bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 21.03.2018 | Vārda dienas: Una, Unigunde, Dzelme, Benedikts

Ir apgāzts uzskats, ka smēķēšana samazina stresu - patiesība ir nežēlīgāka

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

1

Ja meklē vēl kādu iemeslu, kādēļ atmest smēķēšanu, iespējams, ka tikko to ieguvi: smēķēšana var nodarīt ne tikai ļaunumu tavām plaušām.

Smēķēšana, iespējams, nomierina tavus nervus saspringtās situācijās, bet vai tu zini, kā tā ietekmē tevi ilgtermiņā, smēķējot katru dienu?

Pretēji plašajam pieņēmumam, ka smēķēšana ļauj atbrīvoties no stresa, smēķētāji 70% gadījumu biežāk (salīdzinoši ar nesmēķētājiem) cieš no depresijas un satraukuma – to norāda jauns britu pētījums.

Londonas Koledžas universitātes un Britu Sirds fonda pētījumā, kas iekļāva 6500 cilvēkus, kuri ir vecāki par 40 gadiem, tika pētīti šo cilvēku smēķēšanas paradumi. Vairāk nekā 18 procenti smēķētāju atzina, ka viņiem ir regulārs, traucējošs satraukums un depresija, salīdzinoši ar 10 procentiem nesmēķētāju un 11,3 procentiem bijušo smēķētāju.

Vēl svarīgāk: cigaretes var būt iemesls satraukumam. Pētījumā tika noskaidrots arī tas, ka bijušie smēķētāji, kuri jau sen atmetuši šo kaitīgo paradumu (precīzāk vismaz gadu vai vairāk) uzrādīja līdzīgus depresijas rādītājus kā tie, kuri nekad nebija smēķējuši. Šis pētījums pierāda, ka smēķēšanas atmešana var būt veids, kādā uzlabot garīgo veselību.

Pieņēmums, ka smēķēšana ļauj atbrīvoties no stresa, ir nepareiza izpratne par pašu smēķēšanas procesu – tas, ko smēķētājs patiesībā piedzīvo, aizdedzinot cigareti, ir pieraduma spēks. Un nedaudz arī atkarība no nikotīna – kad tā deva asinīs ir beigusies, nepieciešama jauna. Jaunas devas iegūšana nomierina atkarību, bet ne garīgo stāvokli.

Bet tikpat labi process, no kā radusies atkarība, varētu nebūt smēķēšana, bet gan košļājamās gumijas košļāšana, burkānu graušana vai kas cits. Kad baudām procesu, no kā mums ir atkarība, mēs atbrīvojamies no mirkļa uzkrātā stresa, tas tā patiešām ir. Bet tas arī viss. Tā nav cigarešu maģija, kas ļauj mums justies labāk.

Ja tu domā, ka smēķēšana palīdz tev regulēt stresu un atbrīvo no tā – tu maldies! Smēķēšana stresu un iespējamo depresiju tikai pastiprina.

Garīgās veselības speciālisti ir kategoriski pret to, ka tiek izmantoti atkarību veicinoši līdzekļi, kad pacienti cenšas cīnīties pret depresiju un satraukumu. Kamēr daudzi cilvēki vēl turas pie vecās idejas – smēķēšana samazina stresu – šī pati ideja var veicināt šo cilvēku emocionālo sabrukumu.

Avots:

zeltene_logo_v13


Pievienot komentāru

 1. Zelda teica:

  A kā, lūdzu, pierādīsiet ka nav pretēji – proti – tie, kuri pēc dabas/tā jau depresīvāki un “slimāki” tiecas smēķēt?

  +1 0 -1 0

  • Valdis teica:

   manuprāt
   pietiek ar to, ka viņu tiekšanās šajā gadījumā dod maldīgus rezultātus; nikotīns kā jebkura cita psihotropa viela radot atkarību atņem iespēju objektīvam pašvērtējumam; tādēļ norādītās procentu atšķirības starp tiem, kas smēķē, nesmēķēja un atmeta smēķēšanu ir gana daiļrunīgas virsraksta tēzei.

   +1 0 -1 0

 2. Es teica:

  Zinu no pieredzes, kad smekeju biju daudz nervozaka, tagad atmetu un man ir pavisam cits dzives prieks, pilnigi piekritu sim petijumam. Un atmest smekesanu man palidzeja kurkuma, 1 tejkaroti kurkumas sajauc silta, bet ne karsta udeni un dzer no ritem un var dzert pat vairakas reizes diena. Kurkuma attira ari plausas un samazina vajadzibu pec uzsmekesanas. Iesaku pameginat, visiem, kas velas atmest smekesanu.

