bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 26.05.2018 | Vārda dienas: Varis, Eduards, Edvards
LatviaLatvija

Migrācijas krīze: Pasaulē miera nav, tāpēc nestabilā situācija saglabājas

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Kopš Otrā pasaules kara nav piedzīvota tik milzīga migrācijas krīze kā 2015.gadā – konfliktu, vardarbības un cilvēktiesību pārkāpumu dēļ pārvietots rekordliels cilvēku skaits – 65,3 miljoni, t.sk., 21,3 miljoni bēgļu, tā ANO Komisariāts bēgļu jautājumos. Marta Rībele, Eiropas Parlamenta Informācijas biroja vadītāja, atgādina, ka pasaulē miera nav, tāpēc nestabilā situācija saglabājas. Līdz ar to saglabājas arī migrācija.

Eiropas Parlaments daudz un dažādi mēģinājis risināt šos jautājumus, šis tas ir arī panākts, bet kas vēl jāizdara, ko un cik daudz par šiem jautājumiem zina sabiedrība un vai Latvijā nepieciešams papildu darbaspēks, ja šeit joprojām ir ap 80 000 mazkvalificēto, kuri nav atraduši darbu? – par šiem jautājumiem, nākot kopā uz konferenci Imigrācijas risinājumi nākamajai desmitgadei: plūsmu pārvaldība, iespējas darbaspēkam, integrācija, sprieda gan ministriju pārstāvji, gan EP deputāti.

Vairāki pārstāvji uzsvēra to, ka ir ārkārtīgi daudz informācijas par migrācijas jautājumiem, bet tā netiek prasmīgi nodota sabiedrībai, no kā rodas bailes, aizspriedumi pret iebraucējiem no citām valstīm. Rībele: «Pilsoniskā sabiedrība ir jāizglīto, jālikvidē šīs bailes [no imigrantiem].»

Runājot par to, kā sastādīt budžetu, plānot bēgļu sadalījumu un veikt jebkuras citas plānveida darbības, Rībele atgādina, ka jebkura prognozēšana ir ļoti sarežģīta. Uz vēstures pamata, protams, var vilkt šo līkni, bet nu cik viņa būs precīza – tas ir visai sarežģīti. Artis Pabriks gan teic: «Mums nevajag tēlot neapzinīgus domātājus. Tas nozīmē, kamēr nebūs maksimālās informācijas, tikmēr es sēžu un «griežu īkšķus» uz dīvāna, nezinot, ko iesākt. Mums informācijas pietiek, lai mēs piedāvātu pietiekami sakarīgus risinājumus šajos jautājumos.»

Priekšlikums no Pabrika: «Pāris mēnešu laikā uztaisīt divu lapaspušu plānu, kas būtu jāizdara. Viss. Pietiek. Ejam uz priekšu. Beidzam muļļāties, sakot vienkāršā valodā.»

Runājot par migrantu integrēšanu Latvijā, bieži uzmanība tiek vērsta jautājumam par valodu.

«Man sāp sirds, ka mēs Latvijā jau esam nodzīvojuši gandrīz 30 gadu, bet te joprojām nav tādas vienkāršas lietas kā obligātie valodas un kultūras ievadkursi augstskolās. Manuprāt, tas ir būtiski, svarīgi, nepieciešami un neatliekami,» uzskata Pabriks.

Viņaprāt, šādi kursi būtu jāapgūst visiem ārzemju studentiem, kas ierodas Latvijā. Arī Inese Pauloviča, Kultūras ministrijas valsts sekretāra vietniece, atzīmēja, ka latviešu valoda ir bāze saliedētai sabiedrībai. Tikmēr Filips Lastovskis, ES lietu žurnālists, norādīja, ka nav īsti skaidrs, vai latviešu valodas zināšana ir pamatnostādne vai palīglīdzeklis integrācijā.

