bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 21.06.2018 | Vārda dienas: Monvīds, Egita, Emīls

Kaligrāfijas māksla: 5 padomi jaunām idejām apsveikumiem un radošiem mirkļiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Šobrīd kaligrāfijas šī rakstības māksla ieguvusi teju vai modes lietas statusu. Tam apliecinājums ir piepildītās kaligrāfijas nodarbību klases, kā arī smalki veidotie ielūgumi, apsveikumi un galda kartes dažādos svētkos. Sekojot tendencēm, Samsung kopā ar veikala Manilla kaligrāfi Kaivu Narbuti sagatavojuši piecus padomus par to, kas iesācējiem būtu jāliek savā starta komplektā.

Apbruņojies ar pacietību

«Kaligrāfija bieži tiek salīdzināta ar rakstītprasmi, kas ir ikdienišķs un salīdzinoši ātrs process – tādēļ iesācējiem mēdz būt maldīgs priekšstats par tās apguves tempu. Kaligrāfija nav tikai skaisti uzrakstīts teksts, tā ir izsmalcināta māksla, kuras apgūšanā, tāpat kā citās zinībās, ir jārēķinās ar mērķtiecīgiem treniņiem un lielu devu pacietības,» saka pasniedzēja Kaiva Narbute.

Piebilstot, ka savā praksē nereti sastopas ar studentu izbrīnu par nepieciešamā laika ieguldījumu, lai, piemēram, precīzi uzrakstītu savu vārdu. Kaligrāfijas apguvei nereti nepieciešami vairāki mēneši prakses, tāpēc pirms ņemt rokā spalvas kātu, katram jāizvērtē, vai viņš ir gatavs filigrāno burtu zīmēšanas mākslu ne tikai tehniski veikt, bet arī baudīt.

Konsultējies pirms materiālu iegādes

Otrs praksē visbiežāk novērotais klupšanas akmens studentu vidū, kuri centušies kaligrāfiju apgūt pašmācības ceļā, ir nepiemērotu materiālu izvēlē. Pasniedzēja ar šādām situācijām savā darbā saskārusies vairākkārt.

«Pirmajā tikšanās reizē ar jaunajiem kaligrāfiem izrunājam un iepazīstinām ar nepieciešamajiem darbarīkiem, pastāstām par atšķirībām. Un tikai pēc tam, kad šī izpratne ir gūta, aicinām doties uz veikalu,» stāsta Kaiva.

Kopumā kaligrāfija ir pateicīgs hobijs, kas neprasa milzu finanšu ieguldījumus – iesākumam pietiek ar spalvu, spalvaskātu, tinti, papīru un pāris rakstību stilu paraugiem, kurus var atrast arī internetā.

Nebaidies no sava rokraksta

«Pirms kaligrāfijas apgūšanas viens no biežāk uzdotajiem jautājumiem ir, vai, lai uzsāktu mācības, ir jābūt izcilam rokrakstam,» atzīst pasniedzēja un šādos gadījumos vienmēr sniedz vienu un to pašu atbildi – nebūt nē. Taču kaligrāfija rokrakstu noteikti palīdz izkopt. Visa pamatā ir rūpīga tehnikas apguve – vilciens pēc vilciena, burts pēc burta ar lēnām kustībām, turklāt, lai prasmes apgūtu ātrāk, arī ikdienas rakstu darbus veicot, jāpiedomā pie burtu formām un citām tehniskām niansēm.

Kombinē klasisko kaligrāfiju ar jaunajām tehnoloģijām

Domājot par rakstību digitālajā vidē, automātiski nāk prātā nebeidzamas kolonnas, rindas un atstarpes – un minimāla iespēja izpausties kreatīvi. Tomēr arī mūsdienu tehnoloģijas var kļūt par rīku savu prasmju izkopšanā – jaunais Samsung Galaxy Tab S3 planšetdators ir aprīkots ar pildspalvai līdzīgu irbuli S-Pen, kas uz ekrāna ļauj izpausties tikpat radoši kā uz papīra, turklāt, lai cik daudz trenētos, tinte un papīrs nekad nebeigsies, atzīmē eksperte.

«S-Pen irbuli ir ērti izmantot, skicējot burtus un vārdus dažādās variācijās, jo uzrakstīto uzreiz var izdzēst un sākt no gala vai nedaudz piekoriģēt un saglabāt,”» pieredzē dalās Narbute un piebilst, ka darboties ar digitālo rakstāmrīku izdosies daudz labāk, ja iepriekš būs apgūti kaligrāfijas pamatprincipui ar spalvu un spalvaskātu uz papīra. Kad pamatprasmes ir iemantotas.

