bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 21.03.2018 | Vārda dienas: Una, Unigunde, Dzelme, Benedikts
LatviaLatvija

Kā izvēlēties vispiemērtotāko dezodorantu; konsultē ekspertes

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Apmēram trīs miljoni sviedru dziedzeru, kuri atrodas visā ķermenī, rada tādu parādību kā svīšana.   Kā izvēlēties sev piemērotāku līdzekli pret svīšanu un kas ir jāņem vērā, lai mazinātu sviedru smaku, konsultē Apotheka aptieku tīkla sertificēta farmaceite Ivanda Krastiņa un Lāzerklīnika dermatoveneroloģe Dr. Ināra Stepanova.

«Nepatīkamā aromāta cēlonis ir mikroorganismi, kas «pārtiek» no sviedriem, radot uz ādas bioķīmiskus savienojumus – sviedru smaku. Svīšanu un sviedru smaku var regulēt ar dažādiem līdzekļiem, piemeklējot sev vispiemērotāko. Kā izvēlēties sev piemērotāku līdzekli pret svīšanu un kas ir jāņem vērā, lai mazinātu sviedru smaku,» konsultē speciālistes.

Pretsviedru līdzekļu veidi

Speciālistes norāda, ka pretsviedru līdzekļu klāsts ir milzīgs, tāpat kā arī to piedāvātās iedarbības funkcijas un ķermeņa vietas, kurām ir domāti šie līdzekļi. Tradicionālie dezodoranti ir maigas iedarbības līdzekļi, kas pārsvarā paredzēti tikai sasvīduša ķermeņa aromāta īslaicīgai maskēšanai. Lai to panāktu, dezodorantu sastāvā iekļauj organismam pēc iespējas nekaitīgākas smaržvielas un augu ekstraktus.

Tāpat uzsvērts, ka antibakteriāliem dezodorantiem papildus pievienotas antibakteriālas piedevas – bakterocīdi, kam piemīt spēja pārveidot, sadalīt vai iznīcināt nepatīkamo aromātu izraisošās baktērijas. Antibakteriālie dezodoranti, kuru sastāvā ir triklozanoms, savu iedarbību uzsāk tikai pēc pilnīgas iesūkšanās ādā, tāpēc tos rekomendē uzklāt jau vakarā, tūlīt pēc dušas. Antiperspiranti ir ievērojami spēcīgākas iedarbības līdzekļi, jo tajos iekļautas īpašas vielas ar mērķi uz laiku samazināt sviedru izdalīšanos.

«Tas pārsvarā tiek panākts, sastāvā iekļaujot dažādu metālu sāļus, visvairāk alumīnija hlorhidrātu vai alumīnija un cirkonija sāļu kompleksu, kas sašaurina sviedru dziedzeru izvadkanālus vai aizsprosto tos ar īpašiem gļotu korķiem. Parasti vasaras laikā izvēlas antipersperantus, jo tie sniedz spēcīgāku iedarbību, savukārt ziemas periodā izvēlas dezodorantus,» skaidro ekspertes.

Higiēna un pretsviedru līdzekļu lietošana

Pirms tiek lietoti pretsviedru līdzekļi, jāparūpējas par higiēnu, lai izskaustu vidi baktēriju veidošanai. Ieteicams regulāri mazgāties, pievēršot īpašu vērību tām vietām, kuras svīst visvairāk. Mijiedarbībā ar saules stariem, karstumu un citiem sviedru izdalīšanos veicinošiem apstākļiem, var rasties ādas kairinājums. Ja ādā ir iekaisuma pazīmes vai mikrobrūcītes, pretsviedru līdzeklis var radīt papildu kairinājumu, iesaka speciālistes.

Turpinot, viņas norāda: «Ieteicams atturēties no pretsviedru līdzekļa lietošanas tūlīt pēc vaksācijas. Tā vietā var izvēlēties antibakteriālas ziepes vai dezinficējošu augu tinktūru. Izvēloties pretsviedru līdzekli, jāņem vērā dezodoranta un antiperspiranta iedarbības atšķirības. Dezodorants cenšas apturēt baktēriju veidošanos un, pateicoties smaržvielām, kādu laiku nomāc nepatīkamo aromātu. Spirts, kas ir gandrīz visos dezodorantos, ir spēcīgs antibakteriāls līdzeklis, tas sausina ādu. Savukārt antiperspiranti nomāc sviedru izdalīšanos. Satur cinka sāļus, kas, saskaroties ar sviedriem, iedarbojas uz sviedru dziedzeriem, tos savelkot un noslēdzot.»

