bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 20.01.2018 | Vārda dienas: Aļģirds, Orests, Oļģerts, Alģis

Nordea: Latvija no neglītā pīlēna pārtop par gulbi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUAizvadītā gada pasaules ekonomikas tendences pārvērta ierasto kārtību pretējā virzienā – Austrumi kļuva par Rietumiem, bet Rietumi – par Austrumiem, norāda ekonomisti.

Pēdējo piecu gadu laikā lielākos draudus Latvijas tautsaimniecībai sagādāja Rietumi – gan Eiropas valstu parādu krīze, gan šķietami nebeidzamās ASV budžeta krīzes, kas sakrita arī ar vājiem ekonomikas rādītājiem. Savukārt Austrumos ekonomika uzrādīja pozitīvus rezultātus – kamēr pieaugošās naftas cenas un lētie kredītresursi sekmēja Krievijas ekonomiku, Ķīna kļuva par lielāko pasaules ekonomikas dzinējspēku, turklāt ar lielu atrāvienu, secināts jaunākajā Nordea bankas ekonomikas apskatā.

«Latvijas ekonomika pēdējo piecu gadu laikā ir transformējusies no neglītā pīlēna par skaistu gulbi, ko pierāda aizvadītā gada iekšzemes kopprodukts, kas faktiskajās cenās bija 23,3 miljardi eiro un pārsniedza pirmskrīzes līmeni. Nordea bankas prognozes liecina, ka arī šogad Latvija ar 5% IKP pieaugumu būs starp līderiem Eiropas Savienībā,» vērtē Nordea Markets vecākais pārdošanas vadītājs Latvijā Gints Belēvičs.

Rietumu «atdzimšana» un pašreizējā Austrumu lejupslīde Latvijas tautsaimniecībai sniegs ne tikai jaunas iespējas, bet arī radīs zināmus sarežģījumus, tomēr kopējā ekonomikas attīstības tendence ir Latvijai labvēlīga. «Ja patēriņa pieaugums Eiropā palielinās pieprasījumu pēc Latvijas eksportprecēm, tas ļaus kompensēt pieprasījuma samazināšanos Austrumu tirdzniecības partnervalstīs un jo īpaši Krievijā, kas ir būtisks Latvijas ārējās tirdzniecības partneris. Latvijā par galveno izaugsmes virzītāju joprojām būs privātais patēriņš,» secina Belēvičs.

«Līdz ar Ziemeļvalstu un eirozonas valstu ekonomikas prognožu uzlabošanos, paredzams, ka palielināsies arī šo valstu tiešo ieguldījumu plūsmas. Tostarp Latvija varētu būt starp pievilcīgākajām valstīm to investoru skatījumā, kuri meklē iespējas ārvalstīs. Ja Latvijai izdosies izmantot šo iespēju, varētu sākties jauns noturīgas ekonomiskās izaugsmes posms,» prognozē bankas eksperts.

«Amerikas Savienotajās Valstīs šobrīd vērojama iespaidīga ekonomiskā attīstība un redzams, ka ASV ir gatava kļūt par pasaules ekonomiskās izaugsmes galveno dzinējspēku. Vienlaikus Eiropa atgūstas pēc lejupslīdes, un pienesumu kopējai ekonomikas izaugsmei dod ne tikai Ziemeļu valstis, bet arī Eiropas Dienvidu valstis. No otras puses, jaunietekmes valstis cīnās ar jaunās realitātes izaicinošo «trijotni» – ekonomiskās izaugsmes un procentu likmju palielināšanos, kā arī valūtu vērtības krišanos,» komentē Nordea bankas Lietuvā galvenais ekonomists Žigimantas Mauricas.

