bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 24.11.2017 | Vārda dienas: Velta, Velda
LatviaLatvija

Latvenergo: izmantojot sašķidrināto gāzi, TEC elektrība kļūtu konkurētspējīgāka

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(0 vērtējums, 2 balsojumi)

Uzbūvējot sašķidrinātās dabasgāzes termināli, var būt laika periodi, kad AS Latvenergo ir iespēja iegūt zemāku gāzes cenu, nekā piedāvā Krievijas puse, tādējādi elektroenerģijas izstrāde termoelektrostacijās (TEC) zināmos laika periodos varētu kļūt konkurētspējīgāka, Latvenergo izdevumā Energoforums raksta uzņēmuma Attīstības daļas vadītājs Oļegs Linkevičs.

Viņš skaidro, ka, izbūvējot termināli, Latvenergo un citiem gāzes patērētājiem varētu parādīties iespēja saņemt dabasgāzi no alternatīviem avotiem un samazināt dabasgāzes iegādes izmaksas vasaras periodā, kad Rīgas TEC-2 jākonkurē brīvajā elektroenerģijas tirgū ar kondensācijas režīmā ražoto elektroenerģiju. Patlaban šādā režīmā elektroenerģiju ražot nav izdevīgi, to nebūtu iespējams pārdot elektroenerģijas biržā Nord Pool, norāda Linkevičs.

Savukārt izdevuma Argus Global veiktā datu analīze rāda, ka ir bijuši periodi, kad Krievijas dabasgāzes cena, iespējams, ir bijusi augstāka nekā iespējamās sašķidrinātās dabasgāzes piegādes Eiropā. «Tomēr jāņem vērā, ka sašķidrinātās gāzes gadījumā izmaksām klāt vajadzētu pielikt vēl piegādi Baltijā/Rīgā un tās regazifikāciju,» piebilst Latvenergo pārstāvis.

Viņš vērtē: ja dabasgāzes cenas būtu konkurētspējīgas un kaut daļēji saistītas ar elektroenerģijas tirgus cenām biržā, Latvenergo varētu palielināt dabasgāzes patēriņu pat līdz 1,27-1,45 miljardiem kubikmetru.

Linkevičs Energoforumā norāda, ka Latvenergo ir viens no lielākajiem dabasgāzes patērētājiem Baltijas reģionā. Pēdējo gadu laikā Latvenergo piederošās Rīgas TEC gadā vidēji patērēja 500 miljonus kubikmetru dabasgāzes, bet 2010.gadā – gandrīz 650 miljonus kubikmetru. Viņa vērtējumā, Rīgas TEC ir arī starp modernākajām un efektīvākajām gāzes elektrostacijām Baltijas valstīs, tās izmanto augsti efektīvu kombinētā tvaikagāzes cikla tehnoloģiju, kas nodrošina kurināmā izmantošanas koeficientu līdz 90% koģenerācijas režīmā un līdz 58% kondensācijas režīmā.

Viņš piebilst, ka Rīgas TEC attīstībā ieguldīti ievērojami līdzekļi. 2005.gadā tika pabeigta Rīgas TEC-1 rekonstrukcija. Koģenerācijas energobloka ar uzstādīto elektrisko jaudu 144 megavati (MW) un siltuma jaudu 145 MW, kā arī trīs ūdenssildāmo katlu celtniecībā ieguldīti 114 miljoni eiro (80 miljoni latu).

2008.gadā noslēdzās Rīgas TEC-2 rekonstrukcijas pirmā kārta, kuras rezultātā ir uzbūvēts lielākais šāda tipa energobloks Baltijā. Energobloka uzstādītā elektriskā jauda koģenerācijas režīmā ir 403 MW, bet siltuma jauda – 274 MW, norāda Linkevičs un piebilst, ka, strādājot kondensācijas režīmā, elektriskā jauda varētu būt vēl lielāka – līdz 430 MW. Šajā projektā Latvenergo ieguldījis gandrīz 180 miljonus eiro (126 miljonus latu).

«Šis bija ļoti veiksmīgs ieguldījums, jo periodā no 2006. līdz 2008.gadam līdzīgu elektrostaciju celtniecības izmaksas ir pieaugušas gandrīz divreiz,» norāda kompānijas pārstāvis.

