bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 20.04.2018 | Vārda dienas: Mirta, Ziedīte
LatviaLatvija

Žēlsirdības māja: Attieksmē pret invalīdiem līdzināmies trešās pasaules valstīm

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+3 vērtējums, 3 balsojumi)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Tatjana un Valērijs Bražņiki

Labklājības valstīs tiek uzskatīts, ka sabiedrības attieksme pret bērniem invalīdiem ir tās attīstības līmeņa indikators. Mēs šajā ziņā līdzināmies trešās pasaules valstīm, intervijā portālam BNN norāda labdaris, alternatīvā aprūpes centra Žēlsirdības māja (Ventspils) valdes priekšsēdētājs Valērijus Bražņiks.

Vai mūsu (sabiedrības, valsts institūciju) izturēšanās pret bērniem invalīdiem ir mainījusies uz labo pusi?

Labklājības valstīs tiek uzskatīts, ka sabiedrības attieksme pret bērniem invalīdiem ir tās attīstības līmeņa indikators. Mēs šajā ziņā līdzināmies trešās pasaules valstīm.

Mūsu politiķi pirms vēlēšanām sludina: «Bērni – mūsu nākotne», nereti apzināti noklusējot, ka ne visi bērni ir valstij vajadzīgi. Slimie bērni ir nolikti uz kraujas malas. Viņiem valsts atsaka izdzīvošanai nepieciešamo. Proti – ja nav naudīgu vecāku, esi nolemts. Ir skumji, ja mēs, sabiedrība, saskaroties ar cilvēkiem, kuriem ir nopietni (sevišķi – psihiskas attīstības) traucējumi, jūtam bailes un riebumu. Bērna invalīda vecākiem, lai aizsargātu savu atvasi, nereti ir jāslēpj viņu no kaimiņiem, bet brauciens sabiedriskajā transportā kļūst par lielu pārbaudījumu. Galvenais šādas uztveres iemesls ir zināšanas trūkums. Mūsu sabiedrība cenšas slēpt no mums acīmredzamās problēmas. Vecāki, kuri ir nolēmuši paturēt ģimenē un audzināt bērnu ar attīstības traucējumiem, sastop milzīgu ārstu, pedagogu, paziņu un radinieku neizpratni, kaut gan būtu pelnījuši vislielāko cieņu un apbrīnu. Ventspilī tādu vecāku ir pietiekami daudz, un es esmu lepns par to, ka viņus pazīstu.

Spriežot pēc cilvēku atsaucības atsevišķos gadījumos, sabiedrība nav galīgi bezcerīga.

Vai tiešām pat attieksmes ziņā šie bērni ir pašā kraujas malā?

Nosaukšu vairākus faktus, kuri, manuprāt, var kalpot par problēmas aktualitātes pamatojumu. Pirmkārt, ceru, ka Latvijai ratificējot ANO Konvenciju par invalīdu tiesībām, valsts pēc būtības būs spiesta radīt starptautisko līgumu nosacījumiem atbilstošus likumus, nevis kā patlaban aprobežoties ar labo nodomu deklarācijām. Diemžēl, bažas rada dažādu valstu likumdošanas izpētes faktoloģija. Proti, tikai 45 valstīm ir izdevies iedzīvināt pret invalīdu diskrimināciju vērstus normatīvos aktus. Latvijā nepieciešamo likumu vietā līdz šim ir bijušas politiķu pirmsvēlēšanu nodomu deklarācijas.

Otrkārt, Latvijā cilvēku ar ierobežotām iespējām tiesības arvien tiek ignorētas, ko apstiprina valsts sociālo aprūpes centru (psihoneiroloģisko internātu) alternatīvu trūkums. Iemesls alternatīvu nepietiekamībai ir vietējo pašvaldību ļoti vājā aktivitāte cilvēktiesību jomā, neskatoties uz to, ka tieši pašvaldības visstiešākajā mērā ir atbildīgas par viņu pārraudzībā esošo indivīdu tā kritiskajās dzīves situācijās. Arī ārkārtīgi vājā pilsoniskās sabiedrības iespēju izmantošana no pašvaldību puses liecina par nevēlēšanos pēc būtības palīdzēt. Līdz šim faktiski visu darbu, arī finansiālo atbalstu ir monopolizējušas valsts (arī pašvaldību) resoru struktūras, kuras ir pārliecinoši pierādījušas, ka nespēj tikt galā ar nepieciešamajiem uzdevumiem.