Amerikas Savienoto Valstu ekonomika uzņem apgriezienus un prognozes liecina, ka izaugsme 2014. un 2015. gadā nebūs mazāka par 3%. «Daudzi rādītāji ļauj secināt, ka ASV ekonomika ir gatava noturīgai izaugsmei – uzņēmumu rentabilitāte ir tuvu augstākajiem rādītājiem, patērētāju uzticēšanās ir augsta, inflācija ir zema, bezdarbnieku skaits samazinās, mājokļu tirgus atveseļojas gan cenu izteiksmē, gan no apgrozījuma viedokļa, banku kapitalizācijas līmenis ir labs un to likviditāte ir augsta un kredītnosacījumi uzlabojas. Turklāt prognozes rāda, ka federālā budžeta deficīts 2014. gadā samazināsies līdz 2,8% no IKP un 2015. gadā vēl līdz 2,2%. Paredzams, ka šī situācija nostabilizēs finanšu sistēmu un izbeigs šķietami nebeidzamās budžeta un parādu griestu krīzes. Tādējādi pastāv iespēja, ka Federālo rezervju sistēma turpinās samazināt ekonomikas stimulēšanas pasākumus un līdz 2014. gada beigām izbeigs tos pavisam. Tomēr paredzams, ka procentu likmes saglabāsies ļoti zemā līmenī vēl līdz 2015. gada sākumam,» prognozē Nordea bankas Lietuvā galvenais ekonomists.

«Arī Eiropa šobrīd atbrīvojas no ciešajiem krīzes žņaugiem un izaugsme vērojama ne tikai Eiropas ziemeļu valstīs, bet arī Dienvidos. Attiecīgi šķiet, ka Ziemeļu un Dienvidu valstu ilgstoši atšķirīgā virzība beidzas, kas sekmēs arī Eiropas vienotību un spēku. Arī Eiropas banku nozarē ir gaidāma lielāka vienotība un stabilitāte pēc tam, kad 2014. gada beigās tiks pabeigta aktīvu kvalitātes pārskatīšana, turklāt jāatzīmē, ka aizņemšanās izmaksu atšķirības starp Eiropas ziemeļu un dienvidu valstīm sāk samazināties jau tagad. Augstākiem klientu un uzņēmumu uzticēšanās rādītājiem vajadzētu sekmēt Eiropas izaugsmi 2014. un 2015.gadā, tomēr ātru izaugsmi kavēs daudzi krīzes apstākļi. Labākie rezultāti ir gaidāmi Zviedrijā, Apvienotajā Karalistē, Spānijā un Vācijā, bet Francijā un Itālijā turpināsies nenoteiktība,» teic Mauricas.

Savukārt jaunietekmes tirgus nopietni skāra Federālo rezervju sistēmas lēmums uzsākt ekonomikas stimulēšanas pasākumu pakāpenisku samazināšanu. «Tomēr dažas valstis krīze bija skārusi vairāk. Valstīm, kurām izdevās īstenot nepieciešamās strukturālās reformas un kuras veica vērienīgus ieguldījumus savas ekonomikas modernizācijā (piemēram, Ķīna, dienvidaustrumu Āzijas valstis), to izdevās pārvarēt ātrāk nekā valstīm, kuras paļāvās uz izejvielu eksportu (piemēram, Krievija, Brazīlija) vai lētiem kredītresursiem (piemēram, Turcija, Indija). Latvijas nozīmīgākajā eksporta partnervalstī Krievijā šī jaunietekmes valstu krīze izpaudās kā kapitāla aizplūšana, rubļa vērtības pazemināšanās, investīciju pieauguma stagnācija un procentu likmju pieaugums. Saspīlējums Ukrainā un valūtas vērtības krišanās Kazahstānā pasliktina jau tā nestabilo stāvokli visā Neatkarīgo NVS reģionā, kas ir lielākais drauds Latvijas ekonomikai tuvākajos gados,» tā Mauricas.

102.000.102.6883


Pievienot komentāru

  1. Anonīms teica:

    skaisti tikai uz papīra un valdības ziņojumos

    +1 0 -1 0

Aptaujās iedzīvotājus par interneta lietošanas paradumiem

Pirmdien, 22. janvārī, Centrālā statistikas pārvalde uzsāks ikgadējo iedzīvotāju aptauju par datoru un interneta lietošanas paradumiem 2018 gadā, BNN ziņo pārvaldē.

Bankā: Katrs sestais iedzīvotājs nav pasargāts pret garnadžiem savā mājoklī

Rūpes par sava mājokļa drošību biežāk raksturīgas privātmāju īpašniekiem, jo tieši viņi izvēlas pasargāt jeb apdrošināt savu īpašumu pret nevēlamu ciemiņu «viesošanos», kamēr dzīvokļus apdrošina tikai divas piektdaļas jeb 38% Latvijas iedzīvotāju.

