bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Trešdiena 21.03.2018 | Vārda dienas: Una, Unigunde, Dzelme, Benedikts
LatviaLatvija

Lauksaimnieki: Graudaugu raža šogad solās būt pozitīva, pateicoties laika apstākļiem

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Zemgalē labības kulšana sākās pirms nedēļas, un patlaban ziemas mieži jau gandrīz ir novākti. Savukārt citviet Latvijā graudu varētu sākt vākt tikai augustā, prognozē lauksaimnieki.

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrības Latraps ģenerāldirektors Edgars Ruža stāsta, ka Zemgalē labību sāka vākt jau pagājušajā nedēļā, un šobrīd tikpat kā ir novākti ziemas mieži, kas reģionā ienākas pirmie. Tāpat vietām sākusies ziemas rapša novākšana.

«Aizvakar mums ienāca pirmās kravas ar ziemas rapsi, un šodien tās turpina vest. Vēl gan nav sākušies masveida rapša kulšanas darbi. Raža tiek vākta no atsevišķiem laukiem, kur sētas agrākas šķirnes vai bijusi attīstībai labvēlīga klimatiskā ietekme. Taču kopumā ar rapša ievākšanu vēl trīs līdz čeras dienas jānogaida,» sacīja Ruža, pieļaujot, ka solītā lietus dēļ intensīva rapša ražas novākšana varētu sākties arī agrāk.

Ruža atzīst arī to, ka, ņemot vērā laika apstākļus, graudu kulšana šogad Zemgalē, kur parasti labību sāk ievākt agrāk nekā citos reģionos, ir novēlojusies par apmēram nedēļu. Savukārt Vidzemē un Latgalē ražas novākšanas darbi varētu sākties tikai pēc divām nedēļām. Zemgalē kvieši kopumā šogad laika apstākļu dēļ vēl ir ļoti negatavi – tikai dažas šķirnes atsevišķos laukos jau ir pietiekami attīstījušās. Tomēr pozitīvi, ka, neraugoties uz lietavām jūlijā, graudaugu sējumus tikai vietām Latvijā sagāza veldrē.

Latraps ģenerāldirektors piebilda, ka pašreizējie laika apstākļi graudaugu ziemāju sējumu attīstībai ir vērtējami kā labi, arī vasarāji izskatās labi. Graudaugu ražas potenciāls šogad solās būt labs, pateicoties laika apstākļiem – pietiek gan mitruma, gan arī nav pārāk karsts. Arī siltuma un saules netrūkst. Kopumā graudaugu ražas ziņā šis solās būt vēsturiski labākais gads Latvijā. Svarīgi, lai turpmākajās nedēļās neuznāk negaiss un ilgstošs lietus, kas apdraudētu ražas veiksmīgu novākšanu.

Vienlaikus Ruža piebilda, ka saistībā ar labības ievākšanas novēlošanos šogad pastāv bažas optimālā termiņā neiesēt ziemas rapsi. «Ja ziemas rapša sējai optimālos termiņus nokavē, tad to labāk nesēt nemaz. Vēlākais laiks, kad sēt ziemas rapsi, ir 25.augusts, jo pēc tam ir ļoti liels risks, ka tas neattīstīsies.»

Savukārt lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības (LPKS) VAKS valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons atzina, ka šogad labības ievākšana Vidzemē un Latgalē novēlosies par apmēram divām nedēļām un, visticamāk, ražu izdosies sākt vākt tikai augusta otrajā nedēļā.

«Visticamāk, ka ievērības cienīga ražas novākšana būs augusta otrajā nedēļā. Kaut ko ceram ievākt arī jaunnedēļ, bet diez vai tas izdosies,» pārdomās dalījās Jansons.

VAKS valdes priekšsēdētājs teica, ka ražas ievākšanas novēlošanās kavē ziemas rapša sēju, jo tā sējai paredzētās zemes platības ir aizņemtas ar šā gada ražu. Taču tiklīdz lauki būs atbrīvoti, rapša sēja sāksies, ja vien laika apstākļi nepasliktināsies.

Viņš piebilda, ka šovasar laika apstākļi graudaugu attīstībai bija labvēlīgi. Tā kā vasara bija vēsa un mitra, graudu masa ir pietiekoša. Tāpat šogad labību izdevās nosargāt no kaitēkļiem un slimībām, arī ražas potenciāls uz lauka ir labs.

«Graudaugu raža šogad noteikti būs labāka nekā pagājušogad. Apsekojot laukus, redzams, ka raža ir virs vidējā, bet graudi vēl jānovāc,» noteic Jansons, paužot cerību, ka laika apstākļi graudu ražas novākšanas laikā laikā būs labvēlīgi, un raža būs tik laba kā solās būt patlaban.

Jau iepriekš ziņots, ka jūnija beigās graudaugu sējumi visā Latvijā attīstījās labi un tiem pietika gan siltuma, gan arī mitruma. Latvijas graudkopji jau toreiz prognozēja, ka šogad pastāv cerības uz labāku graudaugu ražu nekā pērn.

