bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 18.02.2018 | Vārda dienas: Kintija, Kora
LatviaLatvija

Uzņēmēju stāsts: Centieni «izdzīvot» un spēja riskēt Latvijā, uzsākot jaunu biznesu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Sācies gada klusākais laiks – Ziemassvētku cerību laiks. Pār Tukuma pilsētu laižas lēnas sniega pārslas, pilsēta lēnām kļūst balta. Nonākot Pils ielā, visapkārt kluss. Stāvot pie laternas un vērojot sniegpārsliņu deju, tālumā kāds sauc: «Jūs laikam pie mums». BNN dodas aprunāties ar Merci Kafe vadītāju Aniju Rabkeviču (23) un uzņēmuma dibinātāju Rinaldu Pluģi (22), kuri dalās pieredzē, vai jaunie uzņēmēji Latvijā var «izdzīvot».

«Laimīga sagadīšanās»

Ieejot kafejnīcā, skan viegls džezs, visapkārt Ziemassvētku noskaņa. Saruna norisinās tepat, kur apmeklētāji vakariņo. Taujāti, kā abi jaunieši nonāca šajās telpās, viņi stāsta: «To, ka mēs gribam uzņēmumu, zinājām jau trīs gadus atpakaļ. Mēs lolojām savu sapni, izsverot dažādas iespējas. Taču ideja par to, ka uzņēmums būs ēdināšanas jomā, to pat iepriekš iedomāties nevarējām. Mēs vairāk to varētu nosaukt par laimīgu sagadīšanos. Bijām īstajā vietā un īstajā laikā.»

Turpinot, jaunie uzņēmēji stāsta: «Mēs gribējām nostabilizēties, strādāt sev. Mēs gribējām būt savas «laimes kalēji». Atceros, ka ieraudzījām sludinājumu, ka tiek pārdota šī vieta, un sapratām, ka mēs to gribam un mēs to darīsim,» atklāj uzņēmuma pārvaldniece, piebilstot: «Pēc nedēļas mēs pieņēmām lēmumu un pēc divām aktīvi sākām rīkoties.» Tā kā abi jaunieši studē uzņēmējdarbību, viņi nešaubījušies, ka pa abiem tikšot galā.

Jaunie uzņēmēji atklāj, ka viss notika gaismas ātrumā, bija jārīkojas nekavējoties. Neizpalika arī jautājums par finansiālo pusi: «Protams, ka vispirms bija jāsaprot, kur nedēļas laikā varam dabūt paprāvu naudas summu. Saprotot to, ka šis nebija tikai nedaudz lielāks pirkums lielveikalā kā parasti, mēs izsvērām dažādas aizdevuma iespējas, jo bija jārīkojas ātri.»

Par «laimīgu sagadīšanos» uzņēmēji to sauc, jo tas esot bijis izdevīgs darījums. Papildu tam jaunieši skaitījuši savus iekrājumus, finansiāli palīdzējusi arī ģimene, kā arī jaunieši izmantojuši bankas pakalpojumu, ņemot aizdevumu.

Arī iepriekš šajās telpās jau darbojās kafejnīca, jaunie uzņēmēji to pārņēma, īstenojot savu vīziju par šo vietu. Vienlaikus jāatzīst, ka bijušo īpašnieku galvenais nosacījums bijis – nodot šo vietu radošiem cilvēkiem.  «Manuprāt, mēs bijām labākie kandidāti,» uzsver vadītāja, sarunas laikā tamborējot sarkanas jaciņas tējas krūzītēm.

Uzņēmuma dibinātājs lepni noteic: «Jāsaka, ka Anija ir radošais gars, kāda bijusi jau no bērnības, savukārt es vairāk viņu noturu uz zemes. Mēs esam komanda, papildinām viens otru kā sadzīvē, tā biznesā.»

Grūtības..

