bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 23.11.2017 | Vārda dienas: Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds
LatviaLatvija

Izstrādā vadlīnijas godīgas komercprakses īstenošanai distances tirdzniecības jomā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Turpinoties straujai elektroniskās tirdzniecības jomas attīstībai, joprojām nozīmīga loma ir tam, kādā veidā preču pārdevēji un pakalpojumu sniedzēji elektroniskajā vidē organizē distances tirdzniecību un nodrošina normatīvo aktu prasību izpildi, uzsver Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC).

Ar mērķi sniegt atbalstu komersantiem, kā arī realizējot Konsultē vispirms principu, PTAC ir izstrādājis vadlīnijas, kuras kalpos kā ceļvedis gan tiem komersantiem, kuriem jau ir interneta veikals, gan tiem, kuri tikai plāno to atvērt.

«Vadlīniju mērķis ir nodrošināt pārdevējiem un pakalpojumu sniedzējiem skaidrojumu par būtiskākajām normatīvo aktu prasībām distances tirdzniecības jomā. Minēto prasību pārzināšana un izpildīšana ir svarīga, lai nodrošinātu patērētāju tiesiskajām interesēm atbilstošu elektroniskās komercijas tirgus vidi, tai skaitā, nepieļaujot negodīgas komercprakses īstenošanu un netaisnīgu līguma noteikumu piedāvāšanu un piemērošanu patērētājiem,» skaidro aizsardzības centrā.

Pēc PTAC pārstāvju paustā, īpaša uzmanība vadlīnijās ir veltīta pirmslīguma informācijas un distances līguma noteikumu nodrošināšanas prasībām, netaisnīgiem līguma noteikumiem un tehnisko noteikumu izpildei. Komercprakses īstenotājam, proti, interneta veikala uzturētājam un pārdevējam interneta veikalā ir pienākums sniegt informāciju par sevi, preces vai pakalpojuma galvenajām īpašībām, galīgo cenu, preces piegādes, apmaksas un līguma izpildes noteikumiem un papildu izmaksām, atteikuma tiesībām, garantiju un atgādinājumu par patērētāja likumīgajām tiesībām, ja prece vai pakalpojums neatbilst līguma noteikumiem, kā arī sūdzību izskatīšanas kārtību.

«Komercprakses īstenotāja sniegtajai informācijai jābūt patiesai un pietiekošai tādā mērā, ka patērētājs, uz to pamatojoties, varētu izdarīt savām interesēm atbilstošu lēmumu par attiecīgās preces vai pakalpojuma pasūtīšanu. Šai informācijai interneta veikalā ir jābūt viegli pieejamai, un pēc distances līguma noslēgšanas, tai kļūstot par noslēgtā distances līguma noteikumiem, ir svarīgi to izsniegt patērētājam patstāvīgā informācijas nesējā,» uzsver centrā.

Tāpat būtiska loma PTAC vadlīnijās ir veltīta arī atteikuma tiesībām, kuras ir piemērojamas, slēdzot distances līgumu un kuru piemērošanas noteikumi un veidlapa ir obligāti sniedzamā pirmslīguma informācija.

«Atteikuma tiesību izmantošanas gadījumā pārdevējam vai pakalpojumu sniedzējam 14 dienu laikā no atteikuma saņemšanas dienas ir jāatmaksā patērētāja veiktie maksājumi, tai skaitā preces piegādes maksa. Tomēr patērētājiem ir jāatceras, ka patērētājs iegādāto preci ir tiesīgs lietot nolūkā, lai noskaidrotu preces raksturu, īpašības un darbību tiktāl, ciktāl to būtu iespējams izdarīt parastā veikalā. Ja prece atteikuma tiesību izmantošanas laikā ir lietota vairāk, patērētājs atteikuma tiesības nezaudē, bet viņam jārēķinās ar to, ka pārdevējs varētu prasīt atlīdzinājumu,» skaidro PTAC.

