bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 25.06.2018 | Vārda dienas: Maiga, Milija
LatviaLatvija

Kāda ir vidēji vienam bērnam piederošu rotaļlietu kastes vērtība?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Vairāk nekā puse (60%) vecāku atzīst, ka viņu mājās bērniem ir praktiski tikai veikalā iegādātas rotaļlietas, liecina vecāku medija Māmiņu klubs veiktās aptaujas rezultāti.

Aptaujā noskaidrots, ka 38% gadījumu vienam bērnam piederošu mantu kastes vērtība ir 100 – 300 eiro robežās. 25% vecāku atzīmējuši, ka viņu bērnu mantu kastes ir līdz 100 eiro vērta. 21% bērnu pieder rotaļlietas 300 – 500 eiro vērtībā. Savukārt 16% gadījumu, vecāki atzīst, ka bērnu rotaļlietu vērtība ir robežās no 500 – 1 000 eiro un vairāk.

Visvērtīgākās mantu kastes atrodamas bērniem, kas dzīvo Rīgā, Jelgavā un Jūrmalā un tās iegādātas 3-5 gadus veciem bērniem un šie bērni, lielākoties, ir vienīgie bērni ģimenē. Tāpat – aptaujā noskaidrots, ka dārgākās rotaļlietu kastes pieder zēniem.

Kas ietilpst Latvijas bērnu mantu kastēs?

1. vieta – Attīstošās rotaļlietas – 35%

2. vieta – Kolekcionējami priekšmeti – 20%

3. vieta – Dažādi konstruktori (rotaļlietas, kur tiek celtas, būvētas vai veidotas dažādas konstrukcijas) – 17%

4. vieta – Transportlīdzekļi (rotaļlietas, kas ir transportlīdzekļu modeļi mazākā mērogā salīdzinot ar realitāti) – 7%

5. vieta – Ciparu (digitālās) rotaļlietas – 6%

6. vieta – Lelles un figūriņas (rotaļlietas, kas pēc izskata ir līdzīgas cilvēkam) – 5%

7. vieta – Mīklas jeb puzles (rotaļlietas, kur jāliek kopā dažādi gabaliņi, lai iegūtu vienu noteiktu) – 4%

8. vieta – Fizisko aktivitāšu rotaļlietas (bumbas, sporta inventārs) – 3%

9.vieta – Muzikālās rotaļlietas – 2%

Zēniem TOP 5 iekļauti konstruktori; kolekcionējamie priekšmeti; attīstošās rotaļlietas; transportlīdzekļi; mīkstās rotaļlietas. Savukārt pētījuma rezultātā noskaidrots, ka meitenēm TOP 5 sākas ar attīstošām rotaļlietām; kolekcionējami priekšmetiem; konstruktoriem; ciparu/digitālās rotaļlietas; mīkstās rotaļlietas.

Māmiņu kluba Vecāku skolas pedagoģe Klaudija Hēla norāda uz to, ka bērnam ir nepieciešamas rotaļlietas, bet svarīgi zināt, kādas. Rotaļlietas galvenā būtība – tām jāveicina bērna iztēli un rotaļāšanās, nevis jābūt tādām, kuras jau pašas pasaka priekšā, kas ar viņām ir jādara.

«Lai ievadītu bērna rotaļāšanās prasmes un attīstītu atbilstoši vecumam – bērna pirmās rotaļlietas nav jāmeklē veikalā. Tās ir atrodamas teju katrā mājas virtuvē. Tās ir mājās esošās ikdienišķās un praktiskās lietas, kuras var piedāvāt bērnam kā rotaļlietas. Nereti vecāki pat nenojauš, cik bagātīga ir bērnu iztēle, kad viņi tam ļauj domāt un darīt pašiem, nevis visu pasaka priekšā: bļodiņas, trauciņi, koka karotes, grozi, tukšas pudelītes, kastītes, lielas kartona kastes, kurās var ielīst, ceļojuma koferis, auduma gabaliņi, dažādu tekstūru. Jo vairāk bērns spēj izdomāt kādam priekšmetam pielietojumu, jo radošāks, jo pilnvērtīgāka šī rotaļlieta būs attīstībai,» skaidro eksperti.

Rotaļāšanās ir process, kas nodrošina bērna pilnvērtīgu attīstību jau no pirmajām dzīves dienām un veido pamatus bērna sagatavotībai skolai. Tāpēc ir svarīgi piedāvāt bērnam atbilstošas rotaļlietas, kas attīsta tā prasmes un veicina loģisko domāšanu.