Pats grūtākais, uzsākot biznesu, esot bijis tas, kā apmeklētājiem pasniegt šīs vietas galveno ideju, kas ir – justies kā mājās, justies īpaši, nesteidzīgi, lai šeit varētu ieturēt maltīti, kā arī strādāt. «Ir grūti savas siltās sajūtas nodot citam, tas, manuprāt, bija visgrūtāk, nemaz nerunājot par papīru kaudzēm un citām tehniskām lietām,» atzīmē Rabkeviča.

«Vēl ir jāsaprot, ka mazpilsētā, it īpaši aukstajā periodā, pilsētā ir tik cilvēku, cik viņi ir, tāpēc jau mēs mēģinām pie katra cilvēka «pieiet» ļoti individuāli, saprotot, ka savu vietu zem saules ir jāizcīna,» pauž uzņēmuma dibinātājs.

Vairāk par ikdienas dzīvi stāsta uzņēmēja: Ikdienā, veicot pasūtījumus piegādātājiem un dodoties iepirkties uz bāzēm vai veikaliem, ir ļoti redzams un jūtams cenu kāpums jeb inflācija, kas ietekmē jebkuru ēdināšanas jomu, tai skaitā arī mūs.

Diemžēl skaudrā patiesība esot tā, ka uzņēmējiem jau nākas meklēt alternatīvas – vietējos ražotājus, aizstājot ar ārvalstu piegādātājiem.

«Mēs ļoti izjūtam, ja mainās cena kādai produktu grupai, kura mums ir svarīga. Tas ir sāpīgais jautājums. Tomēr skarbā un skumjā realitāti ir tā, lai arī cik lieli šīs zemes patrioti mēs būtu, bieži vien nākas paskatīties uz mūsu tuvo kaimiņvalstu piedāvājumu, kas mums diemžēl vai par laimi ir izdevīgāks. Cena tomēr ir svarīga, jo ilgtermiņā mēs gribam arī nopelnīt ne tikai izdzīvot,» vēsta Pluģis.

Kopumā par to, kā jaunajiem uzņēmējiem «izdzīvot» ēdināšanas pakalpojumu jomā, Rabkeviča norāda uz vairākiem kritērijiem, kuri, viņasprāt, būtu jāievēro, tie ir, ievērot elementāras higiēnas prasības, sekot līdzi klientu paradumiem, pieeja pret klientiem, svarīgi ir plānot katru dienu, sekot līdzi izdevumiem, lai tie nepārsniedz ieņēmumus, kā arī nebaidīties riskēt!

Ieņemt savu vietu mazpilsētā

«Es uzskatu, ka mēs esam savā ziņā unikāli šajā pilsētā – Tukumā. Mēs nevaram sevi pielīdzināt citām vietām šai pilsētā, jo ejam uz to, lai mums būtu dažādība. Saprotot to, ka šī ir mazpilsēta, ka gadu garumā cilvēki ir iecienījuši citas vietas, jautājums bija – kā panākt, ka cilvēki nāk arī pie mums,» stāsta uzņēmuma pārvaldniece.

Taujāti par to, ar ko šis uzņēmums ir īpašs šai pilsētā, Rabkeviča stāsta: «Varētu teikt, ka mūsu «odziņa» ir tas, ka mūsu piedāvājumā ir dažādu kultūru ēdieni, mēs iepazīstinām mazpilsētu ar dažādām garšām un ēdiena izskatu.»

Jānorāda, ka uzņēmuma dibinātājs pauž, ka viena no kafejnīcas funkcijām ir klienta izglītošana. «Mēs saprotam, ka ne visiem ir iespēja vairākas reizes gadā aizbraukt tālākos ceļojumos ārpus Latvijas, tāpēc pie mums var kaut uz mirkli izbaudīt, kas ir itāļu pasta vai kārtīga grieķu harčo zupa.»

Dibinātājs atklāj, ka jauniešiem bijusi lieliska iespēja redzēt pasauli, ceļojot. Anijas māsa dzīvo Ņujorkā, tāpēc viņas dzīves bagāžā jau esot diezgan daudz nogaršotu ēdienu, turklāt acis esot apskatījušas dažādu pasaules vietu, ko viņa vēlas nodot saviem apmeklētājiem.

