bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 23.01.2018 | Vārda dienas: Strauta, Grieta
LatviaLatvija

Viedoklis: Latvijas valsts apdraudētāju meklējumos

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+5 vērtējums, 5 balsojumi)

Pēc situācijas saasināšanās Ukrainā (Krimā), daudzi mūsu politiķi steidz nākt klajā ar saviem vēlētājiem tīkamiem paziņojumiem. Kādi atbalsta Krimā notiekošo, lielākā daļa nosoda, bet vēl ir tādi, kuri provocējot sabiedrību, ņem dalību neviennozīmīgi vērtētos pasākumos, klaji propagandējot gan vienu, gan otru viedokli, uzskata Ventspils pilsētas domes deputāts Aivis Landmanis.

Aivis Landmanis

Aivis Landmanis

«Šaubu nav, agresija ir nosodāma, bet kāpēc politiķi klusē, kad runa ir par notikušā cēloņu iztirzāšanu? Esmu pārliecināts – notikušā cēloņi ir visa līmeņa varas korupcija, kura saēda Ukrainas valsti un noveda pie valsts teritorijas zaudēšanas. Vai Latvijā ir savādāk? Diemžēl NĒ, pie mums tāpat kā Ukrainā, korupcija ir inficējusi pilnīgi visus valsts pārvaldes līmeņus,» viedokli pauž Landmanis.

Viņš atzīmē, ka arī mūsu politikas noteicēji, dažādu politisko paziņojumu paudēji, labprāt iesaistās apšaubāmos darījumos un izliekas par akliem, kurliem, kad runa ir par valsts pārvaldes attīrīšanu no korumpētiem, valsts mantas izšķērdētājiem, kā arī valsts apzagšanā apsūdzētām personām.

Krievijas opozīcijas politiķis Vladimirs Kara-Murza Krievijas politisko sistēmu raksturo sekojoši: «Visa mafiozā sistēma balstās uz to, ka priekšgalā ir pahans, barvedis Putins, un sistēmas locekļi apmaiņā pret politisku lojalitāti režīmam un personiski Putinam drīkst zagt, izvest naudu uz ārzemēm un darīt jebko. Ar to tiek nodrošināta režīma locekļu politiskā lojalitāte.»

Komentējot šo izteikumu, Landmanis atzīmē: «Ukrainā, tāpat Krievijā, līdz šim bija savs pahans – Janukovičs. Pie mums pahana lomu spēlē vietējie oligarhi, no kuriem viens, ietekmējot visa līmeņa valsts pārvaldi un politiku šo lomu pilda īpaši centīgi. Runa ir par smagos kriminālnoziegumos apsūdzēto Lembergu un tā atbalstītājiem, kuru dēļ valsts nespēj apstādināt izšķērdību (tai skaitā brīvostās), ieviest labu pārvaldību valsts, pašvaldību, to iestāžu un kapitālsabiedrību pārvaldēs, tādējādi turpinot apmierināt Lemberga vēlmes, tai skaitā legalizējot viņa darbības, iespaidojot sabiedrisko domu un netieši izdarot spiedienu uz Lemberga krimināllietu iztiesājošiem tiesnešiem, lieciniekiem.»

Kas un kāpēc paralizē labas pārvaldības principu ieviešanu brīvostās un to līdzekļu izšķērdēšanas apturēšanu?

Landmanis norāda, ka, patreizējai Saeimai un iepriekšējai valdības koalīcijai uzsākot darbu, viena no izvirzītajām prioritātēm bija Latvijas ostu pārvaldības uzlabošana. «Diemžēl, politisko partiju Latvijai un Ventspilij; Zaļo un zemnieku savienība (ZZS); Vienotība; Nacionālā apvienība VISU LATVIJAI – TĒVZEMEI UN BRĪVĪBAI / LNNK, Politisko partiju apvienība Saskaņas Centrs (SC), Gods kalpot Rīgai un Liepājas partija politikas noteicēji – valsts augstākās amatpersonas, visiem spēkiem traucēja nepieciešamo reformu īstenošanu, izšķērdības un pastāvošā investoru terora novēršanu brīvostās.»