Katru brīvo laukumu izmanto treniņiem

Par kaligrāfiem mēdz jokot, ka tie izmanto katru brīvo centimetru, lai izkopotu savu rakstītprasmi – un nav melots. Mobilās aplikācijas šo treniņu iespējas padara bezgalīgas – lietotnē Calligrapher var izvēlēties kādu no četru veidu rakstāmrīkiem, pielāgot sev vēlamo rakstības slīpuma leņķi, līnijas biezumu, caurredzamību un krāsu. Tāpat tajā var atrast vairāk nekā 25 dažādu tekstūru fonus – no zīmēšanas uz digitālā papīra līdz kartonam, ķieģeļu sienas, asfalta un citām virsmām.

Aplikācija noderēs ne tikai iesācēju treniņiem, bet arī, piemēram, apsveikumu vai ielūgumu sagatavošanai – atliek augšuplādēt fotogrāfiju, uzrakstīt vēstījumu un nosūtīt saņēmējam.

Ref: 225.000.103.950


Pievienot komentāru

Saeima ļauj KNAB uzsākt zaļzemnieka Kļaviņa mājas un auto kratīšanu

Saeimas deputāti deva atļauju uzsākt kratīšanu Zaļo un zemnieku savienības deputāta Askolda Kļaviņa deklarētajā dzīvesvietā un automašīnā.

Lietuvas asins plazmas korupcijas skandāls aizsniedzas līdz Latvijas veselības ministrei

Bijusī Lietuvas Nacionālā Asins centra vadītāja Joana Bikulčiene, kuru tur aizdomās par korupciju un neatļautu shēmu organizēšanu asins plazmas savākšanas jomā, šonedēļ saņēmusi sliktas vēstis no Latvijas, kur Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests nopratinājis Latvijas veselības ministri Andu Čakšu.

Maršruts nedēļas nogalei: līgošana visā Latvijā

Nevienam nav noslēpums, ka šajā nedēļas nogalē visā Latvijā tiks sagaidīti Jāņi. Ja nu kādam vēl nav grandiozu plānu, kā pavadīt vienu no gada īsākajām naktīm, tad ir vērts ielūkoties BNN sagatavotajā maršrutā, kurš aizvedīs uz kādu zaļumballi visā Latvijā.

Protestētāji sadzirdēti – priekšlikums liegt nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas noraidīts

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, atteicās no iepriekš atbalstītā nosacījuma, ka dzimumšūnas var ziedot tikai tās sievietes, kuras ir dzemdējušas. Tāpat kā līdz šim, par dzimumšūnu donoru varēs būt veseli cilvēki - vīrieši vecumā no 18 līdz 45 gadiem un sievietes vecumā no 18 līdz 35 gadiem. 

Atbalsta grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā

Saeimas deputāti ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā, kas pilnveido ar sankciju režīmiem saistīto regulējumu, lai efektīvi varētu piemērot un izpildīt nacionālās un starptautiskās sankcijas.

Mazinās administratīvo slogu ārvalstu studentiem un pētniekiem

Atvieglos administratīvo slogu ārvalstu studentiem un pētniekiem, kā arī viņus uzņemošajām izglītības un pētniecības iestādēm. To nosaka Saeimas trešajā lasījumā pieņemtie grozījumi Imigrācijas likumā.

Par tālruņa izmantošanu pie stūres piemēros naudas sodu līdz 100 eiro

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, trešajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas palielina administratīvo atbildību par atsevišķiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem.

Atbalsta Fizisko personu datu apstrādes likuma projektu

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā atbalstījusi Fizisko personu datu apstrādes likuma projektu. Grozījumi nosaka nacionālo regulējumu, lai sekmētu Eiropas Savienības Vispārīgās datu aizsardzības regulas piemērošanu.

Jaunzēlandes premjerministrei piedzimst meitiņa

Jaunzēlandiešu politiķe Džesinda Ārderna kļuvusi pār māti, atrodoties premjerministres amatā, kas tālajā Okeānijas valstī ir augstākā pozīcija pēc Jaunzēlandes formālās vadītājas, Lielbritānijas karalienes Elizabetes II. Sociāldemokrātiski un progresīvi noskaņotā politiķe gan nav pirmā premjerministre, kura dzemdējusi, būdama tik augstā amatā.

Ašeradens iztur neuzticības balsojumu

Saeima noraida opozīcijas deputātu pieprasījumu par ekonomikas ministra Arvila Ašeradena demisiju.

No aprobežojumiem atbrīvo valsts un pašvaldību zemes

Līdz ar izmaiņu stāšanos spēkā no iepriekš noteiktajiem aprobežojumiem tiks atbrīvotas zemes, kas valsts un pašvaldības īpašumā nonākušas valsts un pašvaldības funkciju īstenošanai.

