bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 23.06.2018 | Vārda dienas: Līga
LatviaLatvija

Viedoklis: Latvijas valsts apdraudētāju meklējumos

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+5 vērtējums, 5 balsojumi)

Pēc situācijas saasināšanās Ukrainā (Krimā), daudzi mūsu politiķi steidz nākt klajā ar saviem vēlētājiem tīkamiem paziņojumiem. Kādi atbalsta Krimā notiekošo, lielākā daļa nosoda, bet vēl ir tādi, kuri provocējot sabiedrību, ņem dalību neviennozīmīgi vērtētos pasākumos, klaji propagandējot gan vienu, gan otru viedokli, uzskata Ventspils pilsētas domes deputāts Aivis Landmanis.

Aivis Landmanis

Aivis Landmanis

«Šaubu nav, agresija ir nosodāma, bet kāpēc politiķi klusē, kad runa ir par notikušā cēloņu iztirzāšanu? Esmu pārliecināts – notikušā cēloņi ir visa līmeņa varas korupcija, kura saēda Ukrainas valsti un noveda pie valsts teritorijas zaudēšanas. Vai Latvijā ir savādāk? Diemžēl NĒ, pie mums tāpat kā Ukrainā, korupcija ir inficējusi pilnīgi visus valsts pārvaldes līmeņus,» viedokli pauž Landmanis.

Viņš atzīmē, ka arī mūsu politikas noteicēji, dažādu politisko paziņojumu paudēji, labprāt iesaistās apšaubāmos darījumos un izliekas par akliem, kurliem, kad runa ir par valsts pārvaldes attīrīšanu no korumpētiem, valsts mantas izšķērdētājiem, kā arī valsts apzagšanā apsūdzētām personām.

Krievijas opozīcijas politiķis Vladimirs Kara-Murza Krievijas politisko sistēmu raksturo sekojoši: «Visa mafiozā sistēma balstās uz to, ka priekšgalā ir pahans, barvedis Putins, un sistēmas locekļi apmaiņā pret politisku lojalitāti režīmam un personiski Putinam drīkst zagt, izvest naudu uz ārzemēm un darīt jebko. Ar to tiek nodrošināta režīma locekļu politiskā lojalitāte.»

Komentējot šo izteikumu, Landmanis atzīmē: «Ukrainā, tāpat Krievijā, līdz šim bija savs pahans – Janukovičs. Pie mums pahana lomu spēlē vietējie oligarhi, no kuriem viens, ietekmējot visa līmeņa valsts pārvaldi un politiku šo lomu pilda īpaši centīgi. Runa ir par smagos kriminālnoziegumos apsūdzēto Lembergu un tā atbalstītājiem, kuru dēļ valsts nespēj apstādināt izšķērdību (tai skaitā brīvostās), ieviest labu pārvaldību valsts, pašvaldību, to iestāžu un kapitālsabiedrību pārvaldēs, tādējādi turpinot apmierināt Lemberga vēlmes, tai skaitā legalizējot viņa darbības, iespaidojot sabiedrisko domu un netieši izdarot spiedienu uz Lemberga krimināllietu iztiesājošiem tiesnešiem, lieciniekiem.»

Kas un kāpēc paralizē labas pārvaldības principu ieviešanu brīvostās un to līdzekļu izšķērdēšanas apturēšanu?

Landmanis norāda, ka, patreizējai Saeimai un iepriekšējai valdības koalīcijai uzsākot darbu, viena no izvirzītajām prioritātēm bija Latvijas ostu pārvaldības uzlabošana. «Diemžēl, politisko partiju Latvijai un Ventspilij; Zaļo un zemnieku savienība (ZZS); Vienotība; Nacionālā apvienība VISU LATVIJAI – TĒVZEMEI UN BRĪVĪBAI / LNNK, Politisko partiju apvienība Saskaņas Centrs (SC), Gods kalpot Rīgai un Liepājas partija politikas noteicēji – valsts augstākās amatpersonas, visiem spēkiem traucēja nepieciešamo reformu īstenošanu, izšķērdības un pastāvošā investoru terora novēršanu brīvostās.»

Viņaprāt, esošā koalīcija, ar ministru prezidenti Laimdotu Straujumu un Satiksmes ministru Anriju Matīsu priekšgalā, nu dara visu, lai iesāktās reformas tiktu apturētas, līdz šim iespētais – iznīcināts.

