bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 19.01.2018 | Vārda dienas: Alnis, Andulis
LatviaLatvija

Līdz eiro ieviešanai atlikušas simts dienas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUPēc simts dienām Latvijā tiks ieviests eiro, taču uzņēmējiem būtisks datums būs jau pēc nedēļas. 1.oktobrī jābūt izdarītiem vismaz trim ļoti būtiskiem ar pāreju uz eiro saistītiem darbiem.

No 1.oktobra visiem preču un pakalpojumu sniedzējiem jānodrošina cenrāži latos un eiro un kases aparātiem jābūt pārprogrammētiem, lai kases čekos patērētājs var redzēt pirkuma kopsummu arī eiro. Trešais bloks skar katru pakalpojuma sniedzēju, jo iedzīvotājiem paredzētajos rēķinos kopsummai no oktobra jābūt redzamai eiro, norāda Finanšu ministrijas eiro projekta vadītāja Dace Kalsone.

Summas atspoguļojums eiro jau no oktobra uzņēmējiem jānodrošina jomās, kur pretī ir gala patērētājs. Tātad pavadzīmēs un rēķinos starp juridiskām personām nav obligātas prasības jau oktobrī summas norādīt arī eiro, uzsvēra Kalsone.

Arī reklāmās paralēlās cenas latos un eiro nav obligāti jārāda. Latu apgrozības periodā pietiek ar to, ka reklāma ir latos, bet pēc pārejas uz eiro reklāmai jābūt eiro. Prasības šajā jomā noteiktas Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) vadlīnijās par cenu atspoguļošanu. Tomēr Kalsone atzīmēja, ka uzņēmēji var skatīties, varbūt tiem kādā brīdī ir ērtāk, ja reklāma paralēli atspoguļo abas valūtas.

Uzņēmēji arī mēdz jautāt, vai ir paralēli latos un eiro jānorāda visas vienības rēķinā vai visas vienības čekā, tāpēc Kalsone uzsvēra, ka šādas prasības nav, čekā paralēli abās valūtās jānorāda tikai darījuma kopsumma.

Ceturtais uzņēmējiem patlaban darāmais darbs ir saistīts ar eiro priekšpiegādēm. Uzņēmējiem ir būtiski savlaicīgi noslēgt līgumu ar savu komercbanku par eiro priekšpiegādēm, jo tādējādi var iegūt labākus nosacījumus. Tie, kas līgumus noslēdz ātrāk, eiro naudu priekšpiegādē saņems tuvāk janvārim, decembra pēdējās dienās, nevis tuvāk 10.decembrim, kad tiks sāktas priekšpiegādes. Laikus noslēdzot līgumus, uzņēmēja līdzekļi būs iesaldēti īsāku laiku, uzsvēra eiro projekta vadītāja.

Papildu iepriekšminētajiem četriem steidzamākajiem darbiem Kalsone minēja vēl vairākus uzdevumus uzņēmējiem. Nedrīkst aizmirst pakāpeniski apgūt zināšanas par naudas drošību, piemēram, iespējams apmeklēt Latvijas Bankas un Latvijas Darba devēju konfederācijas rīkotos seminārus, arī komercbankas domā par savu klientu izglītošanu. Uzņēmējiem arī jāapmāca, jāinformē savi darbinieki, klienti, sadarbības partneri, kā arī jānoskaidro nepieciešamā informācija – par banku darba laikiem pārejas no latiem uz eiro periodā un janvāra pirmajās dienās, par inkasentu nosacījumiem.

Raksturojot uzņēmēju gatavību eiro ieviešanai, Kalsone atzina, ka Rīgā gan lielie, gan arī mazie uzņēmēji ir gatavi pārejai, sagatavošanās darbs ir padarīts. Savukārt reģionos situācija ir atšķirīga – vietām uzņēmēji ir ļoti aktīvi, bet dažviet attieksme ir vēl pavisam miegaina.

