bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 19.01.2018 | Vārda dienas: Alnis, Andulis
LatviaLatvija

Progresīvie: Veselības aprūpes finansēšanas likums palielinās sociālo nevienlīdzību

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUŠobrīd valsts vēlas risināt līdzekļu trūkumu medicīnā un nodokļu nemaksāšanas problēmu uz iedzīvotāju veselības rēķina, īpaši apdraudot tos cilvēkus, kuri jau šobrīd ir pakļauti sociālajiem riskiem, uzskata Progresīvie valdes loceklis Mārtiņš Kossovičs.

«Labā ziņa sabiedrībai ir tā, ka, kļūstot par ogrānu donoru vai mūku, varēs iegūt pieeju pilnajam veselības aprūpes koplektam,» ironizē Kossovičs.

Partija atgādina, ka pirmdien, 25.septembrī, Ministru kabineta komitejas sēdē tiks izskatīts Veselības ministrijas (VM) virzītais Veselības aprūpes finansēšanas likumprojekts, kas sasaista pieejamo veselības aprūpes pakalpojumu klāstu ar sociālās apdrošināšanas iemaksu veikšanu.

Progresīvie aicina neatbalstīt minēto likumprojektu, jo prognozējams, ka tas vairos nevienlīdzību un spriedzi sabiedrībā, uzsver partijas biedri. VM likumprojekts sadala sabiedrību grupās, kuras varēs saņemt valsts apmaksātu medicīnisko palīdzību un kuras – vienīgi neatliekamās palīdzības minimumu.

«Lai arī likumprojekts uzskaita virkni grupu, kuras būs uzskatāmas par apdrošinātām, arī, ja tās neveiks sociālās apdrošināšanas iemaksas, šajās grupās neiekļaujas personas, kas nav reģistrētas kā bezdarbnieki Nodarbības valsts aģentūrā,» uzsver partijā.

Viņi norāda, ka tādējādi cilvēki, kuriem ir juridiski šķēršļi, piemēram, veic komercdarbību (tātad, jebkurš valdes loceklis, arī tāds, kurš nesaņem atalgojumu) vai cilvēki, kuri kādu iemeslu dēļ neapmeklē algotu darbu (piemēram, lauku reģiona mājsaimniece, kura rūpējas par savu naturālo saimniecību un bērniem, cilvēks ar garīgiem vai funkcionāliem traucējumiem, kurš tikai kārto invaliditāti, u. tml.); bezdarbnieka statusu zaudējušie, tai skaitā, trīs mēnešus pēc statusa zaudēšanas; cilvēki, kuri izkrituši no sociālās aprites (piemēram, dzīvo bez pases un noteiktas dzīvesvietas) varēs saņemt vienīgi valsts apmaksātas medicīniskās palīdzības minimumu, riskējot ar veselības stāvokļa pasliktināšanos.

«Formāla pieeja izmantota arī attiecībā uz personām, kuras saņem sociālos pakalpojumus ārpus institūcijām. Ja tās tiks deinstitucionalizētas, tad būs uzskatāmas par apdrošinātām, savukārt, personas, kuras tālredzīgās un sociāli atbildīgās pašvaldībās netiek institucionalizētas, bet jau šobrīd saņem analoģiskus sociālos pakalpojumus dzīvesvietā, nav iekļautas valsts apdrošināto sarakstā, nostādot attiecīgos cilvēkus tiesiski nevienlīdzīgā stāvoklī,» skaidro Progresīvie.

Pēc viņu domām, likumprojekts liegs pilnu valsts finansētas veselības aprūpes pakalpojumu apjomu arī Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, kuri pastāvīgi dzīvo citās valstīs. «Lai arī saprotama VM formālā loģika, vērā nav ņemtas valsts demogrāfiskās prioritātes. Attieksme, kura tiek ietverta šādās izmaiņās, neveicinās ārvalstīs dzīvojošo saiknes uzturēšanu ar Latviju un uz valsts attīstību orientētu sadarbību ar diasporu.»