Treškārt, Žēlsirdības mājas rīcībā ir pietiekami daudz faktu, lai apgalvotu, ka medicīniska rakstura piespiedu līdzekļu piemērošana bērniem-bāreņiem Latvijā ir vispārpieņemta administratīva prakse. Vai ierēdņi maksās šiem bāreņiem kompensāciju par cilvēka tiesību uz brīvību un neaizskaramību pārkāpšanu?

Kad uzzinām par tādu apiešanos ar bērniem invalīdiem, mūs pārņem kauns. Dvēsele sāp. Rodas vēlēšanās sodīt to cilvēku vai cilvēkus, kuri tā izturējušies pret bērnu, pret invalīdu, jo bērnu invalīdu, bāreņu piespiedu izolāciju mēs noteikti vērtējam kā ņirgāšanos par neaizsargātu bērnu. Mūsu sabiedrībā notiek nepārtraukta bērnu invalīdu piespiedu izolācija. Izolācijas formas ir daudzveidīgas: arī ēku un transporta nepieejamība, mentālās barjeras, sociālie ierobežojumi. Visu šo izolācijas izpausmju kopumu var raksturot kā diskrimināciju invaliditātes dēļ. Taču no sabiedrības puses vētrainas pretreakcijas šai diskriminācijai nez kāpēc nav.

Kāpēc tā notiek?

Tāpēc, ka sabiedrība neuzskata diskrimināciju par varmācību. Neuzskata to par kriminālnoziegumu, par savas amorālās uzvedības sekām. Sabiedrības attieksme pret cilvēkiem ar ierobežotām iespējām ir aizspriedumu pilna.

Latvijas Tiesībsarga 2013. gada 15. marta ziņojums par sociālās aprūpes centriem pieaugušajiem ar psihiska rakstura traucējumiem, manuprāt, būtu jāuzskata par elementāra pārvaldes analfabētisma likvidēšanas rokasgrāmatu. Neesmu gan pārliecināts, ka esam tikuši līdz atklāsmei, kaut gan ceru, ka Tiesībsarga ziņojumā skaidri un spēcīgi akcentētā atšķirība starp profesionālismu, kompetenci, no vienas puses, un diletantismu, administrēšanu – no otras, daudzām atbildīgām amatpersonām liks vismaz aizdomāties.

Ir vispārzināms, ka cilvēka funkcionāla piemērotība tiek uzskatīta par galveno cilvēka mijiedarbības ar vidi raksturotāju. Arī darbā ar bērniem invalīdiem par efektīgu rezultātu ir uzskatāma veselīga viņu funkcionēšana sociālo saikņu sistēmā. Spējai dzīvot cilvēku pasaulē, gatavība sadarboties (kooperēties), veidot savstarpējo attiecību saiknes būtu jābūt noteicošajam kritērijam, ja runa ir par efektīvu sociālā darba rezultātu vērtēšanu, jo bez pozitīvām un abpusējām saitēm starp cilvēkiem adaptācija, izdzīvošana nav iespējama.

Tiesībsarga ziņojumā atklātā valsts sociālās aprūpes centru izgāšanās, sniedzot palīdzību invalīdiem ar psihes traucējumiem ārpus slimnīcas, un valdības reakcija kārtējo reizi mūs ir motivējusi (mēs esam apelējuši pie izpildvaras vairāk nekā divdesmit gadus) prasīt personām ar ierobežotām iespējām tiesības uz pašrealizāciju, tiesības uz adekvātu psihiatrisku palīdzību un sociālas aizsardzības sistēmu, kurām Latvijā jau sen ir piešķirta konstitucionāla nozīme (Satversmes 109.pants paredz ikviena tiesības uz sociālo nodrošinājumu). Vai šoreiz Satversmē garantētās tiesības tiks de Facto nodrošinātas, rādīs laiks.

Kādu pieeju piedāvājat Jūs? Ar ko tā efektīvāka?

No sarunām ar sociālajiem darbiniekiem par cilvēkiem ar psihiskās attīstības traucējumiem var secināt, ka viss viņiem, izrādās, ne tā, kā mums. Viss – galva, rokas, kājas – funkcionē ne tā. Vietā jautāt: kas tad šiem cilvēkiem ar mums kopīgs? Vai viņu dzīvē vispār ir kaut kas kopīgs ar mūsu ikdienas dzīvi?