«Proti, Latvijas Ostu, tranzīta un loģistikas padome (LOTLP) 2014.gada 26.februārī atbalstīja Satiksmes ministrijas (SM) izstrādāto kārtību, kura paredz, ka 90% no ostu atskaitījumiem valsts kasē tiek atskaitīti atpakaļ brīvostām. Arguments – ostu ģenerētos naudas resursus nepieciešams novirzīt ostu attīstībai. Labi, bet kāpēc kungi un kundzes šo argumentu neattiecina uz visām ostu izmaksām? Kāpēc Ministru Kabinets (MK), SM, LOTLP neuztraucas, ka tā pati Ventspils brīvostas valde pieņem budžetus, kuros miljoni ik gadu tiek novirzīti apšaubāmu, ar ostu darbību nesaistītu, lietu finansēšanai?

Vai cienījamie politiķi tiešām domā, ka Ventspils brīvostas pārvaldes 2014.gada budžetā iestrādātās izmaksas, kā piemēram, reklāma caur sporta organizācijām ~ 1.milj. EUR apmērā, mārketings caur asociācijām un aģentūrām ~ 447 000, – EUR apmērā un citas tamlīdzīgas pahanu iegribu izmaksas vairāku miljonu EUR apmērā, ir uzskatāmas par ostu pārvalžu infrastruktūras apsaimniekošanas un attīstīšanas izmaksām? Vai tiešām uzraudzītājinstitūcijām ir jāatgādina likumā Par ostām definētais – Ostas pārvaldes finanšu līdzekļus var izmantot tikai ostas un tās infrastruktūras apsaimniekošanai un attīstīšanai. Kā ierasts mūsu politiķi izliekas neredzam un nedzirdam notiekošo, jo kā gan var iebilst pahaniem. Labāk piekrist, tad arī pašiem kas atlec, bet naudiņu valsts vajadzībām var paņemt no pensionāriem, skolotājiem, policistiem,» sašutis Landmanis.

Kāpēc neizdodas īstenot labas pārvaldības prakses ieviešanu valsts, pašvaldību to iestāžu un kapitālsabiedrību pārvaldēs?

Arī šeit, saskaņā ar Landmaņa viedokli, neiztikt bez politisko partiju politikas īstenotājiem.

«Mūsu valsts politiskā pārvalde ir izveidota tā, lai tajā darboties būtu iespējams tikai politiskās pārvaldes fanātiķiem, altruistiem vai politmafijas piekritējiem. Jāsecina, diemžēl pēdējie ir nospiedošā vairākumā. Toni mūsu valstī nosaka politmafija, kura veidojas no visu politisko partiju pārstāvjiem un kuru mērķis ir iedzīvoties uz valsts un tās iedzīvotāju rēķina. Šai mafijai ir izdevīga vāja, korumpēta valsts pārvalde, tāpēc tiek darīts viss, lai normāli, sevi cienoši cilvēki politikā neiesaistītos.»

Kā viens no instrumentiem esot valsts varas pārstāvju zemā atalgojuma līmeņa un politiķa sliktā tēla uzturēšana. Proti, ja gribi iet politikā, tad rēķinies – būsi godīgs, nebūsi paēdis. Gribēsi vairāk, iesaisties valsts izlaupīšanā, teic Landmanis.

«Diemžēl runa vairs nav par atsevišķiem negodīgiem politiķiem. Mūsu valsti, visos politiskajos līmeņos, nospiedošā vairākumā, ir pārņēmuši valsts izlaupītāji, izlaupītāju atbalstītāji un vienaldzīgie. Lai realizētu savas noziedzīgās darbības, tie apzināti traucē valsts, pašvaldību, to iestāžu un kapitālsabiedrību pārvaldībā ieviest labas, demokrātiskas pārvaldības principus. Viņi izliekas neredzam pašvaldībās valdošos autoritārisma režīmus, viņiem neinteresē sakārtot valsts kapitālsabiedrību, brīvostu pārvaldības, jo nebūs tad «siltas» vietas savējiem. Teiksiet, nav tiesa? Bet kāpēc Saeima, Ministru kabinets, Rīgas, Ventspils, Liepājas pilsētu domju koalīcijas pretojas brīvostu caurskatāmībai, tur notiekošās izšķērdības, nesaimnieciskuma un iespējamo izlaupīšanas gadījumu novēršanai? Kāpēc Saeima vēl joprojām nespēj pieņemt izmaiņas Kapitālsabiedrību pārvaldes likumā, kuras paredz ierobežot politisko ielikteņu nonākšanu valsts uzņēmumu valdēs? Kāpēc netiek sakārtots likums Par pašvaldībām, novēršot valdošo politiķu patvaļu? Kāpēc pašvaldību vēlēšanas uzticam rīkot pie varas esošajiem pašvaldību politiķiem? Bet kas galvenais, kāpēc valsts pieļauj noziegumos pret valsti apsūdzētu personu atrašanos valsts, pašvaldību, to iestāžu un kapitālsabiedrību amatos?»

