bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 23.03.2018 | Vārda dienas: Mirdza, Žanete, Žanna
LatviaLatvija

Latvenergo: izmantojot sašķidrināto gāzi, TEC elektrība kļūtu konkurētspējīgāka

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(0 vērtējums, 2 balsojumi)

Uzbūvējot sašķidrinātās dabasgāzes termināli, var būt laika periodi, kad AS Latvenergo ir iespēja iegūt zemāku gāzes cenu, nekā piedāvā Krievijas puse, tādējādi elektroenerģijas izstrāde termoelektrostacijās (TEC) zināmos laika periodos varētu kļūt konkurētspējīgāka, Latvenergo izdevumā Energoforums raksta uzņēmuma Attīstības daļas vadītājs Oļegs Linkevičs.

Viņš skaidro, ka, izbūvējot termināli, Latvenergo un citiem gāzes patērētājiem varētu parādīties iespēja saņemt dabasgāzi no alternatīviem avotiem un samazināt dabasgāzes iegādes izmaksas vasaras periodā, kad Rīgas TEC-2 jākonkurē brīvajā elektroenerģijas tirgū ar kondensācijas režīmā ražoto elektroenerģiju. Patlaban šādā režīmā elektroenerģiju ražot nav izdevīgi, to nebūtu iespējams pārdot elektroenerģijas biržā Nord Pool, norāda Linkevičs.

Savukārt izdevuma Argus Global veiktā datu analīze rāda, ka ir bijuši periodi, kad Krievijas dabasgāzes cena, iespējams, ir bijusi augstāka nekā iespējamās sašķidrinātās dabasgāzes piegādes Eiropā. «Tomēr jāņem vērā, ka sašķidrinātās gāzes gadījumā izmaksām klāt vajadzētu pielikt vēl piegādi Baltijā/Rīgā un tās regazifikāciju,» piebilst Latvenergo pārstāvis.

Viņš vērtē: ja dabasgāzes cenas būtu konkurētspējīgas un kaut daļēji saistītas ar elektroenerģijas tirgus cenām biržā, Latvenergo varētu palielināt dabasgāzes patēriņu pat līdz 1,27-1,45 miljardiem kubikmetru.

Linkevičs Energoforumā norāda, ka Latvenergo ir viens no lielākajiem dabasgāzes patērētājiem Baltijas reģionā. Pēdējo gadu laikā Latvenergo piederošās Rīgas TEC gadā vidēji patērēja 500 miljonus kubikmetru dabasgāzes, bet 2010.gadā – gandrīz 650 miljonus kubikmetru. Viņa vērtējumā, Rīgas TEC ir arī starp modernākajām un efektīvākajām gāzes elektrostacijām Baltijas valstīs, tās izmanto augsti efektīvu kombinētā tvaikagāzes cikla tehnoloģiju, kas nodrošina kurināmā izmantošanas koeficientu līdz 90% koģenerācijas režīmā un līdz 58% kondensācijas režīmā.

Viņš piebilst, ka Rīgas TEC attīstībā ieguldīti ievērojami līdzekļi. 2005.gadā tika pabeigta Rīgas TEC-1 rekonstrukcija. Koģenerācijas energobloka ar uzstādīto elektrisko jaudu 144 megavati (MW) un siltuma jaudu 145 MW, kā arī trīs ūdenssildāmo katlu celtniecībā ieguldīti 114 miljoni eiro (80 miljoni latu).

2008.gadā noslēdzās Rīgas TEC-2 rekonstrukcijas pirmā kārta, kuras rezultātā ir uzbūvēts lielākais šāda tipa energobloks Baltijā. Energobloka uzstādītā elektriskā jauda koģenerācijas režīmā ir 403 MW, bet siltuma jauda – 274 MW, norāda Linkevičs un piebilst, ka, strādājot kondensācijas režīmā, elektriskā jauda varētu būt vēl lielāka – līdz 430 MW. Šajā projektā Latvenergo ieguldījis gandrīz 180 miljonus eiro (126 miljonus latu).

«Šis bija ļoti veiksmīgs ieguldījums, jo periodā no 2006. līdz 2008.gadam līdzīgu elektrostaciju celtniecības izmaksas ir pieaugušas gandrīz divreiz,» norāda kompānijas pārstāvis.