Savukārt, ja informācija par atteikuma tiesībām nav sniegta, vai tās sniegšana neatbilst normatīvo aktu prasībām, patērētājs nav atbildīgs par preces neatbilstošu vai pārmērīgu lietošanu atteikuma tiesību termiņā, kā arī būtiski pagarinās atteikuma tiesību izmantošanas termiņš – līdz pat vienam gadam un 14 dienām. Pārdevēji un pakalpojumu sniedzēji nav tiesīgi ierobežot patērētāju likumīgo atteikuma tiesību izmantošanu, taču, jāņem vērā, ka normatīvajos aktos ir noteikumi izņēmumu gadījumi, kuros atteikuma tiesības nav izmantojamas.

Ņemot vērā līdzšinējo PTAC pieredzi, uzraugot kolektīvā iepirkšanās interneta veikalus, kā arī ar tiem saistītos patērētāju interešu aizskāruma riskus, vadlīnijās tiek pievērsta uzmanība arī kolektīvās iepirkšanās distances tirdzniecības modelim, uzsverot to, ka kuponu pārdevēji ir atbildīgi par būtiskās informācijas pārbaudīšanu un sniegšanu savās tīmekļvietnēs.

«Vienlaikus par konkrētu komerciālo piedāvājumu saturu un tā atbilstību ir atbildīgi arī attiecīgo preču pārdevēji un pakalpojumu sniedzēji. Runājot par kolektīvo iepirkšanos, nozīmīgi ir norādīt ne tikai kuponu izmantošanas termiņu, bet arī sniegt skaidru un saprotamu informāciju, vai šajā termiņā ir jāsaņem attiecīgais pakalpojums, vai arī šis termiņa nosacījums netiks pārkāpts, ja patērētājs tajā tikai pieteiksies attiecīgā pakalpojuma saņemšanai,» pauž centra pārstāvji.

Minēts arī tas, ka ņemot vērā komplekso tūrisma pakalpojumu specifiku un speciālo regulējumu, komersantiem, piedāvājot patērētājiem kompleksos tūrisma pakalpojumus ir jāņem vērā vairākas būtiskas prasības attiecibā uz aģenta atbildību, pakalpojuma cenu norādīšanu, informācijas norādīšanu un līgumu saņemšanu.

Tāpat PTAC atzīmē, ka svarīgi, lai patērētājs netiktu maldināts par to, kas ietilpst piedāvātajā pakalpojumā, kāda ir cena par kompleksā tūrisma pakalpojumu un kādas ir citas cenas par tūrisma operatora papildus piedāvātajiem pakalpojumiem.

Ref:224.000.103.2784


Pievienot komentāru

Video: Policija meklē iespējamo degvielas zagli

Valsts policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka video redzamais vīrietis, iespējams, 2017.gada rudenī regulāri izdarījis zādzības no degvielas uzpildes stacijām Saulkrastu iecirkņa apkalpojamā teritorijā.

Saeima pieņem nākamā gada budžetu, paredzot būtiski vairāk līdzekļu veselībai un aizsardzībai

Saeima ceturtdien, 23.novembrī, pieņēma nākamā gada valsts budžetu, kurā ieņēmumi plānoti 8,75 miljardu eiro apmērā, bet izdevumi - 8,95 miljardu eiro apmērā. Nākamā gada budžetā lielākais līdzekļu pieaugums ir paredzēts veselības aprūpei, savukārt aizsardzības jomas budžets sasniegs NATO prasītos 2% no iekšzemes kopprodukta.

Ķuzis: 94% gadījumos dzimumnoziegumus paveic bērniem pazīstami cilvēki

Aptuveni puse no seksuālā rakstura noziegumiem, kas ir vērsti pret nepilngadīgajiem, tiek paveikta interneta vidē, preses konferencē par bērnu aizsardzību pret seksuālo vardarbību, teic Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.

Saeima piešķir papildu līdzekļus augstākajai izglītībai

Apstiprinot nākamā gada budžetu un budžeta ietvaru nākamajiem trim gadiem, Saeima piešķīrusi papildu līdzekļus augstākajai izglītībai, trīs gadu periodā paredzot kopumā 906 750 eiro.

Vadītāju digitālais portrets: Teju puse informāciju biznesa lēmumiem iegūst mobilajās ierīcēs

Latvijas uzņēmumu vadītāji aizvien vairāk uzticas mobilajām tehnoloģijām, un nu jau 43% vadītāju, atrodoties ārpus biroja, iegūst lēmumu pieņemšanai nepieciešamo informāciju, pieslēdzoties uzņēmuma sistēmām no viedtālruņa vai planšetdatora.