Čigāne: Izaugsmes laiks ir īstais brīdis reformām

Strukturālās reformas Latvijā jāveic bez liekas kavēšanās. Latvijai jāieklausās Eiropas Komisijas rekomendācijās un tās jāīsteno jau tagad, piektdien, 19.janvārī, pēc sēdes uzsvēra Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne.

Pieaudzis policijas lēmumu skaits par varmākas nošķiršanu no upura

Pērn Valsts policija pieņēma 695 lēmumus par varmākas nošķiršanu no upura, kas ir par gandrīz četrām reizēm vairāk nekā gadu iepriekš, kad tika pieņemti 184 šādi lēmumi, informē policijas pārstāve Kristīne Lāce-Štrodaha.

Mūrniece: Satversmes tiesas autoritāte var veicināt nepieciešamās reformas

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece uzsver Satversmes tiesas autoritātes nozīmi tiesu sistēmai nepieciešamo reformu īstenošanā un uzticamības vairošanā. Turklāt diskusijas dalībnieki atzinuši, ka Satversmes tiesas un Saeimas sadarbība ir bijusi laba.

Lursoft: Pērn uzņēmumiem piemēroto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%

Pagājušajā gadā juridiskām personām reģistrēti 13 779 jauni nodrošinājumi un, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pērn reģistrēto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%, liecina Lursoft apkopotā informācija.

Latvenergo krimināllietā vairāki apsūdzētie varēs neapmeklēt sēdes

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piektdien, 19.janvārī, sākot skatīt apjomīgo Latvenergo kukuļošanas pamata krimināllietu pret 12 apsūdzētajiem, atļāva vairākiem no viņiem uz turpmākajām tiesas sēdēm neierasties.

Apdrošinātājs: Divkāršojies atlīdzību skaits par ziemas sporta veidos gūtajām traumām

Pēdējo trīs gadu laikā atlīdzību skaits par traumām, kas gūtas, nodarbojoties ar ziemas sporta aktivitātēm, palielinājies vairāk nekā divas reizes, liecina apdrošināšanas sabiedrības Balta dati.

VUGD atgādina: Šobrīd atrasties uz ledus ir ļoti bīstami

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests atgādina ikvienam, ka ziemas periodā ielūzt ledū un noslīkst ne tikai makšķernieki, bet arī cilvēki, kas, piemēram, pastaigājas vai slidinās pa ledu. Tāpēc VUGD aicina iedzīvotājus nedoties uz ledus, jo tas ir bīstami un var apdraudēt cilvēka veselību un dzīvību.

Ukrainas lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, uzskata FM

Ukrainas 2017.gada pēdējās dienās pieņemtais lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, norāda Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis.

KP: Iepirkumu rīkotāji var visātrāk pamanīt karteļu pazīmes

Konkurences padome vērš uzmanību uz iepirkumu rīkotāju iespējām pirmajiem pamanīt aizdomīgas sakritības pretendentu piedāvājumos, kas var liecināt par iespējamām uzņēmumu aizliegtām vienošanām. Šādos gadījumos iepirkumu rīkotājiem ir būtiski nepalikt vienaldzīgiem, bet gan par sakritībām ziņot KP.

Lielu izmaksu dēļ mākslīgā ledus slidotavu Bauskā šogad neierīkos

Mākslīgā ledus slidotava, kas Bauskā darbojās pagājušajā ziemā, šogad pilsētā lielu izmaksu dēļ netiks ierīkota.

Alkohola pārdevējus Igaunijā pārbaudīs mazie «policisti»

Lai atrastu pārdevējus, kuri nepilngadīgajiem nelikumīgi pārdod alkoholu vai tabakas izstrādājumus, policija Igaunijā turpmāk drīkstēs darbā iesaistīt nepilngadīgos, kuru uzdevums būs mēģināt nopirkt neatļautās preces.

Patēriņam Latvijā nodoto cigarešu skaits pērn 11 mēnešos samazinājies par 1,4%

Pagājušā gada 11 mēnešos patēriņam Latvijā kopumā nodoti 1,757 miljardi cigarešu, kas ir par 25,642 miljoniem cigarešu jeb 1,4% mazāk nekā 2016.gada 11 mēnešos.

