bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 20.03.2018 | Vārda dienas: Made, Irbe

Iedzīvotāji pasaulē šobrīd noskaņoti optimistiskāk nekā pirms krīzes

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUPatērētāju optimisms pasaulē šā gada trešajā ceturksnī pieaudzis līdz indeksam 98, kas ir par vienu punktu vairāk nekā iepriekšējā pārskata posmā, un par diviem vairāk nekā gada sākumā. Indekss, kas lēnu, bet stabilu pieaugumu uzrāda jau kopš 2012.gada sākuma, pašlaik jau trīs ceturkšņus pēc kārtas ir augstāks nekā pirms krīzes, kad tas bija 94.

Patērētāju noskaņojumu nosaka, izmantojot robežšķirtni 100. Indeksa rādītāji virs tās nozīmē optimistiskāku, bet zem – pesimistiskāku attieksmi.

Eiropā optimisma līmenis ir 78, kas ir zemāks, nekā pasaulē kopumā. Tieši ar šādu atzīmi mērāms arī patērētāju noskaņojums Latvijā, savukārt igauņi un lietuvieši noskaņoti nedaudz optimistiskāk – Lietuvā indeksa rādītājs ir 86, bet Igaunijā – 80.

Nielsen jaunākā tiešsaistes aptauja šī gada augustā un septembrī liecina, ka patērētāju noskaņojums ir uzlabojies 65% valstu, ko aptvēra pētījums. Salīdzinājumam – ceturksni iepriekš optimistiskāks vērtējums bija vien 52% valstu. Starp pasaules lielākajām ekonomikām būtiskākais uzlabojums patērētāju noskaņojuma indeksā vērojams ASV – tas pieaudzis par četriem punktiem, sasniedzot 108. Par vienu punktu tas palielinājies Vācijā (97), par trīs – Lielbritānijā (93) un četriem – Japānā (77). Ķīnā jau gadu no vietas patērētāju noskaņojums ir stabils – ar indeksu 111.

Augstāko indeksu 60 pētījumā ietverto valstu vidū demonstrē Indija ar rādītāju 126, kas gan ir par diviem punktiem mazāk nekā iepriekšējā ceturksnī. Zemākais rādītājs ir Itālijā, kur piedzīvots četru punktu kritums, sasniedzot rezultātu 47. Austrālija ar indeksa rādītāju 97 piedzīvojusi jūtamāko uzlabojumu, kamēr Čīle ar 88 – lielāko kritumu.

Ziemeļamerikas reģionā patērētāju noskaņojums uzlabojies visvairāk – par četriem punktiem, sasniedzot atzīmi 107. Pirmo reizi apskata vēsturē Ziemeļamerikā optimisma indekss ir vienāds ar Āzijas un Klusā okeāna reģiona valstīm, kur tas šogad pieaudzis tikai par vienu punktu. Patērētāju noskaņojums par trīs punktiem pieaudzis arī Vidējos Austrumos un Āfrikā (96), par vienu punktu – Latīņamerikā (91) un Eiropā (78).

«Ārpus Ziemeļamerikas patērētāju noskaņojuma uzlabošanās ir vājāka un nevienmērīgāka, jo to ietekmē reģionu un valstu specifika un atšķirības,» stāsta Nielsen vecākā viceprezidente Dr. Luīze Kīlija (Louise Keely). «Eiropā noskaņojumu ietekmē ģeopolitiskā krīze Ukrainā, kas noris vienlaikus ar politiskajiem centieniem novērst deflācijas draudus un veicināt izaugsmi. Starp lielākajām attīstības valstīm optimisms atjaunojas Indijā, ko veicina jaunas valdības ievēlēšana. Ķīnā savukārt vērojama cita virzība, jo ekonomika tiek pārorientēta uz iekšējā patēriņa pieaugumu».

52% aptaujāto uzskata, ka tuvākā gada laikā darba tirgus būs labā vai izcilā stāvoklī. Tas ir par diviem procentpunktiem vairāk nekā iepriekšējā ceturksnī. Šāds neliels pieaugums vērojams katrā pētījuma posmā kopš 2009.gada, kad visā pasaulē optimismu par iespējām darba tirgū apliecināja vien 31% respondentu.

