bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 22.06.2018 | Vārda dienas: Ludmila, Laimdots, Laimiņš
LatviaLatvija

Līdz eiro ieviešanai atlikušas simts dienas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUPēc simts dienām Latvijā tiks ieviests eiro, taču uzņēmējiem būtisks datums būs jau pēc nedēļas. 1.oktobrī jābūt izdarītiem vismaz trim ļoti būtiskiem ar pāreju uz eiro saistītiem darbiem.

No 1.oktobra visiem preču un pakalpojumu sniedzējiem jānodrošina cenrāži latos un eiro un kases aparātiem jābūt pārprogrammētiem, lai kases čekos patērētājs var redzēt pirkuma kopsummu arī eiro. Trešais bloks skar katru pakalpojuma sniedzēju, jo iedzīvotājiem paredzētajos rēķinos kopsummai no oktobra jābūt redzamai eiro, norāda Finanšu ministrijas eiro projekta vadītāja Dace Kalsone.

Summas atspoguļojums eiro jau no oktobra uzņēmējiem jānodrošina jomās, kur pretī ir gala patērētājs. Tātad pavadzīmēs un rēķinos starp juridiskām personām nav obligātas prasības jau oktobrī summas norādīt arī eiro, uzsvēra Kalsone.

Arī reklāmās paralēlās cenas latos un eiro nav obligāti jārāda. Latu apgrozības periodā pietiek ar to, ka reklāma ir latos, bet pēc pārejas uz eiro reklāmai jābūt eiro. Prasības šajā jomā noteiktas Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) vadlīnijās par cenu atspoguļošanu. Tomēr Kalsone atzīmēja, ka uzņēmēji var skatīties, varbūt tiem kādā brīdī ir ērtāk, ja reklāma paralēli atspoguļo abas valūtas.

Uzņēmēji arī mēdz jautāt, vai ir paralēli latos un eiro jānorāda visas vienības rēķinā vai visas vienības čekā, tāpēc Kalsone uzsvēra, ka šādas prasības nav, čekā paralēli abās valūtās jānorāda tikai darījuma kopsumma.

Ceturtais uzņēmējiem patlaban darāmais darbs ir saistīts ar eiro priekšpiegādēm. Uzņēmējiem ir būtiski savlaicīgi noslēgt līgumu ar savu komercbanku par eiro priekšpiegādēm, jo tādējādi var iegūt labākus nosacījumus. Tie, kas līgumus noslēdz ātrāk, eiro naudu priekšpiegādē saņems tuvāk janvārim, decembra pēdējās dienās, nevis tuvāk 10.decembrim, kad tiks sāktas priekšpiegādes. Laikus noslēdzot līgumus, uzņēmēja līdzekļi būs iesaldēti īsāku laiku, uzsvēra eiro projekta vadītāja.

Papildu iepriekšminētajiem četriem steidzamākajiem darbiem Kalsone minēja vēl vairākus uzdevumus uzņēmējiem. Nedrīkst aizmirst pakāpeniski apgūt zināšanas par naudas drošību, piemēram, iespējams apmeklēt Latvijas Bankas un Latvijas Darba devēju konfederācijas rīkotos seminārus, arī komercbankas domā par savu klientu izglītošanu. Uzņēmējiem arī jāapmāca, jāinformē savi darbinieki, klienti, sadarbības partneri, kā arī jānoskaidro nepieciešamā informācija – par banku darba laikiem pārejas no latiem uz eiro periodā un janvāra pirmajās dienās, par inkasentu nosacījumiem.

Raksturojot uzņēmēju gatavību eiro ieviešanai, Kalsone atzina, ka Rīgā gan lielie, gan arī mazie uzņēmēji ir gatavi pārejai, sagatavošanās darbs ir padarīts. Savukārt reģionos situācija ir atšķirīga – vietām uzņēmēji ir ļoti aktīvi, bet dažviet attieksme ir vēl pavisam miegaina.

Ja kāds uzņēmējs tikai tagad saprot, ka jau pēc nedēļas ir jānodrošina dubultā cenu atspoguļošana latos un eiro un čekos jānorāda arī eiro summa, tad uzņēmējam vispirms būtu jāpaskatās valdības noteikumos – Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtībā, vai viņa lietotie kases aparāti ir to vidū, uz kuriem neattiecina cenu paralēlās atspoguļošanas perioda prasības kases čekiem. Ja kases aparāti nav izņēmuma sarakstā, tad jāsazinās ar savu kases aparātu apkalpotāju, mudināja Kalsone.

Minimālās prasības no 1.oktobra paredz, ka eiro jānorāda tikai darījuma kopsumma. Nav obligāti jārāda valūtas kurss vai cita informācija, atzīmēja eiro projekta vadītāja.