Viņaprāt, esošā koalīcija, ar ministru prezidenti Laimdotu Straujumu un Satiksmes ministru Anriju Matīsu priekšgalā, nu dara visu, lai iesāktās reformas tiktu apturētas, līdz šim iespētais – iznīcināts.

«Proti, Latvijas Ostu, tranzīta un loģistikas padome (LOTLP) 2014.gada 26.februārī atbalstīja Satiksmes ministrijas (SM) izstrādāto kārtību, kura paredz, ka 90% no ostu atskaitījumiem valsts kasē tiek atskaitīti atpakaļ brīvostām. Arguments – ostu ģenerētos naudas resursus nepieciešams novirzīt ostu attīstībai. Labi, bet kāpēc kungi un kundzes šo argumentu neattiecina uz visām ostu izmaksām? Kāpēc Ministru Kabinets (MK), SM, LOTLP neuztraucas, ka tā pati Ventspils brīvostas valde pieņem budžetus, kuros miljoni ik gadu tiek novirzīti apšaubāmu, ar ostu darbību nesaistītu, lietu finansēšanai?

Vai cienījamie politiķi tiešām domā, ka Ventspils brīvostas pārvaldes 2014.gada budžetā iestrādātās izmaksas, kā piemēram, reklāma caur sporta organizācijām ~ 1.milj. EUR apmērā, mārketings caur asociācijām un aģentūrām ~ 447 000, – EUR apmērā un citas tamlīdzīgas pahanu iegribu izmaksas vairāku miljonu EUR apmērā, ir uzskatāmas par ostu pārvalžu infrastruktūras apsaimniekošanas un attīstīšanas izmaksām? Vai tiešām uzraudzītājinstitūcijām ir jāatgādina likumā Par ostām definētais – Ostas pārvaldes finanšu līdzekļus var izmantot tikai ostas un tās infrastruktūras apsaimniekošanai un attīstīšanai. Kā ierasts mūsu politiķi izliekas neredzam un nedzirdam notiekošo, jo kā gan var iebilst pahaniem. Labāk piekrist, tad arī pašiem kas atlec, bet naudiņu valsts vajadzībām var paņemt no pensionāriem, skolotājiem, policistiem,» sašutis Landmanis.

Kāpēc neizdodas īstenot labas pārvaldības prakses ieviešanu valsts, pašvaldību to iestāžu un kapitālsabiedrību pārvaldēs?

Arī šeit, saskaņā ar Landmaņa viedokli, neiztikt bez politisko partiju politikas īstenotājiem.

«Mūsu valsts politiskā pārvalde ir izveidota tā, lai tajā darboties būtu iespējams tikai politiskās pārvaldes fanātiķiem, altruistiem vai politmafijas piekritējiem. Jāsecina, diemžēl pēdējie ir nospiedošā vairākumā. Toni mūsu valstī nosaka politmafija, kura veidojas no visu politisko partiju pārstāvjiem un kuru mērķis ir iedzīvoties uz valsts un tās iedzīvotāju rēķina. Šai mafijai ir izdevīga vāja, korumpēta valsts pārvalde, tāpēc tiek darīts viss, lai normāli, sevi cienoši cilvēki politikā neiesaistītos.»

Kā viens no instrumentiem esot valsts varas pārstāvju zemā atalgojuma līmeņa un politiķa sliktā tēla uzturēšana. Proti, ja gribi iet politikā, tad rēķinies – būsi godīgs, nebūsi paēdis. Gribēsi vairāk, iesaisties valsts izlaupīšanā, teic Landmanis.

