bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 21.10.2017 | Vārda dienas: Severīns, Urzula
LatviaLatvija

Latvijas veikalu plauktos nonāk arvien vairāk patērētājiem nedrošu preču

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUPatērētājiem nedrošo preču Latvijas veikalos nonāk arvien vairāk, turklāt daudz neatbilstību tiek konstatēts tieši precēm un pakalpojumiem, kas saistīti ar bērnu aktīvās atpūtas iespējām – piemēram, ceļu aizsargiem, piepūšamajām atrakcijām un spēļu laukumiem.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) 2013.gadā ir pārbaudījis 866 tirgū esošus preču modeļus, no tiem 48% tika konstatētas neatbilstības. Tāpat ir veikta 195 dažādu preču modeļu testēšana, kur arī vidēji puse izrādījušās neatbilstošas vai nedrošas.

«Vispārēji ņemot, par nedrošām atzīto preču īpatsvars no gada uz gadu pašlaik nedaudz palielinās, tomēr jāskata atsevišķi dažādas preču kategorijas. Ja rotaļlietās preču neatbilstības samazinās, jo testējam un pārbaudām tās ik gadu, tad tādas preču grupas, kam pirms tam neesam veltījuši īpašu uzmanību, piemēram, lāzeri, LED spuldzes, augstās gultas, uzrāda augstu neatbilstību līmeni,» portālam BNN stāsta PTAC Komunikāciju un patērētāju informēšanas daļas vadītāja Sanita Gertmane.

«Par preču drošumu saņemam salīdzinoši maz sūdzību, līdz desmit gadā. Mēs būtu pateicīgi saņemt vairāk informācijas no patērētājiem par to rīcībā esošajām nedrošajām precēm vai pakalpojumiem, kas mums ļoti lielā mērā palīdzētu efektīvi darboties un plānot ptioritātes,» norāda Gertmane.

Pārbaudot 866 tirgū esošos preču modeļus, konstatētas šādas galvenās problēmas kā nenorādīta preces atbilstība Eiropas Savienības (ES) izvirzītajām būtiskajām prasībām, nepilnības marķējumā un instrukcijās (pārsvarā nav instrukcijas latviešu valodā), kā arī CE marķējuma neesamība. Salīdzinot ar iepriekšējiem, gadiem, kad tika pārbaudīts vairāk preču modeļu, 2013.gadā konstatēts lielāks neatbilstību skaits, sasniedzot 48%, portālam BNN norāda PTAC.

Arī veiktās preču paraugu testēšanas rezultāti rāda augstu neatbilstību procentu. Pagājušajā gadā ir testēti 195 dažādu preču modeļi. Par nedrošiem atzīti 60% no testētajām mājsaimniecības iekārtām, 23% mašīniekārtām (rokas instrumenti, zāles pļāvēji), 20% rotaļlietu, 60% bērnu augsto gultu, 24% individuālo aizsardzības līdzekļu, kā arī 100% testēto lāzeru. Īpaši augsts neatbilstību līmenis ir testētajām LED spuldzēm – 95%.

Liela daļa no testētajām un pārbaudītajām precēm un pakalpojumiem ir funkcionāli domāta tieši bērniem. 2013.gadā ir testēts 41 rotaļlietu modelis, no kuriem vairāk nekā 20% ir izrādījušies nedroši. Īpaši satraucoši ir tas, ka trešdaļa no nedrošajām rotaļlietām – lellēm, plastikāta zvēru figūriņām – atrasta paaugstināta ftalātu migrācija. Tie ir kaitīgi ķīmiski savienojumi, kuru paaugstinātu klātbūtni, neveicot testus, ir praktiski neiespējami noteikt.

«Pagājušajā gadā PTAC varēja atvēlēt diezgan daudz resursu tieši dažādu preču grupu testēšanai. Jāatzīst, ka ir jomas, kur nedrošo preču skaits sarūk vai saglabājas līdzīgā līmenī – rotaļlietas, individuālie aizsardzības līdzekļi, tomēr ir jomas, piemēram, LED spuldzes, lāzeri, celtniecības materiāli, kur neatbilstību procents ir ļoti augsts – virs 50%. Tas norāda arī uz to, ka preču ražotāji un pārdevēji nepietiekami nopietni attiecas pret to, cik droša un atbilstoša prece tiek piedāvāta tirgū,» stāsta PTAC direktore Baiba Vītoliņa.

