bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 20.04.2018 | Vārda dienas: Mirta, Ziedīte
LatviaLatvija

Latvijā darbojas Kremļa apmaksātie interneta «troļļi»

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RULatvijas informācijas telpā strādā tā sauktie «troļļi», kuri rada Krievijai labvēlīgo fonu, norāda Latvijas Drošības policija.

Arvien jauni pierādījumi rodas tam, ka Krievijas varas iestādes pastarpināti vai tieši algo apmaksātos komentētājus, kuri piedalās diskusijās sociālajos tīklos, portālu komentāru sadaļās un blogos. Tā sauktie «troļļi» darbojas gan Krievijas medijos un interneta vidē, gan strādā, lai ietekmētu citu valstu informācijas telpas, tostarp Latvijas, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums De Facto.

«Drošības policija savas kompetences ietvaros analizē procesus informācijas telpā, tai skaitā veic pasākumus ar mērķi identificēt «troļļu» aktivitātes Krievijai labvēlīgu politisko un ideoloģisko viedokļu radīšanai Latvijā. Ir identificētas gan atsevišķas «troļļu» aktivitātes, gan Krievijas politikas propagandas produktu pārpublicēšana Latvijas informācijas telpā par mūsu valstī notiekošajiem politiskajiem un sabiedriskajiem procesiem, nenorādot patiesos informācijas avotus un interpretējot informācijas patiesumu,» teikts Drošības policijas paziņojumā.

NATO stratēģiskās komunikācijas centrs izpētīja Krievijas «troļļu» stratēģiju Ukrainā.

«Stāsti ir Krievijas politisko vadību slavinoši – ka Vladimirs Putins ir lielisks, stiprs un taisns līderis, ka Krievijas ārpolitika ir pareiza, taisnīga un leģitīma, bet Eiroatlantiskās struktūras ir kaitnieciskas un mūsu valstu dalība šajās struktūrās nāk tikai par ļaunu,» skaidro NATO izcilības centra stratēģiskās komunikācijas jautājumos vecākā eksperte Elīna Lange-Ionatamišvili.

Viņa atzīst, ka, kaut gan pētījums par to pagaidām nav veikts, «troļļu» aktivitātes Latvijā ir pamanāmas: «Kā pilsonis, kas lieto sociālus medijus, es personīgi novēroju darbības, kas var būt identificējamas kā «troļļu». Arī latviešu valodā. Interesanti ir, ka šie vēstījumi var nebūt tieši par Vladimiru Putinu vai pret Ukrainu, tie var būt pret ASV, piebilstot, ka Amerika ir tā, kas nosaka visu, kas notiek NATO. Tas rada informācijas fonu, ko cilvēks, pēc tam analizējot citus notikumus, teiksim, krīzi Ukrainā, jau interpretē par labu Krievijas pusei.»

Cik bieži Latvijas iedzīvotāji kļūst par šī informācijas ieroča upuri, nav zināms. «Pētījums ļautu saprast, ja mēs identificējam IP adreses, ka varbūt kādā Rīgas vai citas pilsētas dzīvoklī ir arī neliela «troļļu» grupiņa, kas pēc savas iniciatīvas vai apmaksāti nodarbojas ar šāda veida darbībām,» sacīja Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Māris Cepurītis.

Pagaidām var tikai minēt, cik daudz no sociālo tīklu kontiem ir viltus, par ko tieši raksta «troļļi» ziņu portālu komentāru sadaļās. Turklāt saprast, cik no Latvijas interneta karstgalvīgiem diskutētājiem ir Krievijas valdības apmaksātie «troļļi», būtu ļoti svarīgi. Jo viens no viņu uzdevumiem ir ar viltus komentāriem, blogu ierakstiem un diskusijām internetā mākslīgi rādīt iespaidu, ka arī citu valstu iedzīvotāji atbalsta Krievijas rīcību.

