bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 11.12.2017 | Vārda dienas: Valdis, Voldemārs, Valdemārs
EstoniaIgaunija

Igaunijas šāvēja tēvs ir Vīlandē respektēta persona

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUIgaunijas šāvēja tēvs Vīlandē ir respektēta persona, kurš ne tikai vada Pālalinnas skolas vecāku padomi, bet arī pašvaldību vēlēšanās startējis no tā paša politiskā spēka saraksta, no kura domē ievēlēts pašreizējais pilsētas mērs.

15 gadus vecais Vahurs, kurš nošāva savu skolotāju Eni Sarapu (56), kopā ar vecākiem dzīvoja Lodi ciematā apmēram 12 km attālumā no skolas. Vietējie iedzīvotāji Latvijas Televīzijas raidījumam de facto stāsta, ka ģimene bijusi ļoti noslēgta. ,«Vectēvs nomira. Ar viņu mēs kopā strādājām. Ar dēlu es tikai sasveicinos un viss. Nesarunājamies. Viņi ir tādi, kā lai to pasaka, norobežojušies no citiem, dzīvo savrupi. Viņi negrib ar apkārtējiem runāties,» atklāj ģimenes kaimiņš Peders.

Vietējie iedzīvotāji tēvu raksturo kā tādu, kurš dažādās situācijās uzskatījis savu viedokli par vienīgo pareizo. Lai gan ģimene bijusi noslēgta, Vahura tēvs pilsētā bijis atpazīstams. Darbojies Pālalinnas skolas vecāku padomē. «Zēna tēvs bija ļoti prominents cilvēks un visi ir viņa draugi. Tāpēc īsti neviens negrib par viņu runāt,» norāda Vīlandē dzīvojošā Jānika Kresa.

Arī raidījums norāda, ka domes administrācija izvairās runāt par Vahura ģimeni. Taču bez uzmanības šajā situācijā nevajadzētu atstāt vēl kādu faktu – Vahura tēvs pašvaldību vēlēšanās startējis no tā paša saraksta, no kura domē ievēlēts pašreizējais Vīlandes mērs Ando Kivibergs. Līdz ar to šādā veidā varētu būt izskaidrojama Kiviberga mazrunība un iedzīvotāju bažas par to, ka šo gadījumu cenšas noklusināt. Arī pati partija norobežojas no apšaudes skolā. Par Tēvzemi un Res Publica apvienības pārstāvis Veiko Lukmans raksta, ka «Vahurs Ruts (tēvam tāds pat vārds kā dēlam, – red.) pašvaldību vēlēšanās startēja no mūsu saraksta, bet viņš nav partijas biedrs. Notikušajam nav nekāda politiskā satura. Tā ir traģēdija.»

Sarapai piemiņas vietas izveidotas gan skolā, gan domē. Domes vadība tās apskatīt ļauj tikai sava pārstāvja klātbūtnē. Ar skolā strādājošajiem sarunas liegtas. Vēloties ātrāk aizmirst notikušo. Tajā pašā laikā daudz par Vahura interesēm stāsta viņa profils sociālo mediju portālā facebook. Līdzās dažādām ieroču fotogrāfijām ir virkne ierakstu. Piemēram, «piedzimis, lai nogalinātu», kā arī «Netiesājiet mani par to, ka esmu kluss. Neviens neplāno slepkavību skaļi.» Ieroči atrodami arī Vahura youtube kontā, kā arī par to viņš runā pusaudžu vidē populārajā vietnē ask.fm. Jautājums tikai, kāpēc neviens iepriekš tam nepievērsa uzmanību? Taču arī Vahura tēva facebook profils norāda uz interesēm par militāro jomu. Turklāt, ja izmeklēšanā noskaidrosies, ka tēva paviršas uzmanības dēļ ierocis nonāca dēla rokās, arī viņam var nākties stāties tiesas priekšā.

