bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 16.01.2018 | Vārda dienas: Lida, Lidija
LatviaLatvija

Latvijas veikalu plauktos nonāk arvien vairāk patērētājiem nedrošu preču

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUPatērētājiem nedrošo preču Latvijas veikalos nonāk arvien vairāk, turklāt daudz neatbilstību tiek konstatēts tieši precēm un pakalpojumiem, kas saistīti ar bērnu aktīvās atpūtas iespējām – piemēram, ceļu aizsargiem, piepūšamajām atrakcijām un spēļu laukumiem.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) 2013.gadā ir pārbaudījis 866 tirgū esošus preču modeļus, no tiem 48% tika konstatētas neatbilstības. Tāpat ir veikta 195 dažādu preču modeļu testēšana, kur arī vidēji puse izrādījušās neatbilstošas vai nedrošas.

«Vispārēji ņemot, par nedrošām atzīto preču īpatsvars no gada uz gadu pašlaik nedaudz palielinās, tomēr jāskata atsevišķi dažādas preču kategorijas. Ja rotaļlietās preču neatbilstības samazinās, jo testējam un pārbaudām tās ik gadu, tad tādas preču grupas, kam pirms tam neesam veltījuši īpašu uzmanību, piemēram, lāzeri, LED spuldzes, augstās gultas, uzrāda augstu neatbilstību līmeni,» portālam BNN stāsta PTAC Komunikāciju un patērētāju informēšanas daļas vadītāja Sanita Gertmane.

«Par preču drošumu saņemam salīdzinoši maz sūdzību, līdz desmit gadā. Mēs būtu pateicīgi saņemt vairāk informācijas no patērētājiem par to rīcībā esošajām nedrošajām precēm vai pakalpojumiem, kas mums ļoti lielā mērā palīdzētu efektīvi darboties un plānot ptioritātes,» norāda Gertmane.

Pārbaudot 866 tirgū esošos preču modeļus, konstatētas šādas galvenās problēmas kā nenorādīta preces atbilstība Eiropas Savienības (ES) izvirzītajām būtiskajām prasībām, nepilnības marķējumā un instrukcijās (pārsvarā nav instrukcijas latviešu valodā), kā arī CE marķējuma neesamība. Salīdzinot ar iepriekšējiem, gadiem, kad tika pārbaudīts vairāk preču modeļu, 2013.gadā konstatēts lielāks neatbilstību skaits, sasniedzot 48%, portālam BNN norāda PTAC.

Arī veiktās preču paraugu testēšanas rezultāti rāda augstu neatbilstību procentu. Pagājušajā gadā ir testēti 195 dažādu preču modeļi. Par nedrošiem atzīti 60% no testētajām mājsaimniecības iekārtām, 23% mašīniekārtām (rokas instrumenti, zāles pļāvēji), 20% rotaļlietu, 60% bērnu augsto gultu, 24% individuālo aizsardzības līdzekļu, kā arī 100% testēto lāzeru. Īpaši augsts neatbilstību līmenis ir testētajām LED spuldzēm – 95%.

Liela daļa no testētajām un pārbaudītajām precēm un pakalpojumiem ir funkcionāli domāta tieši bērniem. 2013.gadā ir testēts 41 rotaļlietu modelis, no kuriem vairāk nekā 20% ir izrādījušies nedroši. Īpaši satraucoši ir tas, ka trešdaļa no nedrošajām rotaļlietām – lellēm, plastikāta zvēru figūriņām – atrasta paaugstināta ftalātu migrācija. Tie ir kaitīgi ķīmiski savienojumi, kuru paaugstinātu klātbūtni, neveicot testus, ir praktiski neiespējami noteikt.

«Pagājušajā gadā PTAC varēja atvēlēt diezgan daudz resursu tieši dažādu preču grupu testēšanai. Jāatzīst, ka ir jomas, kur nedrošo preču skaits sarūk vai saglabājas līdzīgā līmenī – rotaļlietas, individuālie aizsardzības līdzekļi, tomēr ir jomas, piemēram, LED spuldzes, lāzeri, celtniecības materiāli, kur neatbilstību procents ir ļoti augsts – virs 50%. Tas norāda arī uz to, ka preču ražotāji un pārdevēji nepietiekami nopietni attiecas pret to, cik droša un atbilstoša prece tiek piedāvāta tirgū,» stāsta PTAC direktore Baiba Vītoliņa.