Runājot par to, cik daudz ārzemju studentiem vajadzētu atļaut strādāt, liela daļa sanākušo bija vienisprātis, ka 20 stundas nedēļā ir maksimālais, citādi «viņiem [studentiem] nebūs laika studēt». «Studenti, kas te strādā vairāk nekā 12 stundas [nedēļā], viņi te šādā veidā integrējas mūsu ekonomiskajā vidē, sabiedriskajā vidē un palīdz arī mūsu uzņēmējdarbībai,» tā Pabriks.

Sanākušie piekrita tam, ka ārzemju studentus vajadzētu aktīvi iesaistīt darba tirgū, lai viņi gribētu palikt Latvijā, «jo viņi ir zinoši un būtu ieguvums Latvijas izaugsmei».

Runājot par darbaspēka piesaisti no citām valstīm, deputāts Pabriks saka: «Lauksaimniecībā bez periodiska darbaspēka mēs nevarēsim iztikt. Neies neviens no Latvijas, pat students, lasīt zemenes agri no rīta par to samaksu. Ukraiņi, baltkrievi – lai viņi brauc un lasa tās zemenes. Latvijā būs nepieciešami viesstrādnieki,» uzskata Pabriks. «Palīdzēsim mūsu ekonomikai attīstīties.»

Didzis Meļķis, ekonomiskās politikas žurnālists norādījis: «Vieni liek uzsvaru uz to, ka jālieto tas [darbaspēks], kas jau Latvijā ir, otri, ka jāpiesaista speciālisti no ārvalstīm. Manuprāt, nav jāizvēlas vai nu viens, vai otrs, bet gan jāveido kaut kāda komlektācija.»

Jautājums ir: uz kādas likumdošanas bāzes, cik ilglaicīgi un uz kādiem noteikumiem tiks uzņemti šie viesstrādnieki.

«Atšķirībā no padomju laika perioda, mēs esam tie, kas šeit nosaka, kā kurš strādās, kā kurš uzturēsies, ko kurš mācīsies un ko kurš nemācīsies,» saka Pabriks.

Runājot par kultūru dažādību un to, kā iebraucēji varētu mainīt Latvijas kultūrvidi, deputāts saka: «Dažs labs interpretē toleranci kā jebkā, kas ienāk pie mums, vienkāršu automātisku pieņemšanu. Patvēruma meklētājiem ir skaidri un gaiši jāpaskaidro, ka ir tās lietas, kuras mēs netaisāmies viņu dēļ mainīt.»

«Politika ir politika, bet galu galā ir cilvēks. Patvēruma meklētājs ir cilvēks, un tieši tāpat cilvēki ir arī tie, kuri viņus uzņem. Ja gribam, lai krīzes situācijā mūs atbalstītu citas valstis, mums ir jāspēj atbalstīt valstis, no kurām nāk lielākā migrantu plūsma,» atgādina Rībele.


Pievienot komentāru

FKTK ar 455 822 eiro soda Meridian Trade Bank

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ar 455 822 eiro sodījusi Meridian Trade Bank. Banka sodīta par konstatētiem trūkumiem Meridian Trade Bank iekšējās kontroles sistēmas darbībā un līdz ar to Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma un tam pakārtoto normatīvo aktu pārkāpumiem.

ABLV Bank piederošās New Hanza Capital zaudējumi pirmajā ceturksnī – 18 000 eiro

ABLV Bank grupas uzņēmuma ieguldījumiem komercīpašumos New Hanza Capital apgrozījums šogad pirmajos trijos mēnešos bijis 78 100 eiro, kas ir 3,2 reizes vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā, bet kompānijas zaudējumi samazinājušies 2,2 reizes un bijusši 18 024 eiro.

