bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 22.03.2018 | Vārda dienas: Tamāra, Dziedra

Pauž atbalstu Tibetai nacionālās sacelšanās dienas 59.gadskārtā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 

Tibetas nacionālās sacelšanās dienas 59.gadskārtā Latvijas Republikas Saeimas deputāti, grupa Tibetas atbalstam, vēlas apliecināt cieņu tibetiešu drosmei un izturībai nemitīgajā un smagajā cīņā par atbrīvošanos no Ķīnas īstenotās okupācijas, kas ilgst jau sešus gadu desmitus, kā arī apliecināt nedalītu atbalstu Tibetas konsekventajiem centieniem aizstāvēt savas politiskās, sociālās, kultūras un vides tiesības.

«Vēlamies paust arī nosodījumu Ķīnas varas iestādēm par Tibetā notiekošajām represijām un sašutumu par neskaitāmajos ziņojumos atklātajiem arvien jaunajiem tibetiešu cilvēktiesību pārkāpumiem. Amnesty International 2017.gada pārskatā norādīts, ka «tibetieši joprojām tiek diskriminēti un viņu tiesības uz reliģijas un ticības brīvību, uzskatu un vārda brīvību, miermīlīgas pulcēšanās un biedrošanās brīvību tiek pārkāptas». Pēc Freedom House vērtējuma, kurš attiecas uz 2017.gadu un kurā valstis tiek ranžētas pēc politisko tiesību un pilsonisko brīvību ievērošanas līmeņa, viena no vissliktākajām vietām uz pasaules tūlīt pēc Sīrijas ir Tibeta, kas saņēmusi tikai vienu no simt punktiem,» norāda Mārtiņš Šics (LRA) deputātu grupas vārdā.

Tāpat Šics pauž, ka ar lielu nožēlu deputāti spiesti atzīmēt, «ka kopš 2009.gada 27.februāra Tibetā 151 reizi kāds no tibetiešiem, protestējot pret Ķīnas valdības politiku, ir aizdedzinājis pats sevi». Viens no pēdējiem šāda veida traģiskajiem piemēriem esot Konpe, gados jauns tibetietis, kas pats sevi aizdedzināja pagājušā gada 23.decembrī un nākamajā dienā nomira.

«Esam spiesti atzīmēt arī to, ka Ķīnas varas iestādes, cenšoties uzturēt savu naratīvu par Tibetas okupāciju un ierobežot alternatīvu viedokļu izplatīšanos, stingri kontrolē jebkuru pieeju Tibetai un tādējādi to padarījušas par vienu no visnoslēgtākajām pasaules vietām,» uzsvērts ziņojumā.

Ziņojumā arī norādīts, ka nedaudzo ārvalstu diplomātu, cilvēktiesību uzraugu un žurnālistu braucieni, kurus Ķīnas varas iestādes ir pieļāvušas, tiek pakļauti neskaitāmiem ierobežojumiem un drīzāk atgādina inscenējumu.«Kā liecina Ķīnas Ārpolitikas analītiķu savienības 2017.gadā apkopotā informācija, 80% Ķīnā strādājošo žurnālistu, kas devušies uz tibetiešu apdzīvotajām teritorijām, ir sastapušies ar Ķīnas amatpersonu un drošības dienestu mēģinājumiem traucēt reportāžu veidošanu,» stāstīts ziņojumā.

LRA pārstāvis uzskata: «Tā kā šogad Baltijas valstis svin savu simtgadi, mēs, okupāciju pārcietušu un līdzīgu kulturālo, sociālo un politisko cīņu pieredzi uzkrājušu parlamentu deputāti, uzsveram, ka arī turpmāk atbalstīsim tibetiešu tiekšanos pēc cilvēktiesībām un brīvības, kā arī domstarpību atrisināšanas nevardarbīgā, miermīlīgā veidā un dialoga ceļā.»