Ja kāds uzņēmējs tikai tagad saprot, ka jau pēc nedēļas ir jānodrošina dubultā cenu atspoguļošana latos un eiro un čekos jānorāda arī eiro summa, tad uzņēmējam vispirms būtu jāpaskatās valdības noteikumos – Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtībā, vai viņa lietotie kases aparāti ir to vidū, uz kuriem neattiecina cenu paralēlās atspoguļošanas perioda prasības kases čekiem. Ja kases aparāti nav izņēmuma sarakstā, tad jāsazinās ar savu kases aparātu apkalpotāju, mudināja Kalsone.

Minimālās prasības no 1.oktobra paredz, ka eiro jānorāda tikai darījuma kopsumma. Nav obligāti jārāda valūtas kurss vai cita informācija, atzīmēja eiro projekta vadītāja.

Vaicāta, vai uzņēmējus varēs sodīt, ja tie no oktobra sākuma vēl nepildīs prasības, Kalsone atzina, ka PTAC sākumā, konstatējot pārkāpumu, vairāk strādās konsultatīvi, norādīs uz pārkāpumu. «Uzņēmējiem ir jāsaprot: ja tiem par pārkāpumu aizrāda, lūdz labot kļūdu, norādīt cenu eiro jau otro, trešo reizi, tad uzraugam ir tiesības pateikt arī stingrāku vārdu,» sacīja Kalsone. Viņa atzina, ka galvenais mērķis ir nodrošināt, lai ir korekti norādīta informācija, nevis uzņēmums samaksā sodu un dzīvo tālāk, nenovēršot nepilnības.

Kā ziņots, no 1.oktobra sāksies dubultās cenu atspoguļošanas periods, kad tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem cenas jānorāda gan latos, gan arī eiro. Paralēlās cenu atspoguļošanas periods ilgs līdz nākamā gada jūnija beigām.

Latvija eirozonai pievienosies 2014.gada janvārī, kļūstot par 18.eirozonas valsti.

Pāreja no latiem uz eiro notiks saskaņā ar oficiālo kursu – viens eiro ir 0,702804 lati jeb 1,42 eiro par vienu latu.

Pēc pārejas uz eiro nākamā gada pirmās divas nedēļas Latvijā būs latu un eiro paralēlās apgrozības periods, kad iedzīvotāji tirdzniecības vietās varēs norēķināties vēl latos un jau eiro, bet atlikums tiks izdots eiro. Algas, pensijas un pabalstus nākamā gada janvārī visiem izmaksās eiro.

102.000.102.5411


Pievienot komentāru

Čigāne: Izaugsmes laiks ir īstais brīdis reformām

Strukturālās reformas Latvijā jāveic bez liekas kavēšanās. Latvijai jāieklausās Eiropas Komisijas rekomendācijās un tās jāīsteno jau tagad, piektdien, 19.janvārī, pēc sēdes uzsvēra Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne.

Pieaudzis policijas lēmumu skaits par varmākas nošķiršanu no upura

Pērn Valsts policija pieņēma 695 lēmumus par varmākas nošķiršanu no upura, kas ir par gandrīz četrām reizēm vairāk nekā gadu iepriekš, kad tika pieņemti 184 šādi lēmumi, informē policijas pārstāve Kristīne Lāce-Štrodaha.

Mūrniece: Satversmes tiesas autoritāte var veicināt nepieciešamās reformas

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece uzsver Satversmes tiesas autoritātes nozīmi tiesu sistēmai nepieciešamo reformu īstenošanā un uzticamības vairošanā. Turklāt diskusijas dalībnieki atzinuši, ka Satversmes tiesas un Saeimas sadarbība ir bijusi laba.

Lursoft: Pērn uzņēmumiem piemēroto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%

Pagājušajā gadā juridiskām personām reģistrēti 13 779 jauni nodrošinājumi un, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pērn reģistrēto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%, liecina Lursoft apkopotā informācija.

