bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 25.02.2018 | Vārda dienas: Alma, Annemarija
LatviaLatvija

Kāda ir vidēji vienam bērnam piederošu rotaļlietu kastes vērtība?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Vairāk nekā puse (60%) vecāku atzīst, ka viņu mājās bērniem ir praktiski tikai veikalā iegādātas rotaļlietas, liecina vecāku medija Māmiņu klubs veiktās aptaujas rezultāti.

Aptaujā noskaidrots, ka 38% gadījumu vienam bērnam piederošu mantu kastes vērtība ir 100 – 300 eiro robežās. 25% vecāku atzīmējuši, ka viņu bērnu mantu kastes ir līdz 100 eiro vērta. 21% bērnu pieder rotaļlietas 300 – 500 eiro vērtībā. Savukārt 16% gadījumu, vecāki atzīst, ka bērnu rotaļlietu vērtība ir robežās no 500 – 1 000 eiro un vairāk.

Visvērtīgākās mantu kastes atrodamas bērniem, kas dzīvo Rīgā, Jelgavā un Jūrmalā un tās iegādātas 3-5 gadus veciem bērniem un šie bērni, lielākoties, ir vienīgie bērni ģimenē. Tāpat – aptaujā noskaidrots, ka dārgākās rotaļlietu kastes pieder zēniem.

Kas ietilpst Latvijas bērnu mantu kastēs?

1. vieta – Attīstošās rotaļlietas – 35%

2. vieta – Kolekcionējami priekšmeti – 20%

3. vieta – Dažādi konstruktori (rotaļlietas, kur tiek celtas, būvētas vai veidotas dažādas konstrukcijas) – 17%

4. vieta – Transportlīdzekļi (rotaļlietas, kas ir transportlīdzekļu modeļi mazākā mērogā salīdzinot ar realitāti) – 7%

5. vieta – Ciparu (digitālās) rotaļlietas – 6%

6. vieta – Lelles un figūriņas (rotaļlietas, kas pēc izskata ir līdzīgas cilvēkam) – 5%

7. vieta – Mīklas jeb puzles (rotaļlietas, kur jāliek kopā dažādi gabaliņi, lai iegūtu vienu noteiktu) – 4%

8. vieta – Fizisko aktivitāšu rotaļlietas (bumbas, sporta inventārs) – 3%

9.vieta – Muzikālās rotaļlietas – 2%

Zēniem TOP 5 iekļauti konstruktori; kolekcionējamie priekšmeti; attīstošās rotaļlietas; transportlīdzekļi; mīkstās rotaļlietas. Savukārt pētījuma rezultātā noskaidrots, ka meitenēm TOP 5 sākas ar attīstošām rotaļlietām; kolekcionējami priekšmetiem; konstruktoriem; ciparu/digitālās rotaļlietas; mīkstās rotaļlietas.

Māmiņu kluba Vecāku skolas pedagoģe Klaudija Hēla norāda uz to, ka bērnam ir nepieciešamas rotaļlietas, bet svarīgi zināt, kādas. Rotaļlietas galvenā būtība – tām jāveicina bērna iztēli un rotaļāšanās, nevis jābūt tādām, kuras jau pašas pasaka priekšā, kas ar viņām ir jādara.

«Lai ievadītu bērna rotaļāšanās prasmes un attīstītu atbilstoši vecumam – bērna pirmās rotaļlietas nav jāmeklē veikalā. Tās ir atrodamas teju katrā mājas virtuvē. Tās ir mājās esošās ikdienišķās un praktiskās lietas, kuras var piedāvāt bērnam kā rotaļlietas. Nereti vecāki pat nenojauš, cik bagātīga ir bērnu iztēle, kad viņi tam ļauj domāt un darīt pašiem, nevis visu pasaka priekšā: bļodiņas, trauciņi, koka karotes, grozi, tukšas pudelītes, kastītes, lielas kartona kastes, kurās var ielīst, ceļojuma koferis, auduma gabaliņi, dažādu tekstūru. Jo vairāk bērns spēj izdomāt kādam priekšmetam pielietojumu, jo radošāks, jo pilnvērtīgāka šī rotaļlieta būs attīstībai,» skaidro eksperti.

Rotaļāšanās ir process, kas nodrošina bērna pilnvērtīgu attīstību jau no pirmajām dzīves dienām un veido pamatus bērna sagatavotībai skolai. Tāpēc ir svarīgi piedāvāt bērnam atbilstošas rotaļlietas, kas attīsta tā prasmes un veicina loģisko domāšanu.