Vahurs arī iepriekš bija nonācis likumsargu redzes lokā. Pavasarī policija rīkoja reidu skolā. Toreiz meklēja narkotikas. Vahura somā atrada paštaisītu nazi. Vēlāk policisti tikās ar Vahuru un viņa tēvu, lai izskaidrotu, kāpēc tā nav laba doma, uz skolu nest līdzi paštaisītu nazi. Līdz šim Vahurs nopratināts tikai vienu reizi. Dienu pēc slepkavības Vahurs piedzīvojis nervu sabrukumu un nodots mediķu aprūpē. «Izmeklētājiem viņš pateica, ka viņš saprot, ko ir izdarījis. Viņš atzīst to, ko ir izdarījis. Kad izmeklētājs pajautāja, kas viņu pamudināja uz šādu rīcību, viņš atbildēja, ka, viņaprāt, viņa un skolotājas starpā nebija pārāk labas attiecības. Tieši tas viņu esot pamudinājis uz noziegumu,» pratināšanā notikušo atstāsta Dienvidigaunijas reģiona prokuratūras pārstāve Kristina Kostina. Tajā pašā laikā Vahurs nevienam skolā, ne arī mājās neesot stāstījis par iespējamiem sarežģījumiem ar skolotāju. Līdz ar to apkārtējie neko tādu neesot pamanījuši. Vien to, ka Vahurs neizcēlās ar ļoti labām vācu valodas zināšanām.

Neskatoties uz to, ka Vahurs ir nepilngadīgs, Igaunijas likumdošana paredz to, ka viņam tik un tā var izvirzīt apsūdzību slepkavībā. Maksimālais sods par šādu noziegumu ir līdz pat desmit gadiem ieslodzījumā. Taču jau šobrīd skaidrs, ka Vahura aizstāvība ar saviem publiskajiem izteikumiem vairāk cenšas uzsvērt pusaudža psihiska rakstura problēmas. Piemēram, ka «to darīt pavēlējusi balss galvā». Tas atšķiras no tā, ko Vahurs paudis izmeklētājiem nopratināšanā.

Ref: 102.000.102.8517


Pievienot komentāru

 1. Vita teica:

  sheit jaatiesaa gan teevs gan deels
  kaa var nokljuut ierocis beerna rokaa ja tika pasleepta atsleega taatad nebija pasleepta ja to tik vienkaarshi atrada
  kaada balss teica kur atrodas atsleegas!!
  deels ir vecaaku spogulis un visas taas sekas jaameklee gjimenee
  peec raksta var secinaat ka visi ir ietekmeeti vai iebiedeeti ja neviens par so tragjeediju negrib runaat
  taa nevar buut ka cilveekiem nav sava viedoklja

  +1 0 -1 0

Barometrs: Latvieši Ziemassvētku svinēšanai procentuāli tērē vairāk nekā ziemeļvalstīs, Nīderlandē un Vācijā

Latvijas iedzīvotāji svētku svinēšanai plāno tērēt vidēji 171,97 eiro, kas ir 17% no mājsaimniecību ikmēneša ienākumiem. Latvijas valstī dzīvojošie joprojām gatavi atvēlēt svētku tēriņiem lielāku daļu no saviem ikmēneša ienākumiem nekā teju visās ziemeļvalstīs, Nīderlandē, Vācijā un Horvātijā aptaujātie cilvēki, liecina šī gada Ferratum Ziemassvētku barometra rezultāti.

Lielākā daļa valsts budžeta līdzekļu nākamajam gadam atvēlēta sociālajai aizsardzībai

Veselībai nākamajā gadā novirzīti 11,1% no nākamā gada budžeta, kas kopā ar veselību saistīto izglītību kopumā ir 1 018, 2 miljoni eiro. Savukārt aizsardzībai paredzēts novirzīt 6,4% jeb 574,8 miljonus eiro budžeta līdzekļu, kā arī sabiedriskajai kārtībai – 6,4% jeb 571,2 miljonus eiro, teikts Finanšu ministrijas ziņojumā par nākamā gada valsts budžeta prioritātēm.

Reirs no amata atbrīvo sociālās aprūpes centra Rīga filiāles vadītāju

Labklājības ministrs Jānis Reirs parakstījis rīkojumu par valsts sociālās aprūpes centra Rīga filiāles Rīga vadītājas Marijas Ziņinas atbrīvošanu no amata, norāda Labklājības ministrijā.

NVA: Bezdarba līmenis Latvijā novembrī pieaudzis līdz 6,7%

Novembrī reģistrētā bezdarba līmenis Latvijā pieaudzis līdz 6,7%, kas ir par 0,1 procentpunktu vairāk nekā oktobrī, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras apkopotā informācija.

Loskutovs: Tuvākajiem cilvēkiem ir tiesības slimības gadījumā būt līdzās pacientam

«Cilvēkiem, kas nav reģistrējuši savas attiecības, ir liegtas tiesības vairākās dzīves jomās, tostarp kritiskās situācijās.Šobrīd, ja pacients veselības dēļ pats nespēj pieņemt lēmumu par ārstniecību, to darīt viņa vietā var tikai laulātais vai radinieks, kas ne vienmēr nozīmē viņa interešu pārstāvēšanu un no tā var būt atkarīga pat cilvēka dzīvība,» uzskata Kustības Par! biedrs un Saeimas deputāts Aleksejs Loskutovs.

