bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 21.10.2017 | Vārda dienas: Severīns, Urzula
LatviaLatvija

Kultūras alianse: Jaunzemes-Grendes retorika ir bīstama nozares attīstībai

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende

Kultūras alianses dalībnieki, kas apvieno pārstāvjus no dažādām ar kultūru saistītām nozarēm, nav apmierināti vai ir tikai daļēji apmierināti ar kultūras ministres Žanetes Jaunzemes-Grendes darbu. Teju visi nozares pārstāvji uzskata, ka pastāv komunikācijas problēmas gan ar pašu ministri, gan ministres biroja vadītāju, gan ministrijas ierēdņiem, kas atsaucas uz ministri, kura savu viedokli nepauž.

«Šīs komunikācijas problēmas nav tikai ministrijas iekšējais jautājums, jo arī publiskajā telpā deformētā komunikācija ir novedusi pie tā, ka Kultūras ministrija ir nostādījusi nozares cilvēkus pret sabiedrību, pasludinot viņus par nespējīgiem pārstāvēt savu nozari, apsūdzot māksliniekus savtīgumā un naudas diedelēšanā, apšaubot Latvijā topošās mākslas kvalitāti, piedāvājot uzlūkot kultūru par biznesa potenciālu un tamlīdzīgi. Protams, šāda retorika, kādu nozares ministrs lieto attiecībā uz savas nozares labākajiem pārstāvjiem, var samulsināt ne tikai sabiedrību, bet arī valdību un Saeimu. Tātad ministres retorika ir bīstama nozares attīstībai un līdzsvarotam procesam,» uzskata Latvijas Radošo savienību padomes priekšsēdētāja Ieva Struka.

Tāpat neskaidrs ir jautājums par Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) finansēšanas modeļa maiņu, par kuru visu partiju pārstāvji pirmsvēlēšanu debatēs un tikšanās reizēs izteicās kā steidzami darāmu darbu. Tajā pašā laikā pusgada garumā no Kultūras ministrijas nav izskanējis konkrēts viedoklis par VKKF finansēšanas modeļa maiņu un finansiālās neatkarības atjaunošanu, norāda Kultūras aliansē.

«Divu mēnešu laikā ministre nav radusi iespēju izteikt viedokli par pašas iniciēto izstrādāto VKKF stratēģiju, radot iespaidu par tīšu šī jautājuma atlikšanu. Tikai pēc tam, kad Kultūras alianse vērsās pie ministrijas ar prasību tikties, tika noorganizēta starpresoru, proti, Kultūras ministrijas, Ekonomikas ministrijas un Finanšu ministrijas darba grupa jautājuma izskatīšanai,» skaidro Kultūras alianses pārstāve.

Struka piebilst, ka pusgada laikā bez jau minētajiem konfliktiem, problēmām, dialoga trūkuma un citām nebūšanām nav parādījusies informācija no Kultūras ministrijas par pozitīvo programmu, proti, valsts kultūrpolitikas virzienu, īstermiņa un ilgtermiņa mērķiem un stratēģijām un konkrētiem instrumentiem tās ieviešanai. Lai arī dažādā kontekstā tiek pieminēts projekts Radošā Latvija, līdz šim no ministres puses nav bijis skaidrojuma un konkrētu mehānismu piedāvājuma radošo industriju attīstībai starpnozaru griezumā.

«Pie ministres labajām īpašībām būtu jāmin enerģija un pašapziņa, bet savienojumā ar kompetences trūkumu tas ir novedis pie pašreizējās situācijas. Tomēr ministrs mūsu valstī ir politiska figūra, tāpēc tas, vai ministre atbilst amatam, ir Nacionālās apvienības atbildības jautājums,» akcentē Latvijas Radošo savienību padomes priekšsēdētāja.

Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju (NVO) asociācijas pārstāve un biedrības Latvijas Jaunā teātra institūts valdes priekšsēdētāja Gundega Laiviņa izsaka pateicību kultūras ministrei par to, ka joprojām ir saglabāta iespēja, ka kultūras NVO, piedaloties konkursos, ir iespēja saņemt nelielu finansējumu no valsts budžeta. Taču vienlaikus nevar palikt nepamanīti ministres pretrunīgie izteikumi, kas grauj kultūras tēlu un netieši rada jautājumu par to, kas ir Jaunzemes-Grendes uzdevumi un kādi ir viņas mērķi.

«Kultūras NVO Jaunzemes-Grendes nākšanu amatā sagaidīja ar lielām cerībām. Stājoties amatā, ministres izteikumi viesa cerības. Viņa minēja, ka strādās pie tā, lai jēdzienu «kultūra» izprastu vienoti un lai kultūru izprastu kā nozari, kas ekonomikai dod atpakaļ arī naudu. Domāju, ka ministrei ir jādod laiks, lai viņa varētu atbildēt uz mūsu jautājumiem, taču lielas cerības uz to nelieku,» tā Laiviņa.

Pēc viņas teiktā, joprojām ir daudzas neskaidrības, kas skar arī ministres iecerētās reformas. Tāpat nav saprotams Radošās Latvijas statuss un mērķis, lai arī starp vairākām ministrijām parakstīts kopīgs dokuments, šajā dokumentā nekas konkrēts nav pateikts.

102.000.102.5302


Pievienot komentāru

  1. lol teica:

    Jus nopietni??? Valters Bolevics jau 2 gadus nestrādā kulturas ministrija un ar kulturas aliansi ministrijai attiecibas ir lieliskas. VKKF strategiju izstradaja pirms 2 gadiem.

    +1 0 -1 0

Latvijas lauksaimniekiem par plūdu postījumiem izmaksās 14,87 miljonus eiro

Latvijas lauksaimniekiem par plūdu postījumiem no valsts budžeta programmas Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem izmaksās 14,87 miljonus eiro, paredz Zemkopības ministrijas sagatavotais rīkojuma projekts, kas iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā.

Latvijas delegācijas vadītāja: Starptautisko tiesību pamatvērtība ir cilvēks

Starptautisko tiesību lielākā vērtība ir cilvēks, tā neaizskaramais gods un cieņa. Šo un citu Eiropas vērtību kvalitatīva aizsardzība ir nesaraujami saistīta ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas nolēmumu kvalitāti, kuras pamatā ir tiesnešu profesionalitāte, uzsvēra Saeimas priekšsēdētājas biedre, Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas Latvijas delegācijas vadītāja Inese Lībiņa-Egnere.

VID piemēro nodokļu atbalsta kārtību par kopējo summu 7,06 miljoniem

Kopš sākusies pieteikšanās nodokļu atbalsta pasākumam, VID saņemti jau 3 342 pieteikumi. Uz šī gada 19.oktobri pieņemti 1 181 lēmums par nodokļu atbalsta pasākuma piemērošanu par kopējo summu 7 062 601,45 eiro, ziņo Valsts ieņēmumu dienests.

Profesors: Atņemot naudu zinātnei, valsts «šauj sev kājā»

Šobrīd publiskajā telpā būtiski aktualizējies jautājums par nepietiekamo finansējumu zinātnei. Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis visai skarbi raksturojis situāciju: Latvija melojusi Eiropas Savienībai un Eiropas Komisijai par to, ka 2020.gadā finansējums zinātnei mūsu valstī sasniegs 1,5% no valsts iekšzemes kopprodukta.

Krāpšanās iespēju novēršanai veiks OIK saņēmēju auditu

Ekonomikas ministrija veiks obligātās iepirkuma komponentes saņēmēju auditu un ar jaunu regulējumu centīsies izskaust krāpniecības iespējas, informē ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Igaunijā celtnieku algu kāpums – galvenais celtniecības cenu indeksa virzītājs

Celtniecības cenu indekss Igaunijā 2017.gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar periodu no aprīļa līdz jūnijam, kāpis par 0,9%, un par 1,7%, ja salīdzina ar pērnā gada trešo ceturksni, tā aplēsuši igauņu statistiķi.

