bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 20.01.2018 | Vārda dienas: Aļģirds, Orests, Oļģerts, Alģis
LatviaLatvija

Latvijā darbojas Kremļa apmaksātie interneta «troļļi»

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RULatvijas informācijas telpā strādā tā sauktie «troļļi», kuri rada Krievijai labvēlīgo fonu, norāda Latvijas Drošības policija.

Arvien jauni pierādījumi rodas tam, ka Krievijas varas iestādes pastarpināti vai tieši algo apmaksātos komentētājus, kuri piedalās diskusijās sociālajos tīklos, portālu komentāru sadaļās un blogos. Tā sauktie «troļļi» darbojas gan Krievijas medijos un interneta vidē, gan strādā, lai ietekmētu citu valstu informācijas telpas, tostarp Latvijas, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums De Facto.

«Drošības policija savas kompetences ietvaros analizē procesus informācijas telpā, tai skaitā veic pasākumus ar mērķi identificēt «troļļu» aktivitātes Krievijai labvēlīgu politisko un ideoloģisko viedokļu radīšanai Latvijā. Ir identificētas gan atsevišķas «troļļu» aktivitātes, gan Krievijas politikas propagandas produktu pārpublicēšana Latvijas informācijas telpā par mūsu valstī notiekošajiem politiskajiem un sabiedriskajiem procesiem, nenorādot patiesos informācijas avotus un interpretējot informācijas patiesumu,» teikts Drošības policijas paziņojumā.

NATO stratēģiskās komunikācijas centrs izpētīja Krievijas «troļļu» stratēģiju Ukrainā.

«Stāsti ir Krievijas politisko vadību slavinoši – ka Vladimirs Putins ir lielisks, stiprs un taisns līderis, ka Krievijas ārpolitika ir pareiza, taisnīga un leģitīma, bet Eiroatlantiskās struktūras ir kaitnieciskas un mūsu valstu dalība šajās struktūrās nāk tikai par ļaunu,» skaidro NATO izcilības centra stratēģiskās komunikācijas jautājumos vecākā eksperte Elīna Lange-Ionatamišvili.

Viņa atzīst, ka, kaut gan pētījums par to pagaidām nav veikts, «troļļu» aktivitātes Latvijā ir pamanāmas: «Kā pilsonis, kas lieto sociālus medijus, es personīgi novēroju darbības, kas var būt identificējamas kā «troļļu». Arī latviešu valodā. Interesanti ir, ka šie vēstījumi var nebūt tieši par Vladimiru Putinu vai pret Ukrainu, tie var būt pret ASV, piebilstot, ka Amerika ir tā, kas nosaka visu, kas notiek NATO. Tas rada informācijas fonu, ko cilvēks, pēc tam analizējot citus notikumus, teiksim, krīzi Ukrainā, jau interpretē par labu Krievijas pusei.»

Cik bieži Latvijas iedzīvotāji kļūst par šī informācijas ieroča upuri, nav zināms. «Pētījums ļautu saprast, ja mēs identificējam IP adreses, ka varbūt kādā Rīgas vai citas pilsētas dzīvoklī ir arī neliela «troļļu» grupiņa, kas pēc savas iniciatīvas vai apmaksāti nodarbojas ar šāda veida darbībām,» sacīja Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Māris Cepurītis.

Pagaidām var tikai minēt, cik daudz no sociālo tīklu kontiem ir viltus, par ko tieši raksta «troļļi» ziņu portālu komentāru sadaļās. Turklāt saprast, cik no Latvijas interneta karstgalvīgiem diskutētājiem ir Krievijas valdības apmaksātie «troļļi», būtu ļoti svarīgi. Jo viens no viņu uzdevumiem ir ar viltus komentāriem, blogu ierakstiem un diskusijām internetā mākslīgi rādīt iespaidu, ka arī citu valstu iedzīvotāji atbalsta Krievijas rīcību.

«Krievijas Federācijas informācijas kara mērķis ir šķelt mūsu sabiedrību. Mēs zinām, ka 30% laulību ir starp cittautiešiem un latviešiem, tas nozīmē, ka mūsu kopiena nemaz tik sašķelta nav. Bet ja ar «trollēšanu» var radīt priekšstatu, ka esam divas naidīgas puses, tad tam var arī sākt ticēt,» sarunā ar De facto secina bijušais Satversmes aizsardzības biroja (SAB) vadītājs Jānis Kažociņš.