Latvenergo krimināllietā vairāki apsūdzētie varēs neapmeklēt sēdes

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piektdien, 19.janvārī, sākot skatīt apjomīgo Latvenergo kukuļošanas pamata krimināllietu pret 12 apsūdzētajiem, atļāva vairākiem no viņiem uz turpmākajām tiesas sēdēm neierasties.

Apdrošinātājs: Divkāršojies atlīdzību skaits par ziemas sporta veidos gūtajām traumām

Pēdējo trīs gadu laikā atlīdzību skaits par traumām, kas gūtas, nodarbojoties ar ziemas sporta aktivitātēm, palielinājies vairāk nekā divas reizes, liecina apdrošināšanas sabiedrības Balta dati.

VUGD atgādina: Šobrīd atrasties uz ledus ir ļoti bīstami

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests atgādina ikvienam, ka ziemas periodā ielūzt ledū un noslīkst ne tikai makšķernieki, bet arī cilvēki, kas, piemēram, pastaigājas vai slidinās pa ledu. Tāpēc VUGD aicina iedzīvotājus nedoties uz ledus, jo tas ir bīstami un var apdraudēt cilvēka veselību un dzīvību.

Ukrainas lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, uzskata FM

Ukrainas 2017.gada pēdējās dienās pieņemtais lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, norāda Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis.

KP: Iepirkumu rīkotāji var visātrāk pamanīt karteļu pazīmes

Konkurences padome vērš uzmanību uz iepirkumu rīkotāju iespējām pirmajiem pamanīt aizdomīgas sakritības pretendentu piedāvājumos, kas var liecināt par iespējamām uzņēmumu aizliegtām vienošanām. Šādos gadījumos iepirkumu rīkotājiem ir būtiski nepalikt vienaldzīgiem, bet gan par sakritībām ziņot KP.

Lielu izmaksu dēļ mākslīgā ledus slidotavu Bauskā šogad neierīkos

Mākslīgā ledus slidotava, kas Bauskā darbojās pagājušajā ziemā, šogad pilsētā lielu izmaksu dēļ netiks ierīkota.

Alkohola pārdevējus Igaunijā pārbaudīs mazie «policisti»

Lai atrastu pārdevējus, kuri nepilngadīgajiem nelikumīgi pārdod alkoholu vai tabakas izstrādājumus, policija Igaunijā turpmāk drīkstēs darbā iesaistīt nepilngadīgos, kuru uzdevums būs mēģināt nopirkt neatļautās preces.

Patēriņam Latvijā nodoto cigarešu skaits pērn 11 mēnešos samazinājies par 1,4%

Pagājušā gada 11 mēnešos patēriņam Latvijā kopumā nodoti 1,757 miljardi cigarešu, kas ir par 25,642 miljoniem cigarešu jeb 1,4% mazāk nekā 2016.gada 11 mēnešos.

PVD: Biodrošības prasībām Latvijā neatbilst 5-6% mājas cūku novietņu

 Biodrošības prasībām patlaban neatbilst 5-6% no kopējā mājas cūku novietņu skaita Latvijā un tas nozīmē, ka vairums cūkkopju attiecīgās prasības ievēro, norāda Pārtikas un veterinārā dienesta Novietņu uzraudzības daļas vadītāja Maija Irbe.

Ekonomists: Svarīgākajai reformai jānotiek cilvēku galvās

«No biznesa skolā mācītajām psiholoģijas gudrībām man vislabāk palikusi prātā iekšējās/ārējās kontroles punkta ideja. Ir cilvēki, kuri tic, ka viņi paši nosaka savu likteni, un ir tādi, kuri domā, ka to nosaka ārēji spēki. Man ir ļoti lielas aizdomas, ka Latvijā cilvēki savas veiksmes vai neveiksmes izskaidro ar ārējiem apstākļiem daudz lielākā mērā nekā Šveicē vai citā ilgāk brīvību baudījušā valstī,» komentē Luminor bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.

Valsts kontroliere: Budžeta plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā

Latvijas valsts un pašvaldību budžetu plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā, Rīta panorāmā pauž Valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa.