  +1 0 -1 0

 3. Vecpīpe teica:

  Ziniet, mīļie , pareizie un nepareizie…. pēc~ 30 gadiem ar pīpi ,ap 5g.atpakaļ to noliku pie malas, lai sāktu jaunu skaistu dzīvi …problēmas nav mazinājušās,nē iepriekš to bija mazāk, ja godīgi :)

  +1 0 -1 0

 4. Juris teica:

  Es domāju, ka tas ir fakts. Tik pat labi varētu taisīt rakstu: “Ir apgāzts uzskats, ka alkohols risina dzīves problēmas – patiesība ir nežēlīgāka”
  Vispār nikotīns ir stimulants, un smēķēšana “mazina stresu” tik lielā mērā cik apmierina nikotīna atkarību, mazina atkarības rezultātā radušos stresu.

  +1 0 -1 0

Finanšu sektora attīstības padome atbalsta čaulas kompāniju aizliegšanu

Ministru prezidenta Māra Kučinska vadītā Finanšu sektora attīstības padome trešdien, 21.martā, atbalstīja čaulas kompāniju aizliegšanu, norāda Kučinskis.

Latgalē izņemts iespaidīgs šaujamieroču arsenāls; aizturētas astoņas personas

Latgalē Valsts policija izņēmusi plašu šaujamieroču arsenālu un par pretlikumīgu ieroču apriti aizturējusi astoņas personas, vēsta Valsts policijā.

Latvijā darbinieki strādā visilgākās stundas no baltiešiem, tā «Bagāto valstu klubs»

Pētījumā salīdzinot, cik stundas darbam gadā velta strādājošie 35 valstīs, kuras darbojas Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā, secināts, ka vidējais latviešu strādājošais gadā darbam velta 1 910 stundas, kamēr vidējais igaunis darba gaitās pavada mazāk – 1 855 stundas.

VUGD: Cilvēkiem ir interese par ugunsdrošību, bet tai neseko rīcība

Latvijas sabiedrība ir ieinteresēta saņemt informāciju par ugunsdrošību, bet joprojām nav gatava veikt nepieciešamos pasākumus un darbības, lai savu mājokli un apkārtējo vidi padarītu ugunsdrošu, konstatēts pētījumā par iedzīvotāju uzskatiem un attieksmi pret ugunsdrošību.

Vēlas vienotus izsoļu veikšanas nosacījumus radiofrekvenču lietošanai

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir izstrādājusi Noteikumu projektu, kas noteiks vienotu pieeju, ko turpmāk piemērot radiofrekvenču spektra lietošanas tiesību piešķiršanai izsoles kārtībā, vēsta komisijā. 

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā pieaudzis par 3,4%

Šī gada februārī, salīdzinot ar 2017.gada februāri, vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā ir palielinājies par 3,4%.Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 3,9%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas augušas par 3,3%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 2,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Latvijas attīstībai mudina uz Rīgas tiltu ārpuskārtas ekspertīzes veikšanu

Ņemot vērā, ka Vanšu un Zemitāna tilti atrodas pirmsavārijas stāvoklī, partijas Latvijas attīstībai Rīgas domes deputāts Juris Pūce aicinājis Satiksmes departamentu veikt izmaksu aprēķinu visu Rīgas tiltu un satiksmes pārvadu ārkārtas ekspertīzes veikšanai, lai noskaidrotu Rīgas inženiertehnisko būvju tehnisko stāvokli.

Vājais brīvās tirdzniecības zonas regulējums – labvēlīga vide viltotu preču plūsmām

Vairāk nekā 3 500 brīvās tirdzniecības zonas pasaulē ir veicinājušas tirdzniecības ceļu attīstību, savukārt vāja regulējuma dēļ tas kļuva par labvēlīgu vidi viltotu preču plūsmām, liecina Eiropas Savienības intelektuālā īpašuma biroja un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas publicētais pētījums par viltotu preču tirdzniecību brīvajās tirdzniecības zonās.

Krievija vēsta par militārām mācībām Somu līča salās

Krievijas Aizsradzības ministrija pavēstījusi, ka krievu militāristi Somu līcī, kas apskalo Somijas, Krievijas un Igaunijas krastus, īstenojuši mācības, piedaloties taktisko, īpašo uzdevumu vienībām.

Latvijā – rekordzems par nacionālā un rasu naida kurināšanu kriminālprocesu skaits

Drošības policija pagājušā gadā ierosinājusi vien divus kriminālprocesus par nacionālā un rasu naida izraisīšanu, kas ir zemākais rādītājs pēdējo gadu laikā

Lietuvā datorspēļu studiju atvērs britu Lockwood Publishing

Lielbritānijas mobilo datorspēļu izstrādātājs Lockwood Publishing paziņojis par ieceri atvērt savu pirmo ārvalstu studiju Lietuvā, novērtējot šīs jomas uzņēmumu un darbinieku saniegumus Baltijas valstī un plašāk – reģionā.

