bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 22.05.2018 | Vārda dienas: Emīlija

Pauž atbalstu Tibetai nacionālās sacelšanās dienas 59.gadskārtā

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 

Tibetas nacionālās sacelšanās dienas 59.gadskārtā Latvijas Republikas Saeimas deputāti, grupa Tibetas atbalstam, vēlas apliecināt cieņu tibetiešu drosmei un izturībai nemitīgajā un smagajā cīņā par atbrīvošanos no Ķīnas īstenotās okupācijas, kas ilgst jau sešus gadu desmitus, kā arī apliecināt nedalītu atbalstu Tibetas konsekventajiem centieniem aizstāvēt savas politiskās, sociālās, kultūras un vides tiesības.

«Vēlamies paust arī nosodījumu Ķīnas varas iestādēm par Tibetā notiekošajām represijām un sašutumu par neskaitāmajos ziņojumos atklātajiem arvien jaunajiem tibetiešu cilvēktiesību pārkāpumiem. Amnesty International 2017.gada pārskatā norādīts, ka «tibetieši joprojām tiek diskriminēti un viņu tiesības uz reliģijas un ticības brīvību, uzskatu un vārda brīvību, miermīlīgas pulcēšanās un biedrošanās brīvību tiek pārkāptas». Pēc Freedom House vērtējuma, kurš attiecas uz 2017.gadu un kurā valstis tiek ranžētas pēc politisko tiesību un pilsonisko brīvību ievērošanas līmeņa, viena no vissliktākajām vietām uz pasaules tūlīt pēc Sīrijas ir Tibeta, kas saņēmusi tikai vienu no simt punktiem,» norāda Mārtiņš Šics (LRA) deputātu grupas vārdā.

Tāpat Šics pauž, ka ar lielu nožēlu deputāti spiesti atzīmēt, «ka kopš 2009.gada 27.februāra Tibetā 151 reizi kāds no tibetiešiem, protestējot pret Ķīnas valdības politiku, ir aizdedzinājis pats sevi». Viens no pēdējiem šāda veida traģiskajiem piemēriem esot Konpe, gados jauns tibetietis, kas pats sevi aizdedzināja pagājušā gada 23.decembrī un nākamajā dienā nomira.

«Esam spiesti atzīmēt arī to, ka Ķīnas varas iestādes, cenšoties uzturēt savu naratīvu par Tibetas okupāciju un ierobežot alternatīvu viedokļu izplatīšanos, stingri kontrolē jebkuru pieeju Tibetai un tādējādi to padarījušas par vienu no visnoslēgtākajām pasaules vietām,» uzsvērts ziņojumā.

Ziņojumā arī norādīts, ka nedaudzo ārvalstu diplomātu, cilvēktiesību uzraugu un žurnālistu braucieni, kurus Ķīnas varas iestādes ir pieļāvušas, tiek pakļauti neskaitāmiem ierobežojumiem un drīzāk atgādina inscenējumu.«Kā liecina Ķīnas Ārpolitikas analītiķu savienības 2017.gadā apkopotā informācija, 80% Ķīnā strādājošo žurnālistu, kas devušies uz tibetiešu apdzīvotajām teritorijām, ir sastapušies ar Ķīnas amatpersonu un drošības dienestu mēģinājumiem traucēt reportāžu veidošanu,» stāstīts ziņojumā.

LRA pārstāvis uzskata: «Tā kā šogad Baltijas valstis svin savu simtgadi, mēs, okupāciju pārcietušu un līdzīgu kulturālo, sociālo un politisko cīņu pieredzi uzkrājušu parlamentu deputāti, uzsveram, ka arī turpmāk atbalstīsim tibetiešu tiekšanos pēc cilvēktiesībām un brīvības, kā arī domstarpību atrisināšanas nevardarbīgā, miermīlīgā veidā un dialoga ceļā.»

