bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 21.04.2018 | Vārda dienas: Marģers, Anastasija
LatviaLatvija

Ieslodzījumu vietās arvien biežāk nonāk cilvēki ar ielaistām hroniskām slimībām

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUAizvien vairāk ieslodzītajiem, iestājoties ieslodzījuma vietās, tiek konstatētas ielaistas hroniskas slimības, tostarp zobārstniecības jomā, secina Veselības ministrija (VM).

Valdība otrdien, 17.aprīlī, pieņēma zināšanai ministrijas izstrādāto informatīvo ziņojumu par veselības aprūpes organizāciju un finansējumu ieslodzījuma vietās. Tajā konstatēta virkne dažādu problēmu, tostarp ieslodzīto ierobežotās iespējas dažādu apstākļu dēļ piekļūt veselības aprūpes pakalpojumiem.

Daudzas no ieslodzīto hroniskajām slimībām ir smagā stadijā, ko ietekmē tādi faktori kā, piemēram, finansiālie apstākļi un dzīvesveids. Ieslodzītie nereti līdz nonākšanai ieslodzījuma vietās nerūpējas vai nepienācīgi rūpējas par sava mutes dobuma veselību, un cenšas atrisināt visas ar to saistītas problēmas tieši atrodoties ieslodzījuma vietās.

Pēc VM paustā, kaut arī noteikti veselības aprūpes pakalpojumi ieslodzītajiem tiek nodrošināti, to pieejamību vai iespēju tos nodrošināt ietekmē ieslodzījuma specifika, tostarp fiziska izolētība no sabiedrības, specifiski pārvietošanas un pārvešanas nodrošināšanas noteikumi, ierobežoti ieslodzījuma vietu resursi un citi iemesli.

Tāpat ieslodzītajam ir atšķirīgas iespējas iegūt personīgos finanšu līdzekļus, ar ko norēķināties par tādiem veselības aprūpes pakalpojumiem, ko no valsts budžeta līdzekļiem neapmaksā, piemēram, zobārstniecības pakalpojumus. Turklāt ieslodzīto veselības stāvoklis parasti ir sliktāks nekā personām ārpus ieslodzījuma vietas, kas ilgtermiņā rada riskus sabiedrībai kopumā, īpaši infekcijas saslimšanu gadījumos.

Nepietiekama ir arī zobārstnieciskās aprūpes pakalpojumu pieejamība ieslodzījuma vietās. Vissliktākā situācija attiecībā uz zobārstniecības pakalpojumu pieejamību ir Daugavgrīvas cietumā, Valmieras un Liepājas cietumā, kā arī nepietiekams zobārsta darbības nodrošinājums ir Rīgas Centrālcietumā, kur ir 0,5 slodze uz 1 400 ieslodzītajiem. Šo apstākļu dēļ ieslodzīto zobārstniecības aprūpi ir nepieciešams veikt ārstniecības iestādēs ārpus ieslodzījuma vietām, taču ne visas ārstniecības iestādes ārpus ieslodzījuma vietām piekrīt pieņemt un ārstēt ieslodzītos.

Kā liecina Ieslodzījumu vietu pārvaldes (IeVP) sniegtā informācija, Valmierā ir septiņas ārstniecības iestādes, kas nodrošina zobārstniecības pakalpojumu sniegšanu, taču pieņemt ieslodzītos ir piekritusi tikai viena no tām, savukārt Daugavpilī ir aptuveni 20 ārstniecības iestādes, kas nodrošina zobārstniecības pakalpojumu sniegšanu, taču pieņemt ieslodzītos ir piekritušas tikai divas ārstniecības iestādes.

IeVP noskaidrojusi, ka gada laikā, piemēram, Daugavgrīvas cietums ir nodrošinājis ieslodzītajiem 500 līdz 550 zobārstniecības pakalpojumu saņemšanas gadījumus ārstniecības iestādē ārpus ieslodzījuma vietas, kas ļoti apgrūtina gan ārstniecības personu, gan cietuma administrācijas darbu, jo ieslodzīto pārvešanai tiek izmantoti darbinieki, kam primāri jāpilda citi pienākumi cietumos.