Slepkavība Mālpilī: Policija aiztur par plānotu slepkavību aizdomās turētu vīrieti

Aizvadītās nedēļas Mālpilī pie kāda uzņēmuma tika atrasts 28 gadus vecs miris vīrietis ar vairākām durtām brūcēm. Izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka noziegumu izdarījis vīrieša paziņa, ar kuru viņam bijis konflikts saistībā ar narkotisko vielu nelikumīgu apriti, informē Valsts policija.

Mamikins pieļauj savas partijas dibināšanu

«Partija Saskaņa ir novērsusies no Latvijas krievu kopienas,» pauž Eiropas Parlamenta deputāts Andrejs Mamikins, kuram Saskaņas vadība ir izteikusi neuzticību. Mamikins tagad dibinās savu sabiedrisko organizāciju, uz kuras bāzes varētu izveidoties arī partija, bet par savu tuvošanos EP deputātes Tatjanas Ždanokas vadītājai Latvijas Krievu savienībai politiķis joprojām runā aplinkus.

Novembrī dzīvokļu piedāvājumu skaits Rīgā kopumā samazinājās par 3,8%

Šā gada novembrī dzīvokļu piedāvājums Rīgā kopumā, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, samazinājās par 3,8% bet piedāvājumu skaits Arco Real Estate analizētajos lielākajos Rīgas mikrorajonos novembrī samazinājās par 7,9%, teikts Arco Real Estate jaunākajā sērijveida dzīvokļu tirgus pārskatā.

Astoņās SEB bankas filiāles tiek mainīti darba laiki

No 2018.gada 2.janvāra SEB bankas filiāles Talsos, Alūksnē, Jelgavā, Siguldā, Madonā un Smiltenē, kā ar finanšu konsultāciju centrs Kuldīgā pāries uz klientiem ērtāku darba laiku.

Ameriks neatdzīst, ka Šlesers viņam bijis «rīkotājs un uzdevumu devējs»

Rīgas vicemērs un Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājs Andris Ameriks «Oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdē noliedza, ka bijušais politiķis Ainārs Šlesers viņam bijis «rīkotājs un uzdevumu devējs».

Pētījums: Liekā daļa skolēnu labprāt padziļināti apgūtu programmēšanu

Katrs devītais datorikas skolotājs vēlētos piedalīties kursos/semināros, kur būtu iespēja apgūt programmēšanas prasmes. Savukārt 79% skolotāju ir pārliecināti, ka papildu mācību materiāli skolēniem radītu vēlmi padziļināti apgūt programmēšanu.

Oktobrī preču ārējās tirdzniecības apgrozījums par 10,3% lielāks nekā pērn

Šī gada oktobrī Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums veidoja 2,31 miljardus eiro, kas faktiskajās cenās bija par 10,3% vairāk nekā 2016. gada oktobrī, tai skaitā preču eksporta vērtība – par 9,7% un importa vērtība – par 10,9% lielāka, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati.

Igaunija turpinās piecu skolas brīvlaiku kārtību, izziņo datumus līdz 2021.gadam

Igaunijas Izglītības un pētniecības ministrija ir izplānojusi un darījusi zināmus skolas brīvlaiku datumus trim mācību gadiem uz priekšu, nolemts arī turpināt jaunieviesto piecu skolas brīvlaiku kārtību.

Veselības dienests: E-veselības līgumu noslēguši jau 83% ģimenes ārstu

Nepilnu mēnesi līdz obligātajam e-veselības sistēmas lietošanas uzsākšanas termiņam - 2018.gada 1.janvārim - jau 83% ģimenes ārstu ir noslēguši līgumu par e-veselības lietošanu. Visaktīvāk līgumi tiek slēgti Vidzemē, šobrīd sasniedzot 96%, vēsta Nacionālais veselības dienests.

KP pieņem lēmumu ļaut Maximai nomāt Irbis A piederošās telpas

Konkurences padome pieņēma lēmumu atļaut SIA Maxima Latvija iegūt tiesības izmantot mazumtirdzniecības telpas SIA Irbis A piederošajā īpašumā Grostonas ielā 1, Rīgā. Pēc ekonomiskās analīzes veikšanas KP paredz, ka plānotais darījums nenodarīs kaitējumu konkurencei.

