bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 22.03.2018 | Vārda dienas: Tamāra, Dziedra
LatviaLatvija

Latvijas uzņēmēji arvien aktīvāk izmanto preču zīmju aizsardzības iespējas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUPagājušajā gadā būtiski ir pieaudzis nacionālo preču zīmju pieteikumu skaits, sasniedzot 1 798 pieteikumus. Kopumā vērojams pieaugums pieteiktajām preču zīmēm gan nacionālajā, gan arī starptautiskajā procedūrā, BNN vēsta Patentu valdes Intelektuālā īpašuma informācijas centrā.

Patentu valdes pērnā gada statistikas dati liecina, ka 2017.gadā ir būtiski pieaudzis kopējais pieteikto preču zīmju skaits, sasniedzot 3 203 pieteikumus, kas ir par 26% vairāk nekā 2016.gadā.

Lielāko daļu jeb 56% (1 798 pieteikumi) no kopējā preču zīmju pieteikumu skaita veido pieteikumi nacionālajā procedūrā. Par 28% ir pieaudzis arī reģistrēto preču zīmju kopskaits, starp kurām 41,1% (1 189) ir Latvijas izcelsmes preču zīmes.

«Tas liecina par to, ka uzņēmēji arvien vairāk novērtē priekšrocības, ko sniedz preču zīmju reģistrācija, iegūstot papildu aizsardzību saviem produktiem un pakalpojumiem,» komentē Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis.

Viņš atzīmē, ka preču zīmes aizsardzība ir viens no veidiem kā savlaicīgi aizsargāt savu produktu. «Preču zīme norāda uz izcelsmi, kvalitāti un juridisko aizsardzību, tādējādi ļaujot patērētājiem atšķirt preces un pakalpojumus, kurus tirgū piedāvā dažādi uzņēmēji.»

Tikmēr Lietuvā nacionālajā procedūrā pērn tika saņemts 2 881 pieteikums un Igaunijā 1 271 preču zīmju reģistrācijas pieteikums.

Patentu valde veic ne tikai preču zīmju, bet arī dizainparaugu reģistrāciju, kas nodrošina rūpniecisku vai amatniecisku izstrādājumu ārējā veidola aizsardzību. Tas tiesību īpašniekiem nodrošina iespēju aizliegt citiem izgatavot, tirgot, importēt un eksportēt izstrādājumus, kuros ir ietverts reģistrētais dizainparaugs.

Laganovskis norāda: «Dizainparaugs rada tirgū papildu vērtību un pasargā no zaudējumiem, kas rodas kopējot un atdarinot.» Kopumā 2017.gadā tika iesniegti 49 aizsardzības pieteikumi, tajos iekļaujot 142 dizainparaugus, bet reģistrēti 149 dizainparaugi (47 reģistrācijas, ņemot vērā arī 2016.gada pieteikumus). Savukārt starptautiskajā procedūrā tika reģistrēti 200 dizainparaugu, kas veido strauju reģistrēto dizainparaugu kopskaita pieaugumu – 51%.

Uzņēmumā atzīmē, ka Latvijā ir iesniegts lielāks dizainparaugu pieteikumu skaits salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm Lietuvu un Igauniju. 2017.gadā nacionālajā procedūrā Latvijā tika iesniegti 49 dizainparaugu reģistrācijas pieteikumi, Lietuvā – 34 pietiekumi, bet Igaunijā – 46 pieteikumi.

Izgudrojumu aizsardzībai pērn Patentu valdē tika saņemti 97 patentu pieteikumi, Lietuvā 127 patentu pieteikumi, savukārt Igaunijā – 37 patentu pieteikumi (neieskaitot 37 lietderīgo modeļu reģistrācijas pieteikumus). «Patentu pieteikumu skaits, ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju skaitu un uzņēmējdarbības vides apjomus, ir vērtējams kā atbilstošs,» atzīmē Laganovskis.

