bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 11.12.2017 | Vārda dienas: Valdis, Voldemārs, Valdemārs
LatviaLatvija

Uzņēmēju stāsts: Centieni «izdzīvot» un spēja riskēt Latvijā, uzsākot jaunu biznesu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Sācies gada klusākais laiks – Ziemassvētku cerību laiks. Pār Tukuma pilsētu laižas lēnas sniega pārslas, pilsēta lēnām kļūst balta. Nonākot Pils ielā, visapkārt kluss. Stāvot pie laternas un vērojot sniegpārsliņu deju, tālumā kāds sauc: «Jūs laikam pie mums». BNN dodas aprunāties ar Merci Kafe vadītāju Aniju Rabkeviču (23) un uzņēmuma dibinātāju Rinaldu Pluģi (22), kuri dalās pieredzē, vai jaunie uzņēmēji Latvijā var «izdzīvot».

«Laimīga sagadīšanās»

Ieejot kafejnīcā, skan viegls džezs, visapkārt Ziemassvētku noskaņa. Saruna norisinās tepat, kur apmeklētāji vakariņo. Taujāti, kā abi jaunieši nonāca šajās telpās, viņi stāsta: «To, ka mēs gribam uzņēmumu, zinājām jau trīs gadus atpakaļ. Mēs lolojām savu sapni, izsverot dažādas iespējas. Taču ideja par to, ka uzņēmums būs ēdināšanas jomā, to pat iepriekš iedomāties nevarējām. Mēs vairāk to varētu nosaukt par laimīgu sagadīšanos. Bijām īstajā vietā un īstajā laikā.»

Turpinot, jaunie uzņēmēji stāsta: «Mēs gribējām nostabilizēties, strādāt sev. Mēs gribējām būt savas «laimes kalēji». Atceros, ka ieraudzījām sludinājumu, ka tiek pārdota šī vieta, un sapratām, ka mēs to gribam un mēs to darīsim,» atklāj uzņēmuma pārvaldniece, piebilstot: «Pēc nedēļas mēs pieņēmām lēmumu un pēc divām aktīvi sākām rīkoties.» Tā kā abi jaunieši studē uzņēmējdarbību, viņi nešaubījušies, ka pa abiem tikšot galā.

Jaunie uzņēmēji atklāj, ka viss notika gaismas ātrumā, bija jārīkojas nekavējoties. Neizpalika arī jautājums par finansiālo pusi: «Protams, ka vispirms bija jāsaprot, kur nedēļas laikā varam dabūt paprāvu naudas summu. Saprotot to, ka šis nebija tikai nedaudz lielāks pirkums lielveikalā kā parasti, mēs izsvērām dažādas aizdevuma iespējas, jo bija jārīkojas ātri.»

Par «laimīgu sagadīšanos» uzņēmēji to sauc, jo tas esot bijis izdevīgs darījums. Papildu tam jaunieši skaitījuši savus iekrājumus, finansiāli palīdzējusi arī ģimene, kā arī jaunieši izmantojuši bankas pakalpojumu, ņemot aizdevumu.

Arī iepriekš šajās telpās jau darbojās kafejnīca, jaunie uzņēmēji to pārņēma, īstenojot savu vīziju par šo vietu. Vienlaikus jāatzīst, ka bijušo īpašnieku galvenais nosacījums bijis – nodot šo vietu radošiem cilvēkiem.  «Manuprāt, mēs bijām labākie kandidāti,» uzsver vadītāja, sarunas laikā tamborējot sarkanas jaciņas tējas krūzītēm.

Uzņēmuma dibinātājs lepni noteic: «Jāsaka, ka Anija ir radošais gars, kāda bijusi jau no bērnības, savukārt es vairāk viņu noturu uz zemes. Mēs esam komanda, papildinām viens otru kā sadzīvē, tā biznesā.»

Grūtības..

Pats grūtākais, uzsākot biznesu, esot bijis tas, kā apmeklētājiem pasniegt šīs vietas galveno ideju, kas ir – justies kā mājās, justies īpaši, nesteidzīgi, lai šeit varētu ieturēt maltīti, kā arī strādāt. «Ir grūti savas siltās sajūtas nodot citam, tas, manuprāt, bija visgrūtāk, nemaz nerunājot par papīru kaudzēm un citām tehniskām lietām,» atzīmē Rabkeviča.