Tāpat partija uzsver, ka apšaubāmi ir arī projekta anotācijā paredzētie vairāk nekā 15 miljonu ienākumi no 300 000 nodokļu nemaksātāju. «Cilvēki, kuri ir maksātspējīgi, jau šobrīd cenšas izmantot maksas medicīnas pakalpojumus, nevis ilgstoši gaida esošās veselības aprūpes sistēmas rindās. Cilvēkiem, kuri nav maksātspējīgi, šī likumprojekta pieņemšanas rezultātā neradīsies ienākumi, lai maksātu 1% no divpadsmitkārtīgas minimālās algas nākamgad un 5% – 2020.gadā.Savukārt izdevumi informācijas sistēmu savietošanai un datu apmaiņai gan būs neizbēgami.»

Vienlaikus politiskā biedrība piebilst, ka likumprojektā minētais uzstādījums – publiskais finansējums 4% apmērā no iekšzemes kopprodukta – jebkurā gadījumā neatrisina veselības aprūpes kvalitātes problēmu. «Lai arī Latvijas izdevumi veselības aprūpei ir viszemākie Eiropas Savienībā un Progresīvie atbalsta Sustentomanabalss.lv ierosinājumu palielināt veselības aprūpes finansējumu līdz vismaz līdz 12% no valsts budžeta, finansējuma palielinājums vien automātiski neuzlabos sistēmas kvalitāti. Nemainot līdzšinējo kvotu aprēķināšanas un izpildes sistēmu, nekonsekvenci, investējot resursus, un citus veselības aprūpes sistēmas aspektus, pacienti arī no lielāka finansējuma nejutīs nekādus valsts medicīnas kvalitātes uzlabojumus.»

Pēc partijas domām, jaunie priekšlikumi samazinās jau tā kritiski vērtēto veselības pakalpojumu pieejamību daļai Latvijas iedzīvotāju. «Tādējādi, jau tuvāko gadu laikā, pasliktinoties sabiedrības veselībai kopumā, palielināsies gan sociālā nevienlīdzība, gan cietīs valsts tautsaimniecība. Nozīmīgākais Latvijas attīstības resurss ir darbaspēks. Pēc šādiem jauninājumiem veselības politikā tas zaudēs savu ražīgumu. VM ierosinājumi tādēļ ir ne tikai sociāli bezatbildīgi, bet arī tautsaimnieciski tuvredzīgi.»

Ref:224.000.103.2416


Pievienot komentāru

Čigāne: Izaugsmes laiks ir īstais brīdis reformām

Strukturālās reformas Latvijā jāveic bez liekas kavēšanās. Latvijai jāieklausās Eiropas Komisijas rekomendācijās un tās jāīsteno jau tagad, piektdien, 19.janvārī, pēc sēdes uzsvēra Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne.

Pieaudzis policijas lēmumu skaits par varmākas nošķiršanu no upura

Pērn Valsts policija pieņēma 695 lēmumus par varmākas nošķiršanu no upura, kas ir par gandrīz četrām reizēm vairāk nekā gadu iepriekš, kad tika pieņemti 184 šādi lēmumi, informē policijas pārstāve Kristīne Lāce-Štrodaha.

Mūrniece: Satversmes tiesas autoritāte var veicināt nepieciešamās reformas

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece uzsver Satversmes tiesas autoritātes nozīmi tiesu sistēmai nepieciešamo reformu īstenošanā un uzticamības vairošanā. Turklāt diskusijas dalībnieki atzinuši, ka Satversmes tiesas un Saeimas sadarbība ir bijusi laba.

Lursoft: Pērn uzņēmumiem piemēroto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%

Pagājušajā gadā juridiskām personām reģistrēti 13 779 jauni nodrošinājumi un, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pērn reģistrēto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%, liecina Lursoft apkopotā informācija.

