bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 17.10.2017 | Vārda dienas: Karīna, Gaits
LatviaLatvija

Viedoklis: Latvijas valsts apdraudētāju meklējumos

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+5 vērtējums, 5 balsojumi)

Pēc situācijas saasināšanās Ukrainā (Krimā), daudzi mūsu politiķi steidz nākt klajā ar saviem vēlētājiem tīkamiem paziņojumiem. Kādi atbalsta Krimā notiekošo, lielākā daļa nosoda, bet vēl ir tādi, kuri provocējot sabiedrību, ņem dalību neviennozīmīgi vērtētos pasākumos, klaji propagandējot gan vienu, gan otru viedokli, uzskata Ventspils pilsētas domes deputāts Aivis Landmanis.

Aivis Landmanis

Aivis Landmanis

«Šaubu nav, agresija ir nosodāma, bet kāpēc politiķi klusē, kad runa ir par notikušā cēloņu iztirzāšanu? Esmu pārliecināts – notikušā cēloņi ir visa līmeņa varas korupcija, kura saēda Ukrainas valsti un noveda pie valsts teritorijas zaudēšanas. Vai Latvijā ir savādāk? Diemžēl NĒ, pie mums tāpat kā Ukrainā, korupcija ir inficējusi pilnīgi visus valsts pārvaldes līmeņus,» viedokli pauž Landmanis.

Viņš atzīmē, ka arī mūsu politikas noteicēji, dažādu politisko paziņojumu paudēji, labprāt iesaistās apšaubāmos darījumos un izliekas par akliem, kurliem, kad runa ir par valsts pārvaldes attīrīšanu no korumpētiem, valsts mantas izšķērdētājiem, kā arī valsts apzagšanā apsūdzētām personām.

Krievijas opozīcijas politiķis Vladimirs Kara-Murza Krievijas politisko sistēmu raksturo sekojoši: «Visa mafiozā sistēma balstās uz to, ka priekšgalā ir pahans, barvedis Putins, un sistēmas locekļi apmaiņā pret politisku lojalitāti režīmam un personiski Putinam drīkst zagt, izvest naudu uz ārzemēm un darīt jebko. Ar to tiek nodrošināta režīma locekļu politiskā lojalitāte.»

Komentējot šo izteikumu, Landmanis atzīmē: «Ukrainā, tāpat Krievijā, līdz šim bija savs pahans – Janukovičs. Pie mums pahana lomu spēlē vietējie oligarhi, no kuriem viens, ietekmējot visa līmeņa valsts pārvaldi un politiku šo lomu pilda īpaši centīgi. Runa ir par smagos kriminālnoziegumos apsūdzēto Lembergu un tā atbalstītājiem, kuru dēļ valsts nespēj apstādināt izšķērdību (tai skaitā brīvostās), ieviest labu pārvaldību valsts, pašvaldību, to iestāžu un kapitālsabiedrību pārvaldēs, tādējādi turpinot apmierināt Lemberga vēlmes, tai skaitā legalizējot viņa darbības, iespaidojot sabiedrisko domu un netieši izdarot spiedienu uz Lemberga krimināllietu iztiesājošiem tiesnešiem, lieciniekiem.»

Kas un kāpēc paralizē labas pārvaldības principu ieviešanu brīvostās un to līdzekļu izšķērdēšanas apturēšanu?

Landmanis norāda, ka, patreizējai Saeimai un iepriekšējai valdības koalīcijai uzsākot darbu, viena no izvirzītajām prioritātēm bija Latvijas ostu pārvaldības uzlabošana. «Diemžēl, politisko partiju Latvijai un Ventspilij; Zaļo un zemnieku savienība (ZZS); Vienotība; Nacionālā apvienība VISU LATVIJAI – TĒVZEMEI UN BRĪVĪBAI / LNNK, Politisko partiju apvienība Saskaņas Centrs (SC), Gods kalpot Rīgai un Liepājas partija politikas noteicēji – valsts augstākās amatpersonas, visiem spēkiem traucēja nepieciešamo reformu īstenošanu, izšķērdības un pastāvošā investoru terora novēršanu brīvostās.»

Viņaprāt, esošā koalīcija, ar ministru prezidenti Laimdotu Straujumu un Satiksmes ministru Anriju Matīsu priekšgalā, nu dara visu, lai iesāktās reformas tiktu apturētas, līdz šim iespētais – iznīcināts.