«Diemžēl runa vairs nav par atsevišķiem negodīgiem politiķiem. Mūsu valsti, visos politiskajos līmeņos, nospiedošā vairākumā, ir pārņēmuši valsts izlaupītāji, izlaupītāju atbalstītāji un vienaldzīgie. Lai realizētu savas noziedzīgās darbības, tie apzināti traucē valsts, pašvaldību, to iestāžu un kapitālsabiedrību pārvaldībā ieviest labas, demokrātiskas pārvaldības principus. Viņi izliekas neredzam pašvaldībās valdošos autoritārisma režīmus, viņiem neinteresē sakārtot valsts kapitālsabiedrību, brīvostu pārvaldības, jo nebūs tad «siltas» vietas savējiem. Teiksiet, nav tiesa? Bet kāpēc Saeima, Ministru kabinets, Rīgas, Ventspils, Liepājas pilsētu domju koalīcijas pretojas brīvostu caurskatāmībai, tur notiekošās izšķērdības, nesaimnieciskuma un iespējamo izlaupīšanas gadījumu novēršanai? Kāpēc Saeima vēl joprojām nespēj pieņemt izmaiņas Kapitālsabiedrību pārvaldes likumā, kuras paredz ierobežot politisko ielikteņu nonākšanu valsts uzņēmumu valdēs? Kāpēc netiek sakārtots likums Par pašvaldībām, novēršot valdošo politiķu patvaļu? Kāpēc pašvaldību vēlēšanas uzticam rīkot pie varas esošajiem pašvaldību politiķiem? Bet kas galvenais, kāpēc valsts pieļauj noziegumos pret valsti apsūdzētu personu atrašanos valsts, pašvaldību, to iestāžu un kapitālsabiedrību amatos?»

Landmanis rosina atcerēties – laikā, kad toreizējais ministrs Edmunds Sprūdžs mēģināja atstādināt no amata smagos noziegumos apsūdzēto Ventspils mēru, mūsu valsts augstākās amatpersonas – Andris Bērziņš, Valdis Dombrovskis, Solvita Āboltiņa novērsās no Sprūdža un izvairīgi pieslējās Lemberga atbalstītāju pūlim ar toreizējo opozīcijas partiju ZZS, SC, Latvijai un Ventspilij pārstāvjiem priekšgalā.

«Nākas konstatēt, ka pašreiz mūsu valstī vairs nav partiju, kuras aizstāvētu tautas intereses. Tos kuri mēģināja pretoties politmafijai un iestāties par tautu, tos nekavējoties «norok» visu politisko partiju apvienotais politmafijas klans, kurš Ukrainas gadījumā ir vainojams cilvēku nāvēs, izmisumā un nu jau valsts teritorijas zaudēšanā. Mūsu politiķi māca citus, bet to, ka paši «terorizē» savu tautu, to aizmirst. Viņiem vienaldzīgs liekas arī Latvijas stratēģiskā partnera ASV Valsts departamenta ikgadējais ziņojums, kurš Latvijā par lielāko cilvēktiesību problēmu uzskata korupciju visos valsts pārvaldes līmeņos. Arī uz pērnā gada rudenī Latvijā veiktā pētījuma rezultātiem, kuri liecina, ka Latvijas iedzīvotāji netic tam, ka valdība kaut ko dara lietas labā, lai korumpēto sistēmu valstī izskaustu vai mazinātu, mūsu valsts politmafijas pārstāvjiem ir uzspļaut,» tā Ventspils deputāts.

Viņš uzsver, ka šādi turpinot nekādi NATO, ANO, ASV un ES nepalīdzēs, ja kāds trešais izdomās pretendēt uz mūsu valsts teritoriju un suverenitāti. Valsts ir spēcīga, ja tās sabiedrība ir vienota.

