bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 23.10.2017 | Vārda dienas: Daina, Dainida, Dainis
LatviaLatvija

Progresīvie: Veselības aprūpes finansēšanas likums palielinās sociālo nevienlīdzību

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUŠobrīd valsts vēlas risināt līdzekļu trūkumu medicīnā un nodokļu nemaksāšanas problēmu uz iedzīvotāju veselības rēķina, īpaši apdraudot tos cilvēkus, kuri jau šobrīd ir pakļauti sociālajiem riskiem, uzskata Progresīvie valdes loceklis Mārtiņš Kossovičs.

«Labā ziņa sabiedrībai ir tā, ka, kļūstot par ogrānu donoru vai mūku, varēs iegūt pieeju pilnajam veselības aprūpes koplektam,» ironizē Kossovičs.

Partija atgādina, ka pirmdien, 25.septembrī, Ministru kabineta komitejas sēdē tiks izskatīts Veselības ministrijas (VM) virzītais Veselības aprūpes finansēšanas likumprojekts, kas sasaista pieejamo veselības aprūpes pakalpojumu klāstu ar sociālās apdrošināšanas iemaksu veikšanu.

Progresīvie aicina neatbalstīt minēto likumprojektu, jo prognozējams, ka tas vairos nevienlīdzību un spriedzi sabiedrībā, uzsver partijas biedri. VM likumprojekts sadala sabiedrību grupās, kuras varēs saņemt valsts apmaksātu medicīnisko palīdzību un kuras – vienīgi neatliekamās palīdzības minimumu.

«Lai arī likumprojekts uzskaita virkni grupu, kuras būs uzskatāmas par apdrošinātām, arī, ja tās neveiks sociālās apdrošināšanas iemaksas, šajās grupās neiekļaujas personas, kas nav reģistrētas kā bezdarbnieki Nodarbības valsts aģentūrā,» uzsver partijā.

Viņi norāda, ka tādējādi cilvēki, kuriem ir juridiski šķēršļi, piemēram, veic komercdarbību (tātad, jebkurš valdes loceklis, arī tāds, kurš nesaņem atalgojumu) vai cilvēki, kuri kādu iemeslu dēļ neapmeklē algotu darbu (piemēram, lauku reģiona mājsaimniece, kura rūpējas par savu naturālo saimniecību un bērniem, cilvēks ar garīgiem vai funkcionāliem traucējumiem, kurš tikai kārto invaliditāti, u. tml.); bezdarbnieka statusu zaudējušie, tai skaitā, trīs mēnešus pēc statusa zaudēšanas; cilvēki, kuri izkrituši no sociālās aprites (piemēram, dzīvo bez pases un noteiktas dzīvesvietas) varēs saņemt vienīgi valsts apmaksātas medicīniskās palīdzības minimumu, riskējot ar veselības stāvokļa pasliktināšanos.

«Formāla pieeja izmantota arī attiecībā uz personām, kuras saņem sociālos pakalpojumus ārpus institūcijām. Ja tās tiks deinstitucionalizētas, tad būs uzskatāmas par apdrošinātām, savukārt, personas, kuras tālredzīgās un sociāli atbildīgās pašvaldībās netiek institucionalizētas, bet jau šobrīd saņem analoģiskus sociālos pakalpojumus dzīvesvietā, nav iekļautas valsts apdrošināto sarakstā, nostādot attiecīgos cilvēkus tiesiski nevienlīdzīgā stāvoklī,» skaidro Progresīvie.

Pēc viņu domām, likumprojekts liegs pilnu valsts finansētas veselības aprūpes pakalpojumu apjomu arī Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, kuri pastāvīgi dzīvo citās valstīs. «Lai arī saprotama VM formālā loģika, vērā nav ņemtas valsts demogrāfiskās prioritātes. Attieksme, kura tiek ietverta šādās izmaiņās, neveicinās ārvalstīs dzīvojošo saiknes uzturēšanu ar Latviju un uz valsts attīstību orientētu sadarbību ar diasporu.»