«Krievijas Federācijas informācijas kara mērķis ir šķelt mūsu sabiedrību. Mēs zinām, ka 30% laulību ir starp cittautiešiem un latviešiem, tas nozīmē, ka mūsu kopiena nemaz tik sašķelta nav. Bet ja ar «trollēšanu» var radīt priekšstatu, ka esam divas naidīgas puses, tad tam var arī sākt ticēt,» sarunā ar De facto secina bijušais Satversmes aizsardzības biroja (SAB) vadītājs Jānis Kažociņš.

«Vajadzīgi interneta operatori. Darbs greznā birojā. Uzdevums: interneta komentāru publicēšana, blogi, sociālie tīkli. Alga reizi nedēļā, bezmaksas pusdienas!» Šāds sludinājums bija atrodams Krievijas sociālajos tīklos. Pirmie par «troļļu» aktivitātēm pastāstīja Krievijas žurnālisti. Vairākos pētījumos atklāts, ka «troļļus» algo firma, kuru vietējie mediji ātri vien nosauca par «troļļu māju». Tā atrodas Sanktpēterburgā un ir saistīta ar Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam tuvu uzņēmēju.

No hakeru grupas Anonymous nopludinātiem dokumentiem izriet, ka «troļļu mājā» strādā ap 600 cilvēku, viņi visu diennakti maiņās piedalās diskusijās sociālajos tīklos, portālu komentāru sadaļās un blogos.

Temati atbilst Krievijas valdošās elites uzstādījumiem – valsts prezidents un valsts nostāja ir jāslavē, opozīcija jālamā. Ir kvotas – noteikts ierakstu skaits dienā. «Troļļu» algas ir labas, vietējie žurnālisti izrēķinājuši, ka mēnesī Sanktpēterburgas «troļļu mājas» darbs izmaksā 600 tūkstošus eiro.

Laikraksta Novaja Gazeta žurnālisti veica eksperimentu un pieteicās darbā. «Mums jautāja, kādus tekstus pašiem patīk rakstīt, un noteica, kurā nodaļā jāstrādā – blogeru, komentāru vai sociālo tīklu. Katru dienu dod jaunu tematu, piemēram – šodien nomelnojam tādu un tādu opozīcijas politiķi. Kopumā tas izskatās kā parasts birojs – ir normatīvi, alga. Daudzi no darbiniekiem ir studenti, viņi to uztver kā parastu darbu un politiku vispār neapspriež. Esmu pārliecināta, ka šī māja nebūt nav vienīgais līdzīgs uzņēmums,» Latvijas Televīzijai stāsta laikraksta Novaja Gazeta žurnāliste Aleksandra Garmažapova.

Interesanti, ka «troļļu mājā» Sanktpēterburgā ir reģistrēta arī ziņu aģentūra Harkova. Tā izliekas, ka ir bāzēta Ukrainā un ražo separātistiem un Kremlim izdevīgus rakstus. Uz tās materiāliem atsaucās arī Latvijas mediji – laikraksta Vesti interneta versija un portāls TVNET.

Tieši «troļļiem» varam pateikties par zīmola «pieklājīgie cilvēciņi» popularizēšanu Krimas aneksijas laikā.

Pēc līdzīgas shēmas Kremļa «troļļi» darbojas arī vairākās Eiropas Savienības valstīs, tostarp Lielbritānijā. No labi informētiem avotiem De facto ir zināms, ka vienam no Krievijas specdienestiem ir nodaļa, kuras mērķis ir ietekmēt Igaunijas sabiedrisko domu, tostarp ar «troļļu» palīdzību. Lietuvas Aizsardzības ministrijas pētījums parāda, ka arī šīs kaimiņvalsts interneta portālos, visticamāk, darbojas «troļļi».

