bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 22.03.2018 | Vārda dienas: Tamāra, Dziedra

Miķelsons: viss notikušais ir augsta līmeņa politiskā spēle

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Kārlis Miķelsons

No apcietinājuma pret 50 000 latu drošības naudu atbrīvotais bijušais AS Latvenergo vadītājs Kārlis Miķelsons uzskata, ka viss notikušais ir augsta līmeņa politiskā spēlē.

Intervijā radio SWH Miķelsons atturējās nosaukt, kas varētu būt šīs spēles spēlētāji un kādiem spēkiem tieši viņš nelaikā varētu būt šķērsojis ceļu, pieļaujot, ka šajā lietā varētu būt iejauktas gan lielo austrumu kaimiņu – Krievijas, gan arī citu Baltijas un Ziemeļvalstu enerģētikas tirgu dalībnieki.

Miķelsons neizslēdz arī iespēju, ka viņš ir patraucējis kādam alternatīvo energoresursu ražotājam, atgādinot, ka pirms izšķiršanās par Rīgas otrās termoelektrocentrāles (TEC-2) otrās kārtas būvniecības bija arī runas par to, ka Liepājā tiks būvēta jauna cietā kurināmā elektrostacija.

Tomēr viņš uzsvēra, ka šī «milžu cīņa», kurai viņš «pagadījies pa ceļam», ir tikai un vienīgi par tirgus daļu Baltijā un Skandināvijā. Latvenergo šāda līmeņa tirgum ir maziņš spēlētājs, salīdzinot ar Krievijas un skandināvu tirgus dalībniekiem, bet esam samērojami ar igauņiem un lietuviešiem, sacīja Miķelsons, atzīstot, ka, iespējams, kādam nav paticis tas, ka Latvija spēj ne tikai ražot un pārdot elektroenerģiju, bet arī spēj sevi apgādāt pilnībā, tādejādi izslēdzot iespējamību noteikt elektrības cenas Latvijā no ārpuses.

Miķelsons rēķinās, ka izmeklēšana un lietas nonākšana tiesā prasīs vairākus gadus. «Tiks vākti fakti, veiktas ekspertīzes, pēc tam tiks likta kopā apsūdzība un tā tiks iesniegta prokuratūrai. Un tas viss prasīs laiku, ar ko man jārēķinās tuvākajos gados,» bilda no amata atstādinātais Latvenergo vadītājs.

Runājot par turpmākajiem profesionālajiem plāniem, Miķelsons atgādināja, ka viņam nav uzlikti darbības ierobežojumi, neskaitot to, ka viņš nevar strādāt Latvenergo vai tā saistītajos uzņēmumos. Viņš pieļāva, ka, visticamāk, atgriezīsies privātajā biznesā, jo darbs būs jāmeklē.

Miķelsons uz jautājumiem par Latvenergo un tā darbību atbildēs visbiežāk sacīja nevis Latvenergo, bet gan mums. Vēlāk gan viņš paskaidroja, ka viņam būs jāaprod ar jauno situāciju, bet vienlaikus uzsvēra, ka viņš, tāpat kā ikviens cits Latvijas iedzīvotājs, patiesībā ir valsts akciju īpašnieks koncernā.

Taujāts par to, kā tiek pieņemti lēmumi Latvenergo, viņš uzsvēra, ka lēmumu pieņemšanas process ir stingri noteikts, sarežģīts un arī ilgs process. Lielākā daļā lēmumu laikā, kad viņš vēl bija koncerna vadītājs, lēmumi valdē esot pieņemti tikai ar visu locekļu vienbalsīgu piekrišanu, bet gadījumos, kad bijušas kādas šaubas, projekts atgriezts atpakaļ.

Pirms galīgā lēmuma pieņemšanas esot komisijas darbs, kura gan sagatavo konkursu, gan izvērtē pieteikumus. Pēc tam, ja ir nepieciešami, esot arī starplēmumi, tiek veikti visi nepieciešami saskaņojumi ar akcionāriem, ministrijām un arī valdību.

Tikai tad sekojot valdes lēmumus, kas tiek pieņemts, pamatojoties uz sagatavoto materiālu. Laikā, kad pastāvējusi Latvenergo padome, tad visus iepirkumus, kuru summa pārsniedza 250 000 latu, caurlūkojusi arī padome. «Tagad padomi aizstāj akcionārs vienā personā – [Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs] Juris Pūce, kurš tad attiecīgi arī lēma par diviem minētajiem projektiem,» stāstīja Miķelsons.