LRA vēršas pie valdības un Eiropas Savienības ar diviem lūgumiem:

1) aicināt Ķīnu nekavējoties nodrošināt neatkarīgajiem novērotājiem, tostarp ANO augstajam komisāram cilvēktiesību jautājumos, iespēju netraucēti apmeklēt Tibetu, lai uz vietas novērtētu situāciju cilvēktiesību jomā.

2) aicināt Ķīnu atbrīvot visus tibetiešus – politieslodzītos, it īpaši 11.pančenlamu Gedhunu Čoekjī Njimu (Gedhun Choekyi Nyima); par «separātismu» apsūdzēto tibetiešu valodas aizstāvi Taši Vangčuku (Tashi Wangchuk), kuram par inkriminētajiem likumpārkāpumiem draud līdz 15 gadiem ilgs cietumsods; Kirti tempļa mūku un ražīgu rakstnieku Lobsangu Džamjangu (Lobsang Jamyang), kuram par «valsts noslēpumu» izpaušanu draud septiņus gadus un sešus mēnešus ilgs cietumsods; Kirti tempļa mūku Lobsangu Kunčoku (Lobsang Kunchok), kurš par tibetiešu pašsadedzināšanos Amdongabā (Amdo Ngaba) ir nosacīti notiesāts uz nāvi; Dolmu Kjabu (Dolma Kyab), kura sieva Kunčoka Vangmo (Kunchok Wangmo) ar pašsadedzināšanos protestēja pret Ķīnas režīmu; tibetiešu vides aizstāvi Karmu Samdrupu (Karma Samdrup), kuram piespriests 15 gadu cietumsods; pensionēto ārstu Ješi Čoedonu (Yeshi Choedon), kuram 15 gadu cietumsods tika piespriests par to, ka viņš izplatīja informāciju par 2008.gada masveida demonstrācijām, un Bonho Kji (Bonkho Kyi), kuram septiņu gadu cietumsods piespriests par Dalailamas 80.dzimšanas dienas svinēšanu.

Deputāti ir pārliecināti, ka, tā kā tibetieši nevēlas samierināties ar pašreizējo situāciju savā dzimtenē, to atrisināt palīdzēs vienīgi tiklab Ķīnas, kā arī Tibetas pusi apmierinošs kompromiss. «Dalailama un Tibetas centrālā valdība konsekventi apliecina savu uzticību vidusceļa politikai, kas vērsta uz tibetiešu tautas patiesu autonomiju Ķīnas sastāvā,» pauž politiķi.


Pievienot komentāru

Maršruts nedēļas nogalei: Sarunas, koncerti, Nameja gredzena tērpu izstāde

Arī šajā nedēļas nogalē visā Latvijā norisināsies daudz un dažādi pasākumi, kuri šķitīs interesanti gan pieaugušajiem, gan bērniem, gan dabas mīļotājiem, gan dzīvnieku mīļotājiem. BNN komanda aicina pavadīt savu nedēļas nogali, apmeklējot kādu no pasākumiem, kuri norisināsies gan svaigā gaisā, gan iekštelpās.

Franču veikaliem nepārdotā pārtika jau 2 gadus jāziedo labdarībai

Lai samazinātu nepārdotās pārtikas izmešanu, Francijā kopš 2016.gada sākuma veikaliem ir aizliegts nodot akritumos patēriņam vēl derīgu pārtiku. Tā vietā veikaliem nerealizētie produkti ir jāziedo vai arī jārēķinās ar 3 600 eiro naudassodu par katru izmešanas reizi.

Latvijā realizētās degvielas apmērs janvārī pieaudzis par 1%

Šī gada janvārī kopumā Latvijā realizēja 101 130 tonnas naftas produktu, kas ir par 1037 tonnām jeb 1% vairāk nekā attiecīgajā laikā 2017.gadā, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Konceptuāli atbalsta ES un Armēnijas partnerības nolīguma ratificēšanu

Saeima konceptuāli atbalstījusi likumprojektu, ar kuru plānots ratificēt Visaptverošo un pastiprināto partnerības nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm, no vienas puses, un Armēnijas Republiku, no otras puses.