«Vēl ir jāsaprot, ka mazpilsētā, it īpaši aukstajā periodā, pilsētā ir tik cilvēku, cik viņi ir, tāpēc jau mēs mēģinām pie katra cilvēka «pieiet» ļoti individuāli, saprotot, ka savu vietu zem saules ir jāizcīna,» pauž uzņēmuma dibinātājs.

Vairāk par ikdienas dzīvi stāsta uzņēmēja: Ikdienā, veicot pasūtījumus piegādātājiem un dodoties iepirkties uz bāzēm vai veikaliem, ir ļoti redzams un jūtams cenu kāpums jeb inflācija, kas ietekmē jebkuru ēdināšanas jomu, tai skaitā arī mūs.

Diemžēl skaudrā patiesība esot tā, ka uzņēmējiem jau nākas meklēt alternatīvas – vietējos ražotājus, aizstājot ar ārvalstu piegādātājiem.

«Mēs ļoti izjūtam, ja mainās cena kādai produktu grupai, kura mums ir svarīga. Tas ir sāpīgais jautājums. Tomēr skarbā un skumjā realitāti ir tā, lai arī cik lieli šīs zemes patrioti mēs būtu, bieži vien nākas paskatīties uz mūsu tuvo kaimiņvalstu piedāvājumu, kas mums diemžēl vai par laimi ir izdevīgāks. Cena tomēr ir svarīga, jo ilgtermiņā mēs gribam arī nopelnīt ne tikai izdzīvot,» vēsta Pluģis.

Kopumā par to, kā jaunajiem uzņēmējiem «izdzīvot» ēdināšanas pakalpojumu jomā, Rabkeviča norāda uz vairākiem kritērijiem, kuri, viņasprāt, būtu jāievēro, tie ir, ievērot elementāras higiēnas prasības, sekot līdzi klientu paradumiem, pieeja pret klientiem, svarīgi ir plānot katru dienu, sekot līdzi izdevumiem, lai tie nepārsniedz ieņēmumus, kā arī nebaidīties riskēt!

Ieņemt savu vietu mazpilsētā

«Es uzskatu, ka mēs esam savā ziņā unikāli šajā pilsētā – Tukumā. Mēs nevaram sevi pielīdzināt citām vietām šai pilsētā, jo ejam uz to, lai mums būtu dažādība. Saprotot to, ka šī ir mazpilsēta, ka gadu garumā cilvēki ir iecienījuši citas vietas, jautājums bija – kā panākt, ka cilvēki nāk arī pie mums,» stāsta uzņēmuma pārvaldniece.

Taujāti par to, ar ko šis uzņēmums ir īpašs šai pilsētā, Rabkeviča stāsta: «Varētu teikt, ka mūsu «odziņa» ir tas, ka mūsu piedāvājumā ir dažādu kultūru ēdieni, mēs iepazīstinām mazpilsētu ar dažādām garšām un ēdiena izskatu.»

Jānorāda, ka uzņēmuma dibinātājs pauž, ka viena no kafejnīcas funkcijām ir klienta izglītošana. «Mēs saprotam, ka ne visiem ir iespēja vairākas reizes gadā aizbraukt tālākos ceļojumos ārpus Latvijas, tāpēc pie mums var kaut uz mirkli izbaudīt, kas ir itāļu pasta vai kārtīga grieķu harčo zupa.»

Dibinātājs atklāj, ka jauniešiem bijusi lieliska iespēja redzēt pasauli, ceļojot. Anijas māsa dzīvo Ņujorkā, tāpēc viņas dzīves bagāžā jau esot diezgan daudz nogaršotu ēdienu, turklāt acis esot apskatījušas dažādu pasaules vietu, ko viņa vēlas nodot saviem apmeklētājiem.

Ilgtermiņa stratēģija – tūrisms

Runājot par to, kā jaunie uzņēmēji raugās uz nākotni, īstenojot ilgtermiņa stratēģiju, viņi stāsta: «Mēs nevaram dzīvot tikai sapņu pasaulē, mēs esam arī reālisti un saprotam, ka ziemas periods ir klusāks, tāpēc ir jāizmanto Latvijas fantastiskais klimats, Tukuma pilsētas priekšrocības, jāattīsta tūrisms.»