«Proti, Latvijas Ostu, tranzīta un loģistikas padome (LOTLP) 2014.gada 26.februārī atbalstīja Satiksmes ministrijas (SM) izstrādāto kārtību, kura paredz, ka 90% no ostu atskaitījumiem valsts kasē tiek atskaitīti atpakaļ brīvostām. Arguments – ostu ģenerētos naudas resursus nepieciešams novirzīt ostu attīstībai. Labi, bet kāpēc kungi un kundzes šo argumentu neattiecina uz visām ostu izmaksām? Kāpēc Ministru Kabinets (MK), SM, LOTLP neuztraucas, ka tā pati Ventspils brīvostas valde pieņem budžetus, kuros miljoni ik gadu tiek novirzīti apšaubāmu, ar ostu darbību nesaistītu, lietu finansēšanai?

Vai cienījamie politiķi tiešām domā, ka Ventspils brīvostas pārvaldes 2014.gada budžetā iestrādātās izmaksas, kā piemēram, reklāma caur sporta organizācijām ~ 1.milj. EUR apmērā, mārketings caur asociācijām un aģentūrām ~ 447 000, – EUR apmērā un citas tamlīdzīgas pahanu iegribu izmaksas vairāku miljonu EUR apmērā, ir uzskatāmas par ostu pārvalžu infrastruktūras apsaimniekošanas un attīstīšanas izmaksām? Vai tiešām uzraudzītājinstitūcijām ir jāatgādina likumā Par ostām definētais – Ostas pārvaldes finanšu līdzekļus var izmantot tikai ostas un tās infrastruktūras apsaimniekošanai un attīstīšanai. Kā ierasts mūsu politiķi izliekas neredzam un nedzirdam notiekošo, jo kā gan var iebilst pahaniem. Labāk piekrist, tad arī pašiem kas atlec, bet naudiņu valsts vajadzībām var paņemt no pensionāriem, skolotājiem, policistiem,» sašutis Landmanis.

Kāpēc neizdodas īstenot labas pārvaldības prakses ieviešanu valsts, pašvaldību to iestāžu un kapitālsabiedrību pārvaldēs?

Arī šeit, saskaņā ar Landmaņa viedokli, neiztikt bez politisko partiju politikas īstenotājiem.

«Mūsu valsts politiskā pārvalde ir izveidota tā, lai tajā darboties būtu iespējams tikai politiskās pārvaldes fanātiķiem, altruistiem vai politmafijas piekritējiem. Jāsecina, diemžēl pēdējie ir nospiedošā vairākumā. Toni mūsu valstī nosaka politmafija, kura veidojas no visu politisko partiju pārstāvjiem un kuru mērķis ir iedzīvoties uz valsts un tās iedzīvotāju rēķina. Šai mafijai ir izdevīga vāja, korumpēta valsts pārvalde, tāpēc tiek darīts viss, lai normāli, sevi cienoši cilvēki politikā neiesaistītos.»

Kā viens no instrumentiem esot valsts varas pārstāvju zemā atalgojuma līmeņa un politiķa sliktā tēla uzturēšana. Proti, ja gribi iet politikā, tad rēķinies – būsi godīgs, nebūsi paēdis. Gribēsi vairāk, iesaisties valsts izlaupīšanā, teic Landmanis.

«Diemžēl runa vairs nav par atsevišķiem negodīgiem politiķiem. Mūsu valsti, visos politiskajos līmeņos, nospiedošā vairākumā, ir pārņēmuši valsts izlaupītāji, izlaupītāju atbalstītāji un vienaldzīgie. Lai realizētu savas noziedzīgās darbības, tie apzināti traucē valsts, pašvaldību, to iestāžu un kapitālsabiedrību pārvaldībā ieviest labas, demokrātiskas pārvaldības principus. Viņi izliekas neredzam pašvaldībās valdošos autoritārisma režīmus, viņiem neinteresē sakārtot valsts kapitālsabiedrību, brīvostu pārvaldības, jo nebūs tad «siltas» vietas savējiem. Teiksiet, nav tiesa? Bet kāpēc Saeima, Ministru kabinets, Rīgas, Ventspils, Liepājas pilsētu domju koalīcijas pretojas brīvostu caurskatāmībai, tur notiekošās izšķērdības, nesaimnieciskuma un iespējamo izlaupīšanas gadījumu novēršanai? Kāpēc Saeima vēl joprojām nespēj pieņemt izmaiņas Kapitālsabiedrību pārvaldes likumā, kuras paredz ierobežot politisko ielikteņu nonākšanu valsts uzņēmumu valdēs? Kāpēc netiek sakārtots likums Par pašvaldībām, novēršot valdošo politiķu patvaļu? Kāpēc pašvaldību vēlēšanas uzticam rīkot pie varas esošajiem pašvaldību politiķiem? Bet kas galvenais, kāpēc valsts pieļauj noziegumos pret valsti apsūdzētu personu atrašanos valsts, pašvaldību, to iestāžu un kapitālsabiedrību amatos?»