Aizvadītajā gadā par 14% ir pieaudzis kopējais piešķirto izgudrojumu patentu skaits – tika piešķirti 87 izgudrojumu patenti, pamatojoties uz nacionālajiem pieteikumiem; apstiprināti 1 287 Eiropas patenti un attiecināti 59 Eiropas patenti. Lielāko patentu saņēmēju skaitā ir Latvijas universitātes. 2017.gadā visvairāk patentu piešķirts Rīgas Tehniskajai universitātei, kas kopskaitā saņēmusi 11 patentus, nedaudz mazāk – desmit patenti – tika piešķirti Rīgas Stradiņa universitātei.

Lai uzlabotu nacionālo patentu kvalitāti, 2016.gada 3.oktobrī Patentu valde sadarbībā ar Eiropas patentu iestādi (EPO) uzsāka patentmeklējuma pilotprojektu, kas ļauj mūsu patentu pieteicējiem pārbaudīt sava izgudrojuma patentspēju. Vadošās intelektuālā īpašuma iestādes eksperti norāda, vai pieteiktais izgudrojums ir jauns, rūpnieciski izmantojams un tam ir izgudrojuma līmenis. Kā norāda Patentu valdes direktors: «Pērn tika saņemti 14 pieteikumu, no kuriem četri jau izvērtēja EPO eksperti – trīs izgudrojumi tika atzīti par tādiem, kas ir jauni un inovatīvi, kā arī tiem šobrīd pasaulē identiska izgudrojuma nav.»

Ref:224.000.103.4094


Pievienot komentāru

Vācija nosoda NATO kolēģes Turcijas iebrukumu Sīrijā

Vācijas kanclere Angela Merkele nosodījusi Turcijas veikto uzbrukumu Sīrijas ziemeļu pilsētai Afrinai, un arī nopēlusi Krieviju, ka tā vienkārši noskatoties, kā Sīrijas valdības spēki turpina uzbrukumu aplenktai austrumu Gutas teritorijai.

Iestājas par dzeramā ūdens pieejamību visur un bez maksas

«Cilvēkam vajag vitamīnus. A, B, C un daudzus citus. Bet visvairāk cilvēkam vajag ūdeni. Ūdens ir kā vitamīns. Tāpēc Innocent Cafe kopā ar domubiedriem dibina biedrību «Ū vitamīns», kas rūpēsies, lai visiem tik nepieciešamais dzeramais ūdens būtu pieejams visur un bez maksas,» norāda uzņēmuma Innocent Cafe pārstāvji.

Rosina mazināt krāpšanas apmērus publiskajos iepirkumos

Latvijas Reģionu Apvienība izskatīšanai Saeimā iesniegusi grozījumus Publisko iepirkumu likumā, saskaņā ar kuriem tiks noteikta lielāka kontrole valsts un pašvaldību iestāžu Iepirkumu komisiju darbā, izslēdzot iespēju par uzvarētāju konkursā atzīt to pretendentu, kura piedāvājums bijis vairākkārt dārgāks nekā sākotnējā līgumā noteiktā līgumcena.

Sociālo iemaksu nemaksātājiem valsts medicīnas pakalpojumu saņemšanai būs jāsamaksā 51,60 eiro

Personas, kas ikdienā neveic sociālās iemaksas, valsts obligātajai veselības apdrošināšanai 2018.gadā varēs pievienoties par 51,60 eiro jeb 1% no minimālās mēnešalgas.

Pieaug lietotāju sūdzību skaits pasta nozarē

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir apkopojusi informāciju par pasta pakalpojumu lietotāju iesniegtajām sūdzībām 2017.gadā. Līdz ar domstarpībām par pakomātu sniegtajiem pakalpojumiem, aizvadītajā gadā sūdzību skaits ir palielinājies – Regulators kopumā ir saņēmis 37 sūdzības.

Pērn pieauguši saražotās lopkopības produkcijas apjomi

2017.gadā, salīdzinot ar 2016.gadu, saražotās gaļas apjoms pieauga par 4,6%, bet iegūtā piena apjoms – par 1,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie provizoriskie dati.