LRA vēršas pie valdības un Eiropas Savienības ar diviem lūgumiem:

1) aicināt Ķīnu nekavējoties nodrošināt neatkarīgajiem novērotājiem, tostarp ANO augstajam komisāram cilvēktiesību jautājumos, iespēju netraucēti apmeklēt Tibetu, lai uz vietas novērtētu situāciju cilvēktiesību jomā.

2) aicināt Ķīnu atbrīvot visus tibetiešus – politieslodzītos, it īpaši 11.pančenlamu Gedhunu Čoekjī Njimu (Gedhun Choekyi Nyima); par «separātismu» apsūdzēto tibetiešu valodas aizstāvi Taši Vangčuku (Tashi Wangchuk), kuram par inkriminētajiem likumpārkāpumiem draud līdz 15 gadiem ilgs cietumsods; Kirti tempļa mūku un ražīgu rakstnieku Lobsangu Džamjangu (Lobsang Jamyang), kuram par «valsts noslēpumu» izpaušanu draud septiņus gadus un sešus mēnešus ilgs cietumsods; Kirti tempļa mūku Lobsangu Kunčoku (Lobsang Kunchok), kurš par tibetiešu pašsadedzināšanos Amdongabā (Amdo Ngaba) ir nosacīti notiesāts uz nāvi; Dolmu Kjabu (Dolma Kyab), kura sieva Kunčoka Vangmo (Kunchok Wangmo) ar pašsadedzināšanos protestēja pret Ķīnas režīmu; tibetiešu vides aizstāvi Karmu Samdrupu (Karma Samdrup), kuram piespriests 15 gadu cietumsods; pensionēto ārstu Ješi Čoedonu (Yeshi Choedon), kuram 15 gadu cietumsods tika piespriests par to, ka viņš izplatīja informāciju par 2008.gada masveida demonstrācijām, un Bonho Kji (Bonkho Kyi), kuram septiņu gadu cietumsods piespriests par Dalailamas 80.dzimšanas dienas svinēšanu.

Deputāti ir pārliecināti, ka, tā kā tibetieši nevēlas samierināties ar pašreizējo situāciju savā dzimtenē, to atrisināt palīdzēs vienīgi tiklab Ķīnas, kā arī Tibetas pusi apmierinošs kompromiss. «Dalailama un Tibetas centrālā valdība konsekventi apliecina savu uzticību vidusceļa politikai, kas vērsta uz tibetiešu tautas patiesu autonomiju Ķīnas sastāvā,» pauž politiķi.


Pievienot komentāru

Krimas-Krievijas tiltu Krimas tatāru līderis nopeļ kā neizdevīgu

Krimas pussalas pirmiedzīvotāju, Krimas tatāru, līderis, komentējot tilta uzcelšanu no pussalas uz Krieviju, vērtējis, ka ievērojamie līdzekļi, kas iztērēti būvdarbos, neatmaksāšoties.

«Pagarinātā normālā» darba laika atcelšana varētu prasīt līdz desmit miljonus eiro

Satversmes tiesas lēmums ar nākamo gadu Latvijā likvidēt «pagarināto normālo» darba laiku no budžeta papildus varētu prasīt līdz desmit miljonus eiro, Rīta panorāmā pieļauj Ministru prezidents Māris Kučinskis.

Brīdina par krāpniekiem lauksaimniecības jomā; izkrāpti vairāki desmiti tūkstošu eiro

Šogad Valsts policija ir saņēmusi vairāku iedzīvotāju iesniegumus, kuri, vēloties iegādāties lauksaimniecības tehniku, kļuvuši par krāpšanas upuriem.

Somijā nokūst pēdējais sniegs; pārāk agri, teic meteorologi

Somijā, kur līdzīgi kā Baltijas valstīs laikapstākļi šogad maijā ir neierasti silti un saulaini, daudzus pārsteigusi sniega nokušana aiz ziemeļu polārā loka. Parasti Lapzemē pēdējais sniegs nokūst jūnija vidū.