Miķelsona advokāts Egons Rusanovs iepriekš izteicies, ka Miķelsonam tiek inkriminēta labvēlīgu lēmumu pieņemšanas nodrošināšana diviem uzņēmumiem – Alstom Network Swizerland AG un GAMA GŪC Sistemleri Muhendislik ve Taahhut, taču šodien pats Latvenergo bijušais vadītājs norādīja, ka abos gadījumos lēmumu pieņemšanā bijuši iesaistīti vairāk nekā 50 cilvēki, bet uz savu jautājumu procesa virzītājam, kāpēc apsūdzēti tiek tikai daži, viņš atbildes neesot saņēmis.

Miķelsons apgalvoja, ka ne viņa laikā Latvenergo, ne arī tagad neesot bijušas iespējas kādu no lēmumiem pieņemt vienpersoniski.

Arī intervijā telekompānijai LNT Miķelsons šovakar izteica pieņēmumu, ka viņa un vēl citu bijušo Latvenergo valdes locekļu apcietināšana varētu būt saistīta ar koncerna privatizāciju. Brīdī, kad būs jāatdod aizņemtā naudiņa Starptautiskajam Valūtas fondam (SVF) un Pasaules Bankai, nauda būs kaut kur jāņem, jo no gaisa tā nenokritīs. Tad prasīs kaut ko pārdot. SVF jau publiski ir teikusi, ka jāiet uz privatizāciju, sacīja Miķelsons.

Viņš gan šaubījās, vai SVF jau ir doti solījumi privatizēt Latvenergo, bet mājieni gan varētu būt. Viņaprāt, pati privatizācijā un koncerna nonākšana privātajās rokās nebūtu pats ļaunākais, bet svarīgākais ir tas, vai aktīvs pieder mums vai kādam, kam ir vienalga, kas šajā valstī notiek.

Miķelsons apgalvoja, ka viņam un arī viņa pārstāvjiem joprojām nav sniegta skaidra atbilde, kādas tieši apsūdzības viņam izvirzītas, un nav paskaidrots, kad, ko un kāpēc viņš ir izdarījis nelikumīgi. Arī LNT viņš pieļāva, ka pēdējo mēnešu notikumi ir saistīt ar politisko situāciju valstī, bet konkrētu politiķu vai partijas intereses viņš nesaredz, tomēr, viņaprāt, uzmanības vērts ir fakts, ka dienā, kad viņš tika aizturēts, jau bija sagatavoti lēmumprojekti par akcionāru sapulces sasaukšana un viņa atsaukšanu no amata.

Viņš pieļāva, ka KNAB, veicot viņa un vēl vairāku Latvenergo valdes locekļu un privātpersonu aizturēšanu, pildīja politisko pasūtījumu.

Cīnīšos par sevi un mēģināšu pierādīt, ka labākajā gadījumā tas viss ir bijusi kļūda, bet sliktākajā – apzināta rīcība, apņēmīgs bija no apcietinājuma atbrīvotais Miķelsons.

Miķelsons pēc iepazīšanās ar izsludinātā konkursa Latvenergo vadītāja amatam kritērijiem secinājis, ka ir tikai neliels skaits kandidatūru, kas šīm prasībām Latvijā atbilst. Nosaukt konkrētus vārdus viņš atsacījās. Nav pārāk daudz uzņēmumu, kam ir virs 500 darbinieku, un vadītāju ar noteiktu izglītību. Tad vēl paskatāmies, kas vēlas mainīt darbu vai kam nav darba…, aizdomīgs bija Miķelsons, piebilstot, ka arī piedāvātais atalgojums ir neadekvāti zems šāda amata līmenim.


Pievienot komentāru

Iestājas par dzeramā ūdens pieejamību visur un bez maksas

«Cilvēkam vajag vitamīnus. A, B, C un daudzus citus. Bet visvairāk cilvēkam vajag ūdeni. Ūdens ir kā vitamīns. Tāpēc Innocent Cafe kopā ar domubiedriem dibina biedrību «Ū vitamīns», kas rūpēsies, lai visiem tik nepieciešamais dzeramais ūdens būtu pieejams visur un bez maksas,» norāda uzņēmuma Innocent Cafe pārstāvji.

Rosina mazināt krāpšanas apmērus publiskajos iepirkumos

Latvijas Reģionu Apvienība izskatīšanai Saeimā iesniegusi grozījumus Publisko iepirkumu likumā, saskaņā ar kuriem tiks noteikta lielāka kontrole valsts un pašvaldību iestāžu Iepirkumu komisiju darbā, izslēdzot iespēju par uzvarētāju konkursā atzīt to pretendentu, kura piedāvājums bijis vairākkārt dārgāks nekā sākotnējā līgumā noteiktā līgumcena.