Lietuvā sāk reorganizēt reģionu slimnīcas, mēriem bažas, ka cietīs pacienti

Ja Lietuvas Veselības ministrijas izmēģinājuma iecere par medicīnas pakalpojumu reorganizāciju neatdursies pret kādu grābekli, tad mazākas lauku slīmnīcas valstī drīz sniegs tikai pamata aprūpi, bet nopietnāki ārstēšanas pakalpojumi būs pieejami lielajās slimnīcās.

Šodien tiesu izpildītāji bez maksas konsultē par administratīvo naudas sodu piedziņu

Iedzīvotājiem ir iespēja saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem šodien, 22.martā, Tiesu izpildītāju dienās. Konsultācijas klātienē var saņemt visu 101 tiesu izpildītāja birojos visā Latvijā no pulksten 10.00 līdz 17.00 bez iepriekšējas pieteikšanās.

Uzsāks bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programmu ārstu palīgiem

Veselības ministrija uzsāk Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētu projektu, kura ietvaros ārstu palīgiem būs pieejama akreditēta bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programma.

Šonedēļ topā Ventspils pludmale, nepamanīts nepaliek arī Lemberga kungs

Ventspils pilsēta šonedēļ kļuvusi populāra nedaudz neierastākā skatījumā. Uzmanību izpelnījušies Ventspils pludmalē izskalotie roņi. Biedrība Dzīvnieku brīvība uzsver, ka roņu mazuļiem var kaitēt kontakts ar cilvēkiem, tāpēc lūdz ievērot 50 metru distanci. Neskatoties uz ekspertu norādījumiem, pat Ventspils mērs Aivars Lembergs šo lūgumu neievēro, fotografējoties ar roņu mazuļiem.

Reizniece-Ozola joprojām tic, ka nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus

«Nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus, īpaši aplokšņu algu apkarošanas jomā,» intervijā LNT raidījumā 900 sekundes sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

VUGD brīdina: Nededzini savu zemi

Ja ilgstoši nav bijis lietus un ir vēss vai silts, pērnā gada zāle kļūst aizvien sausāka, bet kūlas ugunsgrēku skaits un platības pieaug, norāda Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.

Igauņu komponisti nopelna rekordlielu autoratlīdzību naudu

Igaunijas Autoru biedrība, kas Igaunijā iekasē autoratlīdzības gan par vietējās, gan ārzemju mūzikas atskaņošanu, autoratlīdzībās par 2017.gadu ir saņēmusi kopumā 6,27 miljonus eiro, kas ir līdz šim nebijusi summa.

Juglas vecais dzelzceļa tilts arī gaida rekonstrukciju; foto liecības

Jau ziņots, ka 4.marta pēcpusdienā sabrukušas Vanšu tilta kāpnes un tām klāt esošās metāla konstrukcijas, kas no Vanšu tilta ved lejā uz 11.novembra krastmalu. Tāpat arī Būvniecības valsts kontroles birojs secinājis, ka Zemitāna tiltam mitruma ietekmē varētu atdalīties betona elementi, līdzīgi kā tas notika uz Vanšu tilta. Pirms diviem gadiem portāls lsm.lv ziņoja: «VAS Latvenergo piedāvā izsolē pārdot Juglas veco dzelzceļa tiltu, kas uzņēmumam vairs nav vajadzīgs. Rīgas domei gan pagaidām neesot plānu pirkt šo tiltu.»

Par 60% pieaug airBaltic mobilo biļešu rezervāciju skaits

Pērn Latvijas lidsabiedrības airBaltic mobilo biļešu rezervāciju skaits pieaudzis par 60%, salīdzinot ar 2016.gadu. Savukārt biļešu rezervāciju īpatsvars, kas veiktas tieši no mobilajām ierīcēm, pieaudzis par 30%.