Patlaban turpinās Rīgas TEC-2 rekonstrukcijas otrā kārta, kuru paredzēts pabeigt līdz 2013.gada jūlijam. Noslēdzoties tai, paredzēts apturēt visus vecos energoblokus un darbināt divus jaunus kombinētā cikla energoblokus un ūdenssildāmos katlus. Tādējādi pēc rekonstrukcijas Rīgas TEC-2 energobloku kopējā elektriskā jauda koģenerācijas režīmā būs 811 MW, bet kondensācijas režīmā – 857 MW. Siltuma jauda būs 1124 MW, tajā skaitā 544 MW energobloku jauda un 580 MW – piecu ūdenssildāmo katlu jauda.

Patlaban TEC darbība ir plānota tikai koģenerācijas režīmā, abās stacijās saražojot ap 2,6-3,1 teravatstundu (TWh) elektroenerģijas un 2,5-2,9 TWh siltumenerģijas, patērējot 630-730 miljonus kubikmetru dabasgāzes.

«Daļēji strādājot kondensācijas, daļēji koģenerācijas režīmā, Rīgas TEC teorētiski ir iespējams saražot 6-7 TWh elektroenerģijas un minēto siltumenerģijas daudzumu, patērējot 1,27-1,45 miljardus kubikmetru dabasgāzes. Faktiski Latvenergo ir potenciāls divkāršot savu dabasgāzes patēriņu. Viens no galvenajiem šķēršļiem dabasgāzes patēriņa paaugstināšanai ir augstā dabasgāzes cena,» piebilst Linkevičs.

Jau ziņots, ka par sašķidrinātās dabasgāzes termināļa būvniecībai atbilstošāko vietu atzīta Rīga. Termināļa būvniecība bez pieslēguma Inčukalna pazemes gāzes krātuvei izmaksātu no 300 līdz 400 miljoniem eiro (210 līdz 280 miljonus latu), savukārt pēc projekta realizācijas mājsaimniecībai un rūpniecībai gāzes cenas samazinātos aptuveni no 5% līdz 15%.

Eksperti Baltijas reģiona kontekstā analizēja 22 iespējamās termināļa dislokācijas vietas, tai skaitā Liepājā, Ventspilī, Rīgā, Lilastē un Rīgas jūras līcī. Termināļa kopējais pārkraušanas apjoms būtu 2,5 miljardi kubikmetru dabasgāzes gadā.

 


Pievienot komentāru

  1. krkt teica:

    Un tas,ka elektrība kļūs LE lētāka mums ne silts ne auksts, jo iepirksim un maksāsim par biržas cenām. Vēl pievienosimies skandināvijas tirgum,lai nospekulētu augstākas cenas.

    +1 0 -1 0

  2. sol teica:

    būtībā problēma nav kā lētāk dabūt gāzi, bet kā izdabūt to mantrausību no latviešu gēniem

    +1 0 -1 0

Aizdomās turēto pusaudzi par policista piekaušanu tiesa neapcietina

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piektdien, 24.novembrī, nolēma neapcietināt 15 gadus veco puisi, kurš ceturtdien, 23.novembrī, Rīgas Sanatorijas internātpamatskolā dzērumā kāvies ar pašvaldības policistu.

Neapdomība ir viens no galvenajiem iemesliem cilvēku bojāejai ugunsgrēkos

Šogad ugunsgrēkos dzīvību zaudējis 71 cilvēks, bet no oktobra sākuma ugunsgrēkos gāja bojā 16 cilvēki. Kā iespējamos ugunsnelaimju izcelšanās iemeslus var minēt neuzmanīgu smēķēšanu, apkures ierīču nepareizu ekspluatāciju.

Kaimiņš Saeimas debatēs mudina beidzot apcietināt Lembergu

Debatējot par priekšlikumiem nākamā gada budžetam, deputāts Artuss Kaimiņš mudināja apcietināt smagos noziegumos apsūdzēto Ventspils mēru Aivaru Lembergu.

Absolūts aizliegums strādāt pedagoģijā par smagiem noziegumiem sodītai personai neatbilst Satversmei

Satversmes tiesa secinājusi, ka absolūts aizliegums strādāt par pedagogu personai, kura tikusi sodīta par tīšu smagu vai sevišķi smagu noziegumu, neatbilst Satversmei.