Tomēr tie jaunie cilvēki ar neattīstītu psihi, kuri spēj sociāli adaptēties, noteiktos apstākļos ne tikai izdzīvo, bet arī dzīvo. Mums ir tādi piemēri. Mēs dodam šiem jauniešiem pajumti, iespēju iepazīt atbildību, darbu, galu galā iespēju kļūt par pilntiesīgiem sabiedrības locekļiem, lai dibinātu ģimeni un kļūtu par vecākiem. Mūsu centrā ir dzimuši un tiek audzināti bērni, kuri veiksmīgi apgūst parasto skolu programmu. Elizabete – 5. klasē, Nauris – 5. klasē, Tija – 4. klasē, Dženija – 4. klasē, Monika – 3. klasē, Samanta – 2. klasē. Ģimenes aprūpē aug: Kārlis – divi gadi, Daniels – trīs gadi. Mums jābūt līdzās. Jāiemācās viņus saprast un uzklausīt. Nevis aptecēt, bet attīstīt.

Ētikas, psiholoģijas un tāpat Dieva likumos nav attaisnojuma to cilvēku izolācija, kuri cieš no psihiskām slimībām vai psihiskas nepietiekamības. Sabiedrībā pietiek vietas visiem. Cilvēkiem ar psihiskām novirzēm ir tieši tādas pašas tiesības kā visiem pārējiem. Brīvības atņemšana uz šī pamata var tikt piemērota vien tiem, kuri saskaņā ar tiesas lēmumu ir sabiedrībai bīstami. Diemžēl, Latvijā attieksme pret šīm sociālajām grupām būtiski atšķiras no civilizētā pasaulē pieņemtās.

Jūsu komūnās redzēju atsaucīgus, labsirdīgus jauniešus, kuri ar lepnumu rāda, ko paši paveikuši un sakopuši. Bet es redzu arī, cik ļoti jūs nomāc, ka arvien esat savos centienos samērā vientuļi.

Divdesmit gadu laikā es esmu guvis pārliecību, ka mans vēstījums par bērnu invalīdu garīgo un psihosociālo attīstību interesē vairākumu cilvēku. Diemžēl politiķu, valsts un municipālo (t.sk. Ventspils) ierēdņu vidē mūsu zināšanas un pieredze nav pieprasīta. Viņiem liekas, ka viņi zina visu. Viņi raksta sabiedrības iekārtojumam un valsts pārvaldei veltītas instrukcijas, likumprojektus. Viņi, manuprāt, ir ilgstošas psiholoģiskas krīzes produkta rezultāts. Es to saku ne jau lecīgas lepnības dēļ, bet tikai un vienīgi aiz cieņas pret patiesību. Es ceru, ka, izlasījuši šo interviju, lasītāji sapratīs, cik neprofesionāli pie mums tiek pildītas starptautisko normu prasības attieksmē pret bērniem invalīdiem. Ceru, ka šis atklājums liks ļaudīm pārlūkot savu nostāju pret tiem, no kā šāda attieksme ir atkarīga.

P.S. Arī Ventspilī valda džungļu likumi. Deputāti Aivars Lembergs, Jānis Vītoliņš, Guntis Blumbergs, Didzis Ošenieks, Aldis Slavinskis, Dainis Gīlis, Aigo Gūtmanis, Andris Grigalis, Ilze Buņķe, Vitalijs Trusevičs, kuru pienākums ir palīdzēt, vairākkārt atteikuši palīdzības piešķiršanu alternatīvā centra Žēlsirdības māja funkciju nodrošināšanai.

Cienījamie, līdzcilvēki! Žēlsirdības mājas darbība ir atkarīga no Jūsu ziedojumiem. Ja Ventspils dome nevēlas, palīdzēsim mēs. Lūdzu, ziedojiet:

Saņēmēja nosaukums: Nodibinājums «Alternatīvās aprūpes centrs Žēlsirdības māja»

Saņēmēja Reģ.Nr. 40008063818

Bankas nosaukums: AS Citadeles banka

SWIFT kods: PARXLV22

Konta Nr. IBAN: LV10PARX0000950131012

Kontaktpersona: Tatjana Bražņika +371 29883301, www.zelsirdibasmaja.lv


Pievienot komentāru

Pazemina Latvijas reitingu sabiedrības līdzdalības iespēju jomā

Norādot uz Saeimas mēģinājumiem ierobežot pilsoņu pamata brīvības Latvijas tiesību aktos, CIVICUS, starptautiska organizācija, kas popularizē un novēro pilsoniskās līdzdalības iespēju līmeni, pazeminājusi Latvijas reitingu no vērtējuma «atvērts» uz «sašaurināts».

