bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 19.10.2017 | Vārda dienas: Drosma, Drosmis, Elīna
LatviaLatvija

Ergonomiska darba vide? Jā, lūdzu!

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Noskaidrots, ka 96% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju ir svarīga ergonomiska darba vide, un tikai 4% respondentu to neuzskata par nozīmīgu, liecina darba portāla CV Market veiktā aptauja.

Proti, ergonomiska darba vide nozīmē konkrētā darbinieka vajadzībām un īpatnībām piemērotu, drošu un ērtu vidi strādāšanai.

«Tā izpaužas gan kā pielāgots biroja krēsls, dators pareizā leņķī, gan, piemēram, skaņas izolācija, kaitīgo vielu ietekmes ierobežošana tehniskos darbos. Darba vides ergonomikai mūsdienās tiek piešķirta arvien lielāka nozīme, un ne par velti,» skaidro CV Market personāla atlases vadītājs Kristaps Kolosovs.

Turpinot, viņš saka: «Ērta vide darbiniekam nozīmē mazāk veselības problēmu, kas mūsdienu sēdošajā dzīves ritmā ir īpaši aktuāli, kā arī produktīvāku darbu, kas darba devējam savukārt nodrošina augstākus ienākumu un lojālus darbiniekus.»

Aptaujā «Vai Jums ir svarīgi, lai darba vide būtu ergonomiska (droša un ērta)?» atklājas, ka šādus apstākļus visvairāk novērtē biroja darbinieki, savukārt mazsvarīgāka tā ir tehniskajā jomā strādājošajiem.

Ergonomiku kā svarīgu īpaši uzsver finansēs un apdrošināšanas nozares pārstāvji, piemēram, grāmatveži, administrācijas un asistēšanas jomas pārstāvji, piemēram, biroja administratori, vadītāji, sekretāres, vadītāju asistenti. Tāpat ērta un droša darba vide ir noteicoša programmētājiem un citiem informācijas tehnoloģiju jomas pārstāvjiem, kā arī dizaineriem, projektu vadītājiem.

Aptaujas dati arī parāda, ka tie respondenti, kuriem darba vides ērtums un drošums nav noteicošais, lielākoties strādā nozarēs, kuras paredz tehnisku darbu.

Tā piemēram, par darba vides ergonomiskumam īpašu uzmanību nepievērš transporta, loģistikas, enerģētikas, rūpniecības un ražošanas nozarē strādājošie. Viņi pārstāv tādas specialitātes kā piemēram, iepakotājs, autovadītājs, enerģētikas vai apkopes inženieris, ražošanas strādnieks, operators un citas. Tāpat par darba ērtumu īpaši neaizdomājas pārdošanas nozarē strādājošie, piemēram, konsultanti, kasieri.

«Lai gan tehniskajās jomās strādājošie norādījuši, ka viņiem nav svarīga ergonomiska darba vide, tas vairāk saistāms ar faktu, ka daudzās no šīm nozarēm ir visai sarežģīti to nodrošināt, piemēram, mehāniķim vai tehniķim, kuriem darba pienākumi jau paredz sarežģītus strādāšanas apstākļus. Tāpat daļā no šīm profesijām strādājošajiem, piemēram, ražošanas strādniekiem, darba devējs to īsti nav paredzējis. Tomēr tas nenozīmē, ka arī šajās profesijās nav iespējams darba apstākļus uzlabot, kas būtu ieguvums abām pusēm,» skaidro Kolosovs.

Aptaujā redzams, ka kopumā ergonomiska darbavieta ir svarīgāka sievietēm, īpaši vecumā līdz 35 gadiem. Savukārt bez ērtībām biežāk var iztikt gados jauni vīrieši.

Tikmēr ārvalstu speciālisti skaidro, ka ergonomiska darba vide ir ārkārtīgi svarīga, un tās nozīmei gan darba izpildes kvalitātē, gan darbinieku veselībā tiek piešķirta arvien lielāka nozīme.

