bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 17.08.2017 | Vārda dienas: Oļegs, Vineta

Kaligrāfijas māksla: 5 padomi jaunām idejām apsveikumiem un radošiem mirkļiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Šobrīd kaligrāfijas šī rakstības māksla ieguvusi teju vai modes lietas statusu. Tam apliecinājums ir piepildītās kaligrāfijas nodarbību klases, kā arī smalki veidotie ielūgumi, apsveikumi un galda kartes dažādos svētkos. Sekojot tendencēm, Samsung kopā ar veikala Manilla kaligrāfi Kaivu Narbuti sagatavojuši piecus padomus par to, kas iesācējiem būtu jāliek savā starta komplektā.

Apbruņojies ar pacietību

«Kaligrāfija bieži tiek salīdzināta ar rakstītprasmi, kas ir ikdienišķs un salīdzinoši ātrs process – tādēļ iesācējiem mēdz būt maldīgs priekšstats par tās apguves tempu. Kaligrāfija nav tikai skaisti uzrakstīts teksts, tā ir izsmalcināta māksla, kuras apgūšanā, tāpat kā citās zinībās, ir jārēķinās ar mērķtiecīgiem treniņiem un lielu devu pacietības,» saka pasniedzēja Kaiva Narbute.

Piebilstot, ka savā praksē nereti sastopas ar studentu izbrīnu par nepieciešamā laika ieguldījumu, lai, piemēram, precīzi uzrakstītu savu vārdu. Kaligrāfijas apguvei nereti nepieciešami vairāki mēneši prakses, tāpēc pirms ņemt rokā spalvas kātu, katram jāizvērtē, vai viņš ir gatavs filigrāno burtu zīmēšanas mākslu ne tikai tehniski veikt, bet arī baudīt.

Konsultējies pirms materiālu iegādes

Otrs praksē visbiežāk novērotais klupšanas akmens studentu vidū, kuri centušies kaligrāfiju apgūt pašmācības ceļā, ir nepiemērotu materiālu izvēlē. Pasniedzēja ar šādām situācijām savā darbā saskārusies vairākkārt.

«Pirmajā tikšanās reizē ar jaunajiem kaligrāfiem izrunājam un iepazīstinām ar nepieciešamajiem darbarīkiem, pastāstām par atšķirībām. Un tikai pēc tam, kad šī izpratne ir gūta, aicinām doties uz veikalu,» stāsta Kaiva.

Kopumā kaligrāfija ir pateicīgs hobijs, kas neprasa milzu finanšu ieguldījumus – iesākumam pietiek ar spalvu, spalvaskātu, tinti, papīru un pāris rakstību stilu paraugiem, kurus var atrast arī internetā.

Nebaidies no sava rokraksta

«Pirms kaligrāfijas apgūšanas viens no biežāk uzdotajiem jautājumiem ir, vai, lai uzsāktu mācības, ir jābūt izcilam rokrakstam,» atzīst pasniedzēja un šādos gadījumos vienmēr sniedz vienu un to pašu atbildi – nebūt nē. Taču kaligrāfija rokrakstu noteikti palīdz izkopt. Visa pamatā ir rūpīga tehnikas apguve – vilciens pēc vilciena, burts pēc burta ar lēnām kustībām, turklāt, lai prasmes apgūtu ātrāk, arī ikdienas rakstu darbus veicot, jāpiedomā pie burtu formām un citām tehniskām niansēm.

Kombinē klasisko kaligrāfiju ar jaunajām tehnoloģijām

Domājot par rakstību digitālajā vidē, automātiski nāk prātā nebeidzamas kolonnas, rindas un atstarpes – un minimāla iespēja izpausties kreatīvi. Tomēr arī mūsdienu tehnoloģijas var kļūt par rīku savu prasmju izkopšanā – jaunais Samsung Galaxy Tab S3 planšetdators ir aprīkots ar pildspalvai līdzīgu irbuli S-Pen, kas uz ekrāna ļauj izpausties tikpat radoši kā uz papīra, turklāt, lai cik daudz trenētos, tinte un papīrs nekad nebeigsies, atzīmē eksperte.

«S-Pen irbuli ir ērti izmantot, skicējot burtus un vārdus dažādās variācijās, jo uzrakstīto uzreiz var izdzēst un sākt no gala vai nedaudz piekoriģēt un saglabāt,”» pieredzē dalās Narbute un piebilst, ka darboties ar digitālo rakstāmrīku izdosies daudz labāk, ja iepriekš būs apgūti kaligrāfijas pamatprincipui ar spalvu un spalvaskātu uz papīra. Kad pamatprasmes ir iemantotas.