«Tā kā biznesu uzsākām vasaras vidū, novērojām pilsētā tūristu uzplaukumu. Lai arī mūsu ilgtermiņa stratēģija ir tūristu piesaiste, nav jau teikts, ka tūristi ir tikai tie, kuri ir ārzemnieki, tāpat ir pietiekami daudz cilvēku, mūsu pašu latvieši, kuri izzina Latvijas pilsētas.»

Uzņēmuma Merci Kafe vadītāja stāsta, ka par tūristu piesaisti domā jau tagad, jo, pēc viņas domām, svarīgi esot rīkoties nekavējoties. «Pēc divu mēnešu biznesa darbības uzsākšanas, mēs piedalījāmies Tukuma pilsētas izsludinātajā konkursā – Radi Tukumam, kur veiksmīgi arī startējām un ieguvām līdzfinansējumu savas idejas realizēšanai, kuras galvenais mērķis ir ēdināšana un tūrisms.»

Viņa atklāj arī to, ka šobrīd projekts esot tapšanas stadijā. Kopā ar tūrisma informācijas centru tiek meklēta informācija un veidots ilgtermiņa plāns, kā parādīt Tukuma pilsētu no citādāka skatu punkta, lai šis projekts būtu interesants ikvienam tās apmeklētājam. «Ceram, ka jau nākamā gada pavasarī, kad arī sāksies aktīvākā tūrisma sezona, šis projekts būs ne tikai uz papīra, bet reāli darbosies.»

Nobeigumā jaunieši noteica: «Mēs novēlam katram uzņēmējam Latvijā spēku un izturību. Mēs vēlam to, lai cilvēki atgrieztos Latvijā un atrastu savu vietu darba tirgū.»

Ref: 225.000.103.3008


Pievienot komentāru

Barometrs: Latvieši Ziemassvētku svinēšanai procentuāli tērē vairāk nekā ziemeļvalstīs, Nīderlandē un Vācijā

Latvijas iedzīvotāji svētku svinēšanai plāno tērēt vidēji 171,97 eiro, kas ir 17% no mājsaimniecību ikmēneša ienākumiem. Latvijas valstī dzīvojošie joprojām gatavi atvēlēt svētku tēriņiem lielāku daļu no saviem ikmēneša ienākumiem nekā teju visās ziemeļvalstīs, Nīderlandē, Vācijā un Horvātijā aptaujātie cilvēki, liecina šī gada Ferratum Ziemassvētku barometra rezultāti.

Lielākā daļa valsts budžeta līdzekļu nākamajam gadam atvēlēta sociālajai aizsardzībai

Veselībai nākamajā gadā novirzīti 11,1% no nākamā gada budžeta, kas kopā ar veselību saistīto izglītību kopumā ir 1 018, 2 miljoni eiro. Savukārt aizsardzībai paredzēts novirzīt 6,4% jeb 574,8 miljonus eiro budžeta līdzekļu, kā arī sabiedriskajai kārtībai – 6,4% jeb 571,2 miljonus eiro, teikts Finanšu ministrijas ziņojumā par nākamā gada valsts budžeta prioritātēm.

Reirs no amata atbrīvo sociālās aprūpes centra Rīga filiāles vadītāju

Labklājības ministrs Jānis Reirs parakstījis rīkojumu par valsts sociālās aprūpes centra Rīga filiāles Rīga vadītājas Marijas Ziņinas atbrīvošanu no amata, norāda Labklājības ministrijā.

NVA: Bezdarba līmenis Latvijā novembrī pieaudzis līdz 6,7%

Novembrī reģistrētā bezdarba līmenis Latvijā pieaudzis līdz 6,7%, kas ir par 0,1 procentpunktu vairāk nekā oktobrī, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras apkopotā informācija.

Loskutovs: Tuvākajiem cilvēkiem ir tiesības slimības gadījumā būt līdzās pacientam

«Cilvēkiem, kas nav reģistrējuši savas attiecības, ir liegtas tiesības vairākās dzīves jomās, tostarp kritiskās situācijās.Šobrīd, ja pacients veselības dēļ pats nespēj pieņemt lēmumu par ārstniecību, to darīt viņa vietā var tikai laulātais vai radinieks, kas ne vienmēr nozīmē viņa interešu pārstāvēšanu un no tā var būt atkarīga pat cilvēka dzīvība,» uzskata Kustības Par! biedrs un Saeimas deputāts Aleksejs Loskutovs.

