bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 20.03.2018 | Vārda dienas: Made, Irbe
LatviaLatvija

Krievija «bremzē» robežas sakārtošanu ar Latviju

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUKad septembra sākumā Igaunijas KAPO drošībnieku uz robežas mīklaini arestēja Krievijas specdienests, tas raisīja diskusijas, vai kas tāds iespējams arī uz Latvijas robežas. Lai gan gar robežu ir ierakti robežstabi, juridiskās formalitātes par robežas nostiprināšanu, kas Latvijai jāveic kopā ar Krievijas pusi, joprojām nav pabeigtas.

Kā apgalvo aizsardzības ministrijā – Krievija it kā naudas trūkuma dēļ šo procesu uz laiku ir apturējusi, ziņo TV3 raidījums Nekā personīga.

Tehniskais nodrošinājums mūsu robežsargiem ir vājāks nekā kaimiņiem Lietuvā un Igaunijā. Mums kustību sensori un kameras ir vecas, regulāri iziet no ierindas. Robežsargiem pašiem jāpļauj zāle un jānaglo koku laipas, lai viņi Latvijas-Krievijas robežai varētu vispār piekļūt. Modernizācijai pieprasīti 18 miljoni eiro. Tomēr robežsardzes priekšnieks rēķinās, ka prasīto naudu var arī neiedot

Viļakas robežsargi atbild par vairāk nekā pusi no 246 kilometrus garās Latvijas – Krievijas robežas. Viņu pārraudzībā ir 138 kilometri. Robeža stiepjas caur mežiem, purviem un upēm. Daudzviet robežsargi pārvietojas ar kājām, jo teritorija gar robežu atgādina mūžamežu.

Nauda trūkums robežas uzturēšanai Latvijas robežsargiem ir ierasta lieta. Tāpēc viņi rīkojas radoši. Paši naglo dēļu grīdas pār purvainajām vietām, pļauj zāli, tīra izcirtumus. Izlīdzot arī vietējie elektriķi, ar kuriem sarunāts, ka vecos elektrības stabus viņi neizmet, bet atdod robežsargiem šādu laipiņu būvēšanai.

Kopš neatkarības atgūšanas robežu iezīmēja robežsargu paštaisīti mietiņi un lentas ar brīdinošiem uzrakstiem. Latvijas – Krievijas robežlīgumu abas valstis parakstīja 2007.gadā un tikai pirms gada zemē ierakti pēdējie abu valstu robežstabi. Bet tas vēl nenozīmē, ka robeža ir nosprausta. Priekšā gara un sarežģīta juridiska procedūra, lai to visu nostiprinātu dokumentos un kartēs. Šos darbus var veikt tikai strādājot kopā abu valstu speciālistiem. Robežas dokumentu kārtošanu gatavo īpaši izveidota komisija. Mūsu pusē to uzrauga Ārlietu ministrija un vada Latvijas goda konsule Sanktpeterburgā Irina Mangule. Kā liecina pēdējie darba grupas protokoli – Krievijas puse darbu Latvijas pierobežā varētu iesaldēt.

«Darbs atkarīgs no abu pušu spējas vienoties, kā virzīt darbu uz priekšu. Krievijas puse pateikusi, ka viņiem šobrīd nav finansējuma, lai turpinātu šo darbu. Mēs no savas puses esam veikuši, cik es zinu, to kartogrāfiskā materiāla sagatavošanu. Bet visur vajadzīgas vienošanās. Protams, aizsardzības resoram Krievijā ir pietiekami nauda – mēs to arī redzam – 4% no IKP viņi veltī aizsardzības vajadzībām. Nu no otras puses sankcijām ir savs efekts, jo rocība, kas Krievijai bija līdz šim ir samazinājusies. Es nespekulēšu… Ir vietas, kur viņi varētu atrast naudu, ja viņi gribētu,» stāsta Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Sārts.

«Pamatā tā nav tik daudz naudas lieta kā tīri tehniska lieta. Sadarbība starp Latviju un Krieviju. Gribētos ātrāk, bet nu process notiek tik ātri, cik nu notiek,» teic ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Finansiālu vai tomēr politisku iemeslu dēļ darbi pilnīgai Latvijas-Krievijas robežas noteikšanai draud apstaties. Drošības policija iepriekšējos pārskatos brīdinājusi par draudiem, ko var radīt kaimiņvalsts Krievija.

