bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 22.03.2018 | Vārda dienas: Tamāra, Dziedra

SEB: Austrumeiropa aug par spīti Krievijas un Ukrainas vājumam

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUUkrainas bruņotā konflikta un Krievijas ekonomikas grūtību ietekmē nenoteiktības līmenis reģionā ir strauji pieaudzis. Tomēr tendences liecina, ka pakāpeniska ekonomikas atveseļošanās Polijā un citās Centrāleiropas valstīs, kā arī Baltijas valstīs turpināsies.

Tas notiks sarežģītos apstākļos, ko ietekmēs ģeopolitiskais saspīlējums, Krievijas ekonomikas stagnācija, kā arī lejupslīde Ukrainas ekonomikā. Tikmēr Polijas, Latvijas un Lietuvas attīstības temps būs mērens, secināts SEB jaunākajā Austrumeiropas ekonomikas apskatā.

«Igaunijā, ko tieši skar stagnācija Somijas tautsaimniecībā, izaugsme joprojām būs vāja. Īstermiņā izaugsmi bremzēs ekonomiskās aktivitātes kritums Vācijā un eirozonā. Ukrainas notikumu ietekmē gada otrajā pusē eiro zonas ekonomikā sagaidāma stagnācija. Pieaugošs privātais patēriņš Vācijā un eiro zonas izkustēšanās no sastinguma nākamgad sola kompensēt zaudēto eksportu uz Krieviju un Ukrainu, kā arī krītošo investīciju aktivitāti. Mājsaimniecības, it īpaši Baltijas valstīs, turpina gūt labumu no reālo ienākumu pieauguma un zemajām procentu likmēm. Tiešās tirdzniecības saites starp konflikta skartajām valstīm un Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīm, izņemot Baltijas un bijušās padomju republikas, ir salīdzinoši neliels. Vērtējot reģiona ekonomiku perspektīvas jārēķinās, ka Krievijas un Ukrainas konflikts būt ilgstošs. Prognozes tiek balstītas uz pieņēmumiem, ka konflikta militārā darbība neizplatīsies, nenotiks nekādi nopietni Krievijas enerģijas piegāžu traucējumi, kā arī turpmākās tirdzniecības sankcijas starp Rietumiem un Krieviju būtiski nepaplašināsies. Tikmēr paliek spēkā uzskats, ka konflikts pasaules līmenī veidos visai ierobežotu negatīvo ietekmi. Protams, kaut tiešā atkarība no Krievijas vairumam ES valstu ir neliela, konflikts atstās negatīvu ietekmi uz investīciju klimatu visā reģionā,» teikts ekonomikas apskatā.

Tikmēr, pēc ekonomistu prognozēm, katra reģiona ekonomika saglabās savas raksturīgās priekšrocības un iespējas. Latvija, kas pēdējo divu gadu laikā spēja uzrādīt visstraujāko izaugsmes tempu Eiropas Savienībā, šogad piedzīvos izaugsmes palēnināšanos. Šā gada IKP pieauguma prognoze ir 2,5%. Nākamgad kāpums paātrināsies līdz 2,7%, bet 2016. gadā līdz 3,4%. Privātais patēriņš joprojām būs galvenais dzinējspēks. Īslaicīgi sagaidāmas iekšējās politiskās svārstības, kas mazināsies, līdz tiks izveidota jaunā valdība, kam būs pastiprināti jāpievēršas izaugsmes vecināšanas pasākumiem.

Igaunija, kas ir izteikti atkarīga no eksporta panākumiem, būs spiesta izjust ne tikai Krievijas, bet arī Somijas ekonomikas grūtības, kā arī zemo investīciju aktivitāti. Igauniju tuvākos divus gadus sagaida ļoti lēns pieauguma temps, attiecīgi 1,2% un 1,3%, 2016. gadā palielinoties līdz 3%.

Savukārt Lietuva virzās uz plašu iekšzemes pieprasījuma atveseļošanos. Nedaudz vēlāk nekā abās kaimiņvalstīs, šogad sācis atdzīvoties būvniecības un mājokļu tirgus. IKP šogad pieaugs par 2,7%, 3,2% nākamgad un 4% 2016.gadā. Tikmēr turpinās sagatavošanās darbi eiro ieviešanai, kas notiks 2015. gadā.