39% vecāku Māmiņu kluba aptaujā atzīst, ka kopā ar bērnu negatavo rotaļlietas, bet to gribētu, 41% vecāku to dažreiz dara, tad, ja tam atrod brīvu laiku. Tikai 6% vecāku atzīst, ka gatavo rotaļlietas mājās un dara to kopā ar bērnu. 14% vecāku ir atklāti un atzīst, ka viņi nemāk, viņiem nepatīk un nepadodas rotaļlietu gatavošana.

Tāpat, aptaujā vecāki, kuri ir atzīmējuši, ka gatavo rotaļlietas kopā ar bērnu, dalās ar informāciju par to, kur smelties iedvesmu pašgatavotām rotaļlietām. Lielākoties – ideju krātuvē – Pinterest, sociālajā vietnē Facebook, domubiedru grupās, tāpat arī izmantojot meklēšanas rīku Google, kur ievadot dažādus atslēgvārdus tiek pie vēlamajiem pamācību materiāliem video, foto un aprakstu formātā.

Aptaujas rezultāti norāda, ka 50% aptaujāto vecāku bērniem iegādājas rotaļlietas pēc pieprasījuma, kurā ietilpst bērnu vēlmes, citu ieteikumi un aktualitāte starp vienaudžiem. 32% atzīst, ka ir izveidojuši īpašus noteikumus, jeb kārtību kādā tiek iegādātas rotaļlietas ģimenē, tomēr, ne vienmēr to izdodas ievērot.

Visbiežāk rotaļlietas vecāki saviem bērniem iegādājas ne biežāk kā 1x mēnesī. Uz to norādījuši 44% vecāku. Retāk kā 1x mēnesī, rotaļlietas tiek iegādātas 32% gadījumu. Reizi nedēļā rotaļlietas bērniem iegādājas 10% no aptaujātajiem vecākiem. Atlikušie 14 % sadalās starp vecākiem, kuri rotaļlietas iegādājas tikai svētkos vai retāk kā 1x trīs mēnešos, tādi, kuri uzskata, ka viņu mājās jau ir gana daudz rotaļlietu vai pēc nepieciešamības vai, ja tiek ieraudzīts, kas īpašs un interesants.

Mūsdienās vecāki apzinās, ka bērnam piedāvātās rotaļlietas tieši ietekmē to attīstību, tāpēc arī šobrīd, aptaujā kā galvenais kritērijs rotaļlietu izvēlē tiek atzīmēts atbilstība bērna vecumam. Tam seko praktiskums un pielietojums. Kā nākamais svarīgākais kritērijs tika atzīmēta kvalitāte. Cena kā faktors tiek minēts tikai kā ceturtais svarīgākais. Ražotājs vai citu ieteikumi noslēdz izvēles kritēriju TOP 5.

Teju puse, jeb 46% vecāku atzīst, ka rotaļlietu daudzums mājās ir pietiekams, 36% apzinās, ka bērniem mājās rotaļlietu ir pārāk daudz, 13% gribētu, lai rotaļlietu ir vairāk. Pārējo vecāku atbildes dalās starp «rotaļlietu ir gana daudz, lai bērnam būtu interesanti» un atbildēm kurās norādīts, ka ne rotaļlietu daudzums, bet kopā pavadītais laiks ir nozīmīgāks par mājās esošajām rotaļlietām.

*Aptaujas rezultātā Māmiņu klubam izdevās noskaidrot 1 008 bērnu mantu kastēs esošo rotaļlietu vērtību. Visvairāk aptaujā piedalījās vecāki, kuru bērni ir vecumā no 0 – 3 gadiem.

Ref:224.000.103.2775

Pievienot komentāru

ES ievieš sankcijas par cilvēktiesību pārkāpumiem Mjanmā

Eiropas Savienība ievieš sankcijas pret bruņoto spēku amatpersonām Mjanmā, kuras, Briseles ieskatā, vainojamas sistēmiskos cilvēktiesību pārkāpumos, kas doties bēgļu gaitās no Dienvidaustrumāzijas valsts likuši vairāk nekā 600 000 rohindžas tautības iedzīvotāju.

Deputāts Kļaviņš pagaidām atkārtoti uz KNAB nav aicināts; no komentāriem izvairās

Saeimas deputāts Askolds Kļaviņš pagaidām atkārtoti uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju nav aicināts. Politiķis aģentūrai norādīja, ka advokātu, kurš viņu pārstāvēs, varētu izvēlēties tad, kad būs zināms došanās laiks uz KNAB. Kļaviņš arī piebilda, ka iepriekšējās komunikācijas laikā no izmeklētāju puses bijusi absolūti korekta izturēšanās.