Latvenergo krimināllietā vairāki apsūdzētie varēs neapmeklēt sēdes

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piektdien, 19.janvārī, sākot skatīt apjomīgo Latvenergo kukuļošanas pamata krimināllietu pret 12 apsūdzētajiem, atļāva vairākiem no viņiem uz turpmākajām tiesas sēdēm neierasties.

Apdrošinātājs: Divkāršojies atlīdzību skaits par ziemas sporta veidos gūtajām traumām

Pēdējo trīs gadu laikā atlīdzību skaits par traumām, kas gūtas, nodarbojoties ar ziemas sporta aktivitātēm, palielinājies vairāk nekā divas reizes, liecina apdrošināšanas sabiedrības Balta dati.

VUGD atgādina: Šobrīd atrasties uz ledus ir ļoti bīstami

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests atgādina ikvienam, ka ziemas periodā ielūzt ledū un noslīkst ne tikai makšķernieki, bet arī cilvēki, kas, piemēram, pastaigājas vai slidinās pa ledu. Tāpēc VUGD aicina iedzīvotājus nedoties uz ledus, jo tas ir bīstami un var apdraudēt cilvēka veselību un dzīvību.

Ukrainas lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, uzskata FM

Ukrainas 2017.gada pēdējās dienās pieņemtais lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, norāda Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis.

KP: Iepirkumu rīkotāji var visātrāk pamanīt karteļu pazīmes

Konkurences padome vērš uzmanību uz iepirkumu rīkotāju iespējām pirmajiem pamanīt aizdomīgas sakritības pretendentu piedāvājumos, kas var liecināt par iespējamām uzņēmumu aizliegtām vienošanām. Šādos gadījumos iepirkumu rīkotājiem ir būtiski nepalikt vienaldzīgiem, bet gan par sakritībām ziņot KP.

Lielu izmaksu dēļ mākslīgā ledus slidotavu Bauskā šogad neierīkos

Mākslīgā ledus slidotava, kas Bauskā darbojās pagājušajā ziemā, šogad pilsētā lielu izmaksu dēļ netiks ierīkota.

Alkohola pārdevējus Igaunijā pārbaudīs mazie «policisti»

Lai atrastu pārdevējus, kuri nepilngadīgajiem nelikumīgi pārdod alkoholu vai tabakas izstrādājumus, policija Igaunijā turpmāk drīkstēs darbā iesaistīt nepilngadīgos, kuru uzdevums būs mēģināt nopirkt neatļautās preces.

Patēriņam Latvijā nodoto cigarešu skaits pērn 11 mēnešos samazinājies par 1,4%

Pagājušā gada 11 mēnešos patēriņam Latvijā kopumā nodoti 1,757 miljardi cigarešu, kas ir par 25,642 miljoniem cigarešu jeb 1,4% mazāk nekā 2016.gada 11 mēnešos.

PVD: Biodrošības prasībām Latvijā neatbilst 5-6% mājas cūku novietņu

 Biodrošības prasībām patlaban neatbilst 5-6% no kopējā mājas cūku novietņu skaita Latvijā un tas nozīmē, ka vairums cūkkopju attiecīgās prasības ievēro, norāda Pārtikas un veterinārā dienesta Novietņu uzraudzības daļas vadītāja Maija Irbe.

Ekonomists: Svarīgākajai reformai jānotiek cilvēku galvās

«No biznesa skolā mācītajām psiholoģijas gudrībām man vislabāk palikusi prātā iekšējās/ārējās kontroles punkta ideja. Ir cilvēki, kuri tic, ka viņi paši nosaka savu likteni, un ir tādi, kuri domā, ka to nosaka ārēji spēki. Man ir ļoti lielas aizdomas, ka Latvijā cilvēki savas veiksmes vai neveiksmes izskaidro ar ārējiem apstākļiem daudz lielākā mērā nekā Šveicē vai citā ilgāk brīvību baudījušā valstī,» komentē Luminor bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.

Valsts kontroliere: Budžeta plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā

Latvijas valsts un pašvaldību budžetu plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā, Rīta panorāmā pauž Valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa.