Rail Baltic iepirkumi turpmāk tiks apstrādāti Elektronisko iepirkumu sistēmā

Līdz ar izmaiņām Latvijas Republikas Publisko iepirkumu likumā visi turpmākie RB RAIL AS administrētie Rail Baltica iepirkumi tiks apstrādāti, izmantojot bezmaksas elektronisko informācijas sistēmu un tās e-konkursu apakšsistēmu.

Latvijas budžeta pārpalikums 2016.gadā veidojis 9,5 milj. eiro

Vispārējās valdības budžeta pārpalikums 2016.gadā veidojis 9,5 milj. eiro jeb 0,04 % no iekšzemes kopprodukta. Tikmēr vispārējās valdības konsolidētais bruto parāds gada beigās bija 10 091,6 milj. eiro jeb 40,6 % no IKP, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Tartu atkāpjas mēra vietnieki, kuri aizturēti par iespējamu kukuļņemšanu

Igaunijas otrajā lielākajā pilsētā Tartu no mēra vietnieku amatiem atkāpušies Artjoms Suvorovs un Valvo Semilarskis, kuri šonedēļ aizturēti uz aizdomu pamata par kukuļņemšanu.

Vienota ostu tīkla izveidē Latvijā plānots ieguldīt 5,9 miljonus eiro

Rīgas plānošanas reģiona un Kurzemes plānošanas reģiona ostās tiek uzsākts nozīmīgs tūrisma projekts, kura mērķis ir izveidot vienotu jahtu ostu tīklu Latvijā un Igaunijā ar kvalitatīviem pakalpojumiem, kas ļautu nākotnē attīstīt burāšanas tūrismu un piesaistīt ārvalstu burātājus no Skandināvijas un citām valstīm.

Eksperte: Latvijā nevalstiskajā sektorā strādājošajiem ir liels «izdegšanas» risks

Latvijā nevalstiskajā sektorā strādājošajiem ir liels izdegšanas risks, intervijā Latvijas Radio sacījusi kādreizējā domnīcas Providus direktore, pilsoniskās sabiedrības eksperte Dace Akule.

Vides piesārņojums pasaulē saistīts ar katru sesto priekšlaicīgas nāves gadījumu

Vides piesārņojums 2015.gadā bijis saistīts ar kopumā deviņiem miljoniem priekšlaicīgas nāves gadījumu, secināts pētījumā, kas kā divus cilvēka veselībai kaitīgākos vides piesārņojuma veidus izcēlis kaitīgu vielu klātbūni gaisā un ūdenī.

Pasaules akciju tirgi izjutuši spiedienu

Pasaules akciju tirgi ceturtdien, 19.oktobrī, izjutuši spiedienu, Volstrītā apsīkstot šonedēļ pieredzētajam akciju cenu pieaugumam, bet biržas Eiropā saskārās ar krīzi Katalonijā.

Producents: Kinoindustrijā nāk strādāt daudz gados jaunu cilvēku

Latvijā pēdējos gados sākusi veidoties kinoindustrija, un īpaši priecē tas, ka tajā nāk strādāt daudz gados jaunu cilvēku, intervijā sacījis režisors un producents, kompānijas Film Angels Productions pārstāvis Jānis Kalējs.

Autovadītājiem jābūt īpaši uzmanīgiem, drīzumā uz ceļiem gaidāms «melnais ledus»

Autovadītājiem jābūt īpaši vērīgiem uz autoceļa un jāpielāgo braukšanas paradumus, ņemot vērā laika apstākļus un ceļa seguma īpašības. Meteorologi prognozē, ka jau šajās brīvdienās naktīs gaisa temperatūra var pazemināties zem nulles, kas nozīmē, ka no rīta autoceļi vietām var būt apledojuši un slideni.