MNA: Joprojām administratoru prakses vietās ir virkne pārkāpumu

Tāpat kā 2017.gadā, arī šogad Maksātnespējas administrācija pārbaudēs administratoru prakses vietās konstatē virkni pārkāpumu.

Bildēs: Kubā izvadīti pirmie aviokatastrofas upuri

Kubā notikušās aviokatastrofas upuru skaits šonedēļ sasniedzis 111 cilvēkus un tālajā Karību jūras salu valstī ir notikušas pirmās upuru bēres.

Cietuma vadītāja: Latvijā nepieciešams nomainīt novecojušo Sodu izpildes kodeksu

Latvijā nepieciešams jauns likums, kas nomainītu novecojušo Sodu izpildes kodeksu, Latvijas Radio atzīmē Ieslodzījuma vietu pārvaldes vadītāja Ilona Spure.

Biržu indeksi lielākoties pieaug pēc ASV un Ķīnas izlīguma tirdzniecības jautājumos

Biržu indeksi pirmdien, 21.maijā, lielākoties pieaug pēc tam, kad ASV un Ķīna panāk izlīgumu tirdzniecības jautājumu strīdā.

Kaimiņš nosauc Saeimas balsojumu «atturēšanās speciālistus»

«Mani ievēlēja tāpēc, lai pieņemtu lēmumu, nevis, lai atturētos. Atturēties automātiski skaitās pie «pret». To, manuprāt, vajadzētu mainīt. Ir vai nu «par», vai nu «pret». Uzņēmējs, piemēram, normālā dabā nevar atturēties pieņemt lēmumu, savukārt Saeimā ir daudzi «atturēšanās speciālisti»,» saka Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš.

Turcijā mūža ieslodzījums 104 cilvēkiem par dalību apvērsuma mēģinājumā

Tiesa Turcijā ir piespriedusi 104 bijušām militārpersonām mūža ieslodzījumu par saistību ar 2016.gadā notikušo valsts apvērsuma mēģinājumu.

NVD: Šogad palielinājies valsts finansējums bērnu veselības aprūpē

Veikti vairāki uzlabojumi bērnu veselības aprūpē, ieviešot jaunus pakalpojumus un palielinot valsts finansējumu ambulatoro pakalpojumu sniegšanai, informē Nacionālais veselības dienests.

Muzeju nakts tradīcija turpinās – kopumā piedalās vairāk nekā 221 284 interesenti

Piedāvājot daudzveidīgas norises, četrpadsmitajā Muzeju naktī 204 ar kultūrvēsturisko mantojumu saistītas apskates vietas visos Latvijas reģionos vēra durvis bezmaksas apmeklējumiem. Līdz ar 122 akreditētajiem muzejiem Muzeju naktī šī gada 19.maijā iesaistījās arī 82 citas kultūras un valsts pārvaldes institūcijas.

Iepirkumā par Jaunā Rīgas teātra rekonstrukciju uzvarējusi Rere būve 1

Valsts nekustamie īpašumi iepirkuma konkursa komisija ir pabeigusi piedāvājumu vērtēšanu Jaunā Rīgas teātra ēku kompleksa rekonstrukcijai Rīgā, Lāčplēša ielā 25 un par kritērijiem atbilstošu piedāvājumu ar zemāko cenu ir atzīts pilnsabiedrības Rere būve 1 piedāvājums.

Katoļu arhibīskaps Austrālijā notiesāts par bērnu seksuālas izmantošanas slēpšanu

Tiesa Austrālijā atzinusi kādu katoļu baznīcas arhibīskapu vainīgu par bērnu seksuālas izmantošanas gadījumu slēpšanu, kas notikusi 1970.gados. Adelaidas arhibīskaps kļuvis par augstāko katoļu garīdznieku pasaulē, kurš apsūdzēts un atzīts par vainīgu šādā noziegumā.

Lindermanu atbrīvo no apcietinājuma

Rīgas apgabaltiesa pirmdien, 21.maijā, nolēma atbrīvot no apcietinājuma aizdomās par nacionālā naida izraisīšanu, kā arī par masu nekārtību organizēšanu turēto prokrievisko aktīvistu Vladimiru Lindermanu.

