bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 23.10.2017 | Vārda dienas: Daina, Dainida, Dainis
LatviaLatvija

Līdz eiro ieviešanai atlikušas simts dienas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUPēc simts dienām Latvijā tiks ieviests eiro, taču uzņēmējiem būtisks datums būs jau pēc nedēļas. 1.oktobrī jābūt izdarītiem vismaz trim ļoti būtiskiem ar pāreju uz eiro saistītiem darbiem.

No 1.oktobra visiem preču un pakalpojumu sniedzējiem jānodrošina cenrāži latos un eiro un kases aparātiem jābūt pārprogrammētiem, lai kases čekos patērētājs var redzēt pirkuma kopsummu arī eiro. Trešais bloks skar katru pakalpojuma sniedzēju, jo iedzīvotājiem paredzētajos rēķinos kopsummai no oktobra jābūt redzamai eiro, norāda Finanšu ministrijas eiro projekta vadītāja Dace Kalsone.

Summas atspoguļojums eiro jau no oktobra uzņēmējiem jānodrošina jomās, kur pretī ir gala patērētājs. Tātad pavadzīmēs un rēķinos starp juridiskām personām nav obligātas prasības jau oktobrī summas norādīt arī eiro, uzsvēra Kalsone.

Arī reklāmās paralēlās cenas latos un eiro nav obligāti jārāda. Latu apgrozības periodā pietiek ar to, ka reklāma ir latos, bet pēc pārejas uz eiro reklāmai jābūt eiro. Prasības šajā jomā noteiktas Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) vadlīnijās par cenu atspoguļošanu. Tomēr Kalsone atzīmēja, ka uzņēmēji var skatīties, varbūt tiem kādā brīdī ir ērtāk, ja reklāma paralēli atspoguļo abas valūtas.

Uzņēmēji arī mēdz jautāt, vai ir paralēli latos un eiro jānorāda visas vienības rēķinā vai visas vienības čekā, tāpēc Kalsone uzsvēra, ka šādas prasības nav, čekā paralēli abās valūtās jānorāda tikai darījuma kopsumma.

Ceturtais uzņēmējiem patlaban darāmais darbs ir saistīts ar eiro priekšpiegādēm. Uzņēmējiem ir būtiski savlaicīgi noslēgt līgumu ar savu komercbanku par eiro priekšpiegādēm, jo tādējādi var iegūt labākus nosacījumus. Tie, kas līgumus noslēdz ātrāk, eiro naudu priekšpiegādē saņems tuvāk janvārim, decembra pēdējās dienās, nevis tuvāk 10.decembrim, kad tiks sāktas priekšpiegādes. Laikus noslēdzot līgumus, uzņēmēja līdzekļi būs iesaldēti īsāku laiku, uzsvēra eiro projekta vadītāja.

Papildu iepriekšminētajiem četriem steidzamākajiem darbiem Kalsone minēja vēl vairākus uzdevumus uzņēmējiem. Nedrīkst aizmirst pakāpeniski apgūt zināšanas par naudas drošību, piemēram, iespējams apmeklēt Latvijas Bankas un Latvijas Darba devēju konfederācijas rīkotos seminārus, arī komercbankas domā par savu klientu izglītošanu. Uzņēmējiem arī jāapmāca, jāinformē savi darbinieki, klienti, sadarbības partneri, kā arī jānoskaidro nepieciešamā informācija – par banku darba laikiem pārejas no latiem uz eiro periodā un janvāra pirmajās dienās, par inkasentu nosacījumiem.

Raksturojot uzņēmēju gatavību eiro ieviešanai, Kalsone atzina, ka Rīgā gan lielie, gan arī mazie uzņēmēji ir gatavi pārejai, sagatavošanās darbs ir padarīts. Savukārt reģionos situācija ir atšķirīga – vietām uzņēmēji ir ļoti aktīvi, bet dažviet attieksme ir vēl pavisam miegaina.