Ziņojumā pausts, ka jāņem vērā arī tas, ka vienā reizē pārvest uz ārstniecības iestādi ārpus ieslodzījuma vietas zobārstniecības pakalpojuma saņemšanai var tikai vienu ieslodzīto. Turklāt uz zobārstniecības pakalpojuma saņemšanu ir rinda, un zobārstniecībā ārpus ieslodzījuma vietas ieslodzītos pieņem tikai kopējās rindas kārtībā. Kā norādījusi IeVP, gaidīšana uz pakalpojumu saņemšanu ļoti bieži ieslodzījuma vietās izraisa konfliktsituācijas.

VM norāda, ka ieslodzīto pieejas zobārstniecības pakalpojumiem pilnveidošanai nepieciešams uzlabot iespēju notiesātajām personām saņemt zobārstniecības pakalpojumus.

Pēc VM paustā, ņemot vērā ieslodzīto veselības stāvokļa specifiku, citu valstu pieredzi, Eiropas Komitejas Spīdzināšanas un necilvēcīgas vai pazemojošas rīcības vai soda novēršanai izteiktās rekomendācijas par ieslodzītajiem pieejamo veselības aprūpes pakalpojumu paplašināšanu, nepieciešams lemt par zobārstniecības plānveida pakalpojumu nodrošināšanu ieslodzītajiem par valsts budžeta līdzekļiem noteiktā apjomā.

Šī iemesla dēļ nepieciešams veikt grozījumus Apcietināto un notiesāto personu veselības aprūpes īstenošanas kārtībā, paredzot ieslodzītajiem plānveida zobārstniecības pakalpojumu saņemšanu noteiktā apjomā. Minētā īstenošanai būs nepieciešams paredzēt papildu finansējumu plānveida zobārstniecības pakalpojumu nodrošināšanai ieslodzījuma vietās, tomēr tā precīzs aprēķins tiks pievienots attiecīgam Ministru kabineta noteikumu grozījumu projektam. Provizoriski saskaņā ar Tieslietu ministrijas aprēķiniem šādas izmaiņas varētu prasīt no 350 000 līdz 400 000 eiro apmērā gadā.


Pievienot komentāru

Ģenerālprokurors vēršas Satversmes tiesā par OIK regulējuma neatbilstību Satversmei

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers iesniedzis Satversmes tiesai pieteikumu par elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes regulējuma neatbilstību Satversmei.

Veģetāro desiņu Francijā aizliegs saukt par «desiņu»

Francijā iecerēts aizliegt no dārzeņiem gatavotus pārtikas produktus pārdot ar nosaukumiem, kas attiecas uz gaļas izstrādājumiem, tā vēršoties pret tādiem apzīmējumiem kā, piemēram, «sojas steiks» un «veģetārā desiņa».

Vienotība varētu kļūt par Jauno Vienotību, bet par premjera kandidātu Kariņš

Līdzšinējā partija Vienotība Saeimas vēlēšanās varētu startēt ar jaunu nosaukumu - Jaunā Vienotība, bet par Ministru prezidenta amata kandidātu izvirzīs eiroparlamentārieti Krišjāni Kariņu. Tā vēsta LTV raidījums Panorāma.

Atklās pirmo vēstures grāmatu vācu valodā par Latvijas simtgadi

Berlīnē Latvijas vēstniecība Vācijā pirmdien, 23.aprīlī, notiks Latvijas valsts simtgadei veltītās vēstures grāmatas Lettland 1918-2018. Ein Jahrhundert Staatlicheit atklāšana, kurai sekos augsta līmeņa politiska diskusija par Latvijas, Vācijas un Eiropas nākotni.

Pieaug pārkāpumu intensitāte uz Latvijas valsts robežas

Aprīlī aizturētas divas valsts robežu nelikumīgi šķērsojušas Vjetnamas pilsoņu grupas un konstatēti vairāki cigarešu nelikumīgas pārvietošanas gadījumi, vēsta Latvijas Valsts robežsardze.