Sociālo iemaksu nemaksātājiem valsts medicīnas pakalpojumu saņemšanai būs jāsamaksā 51,60 eiro

Personas, kas ikdienā neveic sociālās iemaksas, valsts obligātajai veselības apdrošināšanai 2018.gadā varēs pievienoties par 51,60 eiro jeb 1% no minimālās mēnešalgas.

Pieaug lietotāju sūdzību skaits pasta nozarē

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir apkopojusi informāciju par pasta pakalpojumu lietotāju iesniegtajām sūdzībām 2017.gadā. Līdz ar domstarpībām par pakomātu sniegtajiem pakalpojumiem, aizvadītajā gadā sūdzību skaits ir palielinājies – Regulators kopumā ir saņēmis 37 sūdzības.

Pērn pieauguši saražotās lopkopības produkcijas apjomi

2017.gadā, salīdzinot ar 2016.gadu, saražotās gaļas apjoms pieauga par 4,6%, bet iegūtā piena apjoms – par 1,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie provizoriskie dati.

Lietuvā sāk reorganizēt reģionu slimnīcas, mēriem bažas, ka cietīs pacienti

Ja Lietuvas Veselības ministrijas izmēģinājuma iecere par medicīnas pakalpojumu reorganizāciju neatdursies pret kādu grābekli, tad mazākas lauku slīmnīcas valstī drīz sniegs tikai pamata aprūpi, bet nopietnāki ārstēšanas pakalpojumi būs pieejami lielajās slimnīcās.

Šodien tiesu izpildītāji bez maksas konsultē par administratīvo naudas sodu piedziņu

Iedzīvotājiem ir iespēja saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem šodien, 22.martā, Tiesu izpildītāju dienās. Konsultācijas klātienē var saņemt visu 101 tiesu izpildītāja birojos visā Latvijā no pulksten 10.00 līdz 17.00 bez iepriekšējas pieteikšanās.

Uzsāks bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programmu ārstu palīgiem

Veselības ministrija uzsāk Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētu projektu, kura ietvaros ārstu palīgiem būs pieejama akreditēta bezmaksas kvalifikācijas paaugstināšanas programma.

Šonedēļ topā Ventspils pludmale, nepamanīts nepaliek arī Lemberga kungs

Ventspils pilsēta šonedēļ kļuvusi populāra nedaudz neierastākā skatījumā. Uzmanību izpelnījušies Ventspils pludmalē izskalotie roņi. Biedrība Dzīvnieku brīvība uzsver, ka roņu mazuļiem var kaitēt kontakts ar cilvēkiem, tāpēc lūdz ievērot 50 metru distanci. Neskatoties uz ekspertu norādījumiem, pat Ventspils mērs Aivars Lembergs šo lūgumu neievēro, fotografējoties ar roņu mazuļiem.

Reizniece-Ozola joprojām tic, ka nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus

«Nodokļu reforma ir devusi gaidītos rezultātus, īpaši aplokšņu algu apkarošanas jomā,» intervijā LNT raidījumā 900 sekundes sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

VUGD brīdina: Nededzini savu zemi

Ja ilgstoši nav bijis lietus un ir vēss vai silts, pērnā gada zāle kļūst aizvien sausāka, bet kūlas ugunsgrēku skaits un platības pieaug, norāda Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.

Igauņu komponisti nopelna rekordlielu autoratlīdzību naudu

Igaunijas Autoru biedrība, kas Igaunijā iekasē autoratlīdzības gan par vietējās, gan ārzemju mūzikas atskaņošanu, autoratlīdzībās par 2017.gadu ir saņēmusi kopumā 6,27 miljonus eiro, kas ir līdz šim nebijusi summa.

Juglas vecais dzelzceļa tilts arī gaida rekonstrukciju; foto liecības

Jau ziņots, ka 4.marta pēcpusdienā sabrukušas Vanšu tilta kāpnes un tām klāt esošās metāla konstrukcijas, kas no Vanšu tilta ved lejā uz 11.novembra krastmalu. Tāpat arī Būvniecības valsts kontroles birojs secinājis, ka Zemitāna tiltam mitruma ietekmē varētu atdalīties betona elementi, līdzīgi kā tas notika uz Vanšu tilta. Pirms diviem gadiem portāls lsm.lv ziņoja: «VAS Latvenergo piedāvā izsolē pārdot Juglas veco dzelzceļa tiltu, kas uzņēmumam vairs nav vajadzīgs. Rīgas domei gan pagaidām neesot plānu pirkt šo tiltu.»

Par 60% pieaug airBaltic mobilo biļešu rezervāciju skaits

Pērn Latvijas lidsabiedrības airBaltic mobilo biļešu rezervāciju skaits pieaudzis par 60%, salīdzinot ar 2016.gadu. Savukārt biļešu rezervāciju īpatsvars, kas veiktas tieši no mobilajām ierīcēm, pieaudzis par 30%.