«Drošības policijas vērtējumā Ukrainas konflikts uzskatāmi parāda, ka robežas drošība ir tik pat spēcīgi jāstiprina kā iekšējā drošība, kā arī valsts aizsardzības sistēma kopumā. Un šis ir būtisks izaicinājums valsts drošības stiprināšanai,» komentē Drošības policijas pārstāve Kristīne Apse- Krūmiņa.

Tas, ko varam darīt paši – nostiprināt robežu Latvijas pusē. Lietuva un Igaunija robežas modernizācijā ir mums priekšā. Igaunija ieviesusi modernu sensoru sistēmu, kas pat pati spēj identificēt robežpārkāpējus. Lietuva pierobežā būvē žogu un uzstāda jaunu videotehniku, kas savienota ar jaunākās paaudzes kustību sensoriem. Latvijai pagaidām modernizācijas projekts ir tikai uz papīra – Varakļānu pārvaldes teritorijā vien plānoti četri jauni tilti, 60 kilometri ar pontonu laipām un žogu 80 kilometru garumā. Robežsardzes priekšnieks cer uz nākamā gada budžetu. Lai arī rēķinās, ka vajadzību valstij ir vairāk nekā iespēju.

«Pēc projektētāju pirmajām aplēsēm, ko viņš mums iesniedzis, cik es saprotu – ideālais variants kā projektētājs uzskata, ko ilgtermiņā varēs izmantot šo iekārtoto joslu – tas sasniedz ap 18 miljoniem eiro. Kas, protams, nav izdarāms vienā gadā. Tas ir ilglaicīgs process. Vismaz 3-4 gadu periodā to var izdarīt,» stāsta Valsts robežsardzes priekšnieks Normunds Garbars.

«Mums ir jāstrādā, lai šo robežu stiprinātu. Skaidrs, ka mēs nenosedzam robežu 100%. Kopumā es negribētu teikt, ka mums viņa ir pilnībā caurumaina un pie mums varētu pārvietoties pāri robežai nezināmas grupa masveidā vai, nedod Dievs, kaut kādas kaujas tehnikas un mēs to nepamanītu. Pilnīgi noteikti nē. Bet mēs šeit runājam par mūsdienām atbilstošas robežas sakārtošanu. Tas nodrošinātu to, ka faktiski nebūtu iespēja pat individuālai personai šķērsot šo robežu nelegāli. Uz to ir jāiet,» norāda iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis.

Likums paredz, ka attīrītai un labi pārredzamai jābūt līnijai gar robežu 12 metru platumā, lai nekas netraucētu robežsargiem un speciālajai tehnikai pamanīt iespējamos pārkāpējus. Pirms 2008.gada, kad Latvija pievienojās Šengenas zonai, mums pienācās 64 miljoni latu. Arī novērošanas kamerām un kustību sensoriem. Septiņu gadu laikā tehnika pamatīgi nolietojusies. Vairs nav garantijas, ka sensori strādās, kad tas būs nepieciešams.

Pēc garām pārrunām Saeimā un valdībā vēl strādājošo kameru un sensoru uzturēšanai nauda atradusies. Ja izdosies, jaunas tehnikas iepirkšanai robežsardze finansējumu meklēs Eiropas un citos fondos.

Aptuveni 80 noķerti nelegālie robežas pārkāpēji – tāda ir šī gada statistika. Varakļānu pierobežā jau šobrīd aizturēti 19, kamēr visa iepriekšējā gada laikā iekrita 13. Robežsardze ir pesimistiska – karš Ukrainā nesis izmaiņas arī nelegāļu tranzītā. Agrāk uz Eiropu tie slepus sūtīti caur Ukrainu. Pēc kara sākuma tiek meklēti jauni kanāli. Noziedznieki pārbaudot arī Baltijas valstu robežas drošumu. Vēl aizvakar poļu un lietuviešu robežsargi noķēruši igauni, kurš mēģināja vieglās mašīnas aizmugurējā sēdeklī pārvest vairākus vjetnamiešus. Robežsargi novērojuši, ka arī Latvijā pierobežas iedzīvotāji, kas agrāk veda kontrabandu, šobrīd iesaistījušies nelegāļu tranzītā.

