bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 19.03.2018 | Vārda dienas: Jāzeps
LatviaLatvija

Latvijas nodokļu sistēma – vājā vieta investoru acīs

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Latvijas nodokļu sistēma ir valsts trūkums un vājā vieta investoru piesaistīšanā, tādējādi arī neveicinot uzņēmējdarbības attīstību, intervijā biznesa ziņu portālam BNN.LV norāda Nīderlandes investīciju kompānijas BGF.BV pilnvarotais pārstāvis Artis Dāvidnieks. BGF.BV ar mērķi perspektīvu Latvijas un Baltijas uzņēmumu attīstībā ieguldīt līdz par 50 miljoniem latu darbību šeit uzsāka šī gada augustā.

 Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU, Artis Dāvidnieks

Artis Dāvidnieks

Cik lielā mērā, Jūsuprāt, ārvalstu investori var ietekmēt Latvijas ekonomisko attīstību?

Ārvalstu kapitāla ieplūšana veicina Latvijas ekonomikas attīstību, nodrošinot papildu finansējumu uzņēmējdarbības attīstībai, jaunu projektu īstenošanai. Uzņēmumu paplašināšana un jaunu uzņēmumu dibināšana nodrošinās darba vietu radīšanu, nodokļu apjoma palielināšanu, eksporta un citu rādītāju uzlabošanos. Ienākot stratēģiskajam investoram, nereti notiek jaunu tehnoloģiju un zināšanu pārnese no vienas valsts citā. Protams, ārvalstu investīcijas zināmā mērā ir uzticības kredīts mūsu valstij no ārvalstu partneru puses. Savukārt pozitīva pieredze dos pamatu jaunām investīcijām un jauniem investoriem.

Kas ir būtiskākie faktori, kas piesaista ārvalstu investīcijas Latvijā? Ar ko Latvija ir pievilcīgāka ārzemju investoru acīs, salīdzinot ar Igauniju un Lietuvu?

Rietumu investori ļoti skrupulozi pēta investīciju klimatu konkrētajā valstī, tai skaitā kredītreitingus. 2011. gadā Moody’s uzlaboja Latvijas kredītreitinga nākotnes vērtējumu no stabila uz pozitīvu – tas, protams, piesaistīja investoru uzmanību. Tradicionāli ārvalstu investori skatās uz Baltijas valstīm kā vienotu reģionu, tādēļ Latvija, Lietuva un Igaunija ir ne tikai kaimiņi, bet arī konkurenti. Latvijai ir būtiski demonstrēt savas priekšrocības investoru priekšā, izceļot savas stiprās puses, piemēram, tradīcijām bagātas nozares.

Protams, liela loma, pieņemot lēmumu par investēšanu konkrētā reģionā, ir tā politiskajai stabilitātei un saprātīgai nodokļu sistēmai, pie kā Latvijai vēl jāstrādā.

Kādas ir Latvijas vājās vietas un trūkumi investoru acīs, salīdzinot ar pārējām Baltijas reģiona valstīm?

Noteikti nodokļu sistēma, kas diemžēl neveicina uzņēmējdarbības attīstību. Pirmkārt un galvenokārt, būtu nepieciešams ieviest moratoriju nodokļu likumdošanas izmaiņām vismaz uz trim gadiem, lai investori un arī vietējie uzņēmēji varētu mērķtiecīgi plānot turpmāko attīstības.

Vai krīzes periods ir iedrošinājis vai nobiedējis potenciālos investorus?

Nestabilitātes periodā investori meklē drošus aktīvus, līdz ar to stabilu vadošo nozaru uzņēmumi ar labiem rādītājiem var tikt izskatīti kā laba alternatīva kapitāla ieguldīšanai.

Vai investoriem saistošās nozares ir saglabājušās tādas pašas, kādas bijušas pirms krīzes vai mainījušās?

Stratēģiskais investors dos priekšroku savai nozarei neatkarīgi no ekonomikas cikla. Savukārt finanšu investoriem ir būtiski saskatīt uzņēmuma attīstības potenciālu. Ja kādreiz modē bija ieguldījumi operācijās ar nekustamajiem īpašumiem, tagad investoru uzmanību piesaista inovatīvi produkti un risinājumi. Vienlaikus – tradicionālās nozares investoriem ir saistošas vienmēr.