Ministrs: Latvijā digitalizācijas un e-prasmju jomā būtiski atpaliek no kaimiņvalstīm

Latvijā digitalizācijas un e-prasmju jomā būtiski atpaliek no kaimiņvalstīm un pārējās Eiropas, intervijā Latvijas Radio teic ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

12.Saeima nav izpildījusi pusi no priekšvēlēšanu solījumiem tiesiskuma jomā

Delna un domnīca Providus 2014.gadā no visām 12.Saeimā ievēlētajām partijām ieguva atbalstu tiesiskuma nostiprināšanas rīcības plānam, kurā iekļauti 45 uzdevumi. Organizācijas ir izpētījušas, ka no šiem uzdevumiem pilnīgi vai daļēji ir izpildīta tikai puse: 7 solījumi īstenoti pilnībā un 16 – daļēji.

Kučinskis nav pārliecināts par Burkāna spējām radikāli mainīt dienesta darbu

«Dienesta darbs jāuzlabo radikāli,» sacīja politiķis, «vai to var izdarīt esošais vadītājs [Viesturs Burkāns], par to es neesmu drošs,»  šorīt telekanālā LNT uzsvēra Ministru prezidents Māris Kučinskis, komentējot Latvijas Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta darbu.

Saņemti deviņi pieteikumi uz Kontroles dienesta priekšnieka amatu

Valsts kanceleja ir saņēmusi deviņu kandidātu pieteikumus atklātā konkursā uz Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta priekšnieka amatu.

Kanādā tiecas iegrožot šaujamieroču apriti

Ziemeļamerikā, kur šaujamieroču pieejamība, popularitāte un arī izmantošana slepkavībās ir ievērojami lielāka nekā Eiropas valstīs, Kanādas valdība ierosinājusi pastiprināt šaujamieroču aprites kontroli.

Var uzsākt reģistrāciju Taksometru vadītāju reģistrā

No trešdienas, 21.marta, vieglā transportlīdzekļa vadītājiem, tajā skaitā arī taksometru vadītājiem, ir iespēja uzsākt reģistrāciju Taksometru vadītāju reģistrā gan klātienē kādā no Autotransporta direkcijas nodaļām, gan attālināti, izmantojot e-pakalpojumu sistēmu.

LPS: pašvaldībām pašām jāorganizē darba kārtība

Latvijas Pašvaldību savienības Valdes sēdē pēc pašvaldību lūguma izskatīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas vēstuli, kurā pašvaldības tiek aicinātas pārskatīt savus nolikumus un neierobežot ne debašu ilgumu, ne deputātu jautājumu skaitu.

Pansionātā Rauda tiesībsargs konstatē virkni normatīvo aktu pārkāpumu

Vairākkārt apmeklējot Engures novada domes pansionātu Rauda, Tiesībsarga biroja pārstāvji konstatējuši virkni pārkāpumu, kas ir pretrunā ne tikai ar normatīvajiem aktiem, bet arī pārkāpj cilvēktiesības.

Slovākijas prezidents noraida jauno valdību

Slovākijā turpinoties politiskam saspīlējumam, tās valsts prezidents Andrejs Kiska ir noraidījis viņam piedāvāto jauno valdības sastāvu, uzskatot, ka tas var būt nepiemērots tam, lai objektīvi uzraudzītu pētnieciskā žurnālista un viņa dzīvesbiedres slepkavību.

Rīgas vides aizsardzības fonds plāno īstenot vairākus projektus, tērējot 824 736 eiro

Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas sēdē deputāti apstiprināja Rīgas vides aizsardzības fonda līdzekļu izlietojuma programmu 2018.gada pirmās kārtas projektiem. Kopējā summa pirmās kārtas projektiem plānota 824 736 eiro apmērā.

Rinkēvičs: ES jāstrādā pie regulējuma, lai ar sociālajiem tīkliem nevarētu manipulēt

Eiropas Savienībai ir jāreaģē uz Facebook datu skandālu un jāstrādā pie stingra Eiropas regulējuma, lai ar sociālo tīklu palīdzību nevarētu manipulēt ar cilvēkiem,» uzsver Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Latvijas valsts ceļu peļņa pērn pieaugusi par 8,6%

VAS Latvijas valsts ceļi apgrozījums pērn pēc provizoriskiem datiem sasniedzis 14,529 miljonus eiro, kas ir par 10,3% vairāk nekā 2016.gadā, bet peļņa pieaugusi par 8,6% – līdz 59 485 eiro, liecina LVC publiskotais starpperiodu finanšu pārskats.

LLKA: Latvijas piena lopkopji zemo iepirkuma cenu dēļ var tikai izdzīvot, bet ne attīstīties

Latvijas piena lopkopības saimniecības ar pašreizējām piena iepirkuma cenām, kas ir krietni zemākas nekā vidēji Eiropas Savienībā, var tikai izdzīvot, taču ne attīstīties, vēstīja Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas Piena grupas vadītāja Mirdza Feldmane.

Francijā aizturēts eksprezidents Sarkozī par sakariem ar Lībiju

Francijas eksprezidents Nikolā Sarkozī otrdien, 20.martā, aizturēts, lai izmeklētāji varētu viņu nopratināt par iespējamu finansējuma saņemšanu 2007.gada vēlēšanu kampaņai no toreizējā Lībijas vadītāja Muamara Kadāfi.