Rinkēvičs: Latvijai un Horvātijai ir absolūta vienprātība jautājumos par ES daudzgadu budžetu

Latvijai un Horvātijai ir absolūta vienprātība jautājumos par Eiropas Savienības daudzgadu budžetu, preses konferencē pēc tikšanās ar Horvātijas premjerministra vietnieci, ārlietu un Eiropas lietu ministri Mariju Pejčinoviču Buriču sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

CVK: EP vēlēšanas Latvijā notiks 2019.gada 25.maijā

Kārtējās Eiropas Parlamenta vēlēšanas Latvijā notiks sestdienā, 2019.gada 25.maijā, informē Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

VM padotības iestāžu reorganizāciju jūlijā sāks ar Valsts sporta medicīnas centru

Veselības ministrija padotības iestāžu reorganizāciju plāno sākt jūlijā, kad galvenās izmaiņas skars Valsts sporta medicīnas centru, liecina Ministru kabinetā iesniegtais projekts, kuru valdība skatīs nākamnedēļ, 29.maijā.

Satraucoša tendence: Pieaug narkotiku izplatība jauniešu vidū

Noziedzīgo nodarījumu skaits psihotropo vielu nelikumīgas aprites jomā 2017.gadā sastāda 5,9% no visiem valstī reģistrētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, tāpat vērojama satraucoša tendence – narkotisko vielu izplatība arvien pieaug jauniešu vidū.

Pētījums: Latvija starp Baltijas valstīm ir līdere elitāru īpašumu piedāvājumā

Latvijā, atšķirībā no kaimiņvalstīm Lietuvas un Igaunijas, nekustamo īpašumu tirgū dominē salīdzinoši daudz nekustamo īpašumu, kuru cena pārsniedz 200 000 eiro, liecina Igaunijas kompānijas ria.com Marketplaces apkopotā informācija.

NATO dalībvalstis mudina ātrāk un vairāk dalīties ar informāciju

NATO dalībvalstīm ātrāk un vairāk jādalās ar informāciju, lai apsteigtu Krieviju, paziņojis NATO izlūkošanas vadītājs Arnts Freitāgs fon Loringhofens.

VUGD veiks trauksmes sirēnu pārbaudi

Pirmdien, 28.maijā no plkst. 9.30 līdz 9.45, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests visā Latvijā uz trim minūtēm iedarbinās trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu civilās trauksmes un apziņošanas sistēmas darbību.

Nīderlande un Austrālija uzskata Krieviju par atbildīgu MH17 notriekšanā

Saistībā ar Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanu Ukrainā, kas prasījusi 298 cilvēku dzīvības, Nīderlandes valdība piektdien, 25.maijā, oficiāli paziņojusi, ka kopā ar Austrāliju uzskata, ka par noziegumu ir atbildīga Krievija.

Īrija balso abortu referendumā, vai atcelt aizliegumu

Īru vēlētājiem piektdien, 25.maijā, doda iespēja izlemt, vai to katoļticīgajā valstī būtu atceļams aizliegums veikt abortu, kas ierakstīts arī konstitūcijā.

No kurām valstīm atgriežoties visvairāk pieprasa apdrošināšanas atlīdzību?

Dati rāda, ka visuzmanīgākajiem jābūt iedzīvotājiem, kas nolēmuši apmeklēt Itāliju, Spāniju un ASV. Tieši šajās valstīs visbiežāk notiek kāds apdrošināšanas gadījums, liecina Swedbank apkopotie dati par ceļojumu apdrošināšanas pieteikumiem.

Pētījums: Rīdzinieki nav apmierināti ar māju apsaimniekošanu

Teju katrs otrais Rīgas iedzīvotājs nav apmierināts ar esošo namu apsaimniekošanas kvalitāti, liecina namu apsaimniekošanas uzņēmuma Latvijas namsaimnieks pētījums par apmierinātību ar dzīvojamo ēku uzturēšanu un apsaimniekošanu Rīgā.

FM: Kopbudžeta ieņēmumos gada pirmajos četros mēnešos vērojams pieaugums

Šā gada pirmajos četros mēnešos kopbudžeta ieņēmumi pārsnieguši izdevumus, veidojot kopbudžetā pārpalikumu 239,9 miljonu eiro apmērā, kas bijis par 69,2 miljoniem eiro lielāks nekā pērn pirmo četru mēnešu periodā. Pārpalikums veidojies gan valsts konsolidētajā kopbudžetā, gan arī pašvaldību konsolidētajā kopbudžetā.