Ja kāds uzņēmējs tikai tagad saprot, ka jau pēc nedēļas ir jānodrošina dubultā cenu atspoguļošana latos un eiro un čekos jānorāda arī eiro summa, tad uzņēmējam vispirms būtu jāpaskatās valdības noteikumos – Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtībā, vai viņa lietotie kases aparāti ir to vidū, uz kuriem neattiecina cenu paralēlās atspoguļošanas perioda prasības kases čekiem. Ja kases aparāti nav izņēmuma sarakstā, tad jāsazinās ar savu kases aparātu apkalpotāju, mudināja Kalsone.

Minimālās prasības no 1.oktobra paredz, ka eiro jānorāda tikai darījuma kopsumma. Nav obligāti jārāda valūtas kurss vai cita informācija, atzīmēja eiro projekta vadītāja.

Vaicāta, vai uzņēmējus varēs sodīt, ja tie no oktobra sākuma vēl nepildīs prasības, Kalsone atzina, ka PTAC sākumā, konstatējot pārkāpumu, vairāk strādās konsultatīvi, norādīs uz pārkāpumu. «Uzņēmējiem ir jāsaprot: ja tiem par pārkāpumu aizrāda, lūdz labot kļūdu, norādīt cenu eiro jau otro, trešo reizi, tad uzraugam ir tiesības pateikt arī stingrāku vārdu,» sacīja Kalsone. Viņa atzina, ka galvenais mērķis ir nodrošināt, lai ir korekti norādīta informācija, nevis uzņēmums samaksā sodu un dzīvo tālāk, nenovēršot nepilnības.

Kā ziņots, no 1.oktobra sāksies dubultās cenu atspoguļošanas periods, kad tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem cenas jānorāda gan latos, gan arī eiro. Paralēlās cenu atspoguļošanas periods ilgs līdz nākamā gada jūnija beigām.

Latvija eirozonai pievienosies 2014.gada janvārī, kļūstot par 18.eirozonas valsti.

Pāreja no latiem uz eiro notiks saskaņā ar oficiālo kursu – viens eiro ir 0,702804 lati jeb 1,42 eiro par vienu latu.

Pēc pārejas uz eiro nākamā gada pirmās divas nedēļas Latvijā būs latu un eiro paralēlās apgrozības periods, kad iedzīvotāji tirdzniecības vietās varēs norēķināties vēl latos un jau eiro, bet atlikums tiks izdots eiro. Algas, pensijas un pabalstus nākamā gada janvārī visiem izmaksās eiro.

102.000.102.5411


Pievienot komentāru

BNN nedēļas apkopojums: Demogrāfiskie rādītāji Latvijā biedējoši. Spēļu zāļu slēgšana

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās novērojamas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Darījums; Cīņa; Kritums; Taisnība; Izaugsme; Nākotne.

Latvijas lauksaimniekiem par plūdu postījumiem izmaksās 14,87 miljonus eiro

Latvijas lauksaimniekiem par plūdu postījumiem no valsts budžeta programmas Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem izmaksās 14,87 miljonus eiro, paredz Zemkopības ministrijas sagatavotais rīkojuma projekts, kas iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā.

Latvijas delegācijas vadītāja: Starptautisko tiesību pamatvērtība ir cilvēks

Starptautisko tiesību lielākā vērtība ir cilvēks, tā neaizskaramais gods un cieņa. Šo un citu Eiropas vērtību kvalitatīva aizsardzība ir nesaraujami saistīta ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas nolēmumu kvalitāti, kuras pamatā ir tiesnešu profesionalitāte, uzsvēra Saeimas priekšsēdētājas biedre, Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas Latvijas delegācijas vadītāja Inese Lībiņa-Egnere.

VID piemēro nodokļu atbalsta kārtību par kopējo summu 7,06 miljoniem

Kopš sākusies pieteikšanās nodokļu atbalsta pasākumam, VID saņemti jau 3 342 pieteikumi. Uz šī gada 19.oktobri pieņemti 1 181 lēmums par nodokļu atbalsta pasākuma piemērošanu par kopējo summu 7 062 601,45 eiro, ziņo Valsts ieņēmumu dienests.