Tiesībsargs: Jaunā veselības aprūpes saņemšanas kārtība neko būtiski nemainīs

Jaunā veselības aprūpes saņemšanas kārtība neko būtiski nemainīs, tik kritiski par šobrīd Saeimā izskatīšanā esošo Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu intervijā LNT raidījumā 900 sekundes izsakās tiesībsargs Juris Jansons.

Uzņēmēji: Jau tagad trūkst darbaspēka, aicina darba tirgū integrēt ārvalstu studentus

Lielākā daļa jeb 61,2% uzņēmēju jau izjūt problēmas ar kvalificēta darbaspēka atrašanu, bet vairāk nekā piektdaļa paredz, ka tādas drīzumā gaidāmas. No aptaujātajiem komersantiem 79,7% pauž ka atbalsta ārvalstu studentu integrēšanu Latvijas darba tirgū, liecina iegūtie dati no Latvijas lielākā uzņēmēju biedrības Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, aptaujājot 225 uzņēmumu vadītājus.

Atsauc Lactalis zīdaiņu piena pulveri saistībā ar salmonellas uzliesmojumu Francijā

Francijas zīdaiņu piena pulvera ražotājs Lactalis licis daudzviet pasaulē atsaukt tā produkciju saistībā ar bažām par iespējumu salmonellas baktēriju klātbūtni piena pulvera produktos, kuri tiek pārdoti ar zīmoliem Milumel, Picot un Celi.

Dombrovskis: EK piedāvā papildu atbalstu ES dalībvalstīm, kas vēlas iesaistīties eirozonā

Eiropas Komisija piedāvā papildu atbalstu tām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kas vēlas iesaistīties eirozonā, atzīst EK priekšsēdētāja vietnieks eiro un sociālā dialoga jautājumos Valdis Dombrovskis

Cik Latvijai izmaksā vardarbība pret sievietēm?

Ar partneru vardarbību pret sievietēm saistītās izmaksas Latvijā varētu sasniegt 442 miljonus eiro gadā, atsaucoties uz Eiropas dzimumu līdztiesības institūta datiem, norāda Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta vecākā eksperte Viktorija Boļšakova.

Rinkēvičs: Jāveicina mazo komersantu iesaiste starptautiskajā tirdzniecībā

«Ir jāturpina atbalstīt daudzpusējā tirdzniecības sistēma, saglabājot Pasaules Tirdzniecības organizācijas centrālo lomu starptautisko tirdzniecības noteikumu izstrādē un īstenošanā,» uzsver Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

«Eiropas Oskaru» ceremonijā dominē satīriskā drāma «Kvadrāts»

Berlīnē aizvadīta Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšana, kur sešās nominācijās par labāko atzīta Zviedrijas, Dānijas un Vācijas kopražojums «Kvadrāts» par kādu mākslas muzeja darbinieku, kurš piedzīvo grūtības izskaidrot laikmetīgās mākslas darba būtību.

Nekā personīga: OIK saņēmēju vidū lieli Vienotības un ZZS ziedotāji

Pērn Latvenergo iepirka elektrību par paaugstinātu cenu no vairāk nekā 100 atjauno resursu uzņēmumiem, kas elektroenerģiju ražo no biogāzes un biomasas. Uzņēmumu reģistra dati liecina, ka liela daļa šo firmu īpašnieku un pārvaldnieku reizē ir arī valdošo partiju Vienotības, Zaļo un zemnieku savienības un Nacionālās apvienības sponsori, uzsvērts raidījumā Nekā personīga.

LTV: Par Rail Baltica projektu atbildīgā Linuža uzņēmums figurē krāpšanas lietā

Jaunajam Eiropas Dzelzceļa līniju vadītājam Andrim Linužam piederošs uzņēmums iesaistīts kriminālprocesā par krāpšanu un dokumentu viltošanu, saņemot valsts naudu vēja enerģijas iekārtu iegādei. Nominācijas komisijai, kas viņu izraudzījās augstajam amatam, šis fakts neesot bijis zināms.

Ušakovs: Darījumu kvartāls New Hanza veicinās pilsētas attīstību

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs, apmeklējot jaunattīstāmo darījumu un dzīvojamo kvartālu New Hanza, uzsvēris, ka katrs šāds projekts paaugstina dzīves līmeni pilsētā, gan radot jaunas telpas dzīvokļiem un ofisiem, gan veidojot jaunas darbavietas, gan sabiedriski nozīmīgas būves, turklāt arī «pavelk» uz augšu apkārtējās teritorijas.