Ilgtermiņa stratēģija – tūrisms

Runājot par to, kā jaunie uzņēmēji raugās uz nākotni, īstenojot ilgtermiņa stratēģiju, viņi stāsta: «Mēs nevaram dzīvot tikai sapņu pasaulē, mēs esam arī reālisti un saprotam, ka ziemas periods ir klusāks, tāpēc ir jāizmanto Latvijas fantastiskais klimats, Tukuma pilsētas priekšrocības, jāattīsta tūrisms.»

«Tā kā biznesu uzsākām vasaras vidū, novērojām pilsētā tūristu uzplaukumu. Lai arī mūsu ilgtermiņa stratēģija ir tūristu piesaiste, nav jau teikts, ka tūristi ir tikai tie, kuri ir ārzemnieki, tāpat ir pietiekami daudz cilvēku, mūsu pašu latvieši, kuri izzina Latvijas pilsētas.»

Uzņēmuma Merci Kafe vadītāja stāsta, ka par tūristu piesaisti domā jau tagad, jo, pēc viņas domām, svarīgi esot rīkoties nekavējoties. «Pēc divu mēnešu biznesa darbības uzsākšanas, mēs piedalījāmies Tukuma pilsētas izsludinātajā konkursā – Radi Tukumam, kur veiksmīgi arī startējām un ieguvām līdzfinansējumu savas idejas realizēšanai, kuras galvenais mērķis ir ēdināšana un tūrisms.»

Viņa atklāj arī to, ka šobrīd projekts esot tapšanas stadijā. Kopā ar tūrisma informācijas centru tiek meklēta informācija un veidots ilgtermiņa plāns, kā parādīt Tukuma pilsētu no citādāka skatu punkta, lai šis projekts būtu interesants ikvienam tās apmeklētājam. «Ceram, ka jau nākamā gada pavasarī, kad arī sāksies aktīvākā tūrisma sezona, šis projekts būs ne tikai uz papīra, bet reāli darbosies.»

Nobeigumā jaunieši noteica: «Mēs novēlam katram uzņēmējam Latvijā spēku un izturību. Mēs vēlam to, lai cilvēki atgrieztos Latvijā un atrastu savu vietu darba tirgū.»

Ref: 225.000.103.3008


Pievienot komentāru

LTV: KNAB veicis kratīšanu Latvijas Bankas prezidenta darbavietā un privātīpašumā

Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča darbavietā un privātīpašumā Langstiņos Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs piektdien, 16.februārī, veicis kratīšanu, liecina LTV Ziņu dienesta rīcībā esošā informācija.

Sprūds savācis rekordlielo drošības naudu un atbrīvots no apcietinājuma

Izspiešanā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijā apsūdzētajam bijušajam maksātnespējas administratoram Mārim Sprūdam izdevies divu dienu laikā savākt un iemaksāt pusmiljona eiro lielo drošības naudu, līdz ar to viņš tika atbrīvots no apcietinājuma un atstāja Rīgas Centrālcietumu.

Pērn iedzīvotāji Rimi nodevuši 13 tonnu izlietoto bateriju un mazās elektrotehnikas

Pagājušā gada laikā Rimi veikalos Latvijas iedzīvotāji pārstrādei nodevuši 13 tonnas izlietoto bateriju un mazās elektronikas, liecina Latvijas Zaļais punkts apkopotā informācija.

VARAM opozīcijas pusē; Ventspils domei jāpārskata daudzo komisiju nepieciešamība

Ventspils pilsētas domes opozīcijas deputāti šā gada sākumā vērsās ar iesniegumu atbildīgajā Vides un reģionālās attīstības ministrijā, lūdzot izvērtēt Ventspils pilsētas pašvaldības darbības likumību attiecībā uz komisiju un padomju izveidošanu un to locekļu iecelšanu. Kļuvis zināms, ka VARAM opozīcijas deputātu prasību atzinusi par pamatotu.