«Pieņemot augstākminētos nosacījumus, Krievijas ekonomika atradīsies stagnācijā, ar augstiem lejupslīdes riskiem. Sagaidāms, ka Krievijas ekonomika šogad spēs noturēt 0,4% pieaugumu, bet nākamgad tā kritīsies par 0,2%. Atgūšanās iespējama vien 2016. gadā, kad izaugsme sagaidāma 1% apmērā, taču pie nosacījumiem, ka tiks nodrošināti apstākļi, kuros Krievija un Rietumi neturpinās ekonomiskās sadarbības drupināšanu. Zemi kapitāla tēriņi, krītoša pirktspēja un zemākas naftas veido negatīvu ietekmi uz ekonomiku. Rubļa vērtība turpinās ripot lejup, palīdzot zelt inflācijai. Taču Krievijai ir ievērojams finanšu drošības spilvens, kas nodrošina īstermiņa aizsardzību pret lielām nepatikšanām. Ieņemtā pozīcija Ukrainas jautājumā pasliktinās jau tā slikto ekonomisko situāciju, kas lielā mērā ir saistīta ar strukturālām problēmām. Tas norāda uz reformu nepieciešamību, kas pieaugoša iekšējā politiskā saspīlējuma apstākļos kļūst arvien grūtāk īstenojamas,» norāda bankā.

Ukraina atrodas dziļā recesijā, bez izteiktām uzlabošanās izredzēm, pat neskatoties uz devalvācijas atbalstu, kas stiprina eksporta izredzes. IKP šogad samazināsies par 8%, pietuvojoties nulles izaugsmei 2015. gadā. Sagaidāms, ka Ukraina 2016. gadā spēs atgriezties pie vāja 2% pieauguma. Inflācija ir augsta un banku sektors atrodas sarežģītā situācijā. Pastāv iespējamība, ka Eiropas Savienībai/Starptautiskajam Valūtas fondam nāksies piešķirt jaunus aizdevumus situācijas stabilizācijai.

Polija, kuras ekonomikā vērojama relatīvi neliela nelīdzsvarotība, uzrāda labas pielāgošanās spējas pašreizējiem apstākļiem. Lielākā negatīvā ietekme sagaidāma no Vācijas ekonomikas vājuma, kas galvenokārt ir šoruden vērojamā ekonomiskā atslābuma pamatā, kas reizē ar Krievijas faktoru bremzē eksporta iespējas. ES fondi un procentu likmju samazināšana drīzumā varētu situāciju uzlabot un stiprināt iekšzemes patēriņu. Tādēļ neskatoties uz atslābumu, šā gada IKP kāpuma prognoze ir 2,7%, bet nākamgad izaugsme paātrināsies līdz 3%, bet 2016. gadā līdz 3,5%, uzsver SEB banka.

Ref: 102.000.102.8382


Pievienot komentāru

Franču veikaliem nepārdotā pārtika jau 2 gadus jāziedo labdarībai

Lai samazinātu nepārdotās pārtikas izmešanu, Francijā kopš 2016.gada sākuma veikaliem ir aizliegts nodot akritumos patēriņam vēl derīgu pārtiku. Tā vietā veikaliem nerealizētie produkti ir jāziedo vai arī jārēķinās ar 3 600 eiro naudassodu par katru izmešanas reizi.

Latvijā realizētās degvielas apmērs janvārī pieaudzis par 1%

Šī gada janvārī kopumā Latvijā realizēja 101 130 tonnas naftas produktu, kas ir par 1037 tonnām jeb 1% vairāk nekā attiecīgajā laikā 2017.gadā, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Konceptuāli atbalsta ES un Armēnijas partnerības nolīguma ratificēšanu

Saeima konceptuāli atbalstījusi likumprojektu, ar kuru plānots ratificēt Visaptverošo un pastiprināto partnerības nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Armēnijas Republiku, no otras puses.

Vēlas biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot ES finansējumu

Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par sociālajiem dzīvokļiem un sociālajām mājām, kas paredz iespēju invalīdu biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot Eiropas Savienība finansējumu.