Pērn 11 mēnešos Latvijā saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu

Pērnā gada 11 mēnešos Latvijā saražoti 51,52 miljoni litru alkoholisko dzērienu, neskaitot alu. Salīdzinot ar 2016.gada 11 mēnešiem, pērn saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu, liecina VID apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Sola lielākas algas strādājošajiem un atbalstu Latvijas rūpniecībai

«Ekonomikas ministrijas prioritātes 2018.gadā ir lielākas algas strādājošajiem un atbalsts Latvijas rūpniecībai. Latvijas simtgades gadā ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir jāsajūt gan valsts, gan savas personīgās labklājības celšanās,» sola ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens. 

Tallinas-Helsinku tuneļa iecerei trūkst ambīciju, tā «Dusmīgo putnu» izstrādātājs

Kamēr Somija un Igaunija kaļ plānus zemūdens tunelim starp Tallinu un Helsinkiem, ko varētu īstenot 2030.gados, somu datorspēļu veidotājs Tallinā iepazīstinājis ar ieceri, kas paredz šādu būvi pabeigt jau 2024.gadā.

Skycop: Aviopasažieriem ir tiesības zināt, kas slēpjas aiz iemesla «ārkārtas apstākļi»

Patērētāju uzraudzības biedrības Wich? datu analīze atklāj, ka Lielbritānijā vidēji katrs ceturtais lidojums, kas sasniedz savu galamērķi, ir kavējies. «Ārkārtas apstākļi» kļuvuši par aviosabiedrību iecienītāko attaisnojumu, lai izvairītos no kompensāciju izmaksāšanas, taču patiesā kavēšanās iemesls esot citādāks

Ždanoka biedē krievvalodīgos vēlētājus teju zem Kubas revolūcijas saukļiem

Politiķe Tatjana Ždanoka, atgriežoties Latvijas politikā, plāno organizēt spēcīgu pilsonisko pretošanos iecerētajām izglītības reformām, cilvēkus pulcējos zem saukļiem Tagad vai nekad vai Tēvzeme vai nāve, kas izmantots Kubas revolūcijā.

ASV biržu indeksi krītas pēc bažām par valdības darba apturēšanu

Amerikas Savienoto Valstu biržu indeksi ceturtdien, 18.janvārī, kritās un saruka arī ASV dolāra vērtība, jo investoru noskaņojumu ietekmēja bažas par iespējamu ASV valdības darba apturēšanu.

Čakša sliecas neatbalstīt priekšlikumu ieviest maksu tikai par receptes izrakstīšanu

Veselības ministre Anda Čakša sliecas neatbalstīt priekšlikumu piemērot samaksu tikai par receptes izrakstīšanu, bet varētu rosināt diskusiju par attālinātās konsultācijas apmaksu.

Latvenergo: Pēdējos trīs gados elektroenerģijas cena kritusies par 30%

Pēdējos gados Latvijā ir strauji kritusies elektroenerģijas cena. No 2014. līdz 2017.gadam vidējā elektrības cena Nord Pool biržā ir kritusies par 30%, ļaujot samazināt galalietotāju izmaksas, vēsta AS Latvenergo.

«Agresorvalsts» Krievija: Ukraina «aprok» Minskas nolīgumus par konflikta izbeigšanu

Saistībā ar Ukrainas austrumos notiekošo karu tās Augstākā rada pieņēmusi Donbasa reintegrācijas likumprojektu, kur Krievija atzīta par agresorvalsti, uz ko Maskava atbildējusi, ka Ukraina šādi vēršas pret Minskas miera nolīgumiem.

EY pētījums: Par komercbanku prioritātēm pasaulē kļūst kiberdrošība

Gada laikā banku prioritātes mainījušās no reputācijas un darbības risku vadības uz datu drošības jautājumiem, secina Jaunākais EY banku nozares vispasaules pētījums EY Global Banking Outlook 2018.