bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 22.11.2017 | Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Ir apgāzts uzskats, ka smēķēšana samazina stresu - patiesība ir nežēlīgāka

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

1

Ja meklē vēl kādu iemeslu, kādēļ atmest smēķēšanu, iespējams, ka tikko to ieguvi: smēķēšana var nodarīt ne tikai ļaunumu tavām plaušām.

Smēķēšana, iespējams, nomierina tavus nervus saspringtās situācijās, bet vai tu zini, kā tā ietekmē tevi ilgtermiņā, smēķējot katru dienu?

Pretēji plašajam pieņēmumam, ka smēķēšana ļauj atbrīvoties no stresa, smēķētāji 70% gadījumu biežāk (salīdzinoši ar nesmēķētājiem) cieš no depresijas un satraukuma – to norāda jauns britu pētījums.

Londonas Koledžas universitātes un Britu Sirds fonda pētījumā, kas iekļāva 6500 cilvēkus, kuri ir vecāki par 40 gadiem, tika pētīti šo cilvēku smēķēšanas paradumi. Vairāk nekā 18 procenti smēķētāju atzina, ka viņiem ir regulārs, traucējošs satraukums un depresija, salīdzinoši ar 10 procentiem nesmēķētāju un 11,3 procentiem bijušo smēķētāju.

Vēl svarīgāk: cigaretes var būt iemesls satraukumam. Pētījumā tika noskaidrots arī tas, ka bijušie smēķētāji, kuri jau sen atmetuši šo kaitīgo paradumu (precīzāk vismaz gadu vai vairāk) uzrādīja līdzīgus depresijas rādītājus kā tie, kuri nekad nebija smēķējuši. Šis pētījums pierāda, ka smēķēšanas atmešana var būt veids, kādā uzlabot garīgo veselību.

Pieņēmums, ka smēķēšana ļauj atbrīvoties no stresa, ir nepareiza izpratne par pašu smēķēšanas procesu – tas, ko smēķētājs patiesībā piedzīvo, aizdedzinot cigareti, ir pieraduma spēks. Un nedaudz arī atkarība no nikotīna – kad tā deva asinīs ir beigusies, nepieciešama jauna. Jaunas devas iegūšana nomierina atkarību, bet ne garīgo stāvokli.

Bet tikpat labi process, no kā radusies atkarība, varētu nebūt smēķēšana, bet gan košļājamās gumijas košļāšana, burkānu graušana vai kas cits. Kad baudām procesu, no kā mums ir atkarība, mēs atbrīvojamies no mirkļa uzkrātā stresa, tas tā patiešām ir. Bet tas arī viss. Tā nav cigarešu maģija, kas ļauj mums justies labāk.

Ja tu domā, ka smēķēšana palīdz tev regulēt stresu un atbrīvo no tā – tu maldies! Smēķēšana stresu un iespējamo depresiju tikai pastiprina.

Garīgās veselības speciālisti ir kategoriski pret to, ka tiek izmantoti atkarību veicinoši līdzekļi, kad pacienti cenšas cīnīties pret depresiju un satraukumu. Kamēr daudzi cilvēki vēl turas pie vecās idejas – smēķēšana samazina stresu – šī pati ideja var veicināt šo cilvēku emocionālo sabrukumu.

Avots:

zeltene_logo_v13


Pievienot komentāru

 1. Zelda teica:

  A kā, lūdzu, pierādīsiet ka nav pretēji – proti – tie, kuri pēc dabas/tā jau depresīvāki un “slimāki” tiecas smēķēt?

  +1 0 -1 0

  • Valdis teica:

   manuprāt
   pietiek ar to, ka viņu tiekšanās šajā gadījumā dod maldīgus rezultātus; nikotīns kā jebkura cita psihotropa viela radot atkarību atņem iespēju objektīvam pašvērtējumam; tādēļ norādītās procentu atšķirības starp tiem, kas smēķē, nesmēķēja un atmeta smēķēšanu ir gana daiļrunīgas virsraksta tēzei.