Eksperts: Eiropa neizbēgami sāk zaudēt savu pozīciju pasaulē

Eiropa neizbēgami sāk zaudēt savu pozīciju pasaulē kā liels ekonomikas centrs, Latvijas Universitātes forumu cikla Latvijas formula 2050. Attīstības scenāriji otrajā forumā Latvijas attīstības ārējie faktori teic LU asociētais profesors Daunis Auers.

BKUS nesteidz atbalstīt ideju par Ainažu pievienošanu slimnīcai

Lai varētu iesaistīt Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu bērnu psihoneiroloģiskās slimnīcas Ainaži pacientu veselības aprūpē, nepieciešami risinājumi vairākās jomās, pauž BKUS slimnīcas valdes locekle Zane Straume.

Skeletonists Martins Dukurs paliek bez Phjončhanas olimpisko spēļu medaļas

Planētas titulētākais skeletonists Martins Dukurs piektdien pieļāva rupjas kļūdas pēdējā braucienā un palika bez medaļas Phjončhanas olimpiskajās spēlēs, sacensības noslēdzot ceturtajā vietā, kamēr viņa brālis Tomass Dukurs ieņēma piekto vietu.

VID pērn ēdināšanas uzņēmumos konstatējis pārkāpumus 169 pārbaudēs

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu kontroles pārvalde pērn 212 ēdināšanas pakalpojumu uzņēmumiem veica 989 kontroles pasākumus, tajā skaitā tika veiktas 182 tematiskās pārbaudes 125 nodokļu maksātājiem.

Krievijas tūristi arvien biežāk izvēlas Sieviešu dienu svinēt Rīgā

Lai nodrošinātu ievērojami pieaugušo pieprasījumu autobusu biļetēm no Krievijas uz Latviju nedēļā, kad tiek svinēts 8.marts, autobusu pārvadātājs Lux Express nodrošinās papildreisus no Sanktpēterburgas uz Rīgu.

FKTK veiks papildizmeklēšanu ABLV Bank; bankai nav noteikti darbības ierobežojumi

Finanšu un kapitāla tirgus komisija dažu nedēļu laikā veiks papildizmeklēšanu ABLV Bank un atkarībā no tās rezultātiem pieņems lēmumus par banku, teic komisijas vadītājs Pēters Putniņš, vienlaikus informējot, ka komisija nav ABLV Bank noteikusi darbības ierobežojumus.

Microsoft ievieš jaunu programmu jaunuzņēmumu atbalstam

Microsoft atvēris jaunu atbalsta programmu jaunuzņēmumiem Microsoft for Startups, kas būs pieejama visā pasaulē, tostarp arī Latvijā.

Pētniece: Gadā varētu mantot valsts fondēto pensiju līdzekļus 6-7 milj. eiro apmērā

Ņemot vērā darbaspējīgā vecumā mirušo iedzīvotāju skaitu, šobrīd gadā viņu tuvinieki varētu mantot valsts fondēto pensiju līdzekļus sešu līdz septiņu miljonu eiro apmērā, intervijā Rīta panorāma teic Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultāte lektore, pētniece Līga Leitāne.

Atrod Igaunijas jūras ledus avārijas pēdējo upuri

Deviņas dienas pēc tam, kad Igaunijas dienvidrietumos, Baltijas jūras ledū ielūza mikroautobuss ar sešiem cilvēkiem, ir izdevies atrast pēdējā bojāgājušā līķi.

Jaunā partija Laiks Pārmaiņām Ventspilī dibina Kurzemes reģionālo nodaļu

Ventspilī ceturtdien, 15.februārī tika nodibināta politiskās partijas Laiks Pārmaiņām Kurzemes reģionālā nodaļa. Par tās vadītāju ievēlēja partijas valdes locekli Alīnu Rugini, BNN vēsta politiskais spēks.