Cik daudz jaunu darba vietu un kādu pienesumu Latvijas ekonomikai varētu radīt BGF.BV investīcijas?

Investīcijas noteikti dos papildu līdzekļus uzņēmumu attīstībai, kā arī – ja uzņēmumi, kuros tiks lemts ieguldīt, būs gana perspektīvi, ar laiku esam gatavi tiem piesaistīt arī stratēģiskos investorus un sniegt ne tikai finansiālu, bet arī praktisku palīdzību, piemēram, ražošanas attīstīšanā vai eksporta tirgu apguvē. Savukārt jaunu darba vietu rašanās atkarīga no tā, kādi būs konkrēto uzņēmumu attīstības plāni.

Kādas izmaiņas Latvijas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt?

Viena no Latvijas pamatproblēmām ir nepārtrauktās izmaiņas tiesību aktos. Tam uzmanību pievērš arī ārvalstu investori un vēlas zināmu stabilitāti šajā jomā. Pieņemot lēmumu par investīcijām, ikviens investors izvērtē attiecīgā brīža tiesisko regulējumu un cer, ka tas netiks strauji mainīts. Visaktuālākais, protams, ir nodokļu sistēmas regulējums, uz kura turpmāku stabilitāti investori cer.

Kā vērtējat valdības īstenoto ekonomikas politiku, lai uzlabotu ekonomisko situāciju valstī?

Latvijai nepieciešama ilgtermiņa attīstības stratēģija vismaz pieciem gadiem, kā arī ar to saskaņots īstermiņa darbības plāns. Tikai tad būtu iespējams izvērtēt katra pieņemtā lēmuma ietekmi uz valsts ilgtermiņa attīstību.


Pievienot komentāru

  1. soma teica:

    jābrīnās, ka te vispār kāds investors nāk un kaut ko dara

    +1 0 -1 0

  2. salna teica:

    ar tādu attieksmi mums būs vēl daudz trūkumu investoru acīs

    +1 0 -1 0

Rīgas autoelektroaparātu rūpnīca piedzīvo lielus zaudējumus

Uzņēmuma Rīgas autoelektroaparātu rūpnīca neto apgrozījums 2017.gadā bijis 5 566 eiro, bet saimnieciskās darbības rezultāts pērn veidojis zaudējumus 285 562 eiro apmērā.

Šonedēļ lielākoties dienās gaidāma pozitīva gaisa temperatūra

Nedēļas sākumā laika apstākļi Latvijā mainīsies - pirmdien, 19.martā, Latvijai no ziemeļiem pietuvosies zema spiediena ieplaka ar atmosfēras fronti - diena būs vēl kopumā saulaina, bet  mākoņu daudzums pakāpeniski pieaugs, vēsta Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Bildēs: Putins Krievijā pārvēlēts ar lielu balsu pārsvaru

Pēc Krievijas prezidenta vēlēšanu pirmās kārtas, kas aizvadīta svētdien, 18.martā, par vēlēšanu uzvarētāju atzīts ilggadējais valsts vadītājs Vladimirs Putins, kurš šoreiz iedzīvotājiem solījis uzlabot valsts aizsardzību pret Rietumvalstīm un arī uzlabot dzīves apstākļus.

Nedēļa Lietuvā. 5 000 protestētāju nopeļ Seima lēmumu pasargāt kolēģi-pārkāpēju

Aptuveni 5 000 cilvēki ceturtdien, 15.martā, sapulcējušies Viļņā pie Seima ēkas, lai paustu neapmierinātību ar to, ka parlamentārieši balsojumā nolēmuši neatbrīvot no amata deputātu Mindaugu Basti.

BNN nedēļas apkopojums: «Oligarhu sarunas» nepieder KNAB. Skandāli Lietuvā. Igaunijā aicina atjaunot tiešo demokrātiju

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Paziņojums; Cīņa; Kritums; Nākotne; Skandāli; Viedoklis.