   +1 0 -1 0

 2. Es teica:

  Zinu no pieredzes, kad smekeju biju daudz nervozaka, tagad atmetu un man ir pavisam cits dzives prieks, pilnigi piekritu sim petijumam. Un atmest smekesanu man palidzeja kurkuma, 1 tejkaroti kurkumas sajauc silta, bet ne karsta udeni un dzer no ritem un var dzert pat vairakas reizes diena. Kurkuma attira ari plausas un samazina vajadzibu pec uzsmekesanas. Iesaku pameginat, visiem, kas velas atmest smekesanu.

  +1 0 -1 0

 3. Vecpīpe teica:

  Ziniet, mīļie , pareizie un nepareizie…. pēc~ 30 gadiem ar pīpi ,ap 5g.atpakaļ to noliku pie malas, lai sāktu jaunu skaistu dzīvi …problēmas nav mazinājušās,nē iepriekš to bija mazāk, ja godīgi :)

  +1 0 -1 0

 4. Juris teica:

  Es domāju, ka tas ir fakts. Tik pat labi varētu taisīt rakstu: “Ir apgāzts uzskats, ka alkohols risina dzīves problēmas – patiesība ir nežēlīgāka”
  Vispār nikotīns ir stimulants, un smēķēšana “mazina stresu” tik lielā mērā cik apmierina nikotīna atkarību, mazina atkarības rezultātā radušos stresu.

  +1 0 -1 0

Bosnijas serbu komandieri notiesā par genocīdu Srebrenicā

ANO Starptautiskā Bijušās Dienvidslāvijas Krimināltiesa pasludinājusi bijušo Bosnijas serbu spēku komandieri Radko Mladiču par vainīgu genocīdā un noziegumos pret cilvēci, kas pastrādāti deviņdesmitajos gados, Bosnijas kara laikā.

Tiesībsargs e-veselības sistēmā būtiskus trūkumus nesaskata

Pamatojoties uz Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas iesniegumu, kurā vērsa uzmanību uz nepieciešamību vērtēt Ministru kabineta noteikumus Par vienoto veselības nozares elektronisko informācijas sistēmu, tiesībsargs ierosināja pārbaudes lietu, analizēja atsevišķus E-veselības sistēmas aspektus, kā arī sniedza rekomendācijas, ziņo Tiesībsarga birojā.

Eirozonas ekonomikas pieaugums šogad straujākais pēdējos desmit gados

Eirozonas ekonomikas pieaugums šogad ir straujākais pēdējos desmit gados, norāda Eiropas Komisija Eiropas pusgada rudens priekšlikumu kopumā.

Latvijā pērn bijis straujāks lauksaimniecības izlaides vērtības kritums nekā vidēji ES

Latvijas lauksaimniecības sektora izlaides vērtība pērn bija 1,3 miljardi eiro, kas ir par 8,3% mazāk nekā 2015.gadā, tādējādi reģistrēts straujāks kritums nekā vidēji Eiropas Savienībā kopumā, liecina ES statistikas departamenta Eurostat jaunākie dati.

Šadurskis: Noteikt kritērijus vidusskolai ir atbildīgs solis izglītības kvalitātes celšanai

Lai veicinātu kvalitatīvas izglītības pieejamību skolēniem visā Latvijas teritorijā, tiks noteikts minimāli pieļaujamais bērnu skaitu klasē. To paredz trešdien, 22.novembrī, Saeimā galīgajā lasījumā apstiprinātie grozījumi Izglītības likumā.

Tretjakovam atņem Sočos izcīnīto zelta medaļu, par čempionu kļūst Martins Dukurs

Starptautiskā Olimpiskā komiteja trešdien, 22.novembrī, atņēma Krievijas skeletonistam Aleksandram Tretjakovam 2014.gada Soču olimpiskajās spēlēs izcīnīto zelta medaļu, līdz ar to par olimpisko čempionu kļuvis Latvijas skeletona līderis Martins Dukurs, kurš Sočos palika otrais, bet viņa brālim Tomasam Dukuram pienākas bronzas godalga.

Apstiprināts Saeimas analītisko pētījumu plāns 2018.gadam

Saeimas Prezidijs un Frakciju padome trešdien, 22.novembrī, apstiprināja Saeimas Analītiskajā dienestā veicamo analītisko pētījumu plānu 2018.gadam. Pētījumu izstrādi Analītiskais dienests sāks jau šogad.

