bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 21.03.2018 | Vārda dienas: Una, Unigunde, Dzelme, Benedikts
EstoniaIgaunija

Igaunijas šāvēja tēvs ir Vīlandē respektēta persona

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUIgaunijas šāvēja tēvs Vīlandē ir respektēta persona, kurš ne tikai vada Pālalinnas skolas vecāku padomi, bet arī pašvaldību vēlēšanās startējis no tā paša politiskā spēka saraksta, no kura domē ievēlēts pašreizējais pilsētas mērs.

15 gadus vecais Vahurs, kurš nošāva savu skolotāju Eni Sarapu (56), kopā ar vecākiem dzīvoja Lodi ciematā apmēram 12 km attālumā no skolas. Vietējie iedzīvotāji Latvijas Televīzijas raidījumam de facto stāsta, ka ģimene bijusi ļoti noslēgta. ,«Vectēvs nomira. Ar viņu mēs kopā strādājām. Ar dēlu es tikai sasveicinos un viss. Nesarunājamies. Viņi ir tādi, kā lai to pasaka, norobežojušies no citiem, dzīvo savrupi. Viņi negrib ar apkārtējiem runāties,» atklāj ģimenes kaimiņš Peders.

Vietējie iedzīvotāji tēvu raksturo kā tādu, kurš dažādās situācijās uzskatījis savu viedokli par vienīgo pareizo. Lai gan ģimene bijusi noslēgta, Vahura tēvs pilsētā bijis atpazīstams. Darbojies Pālalinnas skolas vecāku padomē. «Zēna tēvs bija ļoti prominents cilvēks un visi ir viņa draugi. Tāpēc īsti neviens negrib par viņu runāt,» norāda Vīlandē dzīvojošā Jānika Kresa.

Arī raidījums norāda, ka domes administrācija izvairās runāt par Vahura ģimeni. Taču bez uzmanības šajā situācijā nevajadzētu atstāt vēl kādu faktu – Vahura tēvs pašvaldību vēlēšanās startējis no tā paša saraksta, no kura domē ievēlēts pašreizējais Vīlandes mērs Ando Kivibergs. Līdz ar to šādā veidā varētu būt izskaidrojama Kiviberga mazrunība un iedzīvotāju bažas par to, ka šo gadījumu cenšas noklusināt. Arī pati partija norobežojas no apšaudes skolā. Par Tēvzemi un Res Publica apvienības pārstāvis Veiko Lukmans raksta, ka «Vahurs Ruts (tēvam tāds pat vārds kā dēlam, – red.) pašvaldību vēlēšanās startēja no mūsu saraksta, bet viņš nav partijas biedrs. Notikušajam nav nekāda politiskā satura. Tā ir traģēdija.»

Sarapai piemiņas vietas izveidotas gan skolā, gan domē. Domes vadība tās apskatīt ļauj tikai sava pārstāvja klātbūtnē. Ar skolā strādājošajiem sarunas liegtas. Vēloties ātrāk aizmirst notikušo. Tajā pašā laikā daudz par Vahura interesēm stāsta viņa profils sociālo mediju portālā facebook. Līdzās dažādām ieroču fotogrāfijām ir virkne ierakstu. Piemēram, «piedzimis, lai nogalinātu», kā arī «Netiesājiet mani par to, ka esmu kluss. Neviens neplāno slepkavību skaļi.» Ieroči atrodami arī Vahura youtube kontā, kā arī par to viņš runā pusaudžu vidē populārajā vietnē ask.fm. Jautājums tikai, kāpēc neviens iepriekš tam nepievērsa uzmanību? Taču arī Vahura tēva facebook profils norāda uz interesēm par militāro jomu. Turklāt, ja izmeklēšanā noskaidrosies, ka tēva paviršas uzmanības dēļ ierocis nonāca dēla rokās, arī viņam var nākties stāties tiesas priekšā.