Lietuvā slavenu kinorežisoru vaino par seksuālu uzmākšanos

Kaut arī Lietuvā šoruden seksuālas uzmākšanās gadījumu nav atklājies tik daudz kā Amerikas Savienotajās Valstīs, divas sievietes vainojušas godalgotu lietuviešu kinorežisoru Šarūnu Bartu, ka no viņa puses cietušas ar dzimumattiecībām saistītā rīcībā, kādu viņas nav vēlējušās.

Prostatas vēzis - otrā visbiežāk sastopamā onkoloģiskā saslimšana vīriešiem Latvijā

Palielinoties vecumam, iespējamība saslimt ar prostatas vēzi pieaug. Vīriešiem vecuma grupā no 55 līdz 60 gadiem varbūtība atklāt prostatas vēzi ir līdz 15%, savukārt pēc 60 gadiem - 20%, pēc 70 gadiem - 30% un turpina līdzvērtīgi pieaugt, uzsver uroloģe Natālija Bozotova.

Mežaparka estrāde pēc koristu zonas amfiteātra rekonstrukcijas būs skaļāka

Mežaparka estrāde pēc koristu zonas amfiteātra rekonstrukcijas būs skaļāka, jo, palielinoties amfiteātra leņķim, dzirdamība kļūst labāka, estrādes maketa prezentācijas pasākumā stāsta akustikas eksperts.

Pērn izdevumi sociālajai aizsardzībai pieauga par 4,2%

Aizvadītajā gadā izdevumi sociālajai aizsardzībai Latvijā bija 3 783,6 milj. eiro, kas ir par 151 milj. eiro jeb 4,2% vairāk nekā 2015.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes provizoriskie dati.

KNAB atgādina par Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā noteiktajām prasībām

Saskaņā ar Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā noteiktajām prasībām elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem, preses izdevumiem, reklāmas pakalpojumu sniedzējiem internetā vai publiskās vietās ir pienākums noteikt priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošanas izcenojumus un nosūtīt tos publiskošanai līdz 2018.gada 9.maijam.

Beļģijā deg vafeļu rūpnīca

Liels ugunsgrēks izcēlies vafeļu rūpnīcā Briselē, radot melnu dūmu mākoni virs Beļģijas galvaspilsētas.

Sola autoceļu jomā uzlabot valsts galvenos un reģionālos ceļus 

Nākamgad papildu piešķirtie 25,6 miljoni eiro garantēs iespēju par 300 km vairāk sakārtot un veikt dažādus uzturēšanas darbus uz valsts vietējiem grants ceļiem, kas pēdējo 25 gadu laikā būs lielākais ieguldījums.

Dārzeņu pārstrādātājs: Pavasarī var veidoties deficīts pēc atsevišķiem dārzeņiem

Vēsie un mitrie laika apstākļi, kas negatīvi iespaidojuši dārzeņu ražu Latvijā, ietekmēs arī dārzeņu pārstrādes sektoru, jo pēc atsevišķām dārzeņu kultūrām pavasarī var veidoties deficīts, stāsta dārzeņu un augļu pārstrādātāja Kronis valdes loceklis Aivars Svarenieks.

Saskaņa un ZZS Lāčplēša dienā piedalījās Žirinovska organizētās sporta spēlēs

Atsevišķi Saeimas deputāti no Saskaņas un Zaļo un zemnieku savienības frakcijām Lāčplēša dienā piedalījušies Krievijas parlamenta atbalstītās biedrības Jaunā līga rīkotajās sporta spēlēs, kuru iniciators ir Krievijas Valsts domes deputāts no Vladimira Žirinovska vadītās Krievijas liberāldemokrātiskās partijas Dmitrijs Sviščevs, raksta Latvijas Avīze.

LDDK: Būtiski panākt efektīvu valsts budžeta līdzekļu investēšanu

Svarīgi, lai valsts budžets 2018.gadam palīdzētu sasniegt kopīgi izvirzītos Nacionālajā attīstības plānā ietvertos mērķus nevis meklēt attaisnojumus, kāpēc kaut kas nav izdevies, uzsver Latvijas Darba devēju konfederācija, vērtējot nākamā gada budžetu.

Par VAS Latvijas autoceļu uzturētājs valdes priekšsēdētāju iecelts Nešpors

Par VAS Latvijas autoceļu uzturētājs valdes priekšsēdētāju iecelts Raitis Nešpors, informē kompānijas padomes priekšsēdētājs Uldis Reimanis. Apstiprināts arī jauns valdes loceklis - Vilnis Vitkovskis.