Vēlas biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot ES finansējumu

Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā Par sociālajiem dzīvokļiem un sociālajām mājām, kas paredz iespēju invalīdu biedrību un nodibinājumu sociālo māju siltināšanai izmantot Eiropas Savienība finansējumu.

Atkal noraida pieprasījumus Ašeradenam par EM rīcību OIK sistēmas jautājumos

Saeima kārtējo reizi noraidīja opozīcijas trīs pieprasījumus ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, tajā skaitā par Ekonomikas ministrijas rīcības atbilstību normatīvo aktu prasībām, sabiedrības interesēm un valdības noteiktajam «OIK moratorijam».

Lauksaimnieki neapmierināti ar elektroenerģijas problēmjautājumu risināšanu

Kopš lauksaimnieki saņēma neadekvāti augstos elektroenerģijas rēķinus, ir pagājuši gandrīz divi mēneši. Šajā laikā ir notikušas neskaitāmas tikšanās un diskusijas, tomēr joprojām nav pieņemts lēmums par problēmas risinājumu. Lauksaimnieki ir neizpratnē par lēmumpieņēmēju neizlēmību tautsaimniecībai tik būtiskā jautājumā, norāda biedrībā Zemnieku saeima.

Latvijā par teju 90% iespējams samazināt nešķiroto atkritumu daudzumu

Līdz pat 87% patlaban nešķiroto sadzīves atkritumu iespējams nodot pārstrādei, tādējādi gan samazinot mājsaimniecības izdevumus, gan rūpējoties par apkārtējo vidi, norāda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Pēc pusotra gada mazākumtautību skolās sāks pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā vidusksolās

Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz ar 2019./2020.mācību gadu mazākumtautību izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā vidusskolu posmā.

Dzīve pēc 25.maija. Vai pasākumu foto galerijas vairs nevarēs brīvi publicēt?

Pēc populāra koncerta, plašas konferences vai sporta pasākuma apmeklējuma daudziem no mums patīk klikšķināt fotogrāfiju galerijas portālos un sociālajos tīklos, lai apskatītu pasākuma viesus. No šā gada 25.maija, kad spēkā stāsies Vispārējā datu aizsardzības regula, situācija vairs nebūs tik viennozīmīga - proti, ja persona nebūs piekritusi, tad tās foto vairs nebūs tik vienkārši publicēt. Tomēr attēlu publicēšanu žurnālistikas vajadzībām jaunajam regulējumam nevajadzētu ietekmēt.

Par LDDK prezidentu vienbalsīgi ievēlēts Vitālijs Gavrilovs

Latvijas Darba devēju konfederācijas ikgadējā biedru sapulcē par LDDK prezidentu uz trīs gadiem atkārtoti ievēlēts Vitālijs Gavrilovs.

Nostiprinās tiesisko regulējumu Baltijas sadarbībai katastrofu novēršanas jomā

Saeima ceturtdien, 22.martā, otrajā galīgajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, ar kuru ratificēs Latvijas, Igaunijas un Lietuvas valdību nolīgumu par sadarbību katastrofu novēršanas, gatavības un reaģēšanas jomā ar mērķi aizsargāt cilvēkus, vidi un īpašumu, tostarp kultūras mantojumu.

Patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms palielinājies par 18,2%

Šā gada janvārī patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apjoms ir palielinājies par 18,2% salīdzinājumā ar 2017.gada janvāri.

Vācija nosoda NATO kolēģes Turcijas iebrukumu Sīrijā

Vācijas kanclere Angela Merkele nosodījusi Turcijas veikto uzbrukumu Sīrijas ziemeļu pilsētai Afrinai, un arī nopēlusi Krieviju, ka tā vienkārši noskatoties, kā Sīrijas valdības spēki turpina uzbrukumu aplenktai austrumu Gutas teritorijai.