Profesors: Atņemot naudu zinātnei, valsts «šauj sev kājā»

Šobrīd publiskajā telpā būtiski aktualizējies jautājums par nepietiekamo finansējumu zinātnei. Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis visai skarbi raksturojis situāciju: Latvija melojusi Eiropas Savienībai un Eiropas Komisijai par to, ka 2020.gadā finansējums zinātnei mūsu valstī sasniegs 1,5% no valsts iekšzemes kopprodukta.

Krāpšanās iespēju novēršanai veiks OIK saņēmēju auditu

Ekonomikas ministrija veiks obligātās iepirkuma komponentes saņēmēju auditu un ar jaunu regulējumu centīsies izskaust krāpniecības iespējas, informē ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Igaunijā celtnieku algu kāpums – galvenais celtniecības cenu indeksa virzītājs

Celtniecības cenu indekss Igaunijā 2017.gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar periodu no aprīļa līdz jūnijam, kāpis par 0,9%, un par 1,7%, ja salīdzina ar pērnā gada trešo ceturksni, tā aplēsuši igauņu statistiķi.

Rail Baltic iepirkumi turpmāk tiks apstrādāti Elektronisko iepirkumu sistēmā

Līdz ar izmaiņām Latvijas Republikas Publisko iepirkumu likumā visi turpmākie RB RAIL AS administrētie Rail Baltica iepirkumi tiks apstrādāti, izmantojot bezmaksas elektronisko informācijas sistēmu un tās e-konkursu apakšsistēmu.

Latvijas budžeta pārpalikums 2016.gadā veidojis 9,5 milj. eiro

Vispārējās valdības budžeta pārpalikums 2016.gadā veidojis 9,5 milj. eiro jeb 0,04 % no iekšzemes kopprodukta. Tikmēr vispārējās valdības konsolidētais bruto parāds gada beigās bija 10 091,6 milj. eiro jeb 40,6 % no IKP, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Tartu atkāpjas mēra vietnieki, kuri aizturēti par iespējamu kukuļņemšanu

Igaunijas otrajā lielākajā pilsētā Tartu no mēra vietnieku amatiem atkāpušies Artjoms Suvorovs un Valvo Semilarskis, kuri šonedēļ aizturēti uz aizdomu pamata par kukuļņemšanu.

Vienota ostu tīkla izveidē Latvijā plānots ieguldīt 5,9 miljonus eiro

Rīgas plānošanas reģiona un Kurzemes plānošanas reģiona ostās tiek uzsākts nozīmīgs tūrisma projekts, kura mērķis ir izveidot vienotu jahtu ostu tīklu Latvijā un Igaunijā ar kvalitatīviem pakalpojumiem, kas ļautu nākotnē attīstīt burāšanas tūrismu un piesaistīt ārvalstu burātājus no Skandināvijas un citām valstīm.

Eksperte: Latvijā nevalstiskajā sektorā strādājošajiem ir liels «izdegšanas» risks

Latvijā nevalstiskajā sektorā strādājošajiem ir liels izdegšanas risks, intervijā Latvijas Radio sacījusi kādreizējā domnīcas Providus direktore, pilsoniskās sabiedrības eksperte Dace Akule.

Vides piesārņojums pasaulē saistīts ar katru sesto priekšlaicīgas nāves gadījumu

Vides piesārņojums 2015.gadā bijis saistīts ar kopumā deviņiem miljoniem priekšlaicīgas nāves gadījumu, secināts pētījumā, kas kā divus cilvēka veselībai kaitīgākos vides piesārņojuma veidus izcēlis kaitīgu vielu klātbūni gaisā un ūdenī.

Pasaules akciju tirgi izjutuši spiedienu

Pasaules akciju tirgi ceturtdien, 19.oktobrī, izjutuši spiedienu, Volstrītā apsīkstot šonedēļ pieredzētajam akciju cenu pieaugumam, bet biržas Eiropā saskārās ar krīzi Katalonijā.

Producents: Kinoindustrijā nāk strādāt daudz gados jaunu cilvēku

Latvijā pēdējos gados sākusi veidoties kinoindustrija, un īpaši priecē tas, ka tajā nāk strādāt daudz gados jaunu cilvēku, intervijā sacījis režisors un producents, kompānijas Film Angels Productions pārstāvis Jānis Kalējs.