Vahurs arī iepriekš bija nonācis likumsargu redzes lokā. Pavasarī policija rīkoja reidu skolā. Toreiz meklēja narkotikas. Vahura somā atrada paštaisītu nazi. Vēlāk policisti tikās ar Vahuru un viņa tēvu, lai izskaidrotu, kāpēc tā nav laba doma, uz skolu nest līdzi paštaisītu nazi. Līdz šim Vahurs nopratināts tikai vienu reizi. Dienu pēc slepkavības Vahurs piedzīvojis nervu sabrukumu un nodots mediķu aprūpē. «Izmeklētājiem viņš pateica, ka viņš saprot, ko ir izdarījis. Viņš atzīst to, ko ir izdarījis. Kad izmeklētājs pajautāja, kas viņu pamudināja uz šādu rīcību, viņš atbildēja, ka, viņaprāt, viņa un skolotājas starpā nebija pārāk labas attiecības. Tieši tas viņu esot pamudinājis uz noziegumu,» pratināšanā notikušo atstāsta Dienvidigaunijas reģiona prokuratūras pārstāve Kristina Kostina. Tajā pašā laikā Vahurs nevienam skolā, ne arī mājās neesot stāstījis par iespējamiem sarežģījumiem ar skolotāju. Līdz ar to apkārtējie neko tādu neesot pamanījuši. Vien to, ka Vahurs neizcēlās ar ļoti labām vācu valodas zināšanām.

Neskatoties uz to, ka Vahurs ir nepilngadīgs, Igaunijas likumdošana paredz to, ka viņam tik un tā var izvirzīt apsūdzību slepkavībā. Maksimālais sods par šādu noziegumu ir līdz pat desmit gadiem ieslodzījumā. Taču jau šobrīd skaidrs, ka Vahura aizstāvība ar saviem publiskajiem izteikumiem vairāk cenšas uzsvērt pusaudža psihiska rakstura problēmas. Piemēram, ka «to darīt pavēlējusi balss galvā». Tas atšķiras no tā, ko Vahurs paudis izmeklētājiem nopratināšanā.

Ref: 102.000.102.8517


Pievienot komentāru

 1. Vita teica:

  sheit jaatiesaa gan teevs gan deels
  kaa var nokljuut ierocis beerna rokaa ja tika pasleepta atsleega taatad nebija pasleepta ja to tik vienkaarshi atrada
  kaada balss teica kur atrodas atsleegas!!
  deels ir vecaaku spogulis un visas taas sekas jaameklee gjimenee
  peec raksta var secinaat ka visi ir ietekmeeti vai iebiedeeti ja neviens par so tragjeediju negrib runaat
  taa nevar buut ka cilveekiem nav sava viedoklja

  +1 0 -1 0

LLKA: Latvijas piena lopkopji zemo iepirkuma cenu dēļ var tikai izdzīvot, bet ne attīstīties

Latvijas piena lopkopības saimniecības ar pašreizējām piena iepirkuma cenām, kas ir krietni zemākas nekā vidēji Eiropas Savienībā, var tikai izdzīvot, taču ne attīstīties, vēstīja Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas Piena grupas vadītāja Mirdza Feldmane.

Francijā aizturēts eksprezidents Sarkozī par sakariem ar Lībiju

Francijas eksprezidents Nikolā Sarkozī otrdien, 20.martā, aizturēts, lai izmeklētāji varētu viņu nopratināt par iespējamu finansējuma saņemšanu 2007.gada vēlēšanu kampaņai no toreizējā Lībijas vadītāja Muamara Kadāfi.

Latvijā bijis ES sestais mazākais patvēruma lūgumu skaits pret iedzīvotāju skaitu

Latvijā pērn saņemti 182 pirmreizējie patvēruma lūgumi, rēķinot uz miljonu valsts iedzīvotāju, kas ir sestais mazākais rādītājs Eiropas Savienības dalībvalstu vidū, liecina publicētie ES statistikas departamenta Eurostat dati.

Samazinās traktortehnikas vadītāju apliecību kategorijas

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti otrdien, 20.martā, galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Ceļu satiksmes likumā, kas paredz samazināt un tādējādi vienkāršot traktortehnikas vadītāju apliecību kategorijas.

Strautiņš: Investīcijas mājokļos ir neizmantota iespēja

«Investīcijas mājokļos ir neizmantota iespēja, kas pavisam drīz kļūs par nepieciešamību,» iepazīstinot ar Luminor Baltijas ekonomikas jaunāko prognozi, uzsvēra bankas ekonomists Pēteris Strautiņš. «Šobrīd iespējas kreditēšanas kāpumam ir milzīgas. Un tieši mājsaimniecības ar banku starpniecību būs tās, kas galvenokārt nodrošinās finansējumu ieguldījumiem mājokļos.»