Tuvojoties vasarai, īpašu vērību aicina pievērst tam, cik drošas preces un pakalpojumus izvēlamies saviem bērniem aktīvai atpūtai, kā arī vai pietiekami atbildīgi ievērojam preču un pakalpojumu drošības, lietošanas un uzvedības noteikumus.

Lai mazinātu augsto bērnu traumatismu Latvijā, PTAC pagājušajā gadā ir veicis pārbaudes vairākām preču un pakalpojumu grupām, kas saistītas ar aktīvu atpūtu un paaugstinātu traumatisma risku.

Pārbaudīti četri batutu modeļi, konstatējot neatbilstības marķējumā un atbilstības novērtēšanā, kā arī lietošanas instrukciju nepilnības. Skrituļslidošanas ceļu sargiem, ķiverēm testēti 17 paraugi, no kuriem trīs ceļu sargi un viena ķivere bija nedroša.

Tāpat PTAC pagājušajā gadā ir pārbaudījis 13 piepūšamās atrakciju iekārtas. Konstatētas problēmas – iekārtas nav pietiekami nostiprinātas, atrodas uz cietām virsmām – asfalta, betona. Daudzos gadījumos nav lietošanas noteikumu vai informācijas, kāda vecuma, auguma bērniem šīs atrakcijas ir piemērotas. Kopš 2011.gada ir veiktas arī 118 rotaļu laukumu pārbaudes dažādās Latvijas pašvaldībās, konstatējot daudz problēmu – spēļu laukumu bojājumi, šūpoles ar cietām piekarēm, kas ir īpaši traumatiskas, neatbilstošs segums, neatbilstošs zonējums, kā arī tuvumā esošas bīstamas zonas.

Vaicāta, vai par nedrošajām atzītās preces no tirgus vienmēr tiek izņemtas, Gertmane norāda: «Ja prece tiek atzīta par nedrošu, tālākie rīcības scenāriji var būt dažādi. Ja neatbilstības ir minimālas, varbūt tikai formālas, aicinām uzņēmējus tās novērst. Ja preces testa rezultāti rāda, ka prece ir nedroša un var radīt augstus riskus patērētāja veselībai, dzīvībai un tamlīdzīgi, tad uzņēmējs veic brīvprātīgu vai mūsu pieprasītu preču izņemšanu no tirgus, proti, šo preci izņem no pārdošanas. Ja testi vai pārbaudes rada aizdomas, ka prece vai pakalpojums patērētājam varētu radīt tūlītēju, neatgriezenisku risku, tad liekam apturēt preču, pakalpojumu tirdzniecību, kā arī liekam tirgotājam atsaukt no patērētājiem.»

Lai palīdzētu vecākiem rūpēties par savu bērnu drošumu un mazinātu bērnu traumu risku, PTAC ir izstrādājis padomus vecākiem, ietverot populārākās preču un pakalpojumu grupas, kas ir saistītas ar aktīvu atpūtu, kas pieejami šeit.

102.000.102.7027


Pievienot komentāru

Latvijas lauksaimniekiem par plūdu postījumiem izmaksās 14,87 miljonus eiro

Latvijas lauksaimniekiem par plūdu postījumiem no valsts budžeta programmas Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem izmaksās 14,87 miljonus eiro, paredz Zemkopības ministrijas sagatavotais rīkojuma projekts, kas iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā.

Latvijas delegācijas vadītāja: Starptautisko tiesību pamatvērtība ir cilvēks

Starptautisko tiesību lielākā vērtība ir cilvēks, tā neaizskaramais gods un cieņa. Šo un citu Eiropas vērtību kvalitatīva aizsardzība ir nesaraujami saistīta ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas nolēmumu kvalitāti, kuras pamatā ir tiesnešu profesionalitāte, uzsvēra Saeimas priekšsēdētājas biedre, Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas Latvijas delegācijas vadītāja Inese Lībiņa-Egnere.

VID piemēro nodokļu atbalsta kārtību par kopējo summu 7,06 miljoniem

Kopš sākusies pieteikšanās nodokļu atbalsta pasākumam, VID saņemti jau 3 342 pieteikumi. Uz šī gada 19.oktobri pieņemti 1 181 lēmums par nodokļu atbalsta pasākuma piemērošanu par kopējo summu 7 062 601,45 eiro, ziņo Valsts ieņēmumu dienests.