Iestājas par dzeramā ūdens pieejamību visur un bez maksas

«Cilvēkam vajag vitamīnus. A, B, C un daudzus citus. Bet visvairāk cilvēkam vajag ūdeni. Ūdens ir kā vitamīns. Tāpēc Innocent Cafe kopā ar domubiedriem dibina biedrību «Ū vitamīns», kas rūpēsies, lai visiem tik nepieciešamais dzeramais ūdens būtu pieejams visur un bez maksas,» norāda uzņēmuma Innocent Cafe pārstāvji.

Rosina mazināt krāpšanas apmērus publiskajos iepirkumos

Latvijas Reģionu Apvienība izskatīšanai Saeimā iesniegusi grozījumus Publisko iepirkumu likumā, saskaņā ar kuriem tiks noteikta lielāka kontrole valsts un pašvaldību iestāžu Iepirkumu komisiju darbā, izslēdzot iespēju par uzvarētāju konkursā atzīt to pretendentu, kura piedāvājums bijis vairākkārt dārgāks nekā sākotnējā līgumā noteiktā līgumcena.

Sociālo iemaksu nemaksātājiem valsts medicīnas pakalpojumu saņemšanai būs jāsamaksā 51,60 eiro

Personas, kas ikdienā neveic sociālās iemaksas, valsts obligātajai veselības apdrošināšanai 2018.gadā varēs pievienoties par 51,60 eiro jeb 1% no minimālās mēnešalgas.

Pieaug lietotāju sūdzību skaits pasta nozarē

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir apkopojusi informāciju par pasta pakalpojumu lietotāju iesniegtajām sūdzībām 2017.gadā. Līdz ar domstarpībām par pakomātu sniegtajiem pakalpojumiem, aizvadītajā gadā sūdzību skaits ir palielinājies – Regulators kopumā ir saņēmis 37 sūdzības.

Pērn pieauguši saražotās lopkopības produkcijas apjomi

2017.gadā, salīdzinot ar 2016.gadu, saražotās gaļas apjoms pieauga par 4,6%, bet iegūtā piena apjoms – par 1,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie provizoriskie dati.

Lietuvā sāk reorganizēt reģionu slimnīcas, mēriem bažas, ka cietīs pacienti

Ja Lietuvas Veselības ministrijas izmēģinājuma iecere par medicīnas pakalpojumu reorganizāciju neatdursies pret kādu grābekli, tad mazākas lauku slīmnīcas valstī drīz sniegs tikai pamata aprūpi, bet nopietnāki ārstēšanas pakalpojumi būs pieejami lielajās slimnīcās.

Šodien tiesu izpildītāji bez maksas konsultē par administratīvo naudas sodu piedziņu

Iedzīvotājiem ir iespēja saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem šodien, 22.martā, Tiesu izpildītāju dienās. Konsultācijas klātienē var saņemt visu 101 tiesu izpildītāja birojos visā Latvijā no pulksten 10.00 līdz 17.00 bez iepriekšējas pieteikšanās.

Uzsāks bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programmu ārstu palīgiem

Veselības ministrija uzsāk Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētu projektu, kura ietvaros ārstu palīgiem būs pieejama akreditēta bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programma.

Šonedēļ topā Ventspils pludmale, nepamanīts nepaliek arī Lemberga kungs

Ventspils pilsēta šonedēļ kļuvusi populāra nedaudz neierastākā skatījumā. Uzmanību izpelnījušies Ventspils pludmalē izskalotie roņi. Biedrība Dzīvnieku brīvība uzsver, ka roņu mazuļiem var kaitēt kontakts ar cilvēkiem, tāpēc lūdz ievērot 50 metru distanci. Neskatoties uz ekspertu norādījumiem, pat Ventspils mērs Aivars Lembergs šo lūgumu neievēro, fotografējoties ar roņu mazuļiem.

Reizniece-Ozola joprojām tic, ka nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus

«Nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus, īpaši aplokšņu algu apkarošanas jomā,» intervijā LNT raidījumā 900 sekundes sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

VUGD brīdina: Nededzini savu zemi

Ja ilgstoši nav bijis lietus un ir vēss vai silts, pērnā gada zāle kļūst aizvien sausāka, bet kūlas ugunsgrēku skaits un platības pieaug, norāda Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.