Vidusskolas eksāmenu rezultāti Igaunijā - par zemu Tartu Universitātei

Igaunijas vidusskolu valsts eksāmenu vidējie rezultāti šogad ir pārāk zemi, lai dotu iespēju nākamiem studentiem iestāties Tartu Universitātē, kas ir starptautiski visaugstāk novērtētā augstākās izglītības iestāde Baltijā.

Vasaras saulgriežos Igaunijā ugunsdzēsēji lūguši reģistrēties «ugunskura sargiem»

Igaunijā aizvadīti vasaras saulgriežu svētki Jaanipäev, kur uz atbildīgu ugunskuru kurināšanu iedzīvotāji aicināti, rosinot katrā Jāņa bērnu pulkā izvirzīt vienu «ugunskura sargu» un par to paziņot ugunsdzēsējiem.

Brīdina – ABLV pašlikvidācijas procesā varētu pazust pierādījumi 102,3 miljonu dolāru atmazgāšanas lietā

Bijušais Sergeja Magņitska darba devējs, Hermitage Capital Management, 2018.gada 21.jūnijā nosūtīja iesniegumu Latvijas tiesībsargājošajām iestādēm ar aicinājumu izmeklēt naudas atmazgāšanu caur ABLV Bank. Iesniegums ir reakcija uz Finanšu un kapitāla tirgus komisijas atļauju ABLV īstenot kontrolētu pašlikvidācijas plānu, jo pastāv risks pašlikvidācijas procesā pazaudēt pierādījumus.

Pavasara sesijā Saeima pieņēmusi 68 likumus, bet deputāti uzstājušies 765 reizes

Saeima šī gada pavasara sesijā kopš 9.aprīļa pieņēmusi 68 likumus – 13 jaunus un grozījumus 55 likumos. Šajā laikā deputāti sanāca uz 11 kārtējām sēdēm, vienu ārkārtas un vienu svinīgo sēdi,bet no tribīnes deputāti šajā laikā runājuši 765 reizes.

Itālija, vēršoties pret migrantu pieplūdumu, brīdina par Šengenas zonas apdraudējumu

Eiropas Savienības bezrobežu zona varētu būt apdraudēta, ja netiks atrisināts Vidusjūras migrācijas plūsmas jautājums, tā tiekoties ar 15 citu dalbvalstu vadītājiem, norādījis Itālijas premjerministrs Džuzepe Konte.

Jurašs vēršas ar iesniegumu KNAB par Lemberga meitas ofšoru tīklu

Jaunās konservatīvās partijas politiķis, bijušais Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieks Juris Jurašs ir vērsies ar iesniegumu KNAB, aicinot izvērtēt žurnālistu publicētos materiālus par Ventspils mēra Aivara Lemberga meitas ofšoru tīklu, liecina paziņojums sociālajos tīklos.

VID: Par ienākumiem no savvaļas veltēm līdz 3000 eiro nav jāmaksā IIN

Ja personas ienākumi no dažādu savvaļas velšu pārdošanas kopā ar ienākumiem no lauksaimnieciskās ražošanas un lauku tūrisma pakalpojumu sniegšanas gada laikā nepārsniedz 3 000 eiro, šīs personas var nereģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicēji, tām nav jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis no gūtā ienākuma un tirdzniecībā tām arī nav jāizmanto kases aparāts.

Turcijas prezidenta vēlēšanās uzvar ilggadējais līderis Erdogans

Turcijā svētdien, 24.jūnijā, aizvadītas parlamenta un prezidenta vēlēšanas. Kamēr parlamenta vēlēšanu rezultāti vēl tiek skaitīti, prezidenta vēlēšanās savu uzvaru pieteicis ilggadējais Turcijas premjerministrs Redžeps Tajips Erdogans.

DP nesaskata kriminālpārkāpumus Tēvijas sargu paziņojumā par «īstajā laikā neizmantotiem ieročiem»

Drošības policija patlaban nesaskata Krimināllikuma pārkāpumus biedrības Tēvijas sargi paziņojumā par «lielās talkas» rīkošanu Latvijā un «īstajā laikā neizmantotiem ieročiem».

Šajā nedēļā nokrišņi mitēsies un temperatūra paaugstināsies līdz +27

Šī nedēļa daļā Latvijas vēl iesāksies lietaina, taču, pastiprinoties anticiklonam, nokrišņi mitēsies un gaisa temperatūra pakāpeniski paaugstināsies. Darba nedēļas beigās laika apstākļi atkal mainīsies, ziņo Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Nedēļa Lietuvā. Sperts pirmais solis uz VDK aģentu atklāšanu

Lietuvas Seims ceturtdien, 21.jūnijā, atbalstījis priekšlikumu atklāt šobrīd noslepenotas ziņas par tiem bijušajiem Padomju Valsts Drošības komitejas aģentiem, kuri brīvprātīgi atzinušies sadarbībā ar «Čeku».

