bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 22.06.2018 | Vārda dienas: Ludmila, Laimdots, Laimiņš
LatviaLatvija

Kas uzņēmumiem ir jāzina par Vispārīgo datu aizsardzības regulu?; skaidro eksperti

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Pēdējos gados satraucoši strauji aug personas datu apjoms, kas noplūst no uzņēmumiem, kuri tos glabā un apstrādā, par novērojumiem ziņo informācijas drošības jomas uzņēmums Kaspersky Lab.

Uzņēmuma speciālisti komentē: «Šķita, ka būs grūti pārspēt rekordlielo ielaušanos Yahoo 2016.gadā – tiek lēsts, ka ir nozagts pusmiljards ierakstu, – taču patiesībā tā tika pārspēta vienā incidentā vēlāk tajā pašā gadā. Bēdīgi slavenais surogātpasta izplatītājs, ko sauc par River City Media, kopā ar citu personīgo informāciju noplūdināja pilnīgi satriecošu e-pasta adrešu daudzumu – 1,37 miljardus.»

Ņemot vērā, ka viens pārkāpums var ietekmēt simtiem miljonus lietotāju un daudzās valstīs personas datu drošība ir aktuāls temats, ir saprotams, ka arī politiķi pievēršas datu konfidencialitātes un drošības problēmām, norāda eksperti.

Tāpat uzņēmums vēsta, ka pārvaldes institūcijas sāk rīkoties.

«Piemēram, pēc nepilniem 12 mēnešiem uzņēmumiem, kas veic uzņēmējdarbību Eiropas Savienībā, būs jāievēro jauns datu aizsardzības noteikumu kopums, ko sauc par Vispārīgo datu aizsardzības regulu (GDPR). Vispārīgās datu aizsardzības regulas uzdevums ir vienādot datu aizsardzības noteikumus Eiropā un noteikt atbilstības pienākumus attiecībā uz datu apriti Eiropas Savienībā, starp ES dalībvalstīm un to sadarbības partneriem visā pasaulē. Būtībā tās mērķis ir uzlabot personas datu lietošanu un glabāšanu un pasargāt tos no ļaunprātīgas izmantošanas,» min Kaspersky Lab.

Speciālisti norāda – Pirmkārt, Vispārīgajā datu aizsardzības regulā ir precizēta ES direktīvā par datu aizsardzību dotā izplūdusī personas datu definīcija (jebkura informācija attiecībā uz identificētu vai identificējamu fizisku personu), pievienojot plašāku kontekstu. Saskaņā ar grozījumiem, kas stāsies spēkā nākamgad, par personas datiem ir uzskatāmas IP adreses, ģenētiskā, garīgā, kultūras, ekonomiskā vai sociālā un tamlīdzīga informācija. Ir ietverti pat pavārdi un pseidonīmi – tos bieži var sasaistīt ar konkrētu indivīdu organizācijā. Šajā definīcijā ietilpst arī klientu vārdi, tālruņa numuri un adreses, piegādātāju un darbinieku dokumenti.

Otrkārt, Vispārīgajā datu aizsardzības regulā ir noteikti vairāki pasākumi, kuru mērķis ir datu apstrādes un pārvaldības caurredzamības palielināšana: no lietotājiem tiks prasīta noteiktāka piekrišana, un lietotāji pēc vēlēšanās varēs atsaukt savu piekrišanu. Lietotāji iegūs tiesības pieprasīt informāciju par to, kā, kur un kādā nolūkā tiek apstrādāti viņu personas dati. Turklāt lietotāji varēs pieprasīt visus savus personas datus no organizācijām, kas izmanto šos datus, un viņiem tiks piešķirtas tiesības pieprasīt to dzēšanu no organizācijas serveriem, ziņojumā pauž eksperti.

Visbeidzot, izstrādājot jaunas sistēmas, no paša sākuma tajās ir jāiekļauj datu aizsardzības procesi, lai īstenotu integrētas privātuma aizsardzības principu, aicina Kaspersky Lab speciālisti.

«Turklāt organizācijām, kuru pamatdarbība ietver lielu personiskās informācijas apjomu apstrādi, būs nepieciešams datu aizsardzības speciālists. Lai gan šo pasākumu uzdevums ir samazināt datu noplūdes varbūtību, tomēr, ja tā ir notikusi, organizācijām būs pienākums par to ziņot 72 stundu laikā, kopš datu pārziņi ir uzzinājuši par šādu notikumu,» skaidro eksperti.

Tiem uzņēmumiem, kas neievēro šos noteikumus, ir paredzēti bargi naudas sodi: līdz 4% no kopējā apgrozījuma gadā visā pasaulē (t. i., ieņēmumiem) vai līdz 20 miljoniem eiro atkarībā no tā, kura summa ir lielāka. Jā, tā nav drukas kļūda – no kopējā apgrozījuma gadā visā pasaulē. Starptautiskiem uzņēmumiem, pat tiem, kas fiziski neatrodas Eiropā, noteikumi attiecas uz visiem ES pilsoņu personas datiem, ko tie apstrādā un pārvalda, neatkarīgi no tā, vai apstrāde notiek ES vai citur, ziņo uzņēmums.