Katru brīvo laukumu izmanto treniņiem

Par kaligrāfiem mēdz jokot, ka tie izmanto katru brīvo centimetru, lai izkopotu savu rakstītprasmi – un nav melots. Mobilās aplikācijas šo treniņu iespējas padara bezgalīgas – lietotnē Calligrapher var izvēlēties kādu no četru veidu rakstāmrīkiem, pielāgot sev vēlamo rakstības slīpuma leņķi, līnijas biezumu, caurredzamību un krāsu. Tāpat tajā var atrast vairāk nekā 25 dažādu tekstūru fonus – no zīmēšanas uz digitālā papīra līdz kartonam, ķieģeļu sienas, asfalta un citām virsmām.

Aplikācija noderēs ne tikai iesācēju treniņiem, bet arī, piemēram, apsveikumu vai ielūgumu sagatavošanai – atliek augšuplādēt fotogrāfiju, uzrakstīt vēstījumu un nosūtīt saņēmējam.

Ref: 225.000.103.950


Pievienot komentāru

Šī gada pirmajā ceturksnī par 18% pieaudzis IKT nozares pakalpojumu eksports

Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģijas nozares pakalpojumu eksports šī gada pirmajā ceturksnī attiecībā pret to pašu laika periodu pērn pieaudzis par 18%, sasniedzot 137 miljonus eiro, liecina Latvijas Bankas apkopotie dati.

Latvijā pirmajos sešos mēnešos starp ES valstīm bijis vidēji straujš eksporta kāpums

Latvijā šogad pirmajos sešos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības (ES) valstīm bijis vidēji straujš eksporta pieaugums, liecina ceturtdien, 17.augustā, publiskotie ES statistikas pārvaldes Eurostat dati.

Sniegs atbalstu aizsargātajiem lietotājiem jauna elektrības pieslēguma ierīkošanai

Ministru kabinets noteic jaunu elektroenerģijas pieslēguma ierīkošanas un finansēšanas kārtību aizsargātajiem lietotājiem, paredzot iespēju jauna elektrības pieslēguma ierīkošanas izmaksas aizsargātajam lietotājam segt no valsts budžeta līdzekļiem.

Latvijā gada inflācija jūlijā bijusi viena no lielākajām ES

Latvijā - tāpat kā Apvienotajā Karalistē - šogad jūlijā, salīdzinot ar attiecīgo mēnesi pērn, inflācijas rādītājs sasniedza 2,6%, kas Eiropas Savienības dalībvalstu vidū ir viens no lielākajiem, liecina ceturtdien, 17.augustā, publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Pirmajā pusgadā Latvijā saražots par 2,22% mazāk alkoholisko dzērienu

Šā gada sešos mēnešos Latvijā saražoti 25,589 miljoni litru alkoholisko dzērienu, neskaitot alu. Salīdzinot ar 2016.gada sešiem mēnešiem, šogad saražots par 2,22% mazāk alkoholisko dzērienu.

Atbalsta 2'000 eiro piešķiršanu Tēva dienas festivāla organizēšanai

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komiteja ceturtdien, 17.augustā, atbalstīja 2 000 eiro līdzfinansējuma piešķiršanu nodibinājumam Fonds mammām un tētiem Tēva dienas festivāla organizēšanai Vērmanes dārzā.

Pieaug Regulatorā iesniegto elektronisko sakaru pakalpojumu lietotāju sūdzību skaits

Salīdzinot ar pagājušā gada pirmajiem sešiem mēnešiem, sūdzību skaits elektronisko sakaru jomā ir palielinājies par 53%, ziņo Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija.

Ķirsis nekandidēs uz Vienotības priekšsēdētāja amatu par labu Ašeradenam

Rīgas domes deputāts Vilnis Ķirsis atsaucis savu kandidatūru uz Vienotības valdes priekšsēdētāja amatu par labu citam pretendentam, ekonomikas ministram, Ministru prezidenta biedram Arvilam Ašeradenam.

Rinkēvičs pauž Latvijas interesi turpināt politiskās konsultācijas ar Palestīnu

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ceturtdien, 17.augustā, tiekas ar Palestīnas misijas vadītāju Latvijā, vēstnieku Taisiru Al Adžuri, lai pārrunātu divpusējās Latvijas un Palestīnas attiecības un Tuvo Austrumu miera procesu.

Latvijas valsts mežu peļņa pirmajā pusgadā samazinājusies līdz 34,371 miljonam eiro

Latvijas valsts mežu apsaimniekotāja Latvijas valsts meži apgrozījums šogad pirmajā pusgadā bija 135,252 miljoni eiro, kas ir par 6% vairāk nekā 2016.gada attiecīgajā periodā, savukārt uzņēmuma peļņa samazinājusies par 7,3% un bija 34,371 miljons eiro.

Aptauja: Par drošāko automašīnas krāsu atzīta sarkanā krāsa

Vairākums Latvijas autobraucēju par drošāko automašīnas krāsu uzskata sarkano krāsu, savukārt par iecienītāko - melno, norāda pašmāju degvielas tirgotāja AS Virši-A veiktā aptauja.

airBaltic pārvadāto pasažieru skaits otro mēnesi pēc kārtas sasniedz rekordu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic šī gada jūlijā pārvadājusi 393 312 pasažierus, kas ir par 21% vairāk nekā attiecīgajā laika periodā pērn. Otro mēnesi pēc kārtas pārvadāto pasažieru skaits bijis lielākais lidsabiedrības vēsturē.