39% vecāku Māmiņu kluba aptaujā atzīst, ka kopā ar bērnu negatavo rotaļlietas, bet to gribētu, 41% vecāku to dažreiz dara, tad, ja tam atrod brīvu laiku. Tikai 6% vecāku atzīst, ka gatavo rotaļlietas mājās un dara to kopā ar bērnu. 14% vecāku ir atklāti un atzīst, ka viņi nemāk, viņiem nepatīk un nepadodas rotaļlietu gatavošana.

Tāpat, aptaujā vecāki, kuri ir atzīmējuši, ka gatavo rotaļlietas kopā ar bērnu, dalās ar informāciju par to, kur smelties iedvesmu pašgatavotām rotaļlietām. Lielākoties – ideju krātuvē – Pinterest, sociālajā vietnē Facebook, domubiedru grupās, tāpat arī izmantojot meklēšanas rīku Google, kur ievadot dažādus atslēgvārdus tiek pie vēlamajiem pamācību materiāliem video, foto un aprakstu formātā.

Aptaujas rezultāti norāda, ka 50% aptaujāto vecāku bērniem iegādājas rotaļlietas pēc pieprasījuma, kurā ietilpst bērnu vēlmes, citu ieteikumi un aktualitāte starp vienaudžiem. 32% atzīst, ka ir izveidojuši īpašus noteikumus, jeb kārtību kādā tiek iegādātas rotaļlietas ģimenē, tomēr, ne vienmēr to izdodas ievērot.

Visbiežāk rotaļlietas vecāki saviem bērniem iegādājas ne biežāk kā 1x mēnesī. Uz to norādījuši 44% vecāku. Retāk kā 1x mēnesī, rotaļlietas tiek iegādātas 32% gadījumu. Reizi nedēļā rotaļlietas bērniem iegādājas 10% no aptaujātajiem vecākiem. Atlikušie 14 % sadalās starp vecākiem, kuri rotaļlietas iegādājas tikai svētkos vai retāk kā 1x trīs mēnešos, tādi, kuri uzskata, ka viņu mājās jau ir gana daudz rotaļlietu vai pēc nepieciešamības vai, ja tiek ieraudzīts, kas īpašs un interesants.

Mūsdienās vecāki apzinās, ka bērnam piedāvātās rotaļlietas tieši ietekmē to attīstību, tāpēc arī šobrīd, aptaujā kā galvenais kritērijs rotaļlietu izvēlē tiek atzīmēts atbilstība bērna vecumam. Tam seko praktiskums un pielietojums. Kā nākamais svarīgākais kritērijs tika atzīmēta kvalitāte. Cena kā faktors tiek minēts tikai kā ceturtais svarīgākais. Ražotājs vai citu ieteikumi noslēdz izvēles kritēriju TOP 5.

Teju puse, jeb 46% vecāku atzīst, ka rotaļlietu daudzums mājās ir pietiekams, 36% apzinās, ka bērniem mājās rotaļlietu ir pārāk daudz, 13% gribētu, lai rotaļlietu ir vairāk. Pārējo vecāku atbildes dalās starp «rotaļlietu ir gana daudz, lai bērnam būtu interesanti» un atbildēm kurās norādīts, ka ne rotaļlietu daudzums, bet kopā pavadītais laiks ir nozīmīgāks par mājās esošajām rotaļlietām.

*Aptaujas rezultātā Māmiņu klubam izdevās noskaidrot 1 008 bērnu mantu kastēs esošo rotaļlietu vērtību. Visvairāk aptaujā piedalījās vecāki, kuru bērni ir vecumā no 0 – 3 gadiem.

Ref:224.000.103.2775

Pievienot komentāru

BNN nedēļas apkopojums: Banku drāma. Pārmetumi valdības rīcībspējai. Bronzas medaļa Latvijai

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Kritums; Nākotne; Draudi; Bažas; Panākumi.

ECB: ABLV Bank tiks likvidēta atbilstoši Latvijas likumiem

ABLV Bank tiks likvidēta atbilstoši Latvijas likumiem, jo tās glābšana nav sabiedrības interesēs, sestdien, 24.februārī, paziņojusi Eiropas Centrālā banka.