Savukārt par turpmāko daru Kaspersky Lab ziņo, ka nākamajos mēnešos uzņēmums aplūkos, kā Vispārīgā datu aizsardzības regula ietekmēs dažādas jūsu uzņēmuma nodaļas: IT, cilvēkresursu, pārdošanas un tirgvedības, juridisko, finanšu un grāmatvedības.

Ref: 225.000.103.1103


Pievienot komentāru

ES valstis apņēmušās pagarināt sankcijas pret Krieviju par Krimas aneksiju

Eiropas Savienības dalībvalstis nākamnedēļ līdz 2019.gada janvāra nogalei paildzinās ierobežojošos pasākumus, kuri pret konkrētiem Krievijas uzņēmumiem un amatpersonām ieviesti par to saistību ar Krievijas agresīvo rīcību Ukrainā, tā aģentūrai Reuters norādījuši ES diplomāti un amatpersonas.

VID konstatē pārkāpumus vairāk nekā pusē darba devēju tematiskajās pārbaudēs

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu kontroles pārvalde šogad pirmajā ceturksnī veica 305 darba devēju tematiskās pārbaudes, 171 gadījumā konstatējot pārkāpumus, liecina VID informācija.

Sadales tīklam ir jāuzlabo sistēmas pieslēguma process un tā kontrole

Turpmākos divus gadus AS Sadales tīkls ir pienākums uzlabot sistēmas pieslēguma procesu un tā kontroli. Savukārt Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija no savas puses turpmākos divus gadus papildus veiks šī procesa pastiprinātu monitoringu un uzraudzību.

Šogad pasaulē nākuši jau trešie Latvijas trīnīši

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā nākuši pasaulē šogad trešie trīnīši, ar komentāru, ka «trīs lietas – labas lietas», savā Facebook kontā pavēstījis labklājības ministrs Jānis Reirs.

Latvijā pērn trešais lielākais nerezidentu īpatsvars ES valsts parāda struktūrā

Nerezidenti pērn Latvijai ir aizdevuši 67,6% no kopējā valsts parāda apmēra, kas ir trešais lielākais nerezidentu īpatsvars Eiropas Savienības dalībvalstu parādu struktūrā, liecina ES statistikas biroja Eurostat apkopotā informācija.

Iemaksu apmērs trešā līmeņa pensiju plānos sasniedz jaunu rekordaugstu apmēru

Iedzīvotāju interese par pensijas uzkrājumu veidošanu saglabājas augsta, un gada pirmajos trijos mēnešos veikto iemaksu apmērs privātajos pensiju plānos ir sasniedzis jaunu vēsturisko maksimumu.

Vai turpmāk nebūs jāgaida garā rindā Vaivaros, lai saņemtu vajadzīgo riteņkrēslu?

«Patlaban tehnisko palīglīdzekļu pakalpojumus cilvēkiem ar invaliditāti sniedz Nacionālais rehabilitācijas centrs Vaivari, taču gadiem saņemtās klientu sūdzības un rindas uz pakalpojuma saņemšanu parāda, ka tā nav iespējami efektīvākā sistēma,» saka Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.

Latvijā strādājošs degvielas uzpildes staciju tīkls pieķerts krāpšanā ar dīzeļdegvielu

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvalde ir pārtraukusi noziedzīgu shēmu, kurās krāpnieciskos darījumos ar dīzeļdegvielu iesaistīts kāds Latvijā strādājošs degvielas uzpildes staciju tīkls, informē VID.

Konceptuāli atbalsta izmaiņas virsstundu apmaksas kārtībā

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pirmajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Darba likumā, kas paredz iespēju nozarēs, kurās ar ģenerālvienošanos būtiski palielināta minimālā darba alga, noteikt mazāku piemaksu par virsstundu darbu, ziņo Saeimas Preses dienests.

Saeima atbalsta priekšlikumu tabaku veikalos tirgot tikai pēc cenu lapām

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, otrajā lasījumā pieņēma grozījumus tabakas apriti regulējošajā likumā. Izmaiņas paredz, ka tabakas izstrādājumi veikalos vairs nebūs pircējiem redzami un tos varēs iegādāties tikai pēc cenu lapas, informē Saeimas Preses dienests.

Vētra appludina Tallinas ielas un pārtrauc futbola pārraidi svarīgā brīdī

Igaunijas ziemeļus skārusi vētra un lietusgāze, kas galvaspilsētā Tallinā appludinājusi ielas, nodarījusi bojājumus ēkām un pat svarīgā brīdī pārtraukusi aizraujošu Pasaules Kausa futbola spēles pārraidi.

