bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 25.04.2018 | Vārda dienas: Līksma, Bārbala
LatviaLatvija

Labākajām filmām un kino profesionāļiem pasniegtas Lielā Kristapa balvas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RURīgas Starptautiskā kino festivāla un Latvijas Nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps noslēguma ceremonijā ceturtdien, 11.decembrī, piešķirtas balvas pēdējo divarpus gadu laikā uzņemtajām un pabeigtajām labākajām filmām un kino profesionāļiem 24 nominācijās.

Pirmo reizi festivāla un Latvijas kino vēsturē Lielo Kristapu par mūža ieguldījumu Latvijas kinomākslā saņēma divas personas – radošais tandēms režisors un operators Ivars Seleckis un montāžas režisore Maija Selecka. Viņi ir pāris gan kino, gan dzīvē. Balvu viņiem pasniedza pasaulē slavenā aktrise un režisore Līva Ulmane.

Par labāko pilnmetrāžas spēlfilmu starptautiska žūrija atzina režisora Jāņa Norda filmu Mammu, es tevi mīlu (prod. Gatis Šmits, Alise Ģelze). Filma bija nominēta piecās kategorijās un latviešu kino augstāko apbalvojumu kā labākais spēlfilmas režisors saņāma režisors Jānis Nords un balvu kā Labākā aktrise galvenajā lomā saņēma Vita Vārpiņa. Arī pēc skatītāju balsojuma kinoteātrī filma saņēma balvu kā skatītāju simpātija. Filma stāsta par to kā šķietami nenozīmīga piezīme skolā iesāk piedzīvojumiem bagātu nedēļu divpadsmitgadnieka Raimonda dzīvē. Viņš aizbēg no mājām, iekuļas apšaubāmā afērā ar lokālo prostitūtu, nonāk policijas redzeslokā un visbeidzot atrisina samilzušo konfliktu gan ar mammu, gan savu labāko draugu.

Lielo Kristapu nominācijā Labākā īsmetrāžas spēlfilma saņēma režisora Stanislava Tokalova filma Mazliet ilgāk (prod. Stanislavs Tokalovs). Filmā jauns puisis Amdis piedāvā savas vecāsmātes draudzenei – Mārai, kurai atlicis dzīvot pavisam nedaudz, izpildīt jebkuru viņas vēlēšanos apmaiņā pret viņas dzīvokli pēc nāves.

Par labāko pilnmetrāžas dokumentālo filmu nosaukta režisora Pētera Krilova personiskais stāsts par sevi un tēvu Uz spēles Latvija (prod. Uldis Cekulis). No kino arhīvu materiāliem viņa stāsts par tēvu cieši savijas ar padomju Latvijas čekistu viltīgo spēli pret zviedru-angļu-amerikāņu izlūkdienestiem. Čekas sausās un skarbās nopratināšanas protokolu lapas filmā atdzīvojas melnbaltās plastilīna animācijās.

Savukārt Lielo Kristapu kategorijā Labākā dokumentālā filma līdz 65 min ieguva režisora Dāvja Sīmaņa Pēdējā tempļa hronikas (prod. Guntis Trekteris), kurā ar poētisku minimālismu filma izseko Latvijas Nacionālās bibliotēkas celtniecībai. Režisors Dāvis Sīmanis ar komandu saņēma arī Latvijas valsts meži speciālo balvu – radošo komandējumu nedēļas garumā atpūtas centrā Ezernieki dokumentālās filmas scenārija radīšanai.

Labākā animācijas filma ir Akmeņi manās kabatās (rež. Signe Baumane, prod. Signe Baumane, Sturgis Warner, Roberts Vinovskis). Tās režisore Signe Baumane par šo darbu saņēma arī Lielo Kristapu nominācijā Labākais scenārists un Labākais animācijas filmas režisors. Akmeņi manās kabatās ir animācijas filma pieaugušajiem, patiesos notikumos balstīts fantastisks stāsts par piecām Signes Baumanes dzimtas sievietēm, Signi pašu ieskaitot, viņu cīņu ar dzīves pārbaudījumiem, depresiju un neprātu.