Tuvojoties vasarai, īpašu vērību aicina pievērst tam, cik drošas preces un pakalpojumus izvēlamies saviem bērniem aktīvai atpūtai, kā arī vai pietiekami atbildīgi ievērojam preču un pakalpojumu drošības, lietošanas un uzvedības noteikumus.

Lai mazinātu augsto bērnu traumatismu Latvijā, PTAC pagājušajā gadā ir veicis pārbaudes vairākām preču un pakalpojumu grupām, kas saistītas ar aktīvu atpūtu un paaugstinātu traumatisma risku.

Pārbaudīti četri batutu modeļi, konstatējot neatbilstības marķējumā un atbilstības novērtēšanā, kā arī lietošanas instrukciju nepilnības. Skrituļslidošanas ceļu sargiem, ķiverēm testēti 17 paraugi, no kuriem trīs ceļu sargi un viena ķivere bija nedroša.

Tāpat PTAC pagājušajā gadā ir pārbaudījis 13 piepūšamās atrakciju iekārtas. Konstatētas problēmas – iekārtas nav pietiekami nostiprinātas, atrodas uz cietām virsmām – asfalta, betona. Daudzos gadījumos nav lietošanas noteikumu vai informācijas, kāda vecuma, auguma bērniem šīs atrakcijas ir piemērotas. Kopš 2011.gada ir veiktas arī 118 rotaļu laukumu pārbaudes dažādās Latvijas pašvaldībās, konstatējot daudz problēmu – spēļu laukumu bojājumi, šūpoles ar cietām piekarēm, kas ir īpaši traumatiskas, neatbilstošs segums, neatbilstošs zonējums, kā arī tuvumā esošas bīstamas zonas.

Vaicāta, vai par nedrošajām atzītās preces no tirgus vienmēr tiek izņemtas, Gertmane norāda: «Ja prece tiek atzīta par nedrošu, tālākie rīcības scenāriji var būt dažādi. Ja neatbilstības ir minimālas, varbūt tikai formālas, aicinām uzņēmējus tās novērst. Ja preces testa rezultāti rāda, ka prece ir nedroša un var radīt augstus riskus patērētāja veselībai, dzīvībai un tamlīdzīgi, tad uzņēmējs veic brīvprātīgu vai mūsu pieprasītu preču izņemšanu no tirgus, proti, šo preci izņem no pārdošanas. Ja testi vai pārbaudes rada aizdomas, ka prece vai pakalpojums patērētājam varētu radīt tūlītēju, neatgriezenisku risku, tad liekam apturēt preču, pakalpojumu tirdzniecību, kā arī liekam tirgotājam atsaukt no patērētājiem.»

Lai palīdzētu vecākiem rūpēties par savu bērnu drošumu un mazinātu bērnu traumu risku, PTAC ir izstrādājis padomus vecākiem, ietverot populārākās preču un pakalpojumu grupas, kas ir saistītas ar aktīvu atpūtu, kas pieejami šeit.

102.000.102.7027


Pievienot komentāru

Volkswagen komerctransports uzstādījis jaunu pārdošanas rekordu

Pērn Volkswagen komerctransports visā pasaulē pārdevis gandrīz pusmiljonu jeb 497 900 automašīnas, uzstādot jaunu rekordu.

Pētījums: Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju neuzticas līdzcilvēkiem

Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka lielākajai daļai cilvēku nevar uzticēties, kamēr pilnībā uzticēties ir gatavi vien 5%. Savukārt lēmumu pieņēmējiem uzticas mazāk nekā piektā daļa Latvijas iedzīvotāju.

Ekonomikas eksperts: Gaidāms labs gads investoriem

«Arī šis gads solās būt labs investoriem, jo globālā ekonomika aug un uzņēmumu peļņa ir ar augšupejošu tendenci,» norāda Luminor ekonomikas eksperts Gints Belēvičs.

Rumānijā valdības vadītājs, jau otrais septiņu mēnešu laikā

Rumānijā septiņu mēnešu laikā atkāpies otrais premjerministrs Mihajs Tudose, kurš līdzīgi kā iepriekšējais valdības vadītājs zaudējis paša pārstāvētās Sociāldemokrātiskās partijas atbalstu.