Mentorus bēgļiem par pusmiljonu eiro nodrošinās Latvijas Sarkanais Krusts

Turpmāko pusotru gadu sociālā mentora pakalpojumu patvēruma meklētājiem un personām ar bēgļa vai alternatīvo statusu sniegs biedrība Latvijas Sarkanais Krusts, informē Sabiedrības integrācijas fonda pārstāvji.

Krievijas pirmā peldošā atomelektrostacija sasniedz Arktiku

Pēc ceļa cauri Baltijas jūrai, Krievijas pirmā peldošā atomelektrostacija nonākusi Barenca jūras ostā Murmanskā, lai gatavotos tālākam ceļam uz Krievijas tālajiem austrumiem.

Latvijā tuvākajos gados vidējā neto darba alga varētu sasniegt 1 000 eiro

Latvijā tuvākajos divos līdz trīs gados vidējā neto darba alga varētu sasniegt 1 000 eiro, prezentējot jaunāko bankas Nordic Outlook apskatu, norāda SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.

Ārvalstu klientu noguldījumu apmērs pirmajā ceturksnī Latvijas bankās sarucis par 27,1%

Latvijas banku piesaistīto ārvalstu klientu noguldījumu apmērs šogad pirmajā ceturksnī samazinājies par 27,1% jeb 2,185 miljardiem eiro un marta beigās veidoja 5,869 miljardus eiro, ziņo Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

Pēc 12 gadiem Latvijā baptistiem jauns bīskaps

Latvijas Baptistu draudžu savienības 19.maija kongresā bīskapa amatā uz nākamajiem četriem gadiem tika ievēlēts mācītājs Kaspars Šterns, vēsta LBDS izpilddirektore Žanna Drūnese.

KP atļauj automašīnu un rezerves daļu vairumtirgotāju apvienošanos

Konkurences padome pieņēma lēmumu atļaut apvienošanos, ar kuru Auto-Bon Oy iegūst izšķirošu ietekmi pār KW Bruun Baltic OU, iegādājoties tā kapitāldaļas 100% apmērā no Dānijā reģistrētas sabiedrības Interdan Bil A/S.

Plānota plašāka diskusiju par ST sprieduma ietekmi uz valsts un baznīcu attiecībām

Saeimas Prezidijam lūgts atbalstīt parlamenta Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas darba grupas sanāksmes organizēšanu par Satversmes tiesas sprieduma ietekmi uz valsts un baznīcu attiecībām un normatīvo regulējumu.

Nacionālā apvienība premjera amatam kā kandidātu izvirza Robertu Zīli

Nacionālās apvienības Visu Latvijai! – Tēvzemei un Brīvībai/LNNK (NA) valde nolēmusi uz 13.Saeimas vēlēšanām Ministru prezidenta amatam kā kandidātu virzīt Eiropas Parlamenta deputātu Robertu Zīli, informē NA.

Emajegi upes aizstāvībai Igaunijā cilvēku ķēdi izveido 4 000 iedzīvotāju

Igaunijā turpinoties cīņai ap miljardu eiro vērtas celulozes rūpnīcas celtniecību, nedēļas nogalē Tartu pilsētā Emajegi upes krastos sapulcējušies ap 4 500 cilvēku, izveidojot dzīvo ķēdi, lai nepieļautu rūpnīcas izveidi, tā pavēstījuši pasākuma rīkotāji.

RD trešo reizi maina nolikumu, jautājumus katrs deputāts varēs uzdot desmit minūtes

Rīgas domes sēdē, saistībā ar jautājumu uzdošanas kārtību, pirmdien, 21.maijā, trešo reizi tika apstiprinātas izmaiņas pašvaldības nolikumā, kas paredz, ka turpmāk domnieki domes sēdēs ziņotājam jautājumus katrs varēs uzdot desmit minūtes.

Jaunākie komentāri