Tāpat partija uzsver, ka apšaubāmi ir arī projekta anotācijā paredzētie vairāk nekā 15 miljonu ienākumi no 300 000 nodokļu nemaksātāju. «Cilvēki, kuri ir maksātspējīgi, jau šobrīd cenšas izmantot maksas medicīnas pakalpojumus, nevis ilgstoši gaida esošās veselības aprūpes sistēmas rindās. Cilvēkiem, kuri nav maksātspējīgi, šī likumprojekta pieņemšanas rezultātā neradīsies ienākumi, lai maksātu 1% no divpadsmitkārtīgas minimālās algas nākamgad un 5% – 2020.gadā.Savukārt izdevumi informācijas sistēmu savietošanai un datu apmaiņai gan būs neizbēgami.»

Vienlaikus politiskā biedrība piebilst, ka likumprojektā minētais uzstādījums – publiskais finansējums 4% apmērā no iekšzemes kopprodukta – jebkurā gadījumā neatrisina veselības aprūpes kvalitātes problēmu. «Lai arī Latvijas izdevumi veselības aprūpei ir viszemākie Eiropas Savienībā un Progresīvie atbalsta Sustentomanabalss.lv ierosinājumu palielināt veselības aprūpes finansējumu līdz vismaz līdz 12% no valsts budžeta, finansējuma palielinājums vien automātiski neuzlabos sistēmas kvalitāti. Nemainot līdzšinējo kvotu aprēķināšanas un izpildes sistēmu, nekonsekvenci, investējot resursus, un citus veselības aprūpes sistēmas aspektus, pacienti arī no lielāka finansējuma nejutīs nekādus valsts medicīnas kvalitātes uzlabojumus.»

Pēc partijas domām, jaunie priekšlikumi samazinās jau tā kritiski vērtēto veselības pakalpojumu pieejamību daļai Latvijas iedzīvotāju. «Tādējādi, jau tuvāko gadu laikā, pasliktinoties sabiedrības veselībai kopumā, palielināsies gan sociālā nevienlīdzība, gan cietīs valsts tautsaimniecība. Nozīmīgākais Latvijas attīstības resurss ir darbaspēks. Pēc šādiem jauninājumiem veselības politikā tas zaudēs savu ražīgumu. VM ierosinājumi tādēļ ir ne tikai sociāli bezatbildīgi, bet arī tautsaimnieciski tuvredzīgi.»

Ref:224.000.103.2416


Pievienot komentāru

BNN nedēļas apkopojums: Demogrāfiskie rādītāji Latvijā biedējoši. Spēļu zāļu slēgšana

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās novērojamas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Darījums; Cīņa; Kritums; Taisnība; Izaugsme; Nākotne.

Latvijas lauksaimniekiem par plūdu postījumiem izmaksās 14,87 miljonus eiro

Latvijas lauksaimniekiem par plūdu postījumiem no valsts budžeta programmas Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem izmaksās 14,87 miljonus eiro, paredz Zemkopības ministrijas sagatavotais rīkojuma projekts, kas iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā.

Latvijas delegācijas vadītāja: Starptautisko tiesību pamatvērtība ir cilvēks

Starptautisko tiesību lielākā vērtība ir cilvēks, tā neaizskaramais gods un cieņa. Šo un citu Eiropas vērtību kvalitatīva aizsardzība ir nesaraujami saistīta ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas nolēmumu kvalitāti, kuras pamatā ir tiesnešu profesionalitāte, uzsvēra Saeimas priekšsēdētājas biedre, Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas Latvijas delegācijas vadītāja Inese Lībiņa-Egnere.

VID piemēro nodokļu atbalsta kārtību par kopējo summu 7,06 miljoniem

Kopš sākusies pieteikšanās nodokļu atbalsta pasākumam, VID saņemti jau 3 342 pieteikumi. Uz šī gada 19.oktobri pieņemti 1 181 lēmums par nodokļu atbalsta pasākuma piemērošanu par kopējo summu 7 062 601,45 eiro, ziņo Valsts ieņēmumu dienests.