«Vajadzīgi interneta operatori. Darbs greznā birojā. Uzdevums: interneta komentāru publicēšana, blogi, sociālie tīkli. Alga reizi nedēļā, bezmaksas pusdienas!» Šāds sludinājums bija atrodams Krievijas sociālajos tīklos. Pirmie par «troļļu» aktivitātēm pastāstīja Krievijas žurnālisti. Vairākos pētījumos atklāts, ka «troļļus» algo firma, kuru vietējie mediji ātri vien nosauca par «troļļu māju». Tā atrodas Sanktpēterburgā un ir saistīta ar Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam tuvu uzņēmēju.

No hakeru grupas Anonymous nopludinātiem dokumentiem izriet, ka «troļļu mājā» strādā ap 600 cilvēku, viņi visu diennakti maiņās piedalās diskusijās sociālajos tīklos, portālu komentāru sadaļās un blogos.

Temati atbilst Krievijas valdošās elites uzstādījumiem – valsts prezidents un valsts nostāja ir jāslavē, opozīcija jālamā. Ir kvotas – noteikts ierakstu skaits dienā. «Troļļu» algas ir labas, vietējie žurnālisti izrēķinājuši, ka mēnesī Sanktpēterburgas «troļļu mājas» darbs izmaksā 600 tūkstošus eiro.

Laikraksta Novaja Gazeta žurnālisti veica eksperimentu un pieteicās darbā. «Mums jautāja, kādus tekstus pašiem patīk rakstīt, un noteica, kurā nodaļā jāstrādā – blogeru, komentāru vai sociālo tīklu. Katru dienu dod jaunu tematu, piemēram – šodien nomelnojam tādu un tādu opozīcijas politiķi. Kopumā tas izskatās kā parasts birojs – ir normatīvi, alga. Daudzi no darbiniekiem ir studenti, viņi to uztver kā parastu darbu un politiku vispār neapspriež. Esmu pārliecināta, ka šī māja nebūt nav vienīgais līdzīgs uzņēmums,» Latvijas Televīzijai stāsta laikraksta Novaja Gazeta žurnāliste Aleksandra Garmažapova.

Interesanti, ka «troļļu mājā» Sanktpēterburgā ir reģistrēta arī ziņu aģentūra Harkova. Tā izliekas, ka ir bāzēta Ukrainā un ražo separātistiem un Kremlim izdevīgus rakstus. Uz tās materiāliem atsaucās arī Latvijas mediji – laikraksta Vesti interneta versija un portāls TVNET.

Tieši «troļļiem» varam pateikties par zīmola «pieklājīgie cilvēciņi» popularizēšanu Krimas aneksijas laikā.

Pēc līdzīgas shēmas Kremļa «troļļi» darbojas arī vairākās Eiropas Savienības valstīs, tostarp Lielbritānijā. No labi informētiem avotiem De facto ir zināms, ka vienam no Krievijas specdienestiem ir nodaļa, kuras mērķis ir ietekmēt Igaunijas sabiedrisko domu, tostarp ar «troļļu» palīdzību. Lietuvas Aizsardzības ministrijas pētījums parāda, ka arī šīs kaimiņvalsts interneta portālos, visticamāk, darbojas «troļļi».

Ar to aktivitātēm saskārās arī Somijas sabiedriskā medija YLE žurnāliste Jesika Aro. «Rudenī es sāku pētīt šo tēmu un palūdzu lasītājiem pastāstīt par savu pieredzi ar Krievijas «troļļiem». Jāatzīst, mani vienkārši pārpludināja ar ļoti interesantu informāciju, pašlaik to pētu. Bet vienlaikus kļuvu par upuri «trollinga» kampaņai, kura turpinās jau divus mēnešus. Man sistemātiski uzbrūk gan sociālajos tīklos, gan citur internetā un medijos. Mani aizvainoja uz tā pamata, ka esmu sieviete, aprakstīja manu personīgo dzīvi, mēģināja nomelnot, apgalvoja ka esmu CIP un Igaunijas drošības policijas aģents, kas, protams, nav taisnība. Nomelnojošo informāciju par mani nosūtīja aptuveni simts kolēģiem un priekšniekiem,» Latvijas Televīzijai stāsta žurnāliste Jesika Aro.

Ref: 102.000.102.8735


Pievienot komentāru

 1. jā! teica:

  Man jau sen tā likās. Arī draugoselvē ir tādi. Arī delfos, liekas ka var rastīt par jebkuru tēmu, taču komentāri būs politiski. Sākumā pat noticēju, pēc tam likās dīvaini, bet tagad viss nostājās savās vietās.

  +1 0 -1 0

  • arī ievēroju teica:

   piekrītu, portālā KasJauns arī pēdējā laikā tādi saradušies – tēma vispār nav politiska, bet komentē “ne pa ķeksi”, reizēm pat pie sēru ziņām komentāros izvēršas diskusija par to, cik šajā valstī slikta valdība

   +1 0 -1 0

Aptaujās iedzīvotājus par interneta lietošanas paradumiem

Pirmdien, 22. janvārī, Centrālā statistikas pārvalde uzsāks ikgadējo iedzīvotāju aptauju par datoru un interneta lietošanas paradumiem 2018 gadā, BNN ziņo pārvaldē.