Maxima: 27% iedzīvotāju par pirkumiem norēķinās pašapkalpošanās kasēs

Aptuveni 27% iedzīvotāju izvēlas par saviem pirkumiem norēķināties pašapkalpošanās kasēs tajos Maxima Latvija veikalos, kuros šīs kases ir pieejamas, BNN vēsta uzņēmumā.

Rīgā iecerēts atkal ieviest automašīnu riteņu bloķēšanu

Lai cīnītos ar ilgstošu un ļaunprātīgu nemaksāšanu par Rīgas pašvaldības autostāvvietu izmantošanu, iecerēts atkal ieviest automašīnu riteņu bloķēšanu. To gan plānots pielietot tikai kā galējo līdzekli gadījumā, ja sods par iepriekšējiem pārkāpumiem nebūs samaksāts jau divas reizes.

Latvijā janvārī bijusi augstāka inflācija nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā šā gada janvārī bijusi augstāka inflācija nekā Eiropas Savienībā un eirozonā vidēji, liecina publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Ārvalstu investoru padome pauž bažas par negatīvajām sekām Latvijai

Ārvalstu investoru padome Latvijā pauž bažas par negatīvajām sekām Latvijai, ko izraisa apgalvojumi par Latvijas Bankas vadītāja iesaistīšanos korupcijā un apsūdzības naudas atmazgāšanā trešajai lielākajai bankai Latvijā.

Pabriks: Valsts naidnieka mērķis ir parādīt Latviju kā neveiksmīgu valsti

Ir jārēķinās, ka jebkuras Latvijas iekšpolitikas problēmas vēlēšanu gadā, valsts ārējie naidnieki var pastiprināt un izmantot kā iemeslu uzbrukumam informācijas telpā. Mērķis ir diskreditēt valsti, sagraut tai ticību un izplatīt vēstījumu, ka esam tā sauktā failed state jeb neizdevusies valsts, pauž bijušais aizsardzības un ārlietu ministra un tagadējais Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks.

Uzsākts kriminālprocess par Āgenskalna tirgus novešanu līdz avārijas stāvoklim

Pēc Latvijas attīstībai Rīgas domes frakcijas deputāta Viestura Zepa iesnieguma Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde uzsākusi kriminālprocesu saistībā ar Āgenskalna tirgus novešanu līdz avārijas stāvoklim.

Straujuma: Pedagogu izglītība jāpielāgo laikmeta prasībām

«Ļoti svarīga loma izglītības reformā ir augstskolām, jo to īstenotās izglītības programmas pedagogiem ir jāpielāgo laikmeta prasībām,» uzsver Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas priekšsēdētāja Laimdota Straujuma.

VK: VID uzlabojis pārmaksāto nodokļu atmaksas sistēmu nodokļu maksātāju interesēs

Pēc Valsts kontroles ieteikuma Finanšu ministrija un Valsts ieņēmumu dienests ir uzlabojis pārmaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa atmaksas kārtību. Tāpēc nodokļu maksātājiem ir pamats sagaidīt, ka VID pārmaksāto PVN un IIN atmaksās laikus un samaksās arī nokavējuma naudu, ja nebūs ievērojis noteikto atmaksas termiņu.

Lielā Talka aicina ziņot par piesārņotām teritorijām dabā

Lai arī laikapstākļi šonedēļ īpaši nelutina, pavasaris lēniem soļiem tuvojas, tāpēc Lielās Talkas organizatori aicina iedzīvotājus ziņot par piegružotām un piesārņotām teritorijām dabā, lai Lielās Talkas desmitgadē - 28.aprīlī - tās kopīgiem spēkiem sakoptu.

Grausta statuss ēkai, kurā dzīvo bijušie Valsts prezidenti

Ēka Rīgā, Brīvības ielā 38, kurā diviem bijušajiem Latvijas Valsts prezidentiem piešķirti dzīvokļi, klasificēta par B kategorijas graustu un tai piemērota paaugstinātā nekustamā īpašuma nodokļa likme 3% apmērā.

Baltijas valstis EK prasa saglabāt finansiāli spēcīgu ES Kohēzijas politiku

Baltijas valstu finanšu ministri ir apvienojušies kopīgā aicinājumā Eiropas Komisijai saglabāt finansiāli spēcīgu Eiropas Savienības Kohēzijas politiku, veidot to stratēģisku un orientētu uz rezultātiem, BNN vēsta Finanšu ministrijā. 