«Te mums ir jādomā uz priekšu. Jo, protams, neviens nevar prognozēt, kā attīstīsies konflikts Ukrainā un kad viņš beigsies. Un cik tālu aizies. Un pilnībā izslēgt situāciju, ka nevarētu rasties situācija, ka mūsu robeža izjustu pastiprinātu spiedienu arī tieši bēgļu ziņā.. Nu uz to mums jāiet un jāgatavojas, lai mēs būtu gatavi,» tā Kozlovskis.

Ref: 102.000.102.8335


Pievienot komentāru

Olainfarm realizācijas apjoms gada laikā pieaudzis par 16%

AS Olainfarm provizoriskie konsolidētie 2018.gada februāra rezultāti liecina, ka produktu realizācija ir sasniegusi 10,69 miljonus eiro, kas ir par 33% vairāk nekā šajā periodā pērn. Lielākais realizācijas pieaugums vērojams Japānā – par 6430%, Lietuvā – par 161%, Gruzijā – par 155%, Kazahstānā – par 118%, un Baltkrievijā, kur realizācija pieaugusi par 92%.

Krievijas vēlēšanu novērotāji saskata izvēles trūkumu, arī pārkāpumus

Krievijas prezidenta vēlēšanu oficiālie rezultāti liecina, ka astoņu kandidātu konkurencē Vladimirs Putins saņēmis virs 76% no visām balsīm. Starptautiskie novērotāji secinājuši, ka vēlēšanas organizētas efektīvi, bet tajās trūcis īstas izvēles.

VARAM pieprasa Rīgas domei atcelt ierobežojumus deputātu jautājumiem

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija pieprasa Rīgas domei nekavējoties rīkoties un novērst ministrijas konstatētos demokrātijas principu pārkāpumus pašvaldības nolikuma grozījumos.

Conexus provizoriskā peļņa pērn bija 17,021 miljons eiro

AS Conexus Baltic Grid provizoriskais apgrozījums pērn nepilnos 12 mēnešos veidojis 51,444 miljonus eiro, bet peļņa – 17,021 miljons eiro, liecina Conexus publiskotais nerevidētais finanšu pārskats.

Olainfarm: UIN likums neļauj pretendēt uz nodokļa atlaidi investīciju projektos

Izmaiņas Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, kuras tika pieņemtas nodokļu reformas ietvaros, pašlaik neļauj uzņēmumiem, kuriem iepriekš valdība atļāva par ieguldījumiem investīciju projektos pretendēt uz UIN atlaidēm, tās saņemt, ja vien dividendēs netiek sadalīta uzņēmumu vēsturiski uzkrātā peļņa.

ES piekrīt britu pārejas periodam

Lielbritānijas izstāšanās sarunās ar Eiropas Savienību panākts pavērsiens. Londona pirmdien, 19.martā, piekritusi, tam, ka starp Īriju un Ziemeļīriju netiks izveidota fiziska robeža, apmaiņā saņemot ES puses atbalstu pārejas periodam pirms īstās izstāšanās, kas britiem uz turpat diviem gadiem ļaus saglabāt vairumu ES priekšrocību.

Apdrošināšanas sabiedrību peļņa pērn sasniedz 16 miljonus eiro

Apdrošināšanas sabiedrību peļņa pērn sasniegusi 16 miljonus eiro, t.sk. nedzīvības apdrošināšanas sabiedrību peļņa bija 15 miljoni eiro, bet dzīvības apdrošināšanas sabiedrības kopumā nopelnīja 1 miljonu eiro. Peļņas pieaugumu galvenokārt nodrošināja nedzīvības apdrošinātāju veiksmīgā apdrošināšanas pamatdarbība, ziņo Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

Rīgas dome piespiedu kārtā nojauks vēl septiņus graustus

Kā pēc apsekojuma konstatējis Rīgas domes Īpašuma departamenta būvinženieris, ēku stāvoklis ir neapmierinošs, tās ir bīstamas un «telpiski nenoturīgas», līdz ar ko, lai sakārtotu attiecīgo teritoriju, pilsētvidi un novērstu draudus iedzīvotāju veselībai vai dzīvībai, būves ieteikts nojaukt. Rīgas domes Pilsētas īpašuma komiteja šodien, 19.martā, apstiprināja vēl septiņu pilsētā esošu graustu nojaukšanu un sakārtošanu piespiedu kārtā.