Labākais animācijas filmas mākslinieks ir Edmuds Jansons par divām filmām Kora turneja (rež. Edmunds Jansons; prod. Sabīne Andersone) un Starptautiskā tēvu diena (rež. Edmunds Jansons; prod. Sabīne Andersone). Animācijas filmai Kora turneja ir arī balva kategorijā Labākais skaņu režisors, ko saņēma Ģirts Bišs.

Par labāko debijas filmu – nosaukta Jura Kursieša pilnmetrāžas spēlfilma Modris (prod. Juris Kursietis, Vicky Miha, Ingmar Trost), kura saņāma arī internata portāla Delfi.lv lasītāju balvu, kas tika noteikta interneta balsojumā. Šīs filmas aktrise Rēzija Kalniņa saņēma Lielo KristapuLabākā aktrise otrā plāna lomā. Filma stāsta par jaunieti Modri, viņa attiecībām ar māti un sava nezināmā tēva meklējumiem.

Filmu kategorijā Labākā minorā kopprodukcijas filma atzīta Latvijas un Lietuvas kopražojuma filma Spēlmanis (Studio Uljana Kim, Lit, LV producents Roberts Vinovskis, studija Locomotive Productions; rež. Ignas Jonynas). Šajā kategorijā tika vērtētas Latvijas un citu valstu kopražojumu filmas, kurās strādājuši Latvijas profesionāļi un Latvijas producents «mazā» kopproducenta statusā. Šīs filmas operators Jānis Eglītis saņēma apbalvojumu kā Labākais spēlfilmas operators un Flyvision un Rigafilms sarūpēto specbalvu – gaisa filmēšanu. Filmā Spēlmanis ātrās palīdzības mediķis un kaislīgs spēlmanis Vinsents, sapratis, ka nespēs nomaksāt savus azartspēļu parādus, atrod situācijai radikālu risinājumu – pats izveido nelegālu azartspēli uz dzīvību un nāvi.

Profesionālajās nominācijās par labāko aktieri galvenajā lomā žūrija atzina Jāni Āmani filmā Sapņu komanda 1935. Šīs filmas kostīmu māksliniece Sandra Sila apbalvota kategorijā Labākā kostīmu māksliniece un Līga Pipare kā Labākā montāžas režisore.

Labākais aktieris otrā plāna lomā ir Ziedonis Ločmelis par tēlojumu filmā Džimlairūdi rallallā.

Labākais dokumentālās filmas režisors ir Viesturs Kairišs par darbu Pelikāns tuksnesī, kā arī šī filmas operators Gints Bērziņš saņēma Lielo Kristapu kategorijā Labākais dokumentālās filmas operators.

Labākās mākslinieces ir Kristīne Plūksna-Zvagule un Ieva Romanova par darbu filmā Escaping Riga. Arī šīs filmas grima māksliniece Sarmīte Balode saņēma balvu kā Labākā grima māksliniece.

Labākais mūzikas autors ir Jēkabs Nīmanis, kurš Lielo Kristapu saņēma par darbu filmās Māra un Vairāk nekā dzīve. Filma Māra saņēma arī laikraksta Diena specbalvu – laikraksta abonementu nākamajam gadam.

Šogad atsevišķā konkursā tika vērtētas arī studentu filmas, kuras varēja noskatīties gan Kaņepes Kultūras centrā, gan TV24 ēterā. Balvu saņēma Lizetes Murovskas animācijas filma Vakars uz ezera un Lienes Lindes filma Četri mielasti.

Latvijas Kinoproducentu asociācija kā labāko kino mecenātu apbalvoja AS Capital valdes priekšsēdētāju Ivaru Putniņu. Savukārt Starptautiskās filmu kritiķu asociācijas FIPRESCI Latvija īpašo balvu saņēma režisore Signe Birkova par filmu Es atgriezīšos kā kvēlojoša roze

Pirmo reizi balva tika piešķirta kādai no Eiropas filmām, ko noteica skatītāju balsojumā kinoteātros Rīgas Starptautiskā kino festivāla seansu laikā. Balva piešķirta Umberto Pasolini filmai Klusā dzīve, tāpēc statuete ceļos uz Itāliju.