Ar to aktivitātēm saskārās arī Somijas sabiedriskā medija YLE žurnāliste Jesika Aro. «Rudenī es sāku pētīt šo tēmu un palūdzu lasītājiem pastāstīt par savu pieredzi ar Krievijas «troļļiem». Jāatzīst, mani vienkārši pārpludināja ar ļoti interesantu informāciju, pašlaik to pētu. Bet vienlaikus kļuvu par upuri «trollinga» kampaņai, kura turpinās jau divus mēnešus. Man sistemātiski uzbrūk gan sociālajos tīklos, gan citur internetā un medijos. Mani aizvainoja uz tā pamata, ka esmu sieviete, aprakstīja manu personīgo dzīvi, mēģināja nomelnot, apgalvoja ka esmu CIP un Igaunijas drošības policijas aģents, kas, protams, nav taisnība. Nomelnojošo informāciju par mani nosūtīja aptuveni simts kolēģiem un priekšniekiem,» Latvijas Televīzijai stāsta žurnāliste Jesika Aro.

Ref: 102.000.102.8735


Pievienot komentāru

 1. jā! teica:

  Man jau sen tā likās. Arī draugoselvē ir tādi. Arī delfos, liekas ka var rastīt par jebkuru tēmu, taču komentāri būs politiski. Sākumā pat noticēju, pēc tam likās dīvaini, bet tagad viss nostājās savās vietās.

  +1 0 -1 0

  • arī ievēroju teica:

   piekrītu, portālā KasJauns arī pēdējā laikā tādi saradušies – tēma vispār nav politiska, bet komentē “ne pa ķeksi”, reizēm pat pie sēru ziņām komentāros izvēršas diskusija par to, cik šajā valstī slikta valdība

   +1 0 -1 0

Lietuvas politiskās kukuļošanas lieta atklāj «korupcijas sistēmu»

Tiesā Lietuvā šonedēļ nonākusi liela politiskās korupcijas lieta, kurā ierauti divi politiskie spēki, Darba partija un Liberālā kustība, kā arī viena lielākajām uzņēmumu grupām valstī MG Baltic.

Pieņemts lēmums par «Rīgas slavenākā grausta» piespiedu sakārtošanu

Rīgas domes Pilsētas īpašumu komiteja pirmdien, 16.aprīlī, atbalstījusi lēmumprojektu par grausta Marijas ielā 6 piespiedu sakārtošanu, dodot ēkas īpašniekiem četrus mēnešus laika izstrādāt ēkas sakārtošanas būvprojektu.

Maksātnespējas procesam beidzoties bez saistību dzēšanas, jaunam varēs pieteikties tikai pēc gada

Saeima atbalstīja grozījumus Maksātnespējas likumā, kas paredz noteikt, ka maksātnespējas procesam beidzoties bez saistību dzēšanas, jaunam varēs pietiekties tikai gadu pēc iepriekšējā procesa pasludināšanas.

Mediķi: apdraudēta neatliekamās palīdzības nepārtrauktība

Valdības un Saeimas bezdarbība jau drīzumā var novest pie neatliekamās medicīniskās palīdzības nepārtrauktības pārrāvumiem, šādas bažas pauž Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība.

AHK brīdina: investoru skatījumā Latvijas novērtējums pasliktinājies; vājie punkti ir korupcija un nodokļi

Izvērtējot uzņēmējdarbības vidi, 21 valsts konkurencē augstāku vērtējumu par vidējo Latvija ieguvusi 14 punktos. Īpaši labu novērtējumu Latvija saņēmusi par vietējo ražotāju piegāžu kvalitāti, darba izmaksām, maksājumu disciplīnu un augstskolu izglītības sistēmu. Latvijas vājie punkti, salīdzinot ar citām valstīm, ir korupcijas apkarošana un nodokļu sistēma, vēsta Vācijas – Baltijas Tirdzniecības kameras (AHK) konjunktūras aptaujas rezultāti.

EP veicina naudas atmazgāšanas ierobežojumus ar jaunu direktīvu

Eiropas Parlaments plenārsesijā Strasbūrā ir atbalstījusi jauno Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas direktīvu. Direktīva ir daļa no plašākiem centieniem veicināt pārredzamību, lai novērstu nodokļu nemaksāšanu. Tiek lēsts, ka naudas atmazgāšanas apjomi veido līdz pat 5% no pasaules kopējā kopprodukta.