LTRK padomes priekšsēdētāja amatā atkārtoti ievēlēts Rostovskis

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras padomes priekšsēdētāja amatā uz nākamo trīs gadu termiņu ievēlēts līdzšinējais LTRK prezidents Aigars Rostovskis.

No 1.novembra Latvijā varēs reģistrēt automašīnas ar stūri labajā pusē

No šī gada 1.novembra Latvijā būs atļauts reģistrēt automašīnas, kurām stūre atrodas labajā pusē. Tāpat kā līdz šim šādām automašīnām būs jāīsteno virkne tehnisko prasību, taču stūres atrašanās puse nebūs jāmaina.

ES piešķir papildu finansējumu izglītības reformu ieviešanai

Izglītības un zinātnes ministrija izstrādājusi grozījumus Ministru kabineta noteikumos par kompetenču pieejā balstīta vispārējās izglītības satura aprobāciju un ieviešanu, palielinot jaunā satura izstrādei un ieviešanai paredzēto finansējumu.

KVV Liepājas metalurga velmētavas kustamo mantu iegādājies Austrijas uzņēmums Smart Stahl

Maksātnespējīgās AS KVV Liepājas metalurgs velmētavas kustamās mantas izsolē uzvarējis Austrijas uzņēmums Smart Stahl GmbH, norāda uzņēmuma administrators Guntars Koris.

Valdība apstiprina Attīstības sadarbības politikas plānu 2018.gadam

Ministru kabinets otrdien, 20.martā, apstiprināja Ārlietu ministrijas sagatavoto Attīstības sadarbības politikas plānu 2018.gadam. Plāns nosaka konkrētus pasākumus Latvijas Attīstības sadarbības politikas pamatnostādņu 2016.-2020.gadam praktiskai ieviešanai.

Pilnveidos likumu, lai jaunuzņēmumiem atvieglotu valsts atbalsta saņemšanu

Lai uz valsts atbalstu varētu pretendēt arvien vairāk jaunuzņēmumu jeb startup, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija otrdien, 20.martā, noslēdza darbu pie grozījumiem Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumā .

Izvērtēs nepieciešamību palielināt gāzes pārvades jaudas starp Latviju un Lietuvu

Biznesa konsultāciju un audita kompānija Ernst & Young Baltic izvērtēs nepieciešamību palielināt gāzes pārvades jaudas starp Latviju un Lietuvu.

Aiztur divus vīriešus ar 140'000 kontrabandas cigarešu

Daugavpilī par tabakas izstrādājumu nelikumīgu pārvietošanu aizturēti divi Latvijas pilsoņi un izņemts 140 000 kontrabandas cigarešu, vēsta Kristīne Pētersone, Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Stratēģiskās attīstības un sabiedrisko attiecību nodaļas galvenā inspektore.

Norvēģijas valdību paglābj tieslietu ministres atkāpšanās

Norvēģijā, cenšoties novērst valdības krišanu, otrdien, 20.martā, no amata atkāpusies tieslietu ministre, kura izsaukusi asu kritiku par izteikumiem, ka opozīcijas partija ir pārāk maiga tās attieksmē pret iespējamiem teroristiem.

Rail Baltica stacijas būvprojekta izstrāde lidostā Rīga izmaksās 4,5 miljonus eiro

Starptautiskajā lidostā Rīga veidojamās Rail Baltica dzelzceļa stacijas, saistītās infrastruktūras un estakādes būvprojekta izstrāde izmaksās 4,5 miljonus eiro, teic Rail Baltica ieviesēja Latvijā Eiropas dzelzceļa līniju valdes loceklis Andris Linužs.

VARAM uzsāk latviešu remigrācijas atbalsta pilotprojektu

Lai uzsāktu mērķtiecīgu darbu latviešu remigrācijas veicināšanai, 2018.gadā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija izveidojusi piecu reģionālo remigrācijas koordinatoru tīklu, ziņo Santa Vaļuma, Ministra padomniece VARAM.

