bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 24.03.2018 | Vārda dienas: Kazimirs, Izidors
LatviaLatvija

Latvija atbalstīs nostāju Brexit robu ES budžetā mazināt ar iemaksu palielināšanu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RULai daļēji kompensētu iztrūkumu Eiropas Savienības (ES) budžetā, kāds veidosies pēc Lielbritānijas aiziešanas, Eiropas Komisija (EK) varētu piedāvāt palielināt kopējo iemaksu līmeni ES budžetā no 1% uz «1,1x%» no ES valstu kopējā nacionālā ienākuma, pastāstīja EK priekšsēdētāja vietnieks eiro un sociālā dialoga, finanšu stabilitātes, finanšu pakalpojumu un kapitāla tirgu savienības jautājumos Valdis Dombrovskis.

EK priekšlikums varētu tikt publiskots maijā ar konkrētu skaitlisku piedāvājumu, savukārt dalībvalstis var lemt par citu apjomu, kas var arī būt ārpus «1,1x%» no ES kopējā nacionālā ienākuma.

Dombrovskis pauda viedokli, ka Brexit radītais robs ES budžetā būs pārāk liels, lai to būtu iespējams segt ar cita veida mehānismiem, nepalielinot valstu iemaksas.

Taujāts, cik liela ietekme šādam piedāvājumam varētu būt uz Latvijas iemaksām ES budžetā, politiķis sacīja, ka par to vēl ir pāragri spriest, un atzīmēja, ka Brexit procesā vēl ir daudz nezināmo, kādi tieši būs izstāšanās nosacījumi un kādas saistības ar ES Lielbritānija saglabās.

Savukārt Ārlietu ministrijas (ĀM) parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica trešdien, 14.februārī, Saeimā stāstīja, ka Latvija atbalsta ES dalībvalstu iemaksu celšanu, lai segtu iztrūkumu ES budžetā, kas rastos pēc Lielbritānijas izstāšanās no ES.

Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēdē, kas bija veltīta ES attīstības scenārijiem un finansējumam no 2021.-2027.gadam, ministrijas pārstāve deputātus informēja par ES daudzgadu budžeta nākotni. Viņa skaidroja, ka diskusijā par daudzgadu budžetu ir divi virzieni – diskusijas par ieņēmumu daļu un diskusijas par izdevumu daļu.

Diskusijā par izdevumiem galvenais jautājums ir par to, kā segt Brexit radīto iztrūkumu, jo Lielbritānijas iemaksas ES budžetā vairs nebūs. «Viens no risinājumiem ir darīt mazāk, ko mēs īsti nevēlamies. Otrs risinājums ir segt šo iztrūkumu ar ES dalībvalstu iemaksu palielinājumu. Šajā ziņā dalībvalstis un eiroparlamentārieši ir sadalījušās divās nometnēs, kurā viena puse uzskata, ka budžetam ir jākļūst mazākam, citas uzskata, ka tam jāpaliek vismaz līdzšinējā apmērā,» teica Kalniņa-Lukaševica, norādot, ka izdevumu daļā lielāko tiesu aizņem kohēzijas un kopējā lauksaimniecības politika (KLP), tomēr nepieciešams meklēt finansējumu jauniem izaicinājumiem, piemēram, ārējai drošībai un migrācijai.

Iecerēts, ka vienošanās par šo budžetu jāpanāk līdz 2020.gada pavasarim, taču Eiropas Parlaments (EP) vēlas un Eiropadomes prezidents Donalds Tusks izvirzījis par mērķi «lielos virzienos» vienošanos panākt jau līdz 2019.gada 9.maija neformālajai Eiropadomes sanāksmei, proti, pirms EP vēlēšanām. Parlamentārā sekretāre piebilda, ka Latvijai ir ļoti svarīgi, lai lēmums par daudzgadu budžetu tiktu pieņemts savlaicīgi.

«Šobrīd var vairāk minēt, ar kādiem priekšlikumiem EK nāks klajā. Tomēr Eiropas komisārs par budžeta un cilvēkresursu jautājumiem Ginters Etingers jau minējis dažus uzstādījumus, proti, ka dalībvalstu iemaksu proporciju būtu nepieciešams palielināt, no šobrīd esošā 1% līdz nepilniem 1,2% no kopējā nacionālā ienākuma. Tomēr Etingera izteikumi ir ietvēruši ieteikumu par finanšu taupību, jo 1,2% tāpat nebūtu pietiekami, lai nofinansētu esošās politikas un finansētu arī jaunos izaicinājumus,» atzīmēja ĀM pārstāve, piebilstot, ka EK lielāka prioritāte par Latvijai nozīmīgo KLP un kohēziju varētu būt konkurētspējas programmas, piemēram, Erasmus programmas.