BNN nedēļas apkopojums: KNAB vizītes Saeimā. Nedemisonējošais Ašeradens un Rasnačs. DTV spriedums

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem. Šoreiz ietvertās tēmas Spriedums; KNAB vizītes; Saeimas uzticība ; Postenis; Cīņa; Kalendārs.

ES valstis apņēmušās pagarināt sankcijas pret Krieviju par Krimas aneksiju

Eiropas Savienības dalībvalstis nākamnedēļ līdz 2019.gada janvāra nogalei paildzinās ierobežojošos pasākumus, kuri pret konkrētiem Krievijas uzņēmumiem un amatpersonām ieviesti par to saistību ar Krievijas agresīvo rīcību Ukrainā, tā aģentūrai Reuters norādījuši ES diplomāti un amatpersonas.

VID konstatē pārkāpumus vairāk nekā pusē darba devēju tematiskajās pārbaudēs

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu kontroles pārvalde šogad pirmajā ceturksnī veica 305 darba devēju tematiskās pārbaudes, 171 gadījumā konstatējot pārkāpumus, liecina VID informācija.

Sadales tīklam ir jāuzlabo sistēmas pieslēguma process un tā kontrole

Turpmākos divus gadus AS Sadales tīkls ir pienākums uzlabot sistēmas pieslēguma procesu un tā kontroli. Savukārt Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija no savas puses turpmākos divus gadus papildus veiks šī procesa pastiprinātu monitoringu un uzraudzību.

Šogad pasaulē nākuši jau trešie Latvijas trīnīši

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā nākuši pasaulē šogad trešie trīnīši, ar komentāru, ka «trīs lietas – labas lietas», savā Facebook kontā pavēstījis labklājības ministrs Jānis Reirs.

Latvijā pērn trešais lielākais nerezidentu īpatsvars ES valsts parāda struktūrā

Nerezidenti pērn Latvijai ir aizdevuši 67,6% no kopējā valsts parāda apmēra, kas ir trešais lielākais nerezidentu īpatsvars Eiropas Savienības dalībvalstu parādu struktūrā, liecina ES statistikas biroja Eurostat apkopotā informācija.

Iemaksu apmērs trešā līmeņa pensiju plānos sasniedz jaunu rekordaugstu apmēru

Iedzīvotāju interese par pensijas uzkrājumu veidošanu saglabājas augsta, un gada pirmajos trijos mēnešos veikto iemaksu apmērs privātajos pensiju plānos ir sasniedzis jaunu vēsturisko maksimumu.

Vai turpmāk nebūs jāgaida garā rindā Vaivaros, lai saņemtu vajadzīgo riteņkrēslu?

«Patlaban tehnisko palīglīdzekļu pakalpojumus cilvēkiem ar invaliditāti sniedz Nacionālais rehabilitācijas centrs Vaivari, taču gadiem saņemtās klientu sūdzības un rindas uz pakalpojuma saņemšanu parāda, ka tā nav iespējami efektīvākā sistēma,» saka Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.

Latvijā strādājošs degvielas uzpildes staciju tīkls pieķerts krāpšanā ar dīzeļdegvielu

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvalde ir pārtraukusi noziedzīgu shēmu, kurās krāpnieciskos darījumos ar dīzeļdegvielu iesaistīts kāds Latvijā strādājošs degvielas uzpildes staciju tīkls, informē VID.

Konceptuāli atbalsta izmaiņas virsstundu apmaksas kārtībā

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pirmajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Darba likumā, kas paredz iespēju nozarēs, kurās ar ģenerālvienošanos būtiski palielināta minimālā darba alga, noteikt mazāku piemaksu par virsstundu darbu, ziņo Saeimas Preses dienests.

Saeima atbalsta priekšlikumu tabaku veikalos tirgot tikai pēc cenu lapām

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, otrajā lasījumā pieņēma grozījumus tabakas apriti regulējošajā likumā. Izmaiņas paredz, ka tabakas izstrādājumi veikalos vairs nebūs pircējiem redzami un tos varēs iegādāties tikai pēc cenu lapas, informē Saeimas Preses dienests.

Vētra appludina Tallinas ielas un pārtrauc futbola pārraidi svarīgā brīdī

Igaunijas ziemeļus skārusi vētra un lietusgāze, kas galvaspilsētā Tallinā appludinājusi ielas, nodarījusi bojājumus ēkām un pat svarīgā brīdī pārtraukusi aizraujošu Pasaules Kausa futbola spēles pārraidi.