Profesors: Atņemot naudu zinātnei, valsts «šauj sev kājā»

Šobrīd publiskajā telpā būtiski aktualizējies jautājums par nepietiekamo finansējumu zinātnei. Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis visai skarbi raksturojis situāciju: Latvija melojusi Eiropas Savienībai un Eiropas Komisijai par to, ka 2020.gadā finansējums zinātnei mūsu valstī sasniegs 1,5% no valsts iekšzemes kopprodukta.

Krāpšanās iespēju novēršanai veiks OIK saņēmēju auditu

Ekonomikas ministrija veiks obligātās iepirkuma komponentes saņēmēju auditu un ar jaunu regulējumu centīsies izskaust krāpniecības iespējas, informē ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Igaunijā celtnieku algu kāpums – galvenais celtniecības cenu indeksa virzītājs

Celtniecības cenu indekss Igaunijā 2017.gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar periodu no aprīļa līdz jūnijam, kāpis par 0,9%, un par 1,7%, ja salīdzina ar pērnā gada trešo ceturksni, tā aplēsuši igauņu statistiķi.

Rail Baltic iepirkumi turpmāk tiks apstrādāti Elektronisko iepirkumu sistēmā

Līdz ar izmaiņām Latvijas Republikas Publisko iepirkumu likumā visi turpmākie RB RAIL AS administrētie Rail Baltica iepirkumi tiks apstrādāti, izmantojot bezmaksas elektronisko informācijas sistēmu un tās e-konkursu apakšsistēmu.

Latvijas budžeta pārpalikums 2016.gadā veidojis 9,5 milj. eiro

Vispārējās valdības budžeta pārpalikums 2016.gadā veidojis 9,5 milj. eiro jeb 0,04 % no iekšzemes kopprodukta. Tikmēr vispārējās valdības konsolidētais bruto parāds gada beigās bija 10 091,6 milj. eiro jeb 40,6 % no IKP, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Tartu atkāpjas mēra vietnieki, kuri aizturēti par iespējamu kukuļņemšanu

Igaunijas otrajā lielākajā pilsētā Tartu no mēra vietnieku amatiem atkāpušies Artjoms Suvorovs un Valvo Semilarskis, kuri šonedēļ aizturēti uz aizdomu pamata par kukuļņemšanu.

Vienota ostu tīkla izveidē Latvijā plānots ieguldīt 5,9 miljonus eiro

Rīgas plānošanas reģiona un Kurzemes plānošanas reģiona ostās tiek uzsākts nozīmīgs tūrisma projekts, kura mērķis ir izveidot vienotu jahtu ostu tīklu Latvijā un Igaunijā ar kvalitatīviem pakalpojumiem, kas ļautu nākotnē attīstīt burāšanas tūrismu un piesaistīt ārvalstu burātājus no Skandināvijas un citām valstīm.

Eksperte: Latvijā nevalstiskajā sektorā strādājošajiem ir liels «izdegšanas» risks

Latvijā nevalstiskajā sektorā strādājošajiem ir liels izdegšanas risks, intervijā Latvijas Radio sacījusi kādreizējā domnīcas Providus direktore, pilsoniskās sabiedrības eksperte Dace Akule.

Vides piesārņojums pasaulē saistīts ar katru sesto priekšlaicīgas nāves gadījumu

Vides piesārņojums 2015.gadā bijis saistīts ar kopumā deviņiem miljoniem priekšlaicīgas nāves gadījumu, secināts pētījumā, kas kā divus cilvēka veselībai kaitīgākos vides piesārņojuma veidus izcēlis kaitīgu vielu klātbūni gaisā un ūdenī.

Pasaules akciju tirgi izjutuši spiedienu

Pasaules akciju tirgi ceturtdien, 19.oktobrī, izjutuši spiedienu, Volstrītā apsīkstot šonedēļ pieredzētajam akciju cenu pieaugumam, bet biržas Eiropā saskārās ar krīzi Katalonijā.

Producents: Kinoindustrijā nāk strādāt daudz gados jaunu cilvēku

Latvijā pēdējos gados sākusi veidoties kinoindustrija, un īpaši priecē tas, ka tajā nāk strādāt daudz gados jaunu cilvēku, intervijā sacījis režisors un producents, kompānijas Film Angels Productions pārstāvis Jānis Kalējs.