Vaicāta, vai uzņēmējus varēs sodīt, ja tie no oktobra sākuma vēl nepildīs prasības, Kalsone atzina, ka PTAC sākumā, konstatējot pārkāpumu, vairāk strādās konsultatīvi, norādīs uz pārkāpumu. «Uzņēmējiem ir jāsaprot: ja tiem par pārkāpumu aizrāda, lūdz labot kļūdu, norādīt cenu eiro jau otro, trešo reizi, tad uzraugam ir tiesības pateikt arī stingrāku vārdu,» sacīja Kalsone. Viņa atzina, ka galvenais mērķis ir nodrošināt, lai ir korekti norādīta informācija, nevis uzņēmums samaksā sodu un dzīvo tālāk, nenovēršot nepilnības.

Kā ziņots, no 1.oktobra sāksies dubultās cenu atspoguļošanas periods, kad tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem cenas jānorāda gan latos, gan arī eiro. Paralēlās cenu atspoguļošanas periods ilgs līdz nākamā gada jūnija beigām.

Latvija eirozonai pievienosies 2014.gada janvārī, kļūstot par 18.eirozonas valsti.

Pāreja no latiem uz eiro notiks saskaņā ar oficiālo kursu – viens eiro ir 0,702804 lati jeb 1,42 eiro par vienu latu.

Pēc pārejas uz eiro nākamā gada pirmās divas nedēļas Latvijā būs latu un eiro paralēlās apgrozības periods, kad iedzīvotāji tirdzniecības vietās varēs norēķināties vēl latos un jau eiro, bet atlikums tiks izdots eiro. Algas, pensijas un pabalstus nākamā gada janvārī visiem izmaksās eiro.

102.000.102.5411


Pievienot komentāru

Saeima ļauj KNAB uzsākt zaļzemnieka Kļaviņa mājas un auto kratīšanu

Saeimas deputāti deva atļauju uzsākt kratīšanu Zaļo un zemnieku savienības deputāta Askolda Kļaviņa deklarētajā dzīvesvietā un automašīnā.

Lietuvas asins plazmas korupcijas skandāls aizsniedzas līdz Latvijas veselības ministrei

Bijusī Lietuvas Nacionālā Asins centra vadītāja Joana Bikulčiene, kuru tur aizdomās par korupciju un neatļautu shēmu organizēšanu asins plazmas savākšanas jomā, šonedēļ saņēmusi sliktas vēstis no Latvijas, kur Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests nopratinājis Latvijas veselības ministri Andu Čakšu.

Maršruts nedēļas nogalei: līgošana visā Latvijā

Nevienam nav noslēpums, ka šajā nedēļas nogalē visā Latvijā tiks sagaidīti Jāņi. Ja nu kādam vēl nav grandiozu plānu, kā pavadīt vienu no gada īsākajām naktīm, tad ir vērts ielūkoties BNN sagatavotajā maršrutā, kurš aizvedīs uz kādu zaļumballi visā Latvijā.

Protestētāji sadzirdēti – priekšlikums liegt nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas noraidīts

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, atteicās no iepriekš atbalstītā nosacījuma, ka dzimumšūnas var ziedot tikai tās sievietes, kuras ir dzemdējušas. Tāpat kā līdz šim, par dzimumšūnu donoru varēs būt veseli cilvēki - vīrieši vecumā no 18 līdz 45 gadiem un sievietes vecumā no 18 līdz 35 gadiem. 

Atbalsta grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā

Saeimas deputāti ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā, kas pilnveido ar sankciju režīmiem saistīto regulējumu, lai efektīvi varētu piemērot un izpildīt nacionālās un starptautiskās sankcijas.

Mazinās administratīvo slogu ārvalstu studentiem un pētniekiem

Atvieglos administratīvo slogu ārvalstu studentiem un pētniekiem, kā arī viņus uzņemošajām izglītības un pētniecības iestādēm. To nosaka Saeimas trešajā lasījumā pieņemtie grozījumi Imigrācijas likumā.

Par tālruņa izmantošanu pie stūres piemēros naudas sodu līdz 100 eiro

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, trešajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas palielina administratīvo atbildību par atsevišķiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem.

Atbalsta Fizisko personu datu apstrādes likuma projektu

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā atbalstījusi Fizisko personu datu apstrādes likuma projektu. Grozījumi nosaka nacionālo regulējumu, lai sekmētu Eiropas Savienības Vispārīgās datu aizsardzības regulas piemērošanu.

Jaunzēlandes premjerministrei piedzimst meitiņa

Jaunzēlandiešu politiķe Džesinda Ārderna kļuvusi pār māti, atrodoties premjerministres amatā, kas tālajā Okeānijas valstī ir augstākā pozīcija pēc Jaunzēlandes formālās vadītājas, Lielbritānijas karalienes Elizabetes II. Sociāldemokrātiski un progresīvi noskaņotā politiķe gan nav pirmā premjerministre, kura dzemdējusi, būdama tik augstā amatā.

Ašeradens iztur neuzticības balsojumu

Saeima noraida opozīcijas deputātu pieprasījumu par ekonomikas ministra Arvila Ašeradena demisiju.