Jerošenko: Ušakovs virza neveselīgu politiku, Saskaņa tiek izmantota kā «satelītpartija» Lembergam

«Saskaņas un Aivara Lemberga pakļautībā esošās partijas Zaļo un zemnieku savienība sadarbība ir pastāvējusi vienmēr. Tā tas bija arī pirms Saskaņa parādījās Rīgas domē. Arī Saeimā ir šāda situācija, kaut arī Saskaņa vienmēr atrodas opozīcijā. Tomēr brīžos, kad viens vai otrs jautājums ir svarīgs Lembergam, nav jābūt izcilam politologam, lai ieraudzītu saikni starp šīm partijām. Citreiz šķiet, ka Saskaņa tiek izmantota kā «satelītpartija» Lembergam,» intervijā ar BNN norāda bijušais Saskaņas deputāts, Finansists, uzņēmuma Laika stars īpašnieks Vadims Jerošenko.

Aptauja: Latvijas iedzīvotāji finansiāli vismazāk aizsargātie Baltijā

Vairāk nekā 66% Latvijas iedzīvotājiem, pamatienākumu zaudēšanas gadījumā, draud palikšana bez jebkādiem iztikas līdzekļiem, secināts SEB bankas veiktajā aptaujā. Lielai daļai (39%) nav nekādu uzkrājumu, ko izmantot, zaudējot darbu, bet 17% aptaujāto līdzekļu pietiks ne vairāk kā mēnesim.

Paredz finansiāli atbalstīt radošas personas – autorus vai izpildītājus

Paredz finansiāli atbalstīt radošas personas – autorus vai izpildītājus, tostarp ar atbalsta maksājumiem laika posmā, kad šīs personas negūst ieņēmumus, tostarp pārejošas darba nespējas laikā. 

Par Gaso valdes priekšsēdētāju iecelta Pētersone-Godmane

Par trešdien, 22.novembrī, dibinātā AS Latvijas gāze meitasuzņēmuma AS Gaso valdes priekšsēdētāju iecelta bijusī Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane, liecina Latvijas gāzes paziņojums biržai Nasdaq Riga.

EK pozitīvi novērtē Latvijas 2018.gada budžeta projektu

Atbilstoši Eiropas Komisijas vērtējumam Latvijas sagatavotais 2018.gada budžeta projekts pilnībā atbilst Stabilitātes un izaugsmes pakta nosacījumiem. Saskaņā ar Eiropas Komisijas aprēķiniem gan 2017.gadā, gan 2018.gadā Latvijas vispārējās valdības budžeta strukturālā bilance tiek novērtēta -1,8% no iekšzemes kopprodukta, savukārt 2018.gadā vispārējās valdības budžeta izdevumi pieaug par 7,1 procenta punktiem.

Pieaugot minimālajai algai, no nākamā gada palielinās uzturlīdzekļu apmēru par bērniem

Ņemot vērā, ka minimālā alga nākamgad pieaugs līdz 430 eiro, turpmākajos gados pakāpeniski pieaugs arī no Uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksāto valsts garantēto uzturlīdzekļu apmērs bērniem un pilngadīgām personām, kuras turpina iegūt izglītību Latvijā.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā oktobrī samazinājās par 0,2%

2017.gada oktobrī salīdzinājumā ar septembri ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 0,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis samazinājās par 0,5%, savukārt eksportētajai produkcijai cenu līmenis pieauga par 0,1%.

Vaškevičs Austrijā pret sevi jūtot «skarbu, bet taisnīgu» tiesību sistēmas attieksmi

Kukuļņemšanā apsūdzētais bijušais Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora vietnieks Vladimirs Vaškevičs, kura izdošanu tiesāšanai no Austrijas nesekmīgi cenšas panākt Latvijas varasiestādes, Austrijā pret sevi jūtot «skarbu, bet, paldies Dievam, taisnīgu» tiesību sistēmas attieksmi.

Samazinās mediķu pagarinātā normālā darba laika ilgumu

Turpinot atteikties no noteiktā pagarinātā darba laika mediķiem, Saeima pieņēma grozījumus Ārstniecības likumā. Saskaņā ar grozījumiem tiks samazināts pagarinātā normālā darba laika ilgums, kā arī noteikti tā apmaksas principi 2018. un 2019.gadā.