Rīgas satiksme šovasar cer saņemt visus 20 jaunos zemās grīdas tramvajus; Kad tie būs pieejami pasažieriem?

SIA Rīgas satiksme šovasar cer saņemt visus 20 jaunos Škoda zemās grīdas tramvajus, taču vēl nemin precīzu laiku, kad ar tiem sāks pārvadāt pasažierus.

Saeima konceptuāli atbalsta piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanas likumprojektu

Saeima pirmajā lasījumā pieņēma likumprojektu, kas paredz kārtību, kādā uzsākams un īstenojams vienota īpašuma izveidošanas process piespiedu dalītā īpašuma gadījumā, ja uz citai personai piederoša zemes īpašuma atrodas daudzdzīvokļu māja ar privatizētu dzīvokļu īpašumiem

Plāno uzlabot infrastruktūru 22 Latvijas slimnīcās

Lai uzlabotu kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, turpinās Eiropas Savienības fondu programma par investīcijām ārstniecības iestāžu infrastruktūras un tehnoloģiju attīstībā. Programmas trešajā atlases kārtā projektu īstenošanai no Eiropas Reģionālās attīstības fonda pieejami vairāk nekā 13,4 miljoni eiro.

Bioloģiskā pārtika: deputāti pieņem stingrākus noteikumus

Eiropas Parlaments pieņem jaunus noteikumus, kam jānodrošina augstas kvalitātes bioloģiskā pārtika un jāveicina tās ražošana

Vēlas, lai Latvijas karogu būtu pastāvīgi jānovieto arī robežšķērsošanas vietās

Saeimas Juridiskā komisija galīgajam lasījumam parlamentā atbalstīja grozījumus Latvijas valsts karoga likumā, kas nosaka, ka turpmāk Latvijas karogs būs pastāvīgi jānovieto arī robežšķērsošanas vietās un vietās, kur valsts galvenie autoceļi šķērso iekšējo robežu.

Dzimstības līmenis krītas – provizoriskais iedzīvotāju skaits Latvijā ir 1 miljons 925 tūkstoši

2018.gada pirmajos trīs mēnešos reģistrēto jaundzimušo skaits – 4 612 bērni – ir par 336 mazuļiem mazāk nekā 2017.gada attiecīgajā periodā. Kopš 2016.gada dzimušo skaits Latvijā tupina samazināties – 2017.gadā dzīvi dzimušo skaits varētu būt par apmēram tūkstoti mazāks nekā 2016.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes provizoriskie dati. 

Būtiski palielinājies ātruma kontroles maratonā pieķerto pārkāpēju skaits

Šogad 24 stundu ātruma kontroles maratonā fiksēto ātruma pārkāpumu skaits ir palielinājies. Salīdzinoši, ja pērn likumsargi fiksējuši 430 ātrumpārkāpējus, tad šogad – 636.

East Capital pārvaldīts fonds iegādājies tirdzniecības centru Galleria Riga – pirkuma summu neizpauž

Aktīvu pārvaldītāja East Capital nekustamo īpašumu fonds East Capital Baltic Property Fund III  pabeidzis un noslēdzis darījumu, ar kuru iegādājies tirdzniecības centru Galleria Riga.

Aptauja: piektajai daļai iedzīvotāju ir svarīgi ātri pārskaitīt naudu, lietojot tālruni

Arvien vairāk iedzīvotāju dažādus ar finansēm saistītus darījumus vēlētos veikt savā mobilajā tālrunī, liecina Swedbank aptaujas dati. Šādā veidā 40% iedzīvotāju vēlētos savā mobilajā bankas lietotnē saņemt visu informāciju par būtiskākajām finanšu lietām, savukārt teju trešdaļa jeb 29% iedzīvotāju izteikuši vēlmi savā mobilajā telefonā veikt pilnībā visus ar finansēm saistītos pakalpojumus.