Optimisms par personīgo finanšu situāciju nav uzlabojies tik jūtami, kā par darba iespējām. Salīdzinot ar 46% 2009. gadā, šajā ceturksnī savu personīgo finanšu situāciju kā labu vai izcilu novērtēja 57% respondentu. Tas ir par 11 procentpunktiem vairāk, taču optimisms par iespējām darba tirgū pieaudzis par 21 procentpunktu.

Lielākais optimisma pieaugums darba iespēju jomā vērojams Ziemeļamerikā, kur pēdējos 12 mēnešos tas pieaudzis par deviņiem procentpunktiem, sasniedzot 55%. Pozitīvs noskaņojums šajā laikā audzis arī citos tirgos – par septiņiem procentpunktiem Āzijas un Klusā okeāna valstīs, sasniedzot 66%; par sešiem procentpunktiem Vidējos Austrumos un Āfrikā, sasniedzot 46%, un par pieciem procentpunktiem Eiropā, sasniedzot 31%. Savukārt Dienvidamerika ir vienīgais reģions, kur šis rādītājs pasliktinājies – tur piedzīvots astoņu procentpunktu kritums, nolaižoties līdz 34% atzīmei.

«Atšķirības vidusšķiras noskaņojumā attīstītajās un attīstības valstīs vērojamas jau ilgtermiņā,» saka Kīlija. «ASV un Rietumeiropā strukturāli pavājinājies vidējo ienākumu sektors, pieaugot mazāk apmaksātajam sektoram. Īpaši Eiropā jūtama arī arvien lielāka atšķirība starp jauniem un gados vecākiem cilvēkiem, kur jaunāko vidū vērojams augsts bezdarba līmenis vai kvalifikācijai neatbilstoša nodarbinātība. Pretēja tendence vērojama attīstības valstīs, kur pēdējo gadu laikā vidusšķira strauji palielinājusies, un tās pieaugums sagaidāms arī turpmāk. Šīs pieaugošās atšķirības starp valstīm ietekmēs arī patēriņa paradumus.»

Ņemot vērā, ka vairāk nekā puse jeb 54% respondentu iepriekšējā pārskata periodā pauda viedokli, ka valstī ir krīze, vēl joprojām saglabājas piesardzība attiecībā uz patēriņa prognozēm. Attieksme pret naudas tērēšanu un taupīšanu pasaulē ir iepriekšējā līmenī, dažos tirgos uzrādot viena procentpunkta pieaugumu attiecībā pret skaidras naudas uzkrājumu veidošanu (49% respondentu), uzkrājumu veikšanu pensijai (12%) un brīvdienu un atvaļinājuma tēriņiem (36%). Aptuveni trešdaļa plāno naudu tērēt apģērba iegādei (34%) un izklaidēm ārpus mājas (31%). Šajos rādītājos izmaiņas nav novērojamas. Aptuveni ceturtdaļa aptaujāto plāno tērēt jaunu tehnoloģiju iegādei, kas ir par diviem procentpunktiem mazāk, nekā iepriekš. Bet parādu, kredītu un aizņēmumu atmaksai līdzekļus plāno atvēlēt 20% respondentu – tikpat, cik iepriekšējā periodā. Par vienu procentpunktu krities to iedzīvotāju īpatsvars, kas plāno investēt mājokļa labiekārtošanā (22%) un investēt akcijās un fondos (20%).

Patērētājiem joprojām būtiskākie jautājumi ir ekonomiskā situācija un darba tirgus un tajos vērojams pieaugošs optimisms. Taču bažas pieaug citos segmentos. Ziemeļamerikā 27% respondentu kā lielāko raižu objektu tuvākā pusgada laikā minējuši ekonomisko situāciju (iepriekšējā ceturksnī tie bija 34%). Savukārt par astoņiem procentpunktiem pieaugušas bailes no terorisma, sasniedzot 14%. Bailes no kara draudiem pieaugušas par pieciem procentpunktiem, sasniedzot 9%. Raizes par darba un atpūtas līdzsvara saglabāšanu uztrauc 12% iedzīvotāju, kas ir par trīs procentpunktiem vairāk, nekā iepriekš.

Āzijas un Klusā okeāna valstīs ekonomiku kā galveno raižu avotu nomainījušas bažas par veselību, pieaugot par sešiem procentpunktiem un sasniedzot 30%. Raizes par ekonomisko situāciju ir mazinājušās par trīs procentpunktiem, noslīdot līdz 27%.