Antāne: Nepārkrauto Krievijas kravu dēļ Latvija 9 mēnešos zaudējusi teju 50 milj.eiro

Latvijas ekonomika šī gada deviņos mēnešos ir zaudējusi aptuveni 50 miljonus eiro neiegūto Krievijas tranzīta kravu dēļ. Ja gada sākumā asociācijas uzņēmumiem naftas un ogļu kravu nosūtīšanu caur Ventspils ostu Krievijas dzelzceļš apstiprināja 90% apmērā, tad septembra mēnesī tie vairs bija tikai 5%, norāda biedrības BATL prezidente Inga Antāne.

Ziedot.lv: Lai mūsu sirdis ir kā tilts, kas dos cerību Valteram Frīdenbergam

Valters Frīdenbergs ir Latvijā iemīļots mūziķis. Daudzu gadu garumā ar vārdiem Sirds ir kā tilts labdarības akcijās aicinājis palīdzēt smagi slimiem bērniem. Šobrīd palīdzība nepieciešama Valteram pašam, vēsta portāls ziedot.lv.

Elektroauto stilīgs trends vai jaunais pasaules ekonomikas dzinulis?

«Latvijas satiksmē patlaban piedalās ap 350 elektroauto, taču Eiropa ir apņēmusies līdz 2030.gadam lielajās pilsētās uz pusi samazināt ar fosilo degvielu darbināmu mašīnu skaitu. Lai mēs pagūtu tam sagatavoties, laika nemaz nav daudz.»

Sāremā pēta interesi par prāmju satiksmi ar Latviju

Igaunijas lielākās salas pašvaldība vērsusies pie pieciem kuģniecības uzņēmumiem, vai tie nebūtu ieinteresēti uzsākt prāmju satiksmi starp Sāremā un Latviju.

Autovadītāj! Daudzviet uz autoceļiem veidojas apledojums, Kurzemē arī migla

Šorīt uz autoceļiem daudzviet veidojas apledojums, kas apgrūtina braukšanu un atsevišķos rajonos Kurzemē izveidojusies bieza migla. Slidenos ceļa posmus kaisa ar pretslīdes materiāliem. Lai uzlabotu braukšanas apstākļus ceļu uzturēšanas darbos iesaistītas 86 VAS Latvijas autoceļu uzturētājs ziemas dienesta tehnikas vienības, vēsta VAS Latvijas Valsts ceļi.

Latvija šķīrējtiesas procesa ietvaros atguvusi izdevumus 1,2 milj. eiro apmērā

Latvija no Igaunijas uzņēmēja Indreka Kuivallika atguvusi tiesvedības izdevumus 1,28 miljonu eiro apmērā, kas radušies starptautiskās šķīrējtiesas procesā vēja enerģijas ražotāja Winergy lietā, un atgūtie finanšu līdzekļi ir ieskaitīti valsts budžetā.

Igauņu pilsētiņa vilina iedzīvotājus atpakaļ ar SPA Siguldā un 100 eiro balvu

Keilas pilsētiņa, kas atrodas 25 kilometru attālumā no Tallinas, uzsākusi pusotru mēnesi ilgu kampaņu ar mērķi panākt, ka pilsētas iedzīvotāji, kuri deklarējušies Igaunijas galvaspilsētā, lai saņemtu tiesības braukt sabiedriskajā transportā bez maksas, pārdeklarējas atpakaļ savā dzīvesvietā.

Veselības inspekcijā: Novājinātu ārstu resursu dēļ ieilgst ekspertīžu veikšana

Novājinātā ārstu resursa dēļ Veselības inspekcijā ieilgst ekspertīžu veikšana, intervijā telekanāla LNT raidījumam 900 sekundes teic VI vadītāja Indra Dreika.

Bezdarbnieku vidū pieaug gados vecāko cilvēku un personu ar invaliditāti īpatsvars

Kopējais bezdarbnieku skaits valstī pēdējos gados samazinās, taču reģistrēto bezdarbnieku vidū pieaug gados vecāko cilvēku un personu ar invaliditāti īpatsvars, savukārt ilgstošo bezdarbnieku skaits joprojām saglabājas ievērojami augsts un gandrīz nemainīgs.