No aprobežojumiem atbrīvo valsts un pašvaldību zemes

Līdz ar izmaiņu stāšanos spēkā no iepriekš noteiktajiem aprobežojumiem tiks atbrīvotas zemes, kas valsts un pašvaldības īpašumā nonākušas valsts un pašvaldības funkciju īstenošanai.

Saeima par Latvijas Bankas padomes locekli apstiprina Mārtiņu Kazāku

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, par Latvijas Bankas padomes locekli apstiprinājusi Mārtiņu Kazāku, ziņo Saeimas Preses dienests.

Pāvesta vizītes laikā Latvijā būs brīvdiena

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24.septembri, kad Latviju apmeklēs pāvests Francisks.

Ungārija par palīdzību migrantiem paredz cietumsodu

Ungārijas Nacionālā Asambleja pieņēmusi tiesību aktu kopumu, kas paredz valstī ieviest cietumsodu par palīdzības sniegšanu nelegāliem imigrantiem un tiesības valstij atteikties no ārvalstu iedzīvotāju uzņemšanas.

Saeima atbalsta likumprojektu Likteņdārza attīstībai

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, trešajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja jauna likuma projektu Likteņdārza attīstībai, kas paredz nostiprināt zemes piederību Latvijas valstij.

Latvijā IKT speciālistu skaits ir krietni zem Eiropas Savienības vidējā līmeņa

Latvijā informācijas un komunikācijas tehnoloģiju speciālistu skaits veido vien 2,2% no visiem strādājošajiem, kas ir ievērojami zem Eiropas Savienības vidējā līmeņa jeb 3,7%. No visām ES dalībvalstīm vēl mazāk nekā Latvijā IKT speciālistu ir tikai Rumānijā un Grieķijā.

Čakša apgalvo, ka Lietuvas izmeklētājus pamatā informējusi par Latvijas pieredzi

Latvijas veselības ministre Anda Čakša Lietuvas dienestus, kuri sākuši lietu par iespējamu korupciju Nacionālajā asins centrā, pamatā informējusi par Latvijas pieredzi un regulējumu asins plazmas savākšanā.

Igaunijā vēlas ražot mīnas un granātas

Igaunijas parlaments jūnijā pieņēmis jaunus noteikumus par militāro ieroču un munīcijas ražošanu valstī, kas papumidinājis igauņu uzņēmumu Eesti Arsenal nākt klajā ar ieceri būvēt rūpnīcu, kur tiktu ražotas mīnas, granātas un citas kara sprāgstvielas.

LLKC: Ražas dārzkopībā – cerības un realitāte

Nepietiekams agro dārzeņu, tostarp – jauno kartupeļu klāsts, kā arī ievērojami zemākas ražas visu uzglabājamo dārzeņu un augļu kategorijā, – tā situāciju pēc ilgstošā sausuma novērtē Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākais dārzkopības speciālists Māris Narvils.

Saskaņa vērsīsies Satversmes tiesā, lai nepieļautu pāreju uz mācībām latviešu valodā

«Kāpēc reforma ir nerealizējama? Tādēļ, ka skolas nav gatavas kardinālām izmaiņām vienlaicīgi ar desmitiem citu reformu, kas satricinājušas visu vispārējās izglītības sistēmu valstī. Reformas ieviešana neizbēgami samazinās izglītības kvalitāti, ko mēs arī pierādīsim Satversmes tiesā.»

Laikapstākļu dēļ pieaug sausās zāles ugunsgrēku skaits

Laika posmā no 20.jūnija plkst. 6.30 līdz 21.jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma 102 izsaukumus – 63 uz ugunsgrēku dzēšanu un 25 uz glābšanas darbiem, bet 14 no izsaukumiem bija maldinājumi.

Uz eksāmenu laiku valstī izslēdz internetu – Alžīrijas pieeja

Lai nepieļautu špikošanu un krāpšanos vidusskolas eksāmenu laikā, Ziemeļāfrikas valsts Alžīrija ir nolēmusi izslēgt internetu visā tās teritorijā.

Kaimiņš un Tamužs nav atzīti par aizdomās turētajiem; visticamāk, Kaimiņu šodien atbrīvos

Kriminālprocesā par iespējamu nelikumīgu partijas KPV LV finansēšanu aizturētais Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš un uzņēmējs Viesturs Tamužs patlaban vēl nav atzīti par aizdomās turētajiem un abi atrodas policijas izolatorā, lai gan, visticamāk, Kaimiņu šodien atbrīvos.

Spirta ražošana Latvijā četros mēnešos samazinājusies par 13,4%

Latvijā saražotā spirta apmērs šogad pirmajos četros mēnešos samazinājies par 13,4%, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Rinkēvičs: Latvija atbalstīs Ukrainas vēlmi veidot ciešākas attiecības ar ES

«Latvija turpinās atbalstīt Ukrainas vēlmi veidot ciešākas attiecības ar Eiropas Savienību,» uzsver Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Jaunākie komentāri