Ref: 225.000.103.1264


Pievienot komentāru

Latviešu ēdamā espreso ražotāji meklē finansējumu, lai paplašinātos Eiropā, ASV

Latviešu uzņēmēju un kafijas entuziastu izstrādāto kafijas tāfelīti Coffee Pixels, kas radīta kā alternatīva krūzei rīta kafijas, ir pamēģinājusi žurnāliste no britu ziņu portāla Wired. Acīmredzot, viņai labi gājis pie sirds, jo nu portāls vēsta par ražotāja investīciju ieceri.

Rimšēvičs pret Latviju vērsies Eiropas Savienības Tiesā

Kukuļņemšanā aizdomās turētā Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča advokāti vērsušies ar prasību Eiropas Savienības Tiesā par nelikumīgu bankas prezidenta amata pilnvaru ierobežošanu.

Reirs sola, ka senioriem būs pieejamāki zobārstniecības pakalpojumi

Parakstīts savstarpējās sadarbības memorands par iespēju palīdzēt pensijas vecuma iedzīvotājiem zobārstniecības jautājumos. Parakstot šo memorandu, puses apņēmās izstrādāt modeli, kas veicinātu zobārstniecības pakalpojumu pieejamību senioriem visā Latvijas teritorijā.

Ģimenes ārsti saskata nelielus uzlabojumus e-veselības darbībā

E-veselības sistēmas darbībā, tostarp e-recepšu izrakstīšanā, ir vērojami nelieli uzlabojumi, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē atzina abu ģimenes ārstu asociāciju vadītājas

Policijas video: Āgenskalnā uz ielas aizmieg pamatīgi piedzēries un bruņots apsargs

Svētdien, 18.martā, neilgi pirms pulksten 23.00 Rīgas pašvaldības policijas darbinieki saņēma izsaukumu uz Nometņu ielu Āgenskalnā, kur garāmgājēji bija pamanījuši uz ielas guļošu vīrieti

Čigāne: Ķīmisko ieroču lietošana Solsberijā ir uzbrukums drošībai visā ES

«Ķīmisko ieroču izmantošana Solsberijā, Apvienotajā Karalistē, ir nopietns uzbrukums drošībai visā Eiropas Savienības teritorijā. Īstenotais uzbrukums Sergejam Skripaļam un viņa meitai ir smags starptautisko normu un tiesību pārkāpums,» norāda Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne.

Igaunija jau apsveikusi Putinu, Lietuva izlēmusi to nedarīt, bet Latvija – vēl domā

Valsts prezidents Raimonds Vējonis vēl nav izšķīries, vai apsveikt Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu ar pārvēlēšanu amatā. «Apsveikt vai neapsveikt ir katras valsts izšķiršanās. To valsts dara, pamatojoties uz starptautisko organizāciju atzinumiem par to, vai nav bijuši kādi pārkāpumi vēlēšanu procesā,» skaidro Vējonis.

Liepājas enerģija noslēgusi tranzīta siltumtīklu rekonstrukcijas darbus

Līdz ar pavasara tuvošanos SIA Liepājas enerģija noslēgusi cauruļvadu izolācijas rekonstrukcijas darbus siltumtīkliem, kas atrodas daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku pagrabos. Šajā apkures sezonā tika veikti pēdējie apjomīgie tranzīta siltumtīklu rekonstrukcijas darbi, un šobrīd siltumizolācija tranzīta siltumtīkliem atjaunota visos daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku pagrabos.

Finanšu sektora attīstības padome atbalsta čaulas kompāniju aizliegšanu

Ministru prezidenta Māra Kučinska vadītā Finanšu sektora attīstības padome trešdien, 21.martā, atbalstīja čaulas kompāniju aizliegšanu, norāda Kučinskis.

Latgalē izņemts iespaidīgs šaujamieroču arsenāls; aizturētas astoņas personas

Latgalē Valsts policija izņēmusi plašu šaujamieroču arsenālu un par pretlikumīgu ieroču apriti aizturējusi astoņas personas, vēsta Valsts policijā.

Latvijā darbinieki strādā visilgākās stundas no baltiešiem, tā «Bagāto valstu klubs»

Pētījumā salīdzinot, cik stundas darbam gadā velta strādājošie 35 valstīs, kuras darbojas Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā, secināts, ka vidējais latviešu strādājošais gadā darbam velta 1 910 stundas, kamēr vidējais igaunis darba gaitās pavada mazāk – 1 855 stundas.

VUGD: Cilvēkiem ir interese par ugunsdrošību, bet tai neseko rīcība

Latvijas sabiedrība ir ieinteresēta saņemt informāciju par ugunsdrošību, bet joprojām nav gatava veikt nepieciešamos pasākumus un darbības, lai savu mājokli un apkārtējo vidi padarītu ugunsdrošu, konstatēts pētījumā par iedzīvotāju uzskatiem un attieksmi pret ugunsdrošību.