Mjanma un Bangladeša slēgs vienošanos par simtiem tūkstošu bēgļu atgriešanos

Dienvidaustrumāzijā Mjanma, no kuras šoruden bēgļu gaitās uz Bangladešu devušies vairāk nekā pusmiljons iedzīvotāju, grasās šonedēļ noslēgt ar kaimiņvalsti vienošanos par bēgļu atgriešanos, tikmēr Rietumos pieaug satraukums par iespējamām militāristu pastrādātām zvērībām.

Pusotra mēneša laikā strauji audzis zādzību skaits no privātmājām

Pēdējā pusotra mēneša laikā Rīgas un Zemgales reģionā novērots, ka strauji pieaudzis zādzību skaits no privātmājām. Pēdējā laika tendence liecina, ka daļa zādzību tiek veiktas brīžos, kad saimnieki ir pārradušies mājās un atslēguši signalizāciju, ziņo Valsts policija.

Rīgas dome atgādina: Lai saņemtu samazināto NĪN, dzīvesvietu jādeklarē

Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvalde atgādina - lai 2018.gadā dzīvošanai paredzētajam nekustamajam īpašumam tiktu piemērota samazinātā nekustamā īpašuma nodokļa likme 0,2% - 0,6% no kadastrālās vērtības, tad īpašumā jābūt deklarētai dzīvesvietai.

Apstiprina ES Solidaritātes fonda izmantošanu avansa maksājumiem

Eiropas Parlamenta Budžeta komiteja ir apstiprinājusi EP deputātes Ineses Vaideres virzīto ziņojumu par Eiropas Savienības Solidaritātes fonda izmantošanu avansa maksājumiem 2018.gadā.

BTA: Nepatīkamākos savainojumus cilvēki gūst pavisam ikdienišķās situācijās

Ikdienišķas, šķietami nekaitīgas situācijas nereti mēdz izvērsties nepatīkamos pārdzīvojumos un beigties ar ilgstošu ārstēšanos. AAS BTA Baltic Insurance Company vidēji mēnesī saņem 350 pieteikumus medicīnisko izdevumu atlīdzināšanai pēc visdažādākajiem nelaimes gadījumiem. Oktobrī cilvēki visbiežāk guvuši pirkstu lūzumus, kā arī sasitušies un lauzuši kaulus, krītot no privātmāju jumta vai pārlūzuša trepju pakāpiena.

Atmasko tirdzniecību ar Latvijā un Pasaulē īpaši aizsargātu dzīvnieku izstrādājumiem

Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Valsts policiju pēdējā mēneša laikā pastiprinājusi apdraudēto savvaļas sugu izstrādājumu tirdzniecības kontroli un šajā periodā ir izņemtas dažādas preces, kas veidotas no Latvijā un Pasaulē aizsargātiem dzīvniekiem.

Poļu kuģu būvnieku apsūdz kukuļdošanā Igaunijas ostu pārvaldnieka vadībai

Vadošs Polijas kuģubūves uzņēmuma Remontowa Shipbuilding darbinieks apsūdzēts par to, ka devis kukuļus Igaunijas valsts ostu pārvaldnieka Tallina Sadam bijušiem vadības pārstāvjiem.

Swedbank aptauja: jaunieši vēlas stabilitāti, aug ticība Latvijas darba tirgum

Stabilitāte un ienākumu prognozējamība Latvijas jauniešiem šobrīd ir būtiskākās vērtības, domājot par savu nākotnes darba vietu. Kā liecina Swedbank veiktā jauniešu aptauja*, vairāk nekā puse no studiju vecuma jauniešiem vislabprātāk uzsāktu darba gaitas kādā jau sevi apliecinājušā uzņēmumā.

Igaunijā varēs izmantot Somijas zāļu receptes

Igaunijā no 2018.gada vasaras stāsies spēkā kārtība, kas ļaus valstī izmantot Somijā izrakstītas elektroniskās zāļu receptes.

Par Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāju varētu kļūt Lībiņa-Egnere

Par Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāju varētu kļūt Vienotības deputāte Inese Lībiņa-Egnere, raksta Latvijas Avīze.