Tikmēr EP uzskata, ka budžetu nedrīkst mazināt, tādēļ EP ziņojumu projektos piedāvāts, ka dalībvalstu iemaksas varētu palielināt līdz 1,3% no nacionālā kopienākuma, kas ļautu tādā pašā līmenī saglabāt atbalstu lauksaimniecībai un kohēzijai, kā arī atrast līdzekļus drošībai. EP arī uzsvēris, ka jaunās prioritātes jāfinansē no jauniem līdzekļiem, nevis pārdalot kohēzijai un lauksaimniecībai paredzēto līdzekļus. «Šeit iezīmējas līdzīga domāšana, kas varētu būs mūsu tuvākie sabiedrotie,» piebilda Kalniņa-Lukaševica.

Norādot uz Latvijas pozīciju, viņa atzīmēja, ka Latvijas ieskatā daudzgadu budžetu nedrīkst samazināt, neskatoties uz Brexit sekām, kā arī atbalsta ideju par ES dalībvalstu iemaksu palielinājumu, lai segtu jaunās prioritātes. «Mēs skaidri pasakām, ka Latvija ir gatava iemaksāt vairāk, un domāju, ka tas ir ļoti loģiski, jo pēdējais gads rāda, ka uz katru iemaksāto vienu eiro, mēs spējam piesaistīt četrus eiro. Tas ļautu iegūt vairāk un saglabāt mums svarīgās politikas – KLP un kohēziju, kā arī iegūt drošībā zinātnē un citur,» teica ĀM pārstāve.

Kalniņa-Lukaševica skaidroja, ka Latvijas skatījumā KLP un kohēzija ir jāsaglabā kā tikpat svarīgas politikas kā līdz šim. Ir būtiski izlīdzināt tiešmaksājumus Latvijas lauksaimniekiem, svarīgi arī, ka tiek turpināts finansējums Rail Baltica un Baltijas elektrotīkla sinhronizācijai. «Tiešmaksājumu izlīdzināšana, Latvijai sasniedzot vidējo līmeni ES, ir viena no prioritātēm, tādēļ arī sakām, ka esam gatavi, ka tiek palielinātas dalībvalstu iemaksas ES budžetā, jo tas ir viens no reālākajiem veidiem, lai nodrošinātu naudu, par kuru pacelt tiešmaksājumu līmeni Latvijas lauksaimniekiem,» sacīja parlamentārā sekretāre.

Savukārt kohēzijas finansējuma kontekstā ĀM pārstāve vērsa uzmanību, ka EP ierosinājis kohēzijas politikas finansējumā apsvērt iespēju pārskatīt kritērijus, kā līdzekļi tiek piešķirti. Līdz šim finansējumu sadalīja balstoties tikai uz IKP līmeni, bet viens no priekšlikumiem, kas izskanējis, ir ņemt vērā demogrāfijas kritērijus. «Te mēs varam skatīt, kādus no demogrāfijas kritērijiem un kāda ir Latvijai izdevīgākā taktika, kas arī šobrīd tiek ļoti rūpīgi analizēts,» teica Kalniņa-Lukaševica.

«Ir skaidrs, ka diskusijas par ES daudzgadu budžetu nebūs vieglas un būs spraigas. Mēs nonākam pie secinājuma, ka spēcīgai ES ir nepieciešams spēcīgs budžets,» teica parlamentārā sekretāre, piebilstot, ka lēmumi daudzgadu budžeta kontekstā, pie kuriem varētu nonākt jau 2019.gada pavasarī, ietekmēs arī ES nākotnes scenārija virzienu.

Kā ziņots, 2016.gada vasarā Lielbritānijā notikušajā referendumā par valsts turpmāko dalību ES briti ar nelielu pārsvaru nobalsoja par izstāšanos no bloka. Pašlaik jau vairāk nekā gadu rit smagas sarunas par britu izstāšanās no ES nosacījumiem.

Lielbritānija nodrošina vairāk nekā 10% no ES budžeta, un robs ES budžetā pēc Brexit tiek lēsts ap desmit miljardiem eiro.

Ref:224.000.103.3805


Pievienot komentāru

KM izstrādās likuma grozījumus Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku rīkošanai 2021.gadā

Kultūras ministrija sāks darbu pie likuma grozījumiem, lai Mežaparka estrādes rekonstrukcijas gala termiņa dēļ XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki notiktu 2021.gadā, mediju pārstāvjiem piektdien, 23.martā, sacīja kultūras ministre Dace Melbārde.

Uz kultūras pieminekļu saglabāšanas līdzfinansējumu pretendē 89 projekti

Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija nolēmusi, ka 89 no 134 iesniegtajiem projektu pieteikumiem turpinās pretendēt Rīgas pašvaldības līdzfinansējuma saņemšanai kultūras pieminekļu saglabāšanai. Kopējā projektu summa ir vairāk nekā 1,5 miljoni eiro.