Vēlas vienotus izsoļu veikšanas nosacījumus radiofrekvenču lietošanai

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir izstrādājusi Noteikumu projektu, kas noteiks vienotu pieeju, ko turpmāk piemērot radiofrekvenču spektra lietošanas tiesību piešķiršanai izsoles kārtībā, vēsta komisijā. 

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā pieaudzis par 3,4%

Šī gada februārī, salīdzinot ar 2017.gada februāri, vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā ir palielinājies par 3,4%.Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 3,9%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas augušas par 3,3%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 2,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Latvijas attīstībai mudina uz Rīgas tiltu ārpuskārtas ekspertīzes veikšanu

Ņemot vērā, ka Vanšu un Zemitāna tilti atrodas pirmsavārijas stāvoklī, partijas Latvijas attīstībai Rīgas domes deputāts Juris Pūce aicinājis Satiksmes departamentu veikt izmaksu aprēķinu visu Rīgas tiltu un satiksmes pārvadu ārkārtas ekspertīzes veikšanai, lai noskaidrotu Rīgas inženiertehnisko būvju tehnisko stāvokli.

Vājais brīvās tirdzniecības zonas regulējums – labvēlīga vide viltotu preču plūsmām

Vairāk nekā 3 500 brīvās tirdzniecības zonas pasaulē ir veicinājušas tirdzniecības ceļu attīstību, savukārt vāja regulējuma dēļ tas kļuva par labvēlīgu vidi viltotu preču plūsmām, liecina Eiropas Savienības intelektuālā īpašuma biroja un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas publicētais pētījums par viltotu preču tirdzniecību brīvajās tirdzniecības zonās.

Krievija vēsta par militārām mācībām Somu līča salās

Krievijas Aizsradzības ministrija pavēstījusi, ka krievu militāristi Somu līcī, kas apskalo Somijas, Krievijas un Igaunijas krastus, īstenojuši mācības, piedaloties taktisko, īpašo uzdevumu vienībām.

Latvijā – rekordzems par nacionālā un rasu naida kurināšanu kriminālprocesu skaits

Drošības policija pagājušā gadā ierosinājusi vien divus kriminālprocesus par nacionālā un rasu naida izraisīšanu, kas ir zemākais rādītājs pēdējo gadu laikā

Lietuvā datorspēļu studiju atvērs britu Lockwood Publishing

Lielbritānijas mobilo datorspēļu izstrādātājs Lockwood Publishing paziņojis par ieceri atvērt savu pirmo ārvalstu studiju Lietuvā, novērtējot šīs jomas uzņēmumu un darbinieku saniegumus Baltijas valstī un plašāk – reģionā.

Ministrs: Latvijā digitalizācijas un e-prasmju jomā būtiski atpaliek no kaimiņvalstīm

Latvijā digitalizācijas un e-prasmju jomā būtiski atpaliek no kaimiņvalstīm un pārējās Eiropas, intervijā Latvijas Radio teic ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

12.Saeima nav izpildījusi pusi no priekšvēlēšanu solījumiem tiesiskuma jomā

Delna un domnīca Providus 2014.gadā no visām 12.Saeimā ievēlētajām partijām ieguva atbalstu tiesiskuma nostiprināšanas rīcības plānam, kurā iekļauti 45 uzdevumi. Organizācijas ir izpētījušas, ka no šiem uzdevumiem pilnīgi vai daļēji ir izpildīta tikai puse: 7 solījumi īstenoti pilnībā un 16 – daļēji.

Kučinskis nav pārliecināts par Burkāna spējām radikāli mainīt dienesta darbu

«Dienesta darbs jāuzlabo radikāli,» sacīja politiķis, «vai to var izdarīt esošais vadītājs [Viesturs Burkāns], par to es neesmu drošs,»  šorīt telekanālā LNT uzsvēra Ministru prezidents Māris Kučinskis, komentējot Latvijas Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta darbu.

Saņemti deviņi pieteikumi uz Kontroles dienesta priekšnieka amatu

Valsts kanceleja ir saņēmusi deviņu kandidātu pieteikumus atklātā konkursā uz Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta priekšnieka amatu.

Kanādā tiecas iegrožot šaujamieroču apriti

Ziemeļamerikā, kur šaujamieroču pieejamība, popularitāte un arī izmantošana slepkavībās ir ievērojami lielāka nekā Eiropas valstīs, Kanādas valdība ierosinājusi pastiprināt šaujamieroču aprites kontroli.

Var uzsākt reģistrāciju Taksometru vadītāju reģistrā

No trešdienas, 21.marta, vieglā transportlīdzekļa vadītājiem, tajā skaitā arī taksometru vadītājiem, ir iespēja uzsākt reģistrāciju Taksometru vadītāju reģistrā gan klātienē kādā no Autotransporta direkcijas nodaļām, gan attālināti, izmantojot e-pakalpojumu sistēmu.