Igaunijas uzņemtam sīrietim patur spēkā cietumsodu par vardarbību pret sievu

Igaunijas krimināllietā, kur Sīrijas pilsonis notiesāts uz desmit gadiem cietumā par miesas bojājumu nodarīšanu savai sievai, Igaunijas Augstākā tiesa noraidījusi viņa sūdzību trešajā tiesas instancē. Jaunietis aizturēšanā atrodas jau vairāk nekā gadu.

Entomologs: Latvijā pēdējos gados aptuveni 5% visu ērču ir inficētas ar encefalītu

Šogad ērces periodiski bijušas aktīvas arī ziemas periodā. Gaisa temperatūrai nedaudz iesilstot, tās kļūst sastopamas aizvien biežāk un tas nozīmē, ka laikus jādomā par ērču encefalīta profilaksi, lai izvairītos no inficēšanās ar bīstamo slimību, atzīmē entomologi.

Latvijas ļaudis ar Putinu sirdī

Krievijas prezidenta vēlēšanās 95% no Latvijā mītošajiem Krievijas pilsoņiem, svētdien, 18.martā, balsoja par Vladimiru Putinu. Vēl lielāks atbalsts Putinam ārzemēs fiksēts vienīgi Krievijas kara bāzē Tadžikistānā – 99%. Kopš 2012.gada Putina atbalstītāju rindas mūsu valstī ievērojami augušas, savus novērojumus izsaka Saeimas deputāts Edvīns Šnore.

Vidējā izmaksātā atlīdzība par Latvijā notikušu CSNg pieaugusi par teju 30%

Pēdējos piecos gados vidējā apdrošināšanas atlīdzība par Latvijā notikušu ceļu satiksmes negadījumu pieaugusi par teju 30%. Tikmēr vidējā atlīdzība par ārvalstīs notikušu CSNg, kurā iesaistīts Latvijā reģistrēts transportlīdzeklis, pēdējo piecu gadu laikā mainījusies nedaudz, liecina Latvijas transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja apkopotā statistika.

SEB: Latvijā mājokļa kredīta ikmēneša maksājumi – vidēji 260 eiro

Pērn SEB banka piešķīrusi iedzīvotājiem mājokļa iegādei vairāk nekā 2 600 aizdevumus par kopējo summu ap 133 miljoniem eiro. Piešķirtā finansējuma apjoms ir par 23% lielāks nekā 2016.gadā. Ņemot vērā rekordzemās procentu likmes, vidējais ikmēneša maksājums pērn piešķirtajiem kredītiem šobrīd ir ap 260 eiro.

Afrinu Sīrijā pametuši 220 000 iedzīvotāji, sācies marodierisms

No Afrinas pilsētas Sīrijas ziemeļos īsi pirms sīriešu kaujinieku ienākšanas tajā bēgļu gaitās devušies ap 220 000 cilvēku. Turcijas atbalstītie kaujinieki, kuri ieņēmuši pilsētu, savukārt sākuši Afrinā nodarboties ar izlaupīšanu.

«Iesālītajai Rīgai» rosina meklēt steidzamu risinājumu

Partijas Latvijas attīstībai Rīgas domes frakcijas deputāts Ansis Ansbergs rosinājis Rīgas domei rast steidzamu risinājumu sāls pārmērīgajam lietojumam ziemas sezonā, kas negatīvi ietekmē gan cilvēku un dzīvnieku veselību, gan ēku, transportlīdzekļu, apstādījumu dzīves ilgumu, vēsta politiskais spēks. 

Kalniete: Visiem ES zemniekiem jānodrošina taisnīga konkurence

Sešpadsmit Eiropas Parlamenta deputāti no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Polijas pirmdien, 19.martā, kopīgi iesniedza priekšlikumus EP rezolūcijai par kopējās lauksaimniecības politikas nākotni – Parlamenta ziņojumā iekļaut prasību no 2021.gada vienādot tiešmaksājumu līmenī visā Eiropā.

Teju 50% Latvijas iedzīvotāju pie zobārsta vēršas tikai tad, kad ir jau parādījušās sāpes

Lai gan cilvēki ļoti labi apzinās, ka mutes veselība ietekmē katra vispārējo veselības stāvokli, tomēr 44% Latvijas iedzīvotāju pie zobārsta vēršas tikai tad, kad ir jau parādījušās sāpes, liecina uzņēmuma Philips veiktā Starptautiskās mutes veselības dienas aptauja.