Autovadītājiem jābūt īpaši uzmanīgiem, drīzumā uz ceļiem gaidāms «melnais ledus»

Autovadītājiem jābūt īpaši vērīgiem uz autoceļa un jāpielāgo braukšanas paradumus, ņemot vērā laika apstākļus un ceļa seguma īpašības. Meteorologi prognozē, ka jau šajās brīvdienās naktīs gaisa temperatūra var pazemināties zem nulles, kas nozīmē, ka no rīta autoceļi vietām var būt apledojuši un slideni.

Infektoloģe: Gripa nogalina bioloģiski trauslākos, tostarp bērnus un grūtnieces

Gripa ir bērnu un jaunu pieaugušo infekcija, taču tā nogalina bioloģiski trauslākos, pauž Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu vakcinācijas centra vadītāja infektoloģe Dace Zavadska.

Atvieglo investoru darbību starp Latviju un Vjetnamu

Parakstīts Latvijas Republikas valdības un Vjetnamas Sociālistiskās Republikas valdības līgums par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma nodokļiem un tā protokols.

Maltas žurnāliste nogalināta ar «tālvadības ierīces detonētu» spridzekli

Maltas amatpersonas pavēstījušas, ka atklāts – žurnāliste Dafne Karuana Galicija nonāvēta, automašīnā, kurā viņa braukusi, palaižot spridzekli ar tālvadības ierīci.

Tuvākajās dienās ieplūdīs aukstāks gaiss, bet nokrišņu būs maz

Kaut arī tuvākajās dienās virs Latvijas dominēs augsta spiediena atzars, tomēr sestdien, 21.oktobrī, Latvijas dienvidu rajonos ir sagaidāmi īslaicīgi nokrišņi ciklona darbības rezultātā virs Polijas teritorijas. Jau tuvākajās dienās Latvijā ieplūdīs aukstākas gaisa masas un, gan dienām, gan naktīm kļūstot vēsākām, iespējams jau nākamnedēļ atsevišķās vietās sagaidīsim pirmo sniegu, vēsta Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Kučinskis: Latvijā nevar uzņemt papildu patvēruma meklētājus

Latvijā nevar uzņemt papildu patvēruma meklētājus, ceturtdien, 19.oktobrī, tikšanās laikā ar Eiropas Komisijas prezidentu Žanu Klodu Junkeru sacījis Ministru prezidents Māris Kučinskis.

Farmaceite: Viltīgā osteoporoze - nešķiro ne vecumu, ne dzimumu

Kaulu trauslums, biežas traumas un nepilnvērtīgs uzturs, kā arī mazkustīgs dzīvesveids ir ideāla vide, lai veidotos pirmie aizmetņi nopietnām kaulu un locītavu saslimšanām. Tā kā mūsdienās šī problēma kļūst arvien aktuālāka, arī farmaceitiem bieži tiek uzdoti jautājumi saistībā ar kaulu sāpēm, norāda Euroaptiekas farmaceite Daina Bulmeistere.

Barometrs: Nepietiekams materiālais stāvoklis liedz ģimenes pieaugumu

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka vēlamais bērnu skaits ģimenē būtu vismaz trīs, bet realitātē vismaz pagaidām visbiežāk ģimenēs ir divi bērni un mazāk. Par iemeslu visbiežāk atzīts nepietiekams materiālais stāvoklis, liecina Baltic International Bank Latvijas barometra aptauja. 

Skandināvi pārpērk tūrisma uzņēmumu Lietuvā, gaidāmas pārmaiņas arī Latvijā

Nīderlandes tiešsaistes ceļojumu organizācija Otravo paplašinās un iegādājas lietuviešu tiešsaistes ceļojumu aģentūru Interno Partneris, tādā veidā piesakot sevi Baltijas tirgū.

Zviedrijas ārlietu ministre: seksuāla uzmākšanās pastāv arī politiskā līmenī

Zviedrijas ārlietu ministre paudusi atbalstu aktuālai sociālo mediju kampaņai, kas pievērš uzmanību seksuālas izmantošanas un uzmākšanās gadījumiem visā pasaulē un aicinājusi arī poltiķus Zviedrijā pievērsties šīs problēmas risināšanai.