ES fondu atbalstu jaunu produktu ieviešanai visvairāk vēlas izmantot Zemgales ražotnes

Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu jaunu produktu ieviešanai ražošanā projektu atlases otrajā kārtā komersanti vēlas izmantot 51 projekta īstenošanai. Kopumā pieprasītais ERAF līdzfinansējums 64,3 miljonu eiro apmērā par 88% pārsniedz pieejamo līdzfinansējumu. Visvairāk Eiropas Savienības fondu atbalstu jaunu produktu ieviešanai visvairāk vēlas izmantot Zemgales ražotnes, informē Centrālajā finanšu un līgumu aģentūra.

Fox: Prasība tulkojumu Baltijai «piekoriģēt» atbilstoši Krievijas vadlīnijām ir pārpratums

Kanāla Fox prasība tulkojumu Baltijai «piekoriģēt» atbilstoši Krievijas vadlīnijām ir pārpratums komunikācijā ar tulkotājiem, norāda Fox pārstāve Baltijā Sille Rūsa. Viņa skaidroja, ka Igaunija un Latvija, kas attiecas uz Fox retranslēšanu, ir nodalītas no Krievijas, līdz ar to tās nav pakļautas cenzētam saturam.

NMPD: Katru dienu negadījumos cieš līdz 20 skolas vecuma bērnu

Ik dienu dažādos negadījumos cieš 18 līdz 20 skolas vecuma bērni, konkursa Esi drošs -neesi pārdrošs preses konferencē teic Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule.

DP par iespējamām pret Latviju vērstām darbībām aizturējusi Gapoņenko

Drošības policija aizturējusi nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongress vadītāju Aleksandru Gapoņenko par iespējamām pret Latviju vērstām darbībām, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Kustība Par!Latvijas attīstībai un Izaugsme ir apvienībā Attīstībai/Par!

Oficiāli reģistrēta politisko partiju apvienība Attīstībai/Par! kopš 20.aprīļa. Apvienībā ir partijas Kustība Par!Latvijas attīstībai un Izaugsme.

Pārbauda dāsni atalgotā RD deputāta Frolova darbu uzņēmumā Getliņi Eko

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs sācis pārbaudi pēc Rīgas domes deputātes Jutas Strīķes iesnieguma, kurā viņa paudusi bažas par domnieka Vladimira Frolova, iespējams, fiktīvu nodarbināšanu uzņēmumā Getliņi Eko.

ASV aicina Krieviju pievērsties vēlēšanu, ķīmisko ieroču un Ukrainas problēmām

Amerikas Savienoto Valstu valdība ir vērsusies pie Krievijas, aicinot to rīkoties attiecībā uz ASV satraukumu par jaukšanos to vēlēšanās, par Salisberī ķīmiskā ieroča uzbrukumu Lielbritānijā un situāciju Ukrainā un Sīrijā.

Nebanku kredītdevēji pilnveido modeli klientu maksātspējas vērtēšanai

Apstiprinot labas prakses kodeksu, nebanku kreditēšanas nozares uzņēmumi pilnveido modeli klientu maksātspējas vērtēšanai, balstot to uz kredītspējas riska sliekšņiem. Ar kodeksu tiek paplašināts arī to aizņēmēju loks, kuriem nozares uzņēmumi aizdevumus neizsniegs, informē Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija.

Izlemts veikt konservācijas darbus pils vēsturisko liecību saglabāšanai

Rīgas pils atjaunošanas padome šonedēļ sēdē nolēma saglabāt vēsturiskās liecības, paralēli turpinot virzīt pils būvniecību, vēsta VAS Valsts nekustamie īpašumi

Basku separātisti ETA, gatavojoties pašlikvidācijai, atvainojas upuriem

Basku kaujinieku grupējums ETA, kas 50 gadus vardarbīgiem līdzekļiem cīnījies par neatkarīgas basku valsts izveidi Spānijas ziemeļos un Francijas dienvidrietumos, gatavojoties pašlikvidācijai, publiski atvainojies uzbrukumos cietušajiem un to tuviniekiem.

Budžeta pārpalikums 2017.gadā vien Sociālās apdrošināšanas fondam, deficīts – 131,1 miljons eiro

Vispārējās valdības budžeta deficīts par 2017.gadu ir 131,1 miljons eiro jeb 0,5% no iekšzemes kopprodukta, bet konsolidētais bruto parāds – 10,8 miljardi eiro jeb 40,1% no IKP, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie provizoriskie rezultāti.

Jēkabpils domē tiek dalīts pīrāgs, nevis pienākumi; vai tiks mainīta vadība?