Saeima 2.lasījumā atbalsta fondēto pensiju kapitāla mantošanu

Iedzīvotājiem būs iespēja mantot otrajā pensiju līmenī uzkrāto kapitālu. To paredz Saeimā ceturtdien, 21.jūnijā, otrajā lasījumā pieņemtie grozījumi Valsts fondēto pensiju likumā, ziņo Saeimas Preses dienests.

Kaimiņš: Manuprāt, KNAB izpilda politisko pasūtījumu; deputāts izstāsta aizturēšanas gaitu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs ceturtdienas, 21.jūnija, vakarā atbrīvojis kriminālprocesā par iespējamu nelikumīgu partijas KPV LV finansēšanu aizturētās personas – Saeimas deputātu Artusu Kaimiņu, viņa partijas biedru Ati Zakatistovu un uzņēmēju Viesturu Tamužu.

ASV bankas iztur finanšu satricinājumu pārbaudes

Amerikas Savienotajās Valstīs 35 lielāko banku rīcībā ir pietiekami daudz naudas, lai tās izturētu iespējamu smagu ārēju finanšu satricinājumu apstākļos, liecina banku ilgtspējas pārbaužu rezultāti.

Konceptuāli atbalsta VDK dokumentu publisku pieejamību pētniecībai

Saeimas deputāti ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā, kas pilnveido ar sankciju režīmiem saistīto regulējumu, lai efektīvi varētu piemērot un izpildīt nacionālās un starptautiskās sankcijas.

Par atrašanos darbā reibumā Saeima no amata atcēlusi Rēzeknes tiesas tiesnesi Arvi Garo

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, atbalstījusi Rēzeknes tiesas tiesneša Arvja Garā atcelšanu no amata. Par tiesneša atcelšanu nobalsojis 71 deputāts, neviens neatturējās un nebija pret.

Lai paliktu Lielbritānijā, ES pilsoņiem prasīs atbilstību trim prasībām

Tiem Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem, kuri vēlēsies turpināt dzīvot Lielbritānijā pēc valsts izstāšanās no ES, būs jāaizpilda obligāti elektroniskie iesniegumi, sniedzot atbildes uz trim būtiskiem jautājumiem, pavēstījis britu iekšlietu ministrs.

Līgo svētkos gaidāms lietains un vēss, bet jaunnedēļ atkal sauss un karsts laiks

Piektdien un svētku brīvdienās laika apstākļus noteiks ciklonu darbība, tādēļ Līgo dienā vietām īslaicīgi līs, savukārt Jāņu dienā sagaidāms pat ilgstošs lietus. Laika apstākļi uzlabosies nākamajā nedēļā, kad atgriezīsies vasarīgs karstums.

Saeima ļauj KNAB uzsākt zaļzemnieka Kļaviņa mājas un auto kratīšanu

Saeimas deputāti deva atļauju uzsākt kratīšanu Zaļo un zemnieku savienības deputāta Askolda Kļaviņa deklarētajā dzīvesvietā un automašīnā.

Lietuvas asins plazmas korupcijas skandāls aizsniedzas līdz Latvijas veselības ministrei

Bijusī Lietuvas Nacionālā Asins centra vadītāja Joana Bikulčiene, kuru tur aizdomās par korupciju un neatļautu shēmu organizēšanu asins plazmas savākšanas jomā, šonedēļ saņēmusi sliktas vēstis no Latvijas, kur Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests nopratinājis Latvijas veselības ministri Andu Čakšu.

Maršruts nedēļas nogalei: līgošana visā Latvijā

Nevienam nav noslēpums, ka šajā nedēļas nogalē visā Latvijā tiks sagaidīti Jāņi. Ja nu kādam vēl nav grandiozu plānu, kā pavadīt vienu no gada īsākajām naktīm, tad ir vērts ielūkoties BNN sagatavotajā maršrutā, kurš aizvedīs uz kādu zaļumballi visā Latvijā.

Protestētāji sadzirdēti – priekšlikums liegt nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas noraidīts

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, atteicās no iepriekš atbalstītā nosacījuma, ka dzimumšūnas var ziedot tikai tās sievietes, kuras ir dzemdējušas. Tāpat kā līdz šim, par dzimumšūnu donoru varēs būt veseli cilvēki - vīrieši vecumā no 18 līdz 45 gadiem un sievietes vecumā no 18 līdz 35 gadiem. 

Atbalsta grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā

Saeimas deputāti ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā, kas pilnveido ar sankciju režīmiem saistīto regulējumu, lai efektīvi varētu piemērot un izpildīt nacionālās un starptautiskās sankcijas.

Mazinās administratīvo slogu ārvalstu studentiem un pētniekiem

Atvieglos administratīvo slogu ārvalstu studentiem un pētniekiem, kā arī viņus uzņemošajām izglītības un pētniecības iestādēm. To nosaka Saeimas trešajā lasījumā pieņemtie grozījumi Imigrācijas likumā.

Par tālruņa izmantošanu pie stūres piemēros naudas sodu līdz 100 eiro

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, trešajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas palielina administratīvo atbildību par atsevišķiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem.

Jaunākie komentāri