bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 21.11.2017 | Vārda dienas: Andis, Zeltīte
LatviaLatvija

Kāda ir vidēji vienam bērnam piederošu rotaļlietu kastes vērtība?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Vairāk nekā puse (60%) vecāku atzīst, ka viņu mājās bērniem ir praktiski tikai veikalā iegādātas rotaļlietas, liecina vecāku medija Māmiņu klubs veiktās aptaujas rezultāti.

Aptaujā noskaidrots, ka 38% gadījumu vienam bērnam piederošu mantu kastes vērtība ir 100 – 300 eiro robežās. 25% vecāku atzīmējuši, ka viņu bērnu mantu kastes ir līdz 100 eiro vērta. 21% bērnu pieder rotaļlietas 300 – 500 eiro vērtībā. Savukārt 16% gadījumu, vecāki atzīst, ka bērnu rotaļlietu vērtība ir robežās no 500 – 1 000 eiro un vairāk.

Visvērtīgākās mantu kastes atrodamas bērniem, kas dzīvo Rīgā, Jelgavā un Jūrmalā un tās iegādātas 3-5 gadus veciem bērniem un šie bērni, lielākoties, ir vienīgie bērni ģimenē. Tāpat – aptaujā noskaidrots, ka dārgākās rotaļlietu kastes pieder zēniem.

Kas ietilpst Latvijas bērnu mantu kastēs?

1. vieta – Attīstošās rotaļlietas – 35%

2. vieta – Kolekcionējami priekšmeti – 20%

3. vieta – Dažādi konstruktori (rotaļlietas, kur tiek celtas, būvētas vai veidotas dažādas konstrukcijas) – 17%

4. vieta – Transportlīdzekļi (rotaļlietas, kas ir transportlīdzekļu modeļi mazākā mērogā salīdzinot ar realitāti) – 7%

5. vieta – Ciparu (digitālās) rotaļlietas – 6%

6. vieta – Lelles un figūriņas (rotaļlietas, kas pēc izskata ir līdzīgas cilvēkam) – 5%

7. vieta – Mīklas jeb puzles (rotaļlietas, kur jāliek kopā dažādi gabaliņi, lai iegūtu vienu noteiktu) – 4%

8. vieta – Fizisko aktivitāšu rotaļlietas (bumbas, sporta inventārs) – 3%

9.vieta – Muzikālās rotaļlietas – 2%

Zēniem TOP 5 iekļauti konstruktori; kolekcionējamie priekšmeti; attīstošās rotaļlietas; transportlīdzekļi; mīkstās rotaļlietas. Savukārt pētījuma rezultātā noskaidrots, ka meitenēm TOP 5 sākas ar attīstošām rotaļlietām; kolekcionējami priekšmetiem; konstruktoriem; ciparu/digitālās rotaļlietas; mīkstās rotaļlietas.

Māmiņu kluba Vecāku skolas pedagoģe Klaudija Hēla norāda uz to, ka bērnam ir nepieciešamas rotaļlietas, bet svarīgi zināt, kādas. Rotaļlietas galvenā būtība – tām jāveicina bērna iztēli un rotaļāšanās, nevis jābūt tādām, kuras jau pašas pasaka priekšā, kas ar viņām ir jādara.

«Lai ievadītu bērna rotaļāšanās prasmes un attīstītu atbilstoši vecumam – bērna pirmās rotaļlietas nav jāmeklē veikalā. Tās ir atrodamas teju katrā mājas virtuvē. Tās ir mājās esošās ikdienišķās un praktiskās lietas, kuras var piedāvāt bērnam kā rotaļlietas. Nereti vecāki pat nenojauš, cik bagātīga ir bērnu iztēle, kad viņi tam ļauj domāt un darīt pašiem, nevis visu pasaka priekšā: bļodiņas, trauciņi, koka karotes, grozi, tukšas pudelītes, kastītes, lielas kartona kastes, kurās var ielīst, ceļojuma koferis, auduma gabaliņi, dažādu tekstūru. Jo vairāk bērns spēj izdomāt kādam priekšmetam pielietojumu, jo radošāks, jo pilnvērtīgāka šī rotaļlieta būs attīstībai,» skaidro eksperti.

Rotaļāšanās ir process, kas nodrošina bērna pilnvērtīgu attīstību jau no pirmajām dzīves dienām un veido pamatus bērna sagatavotībai skolai. Tāpēc ir svarīgi piedāvāt bērnam atbilstošas rotaļlietas, kas attīsta tā prasmes un veicina loģisko domāšanu.