«Diemžēl lielākā daļa no mūsu politiķiem, tāpat kā Krievijā un Ukrainā kalpo saviem pahaniem, ne tautai. Tāpēc uzskatu, ka tikai tad, kad politiķi darbos, ne vārdos izskaudīs korupciju, asi iestāsies pret valsts mantas izšķērdētājiem, sāks valsti pārvaldīt, ievērojot labas pārvaldības praksi, un beigs kūdīt Latvijā dzīvojošās etniskās grupas, mūsu valstij izdosies būtiski celt iedzīvotāju labklājības līmeni un stiprināt iedzīvotāju lojalitāti valstij, kuri ir galvenie nosacījumi suverenitātes un teritoriālās nedalāmības saglabāšanai,» teic Landmanis.

«Ar Krievijas nosodīšanu, valsts aizsardzības budžeta palielināšanu nepietiks. Beidziet uzturēt pahanus un tiem izdevīgo korumpēto sistēmu,» pie Latvijas politiķiem vēršas Landmanis.

Ref:000.000.103.6039


Pievienot komentāru

Bildēs: Ne kases, ne pirkumu skenēšanas – ASV atver jauna veida pārtikas veikalu

E-tirdzniecības milzis Amazon Amerikas Savienotajās Valstīs vēris durvis veikalam, kur nav ne kases, ne arī pašapkalpošanās kases ar pirkumu skenēšanu, turklāt pircēji tiek mudināti: «Vienkārši ej ārā».

Ledus biezums Lielupē vietām sasniedz 15 centimetru

Ledus biezums Lielupē pie Staļģenes sasniedzis 12 centimetru, savukārt pie Kalnciema - 15 centimetru, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra mērījumi. Turklāt nedēļas otrajā pusē - līdz ar atkusni un nokrišņiem - Latvijas upēs sāksies ūdens līmeņa kāpums, vietām tas var būt straujš.

SAB direktora apzagšanā apsūdzētajam vīrietim piespriež piecus gadus cietumā

Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa pirmdien, 22.janvārī, piesprieda piecu gadu cietumsodu agrāk tiesātam vīrietim par Satversmes aizsardzības biroja direktora Jāņa Maizīša dzīvokļa un citu personu dzīvokļu apzagšanu. Tāpat vīrietim piemērotas 180 stundas piespiedu darba.

Latviju Phjončhanas Ziemas Olimpiskajās spēles pārstāvēs 35 sportisti

Latvijas Olimpiskās komitejas Izpildkomitejas sēdē pirmdien, 22.janvārī, tika apstiprināts Latvijas Olimpiskās komandas Phjončhana 2018 sastāvs startam XXIII Ziemas Olimpiskajās spēlēs, kas no 9. līdz 25.februārim notiks Dienvidkorejas pilsētā Phjončhanā.

Čehijā gaida sīvu prezidenta vēlēšanu izšķirošo kārtu

Čehijā šonedēļ gaidāma prezidenta vēlēšanu otrā kārta, kur, kā noskaidrojuši sociologi, mazliet lielāks atbalsts gaidāms proeiropeiskajam akadēmiķim Jirži Drahošam, tomēr vēlēšanu pirmajā kārtā ar ievērojamu vairākumu uzvarējis pašreizējais čehu valsts galva Milošs Zemans.

Latvenergo: Šobrīd Latvija ir lielākā elektroenerģijas eksportētāja Baltijā

Latvija turpina eksportēt saražoto elektroenerģiju - pirmdien, 22.janvārī pulksten 10:00 tie bija 832 megavati. Īpaši intensīva izstrāde ir gan Daugavas hidroelektrostacijās, gan Rīgas termoelektrostacijās. Savukārt lielākais imports ir Lietuvā, kur tiek importēts tikpat, cik Latvija patērē, skaidro AS Latvenergo.

Nacionālajā Sporta padomē skatīs valsts sporta budžeta sadalījumu 2018.gadam

Otrdien, 2018.gada 23.janvārī, notiks Latvijas Nacionālās Sporta padomes sēde, kurā skatīs šā gada valsts budžeta programmas Sports sadalījumu, vēsta Izglītības un zinātnes ministrijā.