Landmanis rosina atcerēties – laikā, kad toreizējais ministrs Edmunds Sprūdžs mēģināja atstādināt no amata smagos noziegumos apsūdzēto Ventspils mēru, mūsu valsts augstākās amatpersonas – Andris Bērziņš, Valdis Dombrovskis, Solvita Āboltiņa novērsās no Sprūdža un izvairīgi pieslējās Lemberga atbalstītāju pūlim ar toreizējo opozīcijas partiju ZZS, SC, Latvijai un Ventspilij pārstāvjiem priekšgalā.

«Nākas konstatēt, ka pašreiz mūsu valstī vairs nav partiju, kuras aizstāvētu tautas intereses. Tos kuri mēģināja pretoties politmafijai un iestāties par tautu, tos nekavējoties «norok» visu politisko partiju apvienotais politmafijas klans, kurš Ukrainas gadījumā ir vainojams cilvēku nāvēs, izmisumā un nu jau valsts teritorijas zaudēšanā. Mūsu politiķi māca citus, bet to, ka paši «terorizē» savu tautu, to aizmirst. Viņiem vienaldzīgs liekas arī Latvijas stratēģiskā partnera ASV Valsts departamenta ikgadējais ziņojums, kurš Latvijā par lielāko cilvēktiesību problēmu uzskata korupciju visos valsts pārvaldes līmeņos. Arī uz pērnā gada rudenī Latvijā veiktā pētījuma rezultātiem, kuri liecina, ka Latvijas iedzīvotāji netic tam, ka valdība kaut ko dara lietas labā, lai korumpēto sistēmu valstī izskaustu vai mazinātu, mūsu valsts politmafijas pārstāvjiem ir uzspļaut,» tā Ventspils deputāts.

Viņš uzsver, ka šādi turpinot nekādi NATO, ANO, ASV un ES nepalīdzēs, ja kāds trešais izdomās pretendēt uz mūsu valsts teritoriju un suverenitāti. Valsts ir spēcīga, ja tās sabiedrība ir vienota.

«Diemžēl lielākā daļa no mūsu politiķiem, tāpat kā Krievijā un Ukrainā kalpo saviem pahaniem, ne tautai. Tāpēc uzskatu, ka tikai tad, kad politiķi darbos, ne vārdos izskaudīs korupciju, asi iestāsies pret valsts mantas izšķērdētājiem, sāks valsti pārvaldīt, ievērojot labas pārvaldības praksi, un beigs kūdīt Latvijā dzīvojošās etniskās grupas, mūsu valstij izdosies būtiski celt iedzīvotāju labklājības līmeni un stiprināt iedzīvotāju lojalitāti valstij, kuri ir galvenie nosacījumi suverenitātes un teritoriālās nedalāmības saglabāšanai,» teic Landmanis.

«Ar Krievijas nosodīšanu, valsts aizsardzības budžeta palielināšanu nepietiks. Beidziet uzturēt pahanus un tiem izdevīgo korumpēto sistēmu,» pie Latvijas politiķiem vēršas Landmanis.

Ref:000.000.103.6039


Pievienot komentāru

ES valstis apņēmušās pagarināt sankcijas pret Krieviju par Krimas aneksiju

Eiropas Savienības dalībvalstis nākamnedēļ līdz 2019.gada janvāra nogalei paildzinās ierobežojošos pasākumus, kuri pret konkrētiem Krievijas uzņēmumiem un amatpersonām ieviesti par to saistību ar Krievijas agresīvo rīcību Ukrainā, tā aģentūrai Reuters norādījuši ES diplomāti un amatpersonas.

