bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 25.05.2018 | Vārda dienas: Junora, Anšlavs
LatviaLatvija

Latvijas veikalu plauktos nonāk arvien vairāk patērētājiem nedrošu preču

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUPatērētājiem nedrošo preču Latvijas veikalos nonāk arvien vairāk, turklāt daudz neatbilstību tiek konstatēts tieši precēm un pakalpojumiem, kas saistīti ar bērnu aktīvās atpūtas iespējām – piemēram, ceļu aizsargiem, piepūšamajām atrakcijām un spēļu laukumiem.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) 2013.gadā ir pārbaudījis 866 tirgū esošus preču modeļus, no tiem 48% tika konstatētas neatbilstības. Tāpat ir veikta 195 dažādu preču modeļu testēšana, kur arī vidēji puse izrādījušās neatbilstošas vai nedrošas.

«Vispārēji ņemot, par nedrošām atzīto preču īpatsvars no gada uz gadu pašlaik nedaudz palielinās, tomēr jāskata atsevišķi dažādas preču kategorijas. Ja rotaļlietās preču neatbilstības samazinās, jo testējam un pārbaudām tās ik gadu, tad tādas preču grupas, kam pirms tam neesam veltījuši īpašu uzmanību, piemēram, lāzeri, LED spuldzes, augstās gultas, uzrāda augstu neatbilstību līmeni,» portālam BNN stāsta PTAC Komunikāciju un patērētāju informēšanas daļas vadītāja Sanita Gertmane.

«Par preču drošumu saņemam salīdzinoši maz sūdzību, līdz desmit gadā. Mēs būtu pateicīgi saņemt vairāk informācijas no patērētājiem par to rīcībā esošajām nedrošajām precēm vai pakalpojumiem, kas mums ļoti lielā mērā palīdzētu efektīvi darboties un plānot ptioritātes,» norāda Gertmane.

Pārbaudot 866 tirgū esošos preču modeļus, konstatētas šādas galvenās problēmas kā nenorādīta preces atbilstība Eiropas Savienības (ES) izvirzītajām būtiskajām prasībām, nepilnības marķējumā un instrukcijās (pārsvarā nav instrukcijas latviešu valodā), kā arī CE marķējuma neesamība. Salīdzinot ar iepriekšējiem, gadiem, kad tika pārbaudīts vairāk preču modeļu, 2013.gadā konstatēts lielāks neatbilstību skaits, sasniedzot 48%, portālam BNN norāda PTAC.

Arī veiktās preču paraugu testēšanas rezultāti rāda augstu neatbilstību procentu. Pagājušajā gadā ir testēti 195 dažādu preču modeļi. Par nedrošiem atzīti 60% no testētajām mājsaimniecības iekārtām, 23% mašīniekārtām (rokas instrumenti, zāles pļāvēji), 20% rotaļlietu, 60% bērnu augsto gultu, 24% individuālo aizsardzības līdzekļu, kā arī 100% testēto lāzeru. Īpaši augsts neatbilstību līmenis ir testētajām LED spuldzēm – 95%.

Liela daļa no testētajām un pārbaudītajām precēm un pakalpojumiem ir funkcionāli domāta tieši bērniem. 2013.gadā ir testēts 41 rotaļlietu modelis, no kuriem vairāk nekā 20% ir izrādījušies nedroši. Īpaši satraucoši ir tas, ka trešdaļa no nedrošajām rotaļlietām – lellēm, plastikāta zvēru figūriņām – atrasta paaugstināta ftalātu migrācija. Tie ir kaitīgi ķīmiski savienojumi, kuru paaugstinātu klātbūtni, neveicot testus, ir praktiski neiespējami noteikt.

«Pagājušajā gadā PTAC varēja atvēlēt diezgan daudz resursu tieši dažādu preču grupu testēšanai. Jāatzīst, ka ir jomas, kur nedrošo preču skaits sarūk vai saglabājas līdzīgā līmenī – rotaļlietas, individuālie aizsardzības līdzekļi, tomēr ir jomas, piemēram, LED spuldzes, lāzeri, celtniecības materiāli, kur neatbilstību procents ir ļoti augsts – virs 50%. Tas norāda arī uz to, ka preču ražotāji un pārdevēji nepietiekami nopietni attiecas pret to, cik droša un atbilstoša prece tiek piedāvāta tirgū,» stāsta PTAC direktore Baiba Vītoliņa.