Eksperts: Putins caur spēka pozīcijām mēģinās panākt dialogu ar Rietumiem

Amatā uz vēl vienu sešu gadu pilnvaru termiņu ievēlētais Krievijas prezidents Vladimirs Putins mēģinās panākt dialogu ar Rietumiem caur spēka pozīcijām, šādu viedokli pauda Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Māris Cepurītis.

Elektronisko iepirkumu sistēmā paplašināts programmatūras piedāvājums

Lai nodrošinātu valsts un pašvaldību iestāžu, kā arī kapitālsabiedrību vajadzībām nepieciešamo standarta programmatūru, Valsts reģionālās attīstības aģentūra Elektronisko iepirkumu sistēmas dalībnieku vajadzībām ir noslēgusi līgumu uz četriem gadiem par standarta programmatūras licenču piegādi un programmatūras apmācību pakalpojumu izmantošanu.

Pērn no uzturlīdzekļu parādniekiem atgūti vairāk nekā 5,5 miljoni eiro

Pagājušajā gadā valsts budžetā no uzturlīdzekļu parādniekiem atgūti 5 598 378 eiro, salīdzinājumam 2016.gadā tika atgūti vien 4 295 638 eiro, vēsta Uzturlīdzekļu garantiju fonda pārstāve Evija Pērkone.

Bulduros ar vērienu tērē «neatliekamo» pasākumu līdzekļus

Bulduru dārzkopības vidusskolā ar vērienu tērēti līdzekļi – 1,4 miljoni eiro, kas pērn skolai piešķirti «neatliekamiem pasākumiem». Latvijas Televīzijas raidījums de facto ziņo, ka skola neatliekamības kārtā pirkusi pat baseina sūkņus, lai gan pats baseins nedarbojas jau kopš deviņdesmito gadu sākuma un tehniskā projekta tā atjaunošanai nav.

Latvijā janvārī starp ES valstīm bijis viens no straujākajiem eksporta kāpumiem

Latvijā šā gada janvārī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis viens no straujākajiem eksporta pieaugumiem, liecina pirmdien, 19.martā, publiskotie ES statistikas pārvaldes Eurostat dati.

Rīgas dome plāno Latvijas Nacionālā teātra ēkas paplašināšanu

Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas sēdē deputāti apstiprinājuši lēmumprojektu par Latvijas valstij piederošā nekustamā īpašuma Kronvalda bulvārī 2B jeb pašreizējo tenisa kortu aiz Latvijas Nacionālā teātra pārņemšanu Rīgas pilsētas pašvaldības īpašumā ar perspektīvu - paplašināt Latvijas Nacionālā teātra telpas.

Līdz ar naftas cenām stabilizējusies Krievijas ekonomika

Augstākas naftas cenas 2017.gadā ļāvušas Krievijas tautsaimniecībai uzrādīt pozitīvus ekonomiskos rādītājus, neraugoties uz Eiropas Savienības un Amerikas Savienoto Valstu sankcijām, un tie savukārt nākuši par labu Krievijas prezidenta Vladimira Putina tēlam vēlētāju acīs, kas viņu pārvēlējuši amatā uz nākamiem sešiem gadiem.

Latvijā dzīvojošie Krievijas pilsoņi atbalstījuši Putinu vairāk nekā Krievijā

Nedēļas nogalē notikušajās Krievijas prezidenta vēlēšanās starp Latvijā balsojušajiem atbalsts līdzšinējam valsts vadītājam Vladimiram Putinam bijis ievērojami lielāks nekā Krievijā un vēlēšanās kopumā. Informācija par vēlēšanu rezultātiem trīs vēlēšanu iecirkņos Rīgā liecina, ka par Putinu tajos balsi atdevis 93,61% jeb 11 878 vēlētāju, vēsta Centrālās vēlēšanu komisijas dati.