VID konstatē pārkāpumus vairāk nekā pusē darba devēju tematiskajās pārbaudēs

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu kontroles pārvalde šogad pirmajā ceturksnī veica 305 darba devēju tematiskās pārbaudes, 171 gadījumā konstatējot pārkāpumus, liecina VID informācija.

Sadales tīklam ir jāuzlabo sistēmas pieslēguma process un tā kontrole

Turpmākos divus gadus AS Sadales tīkls ir pienākums uzlabot sistēmas pieslēguma procesu un tā kontroli. Savukārt Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija no savas puses turpmākos divus gadus papildus veiks šī procesa pastiprinātu monitoringu un uzraudzību.

Šogad pasaulē nākuši jau trešie Latvijas trīnīši

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā nākuši pasaulē šogad trešie trīnīši, ar komentāru, ka «trīs lietas – labas lietas», savā Facebook kontā pavēstījis labklājības ministrs Jānis Reirs.

Latvijā pērn trešais lielākais nerezidentu īpatsvars ES valsts parāda struktūrā

Nerezidenti pērn Latvijai ir aizdevuši 67,6% no kopējā valsts parāda apmēra, kas ir trešais lielākais nerezidentu īpatsvars Eiropas Savienības dalībvalstu parādu struktūrā, liecina ES statistikas biroja Eurostat apkopotā informācija.

Iemaksu apmērs trešā līmeņa pensiju plānos sasniedz jaunu rekordaugstu apmēru

Iedzīvotāju interese par pensijas uzkrājumu veidošanu saglabājas augsta, un gada pirmajos trijos mēnešos veikto iemaksu apmērs privātajos pensiju plānos ir sasniedzis jaunu vēsturisko maksimumu.

Vai turpmāk nebūs jāgaida garā rindā Vaivaros, lai saņemtu vajadzīgo riteņkrēslu?

«Patlaban tehnisko palīglīdzekļu pakalpojumus cilvēkiem ar invaliditāti sniedz Nacionālais rehabilitācijas centrs Vaivari, taču gadiem saņemtās klientu sūdzības un rindas uz pakalpojuma saņemšanu parāda, ka tā nav iespējami efektīvākā sistēma,» saka Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.

Latvijā strādājošs degvielas uzpildes staciju tīkls pieķerts krāpšanā ar dīzeļdegvielu

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvalde ir pārtraukusi noziedzīgu shēmu, kurās krāpnieciskos darījumos ar dīzeļdegvielu iesaistīts kāds Latvijā strādājošs degvielas uzpildes staciju tīkls, informē VID.

Konceptuāli atbalsta izmaiņas virsstundu apmaksas kārtībā

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pirmajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Darba likumā, kas paredz iespēju nozarēs, kurās ar ģenerālvienošanos būtiski palielināta minimālā darba alga, noteikt mazāku piemaksu par virsstundu darbu, ziņo Saeimas Preses dienests.

Saeima atbalsta priekšlikumu tabaku veikalos tirgot tikai pēc cenu lapām

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, otrajā lasījumā pieņēma grozījumus tabakas apriti regulējošajā likumā. Izmaiņas paredz, ka tabakas izstrādājumi veikalos vairs nebūs pircējiem redzami un tos varēs iegādāties tikai pēc cenu lapas, informē Saeimas Preses dienests.

Vētra appludina Tallinas ielas un pārtrauc futbola pārraidi svarīgā brīdī

Igaunijas ziemeļus skārusi vētra un lietusgāze, kas galvaspilsētā Tallinā appludinājusi ielas, nodarījusi bojājumus ēkām un pat svarīgā brīdī pārtraukusi aizraujošu Pasaules Kausa futbola spēles pārraidi.

Saeima 2.lasījumā atbalsta fondēto pensiju kapitāla mantošanu

Iedzīvotājiem būs iespēja mantot otrajā pensiju līmenī uzkrāto kapitālu. To paredz Saeimā ceturtdien, 21.jūnijā, otrajā lasījumā pieņemtie grozījumi Valsts fondēto pensiju likumā, ziņo Saeimas Preses dienests.

Kaimiņš: Manuprāt, KNAB izpilda politisko pasūtījumu; deputāts izstāsta aizturēšanas gaitu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs ceturtdienas, 21.jūnija, vakarā atbrīvojis kriminālprocesā par iespējamu nelikumīgu partijas KPV LV finansēšanu aizturētās personas – Saeimas deputātu Artusu Kaimiņu, viņa partijas biedru Ati Zakatistovu un uzņēmēju Viesturu Tamužu.