Autovadītājiem jābūt īpaši uzmanīgiem, drīzumā uz ceļiem gaidāms «melnais ledus»

Autovadītājiem jābūt īpaši vērīgiem uz autoceļa un jāpielāgo braukšanas paradumus, ņemot vērā laika apstākļus un ceļa seguma īpašības. Meteorologi prognozē, ka jau šajās brīvdienās naktīs gaisa temperatūra var pazemināties zem nulles, kas nozīmē, ka no rīta autoceļi vietām var būt apledojuši un slideni.

Infektoloģe: Gripa nogalina bioloģiski trauslākos, tostarp bērnus un grūtnieces

Gripa ir bērnu un jaunu pieaugušo infekcija, taču tā nogalina bioloģiski trauslākos, pauž Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu vakcinācijas centra vadītāja infektoloģe Dace Zavadska.

Atvieglo investoru darbību starp Latviju un Vjetnamu

Parakstīts Latvijas Republikas valdības un Vjetnamas Sociālistiskās Republikas valdības līgums par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma nodokļiem un tā protokols.

Maltas žurnāliste nogalināta ar «tālvadības ierīces detonētu» spridzekli

Maltas amatpersonas pavēstījušas, ka atklāts – žurnāliste Dafne Karuana Galicija nonāvēta, automašīnā, kurā viņa braukusi, palaižot spridzekli ar tālvadības ierīci.

Tuvākajās dienās ieplūdīs aukstāks gaiss, bet nokrišņu būs maz

Kaut arī tuvākajās dienās virs Latvijas dominēs augsta spiediena atzars, tomēr sestdien, 21.oktobrī, Latvijas dienvidu rajonos ir sagaidāmi īslaicīgi nokrišņi ciklona darbības rezultātā virs Polijas teritorijas. Jau tuvākajās dienās Latvijā ieplūdīs aukstākas gaisa masas un, gan dienām, gan naktīm kļūstot vēsākām, iespējams jau nākamnedēļ atsevišķās vietās sagaidīsim pirmo sniegu, vēsta Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Kučinskis: Latvijā nevar uzņemt papildu patvēruma meklētājus

Latvijā nevar uzņemt papildu patvēruma meklētājus, ceturtdien, 19.oktobrī, tikšanās laikā ar Eiropas Komisijas prezidentu Žanu Klodu Junkeru sacījis Ministru prezidents Māris Kučinskis.

Farmaceite: Viltīgā osteoporoze - nešķiro ne vecumu, ne dzimumu

Kaulu trauslums, biežas traumas un nepilnvērtīgs uzturs, kā arī mazkustīgs dzīvesveids ir ideāla vide, lai veidotos pirmie aizmetņi nopietnām kaulu un locītavu saslimšanām. Tā kā mūsdienās šī problēma kļūst arvien aktuālāka, arī farmaceitiem bieži tiek uzdoti jautājumi saistībā ar kaulu sāpēm, norāda Euroaptiekas farmaceite Daina Bulmeistere.

Barometrs: Nepietiekams materiālais stāvoklis liedz ģimenes pieaugumu

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka vēlamais bērnu skaits ģimenē būtu vismaz trīs, bet realitātē vismaz pagaidām visbiežāk ģimenēs ir divi bērni un mazāk. Par iemeslu visbiežāk atzīts nepietiekams materiālais stāvoklis, liecina Baltic International Bank Latvijas barometra aptauja. 

Skandināvi pārpērk tūrisma uzņēmumu Lietuvā, gaidāmas pārmaiņas arī Latvijā

Nīderlandes tiešsaistes ceļojumu organizācija Otravo paplašinās un iegādājas lietuviešu tiešsaistes ceļojumu aģentūru Interno Partneris, tādā veidā piesakot sevi Baltijas tirgū.

Zviedrijas ārlietu ministre: seksuāla uzmākšanās pastāv arī politiskā līmenī

Zviedrijas ārlietu ministre paudusi atbalstu aktuālai sociālo mediju kampaņai, kas pievērš uzmanību seksuālas izmantošanas un uzmākšanās gadījumiem visā pasaulē un aicinājusi arī poltiķus Zviedrijā pievērsties šīs problēmas risināšanai.