Tallinā būvē dzīvokļu namus, būvniecības apjoms Igaunijā augšup par 21%

Galvenokārt Tallinas daudzdzīvokļu namu būvniecības iespaidā, celtniecības uzņēmumi Igaunijā 2018.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, palielinājuši darbības apjumu par 21%, tā aplēsuši igauņu statistiķi.

Uzsākta atkritumu pārvadājumu uzskaites sistēmas izveide

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija sadarbībā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centru ir uzsākusi darbu pie atkritumu pārvadājumu uzskaites sistēmas izveides

Būtiskas izmaiņas 5.tramvaja un 5T.autobusa kustības maršrutā

Saistībā ar tramvaja sliežu nomaiņu Slokas ielas un Jūrmalas gatves krustojumā no 28.maija tiks veiktas izmaiņas 5.tramvaja maršrutā, informē Rīgas satiksme.

Sola karstas brīvdienas – līdz pat +28 grādiem

Šajās brīvdienās laiks Latvijā kļūs karstāks, līdz ar to palielināsies sausums un ugunsbīstamība, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Zviedrijā dzimumaktu bez skaidras piekrišanas atzīst par izvarošanu

Zviedrijas parlaments ir pieņēmis tiesību normas, kas noteic, ka stāšanās dzimumattiecībās, nepaužot piekrišanu tām, uzskatāmas par izvarošanu arī gadījumos, ja izvarošanas upurim nav draudēts vai nav izmantots spēks.

Veselības ministrija sola uzlabot hronisko pacientu aprūpi

Lai uzlabotu hronisko pacientu aprūpi, Veselības ministrija izstrādājusi noteikumu projektu, kas nosaka kārtību, kādā tiek nodrošināta valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšana hronisku slimību, onkoloģisko, sirds un asinsvadu saslimšanu pacientiem stacionārajā ārstniecības iestādē.

Kuldīgā izņem 3,3 miljonus nelegālo cigarešu; atklāj nelegālā alkohola ražotni

Kuldīgas novadā Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes amatpersonas uz aizdomu pamata par akcīzes preču nelegālu apriti aizturējušas vienu personu un izņēmušas turpat 3,3 miljonus nelegālo cigarešu, kas ir lielākais līdz šim izņemtais apjoms Kurzemes reģionā, kā arī atklāja nelegālu degvīna ražotni.

Ziemeļkoreja pēc Trampa atteikuma joprojām gatava tikties

Atsaucoties uz Amerikas Savienoto Valstu prezidenta Donalda Trampa (Donald Trump) atteikšanos tikties ilgi plānotās sarunās ar Ziemeļkorejas vadītāju Kimu Čenunu, Phenjana pavēstījusi, ka joprojām ir gatava sarunām, turklāts jebkādā formā.

KM: Datu aizsardzības regula žurnālistiem neparedz jaunus ierobežojumus vai pienākumus

Eiropas Savienības Vispārīgā datu aizsardzības regula žurnālistiem neparedz jaunus ierobežojumus vai pienākumus, kas nebūtu iekļauti jau esošajā tiesiskajā regulējumā, pēc regulas izvērtējuma secinājusi Kultūras ministrija.

Biržu indeksi un naftas cenas krītas

ASV un Eiropas biržu indeksi ceturtdien, 24.maijā, kritušies, jo pastāvošās globālās bažas par tirdzniecības karu pastiprināja ASV prezidenta Donalda Trampa pēkšņais lēmums atcelt samitu ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu.

Visās ES dalībvalstīs sāk piemērot Vispārīgo datu aizsardzības regulu

Ar piektdienu, 25.maiju, visās Eiropas Savienības dalībvalstīs sāk piemērot Vispārīgo datu aizsardzības regulu, kas paredz stingrākas prasības piekrišanai kā personas datu apstrādes pamatam.

Jaunākie komentāri