Pazemina Latvijas reitingu sabiedrības līdzdalības iespēju jomā

Norādot uz Saeimas mēģinājumiem ierobežot pilsoņu pamata brīvības Latvijas tiesību aktos, CIVICUS, starptautiska organizācija, kas popularizē un novēro pilsoniskās līdzdalības iespēju līmeni, pazeminājusi Latvijas reitingu no vērtējuma «atvērts» uz «sašaurināts».

ES fondu atbalstu jaunu produktu ieviešanai visvairāk vēlas izmantot Zemgales ražotnes

Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu jaunu produktu ieviešanai ražošanā projektu atlases otrajā kārtā komersanti vēlas izmantot 51 projekta īstenošanai. Kopumā pieprasītais ERAF līdzfinansējums 64,3 miljonu eiro apmērā par 88% pārsniedz pieejamo līdzfinansējumu. Visvairāk Eiropas Savienības fondu atbalstu jaunu produktu ieviešanai visvairāk vēlas izmantot Zemgales ražotnes, informē Centrālajā finanšu un līgumu aģentūra.

Fox: Prasība tulkojumu Baltijai «piekoriģēt» atbilstoši Krievijas vadlīnijām ir pārpratums

Kanāla Fox prasība tulkojumu Baltijai «piekoriģēt» atbilstoši Krievijas vadlīnijām ir pārpratums komunikācijā ar tulkotājiem, norāda Fox pārstāve Baltijā Sille Rūsa. Viņa skaidroja, ka Igaunija un Latvija, kas attiecas uz Fox retranslēšanu, ir nodalītas no Krievijas, līdz ar to tās nav pakļautas cenzētam saturam.

NMPD: Katru dienu negadījumos cieš līdz 20 skolas vecuma bērnu

Ik dienu dažādos negadījumos cieš 18 līdz 20 skolas vecuma bērni, konkursa Esi drošs -neesi pārdrošs preses konferencē teic Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule.

DP par iespējamām pret Latviju vērstām darbībām aizturējusi Gapoņenko

Drošības policija aizturējusi nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongress vadītāju Aleksandru Gapoņenko par iespējamām pret Latviju vērstām darbībām, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Kustība Par!Latvijas attīstībai un Izaugsme ir apvienībā Attīstībai/Par!

Oficiāli reģistrēta politisko partiju apvienība Attīstībai/Par! kopš 20.aprīļa. Apvienībā ir partijas Kustība Par!Latvijas attīstībai un Izaugsme.

Pārbauda dāsni atalgotā RD deputāta Frolova darbu uzņēmumā Getliņi Eko

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs sācis pārbaudi pēc Rīgas domes deputātes Jutas Strīķes iesnieguma, kurā viņa paudusi bažas par domnieka Vladimira Frolova, iespējams, fiktīvu nodarbināšanu uzņēmumā Getliņi Eko.

ASV aicina Krieviju pievērsties vēlēšanu, ķīmisko ieroču un Ukrainas problēmām

Amerikas Savienoto Valstu valdība ir vērsusies pie Krievijas, aicinot to rīkoties attiecībā uz ASV satraukumu par jaukšanos to vēlēšanās, par Salisberī ķīmiskā ieroča uzbrukumu Lielbritānijā un situāciju Ukrainā un Sīrijā.

Nebanku kredītdevēji pilnveido modeli klientu maksātspējas vērtēšanai

Apstiprinot labas prakses kodeksu, nebanku kreditēšanas nozares uzņēmumi pilnveido modeli klientu maksātspējas vērtēšanai, balstot to uz kredītspējas riska sliekšņiem. Ar kodeksu tiek paplašināts arī to aizņēmēju loks, kuriem nozares uzņēmumi aizdevumus neizsniegs, informē Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija.