Infektoloģe: Gripa nogalina bioloģiski trauslākos, tostarp bērnus un grūtnieces

Gripa ir bērnu un jaunu pieaugušo infekcija, taču tā nogalina bioloģiski trauslākos, pauž Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu vakcinācijas centra vadītāja infektoloģe Dace Zavadska.

Atvieglo investoru darbību starp Latviju un Vjetnamu

Parakstīts Latvijas Republikas valdības un Vjetnamas Sociālistiskās Republikas valdības līgums par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma nodokļiem un tā protokols.

Maltas žurnāliste nogalināta ar «tālvadības ierīces detonētu» spridzekli

Maltas amatpersonas pavēstījušas, ka atklāts – žurnāliste Dafne Karuana Galicija nonāvēta, automašīnā, kurā viņa braukusi, palaižot spridzekli ar tālvadības ierīci.

Tuvākajās dienās ieplūdīs aukstāks gaiss, bet nokrišņu būs maz

Kaut arī tuvākajās dienās virs Latvijas dominēs augsta spiediena atzars, tomēr sestdien, 21.oktobrī, Latvijas dienvidu rajonos ir sagaidāmi īslaicīgi nokrišņi ciklona darbības rezultātā virs Polijas teritorijas. Jau tuvākajās dienās Latvijā ieplūdīs aukstākas gaisa masas un, gan dienām, gan naktīm kļūstot vēsākām, iespējams jau nākamnedēļ atsevišķās vietās sagaidīsim pirmo sniegu, vēsta Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Kučinskis: Latvijā nevar uzņemt papildu patvēruma meklētājus

Latvijā nevar uzņemt papildu patvēruma meklētājus, ceturtdien, 19.oktobrī, tikšanās laikā ar Eiropas Komisijas prezidentu Žanu Klodu Junkeru sacījis Ministru prezidents Māris Kučinskis.

Farmaceite: Viltīgā osteoporoze - nešķiro ne vecumu, ne dzimumu

Kaulu trauslums, biežas traumas un nepilnvērtīgs uzturs, kā arī mazkustīgs dzīvesveids ir ideāla vide, lai veidotos pirmie aizmetņi nopietnām kaulu un locītavu saslimšanām. Tā kā mūsdienās šī problēma kļūst arvien aktuālāka, arī farmaceitiem bieži tiek uzdoti jautājumi saistībā ar kaulu sāpēm, norāda Euroaptiekas farmaceite Daina Bulmeistere.

Barometrs: Nepietiekams materiālais stāvoklis liedz ģimenes pieaugumu

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka vēlamais bērnu skaits ģimenē būtu vismaz trīs, bet realitātē vismaz pagaidām visbiežāk ģimenēs ir divi bērni un mazāk. Par iemeslu visbiežāk atzīts nepietiekams materiālais stāvoklis, liecina Baltic International Bank Latvijas barometra aptauja. 

Skandināvi pārpērk tūrisma uzņēmumu Lietuvā, gaidāmas pārmaiņas arī Latvijā

Nīderlandes tiešsaistes ceļojumu organizācija Otravo paplašinās un iegādājas lietuviešu tiešsaistes ceļojumu aģentūru Interno Partneris, tādā veidā piesakot sevi Baltijas tirgū.

Zviedrijas ārlietu ministre: seksuāla uzmākšanās pastāv arī politiskā līmenī

Zviedrijas ārlietu ministre paudusi atbalstu aktuālai sociālo mediju kampaņai, kas pievērš uzmanību seksuālas izmantošanas un uzmākšanās gadījumiem visā pasaulē un aicinājusi arī poltiķus Zviedrijā pievērsties šīs problēmas risināšanai.

DB: Latvijas miljonāru saraksta galvgalī ir divi ABLV Bank bankas īpašnieki

Jau vairāk nekā desmit gadus Latvijas miljonāru saraksta galvgalī ir divi ABLV Bank bankas īpašnieki, vēsta laikraksta Dienas Bizness izdotais ikgadējais žurnāls 100 Latvijas lielākie pelnītāji.