Bankā: Katrs sestais iedzīvotājs nav pasargāts pret garnadžiem savā mājoklī

Rūpes par sava mājokļa drošību biežāk raksturīgas privātmāju īpašniekiem, jo tieši viņi izvēlas pasargāt jeb apdrošināt savu īpašumu pret nevēlamu ciemiņu «viesošanos», kamēr dzīvokļus apdrošina tikai divas piektdaļas jeb 38% Latvijas iedzīvotāju.

Čigāne: Izaugsmes laiks ir īstais brīdis reformām

Strukturālās reformas Latvijā jāveic bez liekas kavēšanās. Latvijai jāieklausās Eiropas Komisijas rekomendācijās un tās jāīsteno jau tagad, piektdien, 19.janvārī, pēc sēdes uzsvēra Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne.

Pieaudzis policijas lēmumu skaits par varmākas nošķiršanu no upura

Pērn Valsts policija pieņēma 695 lēmumus par varmākas nošķiršanu no upura, kas ir par gandrīz četrām reizēm vairāk nekā gadu iepriekš, kad tika pieņemti 184 šādi lēmumi, informē policijas pārstāve Kristīne Lāce-Štrodaha.

Mūrniece: Satversmes tiesas autoritāte var veicināt nepieciešamās reformas

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece uzsver Satversmes tiesas autoritātes nozīmi tiesu sistēmai nepieciešamo reformu īstenošanā un uzticamības vairošanā. Turklāt diskusijas dalībnieki atzinuši, ka Satversmes tiesas un Saeimas sadarbība ir bijusi laba.

Lursoft: Pērn uzņēmumiem piemēroto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%

Pagājušajā gadā juridiskām personām reģistrēti 13 779 jauni nodrošinājumi un, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pērn reģistrēto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%, liecina Lursoft apkopotā informācija.

Latvenergo krimināllietā vairāki apsūdzētie varēs neapmeklēt sēdes

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piektdien, 19.janvārī, sākot skatīt apjomīgo Latvenergo kukuļošanas pamata krimināllietu pret 12 apsūdzētajiem, atļāva vairākiem no viņiem uz turpmākajām tiesas sēdēm neierasties.

Apdrošinātājs: Divkāršojies atlīdzību skaits par ziemas sporta veidos gūtajām traumām

Pēdējo trīs gadu laikā atlīdzību skaits par traumām, kas gūtas, nodarbojoties ar ziemas sporta aktivitātēm, palielinājies vairāk nekā divas reizes, liecina apdrošināšanas sabiedrības Balta dati.

VUGD atgādina: Šobrīd atrasties uz ledus ir ļoti bīstami

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests atgādina ikvienam, ka ziemas periodā ielūzt ledū un noslīkst ne tikai makšķernieki, bet arī cilvēki, kas, piemēram, pastaigājas vai slidinās pa ledu. Tāpēc VUGD aicina iedzīvotājus nedoties uz ledus, jo tas ir bīstami un var apdraudēt cilvēka veselību un dzīvību.

Ukrainas lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, uzskata FM

Ukrainas 2017.gada pēdējās dienās pieņemtais lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, norāda Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis.

KP: Iepirkumu rīkotāji var visātrāk pamanīt karteļu pazīmes

Konkurences padome vērš uzmanību uz iepirkumu rīkotāju iespējām pirmajiem pamanīt aizdomīgas sakritības pretendentu piedāvājumos, kas var liecināt par iespējamām uzņēmumu aizliegtām vienošanām. Šādos gadījumos iepirkumu rīkotājiem ir būtiski nepalikt vienaldzīgiem, bet gan par sakritībām ziņot KP.

Lielu izmaksu dēļ mākslīgā ledus slidotavu Bauskā šogad neierīkos

Mākslīgā ledus slidotava, kas Bauskā darbojās pagājušajā ziemā, šogad pilsētā lielu izmaksu dēļ netiks ierīkota.

Alkohola pārdevējus Igaunijā pārbaudīs mazie «policisti»

Lai atrastu pārdevējus, kuri nepilngadīgajiem nelikumīgi pārdod alkoholu vai tabakas izstrādājumus, policija Igaunijā turpmāk drīkstēs darbā iesaistīt nepilngadīgos, kuru uzdevums būs mēģināt nopirkt neatļautās preces.