Patlaban turpinās Rīgas TEC-2 rekonstrukcijas otrā kārta, kuru paredzēts pabeigt līdz 2013.gada jūlijam. Noslēdzoties tai, paredzēts apturēt visus vecos energoblokus un darbināt divus jaunus kombinētā cikla energoblokus un ūdenssildāmos katlus. Tādējādi pēc rekonstrukcijas Rīgas TEC-2 energobloku kopējā elektriskā jauda koģenerācijas režīmā būs 811 MW, bet kondensācijas režīmā – 857 MW. Siltuma jauda būs 1124 MW, tajā skaitā 544 MW energobloku jauda un 580 MW – piecu ūdenssildāmo katlu jauda.

Patlaban TEC darbība ir plānota tikai koģenerācijas režīmā, abās stacijās saražojot ap 2,6-3,1 teravatstundu (TWh) elektroenerģijas un 2,5-2,9 TWh siltumenerģijas, patērējot 630-730 miljonus kubikmetru dabasgāzes.

«Daļēji strādājot kondensācijas, daļēji koģenerācijas režīmā, Rīgas TEC teorētiski ir iespējams saražot 6-7 TWh elektroenerģijas un minēto siltumenerģijas daudzumu, patērējot 1,27-1,45 miljardus kubikmetru dabasgāzes. Faktiski Latvenergo ir potenciāls divkāršot savu dabasgāzes patēriņu. Viens no galvenajiem šķēršļiem dabasgāzes patēriņa paaugstināšanai ir augstā dabasgāzes cena,» piebilst Linkevičs.

Jau ziņots, ka par sašķidrinātās dabasgāzes termināļa būvniecībai atbilstošāko vietu atzīta Rīga. Termināļa būvniecība bez pieslēguma Inčukalna pazemes gāzes krātuvei izmaksātu no 300 līdz 400 miljoniem eiro (210 līdz 280 miljonus latu), savukārt pēc projekta realizācijas mājsaimniecībai un rūpniecībai gāzes cenas samazinātos aptuveni no 5% līdz 15%.

Eksperti Baltijas reģiona kontekstā analizēja 22 iespējamās termināļa dislokācijas vietas, tai skaitā Liepājā, Ventspilī, Rīgā, Lilastē un Rīgas jūras līcī. Termināļa kopējais pārkraušanas apjoms būtu 2,5 miljardi kubikmetru dabasgāzes gadā.

 


Pievienot komentāru

  1. krkt teica:

    Un tas,ka elektrība kļūs LE lētāka mums ne silts ne auksts, jo iepirksim un maksāsim par biržas cenām. Vēl pievienosimies skandināvijas tirgum,lai nospekulētu augstākas cenas.

    +1 0 -1 0

  2. sol teica:

    būtībā problēma nav kā lētāk dabūt gāzi, bet kā izdabūt to mantrausību no latviešu gēniem

    +1 0 -1 0

Maršruts nedēļas nogalei: Sarunas, koncerti, Nameja gredzena tērpu izstāde

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kuri šķitīs interesanti gan pieaugušajiem, gan bērniem, gan dabas mīļotājiem, gan dzīvnieku mīļotājiem. BNN komanda aicina pavadīt savu nedēļas nogali, apmeklējot kādu no pasākumiem, kuri norisināsies gan svaigā gaisā, gan iekštelpās.

Franču veikaliem nepārdotā pārtika jau 2 gadus jāziedo labdarībai

Lai samazinātu nepārdotās pārtikas izmešanu, Francijā kopš 2016.gada sākuma veikaliem ir aizliegts nodot akritumos patēriņam vēl derīgu pārtiku. Tā vietā veikaliem nerealizētie produkti ir jāziedo vai arī jārēķinās ar 3 600 eiro naudassodu par katru izmešanas reizi.