Šī jaunā balvas piešķirta, uzsverot Latvijas filmu piederību Eiropas kino nozarei, un sakarā ar to, ka pirmo reizi Lielais Kristaps notiek starptautiska pasākuma – Rīgas Starptautiskā kino festivāla ietvaros, ievadot Eiropas Kino akadēmijas (EKA) balvu pasniegšanas ceremonijas, kas notiek Rīgā 2014.gada 12.-13.decembrī.

Festivālam tika pieteiktas teju 100 filmas, no kurām konkursā iekļuva 34. Pirmo reizi festivāla vēsturē kino darbus vērtēja starptautiska žūrija.

Lielā Kristapa šīgada konkursa žūrijā bija: režisors Jānis Streičs kā žūrijas priekšsēdētājs, producents, Latvijas Kinoproducentu asociācija pārstāvis Bruno Aščuks, operators un Kinooperatoru ģildes pārstāvis Valdis Eglītis, filmu kritiķe un filmu kritiķu asociācijas FIPRESCI Latvija pārstāve Anita Uzulniece, režisors un Latvijas Kinematogrāfistu savienības valdes loceklis Andis Mizišs, animācijas režisore Roze Stiebra un 3 ārvalstu viesi – filmu kritiķe un Krievijas kinoakadēmijas NIKA locekle Elena Stishova (Krievija), kino žurnālists un kritiķis Jan Schulz – Ojala (Vācija) un kino teorētiķis un Norvēģijas filmu institūta pārstāvis Jans Eriks Holsts (Norvēģija).

Ref: 102.000.102.8830


Pievienot komentāru

  1. Imants V. teica:

    Tas bija jauks un gaumīgs pasākums!

    +1 0 -1 0

  2. konča teica:

    un kur Izlaiduma gads?

    +1 0 -1 0

Slovākijā nominē jaunu iekšlietu ministru, gatavojas mainīt policijas priekšnieku

Slovākijā, kur turpinās žurnālista Jāna Kuceka slepkavības izmeklēšana, pēc otrā iekšlietu ministra atkāpšanās šogad, valdošā partija amatam nominējusi savu pārstāvi. Opozīcijas acīs šāds solis nevairo cerības uz neatkarīgu slepkavības izmeklēšanu, kas metusi ēnu arī valstī valdošo polistko eliti.

Virza iniciatīvu par pabalstu pensionāru atraitņiem

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrdien, 24.aprīlī, nolēma iesniegt izskatīšanai Saeimā grozījumus pensiju likumā, kas paredz ieviest pabalstu pensionāru atraitņiem.

Aizturēts iespējamais bijušās prokurores Birutas Lozes slepkava

Valsts policija atradusi iepriekš meklēšanā izsludināto bijušo totalitāro režīmu noziegumu izmeklēšanas prokurori Birutu Lozi mirušu ar vardarbīgas nāves pazīmēm. Aizdomās par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu ir aizturēts 1967.gadā dzimis vīrietis, kuram tiesa piemērojusi drošības līdzekli – apcietinājumu, informē VP.

Nordea nedaudz palielinājusi Latvijas un Igaunijas šā gada IKP pieauguma prognozi

Nordea nedaudz palielinājusi Latvijas un Igaunijas šā gada iekšzemes kopprodukta pieauguma prognozi, vienlaikus samazinot IKP pieauguma prognozi Lietuvai, liecina jaunākais bankas ekonomikas apskats.

Eurostat: Latvijā ceturtajā ceturksnī – otrs mazākais valsts parāda kritums ES

Latvijā pērn ceturtajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada bijis otrs mazākais vispārējā valdības parāda kritums attiecībā pret iekšzemes kopproduktu Eiropas Savienībā, liecina otrdien publiskotie ES statistikas pārvaldes Eurostat dati.