Pērn 11 mēnešos Latvijā saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu

Pērnā gada 11 mēnešos Latvijā saražoti 51,52 miljoni litru alkoholisko dzērienu, neskaitot alu. Salīdzinot ar 2016.gada 11 mēnešiem, pērn saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu, liecina VID apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Sola lielākas algas strādājošajiem un atbalstu Latvijas rūpniecībai

«Ekonomikas ministrijas prioritātes 2018.gadā ir lielākas algas strādājošajiem un atbalsts Latvijas rūpniecībai. Latvijas simtgades gadā ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir jāsajūt gan valsts, gan savas personīgās labklājības celšanās,» sola ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens. 

Tallinas-Helsinku tuneļa iecerei trūkst ambīciju, tā «Dusmīgo putnu» izstrādātājs

Kamēr Somija un Igaunija kaļ plānus zemūdens tunelim starp Tallinu un Helsinkiem, ko varētu īstenot 2030.gados, somu datorspēļu veidotājs Tallinā iepazīstinājis ar ieceri, kas paredz šādu būvi pabeigt jau 2024.gadā.

Skycop: Aviopasažieriem ir tiesības zināt, kas slēpjas aiz iemesla «ārkārtas apstākļi»

Patērētāju uzraudzības biedrības Wich? datu analīze atklāj, ka Lielbritānijā vidēji katrs ceturtais lidojums, kas sasniedz savu galamērķi, ir kavējies. «Ārkārtas apstākļi» kļuvuši par aviosabiedrību iecienītāko attaisnojumu, lai izvairītos no kompensāciju izmaksāšanas, taču patiesā kavēšanās iemesls esot citādāks

Ždanoka biedē krievvalodīgos vēlētājus teju zem Kubas revolūcijas saukļiem

Politiķe Tatjana Ždanoka, atgriežoties Latvijas politikā, plāno organizēt spēcīgu pilsonisko pretošanos iecerētajām izglītības reformām, cilvēkus pulcējos zem saukļiem Tagad vai nekad vai Tēvzeme vai nāve, kas izmantots Kubas revolūcijā.

ASV biržu indeksi krītas pēc bažām par valdības darba apturēšanu

Amerikas Savienoto Valstu biržu indeksi ceturtdien, 18.janvārī, kritās un saruka arī ASV dolāra vērtība, jo investoru noskaņojumu ietekmēja bažas par iespējamu ASV valdības darba apturēšanu.

Čakša sliecas neatbalstīt priekšlikumu ieviest maksu tikai par receptes izrakstīšanu

Veselības ministre Anda Čakša sliecas neatbalstīt priekšlikumu piemērot samaksu tikai par receptes izrakstīšanu, bet varētu rosināt diskusiju par attālinātās konsultācijas apmaksu.

Latvenergo: Pēdējos trīs gados elektroenerģijas cena kritusies par 30%

Pēdējos gados Latvijā ir strauji kritusies elektroenerģijas cena. No 2014. līdz 2017.gadam vidējā elektrības cena Nord Pool biržā ir kritusies par 30%, ļaujot samazināt galalietotāju izmaksas, vēsta AS Latvenergo.

«Agresorvalsts» Krievija: Ukraina «aprok» Minskas nolīgumus par konflikta izbeigšanu

Saistībā ar Ukrainas austrumos notiekošo karu tās Augstākā rada pieņēmusi Donbasa reintegrācijas likumprojektu, kur Krievija atzīta par agresorvalsti, uz ko Maskava atbildējusi, ka Ukraina šādi vēršas pret Minskas miera nolīgumiem.

EY pētījums: Par komercbanku prioritātēm pasaulē kļūst kiberdrošība

Gada laikā banku prioritātes mainījušās no reputācijas un darbības risku vadības uz datu drošības jautājumiem, secina Jaunākais EY banku nozares vispasaules pētījums EY Global Banking Outlook 2018.