PVD: Biodrošības prasībām Latvijā neatbilst 5-6% mājas cūku novietņu

 Biodrošības prasībām patlaban neatbilst 5-6% no kopējā mājas cūku novietņu skaita Latvijā un tas nozīmē, ka vairums cūkkopju attiecīgās prasības ievēro, norāda Pārtikas un veterinārā dienesta Novietņu uzraudzības daļas vadītāja Maija Irbe.

Ekonomists: Svarīgākajai reformai jānotiek cilvēku galvās

«No biznesa skolā mācītajām psiholoģijas gudrībām man vislabāk palikusi prātā iekšējās/ārējās kontroles punkta ideja. Ir cilvēki, kuri tic, ka viņi paši nosaka savu likteni, un ir tādi, kuri domā, ka to nosaka ārēji spēki. Man ir ļoti lielas aizdomas, ka Latvijā cilvēki savas veiksmes vai neveiksmes izskaidro ar ārējiem apstākļiem daudz lielākā mērā nekā Šveicē vai citā ilgāk brīvību baudījušā valstī,» komentē Luminor bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.

Valsts kontroliere: Budžeta plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā

Latvijas valsts un pašvaldību budžetu plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā, Rīta panorāmā pauž Valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa.

Pērn 11 mēnešos Latvijā saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu

Pērnā gada 11 mēnešos Latvijā saražoti 51,52 miljoni litru alkoholisko dzērienu, neskaitot alu. Salīdzinot ar 2016.gada 11 mēnešiem, pērn saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu, liecina VID apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Sola lielākas algas strādājošajiem un atbalstu Latvijas rūpniecībai

«Ekonomikas ministrijas prioritātes 2018.gadā ir lielākas algas strādājošajiem un atbalsts Latvijas rūpniecībai. Latvijas simtgades gadā ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir jāsajūt gan valsts, gan savas personīgās labklājības celšanās,» sola ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens. 

Tallinas-Helsinku tuneļa iecerei trūkst ambīciju, tā «Dusmīgo putnu» izstrādātājs

Kamēr Somija un Igaunija kaļ plānus zemūdens tunelim starp Tallinu un Helsinkiem, ko varētu īstenot 2030.gados, somu datorspēļu veidotājs Tallinā iepazīstinājis ar ieceri, kas paredz šādu būvi pabeigt jau 2024.gadā.

Skycop: Aviopasažieriem ir tiesības zināt, kas slēpjas aiz iemesla «ārkārtas apstākļi»

Patērētāju uzraudzības biedrības Wich? datu analīze atklāj, ka Lielbritānijā vidēji katrs ceturtais lidojums, kas sasniedz savu galamērķi, ir kavējies. «Ārkārtas apstākļi» kļuvuši par aviosabiedrību iecienītāko attaisnojumu, lai izvairītos no kompensāciju izmaksāšanas, taču patiesā kavēšanās iemesls esot citādāks

Ždanoka biedē krievvalodīgos vēlētājus teju zem Kubas revolūcijas saukļiem

Politiķe Tatjana Ždanoka, atgriežoties Latvijas politikā, plāno organizēt spēcīgu pilsonisko pretošanos iecerētajām izglītības reformām, cilvēkus pulcējos zem saukļiem Tagad vai nekad vai Tēvzeme vai nāve, kas izmantots Kubas revolūcijā.

ASV biržu indeksi krītas pēc bažām par valdības darba apturēšanu

Amerikas Savienoto Valstu biržu indeksi ceturtdien, 18.janvārī, kritās un saruka arī ASV dolāra vērtība, jo investoru noskaņojumu ietekmēja bažas par iespējamu ASV valdības darba apturēšanu.

Čakša sliecas neatbalstīt priekšlikumu ieviest maksu tikai par receptes izrakstīšanu

Veselības ministre Anda Čakša sliecas neatbalstīt priekšlikumu piemērot samaksu tikai par receptes izrakstīšanu, bet varētu rosināt diskusiju par attālinātās konsultācijas apmaksu.

Latvenergo: Pēdējos trīs gados elektroenerģijas cena kritusies par 30%

Pēdējos gados Latvijā ir strauji kritusies elektroenerģijas cena. No 2014. līdz 2017.gadam vidējā elektrības cena Nord Pool biržā ir kritusies par 30%, ļaujot samazināt galalietotāju izmaksas, vēsta AS Latvenergo.

Jaunākie komentāri