Profesors: Atņemot naudu zinātnei, valsts «šauj sev kājā»

Šobrīd publiskajā telpā būtiski aktualizējies jautājums par nepietiekamo finansējumu zinātnei. Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis visai skarbi raksturojis situāciju: Latvija melojusi Eiropas Savienībai un Eiropas Komisijai par to, ka 2020.gadā finansējums zinātnei mūsu valstī sasniegs 1,5% no valsts iekšzemes kopprodukta.

Krāpšanās iespēju novēršanai veiks OIK saņēmēju auditu

Ekonomikas ministrija veiks obligātās iepirkuma komponentes saņēmēju auditu un ar jaunu regulējumu centīsies izskaust krāpniecības iespējas, informē ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Igaunijā celtnieku algu kāpums – galvenais celtniecības cenu indeksa virzītājs

Celtniecības cenu indekss Igaunijā 2017.gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar periodu no aprīļa līdz jūnijam, kāpis par 0,9%, un par 1,7%, ja salīdzina ar pērnā gada trešo ceturksni, tā aplēsuši igauņu statistiķi.

Rail Baltic iepirkumi turpmāk tiks apstrādāti Elektronisko iepirkumu sistēmā

Līdz ar izmaiņām Latvijas Republikas Publisko iepirkumu likumā visi turpmākie RB RAIL AS administrētie Rail Baltica iepirkumi tiks apstrādāti, izmantojot bezmaksas elektronisko informācijas sistēmu un tās e-konkursu apakšsistēmu.

Latvijas budžeta pārpalikums 2016.gadā veidojis 9,5 milj. eiro

Vispārējās valdības budžeta pārpalikums 2016.gadā veidojis 9,5 milj. eiro jeb 0,04 % no iekšzemes kopprodukta. Tikmēr vispārējās valdības konsolidētais bruto parāds gada beigās bija 10 091,6 milj. eiro jeb 40,6 % no IKP, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Tartu atkāpjas mēra vietnieki, kuri aizturēti par iespējamu kukuļņemšanu

Igaunijas otrajā lielākajā pilsētā Tartu no mēra vietnieku amatiem atkāpušies Artjoms Suvorovs un Valvo Semilarskis, kuri šonedēļ aizturēti uz aizdomu pamata par kukuļņemšanu.

Vienota ostu tīkla izveidē Latvijā plānots ieguldīt 5,9 miljonus eiro

Rīgas plānošanas reģiona un Kurzemes plānošanas reģiona ostās tiek uzsākts nozīmīgs tūrisma projekts, kura mērķis ir izveidot vienotu jahtu ostu tīklu Latvijā un Igaunijā ar kvalitatīviem pakalpojumiem, kas ļautu nākotnē attīstīt burāšanas tūrismu un piesaistīt ārvalstu burātājus no Skandināvijas un citām valstīm.

Eksperte: Latvijā nevalstiskajā sektorā strādājošajiem ir liels «izdegšanas» risks

Latvijā nevalstiskajā sektorā strādājošajiem ir liels izdegšanas risks, intervijā Latvijas Radio sacījusi kādreizējā domnīcas Providus direktore, pilsoniskās sabiedrības eksperte Dace Akule.

Vides piesārņojums pasaulē saistīts ar katru sesto priekšlaicīgas nāves gadījumu

Vides piesārņojums 2015.gadā bijis saistīts ar kopumā deviņiem miljoniem priekšlaicīgas nāves gadījumu, secināts pētījumā, kas kā divus cilvēka veselībai kaitīgākos vides piesārņojuma veidus izcēlis kaitīgu vielu klātbūni gaisā un ūdenī.

Pasaules akciju tirgi izjutuši spiedienu

Pasaules akciju tirgi ceturtdien, 19.oktobrī, izjutuši spiedienu, Volstrītā apsīkstot šonedēļ pieredzētajam akciju cenu pieaugumam, bet biržas Eiropā saskārās ar krīzi Katalonijā.

Producents: Kinoindustrijā nāk strādāt daudz gados jaunu cilvēku

Latvijā pēdējos gados sākusi veidoties kinoindustrija, un īpaši priecē tas, ka tajā nāk strādāt daudz gados jaunu cilvēku, intervijā sacījis režisors un producents, kompānijas Film Angels Productions pārstāvis Jānis Kalējs.