Landmanis rosina atcerēties – laikā, kad toreizējais ministrs Edmunds Sprūdžs mēģināja atstādināt no amata smagos noziegumos apsūdzēto Ventspils mēru, mūsu valsts augstākās amatpersonas – Andris Bērziņš, Valdis Dombrovskis, Solvita Āboltiņa novērsās no Sprūdža un izvairīgi pieslējās Lemberga atbalstītāju pūlim ar toreizējo opozīcijas partiju ZZS, SC, Latvijai un Ventspilij pārstāvjiem priekšgalā.

«Nākas konstatēt, ka pašreiz mūsu valstī vairs nav partiju, kuras aizstāvētu tautas intereses. Tos kuri mēģināja pretoties politmafijai un iestāties par tautu, tos nekavējoties «norok» visu politisko partiju apvienotais politmafijas klans, kurš Ukrainas gadījumā ir vainojams cilvēku nāvēs, izmisumā un nu jau valsts teritorijas zaudēšanā. Mūsu politiķi māca citus, bet to, ka paši «terorizē» savu tautu, to aizmirst. Viņiem vienaldzīgs liekas arī Latvijas stratēģiskā partnera ASV Valsts departamenta ikgadējais ziņojums, kurš Latvijā par lielāko cilvēktiesību problēmu uzskata korupciju visos valsts pārvaldes līmeņos. Arī uz pērnā gada rudenī Latvijā veiktā pētījuma rezultātiem, kuri liecina, ka Latvijas iedzīvotāji netic tam, ka valdība kaut ko dara lietas labā, lai korumpēto sistēmu valstī izskaustu vai mazinātu, mūsu valsts politmafijas pārstāvjiem ir uzspļaut,» tā Ventspils deputāts.

Viņš uzsver, ka šādi turpinot nekādi NATO, ANO, ASV un ES nepalīdzēs, ja kāds trešais izdomās pretendēt uz mūsu valsts teritoriju un suverenitāti. Valsts ir spēcīga, ja tās sabiedrība ir vienota.

«Diemžēl lielākā daļa no mūsu politiķiem, tāpat kā Krievijā un Ukrainā kalpo saviem pahaniem, ne tautai. Tāpēc uzskatu, ka tikai tad, kad politiķi darbos, ne vārdos izskaudīs korupciju, asi iestāsies pret valsts mantas izšķērdētājiem, sāks valsti pārvaldīt, ievērojot labas pārvaldības praksi, un beigs kūdīt Latvijā dzīvojošās etniskās grupas, mūsu valstij izdosies būtiski celt iedzīvotāju labklājības līmeni un stiprināt iedzīvotāju lojalitāti valstij, kuri ir galvenie nosacījumi suverenitātes un teritoriālās nedalāmības saglabāšanai,» teic Landmanis.

«Ar Krievijas nosodīšanu, valsts aizsardzības budžeta palielināšanu nepietiks. Beidziet uzturēt pahanus un tiem izdevīgo korumpēto sistēmu,» pie Latvijas politiķiem vēršas Landmanis.

Ref:000.000.103.6039


Pievienot komentāru

E-Igaunijā, saskaroties ar politisku kritiku, aizstāv elektroniskās balsošanas uzticamību

Atsaucoties uz Igaunijas politiķa pausto, ka valstī pastāvošai elektroniskās balsošanas sistēmai trūkst caurskatāmības, Igaunijas e-Pārvaldības akadēmijas speciāliste skaidrojusi, ka pastāv iespēja, ka vienas partijas atbalstītāji e-balsošanā ir aktīvāki nekā citu partiju vēlētāji.

Nabadzības riskam pakļauto iedzīvotāju skaits Baltijas valstīs augstāks par ES vidējo

Nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto iedzīvotāju īpatsvars Baltijas valstīs ir augstāks par Eiropas Savienībā (ES) vidējo, liecina ES statistikas biroja Eurostat dati, kas apkopoti par 2016.gadu un aptver 26 no 28 bloka valstīm.