Eiropā iespējas darba tirgū kā primāro raižu objektu minējuši 21% respondentu, kas ir par trīs procentpunktiem mazāk nekā iepriekšējā ceturksnī. Bažas par ekonomiku mazinājušās par vienu procentpunktu līdz 20%. Par astoņiem procentpunktiem pieaugušas bailes no kara, sasniedzot 18%, bet terorisma draudu bažas pieaugušas par četriem procentpunktiem līdz 9%.

Latīņamerikā, kā arī Vidējo Austrumu un Āfrikas reģionā vienas no lielākajām bažām raisa darba tirgus. Tas kas satrauc attiecīgi 25% un 29% respondentu. Bažas par ekonomisko situāciju, savukārt pieaugušas tādos tirgos kā Latīņamerika (divu procentpunktu pieaugums līdz 26%) un Vidējos Austrumos (22%).

Arī Baltijas valstīs augušas kara draudu bailes, Latvijā sasniedzot 30%, Lietuvā – 14%, Igaunijā – 21%.

Ref: 102.000.102.8512


Pievienot komentāru

Olainfarm realizācijas apjoms gada laikā pieaudzis par 16%

AS Olainfarm provizoriskie konsolidētie 2018.gada februāra rezultāti liecina, ka produktu realizācija ir sasniegusi 10,69 miljonus eiro, kas ir par 33% vairāk nekā šajā periodā pērn. Lielākais realizācijas pieaugums vērojams Japānā – par 6430%, Lietuvā – par 161%, Gruzijā – par 155%, Kazahstānā – par 118%, un Baltkrievijā, kur realizācija pieaugusi par 92%.

Krievijas vēlēšanu novērotāji saskata izvēles trūkumu, arī pārkāpumus

Krievijas prezidenta vēlēšanu oficiālie rezultāti liecina, ka astoņu kandidātu konkurencē Vladimirs Putins saņēmis virs 76% no visām balsīm. Starptautiskie novērotāji secinājuši, ka vēlēšanas organizētas efektīvi, bet tajās trūcis īstas izvēles.

VARAM pieprasa Rīgas domei atcelt ierobežojumus deputātu jautājumiem

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija pieprasa Rīgas domei nekavējoties rīkoties un novērst ministrijas konstatētos demokrātijas principu pārkāpumus pašvaldības nolikuma grozījumos.

Conexus provizoriskā peļņa pērn bija 17,021 miljons eiro

AS Conexus Baltic Grid provizoriskais apgrozījums pērn nepilnos 12 mēnešos veidojis 51,444 miljonus eiro, bet peļņa – 17,021 miljons eiro, liecina Conexus publiskotais nerevidētais finanšu pārskats.

Olainfarm: UIN likums neļauj pretendēt uz nodokļa atlaidi investīciju projektos

Izmaiņas Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, kuras tika pieņemtas nodokļu reformas ietvaros, pašlaik neļauj uzņēmumiem, kuriem iepriekš valdība atļāva par ieguldījumiem investīciju projektos pretendēt uz UIN atlaidēm, tās saņemt, ja vien dividendēs netiek sadalīta uzņēmumu vēsturiski uzkrātā peļņa.

ES piekrīt britu pārejas periodam

Lielbritānijas izstāšanās sarunās ar Eiropas Savienību panākts pavērsiens. Londona pirmdien, 19.martā, piekritusi, tam, ka starp Īriju un Ziemeļīriju netiks izveidota fiziska robeža, apmaiņā saņemot ES puses atbalstu pārejas periodam pirms īstās izstāšanās, kas britiem uz turpat diviem gadiem ļaus saglabāt vairumu ES priekšrocību.

Apdrošināšanas sabiedrību peļņa pērn sasniedz 16 miljonus eiro

Apdrošināšanas sabiedrību peļņa pērn sasniegusi 16 miljonus eiro, t.sk. nedzīvības apdrošināšanas sabiedrību peļņa bija 15 miljoni eiro, bet dzīvības apdrošināšanas sabiedrības kopumā nopelnīja 1 miljonu eiro. Peļņas pieaugumu galvenokārt nodrošināja nedzīvības apdrošinātāju veiksmīgā apdrošināšanas pamatdarbība, ziņo Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

Rīgas dome piespiedu kārtā nojauks vēl septiņus graustus

Kā pēc apsekojuma konstatējis Rīgas domes Īpašuma departamenta būvinženieris, ēku stāvoklis ir neapmierinošs, tās ir bīstamas un «telpiski nenoturīgas», līdz ar ko, lai sakārtotu attiecīgo teritoriju, pilsētvidi un novērstu draudus iedzīvotāju veselībai vai dzīvībai, būves ieteikts nojaukt. Rīgas domes Pilsētas īpašuma komiteja šodien, 19.martā, apstiprināja vēl septiņu pilsētā esošu graustu nojaukšanu un sakārtošanu piespiedu kārtā.