39% vecāku Māmiņu kluba aptaujā atzīst, ka kopā ar bērnu negatavo rotaļlietas, bet to gribētu, 41% vecāku to dažreiz dara, tad, ja tam atrod brīvu laiku. Tikai 6% vecāku atzīst, ka gatavo rotaļlietas mājās un dara to kopā ar bērnu. 14% vecāku ir atklāti un atzīst, ka viņi nemāk, viņiem nepatīk un nepadodas rotaļlietu gatavošana.

Tāpat, aptaujā vecāki, kuri ir atzīmējuši, ka gatavo rotaļlietas kopā ar bērnu, dalās ar informāciju par to, kur smelties iedvesmu pašgatavotām rotaļlietām. Lielākoties – ideju krātuvē – Pinterest, sociālajā vietnē Facebook, domubiedru grupās, tāpat arī izmantojot meklēšanas rīku Google, kur ievadot dažādus atslēgvārdus tiek pie vēlamajiem pamācību materiāliem video, foto un aprakstu formātā.

Aptaujas rezultāti norāda, ka 50% aptaujāto vecāku bērniem iegādājas rotaļlietas pēc pieprasījuma, kurā ietilpst bērnu vēlmes, citu ieteikumi un aktualitāte starp vienaudžiem. 32% atzīst, ka ir izveidojuši īpašus noteikumus, jeb kārtību kādā tiek iegādātas rotaļlietas ģimenē, tomēr, ne vienmēr to izdodas ievērot.

Visbiežāk rotaļlietas vecāki saviem bērniem iegādājas ne biežāk kā 1x mēnesī. Uz to norādījuši 44% vecāku. Retāk kā 1x mēnesī, rotaļlietas tiek iegādātas 32% gadījumu. Reizi nedēļā rotaļlietas bērniem iegādājas 10% no aptaujātajiem vecākiem. Atlikušie 14 % sadalās starp vecākiem, kuri rotaļlietas iegādājas tikai svētkos vai retāk kā 1x trīs mēnešos, tādi, kuri uzskata, ka viņu mājās jau ir gana daudz rotaļlietu vai pēc nepieciešamības vai, ja tiek ieraudzīts, kas īpašs un interesants.

Mūsdienās vecāki apzinās, ka bērnam piedāvātās rotaļlietas tieši ietekmē to attīstību, tāpēc arī šobrīd, aptaujā kā galvenais kritērijs rotaļlietu izvēlē tiek atzīmēts atbilstība bērna vecumam. Tam seko praktiskums un pielietojums. Kā nākamais svarīgākais kritērijs tika atzīmēta kvalitāte. Cena kā faktors tiek minēts tikai kā ceturtais svarīgākais. Ražotājs vai citu ieteikumi noslēdz izvēles kritēriju TOP 5.

Teju puse, jeb 46% vecāku atzīst, ka rotaļlietu daudzums mājās ir pietiekams, 36% apzinās, ka bērniem mājās rotaļlietu ir pārāk daudz, 13% gribētu, lai rotaļlietu ir vairāk. Pārējo vecāku atbildes dalās starp «rotaļlietu ir gana daudz, lai bērnam būtu interesanti» un atbildēm kurās norādīts, ka ne rotaļlietu daudzums, bet kopā pavadītais laiks ir nozīmīgāks par mājās esošajām rotaļlietām.

*Aptaujas rezultātā Māmiņu klubam izdevās noskaidrot 1 008 bērnu mantu kastēs esošo rotaļlietu vērtību. Visvairāk aptaujā piedalījās vecāki, kuru bērni ir vecumā no 0 – 3 gadiem.

Ref:224.000.103.2775

Pievienot komentāru

SEB: Vidējais uzkrājums pensiju 2. līmenī vienam dalībniekam pieaudzis par 18%

Ekonomiskās situācijas uzlabošanās, algu pieaugums, kā arī investīcijas stratēģijas pareiza izvēle palīdzējuši šī gada desmit mēnešos kāpināt SEB pārvaldīto pensiju 2. līmeņa plānu dalībnieku kapitālu par 97 miljoniem eiro.

Vācijā izjūk ilgstošas koalīcijas sarunas

Vācijas federālajā parlamentā septembrī iekļuvušās politiskās partijas joprojām nespēj vienoties par koalīcijas un vairākuma valdības izveidi, bet Vācijas kanclere Angela Merkele norādījusi, ka labākas par mazākuma valdību būtu jaunas vēlēšanas.