Pētījums: Latvijā pieaug pudelēs iepildītā ūdens patēriņš

Latvijā nepārtraukti pieaug pudelēs iepildītā ūdens patēriņš, liecina 2017.gada Euromonitor dati. Eksperti to skaidro ar intensīvāku sabiedrības pievēršanos aktīvam dzīvesveidam un sportam, kā arī vēlmi saglabāt veselību.

Plāno atvieglot prasības jaunu augļu koku un ogulāju šķirņu ieviešanā

Zemkopības ministrija ir sagatavojusi grozījumu projektu augļu koku un ogulāju šķirņu saraksta veidošanas noteikumos un grozījumu projektu augļu koku un ogulāju pavairošanas materiāla aprites noteikumos.

Facebook atvainojas par pieļauto 50 miljonu lietotāju datu izmantošanu politiskajiem mērķiem

Facebook izpilddirektors Marks Cukerbergs atzinis, ka populārā sociālā tīklā uzturētāji pieļāvuši kļūdas, kas ļāvušas aptuveni 50 miljoniem lietotāju datu nonākt politisku konsultāciju uzņēmuma rīcībā.

Arvien vairāk skolu izvēlas diagnosticējošo darbu dabaszinībās kārtot tiešsaistē

Šī gada 6.martā iespēju diagnosticējošo darbu dabaszinībās 6.klasei kārtot tiešsaistē izglītības portālā Uzdevumi.lv izmantoja 234 skolas visā Latvijā, un kopumā digitālā formātā darbu aizvadīja 7 674 skolēni jeb 44% no Latvijas sestklasniekiem, vēsta portāla pārstāvji.

Tiesībsargs: Problēmas pansionātos un sociālās aprūpes iestādēs lielā mērā saistītas ar finanšu trūkumu

Problēmas pansionātos un sociālās aprūpes iestādēs lielā mērā ir saistītas ar finanšu trūkumu, jo nav iespējams kvalitatīvi izdarīt darbu ar atvēlētajiem resursiem, un tā ir atbildīgās ministrijas un valdības kopumā atbildība, Latvijas Radio norāda tiesībsargs Juris Jansons.

Biržu indeksi un ASV dolāra vērtība krītas, naftas cenas pieaug

ASV biržu indeksi un ASV dolāra vērtība trešdien kritās pēc tam, kad ASV centrālā banka – Federālā rezervju sistēma – nolēma paaugstināt bāzes procentlikmi, bet lika saprast, ka nepaātrinās tempu jaunām procentlikmju paaugstināšanām šogad.

Francijas eksprezidents Sarkozī kļūst par aizdomās turēto

Francijā tās bijušais prezidents Nikolā Sarkozī nosaukts kā aizdomās turētais oficiālā izmeklēšanā par iespējamu nelikumīgu priekšvēlēšanu kampaņas finansēšanu, Lībijas valsts naudas līdzekļu piesavināšanos un pasīvu korupciju.

Mitrofanovs kā vienu no pirmajiem EP plāno aktualizēt nepilsoņu jautājumu

Mandātu nolikušās Eiropas Parlamenta deputātes Tatjanas Ždanokas vietu ieņēmušais Miroslavs Mitrofanovs kā vienu no pirmajiem EP plāno aktualizēt nepilsoņu jautājumu.

Uz kurām Rīgas ūdenstilpēm vēl drīkst atrasties?

Ņemot vērā laikapstākļus, meteoroloģiskās prognozes, kā arī iespējamību, ka neveidojas pietiekami izturīga ledus kārta, no ceturtdienas, 22.marta, ieviestas izmaiņas aizliegumos iedzīvotājiem atrasties uz atsevišķu Rīgas administratīvajā teritorijā esošu ūdenstilpju ledus.

RD komiteja atbalsta pašvaldības budžeta izdevumu palielināšanu par 42,38 milj. eiro

Pēc Finanšu departamenta ierosinājuma, pašvaldības 2018.gada pamatbudžeta ieņēmumu prognoze tiek palielināta par 1,66 miljoniem eiro. Tikmēr pašvaldības 2018.gada pamatbudžeta izdevumu apjoms tiek palielināts par 42,377 milj. eiro.

Latviešu ēdamā espreso ražotāji meklē finansējumu, lai paplašinātos Eiropā, ASV

Latviešu uzņēmēju un kafijas entuziastu izstrādāto kafijas tāfelīti Coffee Pixels, kas radīta kā alternatīva krūzei rīta kafijas, ir pamēģinājusi žurnāliste no britu ziņu portāla Wired. Acīmredzot, viņai labi gājis pie sirds, jo nu portāls vēsta par ražotāja investīciju ieceri.