Eksperts: Putins caur spēka pozīcijām mēģinās panākt dialogu ar Rietumiem

Amatā uz vēl vienu sešu gadu pilnvaru termiņu ievēlētais Krievijas prezidents Vladimirs Putins mēģinās panākt dialogu ar Rietumiem caur spēka pozīcijām, šādu viedokli pauda Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Māris Cepurītis.

Elektronisko iepirkumu sistēmā paplašināts programmatūras piedāvājums

Lai nodrošinātu valsts un pašvaldību iestāžu, kā arī kapitālsabiedrību vajadzībām nepieciešamo standarta programmatūru, Valsts reģionālās attīstības aģentūra Elektronisko iepirkumu sistēmas dalībnieku vajadzībām ir noslēgusi līgumu uz četriem gadiem par standarta programmatūras licenču piegādi un programmatūras apmācību pakalpojumu izmantošanu.

Pērn no uzturlīdzekļu parādniekiem atgūti vairāk nekā 5,5 miljoni eiro

Pagājušajā gadā valsts budžetā no uzturlīdzekļu parādniekiem atgūti 5 598 378 eiro, salīdzinājumam 2016.gadā tika atgūti vien 4 295 638 eiro, vēsta Uzturlīdzekļu garantiju fonda pārstāve Evija Pērkone.

Bulduros ar vērienu tērē «neatliekamo» pasākumu līdzekļus

Bulduru dārzkopības vidusskolā ar vērienu tērēti līdzekļi – 1,4 miljoni eiro, kas pērn skolai piešķirti «neatliekamiem pasākumiem». Latvijas Televīzijas raidījums de facto ziņo, ka skola neatliekamības kārtā pirkusi pat baseina sūkņus, lai gan pats baseins nedarbojas jau kopš deviņdesmito gadu sākuma un tehniskā projekta tā atjaunošanai nav.

Latvijā janvārī starp ES valstīm bijis viens no straujākajiem eksporta kāpumiem

Latvijā šā gada janvārī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis viens no straujākajiem eksporta pieaugumiem, liecina pirmdien, 19.martā, publiskotie ES statistikas pārvaldes Eurostat dati.

Rīgas dome plāno Latvijas Nacionālā teātra ēkas paplašināšanu

Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas sēdē deputāti apstiprinājuši lēmumprojektu par Latvijas valstij piederošā nekustamā īpašuma Kronvalda bulvārī 2B jeb pašreizējo tenisa kortu aiz Latvijas Nacionālā teātra pārņemšanu Rīgas pilsētas pašvaldības īpašumā ar perspektīvu - paplašināt Latvijas Nacionālā teātra telpas.

Līdz ar naftas cenām stabilizējusies Krievijas ekonomika

Augstākas naftas cenas 2017.gadā ļāvušas Krievijas tautsaimniecībai uzrādīt pozitīvus ekonomiskos rādītājus, neraugoties uz Eiropas Savienības un Amerikas Savienoto Valstu sankcijām, un tie savukārt nākuši par labu Krievijas prezidenta Vladimira Putina tēlam vēlētāju acīs, kas viņu pārvēlējuši amatā uz nākamiem sešiem gadiem.

Latvijā dzīvojošie Krievijas pilsoņi atbalstījuši Putinu vairāk nekā Krievijā

Nedēļas nogalē notikušajās Krievijas prezidenta vēlēšanās starp Latvijā balsojušajiem atbalsts līdzšinējam valsts vadītājam Vladimiram Putinam bijis ievērojami lielāks nekā Krievijā un vēlēšanās kopumā. Informācija par vēlēšanu rezultātiem trīs vēlēšanu iecirkņos Rīgā liecina, ka par Putinu tajos balsi atdevis 93,61% jeb 11 878 vēlētāju, vēsta Centrālās vēlēšanu komisijas dati.