Antropologs: Bērnu rotaļlietu dalīšanai pēc dzimuma var būt negatīvas sekas

Bērnu rotaļlietu dalīšanai pēc dzimuma var būt negatīvas sekas, tostarp kavētas bērna kognitīvās spējas un attīstība, tā Briselē notiekošajā ikgadējā konferencē Sieviešu tiesības trauksmainajos laikos atzinis beļģu antropologs, seksologs un vēsturnieks Vims Slabbinks.

Raidījumā: «Godīgo» taksometru skaitītāju ieviešana iestrēgusi

Taksometru vadītāji, kuriem jau kopš 15.oktobra bija jānomaina taksometru skaitītāji, turpina «vilkt» procesu, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums de facto, atsaucoties uz Valsts ieņēmumu dienestu.

VARAM apsver iespēju reorganizēt Latvijas vides aizsardzības fonda administrāciju

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, izvērtējot Valsts kontroles ziņojumā iekļauto informāciju, nepieciešamības gadījumā apsver iespēju reorganizēt Latvijas vides aizsardzības fonda administrāciju.

Šonedēļ gaidāms sniegs

Iesākoties jaunajai darba nedēļai, debesis būs lielākoties mākoņainas un, lai gan brīžiem uzspīdēs arī saule, tomēr teritorijas lielākajā daļā ik pa laikam gaidāmi nokrišņi - sākotnēji lietus, taču, ieplūstot nedaudz vēsākam gaisam, nedēļas vidū jau galvenokārt slapjš sniegs un sniegs, vēsta Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

airBaltic Rīga-Liepāja sešos mēnešos pārvadāti vairāk nekā 4 780 pasažieri

Sešu mēnešu laikā, kopš Latvijas nacionālā aviokompānija airBaltic veic regulāros iekšzemes reisus starp Rīgu un Liepāju, šajā maršrutā pārvadāti vairāk nekā 4 780 pasažieri.

Pārslimota ērču encefalīta sekas - depresija, miega traucējumi un uzvedības izmaiņas

Slikts miegs, uzvedības un garastāvokļu maiņa, produktivitātes kritums darbā un depresija ir dažas no pazīmēm, kas var liecināt par savulaik pārslimotu ērču encefalītu.

Autovadītājus biedē intensīva pilsētas satiksme un apgrūtinoši laikapstākļi

Visbiežāk autovadītājus no sēšanās pie stūres attur bailes no dalības intensīvā pilsētas satiksmē un bailes no apgrūtinošiem laikapstākļiem. Dienas tumšais laiks autovadītājus neietekmē - tikai 3% no aptaujātajiem jūtas droši tikai dienas gaišajā laikā, liecina Circle K un Drošas Braukšanas skolas  aptaujas dati. 

Nedēļa Lietuvā. Seims pieņem «Magņitska likumu»

Lietuvas Seims ceturtdien, 16.novembrī, pieņēmis tiesību normas, ar kurām valstī tiks ieviests tā sauktais «Magņitska likuma» princips, kas paredz liegt valstī ieceļot ārvalstniekiem, kuri iesaistīti liela apmēra korupcijā, naudas atmazgāšanā vai cilvēktiesību pārkāpšanā.

BNN nedēļas apkopojums: Medicīniskā marihuāna Lietuvā. Kravu pārvadājumu antirekordi. Lemberga ietekme ZSS

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās novērojamas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Darījums; Cīņa; Kritums; Taisnība; Izaugsme; Nākotne

Kopš neatkarības atgūšanas vērienīgākā militārā parāde godinās Latvijas izveidošanu

18.novembrī Rīgā, 11.novembra krastmalā, plkst.13:30 notiks Latvijas Republikas proklamēšanas 99.gadadienai veltīta Latvijas un tās sabiedroto bruņoto spēku, Iekšlietu ministrijas pakļautības iestāžu un Jaunsardzes vienību militārā parāde.

19.novembris - Ceļu satiksmē bojāgājušo piemiņas diena

Jau svētdien, 19.novembrī, visā pasaulē atzīmēs atceres dienu, kurā pieminēs ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušos cilvēkus.

Dalībai nodokļu atbalsta pasākumā saņemti 6 194 iesniegumi

Kopš sākusies pieteikšanās nodokļu atbalsta pasākumam, VID saņemti 6 194 pieteikumi. Uz šī gada 16.novembri pieņemti 4 416 lēmumi par nodokļu atbalsta pasākuma piemērošanu par kopējo summu 46 047 157,81 eiro.