Policija sākusi pārbaudi par iespējamām naudas atmazgāšanas shēmām ABLV Bank

Valsts policija sākusi resorisko pārbaudi par ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkla paziņojumā minēto par iespējamām naudas atmazgāšanas shēmām ABLV Bank.

Latkovskis: Latvijas sabiedrotie Rietumos nesaprastu Maizīša nepārvēlēšanu SAB vadītāja amatā

Latvijas sabiedrotie Rietumos nesaprastu, ja Saeima nepārvēlētu amatā Satversmes aizsardzības biroja vadītāju Jāni Maizīti, šādu viedokli telekanālā LNT pauda Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis.

S&P Global apstiprinājusi Latvijas kredītreitingu līdzšinējā «A-» līmenī

Starptautiskā kredītreitingu aģentūra S&P Globalpārapstiprināja Latvijas kredītreitingu esošā «A-» līmenī, saglabājot pozitīvu nākotnes novērtējuma, BNN vēsta Valsts kasē.

Kristovskis: Valsts amatpersonām jābūt vienlīdz stingrām kā pret Rimšēviču, tā pret Lembergu

«Konsekvences trūkums - tāds pārsteidzošs vērtējums rodas, vērojot valsts augstāko amatpersonu pēdējo dienu uzstājīguma uzplaiksnījumu, prasot Latvijas bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča nekavējošu atkāpšanos,» izbrīnu pauž Ventspils domes deputāts Ģirts Valdis Kristovskis.

Valmieras stikla šķiedra: OIK reformai izšķiroša loma apstrādes rūpniecības attīstībā

Obligātās iepirkumu komponentes diferencētā maksājuma ieviešana ir pozitīvs signāls visam rūpniecības sektoram, kas ļauj drošāk raudzīties nākotnē un plānot uzņēmuma ilgtermiņa darbību Latvijā, paziņo viens no vadošajiem Eiropas stikla šķiedras produktu ražotājiem AS Valmieras stikla šķiedra.

Nacionālie bruņotie spēki Ukrainā nogādās devīto labdarības sūtījumu

Šīs nedēļas nogalē Nacionālo bruņoto spēku karavīri un virskapelāns Elmārs Pļaviņš dosies ceļā uz Ukrainu, lai nogādātu devīto humānās palīdzības kravu Ukrainas bruņoto spēku karavīriem, viņu ģimenēm un Austrumukrainā cietušajiem civiliedzīvotājiem.

LVRTC: Zaķusalas TV torņa rekonstrukcija izmaksās vairākus desmitus miljonus eiro

Zaķusalas televīzijas torņa rekonstrukcija izmaksās vairākus desmitus miljonus eiro, stāsta Latvijas Valsts radio un televīzijas centra valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta.

Uztraucas, ka pedagogiem pietrūks laika sagatavoties strādāt ar jauno mācību saturu

Pedagogiem var pietrūkt laika sagatavoties strādāt ar jauno mācību saturu, bažas pauž Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga. Vanaga pauda viedokli, ka, pārejot uz jauno mācību standartu, pedagogiem vajag dot vairāk laika individuālam darbam, lai sagatavotos stundām, bet tas prasot papildus finanses un līdz ar to par šo aspektu «neviens negrib dzirdēt».

Judins, Loskutovs, Čigāne un Dālderis arī turpmāk strādās Vienotības frakcijā

Saeimas deputāti Andrejs Judins, Aleksejs Loskutovs,  Lolita Čigāne un Ints Dālderis turpinās darbu politiskās partijas Vienotība frakcijā un valdošajā koalīcijā.

No jauna jāvērtē noteiktā summa, kas Dinamo Rīga jāieskaita valsts budžetā

Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments, 22.februārī, atcēla Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru apmierināts pieteicējas AS Dinamo Rīga pieteikums un atcelts Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja lēmums.

Pagarināts pieteikšanās termiņš uz Latvijas Nacionālā teātra valdes locekļa amatu

Konkursa nominācijas komisija lēmusi pagarināt pieteikšanās termiņu uz Latvijas Nacionālā teātra valdes locekļa amatu - pretendenti pieteikumus aicināti iesniegt līdz šī gada 23. martam.

Atbalsta Dāldera ierosinājumu publiskot Latvijas Bankas darbinieku atlīdzību

Saeima atbalsta vairākus Inta Dāldera priekšlikumus, kas paredz publiskot arī Latvijas Bankas, izglītības iestāžu, kā arī valsts vai pašvaldības kapitālsabiedrību darbinieku un amatpersonu atlīdzību.