Atkal noraida pieprasījumus Ašeradenam par EM rīcību OIK sistēmas jautājumos

Saeima kārtējo reizi noraidīja opozīcijas trīs pieprasījumus ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, tajā skaitā par Ekonomikas ministrijas rīcības atbilstību normatīvo aktu prasībām, sabiedrības interesēm un valdības noteiktajam «OIK moratorijam».

Lauksaimnieki neapmierināti ar elektroenerģijas problēmjautājumu risināšanu

Kopš lauksaimnieki saņēma neadekvāti augstos elektroenerģijas rēķinus, ir pagājuši gandrīz divi mēneši. Šajā laikā ir notikušas neskaitāmas tikšanās un diskusijas, tomēr joprojām nav pieņemts lēmums par problēmas risinājumu. Lauksaimnieki ir neizpratnē par lēmumpieņēmēju neizlēmību tautsaimniecībai tik būtiskā jautājumā, norāda biedrībā Zemnieku saeima.

Latvijā par teju 90% iespējams samazināt nešķiroto atkritumu daudzumu

Līdz pat 87% patlaban nešķiroto sadzīves atkritumu iespējams nodot pārstrādei, tādējādi gan samazinot mājsaimniecības izdevumus, gan rūpējoties par apkārtējo vidi, norāda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Pēc pusotra gada mazākumtautību skolās sāks pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā vidusksolās

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz ar 2019./2020.mācību gadu mazākumtautību izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā vidusskolu posmā.

Dzīve pēc 25.maija. Vai pasākumu foto galerijas vairs nevarēs brīvi publicēt?

Pēc populāra koncerta, plašas konferences vai sporta pasākuma apmeklējuma daudziem no mums patīk klikšķināt fotogrāfiju galerijas portālos un sociālajos tīklos, lai apskatītu pasākuma viesus. No šā gada 25.maija, kad spēkā stāsies Vispārējā datu aizsardzības regula, situācija vairs nebūs tik viennozīmīga - proti, ja persona nebūs piekritusi, tad tās foto vairs nebūs tik vienkārši publicēt. Tomēr attēlu publicēšanu žurnālistikas vajadzībām jaunajam regulējumam nevajadzētu ietekmēt.

Par LDDK prezidentu vienbalsīgi ievēlēts Vitālijs Gavrilovs

Latvijas Darba devēju konfederācijas ikgadējā biedru sapulcē par LDDK prezidentu uz trīs gadiem atkārtoti ievēlēts Vitālijs Gavrilovs.

Nostiprinās tiesisko regulējumu Baltijas sadarbībai katastrofu novēršanas jomā

Saeima ceturtdien, 22.martā, otrajā galīgajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, ar kuru ratificēs Latvijas, Igaunijas un Lietuvas valdību nolīgumu par sadarbību katastrofu novēršanas, gatavības un reaģēšanas jomā ar mērķi aizsargāt cilvēkus, vidi un īpašumu, tostarp kultūras mantojumu.

Patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms palielinājies par 18,2%

Šā gada janvārī patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms ir palielinājies par 18,2% salīdzinājumā ar 2017.gada janvāri.

Vācija nosoda NATO kolēģes Turcijas iebrukumu Sīrijā

Vācijas kanclere Angela Merkele nosodījusi Turcijas veikto uzbrukumu Sīrijas ziemeļu pilsētai Afrinai, un arī nopēlusi Krieviju, ka tā vienkārši noskatoties, kā Sīrijas valdības spēki turpina uzbrukumu aplenktai austrumu Gutas teritorijai.

Iestājas par dzeramā ūdens pieejamību visur un bez maksas

«Cilvēkam vajag vitamīnus. A, B, C un daudzus citus. Bet visvairāk cilvēkam vajag ūdeni. Ūdens ir kā vitamīns. Tāpēc Innocent Cafe kopā ar domubiedriem dibina biedrību «Ū vitamīns», kas rūpēsies, lai visiem tik nepieciešamais dzeramais ūdens būtu pieejams visur un bez maksas,» norāda uzņēmuma Innocent Cafe pārstāvji.