Kāju dezodoranti

Speciālistes atzīmē, ka kāju svīšanu veicina dažādi faktori – nepietiekama vai nepareiza kāju kopšana, pārāk cieši, noslēgti apavi, fizioloģiskas īpatnības un dažādas infekcijas. Piemēram, sēnīte, kas izpaužas ne tikai kā nieze vai nolobījusies āda, bet arī kā pastiprināta kāju svīšana ar īpaši nepatīkamu smaku. Lai apturētu vai vismaz mazinātu šo nepatīkamo parādību, no sākuma jāpievērš uzmanība savu kāju regulārai kopšanai.

«Ja svīšana ir īpaši izteikta, antiperspiranti ir efektīvāki. Tomēr jāņem vērā, ka nav ieteicama to ilgstoša lietošana. Regulāri nomācot sviedru dziedzeru darbību, rezultātā var rasties citas veselības problēmas. Ja pareiza, regulāra kāju mazgāšana un apstrādāšana ar aptiekās nopērkamajiem bezrecepšu līdzekļiem stāvokli neuzlabo, obligāti jākonsultējas ar ārstu. Tas var būt gan ģimenes ārsts, gan dermatologs,» pauž speciālistes.

Alerģiska iedarbība

Vienlaikus speciālistes komentē par alerģisko iedarbību, kas var rasties, izmantojot pretsviedru līdzekļus: «Kontaktdermatīts ir visbiežāk sastopamā pretsviedru līdzekļu izraisītā alerģiskā reakcija, kas izpaužas kā ādas nieze, apsārtums, ādas sausums, lobīšanās, ādas krāsas maiņa. Visbiežāk alerģiju izraisa konservanti vai aromatizatori, kuri nereti atrodas pretsviedru līdzekļos, taču alergēns var būt arī jebkura cita viela.»

Turpinot, speciālistes norāda: «Alerģiju var izraisīt pat jutīgai ādai paredzēts dezodorants. Alerģijas blakus parādības ir redzamas aptuveni desmit līdz 14 dienas pēc līdzekļa lietošanas uzsākšanas, lai gan ādas reakcija var arī parādīties pēc vairākiem mēnešiem. Kontaktdermatītam līdzīgas izpausmes ir raksturīgas vairākām ādas sēnīšu slimībām un, lai pēc iespējas efektīvāk ārstētu šo slimību, noteikti ir jāvēršas pie dermatologa.»

Kā uzsver Dr. Stepanova, «pirmais solis ceļā uz veselīgu ādu un izvairīšanos no pastiprinātas svīšanas, ir rūpes par savu higiēnu, jo neviens no līdzekļiem neglābs pilnībā. Būtiski ir arī atcerēties, ka svīšana ir fizioloģisks process, kas ir vajadzīgs, lai nodrošinātu normālu ķermeņa termoregulāciju. Bieži vien cilvēki pieļauj kļūdas, lietojot pretsviedru līdzekļus, piemēram, pirms sporta nodarbībām vai pirms došanās pirtī. Šādos gadījumos ne vien netiek nodrošināta nepieciešamā ķermeņa termoregulācija, bet tas var izraisīt ādas iekaisumu ar ievērojamiem blakusefektiem.»

Ref: 225.000.103.1694


Pievienot komentāru

Finanšu sektora attīstības padome atbalsta čaulas kompāniju aizliegšanu

Ministru prezidenta Māra Kučinska vadītā Finanšu sektora attīstības padome trešdien, 21.martā, atbalstīja čaulas kompāniju aizliegšanu, norāda Kučinskis.

Latgalē izņemts iespaidīgs šaujamieroču arsenāls; aizturētas astoņas personas

Latgalē Valsts policija izņēmusi plašu šaujamieroču arsenālu un par pretlikumīgu ieroču apriti aizturējusi astoņas personas, vēsta Valsts policijā.

Latvijā darbinieki strādā visilgākās stundas no baltiešiem, tā «Bagāto valstu klubs»

Pētījumā salīdzinot, cik stundas darbam gadā velta strādājošie 35 valstīs, kuras darbojas Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā, secināts, ka vidējais latviešu strādājošais gadā darbam velta 1 910 stundas, kamēr vidējais igaunis darba gaitās pavada mazāk – 1 855 stundas.