Gerhards apliecina: Ar rīkojumu atcels Rīgas domes deputātu jautājumus ierobežojošos grozījumus

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL/TB-LNNK) izdos rīkojumu, ar kuru tiks atcelti marta sākumā pieņemtie Rīgas pašvaldības nolikuma grozījumi, kas liedz deputātiem par katru sēdes darba kārtībā iekļauto punktu uzdot vairāk nekā trīs jautājumus, apstiprināja ministra preses pārstāve Santa Vaļuma.

LOK apstiprina 2018.gada budžetu 5,6 miljonu eiro apmērā

Latvijas Olimpiskās komitejas Ģenerālās Asamblejas sesijā tika apstiprināta LOK ieņēmumu un izdevumu tāme 2018.gadam, kur vairāk nekā 70% finanšu līdzekļu tiks novirzīta Olimpisko sporta veidu federāciju atbalstam. 

Pļaviņu HES ūdenskrātuves līmenis nevar veicināt pilsētu applūšanu, tā eksperti

Pļaviņu hidroelektrostacijas ūdenskrātuves ūdens līmenis nevar veicināt Daugavas upes augštecē esošo pilsētu applūšanu, saka energokompānijas AS Latvenergo pārstāvji. Līdz ar to Pļaviņu ūdenskrātuve nevar ietekmēt norises upē tālāk par ūdenskrātuves ietekmes zonu.

Kā iegādāties e-receptes zāles? Skaidro veselības dienests

Kas jādara, lai iegādātos e-recepšu medikamentus sev vai citam cilvēkam, piemēram, bērnam vai vecāka gadagājuma cilvēkam, nacionālais veselības dienests apkopojis svarīgāko informāciju, kas jāņem vērā, aptiekā iegādājoties e-recepšu medikamentus

Kariņš: Atsevišķu banku darbība grauj visas valsts reputāciju

Naudas atmazgāšana Latvijā ir problēma, jo šīs darbības, kas notiek tikai atsevišķās bankās, grauj visas valsts reputāciju, intervijā Rietumu radio norāda Eiropas Parlamenta deputāts Krišjānis Kariņš.

Ar 10'800 eiro plāno apbalvot ātrslidotāju Silovu un viņa treneri

Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja atbalstījusi ieceri Latvijas ātrslidotājam Haraldam Silovam un viņa trenerei Diānai Stupelei piešķirt 10 800 eiro lielu naudas balvu par sasniegumiem šī gada XXIII ziemas olimpiskajās spēlēs.

Robežsargi aiztur četras personas ar viltotiem dokumentiem

Robežsargi par viltotu dokumentu izmantošanu ceturtdien, 22.martā, aizturējuši četras personas - vienu Baltkrievijas, vienu Moldovas, vienu Uzbekistānas un vienu Lietuvas pilsoni.

333 Eiropas nevalstiskās organizācijas aicina veikt izmaiņas Stambulas konvencijā

Vairāk nekā trīssimt nevalstisko organizāciju no deviņām Eiropas valstīm, ieskaitot Latviju, aicina Eiropas Padomi veikt izmaiņas Stambulas konvencijā ar mērķi izslēgt gender ideoloģijas klātbūtni, kas daudzām valstīm traucē ratificēt Stambulas konvenciju.

Rīko zibakciju vecuma ierobežojuma atcelšanai bezmaksas vēža skrīningam

Tiek rīkota zibakcija par vecuma ierobežojuma atcelšanu bezmaksas vēža skrīniga saņemšanai, jo šobrīd izstrādātās valsts programmas paredz, ka bezmaksas skrīningu jeb profilaktisko pārbaudi krūts vēzim var saņemt sievietes līdz 69 gadu vecumam.

Aptauja: 44% MVU digitalizācija nav svarīga

SEB bankas veiktās uzņēmēju aptaujas rezultāti liecina, ka tikai 8% Latvijas mazo un vidēja izmēra uzņēmumu atzinuši, ka to plānos 2018.gadā ar digitalizācijas saistītās aktivitātes ieņem nozīmīgu lomu. Savukārt 44% uzņēmumu atbildējuši, ka digitalizācija tiem nav svarīga.

Rīgā būs Brīvības laukums

Rīgas dome piektdien, 23.martā, nolēma piešķirt Brīvības laukuma nosaukumu teritorijai ap Brīvības pieminekli.

Majoru pludmalē stiprina krasta kāpas

Jūrmalas pilsēta sākusi vides aizsardzības pasākumus kāpu zonas stiprināšanai, pieberot smiltis Majoru pludmalē. Darbi tiek veikti, lai ierobežotu krasta eroziju un veicinātu pludmales zonas saglabāšanu, ziņo Jūrmalas pilsētas domē.