VID grib līdz 2021.gadam dzēst nepiedzenamos parādus miljarda apmērā

Valsts ieņēmumu dienesta mērķis ir līdz 2021.gadam dzēst reāli nepiedzenamos parādus aptuveni viena miljarda eiro apmērā, Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē sacīja VID Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes direktore Santa Garanča.

Baltijas valstīs septembrī reģistrēta lielākā gada inflācija ES

Baltijas valstīs šogad septembrī bijusi lielākā gada inflācija to Eiropas Savienības dalībvalstu vidū, par kurām pieejama informācija, liecina otrdien, 17.oktobrī, publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.

Iedzīvotāju noskaņojums pasliktinājies, kritiski vērtē materiālo stāvokli

Mēneša laikā iedzīvotāju kopējais noskaņojums ir ievērojami pasliktinājies - kritumu piedzīvojušas visas pētījumā analizētās jomas. Viskritiskāk tiek vērtēta ģimenes materiālā stāvokļa attīstība, indeksam nokrītoties no -9 līdz -11 indeksa punktiem, liecina jaunākais Baltic International Bank Latvijas barometrs.

Piedāvā jaunu risinājumu ģimenes valsts pabalstu palielināšanai

Nacionālā apvienība Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK (VL-TB/LNNK) piedāvā jaunu risinājumu ģimenes valsts pabalstu palielināšanai - piešķirt ikmēneša piemaksas ģimenēm, kas audzina divus vai vairāk nepilngadīgus bērnus.

Antāne: Saeimas Tautsaimniecības komisija ir sadzirdējusi tranzīta nozari

Biedrības Baltijas asociācija - transports un loģistika prezidente Inga Antāne ir gandarīta par šodien notikušās Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdes lēmumu uzdot Satiksmes ministrijai izstrādāt un prezentēt nozares ilgtermiņa attīstības stratēģiju, liekot uzsvaru uz dzelzceļa pārvadājuma izmaksu konkurētspējas palielināšanu.

Brīdina LLU un RISEBA par iespējamu darbību saskaņošanu iepirkumā

Konkurences padome izteikusi brīdinājumu divām Latvijas augstskolām - Latvijas Lauksaimniecības universitātei un RISEBA - par iespējamu piedāvājumu saskaņošanu Valsts izglītības attīstības aģentūras rīkotajā iepirkumā.

Uztura speciāliste: Bērnu un jauniešu ēšanas paradumi kļūst arvien sliktāki

Lai gan mūsdienās informācija par veselīgu un sabalansētu uzturu ir plaši pieejama, bērnu un jauniešu ēšanas paradumi kļūst arvien sliktāki. Bieži vien pieejamā informācija ir tik akadēmiska un «sausa», ka nereti nedod izpratni, kā iegūtās zināšanas pielietot reālajā dzīvē, skaidro uztura speciāliste.

KNAB atsaka kriminālprocesu eksprezidentes kapavietas lietā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs ir atteicies ierosināt kriminālprocesu saistībā ar kapavietas ierādīšanu I Meža kapos bijušajai Valsts prezidentei Vairai Vīķei-Freibergai.

Igaunija no IT uzņēmuma piedzīs 270 000 eiro par neizveidotu informācijas sistēmu

Somijas informācijas tehnoloģiju grupas Tieto uzņēmumam Igaunijā būs jāmaksā Igaunijas Sociālo lietu ministrijai 270 000 eiro par tā nespēju īstenot projektu Skais2, kura nolūks bijis izveidot jaunu informācijas sistēmu Igaunijas sociālās apdrošināšanas iestādei.

Pārmet neaktīvitāti Latgales reģiona Saeimas deputātiem

Saeimā no Latgales reģiona ievēlētie deputāti ir samērā neaktīvi, reti izsakot savu viedokli un aizstāvot šī reģiona iedzīvotājus un uzņēmējus, uzskata Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvji.

Telia Company brīdina valdību par LMT un Lattelecom daļu pārdošanu uzņēmumu neapvienošanas gadījumā

Skandināvijas telekomunikāciju uzņēmums Telia Company brīdinājis Latvijas valdību, ka, neapvienojot telekomunikāciju operatorus Latvijas Mobilais telefons un Lattelecom, varētu pārdot savas daļas šajos uzņēmumos, liecina rīcībā esošā Telia vecākā viceprezidenta Roberta Andersona vēstule, kas adresēta valdības ministriem.