Ventspilī joprojām neatklāj, kāpēc pēc kataraktas operācijas cieta desmit cilvēki

Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas vadība joprojām klusē saistībā ar Ventspils slimnīcā veiktajiem bakteoroloģiskajiem izmeklējumiem pēc tam, kad pēc katarakta operācijas dažādas nopietnības pakāpes komplikācijas skāra desmit pacientus, kuriem šī operācija tika veikta Ventspilī.

«Oligarhu lietas» izmeklēšanas komisijā izvaicāšanā kārta pienākusi Lembergam

No Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja amata pildīšanas atstādinātais Aivars Lembergs aicināts 27.novembrī ierasties un atbildēt uz deputātu jautājumiem tā dēvētās «oligarhu lietas» Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdē. Viņš kļūs par otro oligarhu, kurš klātienē tiks izvaicāts saistībā ar iepriekš žurnālā Ir publiskotajām tā dēvētajām «Rīdzenes sarunām».

CSDD teorijas eksāmenos iekļaus arī video jautājumus

Ceļu satiksmes drošības direkcija teorētiskajā eksāmenā ieviesīs nebijušu jaunumu – video jautājumus, kas būs pietuvināti reālām dzīves situācijām uz ceļa.

NBS: Krievijas demonstrētā attieksme diemžēl joprojām nav draudzīga Latvijai

Krievijas demonstrētā attieksme diemžēl joprojām nav draudzīga Latvijai, telekanālā LNT pauž Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš.

Aicina pārdomātāk izvēlēties atbilstošas riepas ziemas sezonai

Ņemot vērā faktu, ka šajā gadalaikā būtiski pagarinās bremzēšanas ceļa garums, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs aicina patērētājus atbildīgi izvēlēties atbilstošas ziemas riepas. Tāpat eksperti uzsver, ka ceļu satiksmes dalībniekiem ir jāatceras, ka neatkarīgi no riepu klases, bremzēšanas ceļa garums uz sausa seguma un uz slidena ceļa var atšķirties pat vairākas reizes.

Eksperti iesaka nelietot antibiotikas nepamatoti; baktērijas var kļūt rezistentas

Pēdējo gadu laikā par vienu no nopietnākajiem sabiedrības veselības apdraudējumiem visā pasaulē tiek uzskatīta antimikrobā rezistence, kad baktēriju izraisītu slimību ārstēšanā antibiotikas vairs nepalīdz, jo baktērijas ir kļuvušas rezistentas jeb nejūtīgas pret antibiotikām.

Eiroparlaments iekustina Polijas sodīšanas procedūru

Eiropas Parlaments pieņēmis rezolūciju, aicinot piemērot tā saucamo «atomiespēju» jeb «Līguma par Eiropas Savienību» 7.panta pieļauto sodīšanas procedūru pret Poliju saistībā ar plaši izskanējušām bažām, ka Austrumeiropas lielākajā valstī ir apdraudēta likuma vara.

Kredītu reģistrā ziņas par 724 200 personu ar spēkā esošām saistībām

Kredītu reģistrā šogad septembra beigās bija ziņas par 724 200 personu ar spēkā esošām saistībām, kas ir par 1,1% vairāk nekā pagājušā gada beigās.

Kā Latvijas valsts svētkus svinēs dažādas latviešu kopienas pasaulē

Latvijas Republikas neatkarības svētki allaž ir bijusi būtiska tradīcija, kas latviešu diasporai visos laikos ir ļāvusi saglabāt saikni ar dzimteni - šogad šis notikums ir vēl gaišāks, jo vienlaikus notiek dažādi valsts simtgadi ieskandinoši pasākumi teju visā pasaulē.

Mazākumtautību skolās nav vienotas latviešu valodas mācību programmas

Krievu skolās šobrīd trūkst latviešu valodas skolotāju, stāsta Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības eksperte Irina Avdejeva.

Čekas maisu saturs ar nolūku ir izrevidēts, uzsver Vīķe-Freiberga

Tā dēvēto «čekas maisu» saturs ar nolūku ir izrevidēts, Latvijas Televīzijas raidījumā Rīta panorāma teica bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Tas esot darīts ar nolūku «ne jau mums labu darīt», uzskata bijusī prezidente. Viņasprāt, «čekas maisos» ir apslēptas dažādas «dziļbumbas».