Aptauja: Tikai puse no vecākiem runā ar bērniem par seksuālu pāridarījumu riskiem

Par izvairīšanos no seksuālu pāridarījumu riskiem ar saviem bērniem runā tikai 51% vecāku, turklāt pieaugot seksuālas vardarbības riskiem interneta vidē, par tiem ar saviem bērniem runā vien 46% vecāku.liecina Centrs Dardedze aptaujas dati. 

Biržu indeksi pārsvarā krītas, taču naftas cenas pieaug

Divi no trim Amerikas Savienoto Valstu biržu indeksiem trešdien. 22.novembrī, kritās, bet indekss Nasdaq Composite pieauga līdz jaunam rekordam, savukārt ASV dolāra vērtība samazinājās pēc Federālo rezervju bankas sanāksmes, kurā tika runāts par pastāvīgi zemu inflāciju.

Nogalinātās maltiešu žurnālistes tuvinieki iesūdz tiesā policiju

Maltā nogalinātās žurnālistes Dafnes Karuanas Galicijas ģimene ir vērsusies tiesā pret policiju, uzskatot, ka tā neveic objektīvu nozieguma izmeklēšanu.

Eksperts: NĪ darījumu apmērs Latvijā šogad varētu sasniegt 100 miljonus eiro

Komerciālo nekustamo īpašumu darījumu apmērs šogad Baltijā varētu pārsniegt miljardu eiro, bet Latvija gan šajā ziņā ievērojami atpaliek no savām kaimiņvalstīm un darījumu apmērs varētu sasniegt 100 miljonus eiro, stāsta nekustamo īpašumu konsultāciju uzņēmuma Colliers International izpilddirektors Deniss Kairāns.

Ulbrokā atrasti divi miruši cilvēki ar šautām brūcēm; VP uzsākts kriminālprocess

Valsts policija, ierodoties uz izsaukumu Stopiņu novada Ulbrokā, daudzdzīvokļu nama kāpņutelpā konstatēja mirušu sievieti ar šautām brūcēm, savukārt šī paša nama pagalmā tika atrasts miris vīrietis ar šautām brūcēm.

Valdībai ļauj noteikt minimālo skolēnu skaitu vidusskolas klasēs

Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Izglītības likumā, kas paredz iespēju valdībai noteikt minimālo skolēnu skaitu vidusskolas klasēs.

Pārrunā iespējas atjaunot prāmju satiksmi starp Ventspili un Sāremā

Ventspils brīvostas pārvaldē ieradusies Sāremā pašvaldības delegācija, lai ar Ventspils pašvaldības un brīvostas pārstāvjiem pārrunātu iespējas atjaunot prāmju satiksmi starp Sāremā un Ventspili, un to, kā šī procesa veicināšanā varētu iesaistīties abu pušu pašvaldības un ostu pārvaldes.

Saeima samazina PVN Latvijai raksturīgiem dārzeņiem, ogām un augļiem

No nākamā gada Latvijā tiks ieviesta pievienotās vērtības nodokļa samazinātā likme, un to piemēros svaigu augļu, ogu un dārzeņu piegādēm. Samazinātā PVN likme attieksies uz mazgātiem, mizotiem, lobītiem, grieztiem un fasētiem dārzeņiem, augļiem un ogām, bet to nepiemēros, ja šie produkti būs, piemēram, saldēti, sālīti vai kaltēti.

Tbilisi traģiski beidzas pretterorisma reids

Gruzijas galvaspilsētā Tbilisi, drošībniekiem veicot pretterorisma reidu kādā dzīvoklī, izcēlusies apšaude, kurā bojā gājuši trīs iespējamie kaujinieki un viens īpašo uzdevumu vienības karavīrs.

Bosnijas serbu komandieri notiesā par genocīdu Srebrenicā

ANO Starptautiskā Bijušās Dienvidslāvijas Krimināltiesa pasludinājusi bijušo Bosnijas serbu spēku komandieri Radko Mladiču par vainīgu genocīdā un noziegumos pret cilvēci, kas pastrādāti deviņdesmitajos gados, Bosnijas kara laikā.

Jaunākie komentāri