bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 17.03.2018 | Vārda dienas: Ģertrūde, Gerda, Gertrūde

Muciņš: Ar papildu finansējumu slimnīcām ir iespējas stabilizēt situāciju

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Šogad slimnīcām valsts budžetā paredzēts finansējums 106 miljoni latu, – ja otrajā pusgadā piesaista vēl 35 miljonus latu, tām ir iespējas stabilizēt situāciju, – Latvijas Radio sacīja Veselības ministrijas (VM) valsts sekretārs Rinalds Muciņš.

Plānveida aprūpe tiek sniegta un tiks sniegta arī turpmāk, tikai nedaudz savādāk kā līdz šim, – VM uzdevums ir sabalansēt iedzīvotāju spēju maksāt par medicīnas pakalpojumiem un pakalpojuma sniedzēju spējas sniegt palīdzību, skaidroja Muciņš.

Sarunas turpinās par palīdzības sniegšanas formu, veidiem, līdzekļu sadalījumu. Valdība darīs visu iespējamo, lai slimnīcas Latvijā nenonāktu maksātnespējas stadijā, sacīja Muciņš.

Vakar valdība akceptēja līdzekļu izmantošanu Sociālās drošības tīkla stratēģijas ietvaros, lai nodrošinātu pakalpojumu pieejamību pēc iespējas lielākam skaitam cilvēku ar zemiem ienākumiem. Muciņš uzsvēra, ka tas paredz trūcīgajiem iedzīvotājiem saņemt bezmaksas medicīnas pakalpojumus. Slimnīcām piešķirti līdz 15 miljoni latu tieši šādu slimnieku aprūpei.

Uz jautājumu, kā «sociālajā spilvenā» varēja palikt pāri līdzekļi, Muciņš izteicās, ka bijis plānots ka trūcīgu personu būs vairāk un viņi aktīvāk izmantos medicīniskos pakalpojumus, taču «ne vienmēr trūcīgs ir arī slims». Pašlaik šie līdzekļi tiek pārplānoti.

Pēc Muciņa teiktā, pašlaik turpinās diskusijas ar Finanšu ministriju un valdību par papildu līdzekļu piešķiršanu VM līdz 25-26 milj. latu.

Valsts sekretārs uzsvēra, ka VM izmantojot visus informācijas kanālus, lai trūcīgās personas uzzinātu par iespējām saņemt bezmaksas veselības aprūpes pakalpojumus.

Jau ziņots, – lai nodrošinātu pakalpojumu pieejamību personām ar zemiem ienākumiem, stratēģijā paredzētie līdzekļi jānovirza visa pakalpojuma, ne tikai pacienta iemaksu un līdzmaksājumu, apmaksai, uzsver Veselības ministrija (VM). Tas nozīmē, ka daļa naudas tiks novirzīta slimnīcām pakalpojumu sniegšanai trūcīgajiem pacientiem.

Pasākuma finansējuma apguve patlaban neatbilst plānotajam, jo no plānotā finansējuma pirmajā pusgadā izmantoti tikai 16,5% līdzekļu: stacionāru daļā – 823 015 lati, bet ambulatorajā daļā – 456 918 lati. Pasākumam kopumā 2010.gadā tika plānoti 7,76 miljoni latu.

Kā aģentūrai LETA skaidroja VM, līdz šim, ja mēneša kvota ambulatorajā sektorā bija beigusies, tad pakalpojumu trūcīgais varēja saņemt nākamajā mēnesī. Turpretī turpmāk šī kārtība tiks mainīta un papildu ambulatorajam sektoram novirzītā nauda trūcīgo atbalstam palīdzēs līdzekļu apgūt efektīvāk. Arī pakalpojuma saņēmējiem nebūs jāgaida rindā.

Tāpat daļa no šiem līdzekļiem proporcionāli noslēgtajiem līgumiem par pakalpojumu sniegšanu tiks novirzīta slimnīcām.

2010.gada pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2009.gada pēdējo ceturksni finansējuma izlietojums zāļu kompensēšanas pasākuma nodrošināšanai pieauga 20 reizes. No plānotā finansējuma pirmajā pusgadā ir izmantoti 15% līdzekļu – 937 292 lati. Pasākumam kopumā 2010.gadā tika plānoti 6,25 miljoni latu. Tāpēc, vērtējot pacientu, kuriem tiek kompensēti medikamenti, skaita pieaugumu pa mēnešiem, netiks paplašināts personu, kurām tiek kompensēti medikamenti, loks.

Daļa no «pacienta viesnīcu» maksājumu kompensēšanai paredzētajiem līdzekļiem tiks novirzīti dienas stacionāros veikto aktivitāšu nodrošināšanai, ņemot vērā to, ka “pacientu viesnīca” ir tieši saistīta ar dienas stacionāros sniegtā pakalpojuma nodrošināšanu un dienas stacionāriem pieejamais finansējums ir nepietiekams. Šā gada pirmajā pusē programmā izmantoti 10% līdzekļu no 2010.gadā plānotajiem 1,58 miljoniem latu.

Tāpat stratēģijas līdzekļi tiks novirzīti visu mājas aprūpes pakalpojumu apmaksai, jo līdz šim no šīs programmas izmantots tikai viens procents pieejamā finansējuma. Mājas aprūpes pakalpojumu attīstība viennozīmīgi saistīta ar veselības aprūpes sistēmas reformēšanu un vērsta uz sociālās spriedzes mazināšanu saistībā ar slimnīcu tīkla optimizāciju, tādejādi pasākuma paplašināšana atbilst Stratēģijas mērķim, uzsver VM.