Ergonomics.com.au norāda, ka visbiežāk pasaulē sastopamā ar darbu saistītā invaliditāte ir tieši muguras sāpes. Tās skar gan biroja darbiniekus, gan būvstrādniekus, gan visaugstākajā riska kategorijā – lauksaimniecības nozares pārstāvjus.

Tā kā nācija noveco, tiek prognozēts, ka arvien vairāk pieaugs gados veco darbinieku skaits, tādēļ viņu darba ražīgumā un veselībā būs īpaša loma darba vides ergonomikai. Portāls Ergo-plus.com norāda uz vairākiem iemesliem, kādēļ nepieciešama ergonomika darba vidē.

Pirmkārt, darba devēji ietaupa pamatīgas naudas summas. Pēc statistikas, Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) viens miljons no katriem trim miljoniem ASV dolāru, ko iztērē darba devēji, aiziet kompensācijās darbiniekiem par veselības sabojāšanu.

Otrkārt, laba ergonomika ievērojami uzlabo darba produktivitāti. Vide, kurā darbiniekam ir pareiza poza strādāšanai, prasa mazāku piepūli un mazāk kustību konkrētā darba veikšanai.

Treškārt, slikta ergonomika noved pie darbinieka neapmierinātības, kurš var sākt pavirši veikt darbu. Piemēram, nepietiekami pievilkta skrūve, jo šī darbība prasa spēku, var ietekmēt produkta kvalitāti. Ergonomiskā darba vidē strādājošais mazāk nogurst, kas nozīmē lielāku apgrozījumu un mazāk darba kavējumu.

CV Market aptaujā «Vai Jums ir svarīgi, lai darba vide būtu ergonomiska (droša un ērta)?» kopumā piedalījās 665 respondenti vidēji vecumā no 20 līdz 55 gadiem.

Ref: 225.000.103.2254


Pievienot komentāru

Eesti Energia brīdina: piesārņojuma griestu noteikšana var Baltijā apdraudēt energoapgādi

Iecere noteikt oglekļa dioksīda izmešu griestus, lai saņemtu subsīdijas, kas šobrīd tiek apspriesta Eiropas Savienībā, var Igaunijā un Baltijas valstīs radīt problēmas ar energopiegāžu nepārtrauktību, tā vērtējis igauņu energokoncerns Eesti Energia.

Igaunijas ostām par 29% lielāki janvāra-septembra ieņēmumi

Igaunijas valsts ostu uzņēmums Tallina Sadam 2017.gada pirmajos deviņos mēnešos guvis 99,1 miljona eiro lielus ieņēmumus, kas ir par 29% vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn.

Dažiem ārstiem atalgojums nākamgad pieaugšot pat par 80%

Nākamgad stacionārajā veselības aprūpē strādājošo ārstu un funkcionālo speciālistu darba samaksa pieaugs no aptuveni 80% - no 859 eiro līdz 1 547 eiro, liecina Veselības ministrijas apkopotā informācija.

MTG Baltijas biznesa pārdošana Providence noslēgusies

Trešdien, 18.oktobrī, noslēgusies Zviedrijas mediju koncerna Modern Times Group Baltijas biznesa pārdošana starptautiskajai aktīvu pārvaldīšanas kompānijai Providence Equity Partners.

Novērojums: Latvijas iedzīvotāji turpina riskantu un nedrošu uzvedību internetā

Lai arī masu medijos regulāri izskan informācija par krāpšanas gadījumiem internetā, Latvijas iedzīvotāji turpina riskanto uzvedību interneta vidē. Lielākā problēma - interneta lietotāji ir lētticīgi un nepārbauda informāciju par pārdevēju vai pakalpojuma sniedzēju, pauž Drošāka interneta centra pārstāvis.