Latvijā vieglprātīgi attiecas pret iespēju mazināt vēzi ielaistās stadijās

Attieksme pret iespēju mazināt saslimšanu ar vēzi ielaistās stadijās Latvijā joprojām ir ļoti zema, uzsver bijusī veselības ministre un galvenā ginekoloģijas ārste SIA Dziedniecība Ingrīda Circene.

Ūdeņraža transporta tehnoloģija - realitāte Latvijā

Līdz 2017.gada beigām Rīgā plānots uzstādīt ūdeņraža uzpildes staciju. Publiski pieejamā H2 uzpildes stacija Rīgā nodrošinās starpvalstu ūdeņraža uzpildes staciju tīklu: nākamā tuvākā stacija būs Pērnavā.

Maltā piemin noslepkavotu žurnālisti, korupcijas atmaskotāju

Maltā vairāki tūkstoši iedzīvotāju pulcējušies, lai pieminētu noslepkavotu analītisko žurnālisti, kura vainojusi Maltas valdību korupcijā.

Latvija aicina Irānu demonstrēt konstruktīvu rīcību drošības sekmēšanā

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs piedalījās Eiropas Savienības Ārlietu padomes sanāksmē Luksemburgā, kur diskutēja par Irānas lomu reģionā un Kopīgo visaptverošo rīcības plānu Irānai, ņemot vērā gaidāmo Amerikas Savienoto Valstu prezidenta Donalda Trampa ziņojumu ASV Kongresam par Kopīgā visaptverošā rīcības plāna ieviešanu no Irānas puses.

Bildēs: Pāri Īrijai brāžas stiprākā vētra pēdējos 50 gados

Īrijā trīs cilvēki gājuši bojā, 120 000 mājsaimniecības un uzņēmumi palikuši bez elektrības, kad valsti skārusi vētra Ofēlija. Pirmdien, 16.oktobrī, vēja brāzmas Īrijā sasniegušas ātrumu 44 metri sekundē.

No Latvijas izvests par 54,14% vairāk alkohola; eksportēts, galvenokārt, uz Krieviju

Šogad astoņos mēnešos no Latvijas izvesti 102,259 miljoni litru alkoholisko dzērienu, kas ir par 54,14% vairāk nekā aizvadītā gada pirmajos astoņos mēnešos.

ASV biržu indeksi sasniedz rekordus; naftas cenas kāpj

Amerikas Savienoto Valstu biržu trīs vadošie indeksi pirmdien, 16.oktobrī, sasniedza jaunus rekordus, reaģējot uz banku akciju cenu pieaugumu. Turklāt ASV Federālās rezervju sistēmas vadītājas Dženetas Jelenas nedēļas nogalē izteiktā prognoze par drīzu inflācijas pieaugumu stiprinājusi pārliecību, ka decembrī tiks paaugstināta bāzes procentu likme.

Bildēs: Portugālē un Spānijā traģiski mežu ugunsgrēki

Ne mazāk kā 30 cilvēki gājuši bojā postošos mežu ugunsgrēkos Portugālē un Spānijā.

Traģiskajā Somālijas terora aktā vaino islāma ekstrēmistus

Austrumāfrikas valstī Somālijā noticis terora akts, kur, uzspridzinot sprāgstvielām piekrautu kravas mašīnu, nonāvēti ne mazāk kā 320 cilvēki.

Desmit pacientiem radušās komplikācijas pēc kataraktas operācijas Ventspils slimnīcā

Pašlaik vēl nenoskaidrotu iemeslu dēļ desmit pacientiem radušās medicīniska rakstura komplikācijas pēc acs kataraktas operācijas Ventspils slimnīcā.

Jau novembra beigās Ašeradens pametīs valdību

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens darbu valdībā atstās pēc 2018.gada budžeta pieņemšanas Saeimā, proti, novembra beigās, pirmdien, 16.oktobrī, norāda Ministru prezidents Māris Kučinskis.

Katalonija palaiž garām ultimāta termiņu, Spānijas valdība sola rīkoties

Separātiskā Spānijas autonomā reģiona Katalonijas valdība nav Madrides prasītajā laikā precizējusi, vai tā ir deklarējusi Katalonijas neatkarību vai nav. Spānijas centrālā valdība turpina analizēt Barselonas atsūtīto vēstuli, vienlaikus solot rīkoties ceturtdien, 19.oktobrī.

Jaunākie komentāri