Saeima par Latvijas Bankas padomes locekli apstiprina Mārtiņu Kazāku

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, par Latvijas Bankas padomes locekli apstiprinājusi Mārtiņu Kazāku, ziņo Saeimas Preses dienests.

Pāvesta vizītes laikā Latvijā būs brīvdiena

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24.septembri, kad Latviju apmeklēs pāvests Francisks.

Ungārija par palīdzību migrantiem paredz cietumsodu

Ungārijas Nacionālā Asambleja pieņēmusi tiesību aktu kopumu, kas paredz valstī ieviest cietumsodu par palīdzības sniegšanu nelegāliem imigrantiem un tiesības valstij atteikties no ārvalstu iedzīvotāju uzņemšanas.

Saeima atbalsta likumprojektu Likteņdārza attīstībai

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, trešajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja jauna likuma projektu Likteņdārza attīstībai, kas paredz nostiprināt zemes piederību Latvijas valstij.

Latvijā IKT speciālistu skaits ir krietni zem Eiropas Savienības vidējā līmeņa

Latvijā informācijas un komunikācijas tehnoloģiju speciālistu skaits veido vien 2,2% no visiem strādājošajiem, kas ir ievērojami zem Eiropas Savienības vidējā līmeņa jeb 3,7%. No visām ES dalībvalstīm vēl mazāk nekā Latvijā IKT speciālistu ir tikai Rumānijā un Grieķijā.

Čakša apgalvo, ka Lietuvas izmeklētājus pamatā informējusi par Latvijas pieredzi

Latvijas veselības ministre Anda Čakša Lietuvas dienestus, kuri sākuši lietu par iespējamu korupciju Nacionālajā asins centrā, pamatā informējusi par Latvijas pieredzi un regulējumu asins plazmas savākšanā.

Igaunijā vēlas ražot mīnas un granātas

Igaunijas parlaments jūnijā pieņēmis jaunus noteikumus par militāro ieroču un munīcijas ražošanu valstī, kas papumidinājis igauņu uzņēmumu Eesti Arsenal nākt klajā ar ieceri būvēt rūpnīcu, kur tiktu ražotas mīnas, granātas un citas kara sprāgstvielas.

LLKC: Ražas dārzkopībā – cerības un realitāte

Nepietiekams agro dārzeņu, tostarp – jauno kartupeļu klāsts, kā arī ievērojami zemākas ražas visu uzglabājamo dārzeņu un augļu kategorijā, – tā situāciju pēc ilgstošā sausuma novērtē Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākais dārzkopības speciālists Māris Narvils.

Saskaņa vērsīsies Satversmes tiesā, lai nepieļautu pāreju uz mācībām latviešu valodā

«Kāpēc reforma ir nerealizējama? Tādēļ, ka skolas nav gatavas kardinālām izmaiņām vienlaicīgi ar desmitiem citu reformu, kas satricinājušas visu vispārējās izglītības sistēmu valstī. Reformas ieviešana neizbēgami samazinās izglītības kvalitāti, ko mēs arī pierādīsim Satversmes tiesā.»

Laikapstākļu dēļ pieaug sausās zāles ugunsgrēku skaits

Laika posmā no 20.jūnija plkst. 6.30 līdz 21.jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma 102 izsaukumus – 63 uz ugunsgrēku dzēšanu un 25 uz glābšanas darbiem, bet 14 no izsaukumiem bija maldinājumi.

Uz eksāmenu laiku valstī izslēdz internetu – Alžīrijas pieeja

Lai nepieļautu špikošanu un krāpšanos vidusskolas eksāmenu laikā, Ziemeļāfrikas valsts Alžīrija ir nolēmusi izslēgt internetu visā tās teritorijā.

Kaimiņš un Tamužs nav atzīti par aizdomās turētajiem; visticamāk, Kaimiņu šodien atbrīvos

Kriminālprocesā par iespējamu nelikumīgu partijas KPV LV finansēšanu aizturētais Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš un uzņēmējs Viesturs Tamužs patlaban vēl nav atzīti par aizdomās turētajiem un abi atrodas policijas izolatorā, lai gan, visticamāk, Kaimiņu šodien atbrīvos.

Spirta ražošana Latvijā četros mēnešos samazinājusies par 13,4%

Latvijā saražotā spirta apmērs šogad pirmajos četros mēnešos samazinājies par 13,4%, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Rinkēvičs: Latvija atbalstīs Ukrainas vēlmi veidot ciešākas attiecības ar ES

«Latvija turpinās atbalstīt Ukrainas vēlmi veidot ciešākas attiecības ar Eiropas Savienību,» uzsver Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Jaunākie komentāri