No jūlija OIK saruks līdz 22,68 eiro par megavatstundu

Elektroenerģijas kopējās obligātā iepirkuma un jaudas komponentes vidējā vērtība no šā gada 1.jūlija saruks no 25,79 eiro par megavatstundu līdz 22,68 eiro par megavatstundu, lēmusi valdība.

Mūrniece Tallinā: Jāstiprina ES un NATO sadarbība drošībā un aizsardzībā

Cieša Eiropas Savienības un NATO sadarbība aizsardzības jomā ir svarīgāka nekā jebkad agrāk, īpaši kiberdrošības un hibrīddraudu jomā. To otrdien, 24.aprīlī, uzsvēra Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece ES dalībvalstu parlamentu spīkeru sanāksmē Tallinā, sakot vienu no programmatiskajām uzrunām sesijā par ES drošību un aizsardzību.

Ar likumprojektu stiprinās konkrētākas transfertcenu dokumentācijas prasības

Ministru kabinets apstiprinājis grozījumus likumā par nodokļiem un nodevām ar mērķi uzlabot transfertcenu dokumentācijas tiesisko regulējumu. Likumprojektā ietvertās transfertcenu dokumentācijas prasības būs konkrētākas, salīdzinot ar šobrīd spēkā esošajām.

Ukrainā pastiprinās karadarbība, ievainoti karavīri

Donbasa karā, kas jau piekto gadu nerimst Ukrainas austrumu Luhanskas un Doņeckas apgabalos, Krievijas hibrīdspēki nedēļas pirmajās dienās jau veikuši 44 uzbrukumus un ievainojuši piecus ukraiņu karavīrus. Tā ziņo Ukrainas bruņotie spēki, tikmēr Krievijas Aizsardzības ministrija klusē par jaunākajiem notikumiem frontē.

Martā pieprasījums pēc hipotekārajiem kredītiem audzis par 53%

Martā bija vērojama īpaši liela interese par hipotekārajiem kredītiem ar valsts garantiju. Pagājušajā mēnesī gandrīz katrs otrais aizdevuma pieteikums mājokļa iegādei ir ar Altum garantiju. Īpaši lielu interesi izrāda ģimenes ar bērniem, vēsta banka Citadele.

Valsts meža dienests atgādina: Meža ugunsnedrošais laikposms sākas 27.aprīlī

Meža ugunsnedrošā laikposma sākums visā valsts teritorijā šogad tiek noteikts ar 27.aprīli. Meža īpašniekiem un tiesiskajiem valdītājiem līdz ar šī laikposma iestāšanos ir jānodrošina ugunsdrošības noteikumu prasību ievērošana mežā, vēsta Valsts meža dienests.

Aprīļa vidū Latvijā elektroenerģijas cenas samazinājušās par 2%

Laikā no 16. līdz 22.aprīlim, Latvijā novērots elektroenerģijas cenu samazinājums par nepilniem 2% līdz 39,51 eiro par megavatstundu, liecina energokompānijas AS Latvenergo apkopotā informācija.

Somijas cietumos ieslodzītie radikalizējas gan islāma, gan labējā ekstrēmisma virzienā

Somijā, lai nepieļautu iespējamus teroraktus, tiesībsargājošās iestādes pēta likumpārkāpēju radikalizēšanos cietumu vidē. Kādā pētījumā identificēti vairāk nekā simts ieslodzīto, kuri simpatizē vardarbīgam ekstrēmismam saistībā vai nu ar vardarbīgu islāma interpretāciju, vai ar galēji labējiem uzskatiem.

No e-pārvaldes atpakaļceļa nav, tā SVF vadītājai skaidro Igaunijas prezidente

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida tikusies ar Starptautiskā Valūtas fonda rīkotājdirektori Kristīni Lagardu, kurai izklāstījusi Igaunijas sasniegto elektronisko pakalpojumu un pārvaldības jomā.