Plāno noteikt institūcijas, kuras būs tiesīgas apstrādāt Invaliditātes sistēmas datus

Plāno noteikt virkni institūciju, kurām būs tiesības apstrādāt Invaliditātes informācijas sistēmā iekļauto informāciju saistībā ar invaliditāti un prognozējamo invaliditāti.

Pagājušajā nedēļā elektroenerģijas cenas Baltijas valstīs pieauga par vidēji 10%

Pagājušajā nedēļā elektroenerģijas cenas Baltijas valstīs pieauga par vidēji 10%, bet Latvijā pieaugums bija nepilni 11%, aģentūru informē AS Latvenergo. Cenu kāpuma galvenais faktors bija NordBalt starpsavienojuma atslēgums nedēļas sākumā, tam turpinoties arī visas nedēļas gaitā.

Nedēļas laikā Kurzemē fiksēti 134 auto ar neatbilstošu riepu protektoru dziļumu

Nedēļas laikā Kurzemes reģionā pārbaudīti 2 827 transportlīdzekļi ar masu līdz 3,5 tonnām, savukārt administratīvo pārkāpumu protokoli noformēti 134 gadījumos. Liepājas pusē konstatēts mazākais riepu protektora dziļums - 0,79 mm, savukārt Talsu pusē - 1,49 mm.

LPS ģenerālsekretāre: Jāmazina ES pilsoņu dzīves apstākļu atšķirības

Kopš Latvija iestājās Eiropas Savienībā, iedzīvotāju skaits ir samazinājies par 14%, un būtiskāko samazinājumu radījusi darbspējīgo iedzīvotāju pārvietošanās ES ietvaros, austrumu reģionos iedzīvotāju skaits ir samazinājies pat par 23%. Tātad dzīves apstākļu harmonizācija ES reģionu starpā ir ļoti liels izaicinājums, komentē Latvijas Pašvaldību savienības ģenerālsekretāre Mudīte Priede.

Totalizators: Brieža uzvara būtu īsta sensācija

Jau šajā nedēļas nogalē sestdien, 27.janvārī, Arēnā Rīga norisināsies gada lielākais sporta notikums Latvijā - Mairis Briedis cīņā par WBC un WBO pasaules čempionu jostām sacentīsies ar ukrainieti Oleksandru Usiku, kas reizē arī būs Pasaules boksa Supersērijas pusfināls. Sporta totalizatori Brieža izredzes nevērtē spīdoši - Betsafe bukmeikeri norāda, ka viņa uzvara būtu liela sensācija.

RAKUS: Austrumu slimnīcā veikta unikāla plaušu operācija zemniekam no Latgales

Pagājušajā nedēļā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā Tuberkulozes un plaušu slimību centrs veikta īpaši sarežģīta operācija, kuras laikā vīrietim spēka gados veiksmīgi izoperēts ļaundabīgs plaušu audzējs, kas jau bija skāris elpvadu un augšējo dobo vēnu un atradās tuvu sirdij, vēsta slimnīcā.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā gada laikā pieaudzis par 3,1%

2017.gada decembrī, salīdzinot ar 2016.gada decembri, ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā ir pieaudzis par 3,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 3,0%, savukārt eksportētajai produkcijai - par 3,3%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas augušas par 3,8 %, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm - par 2,9%.

Mājlopi jāaudzē labturības un ilgtspējas apstākļos, uzskata Igaunija

Lai arī pasaulē pieaug pieprasījums pēc dzīvnieku izcelsmes pārtikas precēm, ir jārūpējas arī par dzīvnieku labturību un lauksaimniecības ilgtspēju, tā uzskata Igaunijas lauku lietu ministrs Tarmo Tamms.

Tiesnešiem par nopietnākiem disciplinārpārkāpumiem varētu uzlikt pienākumu veikt ārkārtas atestāciju

Nākotnē tiesnešiem, kuri ir pieļāvuši nopietnākus disciplinārpārkāpumus, kā papildsodu varētu noteikt pienākumu veikt ārpuskārtas profesionālās darbības atestāciju, intervijā Latvijas Radio pauž Augstākās tiesas un Tieslietu padomes priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs.