Izlemts veikt konservācijas darbus pils vēsturisko liecību saglabāšanai

Rīgas pils atjaunošanas padome šonedēļ sēdē nolēma saglabāt vēsturiskās liecības, paralēli turpinot virzīt pils būvniecību, vēsta VAS Valsts nekustamie īpašumi

Basku separātisti ETA, gatavojoties pašlikvidācijai, atvainojas upuriem

Basku kaujinieku grupējums ETA, kas 50 gadus vardarbīgiem līdzekļiem cīnījies par neatkarīgas basku valsts izveidi Spānijas ziemeļos un Francijas dienvidrietumos, gatavojoties pašlikvidācijai, publiski atvainojies uzbrukumos cietušajiem un to tuviniekiem.

Budžeta pārpalikums 2017.gadā vien Sociālās apdrošināšanas fondam, deficīts – 131,1 miljons eiro

Vispārējās valdības budžeta deficīts par 2017.gadu ir 131,1 miljons eiro jeb 0,5% no iekšzemes kopprodukta, bet konsolidētais bruto parāds – 10,8 miljardi eiro jeb 40,1% no IKP, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie provizoriskie rezultāti.

Jēkabpils domē tiek dalīts pīrāgs, nevis pienākumi; vai tiks mainīta vadība?

Jēkabpils domē norit nesaskaņas deputātu vidū – koalīcijas deputāte Kristīne Ozola skaidro, ka mainīt savu nostāju attiecībā uz koalīcijas atbalstu viņai likusi Jēkabpils domes vadības līdzšinējā rīcība: «Ir bijuši jautājumi, kas pieņemti vienprātīgi domes sēdēs, ir bijuši jautājumi, kur mans viedoklis ir atšķīries. Koalīcijas līgumu es nebiju parakstījusi, bet atbalstīju Ragaiņa ievēlēšanu priekšsēža amatā. Šobrīd esmu nedaudz vīlusies viņa vadības stilā, tāpēc nevaru teikt, ka pilnībā viņu atbalstu.»

Balta: Nezaudējiet modrību pavasarī – garnadži nesmādē pat radiatorus

Šī gada pirmajā ceturksnī izmaksātais atlīdzību apjoms par zādzībām nekustamajos īpašumos, salīdzinot ar to pašu laika periodu pērn, pieaudzis par 73%.

Lietuvas CVK domā konsultēties ar Latviju par politiskajām reklāmām Facebook

Sakarā ar prezidenta, pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanu tuvošanos Lietuvas Centrālā vēlēšanu komisija apsver iespēju konsultēties ar Latviju par politisko reklāmu kontrolēšanu sociālajos tīklos.

Slapjā vasara nākusi par labu Tallinas lidostas rādītājiem

Pasažieru aviopārvadājumu nozarē Igaunijā 2017.gadā novērota izaugsme 19% apmērā, un tās cēloņi esot sliktie laikapstākļi, kas tik ļoti pelti citās nozarēs, kā arī Igaunijas ekonomiskā augšupeja, tā liecina Tallinas lidostas aplēses.

Latvijas Krājbankas administrators martā atguvis 114 800 eiro

Likvidējamās Latvijas Krājbankas administrators šogad martā atguvis 114 823 eiro, kas ir par 16,9% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Maršruts nedēļas nogalei: laivu brauciens, dzīvā mūzika un labs kino

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šīs nedēļas nogales noskaņojumam.

Autovadītāju ievērībai: Plānojot brīvdienu braucienus jārēķinās ar ceļu būvdarbiem

Valsts autoceļu tīklā ir atsākušies remontdarbi un autobraucējiem jārēķinās ar satiksmes ierobežojumiem, kas ieviesti būvdarbu laikā, informē VAS Latvijas Valsts ceļi.

Ekonomikas ministriju un tās iestādes grib pārcelt uz ēku Elizabetes ielā

Ekonomikas ministriju un tās pakļautībā esošās iestādes varētu pārcelt uz ēku Elizabetes ielā 2, Rīgā, kas pazīstama ar nosaukumu Pasaules tirdzniecības centrs Rīga.