miljoniem

Kopš sākusies pieteikšanās nodokļu atbalsta pasākumam, VID saņemti jau 3 342 pieteikumi. Uz šī gada 19.oktobri pieņemti 1 181 lēmums par nodokļu atbalsta pasākuma piemērošanu par kopējo summu 7 062 601,45 eiro, ziņo Valsts ieņēmumu dienests.

Profesors: Atņemot naudu zinātnei, valsts «šauj sev kājā»

Šobrīd publiskajā telpā būtiski aktualizējies jautājums par nepietiekamo finansējumu zinātnei. Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis visai skarbi raksturojis situāciju: Latvija melojusi Eiropas Savienībai un Eiropas Komisijai par to, ka 2020.gadā finansējums zinātnei mūsu valstī sasniegs 1,5% no valsts iekšzemes kopprodukta.

Krāpšanās iespēju novēršanai veiks OIK saņēmēju auditu

Ekonomikas ministrija veiks obligātās iepirkuma komponentes saņēmēju auditu un ar jaunu regulējumu centīsies izskaust krāpniecības iespējas, informē ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.