Igaunijā vēlas vienkāršot iedzīvotāju ienākuma nodokli, ieviest 500 eiro neapliekamus ikmēneša ienākumus

Igaunijā būtu jāvienkāršo esošā iedzīvotāju ienākuma nodokļa iekasēšanas kārtība, uzskata divas Igaunijas valdības partijas un lielākais opozīcijas spēks, reformisti, tomēr domas dalās par to, kā saglabāt budžeta ieņēmumus esošajā līmenī. Opozīcijā strādājošā Reformu partija arī vēlas ieviest ienākumu apmēru, 6 000 eiro gadā, kas netiek aplikts ar nodokli un attiecas uz visiem pelnītājiem bez ierobežojuma.

Ievestā benzīna apmērs pērn sarucis par 8,8%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums pagājušajā gadā samazinājies par 8,8% salīdzinājumā ar 2016.gadu, bet dīzeļdegviela ievesta par 6,1% mazāk, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Pētījums: Kopējā laimes sajūta Latvijā rekordzema

Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju jūtas laimīgi. Lai arī tas ir labs rādītājs, tomēr joprojām novērojams vispārējās laimes sajūtas kritums, liecina mobilo sakaru operatora Amigo un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS ceturtā Latvijas iedzīvotāju laimes mērījuma Amigo laimes indekss rezultāti.

Sārts: Tuvojoties vēlēšanām, bažas saistītas ar tālāku varas un tautas atdalīšanos

Saistībā ar rudenī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām lielākās bažas ir par tālāku varas un tautas atdalīšanos, un uzticības līmeni starp šiem diviem elementiem, raidījumā 900 sekundes norāda NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts.

Kases aparātu lietotājus aicina neuzķerties uz provokācijām

Saistībā ar CHD zīmola kases aparātiem publiskajā telpā sāk parādīties maldinoša informācija, kas uzņēmējos rada nepamatotu satraukumu. Visticamāk, tā tiek izplatīta apzināti, lai kāds savās biznesa interesēs izdarītu spiedienu uz Valsts ieņēmumu dienestu, BNN skaidro dienestā.

Instagram pakļaujas Krievijas interneta cenzora prasībām

Krievijas prezidenta vēlēšanu gaisotnē sociālais tīkls Instagram izpildījis Krievijas interneta cenzūras iestādes prasību un valsts teritorijā ir liedzis piekļuvi ierakstiem, kas saistīti ar pārmetumiem augsta līmeņa korupcijā, ko paudis krievu opozicionārs Aleksejs Navaļnijs.

Delna aicina nekavējoties izmeklēt apgalvojumus par bankas ABLV iesaisti naudas atmazgāšanā

Amerikas Savieno Valstu Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcijas ierosinājums piemērot sankcijas bankai ABLV par iesaistīšanos naudas atmazgāšanā un amatpersonu kukuļošanā nav pārsteigums un signalizē par akūtu nepieciešamību turpināt pilnveidot izmeklējošo un uzraugošo iestāžu spējas novērst naudas atmazgāšanu caur Latviju, uzskata Biedrība Sabiedrība par atklātību - Delna.

Kredītu reģistrā ziņas par 721 100 personām ar spēkā esošām saistībām

Kredītu reģistrā pagājušā gada beigās bija ziņas par 721 100 personām ar spēkā esošām saistībām, kas ir par 0,7% vairāk nekā 2016.gada beigās, noskaidrots Latvijas Bankā, kas reģistru izveidojusi.

ASV par skolas slepkavībām aizdomās turētais padsmitnieks atzinis savu vainu

Dienu pēc šaušanas sarīkošanas skolā Floridas štatā Amerikas Savienotajās Valstīs, kur nonāvēti 17 cilvēki, uzbrukuma pastrādāšanā atzinies aizdomās turētais 19 gadus vecais Nikolass Kruss.

Reidā atklāj, ka daļa taksometru šoferu brauc bez derīgām tiesībām

Valsts ieņēmumu dienests un Rīgas pašvaldības policija veikuši kopīgu reidu, pārbaudot taksometru pakalpojumu sniedzējus. Kopā 48 kontrolbraucienos konstatēts 81 pārkāpums.