VUGD: Cilvēkiem ir interese par ugunsdrošību, bet tai neseko rīcība

Latvijas sabiedrība ir ieinteresēta saņemt informāciju par ugunsdrošību, bet joprojām nav gatava veikt nepieciešamos pasākumus un darbības, lai savu mājokli un apkārtējo vidi padarītu ugunsdrošu, konstatēts pētījumā par iedzīvotāju uzskatiem un attieksmi pret ugunsdrošību.

Vēlas vienotus izsoļu veikšanas nosacījumus radiofrekvenču lietošanai

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir izstrādājusi Noteikumu projektu, kas noteiks vienotu pieeju, ko turpmāk piemērot radiofrekvenču spektra lietošanas tiesību piešķiršanai izsoles kārtībā, vēsta komisijā. 

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā pieaudzis par 3,4%

Šī gada februārī, salīdzinot ar 2017.gada februāri, vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā ir palielinājies par 3,4%.Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 3,9%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas augušas par 3,3%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 2,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Latvijas attīstībai mudina uz Rīgas tiltu ārpuskārtas ekspertīzes veikšanu

Ņemot vērā, ka Vanšu un Zemitāna tilti atrodas pirmsavārijas stāvoklī, partijas Latvijas attīstībai Rīgas domes deputāts Juris Pūce aicinājis Satiksmes departamentu veikt izmaksu aprēķinu visu Rīgas tiltu un satiksmes pārvadu ārkārtas ekspertīzes veikšanai, lai noskaidrotu Rīgas inženiertehnisko būvju tehnisko stāvokli.

Vājais brīvās tirdzniecības zonas regulējums – labvēlīga vide viltotu preču plūsmām

Vairāk nekā 3 500 brīvās tirdzniecības zonas pasaulē ir veicinājušas tirdzniecības ceļu attīstību, savukārt vāja regulējuma dēļ tas kļuva par labvēlīgu vidi viltotu preču plūsmām, liecina Eiropas Savienības intelektuālā īpašuma biroja un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas publicētais pētījums par viltotu preču tirdzniecību brīvajās tirdzniecības zonās.

Krievija vēsta par militārām mācībām Somu līča salās

Krievijas Aizsradzības ministrija pavēstījusi, ka krievu militāristi Somu līcī, kas apskalo Somijas, Krievijas un Igaunijas krastus, īstenojuši mācības, piedaloties taktisko, īpašo uzdevumu vienībām.

Latvijā – rekordzems par nacionālā un rasu naida kurināšanu kriminālprocesu skaits

Drošības policija pagājušā gadā ierosinājusi vien divus kriminālprocesus par nacionālā un rasu naida izraisīšanu, kas ir zemākais rādītājs pēdējo gadu laikā

Lietuvā datorspēļu studiju atvērs britu Lockwood Publishing

Lielbritānijas mobilo datorspēļu izstrādātājs Lockwood Publishing paziņojis par ieceri atvērt savu pirmo ārvalstu studiju Lietuvā, novērtējot šīs jomas uzņēmumu un darbinieku saniegumus Baltijas valstī un plašāk – reģionā.

Ministrs: Latvijā digitalizācijas un e-prasmju jomā būtiski atpaliek no kaimiņvalstīm

Latvijā digitalizācijas un e-prasmju jomā būtiski atpaliek no kaimiņvalstīm un pārējās Eiropas, intervijā Latvijas Radio teic ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

12.Saeima nav izpildījusi pusi no priekšvēlēšanu solījumiem tiesiskuma jomā

Delna un domnīca Providus 2014.gadā no visām 12.Saeimā ievēlētajām partijām ieguva atbalstu tiesiskuma nostiprināšanas rīcības plānam, kurā iekļauti 45 uzdevumi. Organizācijas ir izpētījušas, ka no šiem uzdevumiem pilnīgi vai daļēji ir izpildīta tikai puse: 7 solījumi īstenoti pilnībā un 16 – daļēji.