Jaunas normas: Kas jāzina autoratlīdzību saņēmējiem un izmaksātājiem?

Viens no vissvarīgākajiem jaunievedumiem, par kuru autoratlīdzības līguma slēdzējiem noteikti jāatceras, ir izmaiņas līdzšinējā kārtībā, kādā tiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

Latvijas barometrs: Par dzīvošanu Latvijā visvairāk lepojas Zemgales iemītnieki

Noskaidroti Latvijas iedzīvotāju uzskati par valsts simtgades svinībām, kā arī Latvijas sasniegumiem un faktoriem, kas valsti varētu pilnveidot. Jautājumā par «sapņu zemes» ideāla sasniegšanu starp dažādām vecuma grupām krasākās atšķirības vērojamas uzskatā, ka tieši laba, starptautiski atzīta izglītība ir galvenais šķērslis ceļā uz ideālu valsti.

Tiesa apmierina Bauskas Dzīves prasību aizliegt pašvaldības laikrakstā reklāmēt

Administratīvā rajona tiesa ir apmierinājusi SIA Bauskas Dzīve prasību pret Iecavas novada domi par reklāmu publicēšanas aizliegumu pašvaldības finansētajā laikraksta Iecavas Ziņas.

Izglītības un zinātnes ministrija apmierinātā ar 2018.gada budžetu

Nākamā gada Izglītības un zinātnes ministrijas budžets vērtējams kā stabils un labs - nemainīgā līmenī tiks nodrošināts finansējums visu ministrijas pārziņā esošo funkciju veikšanai, kā arī ir panākts finansējuma pieaugums augstskolām, zinātnei, sportam, jaunatnei, kā arī lielāks atbalsts latviskajai izglītībai diasporā un latviešu valodas apguvei.

Eiropas biržu indeksi maz mainās vai pieaug, Volstrītā brīvdiena

Eiropas biržu indeksi ceturtdien, 23.novembrī, maz mainījās vai pieauga, savukārt Amerikas Savienoto Valstu fondu tirgi bija slēgti, jo ASV bija brīvdiena – Pateicības diena.

Facebook ASV rādīs lietotājiem, kuras to atbalstītās politiskās lapas maldinoši veidotas Krievijā

Populārais sociālais tīkls Amerikas Savienotajās Valstīs apņēmies darīt lietotājiem zināmu, ka tie ar «patīk» atzīmējuši Facebook lapas, kuras laikā ap ASV prezidenta vēlēšanām izveidojušas ārvalstu organizācijas ar mērķi izplatīt propagandu.

Ašeradens: Valsts budžetam jāsekmē pārmaiņas tautsaimniecībā

Valsts budžetam jāsekmē pārmaiņas Latvijas tautsaimniecībā,. tāpēc nākamo trīs gadu valsts budžeta veidošanā Ekonomikas ministrijas prioritātes ir tautsaimniecības produktivitātes paaugstināšana, eksporta veicināšana, investīciju piesaiste, inovācijas veicināšana un uzņēmējdarbības vides uzlabošana, norāda ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Deputāti: Latvijai svarīga droša Eiropa

Latvijai svarīga droša un spēcīga Eiropa. Drošība ir viena no svarīgākajām prioritātēm, turklāt, raugoties uz mūsdienu izaicinājumiem un tehnoloģisko attīstību, īpaši svarīga arī efektīva kiberdrošība, pēc sēdes uzsvērusi Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne, paužot atzinīgus vārdus ārlietu ministra ikgadējā ziņojuma projektā uzsvērtajam jautājumam par drošību.

Spēlmaņu naktī triumfē aktieri Briķe un Jakovels, režisors Zemļanskis

Spēlmaņu nakts galveno balvu jeb Gada izrādes titulu saņēmusi režisora Sergeja Zemļanska izrāde Precības Liepājas teātrī, par Gada aktrisi atzīta Indra Briķe, par Gada aktieri - Rihards Jakovels, bet Gada režisora gods ticis Zemļanskim.

Saglabāsies nepastāvīgs laiks, nākamnedēļ atkal kļūs vēsāks

Tuvākajās dienās nav gaidāmas būtiskas laika apstākļu izmaiņas un saglabāsies rudenīgs laiks. Piektdien, 24.novembrī, būs lielākoties mākoņains laiks, daudzviet pa laikam līs un gaisa temperatūra būs +2…+7 grādu robežās pēc Celsija.