Atkārtoti izskatīs aizliegumu ziedot olšūnas nedzemdējušām sievietēm

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti atkārtoti aktualizējuši jautājumu par dzimumšūnu donoru reģistru, kā ietvaros neizvērtēts palicis arī aizliegums ziedot olšūnas nedzemdējušām sievietēm.

Piecu gadu laikā Rīgā slēgs 42 azartspēļu zāles

Rīgas dome trešdien, 18.oktobrī, atbalstījusi vēl 33 spēļu zāļu slēgšanu, līdz ar to kopumā paredzot turpmāko piecu gadu laikā Rīgā likvidēt 42 spēļu zāles.

Latvijā ir visaugstākais sieviešu - vadītāju rādītājs ES dalībvalstu vidū

Visaugstākais sieviešu – vadītāju rādītājs Eiropas Savienības dalībvalstu vidū ir tieši Latvijā – 47%. Kopumā ES pērn tikai trešā daļa vadītāju bija sievietes, liecina Centrālās statistikas pārvaldes publicētie dati.

Aptauja: Aizvien vairāk cilvēku pārliecināti par ieguvumiem no dalības ES

Teju divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka valsts dalība Eiropas Savienībā kopumā ir nesusi ieguvumus. Līdzīgu viedokli Eiropas Parlamenta rudens Eirobarometra aptaujā pauduši 64% visu ES dalībvalstu iedzīvotāju.

Uz Latviju no Turcijas pārmitinātas 17 personas, kurām nepieciešama palīdzība

Eiropas Savienības pārvietošanas programmas ietvaros otrdien, 17.oktobrī, uz Latviju no Turcijas pārmitinātas 17 personas, kurām nepieciešama starptautiskā aizsardzība, tai skaitā deviņi nepilngadīgi bērni, vēsta Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde.

BATL: Laiki, kad nozares atbildīgās amatpersonas saka «tranzītā viss kārtībā», ir beigušies

Ministru prezidenta Māra Kučinska vadītā Latvijas Ostu, tranzīta un loģistikas padome arī atbalsta Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas lēmumu par nepieciešamību par nozari atbildīgajai Satiksmes ministrijai izstrādāt nozares attīstības ilgtermiņa redzējumu.

Klaipēdā biļešu kontroles sistēmu uzstādīs igauņu uzņēmums

Lietuvas ostas pilsētas sabiedriskajā transportā biļešu kontroles sistēmu uzstādīs Igaunijas jaunuzņēmums Ridango.

Eksperts par traģēdiju Saulkrastos: Viņš bija profesionālis, zināja, ar ko riskē

Traģēdiju Saulkrastos, kur sprāgstot pirotehnikai gāja bojā pieci cilvēki, izraisīja pirotehniķa Ilmāra Āboliņa bezatbildība un rupji drošības pārkāpumi, piemēram, glabājot pirotehniku privātmājas apkures telpās, šādu viedokli Latvijas Avīzē pauž Valsts policijas kriminālistikas pārvaldes sprādzienbīstamu priekšmetu eksperts Jānis Jakušs-Kreituss.

Psiholoģe: Sešgadnieki nav gatavi skolai

«Ir aplami domāt, ka, agrāk sūtot bērnus skolā, viņi mācīsies labāk. Reformas tiek ieviestas stihiski, agresīvi, nerēķinoties ar pedagogu un citu speciālistu profesionālo redzējumu, līdzīgi kā ideoloģija. Trūkst vispusīgas esošās situācijas analīzes, kas balstīta pētījumos, nevis starptautiskos reitingos,» uzskata klīniskā psiholoģe un psihoterapeite Jolanta Lamstere.

Atstādina policistu par maltiešu žurnālistes slepkavības uzteikšanu

Maltā, kur šonedēļ noslepkavota analītiskā žurnāliste - korupcijas pretiniece, kāds policists paudis prieku par viņas nonāvēšanu un dienu vēlāk ticis atstādināts no amata. Jau vēstīts, ka 16.oktobrī 53 gadus vecā Dafne Karuana Galicija izbraukusi no savām mājām Maltā ar īrētu automašīnu un tajā sprādzis spridzeklis, nonāvējot viņu. Šobrīd notiek izmeklēšana.