Katra trešā nelegāli iegūtā datorprogramma – inficēta

International Data Corporation apkopotie dati liecina: katra trešā datorprogramma, kas iegūta nelegāli, ir inficēta ar ļaunprogrammatūru. Tomēr joprojām 69% patērētāju un 33% uzņēmumu Eiropā savus datorus, līdz ar programmatūru, iegādājas no nedrošiem avotiem.

Investīciju kompānija Novalpina pērk Olympic Entertainment Group

Luksemburgā reģistrētā investīciju kompānija Novalpina gatavojas izteikt piedāvājumu iegādāties visas Igaunijas azartspēļu operatora Olympic Entertainment Group akcijas par 288,4 miljoniem eiro, un OEG lielākie akcionāri Armins Karu un Jāns Korpusovs jau ir piekrituši šim piedāvājumam.

Pērn brīvo darbvietu skaits pieaudzis par 17,9% jeb 2,6 tūkstošiem

2017.gadā Latvijā vidēji bija 17,0 tūkstoši brīvo darbvietu un, salīdzinot ar 2016.gadu,to skaits ir pieaudzis par 2,6 tūkstoši jeb 17,9%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Latvijas Bankas reģistrētā peļņa pērn 23,9 miljoni eiro

Latvijas Bankas valde ir apstiprinājusi Latvijas Bankas 2017.gada finanšu pārskatus, kuros fiksēts, ka tās peļņa pērn bija 23,9 miljoni eiro, ziņo Latvijas Bankas preses dienests.

Latvijas kosmētikas ražotāji eksportē produkciju aptuveni 20 miljonu eiro apjomā

Vietējie kosmētikas ražotāji gadā eksportē produkciju aptuveni 20 miljonus eiro vērtībā un eksporta apjomu ik gadu pieaug par aptuveni 5%. Galvenie eksporta partneri ir Eiropas Savienības dalībvalstis, taču aizvadītajā gadā strauji ir pieaudzis eksports uz trešajām pasaules valstīm - atsevišķiem uzņēmumiem pat par 60% - 70%, liecina Latvijas Kosmētikas ražotāju asociācijas apkopotie dati.

BVKB: Gan Vanšu, gan Zemitāna tiltam jānovērtē nestspēja

Gan Vanšu, gan Zemitāna tiltam ir jāveic padziļināta tehniskā izpēte, lai novērtētu tiltu nestspēju, pirmdien, 19.martā, žurnālistiem sacīja Būvniecības valsts kontroles biroja vadītāja Svetlana Mjakuškina.

NP: Neskatoties uz aizliegumu, Latvijas valsts ceļi slēgs līgumu ar SIA Reck

Četru miljonu sadārdzinājums par luksoforiem un svēršanas ierīcēm - šāds ir uzņēmumam Latvijas valsts ceļi lēmuma rezultāts, turpinot sadarbību ar uzņēmumu SIA Reck. Lai arī Iepirkumu uzraudzības birojs Latvijas valsts ceļiem bija aizliedzis slēgt līgumu ar konkursa uzvarētāju, kura pakalpojumi divarpus reizes pārsniedz tēriņiem paredzēto finansējumu, LVC ceļi spītīgi nolēmuši pie šī pretendenta pieturēties.

Ugunsgrēkā gājuši bojā nepilngadīgie, kuri atstāti bez pieaugušo uzraudzības

Aizvadītajās brīvdienās, laika posmā no šī gada sestdienas, 17.marta, pulksten 6.30 līdz pirmdienas, 19.marta, pulksten 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēmis 150 izsaukumus – 93 uz ugunsgrēku dzēšanu un 29 uz glābšanas darbiem, bet 28 no izsaukumiem bijuši maldinājumi. 

Amerikas Tirdzniecības palāta izsaka bažas, ka politiskā kultūra kopš «Rīdzenes sarunām» Latvijā nav mainījusies

Amerikas Tirdzniecības palāta Latvijā: « Esam nobažījušies, ka Latvijas valsts sabiedrība un tās pārvaldes politiskā kultūra varētu vēl nebūt pietiekami augusi un mainījusies kopš minētajiem «Rīdzene sarunu» notikumiem 2009.–2011.gadā un ka tajās paustā «valsts nozagšana» varētu joprojām būt iespējama. Mēs esam pārsteigti par valsts pārvaldes un drošības institūciju lēno un neproduktīvo reakciju uz publiskoto informāciju.»