Valsts policija Daugavpilī atsavina atpazīstamu smaržu viltojumus

Šī gada sākumā Valsts policija, veicot plānotās pārbaudes, Daugavpilī konstatēja tirdzniecību ar pasaulē populāru smaržu viltojumiem. Pārbaudes laikā tika izņemtas 99 pudelītes ar viltotām smaržām, kuru vērtība lēšama aptuveni 5 000 eiro apmērā.

Pabriks: Vēl lielāka ZZS dominance valdībā bremzēs Latvijas attīstību

Ja Zaļo un zemnieku savienība pēc Saeimas vēlēšanām iegūs vēl lielāku pārsvaru valdībā, tad nākotnē Latvijas attīstība tiks bremzēta, izriet no Eiropas Parlamenta deputāta Arta Pabrika paustā. «ZZS nekad nav izcēlusies ar ļoti aktīvu politiku, bet drīzāk pasīvu, konservatīvu, lēnu, un tas nav veids, kā Latvija var tikt ārā no trešās vietas Baltijā,» izteicās Pabriks.

Nodokļu reformas izaicinājums janvārī: Darbaspēka nodokļu aprēķins

2018.gads Latvijā ir sācies ar vēsturisku nodokļu reformu un konceptuālām izmaiņām, būtiski ietekmējot uzņēmēju, darba devēju un grāmatvežu ikdienas darbu.

Igaunijā informēs iedzīvotājus par rīcību dižķibeles vai kara gadījumā

Igaunija gatavo brošūru, lai izskaidrotu iedzīvotājiem, kā rīkoties ārkārtas situācijās vai kara gadījumā, pavēstījusi augsta armijas amatpersona.

Rīgas dome prēmē arī Barona ielas lietā apsūdzēto, ziņo de facto

Krišjāņa Barona ielas krimināllietā apsūdzētais Jānis Sprinģis ir ne vien saglabājis Būvdarbu vadības nodaļas vadītāja vietnieka amatu Rīgas domes Satiksmes departamentā, bet arī saņēmis prēmiju par labo darbu pagājušajā gadā. Departamenta direktors Emīls Jakrins teic, ka viņam neesot pamata apšaubīt Sprinģa godaprātu, jo darbinieks tagad esot pārdomājis visu savu dzīvi.

Kopējie nodokļu parādi Latvijā gada sākumā - 1,217 miljardi eiro

Latvijā šogad janvāra sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,217 miljardu eiro apmērā, kas ir par 3% mazāk nekā mēnesi iepriekš, liecina Valsts ieņēmumu dienesta dati.

Vācijas sociāldemokrāti pauž atbalstu sarunām ar Merkeles konservatīvajiem

Vācijā, kur četrus mēnešus pēc federālā parlamenta vēlēšanām joprojām nav izveidota valdība, koalīcijas sarunām ar kancleres Angelas Merkeles vadīto konservatīvo partiju tandēmu piekritusi Vācijas Sociāldemokrātiskā partija.

Līdz 1.februārim jādeklarē iedzīvotāju veiktie līzinga un/vai kredīta maksājumi

Līdz šī gada 1.februārim tiem nodokļu maksātājiem, kuri sniedz līzinga un kreditēšanas pakalpojumus, ir jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā informatīvā deklarācija par fiziskās personas - Latvijas Republikas rezidenta - veiktajiem līzinga un/vai kredīta un ar to saistīto procentu maksājumiem.

Latvijai ir cerības atgūt no klasiskā cūku mēra brīvas valsts statusu

Ir cerības, ka Latvija atgūs no klasiskā cūku mēra brīvas valsts statusu, norāda Pārtikas un veterinārā dienesta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vecākais eksperts Mārtiņš Seržants.