Latvijā realizētās degvielas apmērs janvārī pieaudzis par 1%

Šī gada janvārī kopumā Latvijā realizēja 101 130 tonnas naftas produktu, kas ir par 1037 tonnām jeb 1% vairāk nekā attiecīgajā laikā 2017.gadā, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Konceptuāli atbalsta ES un Armēnijas partnerības nolīguma ratificēšanu

Saeima konceptuāli atbalstījusi likumprojektu, ar kuru plānots ratificēt Visaptverošo un pastiprināto partnerības nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Armēnijas Republiku, no otras puses.

Vēlas biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot ES finansējumu

Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par sociālajiem dzīvokļiem un sociālajām mājām, kas paredz iespēju invalīdu biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot Eiropas Savienība finansējumu.

Atkal noraida pieprasījumus Ašeradenam par EM rīcību OIK sistēmas jautājumos

Saeima kārtējo reizi noraidīja opozīcijas trīs pieprasījumus ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, tajā skaitā par Ekonomikas ministrijas rīcības atbilstību normatīvo aktu prasībām, sabiedrības interesēm un valdības noteiktajam «OIK moratorijam».

Lauksaimnieki neapmierināti ar elektroenerģijas problēmjautājumu risināšanu

Kopš lauksaimnieki saņēma neadekvāti augstos elektroenerģijas rēķinus, ir pagājuši gandrīz divi mēneši. Šajā laikā ir notikušas neskaitāmas tikšanās un diskusijas, tomēr joprojām nav pieņemts lēmums par problēmas risinājumu. Lauksaimnieki ir neizpratnē par lēmumpieņēmēju neizlēmību tautsaimniecībai tik būtiskā jautājumā, norāda biedrībā Zemnieku saeima.

Latvijā par teju 90% iespējams samazināt nešķiroto atkritumu daudzumu

Līdz pat 87% patlaban nešķiroto sadzīves atkritumu iespējams nodot pārstrādei, tādējādi gan samazinot mājsaimniecības izdevumus, gan rūpējoties par apkārtējo vidi, norāda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Pēc pusotra gada mazākumtautību skolās sāks pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā vidusksolās

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz ar 2019./2020.mācību gadu mazākumtautību izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā vidusskolu posmā.

Dzīve pēc 25.maija. Vai pasākumu foto galerijas vairs nevarēs brīvi publicēt?

Pēc populāra koncerta, plašas konferences vai sporta pasākuma apmeklējuma daudziem no mums patīk klikšķināt fotogrāfiju galerijas portālos un sociālajos tīklos, lai apskatītu pasākuma viesus. No šā gada 25.maija, kad spēkā stāsies Vispārējā datu aizsardzības regula, situācija vairs nebūs tik viennozīmīga - proti, ja persona nebūs piekritusi, tad tās foto vairs nebūs tik vienkārši publicēt. Tomēr attēlu publicēšanu žurnālistikas vajadzībām jaunajam regulējumam nevajadzētu ietekmēt.

Par LDDK prezidentu vienbalsīgi ievēlēts Vitālijs Gavrilovs

Latvijas Darba devēju konfederācijas ikgadējā biedru sapulcē par LDDK prezidentu uz trīs gadiem atkārtoti ievēlēts Vitālijs Gavrilovs.

Nostiprinās tiesisko regulējumu Baltijas sadarbībai katastrofu novēršanas jomā

Saeima ceturtdien, 22.martā, otrajā galīgajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, ar kuru ratificēs Latvijas, Igaunijas un Lietuvas valdību nolīgumu par sadarbību katastrofu novēršanas, gatavības un reaģēšanas jomā ar mērķi aizsargāt cilvēkus, vidi un īpašumu, tostarp kultūras mantojumu.

Patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms palielinājies par 18,2%

Šā gada janvārī patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms ir palielinājies par 18,2% salīdzinājumā ar 2017.gada janvāri.

Vācija nosoda NATO kolēģes Turcijas iebrukumu Sīrijā

Vācijas kanclere Angela Merkele nosodījusi Turcijas veikto uzbrukumu Sīrijas ziemeļu pilsētai Afrinai, un arī nopēlusi Krieviju, ka tā vienkārši noskatoties, kā Sīrijas valdības spēki turpina uzbrukumu aplenktai austrumu Gutas teritorijai.