Patēriņam Latvijā nodoto cigarešu skaits pērn 11 mēnešos samazinājies par 1,4%

Pagājušā gada 11 mēnešos patēriņam Latvijā kopumā nodoti 1,757 miljardi cigarešu, kas ir par 25,642 miljoniem cigarešu jeb 1,4% mazāk nekā 2016.gada 11 mēnešos.

PVD: Biodrošības prasībām Latvijā neatbilst 5-6% mājas cūku novietņu

 Biodrošības prasībām patlaban neatbilst 5-6% no kopējā mājas cūku novietņu skaita Latvijā un tas nozīmē, ka vairums cūkkopju attiecīgās prasības ievēro, norāda Pārtikas un veterinārā dienesta Novietņu uzraudzības daļas vadītāja Maija Irbe.

Ekonomists: Svarīgākajai reformai jānotiek cilvēku galvās

«No biznesa skolā mācītajām psiholoģijas gudrībām man vislabāk palikusi prātā iekšējās/ārējās kontroles punkta ideja. Ir cilvēki, kuri tic, ka viņi paši nosaka savu likteni, un ir tādi, kuri domā, ka to nosaka ārēji spēki. Man ir ļoti lielas aizdomas, ka Latvijā cilvēki savas veiksmes vai neveiksmes izskaidro ar ārējiem apstākļiem daudz lielākā mērā nekā Šveicē vai citā ilgāk brīvību baudījušā valstī,» komentē Luminor bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.

Valsts kontroliere: Budžeta plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā

Latvijas valsts un pašvaldību budžetu plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā, Rīta panorāmā pauž Valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa.

Pērn 11 mēnešos Latvijā saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu

Pērnā gada 11 mēnešos Latvijā saražoti 51,52 miljoni litru alkoholisko dzērienu, neskaitot alu. Salīdzinot ar 2016.gada 11 mēnešiem, pērn saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu, liecina VID apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Sola lielākas algas strādājošajiem un atbalstu Latvijas rūpniecībai

«Ekonomikas ministrijas prioritātes 2018.gadā ir lielākas algas strādājošajiem un atbalsts Latvijas rūpniecībai. Latvijas simtgades gadā ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir jāsajūt gan valsts, gan savas personīgās labklājības celšanās,» sola ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens. 

Tallinas-Helsinku tuneļa iecerei trūkst ambīciju, tā «Dusmīgo putnu» izstrādātājs

Kamēr Somija un Igaunija kaļ plānus zemūdens tunelim starp Tallinu un Helsinkiem, ko varētu īstenot 2030.gados, somu datorspēļu veidotājs Tallinā iepazīstinājis ar ieceri, kas paredz šādu būvi pabeigt jau 2024.gadā.

Skycop: Aviopasažieriem ir tiesības zināt, kas slēpjas aiz iemesla «ārkārtas apstākļi»

Patērētāju uzraudzības biedrības Wich? datu analīze atklāj, ka Lielbritānijā vidēji katrs ceturtais lidojums, kas sasniedz savu galamērķi, ir kavējies. «Ārkārtas apstākļi» kļuvuši par aviosabiedrību iecienītāko attaisnojumu, lai izvairītos no kompensāciju izmaksāšanas, taču patiesā kavēšanās iemesls esot citādāks

Ždanoka biedē krievvalodīgos vēlētājus teju zem Kubas revolūcijas saukļiem

Politiķe Tatjana Ždanoka, atgriežoties Latvijas politikā, plāno organizēt spēcīgu pilsonisko pretošanos iecerētajām izglītības reformām, cilvēkus pulcējos zem saukļiem Tagad vai nekad vai Tēvzeme vai nāve, kas izmantots Kubas revolūcijā.

ASV biržu indeksi krītas pēc bažām par valdības darba apturēšanu

Amerikas Savienoto Valstu biržu indeksi ceturtdien, 18.janvārī, kritās un saruka arī ASV dolāra vērtība, jo investoru noskaņojumu ietekmēja bažas par iespējamu ASV valdības darba apturēšanu.

Čakša sliecas neatbalstīt priekšlikumu ieviest maksu tikai par receptes izrakstīšanu

Veselības ministre Anda Čakša sliecas neatbalstīt priekšlikumu piemērot samaksu tikai par receptes izrakstīšanu, bet varētu rosināt diskusiju par attālinātās konsultācijas apmaksu.

Latvenergo: Pēdējos trīs gados elektroenerģijas cena kritusies par 30%

Pēdējos gados Latvijā ir strauji kritusies elektroenerģijas cena. No 2014. līdz 2017.gadam vidējā elektrības cena Nord Pool biržā ir kritusies par 30%, ļaujot samazināt galalietotāju izmaksas, vēsta AS Latvenergo.