Valka lūdz VID vēl vienu darbnieku karstākajā deklarāciju iesniegšanas laikā

Valkas novada pašvaldība lūdz Valsts ieņēmumu dienestu pārskatīt VID darbinieku noslodzi ienākumu deklarāciju iesniegšanas laika posmā no 1.marta līdz 1.jūnijam un piešķirt vēl vienu VID darbinieku Valkas Valsts un pašvaldības vienotajā klientu apkalpošanas centrā, jo saskaņā ar noslēgto trīspusējo sadarbības līgumu VID pakalpojumus Valkas VPVKAC jāsniedz diviem darbiniekiem.

Lembergs netiks virzīts premjera amatam; visticamāk, tiesas sēdes četrreiz nedēļā grūti apvienot ar premjera pienākumiem

Vairākkārt uz vienu no Latvijas prestižākajiem amatiem – premjerministra «krēslu» – savu kandidatūru ir virzījis arī smagos noziegumos apsūdzētais Aivars Lembergs, kurš ir atstādināts no Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja pienākumu pildīšanas. Tad nu šogad beidzot ir pienācis gads, kad «pūcei aste ir uzziedējusi» jeb Lembergs netiks virzīts premjera amatam. BNN informāciju apstiprina arī Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis.

Pērn zaļās enerģijas un koģenerācijas atbalstā samaksāti teju 290 miljoni eiro

Pērn zaļās enerģijas un koģenerācijas atbalstā samaksāti gandrīz 290 miljoni eiro, tāpēc ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens aicinājis izveidot mehānismu, kā likvidēt obligātā iepirkuma komponentes maksājumus patērētājiem.

Līdz šim valsts garantētā atlīdzība izmaksāta 3'441 ABLV Bank klientam

Trīspadsmit dienu laikā, kopš banka Citadele sāka izmaksāt valsts garantēto atlīdzību ABLV Bank klientiem, kopumā atlīdzība izmaksāta 3441 klientam. Kopējā izmaksātā summa no 3. līdz 15.martam ir 54,5 miljoni eiro.

Eurostat: Latvijā ceturtajā ceturksnī bijis vidēji augsts vakanču līmenis ES

Latvijā pērn ceturtajā ceturksnī bija vidēji augsts darbavietu vakanču līmenis, kas izteikts procentuāli kā attiecība starp kopējo pieejamo vakanču skaitu pret visām darbavietām ekonomikā – jau aizņemtajām un vakantajām – to Eiropas Savienības dalībvalstu vidū, par kurām pieejami salīdzināmi dati.

Baltic International Bank valdes priekšsēdētāja amatā iecelts Viktors Bolbats

Baltic International Bank līdzšinējā valdes priekšsēdētāja Ilona Guļčaka pievienojas bankas padomei, bet bankas vadītāja pienākumus uzņemas šī brīža valdes priekšsēdētājas vietnieks Viktors Bolbats.

Secina: Latvijas iedzīvotāji neveido uzkrājumus, jo ir plašas iespējas aizņemties

Latvijas iedzīvotāji neveido uzkrājumus, jo ir viegla naudas pieejamība un plašas iespējas aizņemties nepieciešamības gadījumā, secināts Patērētāju tiesību un aizsardzības centrs un Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes veiktajā pētījumā.

Leģionāru piemiņas pasākumi aizrit ar pretēji domājošo pabļaustīšanos un diviem aizturētajiem

Leģionāru piemiņas gājiens piektdien, 16.martā, Rīgā kopumā aizritēja mierīgi, tomēr pie Brīvības pieminekļa izcēlās vairāki tradicionāli novērojami konflikti starp pretēji domājošajiem, tostarp divi cilvēki tika aizturēti.

Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Latvijā gripas intensitāte ir vidēja

Salīdzinot gripas intensitātes rādītājus Eiropā, kur vairākās valstīs tā ir augsta vai pat ļoti augsta, Latvijā gripas intensitāte ir vidēja, aģentūrai norāda Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Raina Nikiforova.

Pērn vienas stundas darbaspēka izmaksas pieauga par 7,3%

Vienas stundas darbaspēka izmaksas pērn 4.ceturksnī salīdzinājumā ar 2016.gada 4.ceturksni pieauga par 54 centiem jeb 7,3%, sasniedzot 8,02 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes sezonāli neizlīdzināti dati. Sezonāli izlīdzināta rādītāja pārmaiņas bija identiskas – 7,3%.