Slepkavība Mālpilī: Policija aiztur par plānotu slepkavību aizdomās turētu vīrieti

Aizvadītās nedēļas Mālpilī pie kāda uzņēmuma tika atrasts 28 gadus vecs miris vīrietis ar vairākām durtām brūcēm. Izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka noziegumu izdarījis vīrieša paziņa, ar kuru viņam bijis konflikts saistībā ar narkotisko vielu nelikumīgu apriti, informē Valsts policija.

Mamikins pieļauj savas partijas dibināšanu

«Partija Saskaņa ir novērsusies no Latvijas krievu kopienas,» pauž Eiropas Parlamenta deputāts Andrejs Mamikins, kuram Saskaņas vadība ir izteikusi neuzticību. Mamikins tagad dibinās savu sabiedrisko organizāciju, uz kuras bāzes varētu izveidoties arī partija, bet par savu tuvošanos EP deputātes Tatjanas Ždanokas vadītājai Latvijas Krievu savienībai politiķis joprojām runā aplinkus.

Novembrī dzīvokļu piedāvājumu skaits Rīgā kopumā samazinājās par 3,8%

Šā gada novembrī dzīvokļu piedāvājums Rīgā kopumā, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, samazinājās par 3,8% bet piedāvājumu skaits Arco Real Estate analizētajos lielākajos Rīgas mikrorajonos novembrī samazinājās par 7,9%, teikts Arco Real Estate jaunākajā sērijveida dzīvokļu tirgus pārskatā.

Astoņās SEB bankas filiāles tiek mainīti darba laiki

No 2018.gada 2.janvāra SEB bankas filiāles Talsos, Alūksnē, Jelgavā, Siguldā, Madonā un Smiltenē, kā ar finanšu konsultāciju centrs Kuldīgā pāries uz klientiem ērtāku darba laiku.

Ameriks neatdzīst, ka Šlesers viņam bijis «rīkotājs un uzdevumu devējs»

Rīgas vicemērs un Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājs Andris Ameriks «Oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdē noliedza, ka bijušais politiķis Ainārs Šlesers viņam bijis «rīkotājs un uzdevumu devējs».

Pētījums: Liekā daļa skolēnu labprāt padziļināti apgūtu programmēšanu

Katrs devītais datorikas skolotājs vēlētos piedalīties kursos/semināros, kur būtu iespēja apgūt programmēšanas prasmes. Savukārt 79% skolotāju ir pārliecināti, ka papildu mācību materiāli skolēniem radītu vēlmi padziļināti apgūt programmēšanu.

Oktobrī preču ārējās tirdzniecības apgrozījums par 10,3% lielāks nekā pērn

Šī gada oktobrī Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums veidoja 2,31 miljardus eiro, kas faktiskajās cenās bija par 10,3% vairāk nekā 2016. gada oktobrī, tai skaitā preču eksporta vērtība – par 9,7% un importa vērtība – par 10,9% lielāka, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati.

Igaunija turpinās piecu skolas brīvlaiku kārtību, izziņo datumus līdz 2021.gadam

Igaunijas Izglītības un pētniecības ministrija ir izplānojusi un darījusi zināmus skolas brīvlaiku datumus trim mācību gadiem uz priekšu, nolemts arī turpināt jaunieviesto piecu skolas brīvlaiku kārtību.

Veselības dienests: E-veselības līgumu noslēguši jau 83% ģimenes ārstu

Nepilnu mēnesi līdz obligātajam e-veselības sistēmas lietošanas uzsākšanas termiņam - 2018.gada 1.janvārim - jau 83% ģimenes ārstu ir noslēguši līgumu par e-veselības lietošanu. Visaktīvāk līgumi tiek slēgti Vidzemē, šobrīd sasniedzot 96%, vēsta Nacionālais veselības dienests.

KP pieņem lēmumu ļaut Maximai nomāt Irbis A piederošās telpas

Konkurences padome pieņēma lēmumu atļaut SIA Maxima Latvija iegūt tiesības izmantot mazumtirdzniecības telpas SIA Irbis A piederošajā īpašumā Grostonas ielā 1, Rīgā. Pēc ekonomiskās analīzes veikšanas KP paredz, ka plānotais darījums nenodarīs kaitējumu konkurencei.