Pilsētas īpašuma komiteja atbalsta vairāku graustu sakārtošanu piespiedu kārtā

Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas deputāti atbalsta vairāku pilsētā atrodošos graustu sakārtošanu piespiedu kārtā. Tās ir būves Bauskas ielā 69, Bauskas ielā 69A, Miera ielā 14 un Jāņa Asara ielā 22.

NA: Domei jāizvērtē partnerības pieeja Āgenskalna tirgus attīstībā

Rīgas domes deputātiem ir jāizvēlas, vai slēgtā Āgenskalna tirgus situācijā svarīgākais ir temps vai kvalitāte. Ir divas iespējas: forsēt slēgtā tirgus attīstību ar izsoli par ilgtermiņa nomas tiesībām vai pirms gala lēmuma veltīt laiku, lai izvērtētu publiskās privātās partnerības modeļa iespēju. To paredz Rīgas domes Nacionālās apvienības frakcijas deputātu sagatavotais priekšlikums RD Pilsētas īpašuma komitejas sēdei.

Rubenim mākslinieciskajā jomā svarīgākais ir gatavošanās Nacionālā teātra simtgadei

Mākslinieciskajā jomā svarīgākais ir gatavošanās Nacionālā teātra simtgadei, līdz kurai ir atlicis gads, atzīst teātra izpilddirektors Ojārs Rubenis.

Eksperts: Graudu cenas lielā mērā ietekmē politiskā situācija pasaulē

Patlaban graudu cenas ir stabilizējušās un joprojām ir salīdzinoši zemas, saka Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrības Latraps ģenerāldirektors Edgars Ruža. «Graudu cenas ir tajā pašā zemajā līmenī, kurā tās ir kopš [pagājušā gada] rudens, vasaras,» teic Ruža.

LPS aicina mazināt birokrātisko slogu dokumentu iesniegšanai Zemesgrāmatā

Ministru kabinets neatbalsta Latvijas Pašvaldību savienības ierosinājumu - atļaut nostiprinājuma lūgumus Zemesgrāmatā iesniegt arī bez notāru starpniecības.

Pērn nedaudz sarucis nodotā piena apmērs; arī govju skaits turpināja samazināties

Pagājušajā gadā zemnieku nodotā svaigpiena apmērs salīdzinājumā ar 2016.gadu ir samazinājies par 0,1% līdz 813 463 043 kilogramiem, liecina Lauksaimniecības datu centra apkopotā informācija.

Latvijā janvārī-novembrī starp ES valstīm bijis vidēji straujš eksporta kāpums

Latvijā pērn janvārī-novembrī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada starp Eiropas Savienības valstīm bijis vidēji straujš eksporta pieaugums, liecina publiskotie ES statistikas pārvaldes Eurostat dati.

Kuldīgā, Gulbenē un Balvos pazeminās slimnīcas līmeni, Siguldā, Tukumā, Alūksnē un Preiļos - paaugstinās

No veselības aprūpes sistēmas reformā iecerētajiem četriem slimnīcu aprūpes līmeņiem, Veselības ministrija vēlas pāriet uz pieciem, kā rezultātā Kuldīgā, Gulbenē un Balvos slimnīcas līmenis pazemināsies, bet Siguldā, Tukumā, Alūksnē un Preiļos - paaugstināsies.

Saeimā iesniegti paraksti par Kopdzīves likuma iniciatīvu

Latvijas attīstībai valdes priekšsēdētājs Juris Pūce Saeimā iesniedzis portālā Manabalss savāktos parakstus par Kopdzīves likuma iniciatīvu.

Apdrošinātājs: Katra astotā auto avārija krustojumos ir smaga

Apdrošināšanas akciju sabiedrības BTA Baltic Insurance Company apkopotie dati rāda, ka aptuveni katrā astotajā pērn notikušajā sadursmē krustojumos automašīnas cietušas tik pamatīgi, ka remontā bija nepieciešams ieguldīt vairāk nekā tūkstoti eiro.

Grieķijā streiko par tiesībām streikot

Grieķijā apturēti daļa sabiedriskā transporta pakalpojumu, jo pasažieru pārvadājumos un gaisa satiksmes regulēšanā nodarbinātie grieķi pirmdien, 15.janvārī, devušies streikā, lai protestētu pret to, kas viņu skatījumā ir valdības mēģinājumi ierobežot arodbiedrību tiesības rīkot streikus.