Jēkabpils domē norit nesaskaņas deputātu vidū – koalīcijas deputāte Kristīne Ozola skaidro, ka mainīt savu nostāju attiecībā uz koalīcijas atbalstu viņai likusi Jēkabpils domes vadības līdzšinējā rīcība: «Ir bijuši jautājumi, kas pieņemti vienprātīgi domes sēdēs, ir bijuši jautājumi, kur mans viedoklis ir atšķīries. Koalīcijas līgumu es nebiju parakstījusi, bet atbalstīju Ragaiņa ievēlēšanu priekšsēža amatā. Šobrīd esmu nedaudz vīlusies viņa vadības stilā, tāpēc nevaru teikt, ka pilnībā viņu atbalstu.»

Balta: Nezaudējiet modrību pavasarī – garnadži nesmādē pat radiatorus

Šī gada pirmajā ceturksnī izmaksātais atlīdzību apjoms par zādzībām nekustamajos īpašumos, salīdzinot ar to pašu laika periodu pērn, pieaudzis par 73%.

Lietuvas CVK domā konsultēties ar Latviju par politiskajām reklāmām Facebook

Sakarā ar prezidenta, pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanu tuvošanos Lietuvas Centrālā vēlēšanu komisija apsver iespēju konsultēties ar Latviju par politisko reklāmu kontrolēšanu sociālajos tīklos.

Slapjā vasara nākusi par labu Tallinas lidostas rādītājiem

Pasažieru aviopārvadājumu nozarē Igaunijā 2017.gadā novērota izaugsme 19% apmērā, un tās cēloņi esot sliktie laikapstākļi, kas tik ļoti pelti citās nozarēs, kā arī Igaunijas ekonomiskā augšupeja, tā liecina Tallinas lidostas aplēses.

Latvijas Krājbankas administrators martā atguvis 114 800 eiro

Likvidējamās Latvijas Krājbankas administrators šogad martā atguvis 114 823 eiro, kas ir par 16,9% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Maršruts nedēļas nogalei: laivu brauciens, dzīvā mūzika un labs kino

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šīs nedēļas nogales noskaņojumam.

Autovadītāju ievērībai: Plānojot brīvdienu braucienus jārēķinās ar ceļu būvdarbiem

Valsts autoceļu tīklā ir atsākušies remontdarbi un autobraucējiem jārēķinās ar satiksmes ierobežojumiem, kas ieviesti būvdarbu laikā, informē VAS Latvijas Valsts ceļi.

Ekonomikas ministriju un tās iestādes grib pārcelt uz ēku Elizabetes ielā

Ekonomikas ministriju un tās pakļautībā esošās iestādes varētu pārcelt uz ēku Elizabetes ielā 2, Rīgā, kas pazīstama ar nosaukumu Pasaules tirdzniecības centrs Rīga.

Katram otrajam iedzīvotājam ir kredīts, katrs trešais – kavē kādu maksājumu

Pēdējā gada laikā privātpersonu aizņēmumu līgumu skaits palielinājies gandrīz par 10%, liecina Kredītinformācijas Birojs datu apmaiņas sistēma.

Valsts sekretārs: Latviju un Ķīnu vieno labas ekonomiskās sadarbības perspektīvas

Lai iepazīstinātu uzņēmējus ar Latvijas un Ķīnas ekonomiskās sadarbības aktualitātēm, kā arī sekmētu jaunu biznesa kontaktu veidošanos, notiek Latvijas un Ķīnas pilsētas Ninbo ekonomiskās un tirdzniecības sadarbības simpozijs. Tas norisinās Ninbo pašvaldības ģenerālsekretāra Ļangcai Džanga un pavadošās uzņēmēju delegācijas vizītes laikā Latvijā, vēsta Ārlietu ministrija.

ABLV Bank aicina atsaukt FinCEN «pārspīlētās apsūdzības»

Pašlikvidācijas proceša esošās ABLV Bank advokāti aicina ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūciju atsaukt publicēto priekšlikumu, kurā ziņots, ka ABLV Bank vadība ir izmantojusi kukuļošanu, lai ietekmētu Latvijas valsts amatpersonas, un, iespējams, pārkāpusi Ziemeļkorejas sankcijas.

EP deputāti satraukti par vakcinācijas līmeņa krituma ietekmi uz veselību

Rūkošā uzticība vakcinācijai ir izaicinājums, kas jau tagad ietekmē sabiedrības veselību, pieņemtā rezolūcijā norāda Eiropas Parlamenta deputāti.

Berlīnē masu evakuācija pēc 500 kg smaga spridzekļa atrašanas

Berlīnē atrasta nesprāgusi Otrā Pasaules kara laika bumba, tādēļ piektdien, 20.aprīlī, tiek evakuēta daļa Vācijas galvaspilsētas, lai sapieri varētu padarīt spridzekli nekaitīgu.