Rosina mazināt krāpšanas apmērus publiskajos iepirkumos

Latvijas Reģionu Apvienība izskatīšanai Saeimā iesniegusi grozījumus Publisko iepirkumu likumā, saskaņā ar kuriem tiks noteikta lielāka kontrole valsts un pašvaldību iestāžu Iepirkumu komisiju darbā, izslēdzot iespēju par uzvarētāju konkursā atzīt to pretendentu, kura piedāvājums bijis vairākkārt dārgāks nekā sākotnējā līgumā noteiktā līgumcena.

Sociālo iemaksu nemaksātājiem valsts medicīnas pakalpojumu saņemšanai būs jāsamaksā 51,60 eiro

Personas, kas ikdienā neveic sociālās iemaksas, valsts obligātajai veselības apdrošināšanai 2018.gadā varēs pievienoties par 51,60 eiro jeb 1% no minimālās mēnešalgas.

Pieaug lietotāju sūdzību skaits pasta nozarē

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir apkopojusi informāciju par pasta pakalpojumu lietotāju iesniegtajām sūdzībām 2017.gadā. Līdz ar domstarpībām par pakomātu sniegtajiem pakalpojumiem, aizvadītajā gadā sūdzību skaits ir palielinājies – Regulators kopumā ir saņēmis 37 sūdzības.

Pērn pieauguši saražotās lopkopības produkcijas apjomi

2017.gadā, salīdzinot ar 2016.gadu, saražotās gaļas apjoms pieauga par 4,6%, bet iegūtā piena apjoms – par 1,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie provizoriskie dati.

Lietuvā sāk reorganizēt reģionu slimnīcas, mēriem bažas, ka cietīs pacienti

Ja Lietuvas Veselības ministrijas izmēģinājuma iecere par medicīnas pakalpojumu reorganizāciju neatdursies pret kādu grābekli, tad mazākas lauku slīmnīcas valstī drīz sniegs tikai pamata aprūpi, bet nopietnāki ārstēšanas pakalpojumi būs pieejami lielajās slimnīcās.

Šodien tiesu izpildītāji bez maksas konsultē par administratīvo naudas sodu piedziņu

Iedzīvotājiem ir iespēja saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem šodien, 22.martā, Tiesu izpildītāju dienās. Konsultācijas klātienē var saņemt visu 101 tiesu izpildītāja birojos visā Latvijā no pulksten 10.00 līdz 17.00 bez iepriekšējas pieteikšanās.

Uzsāks bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programmu ārstu palīgiem

Veselības ministrija uzsāk Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētu projektu, kura ietvaros ārstu palīgiem būs pieejama akreditēta bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programma.

Šonedēļ topā Ventspils pludmale, nepamanīts nepaliek arī Lemberga kungs

Ventspils pilsēta šonedēļ kļuvusi populāra nedaudz neierastākā skatījumā. Uzmanību izpelnījušies Ventspils pludmalē izskalotie roņi. Biedrība Dzīvnieku brīvība uzsver, ka roņu mazuļiem var kaitēt kontakts ar cilvēkiem, tāpēc lūdz ievērot 50 metru distanci. Neskatoties uz ekspertu norādījumiem, pat Ventspils mērs Aivars Lembergs šo lūgumu neievēro, fotografējoties ar roņu mazuļiem.

Reizniece-Ozola joprojām tic, ka nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus

«Nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus, īpaši aplokšņu algu apkarošanas jomā,» intervijā LNT raidījumā 900 sekundes sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

VUGD brīdina: Nededzini savu zemi

Ja ilgstoši nav bijis lietus un ir vēss vai silts, pērnā gada zāle kļūst aizvien sausāka, bet kūlas ugunsgrēku skaits un platības pieaug, norāda Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.

Igauņu komponisti nopelna rekordlielu autoratlīdzību naudu

Igaunijas Autoru biedrība, kas Igaunijā iekasē autoratlīdzības gan par vietējās, gan ārzemju mūzikas atskaņošanu, autoratlīdzībās par 2017.gadu ir saņēmusi kopumā 6,27 miljonus eiro, kas ir līdz šim nebijusi summa.