Tuvojoties vasarai, īpašu vērību aicina pievērst tam, cik drošas preces un pakalpojumus izvēlamies saviem bērniem aktīvai atpūtai, kā arī vai pietiekami atbildīgi ievērojam preču un pakalpojumu drošības, lietošanas un uzvedības noteikumus.

Lai mazinātu augsto bērnu traumatismu Latvijā, PTAC pagājušajā gadā ir veicis pārbaudes vairākām preču un pakalpojumu grupām, kas saistītas ar aktīvu atpūtu un paaugstinātu traumatisma risku.

Pārbaudīti četri batutu modeļi, konstatējot neatbilstības marķējumā un atbilstības novērtēšanā, kā arī lietošanas instrukciju nepilnības. Skrituļslidošanas ceļu sargiem, ķiverēm testēti 17 paraugi, no kuriem trīs ceļu sargi un viena ķivere bija nedroša.

Tāpat PTAC pagājušajā gadā ir pārbaudījis 13 piepūšamās atrakciju iekārtas. Konstatētas problēmas – iekārtas nav pietiekami nostiprinātas, atrodas uz cietām virsmām – asfalta, betona. Daudzos gadījumos nav lietošanas noteikumu vai informācijas, kāda vecuma, auguma bērniem šīs atrakcijas ir piemērotas. Kopš 2011.gada ir veiktas arī 118 rotaļu laukumu pārbaudes dažādās Latvijas pašvaldībās, konstatējot daudz problēmu – spēļu laukumu bojājumi, šūpoles ar cietām piekarēm, kas ir īpaši traumatiskas, neatbilstošs segums, neatbilstošs zonējums, kā arī tuvumā esošas bīstamas zonas.

Vaicāta, vai par nedrošajām atzītās preces no tirgus vienmēr tiek izņemtas, Gertmane norāda: «Ja prece tiek atzīta par nedrošu, tālākie rīcības scenāriji var būt dažādi. Ja neatbilstības ir minimālas, varbūt tikai formālas, aicinām uzņēmējus tās novērst. Ja preces testa rezultāti rāda, ka prece ir nedroša un var radīt augstus riskus patērētāja veselībai, dzīvībai un tamlīdzīgi, tad uzņēmējs veic brīvprātīgu vai mūsu pieprasītu preču izņemšanu no tirgus, proti, šo preci izņem no pārdošanas. Ja testi vai pārbaudes rada aizdomas, ka prece vai pakalpojums patērētājam varētu radīt tūlītēju, neatgriezenisku risku, tad liekam apturēt preču, pakalpojumu tirdzniecību, kā arī liekam tirgotājam atsaukt no patērētājiem.»

Lai palīdzētu vecākiem rūpēties par savu bērnu drošumu un mazinātu bērnu traumu risku, PTAC ir izstrādājis padomus vecākiem, ietverot populārākās preču un pakalpojumu grupas, kas ir saistītas ar aktīvu atpūtu, kas pieejami šeit.

102.000.102.7027


Pievienot komentāru

Maršruts nedēļas nogalei: Saldējuma festivāls un Džeimss Arturs

Arī šajā garajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kas dos iespēju kvalitatīvi pavadīt brīvdienas ikvienam – gan bērnam, gan pieaugušajam – un jebkur – gan dabā, gan iekštelpās. BNN komanda aicina ielūkoties Maršrutā, lai varētu izvēlēties, kurš pasākums ir vispiemērotākais šo garo brīvdienu pavadīšanai.

Fiļs vērsies policijā par bijušās sievas iespējamajiem kriminālpārkāpumiem

ABLV Bank līdzīpašnieks un padomes priekšsēdētājs Oļegs Fiļs vērsies Valsts policijā par bijušās sievas Santas Zāmueles iespējamajiem kriminālpārkāpumiem, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Lietuvā virza plašas pensiju un nodokļu izmaiņas

Lietuvas valdība virza grozījumus iedzīvotāju ienākuma nodokļa, sociālo iemaksu un pamata pensiju jomā, kuri to pieņemšanas gadījumā būtiski ietekmētu lietuviešu dzīvi.

Saeima konceptuāli atbalsta jauna Diasporas likuma projektu

Saeima ceturtdien, 24.maijā, konceptuāli pirmajā lasījumā atbalstīja jauna Diasporas likuma projektu, kura mērķis ir stiprināt diasporas kā neatņemamas Latvijas sabiedrības daļas piederību Latvijai, nodrošināt diasporai iespējas brīvi veidot, uzturēt un paplašināt saites ar Latviju, kā arī sekmēt latviešu valodas, kultūras un piederības sajūtas Latvijai saglabāšanu diasporā.