Tiesībsargs: Jaunā veselības aprūpes saņemšanas kārtība neko būtiski nemainīs

Jaunā veselības aprūpes saņemšanas kārtība neko būtiski nemainīs, tik kritiski par šobrīd Saeimā izskatīšanā esošo Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu intervijā LNT raidījumā 900 sekundes izsakās tiesībsargs Juris Jansons.

Uzņēmēji: Jau tagad trūkst darbaspēka, aicina darba tirgū integrēt ārvalstu studentus

Lielākā daļa jeb 61,2% uzņēmēju jau izjūt problēmas ar kvalificēta darbaspēka atrašanu, bet vairāk nekā piektdaļa paredz, ka tādas drīzumā gaidāmas. No aptaujātajiem komersantiem 79,7% pauž ka atbalsta ārvalstu studentu integrēšanu Latvijas darba tirgū, liecina iegūtie dati no Latvijas lielākā uzņēmēju biedrības Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, aptaujājot 225 uzņēmumu vadītājus.

Atsauc Lactalis zīdaiņu piena pulveri saistībā ar salmonellas uzliesmojumu Francijā

Francijas zīdaiņu piena pulvera ražotājs Lactalis licis daudzviet pasaulē atsaukt tā produkciju saistībā ar bažām par iespējumu salmonellas baktēriju klātbūtni piena pulvera produktos, kuri tiek pārdoti ar zīmoliem Milumel, Picot un Celi.

Dombrovskis: EK piedāvā papildu atbalstu ES dalībvalstīm, kas vēlas iesaistīties eirozonā

Eiropas Komisija piedāvā papildu atbalstu tām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kas vēlas iesaistīties eirozonā, atzīst EK priekšsēdētāja vietnieks eiro un sociālā dialoga jautājumos Valdis Dombrovskis

Cik Latvijai izmaksā vardarbība pret sievietēm?

Ar partneru vardarbību pret sievietēm saistītās izmaksas Latvijā varētu sasniegt 442 miljonus eiro gadā, atsaucoties uz Eiropas dzimumu līdztiesības institūta datiem, norāda Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta vecākā eksperte Viktorija Boļšakova.

Rinkēvičs: Jāveicina mazo komersantu iesaiste starptautiskajā tirdzniecībā

«Ir jāturpina atbalstīt daudzpusējā tirdzniecības sistēma, saglabājot Pasaules Tirdzniecības organizācijas centrālo lomu starptautisko tirdzniecības noteikumu izstrādē un īstenošanā,» uzsver Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

«Eiropas Oskaru» ceremonijā dominē satīriskā drāma «Kvadrāts»

Berlīnē aizvadīta Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšana, kur sešās nominācijās par labāko atzīta Zviedrijas, Dānijas un Vācijas kopražojums «Kvadrāts» par kādu mākslas muzeja darbinieku, kurš piedzīvo grūtības izskaidrot laikmetīgās mākslas darba būtību.

Nekā personīga: OIK saņēmēju vidū lieli Vienotības un ZZS ziedotāji

Pērn Latvenergo iepirka elektrību par paaugstinātu cenu no vairāk nekā 100 atjauno resursu uzņēmumiem, kas elektroenerģiju ražo no biogāzes un biomasas. Uzņēmumu reģistra dati liecina, ka liela daļa šo firmu īpašnieku un pārvaldnieku reizē ir arī valdošo partiju Vienotības, Zaļo un zemnieku savienības un Nacionālās apvienības sponsori, uzsvērts raidījumā Nekā personīga.

LTV: Par Rail Baltica projektu atbildīgā Linuža uzņēmums figurē krāpšanas lietā

Jaunajam Eiropas Dzelzceļa līniju vadītājam Andrim Linužam piederošs uzņēmums iesaistīts kriminālprocesā par krāpšanu un dokumentu viltošanu, saņemot valsts naudu vēja enerģijas iekārtu iegādei. Nominācijas komisijai, kas viņu izraudzījās augstajam amatam, šis fakts neesot bijis zināms.

Ušakovs: Darījumu kvartāls New Hanza veicinās pilsētas attīstību

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs, apmeklējot jaunattīstāmo darījumu un dzīvojamo kvartālu New Hanza, uzsvēris, ka katrs šāds projekts paaugstina dzīves līmeni pilsētā, gan radot jaunas telpas dzīvokļiem un ofisiem, gan veidojot jaunas darbavietas, gan sabiedriski nozīmīgas būves, turklāt arī «pavelk» uz augšu apkārtējās teritorijas.