Kučinskis nav pārliecināts par Burkāna spējām radikāli mainīt dienesta darbu

«Dienesta darbs jāuzlabo radikāli,» sacīja politiķis, «vai to var izdarīt esošais vadītājs [Viesturs Burkāns], par to es neesmu drošs,»  šorīt telekanālā LNT uzsvēra Ministru prezidents Māris Kučinskis, komentējot Latvijas Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta darbu.

Saņemti deviņi pieteikumi uz Kontroles dienesta priekšnieka amatu

Valsts kanceleja ir saņēmusi deviņu kandidātu pieteikumus atklātā konkursā uz Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta priekšnieka amatu.

Kanādā tiecas iegrožot šaujamieroču apriti

Ziemeļamerikā, kur šaujamieroču pieejamība, popularitāte un arī izmantošana slepkavībās ir ievērojami lielāka nekā Eiropas valstīs, Kanādas valdība ierosinājusi pastiprināt šaujamieroču aprites kontroli.

Var uzsākt reģistrāciju Taksometru vadītāju reģistrā

No trešdienas, 21.marta, vieglā transportlīdzekļa vadītājiem, tajā skaitā arī taksometru vadītājiem, ir iespēja uzsākt reģistrāciju Taksometru vadītāju reģistrā gan klātienē kādā no Autotransporta direkcijas nodaļām, gan attālināti, izmantojot e-pakalpojumu sistēmu.

LPS: pašvaldībām pašām jāorganizē darba kārtība

Latvijas Pašvaldību savienības Valdes sēdē pēc pašvaldību lūguma izskatīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas vēstuli, kurā pašvaldības tiek aicinātas pārskatīt savus nolikumus un neierobežot ne debašu ilgumu, ne deputātu jautājumu skaitu.

Pansionātā Rauda tiesībsargs konstatē virkni normatīvo aktu pārkāpumu

Vairākkārt apmeklējot Engures novada domes pansionātu Rauda, Tiesībsarga biroja pārstāvji konstatējuši virkni pārkāpumu, kas ir pretrunā ne tikai ar normatīvajiem aktiem, bet arī pārkāpj cilvēktiesības.

Slovākijas prezidents noraida jauno valdību

Slovākijā turpinoties politiskam saspīlējumam, tās valsts prezidents Andrejs Kiska ir noraidījis viņam piedāvāto jauno valdības sastāvu, uzskatot, ka tas var būt nepiemērots tam, lai objektīvi uzraudzītu pētnieciskā žurnālista un viņa dzīvesbiedres slepkavību.

Rīgas vides aizsardzības fonds plāno īstenot vairākus projektus, tērējot 824 736 eiro

Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas sēdē deputāti apstiprināja Rīgas vides aizsardzības fonda līdzekļu izlietojuma programmu 2018.gada pirmās kārtas projektiem. Kopējā summa pirmās kārtas projektiem plānota 824 736 eiro apmērā.

Rinkēvičs: ES jāstrādā pie regulējuma, lai ar sociālajiem tīkliem nevarētu manipulēt

Eiropas Savienībai ir jāreaģē uz Facebook datu skandālu un jāstrādā pie stingra Eiropas regulējuma, lai ar sociālo tīklu palīdzību nevarētu manipulēt ar cilvēkiem,» uzsver Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Latvijas valsts ceļu peļņa pērn pieaugusi par 8,6%

VAS Latvijas valsts ceļi apgrozījums pērn pēc provizoriskiem datiem sasniedzis 14,529 miljonus eiro, kas ir par 10,3% vairāk nekā 2016.gadā, bet peļņa pieaugusi par 8,6% – līdz 59 485 eiro, liecina LVC publiskotais starpperiodu finanšu pārskats.

LLKA: Latvijas piena lopkopji zemo iepirkuma cenu dēļ var tikai izdzīvot, bet ne attīstīties

Latvijas piena lopkopības saimniecības ar pašreizējām piena iepirkuma cenām, kas ir krietni zemākas nekā vidēji Eiropas Savienībā, var tikai izdzīvot, taču ne attīstīties, vēstīja Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas Piena grupas vadītāja Mirdza Feldmane.

Francijā aizturēts eksprezidents Sarkozī par sakariem ar Lībiju

Francijas eksprezidents Nikolā Sarkozī otrdien, 20.martā, aizturēts, lai izmeklētāji varētu viņu nopratināt par iespējamu finansējuma saņemšanu 2007.gada vēlēšanu kampaņai no toreizējā Lībijas vadītāja Muamara Kadāfi.