Sastrīdoties par dokumenta slepenību, neskata jautājumu par pretkorupcijas pasākumiem Rīgas satiksmē

Netiekot skaidrībā par to, vai jautājums par SIA Rīgas satiksme pretkorupcijas pasākumu izpildi 2017.gadā būtu jāskata sēdes slēgtajā vai atvērtajā daļā, Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komiteja pārcēla jautājuma skatīša

EK vienojas ar Gazprom lietā par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu Centrālajā un Austrumeiropā

Eiropas Komisija ceturtdien, 24.maijā, paziņo, ka panākusi vienošanos ar Krievijas valsts dabasgāzes kompāniju Gazprom, kas tikusi apsūdzēta dominējošā stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā Eiropas Savienības dalībvalstīs Centrālajā un Austrumeiropā, tādējādi uzņēmumam izvairoties no naudassoda piemērošanas.

Saeima konceptuāli atbalsta likuma izmaiņas, lai mazinātu IIN parāda veidošanos

Saeima ceturtdien, 24.maijā, pirmajā lasījumā kā steidzamus pieņem grozījumus likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli, kas rosināti, lai mazinātu iespēju veidoties iedzīvotāju ienākuma nodokļa parādam saistībā ar gada diferencētā neapliekamā minimuma vai progresīvās likmes piemērošanu ienākumiem.

Plāno noteikt vēl trīs atzīmējamās dienas

Saeima ceturtdien, 24.maijā, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām, kas paredz par atzīmējamām dienām noteikt 6.jūliju – Latvijas aviācijas dienu –, 10.jūliju –Latvijas karavīru dienu –, un septembra trešo svētdienu – Autotransporta darbinieku dienu

Mozaīka: Aicinājums mainīt Baltijas praida norises vietu ir sabiedrības kūdīšana

Rīgas domes apvienības Visu Latvijai–Tēvzemei un brīvībai/LNNK (VL–TB/LNNK) frakcijas aicinājums manīt Baltijas praida gājiena vietu ir sabiedrības kūdīšana, šādu viedokli pauda LGBT un viņu draugu apvienības Mozaīka valdes loceklis Kaspars Zālītis.

MH17 aviokatastrofas izmeklētāji: lidmašīnu notrieca Krievijas militārā vienība

Nīderlandes prokurori, kuri izmeklē 2014.gada Malaizijas pasažieru lidmašīnas avāriju Ukrainas austrumos, paziņojuši, ka tā notriekta ar raķeti, ko izšāvusi Krievijas Bruņoto spēku vienība.

Plāno uzlabot mehānismu naudas sodu iekasēšanai no ārvalstu pārvadātājiem

Saeimas deputāti ceturtdien, 24.maijā, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Ceļu satiksmes likumā, kas paredz efektivizēt naudas sodu iekasēšanu no ārvalstu pārvadātājiem, kuri veikuši ceļu satiksmes vai autopārvadājumu jomas noteikumu pārkāpumus.

Reirs: Latvijas galvenais izaicinājums vairs nav bezdarbs

Latvijas galvenais izaicinājums nodarbinātības jomā vairs nav bezdarbs, bet gan kvalificēta darbaspēka trūkums, konferencē Nodarbinātība Latvijā vakar, šodien un rīt atklāšanā norāda labklājības ministrs Jānis Reirs.

Lietuva uzņems sieviešu politiķu samitu, kur apbalvos Vīķi-Freibergu

Sievietes politiķes, kuras strādājušas augstos politiskos amatos, jūnija sākumā pulcēsies Lietuvā, kur norisināsies Sieviešu politisko līderu galotņu sanāksme. Cita starpā forumā tiks apbalvota bijusī Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga un bijusī valdības vadīja Laimdota Straujuma.

Pētījums: 23% Latvijas uzņēmumu joprojām nezina, kas ir Vispārīgā datu aizsardzības regula

Par Vispārīgo datu aizsardzības regulu nav informēti 27% Eiropas uzņēmumu. Salīdzinot ar pārējām Eiropas Savienības valstīm, 23% Latvijas uzņēmumu apgalvo, ka vispār nezina, kas ir GDPR, bet Lietuva ierindojas starp valstīm, kurām ir visvājākās zināšanas – 49%. Igaunijas uzņēmumi ir visinformētākie Baltijā – tikai 21% uzņēmumu nav dzirdējuši par GDPR.