Krievija cauri Baltijas jūrai vilks peldošu atomelektrostaciju

Igaunijas atbildīgo iestāžu pastiprinātu uzmanību piesaistījusi Krievijas iecere caur Baltijas jūras Somu līci pārvietot peldošo atomelektrostaciju «Akadēmiķis Lomonosovs», kuras ceļu no Sanktpēterburgas uz Murmansku Krievijas ziemeļrietumos plānots sākt piektdien, 20.aprīlī.

Pērn Latvenergo nopelnījis 925,6 miljonus

Latvenergo koncernā ir saražots viens no vēsturiski lielākajiem elektroenerģijas apjomiem, un tas ir nodrošinājis 925,6 miljonus eiro lielus ieņēmumus pērnajā gadā. Par 38% ir pieaugusi koncerna EBITDA, sasniedzot 541,7 miljoniem eiro, un tādējādi 2017.gads ir bijis īpaši veiksmīgs, norāda Latvenergo valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs.

Saeima ratificē Eiropas Savienības un Armēnijas partnerības nolīgumu

Saeima ratificē Visaptverošo un pastiprināto partnerības nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Armēnijas Republiku, no otras puses.

39% igauņu pērn iegādājušies alkoholu Latvijā, liecina aptauja

Igaunijas alkohola akcīzes nodokļa likmēm esot krietni augstākām nekā Latvijā, nesen Igaunijā veiktā aptaujā noskaidrots, ka pēdējo 12 mēnešu laikā kopumā 39% iedzīvotāju vai nu iegādājušies grādīgos dzērienus Latvijā vai arī lūguši līdzcilvēkus to izdarīt viņu vietā.

LM rosina palielināt valsts atbalstu pensiju nodrošinājumā ģimenēm ar bērniem

Labklājības ministrija rosina veikt sociālās apdrošināšanas iemaksas pensiju apdrošināšanai no valsts pamatbudžeta 20 procentu apmērā no vecāku pabalsta apmēra par nestrādājošām personām, kuras kopj bērnu, kas nav sasniedzis gada vai pusotra gada vecumu.

Spure joprojām cer uz jaunu cietumu; atzīst neskaidrību par projekta finansējumu

Ieslodzījuma vietu pārvaldes vadītāja Ilona Spure joprojām cer, ka pārskatāmā nākotnē jauns cietums Latvijā tiks uzcelts, tomēr atzīst, ka skaidrības par finansējumu projektam nav.

Kuba izvēlas pirmo prezidentu pēc brāļiem Kastro

Karību jūras salu valsts Kubas parlaments prezidenta Raula Kastro nomaiņai ir izvēlējies citu Komunistiskās partijas locekli, lai tas stātos viņa vietā, tā noslēdzot Kastro ģimenes ilgo valdīšanas laiku.

Ieceļošana Latvijā liegta vairākiem ārzemniekiem

Valsts robežsardzes amatpersonas uz ārējām robežām un valsts iekšienē konstatēja 34 likumpārkāpējus. Uz ārējām robežām konstatēti 19 robežpārkāpēji, tajā skaitā – aizturēti divi meklēšanā esoši Latvijas pilsoņi.

Kurai partijai vēlētājs ir uzticīgs «līdz kapa malai» un muļķīgie reemigrācijas plāni. Saruna ar politologu Ojāru Skudru

No jaunajām partijām tikai Jaunajai konservatīvajai partijai ir izredzes iekļūt 13.Saeimā; Zaļo un zemnieku savienības reitingus neietekmēšot publiskotās «oligarhu sarunas»; un Vienotība līdz vēlēšanām atkopsies, paceļot reitingu līdz 5%, par 13.Saeimas vēlēšanām spriež Latvijas Universitātes asociētais profesors, politologs Ojārs Skudra intervijā ar BNN. 

Lielākā daļa no vardarbības ģimenē cietušo nevēršas policijā

Par vardarbību ģimenē policijā nav vērsušies 56% cietušo, liecina pēc Valsts policijas pasūtījuma veiktais pētījums.

Jaunākie komentāri