Latvija ieņem 3.vietu starp ES valstīm tuberkolozes gadījumu skaita ziņā

Latvija ir starp trīs Eiropas Savienības valstīm, kur visbiežāk reģistrēti tuberkolozes saslimstības gadījumi, liecina statistikas dati. Kārtējo reizi skaudrā patiesība ir, ka ar tuberkulozi var saslimt ikviens neatkarīgi no dzimuma, vecuma, izglītības vai ienākumu līmeņa, turklāt statistikas dati rāda, ka vīrieši ar tuberkulozi slimo vidēji divas reizes biežāk nekā sievietes.

Latvieši biznesā: pašnovērtējums augsts, ārējie apstākļi – bremzējoši

Novērtējot uzņēmējdarbības vidi, vairāk nekā divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka valstī nav paredzamas nodokļu sistēmas, skaidras likumdošanas vides un labvēlīgas ekonomiskās situācijas biznesa uzsākšanai.

ĀM: Latvija plāno izraidīt vairākus Krievijas vēstniecības darbiniekus, kuri nodarbojas ar izlūkdarbību

Solidarizējoties ar vairākām citām Eiropas Savienības valstīm Latvija patlaban plāno izraidīt vienu vai vairākus Krievijas vēstniecības darbiniekus, kuri Latvijas teritorijā nodarbojas ar izlūkdarbību, ziņo Ārlietu ministrijas preses sekretārs Gints Jegermanis.

KNAB atgādina – partiju gada pārskatu iesniegšanas termiņš ir 3.aprīlis

Politiskajām partijām un to apvienībām Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam publicēšanai internetā ir jāiesniedz gada pārskati par 2017.gadu līdz 3.aprīlim.

Tallinas lidostā 14 mēnešos – 14 sprāgstvielu draudu izmeklēšanas

Igaunijas lielākajā lidostā Tallinā kopš 2017.gada sākuma drošībniekiem bijis jāreaģē uz 14 izsaukumiem par iespējamu sprāgstvielu atrašanos ēkā. Tomēr cēlonis šīm satraucošajām situācijām vairumā gadījumu bijis vien nevietā pateikts joks.

Saskaņa uzskata, ka mācības tikai latviešu valodā ir diskriminācija

Saeimas frakcijas Saskaņa deputāti ir vērsušies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa ar lūgumu neizsludināt nupat Saeimā pieņemtos grozījumus Vispārējās izglītības likumā un Izglītības likumā par mācībām tikai latviešu valodā.

Skudra pārliecināts, ka ZZS, Latvijai un Ventspilij bija par to, lai Vējonis apsveiktu Putinu

Valsts prezidents Raimonds Vējonis apsveikumu uz vēl vienu termiņu ievēlētajam Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam nosūtījis, lai nodrošinātu sev politisko kapitālu nākamgad paredzētajās prezidenta vēlēšanās, uzskata Latvijas UniversitātesSociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Ojārs Skudra.

Teju puse Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka oficiālo valsts brīvdienu skaits ir pārāk mazs

Šobrīd Latvijā ir 15 svētku dienas, kas ir oficiālas valsts brīvdiena, taču Latvijas iedzīvotāju domas par šo oficiālo brīvdienu skaita pietiekamību dalās, liecina pētījumu kompānijas Kantar TNS martā veiktā aptauja. Teju puse jeb 44% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem uzskata, ka oficiālo valsts brīvdienu skaits ir pārāk mazs.

Rādītāji: Pērn Eiropā vidēji katrs ceturtais lidojums ieradies galamērķī ar kavēšanos

Ik gadu aptuveni 20% lidojumu Eiropā kavējas vai tiek atcelti, taču, balstoties uz OAG statistikas datiem, 90% aviopasažieru, kas izvēlas airBaltic, ir drošībā.

Dombrovskis: Latvijai ātrāk jāsniedz skaidru reakciju finanšu sektorā

Nedienas Latvijas finanšu jomā Eiropā ir izskanējušas gana plaši, tāpēc ir svarīgi, lai no Latvijas puses sekotu skaidra reakcija, norāda Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks finanšu stabilitātes, finanšu pakalpojumu un kapitāla tirgus savienības jautājumos Valdis Dombrovskis.

Igaunijā bankas slēdz ārvalstnieku kontus, vairoties ABLV Bank likteņa

Igaunijā novērots banku piesardzības pasākumu vilnis, ko izsaukusi gan iespējamā naudas atmazgāšana caur Danske Bank Igaunijas atzaru, gan nesenais skandāls ap ABLV Bank Latvijā. Tiek ziņots, ka aizdevēji slēdz ārvalstnieku kontus, kas savukārt nopietni apdraud Igaunijas veiksmīgo e-Uzturēšanās atļauju programmu ārvalstu investoru piesaistei.