Rīgas mežos šopavasar iestādīs 388 hektāru jauna meža

SIA Rīgas meži šopavasar apņēmušies iestādīt 387,93 hektāru jauna meža, kopumā iestādot 1 154 000 jaunu kociņu

Bērnu slimnīcai virsstundu apmaksai saistībā ar ST lēmumu papildu nepieciešams aptuveni miljons eiro

Sākotnējie Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas aprēķini liecina, ka gada laikā virsstundu apmaksai saistībā ar Satversmes tiesas lēmumu par pagarinātā normālā darba laika atalgojuma neatbilstību Satversmei slimnīcai papildu būtu nepieciešams aptuveni viens miljons, norāda slimnīcas valdes priekšsēdētājs Valts Ābols.

Banku izdevumi padomes un valdes atalgojumam pirmajā ceturksnī pieauguši par 1,1%

Latvijas banku izdevumi padomes un valdes atalgojumam šogad pirmajā ceturksnī bijuši 4,007 miljoni eiro, kas ir par 1,1% jeb 44 tūkstošiem eiro vairāk nekā 2017.gada attiecīgajā periodā, skaidro Finanšu un kapitāla tirgus komisijā.

Ugunsgrēkā cietušā Tartu dzelzceļa atjaunošana prasīs miljonus

Igaunijā autjaunota dzelzceļa kustība maršrutos uz Tartu pilsētu, kas uz laiku bijusi apturēta, jo pagājušajā nedēļā aizdegās Tartu dzelzceļa stacijas signalizēšanas mezgla vadu sistēma.

Vjetnamā Latvijas uzņēmējiem paredzēts stabils nodokļu maksāšanas režīms

Vjetnamā strādājošiem Latvijas uzņēmējiem turpmāk paredzēts nodrošināt stabilu nodokļu maksāšanas režīmu, ko neietekmēs Vjetnamas normatīvo aktu grozījumi.

Būtiskas izmaiņas lauksaimniecības zemes iegādes atbalsta programmā

Stājas spēkā būtiskas izmaiņas lauksaimniecības zemes iegādes atbalsta programmā, kuru īsteno Attīstības finanšu institūcija Altum. Pateicoties izmaiņām, saimniecības lauksaimniecības zemi ar atvieglotiem nosacījumiem varēs iegādāties arī situācijās, kuras iepriekš neļāva pretendēt uz šīs programmas atbalstu. Izmaiņas stājas spējā no 24.maija..

Saeima dod zaļo gaismu antidopinga regulējuma pilnveidei

Saeima ceturtdien, 24.maijā, trešajā – galīgajā – lasījumā atbalstījusi grozījumus Sporta likumā, kas paredz pilnveidot antidopinga regulējumu Latvijā un nodrošināt lielāku valsts antidopinga organizācijas autonomiju, izveidojot Latvijas Antidopinga biroju.

Latvijas iedzīvotājiem zaļās enerģijas izmantošana šķiet arvien vilinošāka

Attīstoties tehnoloģijām, zaļās enerģijas izmantošana Latvijas iedzīvotājiem šķiet arvien vilinošāka. Vairums aptaujāto norāda, ka tuvāko desmit gadu laikā viņi varētu sākt izmantot biomasu, saules baterijas un pat vēja turbīnas, liecina Jaunākais Baltic International Latvijas barometra pētījuma dati.

Jūlija Skripaļa pirmajā video paziņojumā: «Mums ļoti paveicies, ka izdzīvojām»

Jūlija Skripaļa, Salisberī indēšanas uzbrukuma upuris, dalījusies savās domās pirmajā video paziņojumā kopš pārcietusi slepkavības mēģinājumu, kas politiskajā jomā pastiprinājis Krievijas starptautisko izolāciju.

Atklāj teju 170 tūkstošus kontrabandas cigarešu akmeņogļu un kukurūzas kravās

Veicot muitas kontroles pasākumus uz Latvijas robežas ar Baltkrieviju, Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes amatpersonas novērsa 168 400 cigarešu kontrabandu.

Neapstiprina Kušneru uz atkārtotu termiņu Latvijas Bankas padomes locekļa amatā

Saeimas vairākums nolēma neapstiprināt Edvardu Kušneru uz vēl vienu pilnvaru termiņu Latvijas Bankas padomes locekļa amatā.