Precizēta informācija par aizliegumu atrasties uz Rīgas ūdenstilpju ledus

Ņemot vērā laikapstākļus, meteoroloģiskās prognozes, kā arī iespējamību, ka neveidojas pietiekami izturīga ledus kārta, no piektdienas, 16.marta, ieviestas izmaiņas aizliegumos iedzīvotājiem atrasties uz atsevišķu Rīgas administratīvajā teritorijā esošu ūdenstilpju ledus.

Slikta pieredze sešgadnieku programmas ieviešanā

Ideja sūtīt uz skolu sešgadniekus nav nekas jauns, šādu priekšlikumu virzīja arī kādreizējais izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis, taču sabiedrības un izglītības nozares profesionāļu iebildumu dēļ ideja netika īstenota. Taču ir bijis periods, kad sešgadnieku reforma tika ieviesta, 1982.gadā.

Dubultaģenta indēšana: Krievija sola izdarīt maksimālu spiedienu uz britiem

Krievijas vēstnieks Lielbritānijā piektdien, 16.martā, sacījis, ka Maskava izdarīs iespējami lielu spiedienu uz Londonu, Krievijas pusei turpinot noliegt saistību ar bijušā abu valstu dubultaģenta indēšanas gadījumu, kas saskaņā ar britu izmeklētāju atklāto pastrādāts ar Krievijā izgatavotu, starptautiski aizliegtu ķīmisko ieroci.

Rietumu banka apgalvo, ka jau vairākus gadus atsakās no augsta riska klientiem

Rietumu banka jau vairāku gadu garumā atsakās no augstāka riska klientiem un ir būtiski samazinājusi transakciju apmēru, pauž bankas pārstāvji.

Lietuvas un Igaunijas uzņēmēju investīciju plāni apsteidz Latvijas uzņēmējus

Latvijā 36% maza uz vidēja lieluma uzņēmumi šogad plāno ieguldīt sava biznesa attīstībā. Savukārt Igaunijā šādi plāni ir 42%, bet Lietuvā – gandrīz pusei jeb 46% MVU, liecina SEB bankas veiktās uzņēmēju aptaujas rezultāti.

KP pērn 20 uzņēmumiem piemēroja naudas sodus 10,1 milj. eiro apmērā

Pērn Konkurences padome konstatēja četrus pārkāpumus, atklājot aizliegtas vienošanās 20 uzņēmumu darbībās un tiem piemērojot naudas sodus kopumā 10,1 milj. eiro apmērā.

Būvējot Somu līča gāzes vadu, Igaunija organizēs darbus 135 miljonu vērtībā

Saistībā ar Balticconnector gāzes cauruļvada būvniecību no Igaunijas uz Somiju, igauņu gāzes tīkla uzņēmums Elering pavēstījis, ka tas turpmākajos gados organizēs projekta ieguldījumus aptuveni 135 miljonu eiro vērtībā, no kuriem lauvas tiesu – 98 miljonus eiro – segs Eiropas Savienības fondi.

Latvijas Ārlietu ministrija: Krimas ieņemšana ir pretlikumīga

Šī gada 18.martā apritēs jau četri gadi kopš Krievijas Federācijas īstenotajiem Ukrainas suverenitātes un teritoriālās integritātes pārkāpumiem, nelikumīgi anketējot Krimas pussalu un aizsākot militāru agresiju Ukrainas austrumos. Ar savu rīcību Krievijas Federācija ir pārkāpusi starptautiskās tiesības un starpvalstu attiecību pamatprincipus, nostāju pauž Ārlietu ministrija.

AS Valmieras stikla šķiedra akcionāriem piemērota soda nauda 131'250 eiro apmērā

Finanšu un kapitāla tirgus komisija AS Valmieras stikla šķiedra akcionāruzņēmumiem Heinz-Jürgen Preiss-Daimler un Beatrix Preiss-Daimler piemērojusi soda naudu 131 250 eiro apmērā par konstatētajiem Finanšu instrumentu tirgus likuma pārkāpumiem.

Komercbanku asociācija vērtē ārvalstu klientu apkalpošanu biedru bankās

Latvijas Komercbanku asociācija šobrīd apzina esošo situāciju tās biedru bankās saistībā ar ārvalstu klientu apkalpošanu, atzina asociācijas stratēģiskās komunikācijas vadītāja Kristīne Mennika.

Lasītākie

Komentētākie