Ukrainā korupcijas pretinieki iesaistās sadursmēs ar policiju

Trīs protestētāji un viens policists cietis, kad Ukrainas galvaspilsētā Kijevā notikusi demonstrācija, kur pieprasītas reformas korupcijas mazināšanai.

ASV biržu indeksi vairākkārt sasnieguši jaunus rekordus, arī naftas cenas pieaugušas

Amerikas Savienoto Valstu biržu indeksi Dow Jones Industrial Average un Standard & Poor's 500 otrdien, 17.oktobrī, sasniedza jaunus rekordus, reaģējot uz labiem kompāniju darbības rezultātiem, bet dolāra vērtība pret eiro un jenu pieauga.

Ādažos militāro karjeru sāk vairāk nekā 30 dienestā pieņemto karavīru

Vairāk nekā 30 karavīru, kuri sekmīgi pabeiguši Rekrutēšanas un atlases centra veikto atlasi, trešdien, 18.oktobrī, sāks dienestu bruņotajos spēkos, apgūstot profesijas pamatiemaņas Sauszemes spēku Mehanizētajā kājnieku brigādē Ādažos.

«Islāma valsts» galvaspilsēta krīt sīriešu kaujinieku rokās

Sīriešu kaujinieku apvienība, ko atbalsta Amerikas Savienotās Valstis, paziņojusi, ka ir ieņēmusi Rakas pilsētu Sīrijā, kur pēdējos trīs gadus valdījis teroristiskais grupējums «Islāma valsts».

Polija cer, ka Turcija iestāsies ES

Polija cer, ka Turcija ar laiku pievienosies Eiropas Savienībai, tā norādījis Polijas prezidents Andžejs Duda (Andrzej Duda), tiekoties ar savu Turcijas kolēģi īsi pirms ES-Turcijas galotņu sanāksmes.

Austrijas prezidents valdības veidošanā pastāvēs uz eiropeiskām vērtībām

Austrijas prezidents brīdinājis parlamenta vēlēšanu uzvarētājus, konservatīvo Austrijas Tautas partiju, kura apsver galēji labējas partijas iesaistīšanu valdībā, ka nākamās Austrijas valdības pamatā jābūt eiropeiskām vērtībām.

E-Igaunijā, saskaroties ar politisku kritiku, aizstāv elektroniskās balsošanas uzticamību

Atsaucoties uz Igaunijas politiķa pausto, ka valstī pastāvošai elektroniskās balsošanas sistēmai trūkst caurskatāmības, Igaunijas e-Pārvaldības akadēmijas speciāliste skaidrojusi, ka pastāv iespēja, ka vienas partijas atbalstītāji e-balsošanā ir aktīvāki nekā citu partiju vēlētāji.

Nabadzības riskam pakļauto iedzīvotāju skaits Baltijas valstīs augstāks par ES vidējo

Nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto iedzīvotāju īpatsvars Baltijas valstīs ir augstāks par Eiropas Savienībā (ES) vidējo, liecina ES statistikas biroja Eurostat dati, kas apkopoti par 2016.gadu un aptver 26 no 28 bloka valstīm.

VID grib līdz 2021.gadam dzēst nepiedzenamos parādus miljarda apmērā

Valsts ieņēmumu dienesta mērķis ir līdz 2021.gadam dzēst reāli nepiedzenamos parādus aptuveni viena miljarda eiro apmērā, Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē sacīja VID Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes direktore Santa Garanča.

Baltijas valstīs septembrī reģistrēta lielākā gada inflācija ES

Baltijas valstīs šogad septembrī bijusi lielākā gada inflācija to Eiropas Savienības dalībvalstu vidū, par kurām pieejama informācija, liecina otrdien, 17.oktobrī, publiskotie ES statistikas biroja Eurostat dati.