Katra trešā nelegāli iegūtā datorprogramma – inficēta

International Data Corporation apkopotie dati liecina: katra trešā datorprogramma, kas iegūta nelegāli, ir inficēta ar ļaunprogrammatūru. Tomēr joprojām 69% patērētāju un 33% uzņēmumu Eiropā savus datorus, līdz ar programmatūru, iegādājas no nedrošiem avotiem.

Investīciju kompānija Novalpina pērk Olympic Entertainment Group

Luksemburgā reģistrētā investīciju kompānija Novalpina gatavojas izteikt piedāvājumu iegādāties visas Igaunijas azartspēļu operatora Olympic Entertainment Group akcijas par 288,4 miljoniem eiro, un OEG lielākie akcionāri Armins Karu un Jāns Korpusovs jau ir piekrituši šim piedāvājumam.

Pērn brīvo darbvietu skaits pieaudzis par 17,9% jeb 2,6 tūkstošiem

2017.gadā Latvijā vidēji bija 17,0 tūkstoši brīvo darbvietu un, salīdzinot ar 2016.gadu,to skaits ir pieaudzis par 2,6 tūkstoši jeb 17,9%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Latvijas Bankas reģistrētā peļņa pērn 23,9 miljoni eiro

Latvijas Bankas valde ir apstiprinājusi Latvijas Bankas 2017.gada finanšu pārskatus, kuros fiksēts, ka tās peļņa pērn bija 23,9 miljoni eiro, ziņo Latvijas Bankas preses dienests.

Latvijas kosmētikas ražotāji eksportē produkciju aptuveni 20 miljonu eiro apjomā

Vietējie kosmētikas ražotāji gadā eksportē produkciju aptuveni 20 miljonus eiro vērtībā un eksporta apjomu ik gadu pieaug par aptuveni 5%. Galvenie eksporta partneri ir Eiropas Savienības dalībvalstis, taču aizvadītajā gadā strauji ir pieaudzis eksports uz trešajām pasaules valstīm - atsevišķiem uzņēmumiem pat par 60% - 70%, liecina Latvijas Kosmētikas ražotāju asociācijas apkopotie dati.

BVKB: Gan Vanšu, gan Zemitāna tiltam jānovērtē nestspēja

Gan Vanšu, gan Zemitāna tiltam ir jāveic padziļināta tehniskā izpēte, lai novērtētu tiltu nestspēju, pirmdien, 19.martā, žurnālistiem sacīja Būvniecības valsts kontroles biroja vadītāja Svetlana Mjakuškina.

NP: Neskatoties uz aizliegumu, Latvijas valsts ceļi slēgs līgumu ar SIA Reck

Četru miljonu sadārdzinājums par luksoforiem un svēršanas ierīcēm - šāds ir uzņēmumam Latvijas valsts ceļi lēmuma rezultāts, turpinot sadarbību ar uzņēmumu SIA Reck. Lai arī Iepirkumu uzraudzības birojs Latvijas valsts ceļiem bija aizliedzis slēgt līgumu ar konkursa uzvarētāju, kura pakalpojumi divarpus reizes pārsniedz tēriņiem paredzēto finansējumu, LVC ceļi spītīgi nolēmuši pie šī pretendenta pieturēties.

Ugunsgrēkā gājuši bojā nepilngadīgie, kuri atstāti bez pieaugušo uzraudzības

Aizvadītajās brīvdienās, laika posmā no šī gada sestdienas, 17.marta, pulksten 6.30 līdz pirmdienas, 19.marta, pulksten 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēmis 150 izsaukumus – 93 uz ugunsgrēku dzēšanu un 29 uz glābšanas darbiem, bet 28 no izsaukumiem bijuši maldinājumi. 

Amerikas Tirdzniecības palāta izsaka bažas, ka politiskā kultūra kopš «Rīdzenes sarunām» Latvijā nav mainījusies

Amerikas Tirdzniecības palāta Latvijā: « Esam nobažījušies, ka Latvijas valsts sabiedrība un tās pārvaldes politiskā kultūra varētu vēl nebūt pietiekami augusi un mainījusies kopš minētajiem «Rīdzene sarunu» notikumiem 2009.–2011.gadā un ka tajās paustā «valsts nozagšana» varētu joprojām būt iespējama. Mēs esam pārsteigti par valsts pārvaldes un drošības institūciju lēno un neproduktīvo reakciju uz publiskoto informāciju.»