Japānas aģentūra R&I paaugstina Latvijas kredītreitingu uz A-

Japānas kredītreitingu aģentūra Rating and Investment Information, Inc. paziņojusi par Latvijas kredītreitinga paaugstināšanu no BBB+ uz A-, saglabājot stabilu nākotnes novērtējumu, vēsta Valsts kase.

Prognoze: 2018.gadā Eiropas apakšveļas tirgū gaidāms stabils 2-3% pieaugums

Eiropas apakšveļas tirgū pēdējos gados ir bijis mērens pieaugums un 2018.gadā paredzams stabils 2-3% pieaugums, apakšveļas tirgum atgūstot savu vietu pasaules tirgū, prognozē European Lingerie Group AS izpilddirektors Pēters Partma.

KVV Liepājas metalurgu pārdos izsolē

Maksātnespējīgās AS KVV Liepājas metalurgs maksātnespējas administrators Guntars Koris pieņēmis lēmumu uzņēmumam piederošo mantu pārdot izsolē, informē administratora pārstāvis Dzintars Hmieļevskis.

Tiesai nodota krimināllieta par mēģinājumu noslepkavot divas personas

Latgales tiesas apgabala prokuratūra tiesai nosūtījusi krimināllietu par mēģinājumu noslepkavot divas personas sevišķi pastiprinošos apstākļos. Apsūdzētais, būdams alkohola ietekmē, ar šaujamieroci sašāvis divus cietušos, kuri uzturējušies ēkā blakus dzīvojamai mājai. Cietušie palikuši dzīvi.

Tele2 mobilo datu patēriņš pērn audzis 2,5 reizes; viesabonēšanā 6,5 reizes

2017.gadā mobilo sakaru operatora Tele2 klientu patērēto mobilo datu apjoms pieaudzis 2,5 reizes, savukārt viesabonēšanā izlietoto mobilo datu apjoms pieaudzis 6,5 reizes.

Kaimiņvalsts jūras ostu apgrozījums pērn pieaudzis par 9%, Latvijā 2% kritums

«Kopējais apgrozījums Krievijas jūras ostās aizvadītajā gadā pieaudzis līdz 787 milj. tonnu, liecina Krievijas Jūras un upju transporta federālās aģentūras dati. Kaimiņvalsts stividori salīdzinājumā ar 2016.gadu apkalpojuši par 7,2% vairāk lejamkravu, kuru apjoms sasniedzis 414 milj. t. Savukārt sauskravu kopējais apgrozījums pieaudzis par 11,1% līdz 373 milj. t, vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Igaunijas jauno ceļa nodokļa apmaksu peļ kravu pārvadātāji

Igaunijā no 2018.gada sākuma spēkā ir jauns ceļa nodoklis kravu pārvadātājiem, un pēc pirmajām divām tā piemērošanas nedēļām Igaunijas Starptautisko Ceļu pārvadātāju asociācija norādījusi, ka būtisks trūkums nodokļa iekasēšanā ir tas, ka maksājumu nevar veikt degvielas uzpildes stacijās.

Ilvess aicina izveidot pasaules kiberdrošības aliansi

Bijušais Igaunijas prezidents, kiberdrošības aktīvists Tomass Hendriks Ilvess norādījis, ka pasaules demokrātiskajām valstīm būtu jāizveido kopīga kiberdrošības organizācija, kuras pamatā būt NATO dalībvalstis.

Rīgas Centrāltirgū 2 gados pasākumiem un reklāmām iztērēts vairāk nekā 104 000 eiro

Nepilnu divu gadu laikā Rīgas Centrāltirgus dažādiem popularizēšanas pasākumiem un reklāmas materiālu izvietošanai iztērējis 104 426 eiro, liecina sniegtā Rīgas domes Finanšu departamenta informācija.

Olaines cietumā plāno būvēt jaunu mācību centru korekcijas dienestu personālam

Šī gada 15. un 16.janvārī Tieslietu ministrijā norisināsies Norvēģijas finanšu instrumenta 2014. - 2021.gada plānošanas perioda sanāksme, kurā pārrunās programmas Uzlabota korekcijas dienestu sistēma īstenošanu, kā ietvaros Olaines cietuma teritorijā iecerēts būvēt jaunu mācību centru korekcijas dienestu darbiniekiem.