Iestājas par dzeramā ūdens pieejamību visur un bez maksas

«Cilvēkam vajag vitamīnus. A, B, C un daudzus citus. Bet visvairāk cilvēkam vajag ūdeni. Ūdens ir kā vitamīns. Tāpēc Innocent Cafe kopā ar domubiedriem dibina biedrību «Ū vitamīns», kas rūpēsies, lai visiem tik nepieciešamais dzeramais ūdens būtu pieejams visur un bez maksas,» norāda uzņēmuma Innocent Cafe pārstāvji.

Rosina mazināt krāpšanas apmērus publiskajos iepirkumos

Latvijas Reģionu Apvienība izskatīšanai Saeimā iesniegusi grozījumus Publisko iepirkumu likumā, saskaņā ar kuriem tiks noteikta lielāka kontrole valsts un pašvaldību iestāžu Iepirkumu komisiju darbā, izslēdzot iespēju par uzvarētāju konkursā atzīt to pretendentu, kura piedāvājums bijis vairākkārt dārgāks nekā sākotnējā līgumā noteiktā līgumcena.

Sociālo iemaksu nemaksātājiem valsts medicīnas pakalpojumu saņemšanai būs jāsamaksā 51,60 eiro

Personas, kas ikdienā neveic sociālās iemaksas, valsts obligātajai veselības apdrošināšanai 2018.gadā varēs pievienoties par 51,60 eiro jeb 1% no minimālās mēnešalgas.

Pieaug lietotāju sūdzību skaits pasta nozarē

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir apkopojusi informāciju par pasta pakalpojumu lietotāju iesniegtajām sūdzībām 2017.gadā. Līdz ar domstarpībām par pakomātu sniegtajiem pakalpojumiem, aizvadītajā gadā sūdzību skaits ir palielinājies – Regulators kopumā ir saņēmis 37 sūdzības.

Pērn pieauguši saražotās lopkopības produkcijas apjomi

2017.gadā, salīdzinot ar 2016.gadu, saražotās gaļas apjoms pieauga par 4,6%, bet iegūtā piena apjoms – par 1,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie provizoriskie dati.

Lietuvā sāk reorganizēt reģionu slimnīcas, mēriem bažas, ka cietīs pacienti

Ja Lietuvas Veselības ministrijas izmēģinājuma iecere par medicīnas pakalpojumu reorganizāciju neatdursies pret kādu grābekli, tad mazākas lauku slīmnīcas valstī drīz sniegs tikai pamata aprūpi, bet nopietnāki ārstēšanas pakalpojumi būs pieejami lielajās slimnīcās.

Šodien tiesu izpildītāji bez maksas konsultē par administratīvo naudas sodu piedziņu

Iedzīvotājiem ir iespēja saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem šodien, 22.martā, Tiesu izpildītāju dienās. Konsultācijas klātienē var saņemt visu 101 tiesu izpildītāja birojos visā Latvijā no pulksten 10.00 līdz 17.00 bez iepriekšējas pieteikšanās.

Uzsāks bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programmu ārstu palīgiem

Veselības ministrija uzsāk Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētu projektu, kura ietvaros ārstu palīgiem būs pieejama akreditēta bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programma.

Šonedēļ topā Ventspils pludmale, nepamanīts nepaliek arī Lemberga kungs

Ventspils pilsēta šonedēļ kļuvusi populāra nedaudz neierastākā skatījumā. Uzmanību izpelnījušies Ventspils pludmalē izskalotie roņi. Biedrība Dzīvnieku brīvība uzsver, ka roņu mazuļiem var kaitēt kontakts ar cilvēkiem, tāpēc lūdz ievērot 50 metru distanci. Neskatoties uz ekspertu norādījumiem, pat Ventspils mērs Aivars Lembergs šo lūgumu neievēro, fotografējoties ar roņu mazuļiem.

Reizniece-Ozola joprojām tic, ka nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus

«Nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus, īpaši aplokšņu algu apkarošanas jomā,» intervijā LNT raidījumā 900 sekundes sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

VUGD brīdina: Nededzini savu zemi

Ja ilgstoši nav bijis lietus un ir vēss vai silts, pērnā gada zāle kļūst aizvien sausāka, bet kūlas ugunsgrēku skaits un platības pieaug, norāda Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.