Pētījums: Latvijā pieaug pudelēs iepildītā ūdens patēriņš

Latvijā nepārtraukti pieaug pudelēs iepildītā ūdens patēriņš, liecina 2017.gada Euromonitor dati. Eksperti to skaidro ar intensīvāku sabiedrības pievēršanos aktīvam dzīvesveidam un sportam, kā arī vēlmi saglabāt veselību.

Plāno atvieglot prasības jaunu augļu koku un ogulāju šķirņu ieviešanā

Zemkopības ministrija ir sagatavojusi grozījumu projektu augļu koku un ogulāju šķirņu saraksta veidošanas noteikumos un grozījumu projektu augļu koku un ogulāju pavairošanas materiāla aprites noteikumos.

Facebook atvainojas par pieļauto 50 miljonu lietotāju datu izmantošanu politiskajiem mērķiem

Facebook izpilddirektors Marks Cukerbergs atzinis, ka populārā sociālā tīklā uzturētāji pieļāvuši kļūdas, kas ļāvušas aptuveni 50 miljoniem lietotāju datu nonākt politisku konsultāciju uzņēmuma rīcībā.

Arvien vairāk skolu izvēlas diagnosticējošo darbu dabaszinībās kārtot tiešsaistē

Šī gada 6.martā iespēju diagnosticējošo darbu dabaszinībās 6.klasei kārtot tiešsaistē izglītības portālā Uzdevumi.lv izmantoja 234 skolas visā Latvijā, un kopumā digitālā formātā darbu aizvadīja 7 674 skolēni jeb 44% no Latvijas sestklasniekiem, vēsta portāla pārstāvji.

Tiesībsargs: Problēmas pansionātos un sociālās aprūpes iestādēs lielā mērā saistītas ar finanšu trūkumu

Problēmas pansionātos un sociālās aprūpes iestādēs lielā mērā ir saistītas ar finanšu trūkumu, jo nav iespējams kvalitatīvi izdarīt darbu ar atvēlētajiem resursiem, un tā ir atbildīgās ministrijas un valdības kopumā atbildība, Latvijas Radio norāda tiesībsargs Juris Jansons.

Biržu indeksi un ASV dolāra vērtība krītas, naftas cenas pieaug

ASV biržu indeksi un ASV dolāra vērtība trešdien kritās pēc tam, kad ASV centrālā banka – Federālā rezervju sistēma – nolēma paaugstināt bāzes procentlikmi, bet lika saprast, ka nepaātrinās tempu jaunām procentlikmju paaugstināšanām šogad.

Francijas eksprezidents Sarkozī kļūst par aizdomās turēto

Francijā tās bijušais prezidents Nikolā Sarkozī nosaukts kā aizdomās turētais oficiālā izmeklēšanā par iespējamu nelikumīgu priekšvēlēšanu kampaņas finansēšanu, Lībijas valsts naudas līdzekļu piesavināšanos un pasīvu korupciju.

Mitrofanovs kā vienu no pirmajiem EP plāno aktualizēt nepilsoņu jautājumu

Mandātu nolikušās Eiropas Parlamenta deputātes Tatjanas Ždanokas vietu ieņēmušais Miroslavs Mitrofanovs kā vienu no pirmajiem EP plāno aktualizēt nepilsoņu jautājumu.

Uz kurām Rīgas ūdenstilpēm vēl drīkst atrasties?

Ņemot vērā laikapstākļus, meteoroloģiskās prognozes, kā arī iespējamību, ka neveidojas pietiekami izturīga ledus kārta, no ceturtdienas, 22.marta, ieviestas izmaiņas aizliegumos iedzīvotājiem atrasties uz atsevišķu Rīgas administratīvajā teritorijā esošu ūdenstilpju ledus.

RD komiteja atbalsta pašvaldības budžeta izdevumu palielināšanu par 42,38 milj. eiro

Pēc Finanšu departamenta ierosinājuma, pašvaldības 2018.gada pamatbudžeta ieņēmumu prognoze tiek palielināta par 1,66 miljoniem eiro. Tikmēr pašvaldības 2018.gada pamatbudžeta izdevumu apjoms tiek palielināts par 42,377 milj. eiro.