Brīvais vilnis: Gandrīz visiem zivrūpniekiem patlaban ir zaudējumi

Latvijā šobrīd gandrīz visiem zivrūpniekiem ir lielāki vai mazāki zaudējumi, stāsta zivju pārstrādes uzņēmuma Brīvais vilnis valdes priekšsēdētājs Arnolds Babris.

Pārtrauc luksus automašīnu tirdzniecības grupējuma darbību

Valsts ieņēmumu dienesta Finanšu policijas pārvalde šī gada augustā apturēja organizētas personu grupas darbību, kas nodarbojās ar ekskluzīvu automašīnu un sadzīves tehnikas tirdzniecību. Izvairoties no pievienotās vērtības nodokļa nomaksas, valsts budžetam nodarīti zaudējumi vairāk kā 2,8 miljoni eiro apmērā.

ASV helikopteri veiks zemos lidojumus Latvijas gaisa telpā

Amerikas Savieotās Valsts Gaisa spēku kaujas brigādes Fēnikss vienības helikopteri, kas Latvijā atrodas ASV vadītās mācību operācijas Atlantic Resolve ietvaros, piektdien, 18.augustā, no plkst.16.00 līdz 18.00 Latvijas gaisa telpā, virzienā no Lielvārdes uz Dobeli un atpakaļ, veiks zemos lidojumus.

Ievestā benzīna apmērs sarucis par 9,5%

Latvijā ievestā motorbenzīna daudzums šogad pirmajā pusgadā samazinājies par 9,5% salīdzinājumā ar 2016.gada attiecīgo periodu, bet dīzeļdegviela ievesta par 2,7% mazāk, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Vēlas nomainīt Veselības ministrijas valsts sekretāru Ketneru

Veselības ministrija varētu nomainīt valsts sekretāru Kārli Ketneru, kurš varētu tikt pārcelts darbā uz Finanšu ministriju, ziņo Latvijas Televīzija.

Nīderlandē tiesas prāva par saindēto olu skandālu

Nīderlandē tiesas priekšā stājušies divi vīrieši par iespējamu saistību ar aizliegtu insekticīdu saturošu olu skandālu, kura dēļ virknē Eiropas valstu iznīcināti miljoniem olu un nodarīti zaudējumi vairāku miljonu eiro vērtībā.

LLKC: Augļu un ogu raža piedzīvos samazinājumu no 40% līdz pat 80%

Augļu un ogu raža atkarībā no kultūras šogad piedzīvos samazinājumu no 40% līdz pat 80%, savukārt dārzeņkopībā - 20% līdz 30%, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra dārzkopības ekspertu veiktie apsekojumi.

Lidosta Rīga pilnveido vides pieejamību cilvēkiem ar īpašām vajadzībām

Starptautiskajā lidostā Rīga uzbrauktuvē pie izlidošanas termināļa ir ierīkota jauna autostāvvieta personām ar īpašām vajadzībām, kas tagad ir aprīkota gan ar ceļa marķējumu, gan arī attiecīgu ceļazīmi, vēsta lidostas pārstāvji.

Autovadītāji sāk retāk piekukuļot policistus

Šogad septiņos mēnešos samazinājies gadījumu skaits, kad transportlīdzekļu vadītāji policistiem piedāvājuši kukuli.

Uz robežas aizturēts Indijas pilsonis ar viltotiem dokumentiem; kriminālsoda nav

Terehovas robežkontroles punktā konstatēts viens no Maskavas ar autobusu ieceļojošs Indijas pilsonis, kurš uzrādījis viltotu Eiropas Savienības ģimenes locekļa uzturēšanās karti. Kriminālprocess nav uzsākts, turklāt persona atgriezta uz izceļošanas valsti.

Latvijas dzelzceļam nevajadzēs maksāt dividendes no pērnā gada peļņas

AS Latvijas dzelzceļš nevajadzēs maksāt dividendes no pērnā gada peļņas, kas bija 880 998 eiro, trešdien, 16.augustā, lēma valdība.

Papildināts Dziesmu un deju svētku likums- Kas tajā jauns?

Gatavojoties XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku norisei 2018.gada vasarā, trešdien, 16.augustā, Ministru kabinets apstiprinājis vairākus grozījumus Dziesmu un deju svētku likumā. Priekšlikumi paredz precizēt vairākus aspektus, kas skar svētku sagatavošanu un iesaistīto pušu atbildības.

Igauņu Inbank pusgadā nopelna 5,7 miljonus eiro

Igauņu finanšu pakalpojumu sniedzējs Inbank 2017.gada pirmajā pusē guvis peļņu 5,7 miljonu eiro apmērā, kas, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, ir lēciens par 429%.