Vairums uzņēmumu un iestāžu joprojām nav gatavi datu aizsardzības regulai

Vairums uzņēmumu un iestāžu Latvijā joprojām nav gatavi Eiropas Savienības Vispārīgās datu aizsardzības regulas ieviešanai, kura stāsies spēkā jau 25.maijā, norāda auditorkompānijas KPMG juriste un sertificēta datu aizsardzības speciāliste Sanita Pētersone.

Somijā neturpinās minimālo ienākumu programmu bezdarbniekiem

Eiropā unikālo Somijas minimālo mēneša ienākumu programmu bezdarbniekiem Ziemeļvalstī nolemts neturpināt, jo Somijas valdība pieņēmusi lēmumu izmēģināt citus veidus, kā reformēt Somijas sociālā nodrošinājuma sistēmu.

Uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatē 46 likumpārkāpējus

Pirmdien, 23.aprīlī Valsts robežsardzes amatpersonas uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatēja 46 likumpārkāpējus, vēsta robežsardzē.

Ušakovs uz simtgades pasākumiem uzaicinājis arī Maskavas un Sanktpēterburgas mērus

Rīgas mērs Nils Ušakovs uzaicinājis apmeklēt Rīgu un piedalīties kādā no Latvijas simtgadei veltītajiem pasākumiem 56 pilsētu vadītājus, tostarp Maskavas un Sanktpēterburgas mērus, apstiprina mēra preses sekretāre Laila Ivāna.

Norvēģija ir ieinteresēta attīstīt plašāku sadarbību ar Latviju tūrisma jomā

«Latvija novērtē veiksmīgo reģionālo un ekonomisko sadarbību ar Norvēģiju, turklāt mūsu valstīm ir kopīgas vērtības un mērķi – attīstīt Baltijas un Ziemeļvalstis kā pārtikušu un drošu Eiropas reģionu ilgtermiņā,» tiekoties ar Norvēģijas tirdzniecības, rūpniecības un zivsaimniecības valsts sekretāru Roju Angelvīku uzsver Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Toronto Kanādā traģisks uzbrukums gājējiem

Kanādas pilsētā Toronto kāds vīrietis triecies ar transportlīdzekli virsū gājējiem, tā nonāvējot 10 cilvēkus un nodarot miesas bojājumus vēl 15 cilvēkiem.

Biržu indeksi ASV lielākoties krīt, bet Eiropā – pieaug

ASV biržu indeksi pirmdien, 23.aprīlī, lielākoties kritušies, ko noteica ASV obligāciju ienesīguma pieaugums, kas savukārt nostiprināja dolāra kursu pret citām vadošajām valūtām.

Kariņš: Jaunā Vienotība varētu būt valdībā kopā ar partijām, kurām ir līdzīgi mērķi

Pēc Saeimas vēlēšanām veidojot valdību, Jaunā Vienotība sadarbosies ar tām partijām, kuras būs gatavas strādāt apvienības noteikto mērķu sasniegšanai,  norāda Jaunās Vienotības līderis, Eiropas Parlamenta deputāts Krišjānis Kariņš.

Armēnijā negaidīti atkāpjas premjerministrs Sargsjans

Armēnijā pēc ilgstošiem masu protestiem no premjerministra amata pirmdien, 23.aprīlī, negaidīti atkāpies eksprezidents Seržs Sargsjans.

Reirs: Labojumi pensiju likumā palīdzēs atraitņos palikušajiem

Tiks izskatīti grozījumi likumā Par valsts pensijām, kurā viens no būtiskajiem punktiem ir noteikt tiesības miruša pensijas saņēmēja laulātajam 12 mēnešus saņemt pabalstu 50% apmērā no mirušā laulātā pensijas pašreizējā vienreizējo pabalstu divu pensiju apmērā.

LKS piketā Gapoņenko atbalstam pulcējušies aptuveni 30 cilvēki

Latvijas Krievu savienības rīkotajā piketā pirmdien, 23.aprīlī, pie Drošības policijas ēkas, pieprasot atbrīvot apcietināto nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongress vadītāju Aleksandru Gapoņenko, pulcējušies aptuveni 30 protestētāji.