ASV bankas iztur finanšu satricinājumu pārbaudes

Amerikas Savienotajās Valstīs 35 lielāko banku rīcībā ir pietiekami daudz naudas, lai tās izturētu iespējamu smagu ārēju finanšu satricinājumu apstākļos, liecina banku ilgtspējas pārbaužu rezultāti.

Konceptuāli atbalsta VDK dokumentu publisku pieejamību pētniecībai

Saeimas deputāti ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā, kas pilnveido ar sankciju režīmiem saistīto regulējumu, lai efektīvi varētu piemērot un izpildīt nacionālās un starptautiskās sankcijas.

Par atrašanos darbā reibumā Saeima no amata atcēlusi Rēzeknes tiesas tiesnesi Arvi Garo

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, atbalstījusi Rēzeknes tiesas tiesneša Arvja Garā atcelšanu no amata. Par tiesneša atcelšanu nobalsojis 71 deputāts, neviens neatturējās un nebija pret.

Lai paliktu Lielbritānijā, ES pilsoņiem prasīs atbilstību trim prasībām

Tiem Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem, kuri vēlēsies turpināt dzīvot Lielbritānijā pēc valsts izstāšanās no ES, būs jāaizpilda obligāti elektroniskie iesniegumi, sniedzot atbildes uz trim būtiskiem jautājumiem, pavēstījis britu iekšlietu ministrs.

Līgo svētkos gaidāms lietains un vēss, bet jaunnedēļ atkal sauss un karsts laiks

Piektdien un svētku brīvdienās laika apstākļus noteiks ciklonu darbība, tādēļ Līgo dienā vietām īslaicīgi līs, savukārt Jāņu dienā sagaidāms pat ilgstošs lietus. Laika apstākļi uzlabosies nākamajā nedēļā, kad atgriezīsies vasarīgs karstums.

Saeima ļauj KNAB uzsākt zaļzemnieka Kļaviņa mājas un auto kratīšanu

Saeimas deputāti deva atļauju uzsākt kratīšanu Zaļo un zemnieku savienības deputāta Askolda Kļaviņa deklarētajā dzīvesvietā un automašīnā.

Lietuvas asins plazmas korupcijas skandāls aizsniedzas līdz Latvijas veselības ministrei

Bijusī Lietuvas Nacionālā Asins centra vadītāja Joana Bikulčiene, kuru tur aizdomās par korupciju un neatļautu shēmu organizēšanu asins plazmas savākšanas jomā, šonedēļ saņēmusi sliktas vēstis no Latvijas, kur Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests nopratinājis Latvijas veselības ministri Andu Čakšu.

Maršruts nedēļas nogalei: līgošana visā Latvijā

Nevienam nav noslēpums, ka šajā nedēļas nogalē visā Latvijā tiks sagaidīti Jāņi. Ja nu kādam vēl nav grandiozu plānu, kā pavadīt vienu no gada īsākajām naktīm, tad ir vērts ielūkoties BNN sagatavotajā maršrutā, kurš aizvedīs uz kādu zaļumballi visā Latvijā.

Protestētāji sadzirdēti – priekšlikums liegt nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas noraidīts

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, atteicās no iepriekš atbalstītā nosacījuma, ka dzimumšūnas var ziedot tikai tās sievietes, kuras ir dzemdējušas. Tāpat kā līdz šim, par dzimumšūnu donoru varēs būt veseli cilvēki - vīrieši vecumā no 18 līdz 45 gadiem un sievietes vecumā no 18 līdz 35 gadiem. 

Atbalsta grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā

Saeimas deputāti ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā, kas pilnveido ar sankciju režīmiem saistīto regulējumu, lai efektīvi varētu piemērot un izpildīt nacionālās un starptautiskās sankcijas.

Mazinās administratīvo slogu ārvalstu studentiem un pētniekiem

Atvieglos administratīvo slogu ārvalstu studentiem un pētniekiem, kā arī viņus uzņemošajām izglītības un pētniecības iestādēm. To nosaka Saeimas trešajā lasījumā pieņemtie grozījumi Imigrācijas likumā.

Par tālruņa izmantošanu pie stūres piemēros naudas sodu līdz 100 eiro

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, trešajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas palielina administratīvo atbildību par atsevišķiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem.

Jaunākie komentāri