Autovadītājiem jābūt īpaši uzmanīgiem, drīzumā uz ceļiem gaidāms «melnais ledus»

Autovadītājiem jābūt īpaši vērīgiem uz autoceļa un jāpielāgo braukšanas paradumus, ņemot vērā laika apstākļus un ceļa seguma īpašības. Meteorologi prognozē, ka jau šajās brīvdienās naktīs gaisa temperatūra var pazemināties zem nulles, kas nozīmē, ka no rīta autoceļi vietām var būt apledojuši un slideni.

Infektoloģe: Gripa nogalina bioloģiski trauslākos, tostarp bērnus un grūtnieces

Gripa ir bērnu un jaunu pieaugušo infekcija, taču tā nogalina bioloģiski trauslākos, pauž Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu vakcinācijas centra vadītāja infektoloģe Dace Zavadska.

Atvieglo investoru darbību starp Latviju un Vjetnamu

Parakstīts Latvijas Republikas valdības un Vjetnamas Sociālistiskās Republikas valdības līgums par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma nodokļiem un tā protokols.

Maltas žurnāliste nogalināta ar «tālvadības ierīces detonētu» spridzekli

Maltas amatpersonas pavēstījušas, ka atklāts – žurnāliste Dafne Karuana Galicija nonāvēta, automašīnā, kurā viņa braukusi, palaižot spridzekli ar tālvadības ierīci.

Tuvākajās dienās ieplūdīs aukstāks gaiss, bet nokrišņu būs maz

Kaut arī tuvākajās dienās virs Latvijas dominēs augsta spiediena atzars, tomēr sestdien, 21.oktobrī, Latvijas dienvidu rajonos ir sagaidāmi īslaicīgi nokrišņi ciklona darbības rezultātā virs Polijas teritorijas. Jau tuvākajās dienās Latvijā ieplūdīs aukstākas gaisa masas un, gan dienām, gan naktīm kļūstot vēsākām, iespējams jau nākamnedēļ atsevišķās vietās sagaidīsim pirmo sniegu, vēsta Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Kučinskis: Latvijā nevar uzņemt papildu patvēruma meklētājus

Latvijā nevar uzņemt papildu patvēruma meklētājus, ceturtdien, 19.oktobrī, tikšanās laikā ar Eiropas Komisijas prezidentu Žanu Klodu Junkeru sacījis Ministru prezidents Māris Kučinskis.

Farmaceite: Viltīgā osteoporoze - nešķiro ne vecumu, ne dzimumu

Kaulu trauslums, biežas traumas un nepilnvērtīgs uzturs, kā arī mazkustīgs dzīvesveids ir ideāla vide, lai veidotos pirmie aizmetņi nopietnām kaulu un locītavu saslimšanām. Tā kā mūsdienās šī problēma kļūst arvien aktuālāka, arī farmaceitiem bieži tiek uzdoti jautājumi saistībā ar kaulu sāpēm, norāda Euroaptiekas farmaceite Daina Bulmeistere.

Barometrs: Nepietiekams materiālais stāvoklis liedz ģimenes pieaugumu

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka vēlamais bērnu skaits ģimenē būtu vismaz trīs, bet realitātē vismaz pagaidām visbiežāk ģimenēs ir divi bērni un mazāk. Par iemeslu visbiežāk atzīts nepietiekams materiālais stāvoklis, liecina Baltic International Bank Latvijas barometra aptauja. 

Skandināvi pārpērk tūrisma uzņēmumu Lietuvā, gaidāmas pārmaiņas arī Latvijā

Nīderlandes tiešsaistes ceļojumu organizācija Otravo paplašinās un iegādājas lietuviešu tiešsaistes ceļojumu aģentūru Interno Partneris, tādā veidā piesakot sevi Baltijas tirgū.

Zviedrijas ārlietu ministre: seksuāla uzmākšanās pastāv arī politiskā līmenī

Zviedrijas ārlietu ministre paudusi atbalstu aktuālai sociālo mediju kampaņai, kas pievērš uzmanību seksuālas izmantošanas un uzmākšanās gadījumiem visā pasaulē un aicinājusi arī poltiķus Zviedrijā pievērsties šīs problēmas risināšanai.

DB: Latvijas miljonāru saraksta galvgalī ir divi ABLV Bank bankas īpašnieki

Jau vairāk nekā desmit gadus Latvijas miljonāru saraksta galvgalī ir divi ABLV Bank bankas īpašnieki, vēsta laikraksta Dienas Bizness izdotais ikgadējais žurnāls 100 Latvijas lielākie pelnītāji.