Šogad 2% no pieejamā 1,1 miljona latu izmantoti psihiatrisko pacientu aprūpei. VM piedāvā stratēģijas līdzekļus novirzīt visu psihiatrisko pacientu ambulatorajai aprūpei, jo psihiatrisko pacientu galvenais iztikas avots ir vecuma un invaliditātes pensija (48,7% pacientiem), liela daļa psihiatrisko pacientu atrodas citu personu apgādībā (22,9%), bet šīm personām ne vienmēr ir piešķirts personas ar zemiem ienākumiem statuss.

Tāpat plānots visām ģimenes ārstu praksēm piesaistīt otru māsu, tādējādi palielinot ģimenes ārstu pakalpojumu pieejamību visā valsts teritorijā, precīzāk nosakot otras māsas darba apjomu un noteikt atsevišķu otras māsas pieņemšanas laiku. Patlaban no iespējamām 668 praksēm otra māsa piesaistīta 137 praksēs.

VM atbalstītais priekšlikums ir stratēģijas līdzekļus novirzīt ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa izveidei, jo pacientiem arī pēc ģimenes ārsta pieņemšanas laika ir nepieciešams padoms, profesionāls atbalsts un iedrošinājums, kā rīkoties konkrētajā situācijā. Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis atslogos neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu un slimnīcu uzņemšanas nodaļas no ambulatoro konsultāciju sniegšanas vakara stundās un brīvdienās.

No 2010.gadam plānotā stratēģijas finansējuma 2010.gada pirmajā pusē izlietoti 12%.


Pievienot komentāru

Lembergs netiks virzīts premjera amatam; visticamāk, tiesas sēdes četrreiz nedēļā grūti apvienot ar premjera pienākumiem

Vairākkārt uz vienu no Latvijas prestižākajiem amatiem – premjerministra «krēslu» – savu kandidatūru ir virzījis arī smagos noziegumos apsūdzētais Aivars Lembergs, kurš ir atstādināts no Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja pienākumu pildīšanas. Tad nu šogad beidzot ir pienācis gads, kad «pūcei aste ir uzziedējusi» jeb Lembergs netiks virzīts premjera amatam. BNN informāciju apstiprina arī Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis.

Pērn zaļās enerģijas un koģenerācijas atbalstā samaksāti teju 290 miljoni eiro

Pērn zaļās enerģijas un koģenerācijas atbalstā samaksāti gandrīz 290 miljoni eiro, tāpēc ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens aicinājis izveidot mehānismu, kā likvidēt obligātā iepirkuma komponentes maksājumus patērētājiem.

Līdz šim valsts garantētā atlīdzība izmaksāta 3'441 ABLV Bank klientam

Trīspadsmit dienu laikā, kopš banka Citadele sāka izmaksāt valsts garantēto atlīdzību ABLV Bank klientiem, kopumā atlīdzība izmaksāta 3441 klientam. Kopējā izmaksātā summa no 3. līdz 15.martam ir 54,5 miljoni eiro.

Eurostat: Latvijā ceturtajā ceturksnī bijis vidēji augsts vakanču līmenis ES

Latvijā pērn ceturtajā ceturksnī bija vidēji augsts darbavietu vakanču līmenis, kas izteikts procentuāli kā attiecība starp kopējo pieejamo vakanču skaitu pret visām darbavietām ekonomikā – jau aizņemtajām un vakantajām – to Eiropas Savienības dalībvalstu vidū, par kurām pieejami salīdzināmi dati.

Baltic International Bank valdes priekšsēdētāja amatā iecelts Viktors Bolbats

Baltic International Bank līdzšinējā valdes priekšsēdētāja Ilona Guļčaka pievienojas bankas padomei, bet bankas vadītāja pienākumus uzņemas šī brīža valdes priekšsēdētājas vietnieks Viktors Bolbats.

Secina: Latvijas iedzīvotāji neveido uzkrājumus, jo ir plašas iespējas aizņemties

Latvijas iedzīvotāji neveido uzkrājumus, jo ir viegla naudas pieejamība un plašas iespējas aizņemties nepieciešamības gadījumā, secināts Patērētāju tiesību un aizsardzības centrs un Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes veiktajā pētījumā.

Leģionāru piemiņas pasākumi aizrit ar pretēji domājošo pabļaustīšanos un diviem aizturētajiem

Leģionāru piemiņas gājiens piektdien, 16.martā, Rīgā kopumā aizritēja mierīgi, tomēr pie Brīvības pieminekļa izcēlās vairāki tradicionāli novērojami konflikti starp pretēji domājošajiem, tostarp divi cilvēki tika aizturēti.

Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Latvijā gripas intensitāte ir vidēja

Salīdzinot gripas intensitātes rādītājus Eiropā, kur vairākās valstīs tā ir augsta vai pat ļoti augsta, Latvijā gripas intensitāte ir vidēja, aģentūrai norāda Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Raina Nikiforova.

Pērn vienas stundas darbaspēka izmaksas pieauga par 7,3%

Vienas stundas darbaspēka izmaksas pērn 4.ceturksnī salīdzinājumā ar 2016.gada 4.ceturksni pieauga par 54 centiem jeb 7,3%, sasniedzot 8,02 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes sezonāli neizlīdzināti dati. Sezonāli izlīdzināta rādītāja pārmaiņas bija identiskas – 7,3%.

Precizēta informācija par aizliegumu atrasties uz Rīgas ūdenstilpju ledus

Ņemot vērā laikapstākļus, meteoroloģiskās prognozes, kā arī iespējamību, ka neveidojas pietiekami izturīga ledus kārta, no piektdienas, 16.marta, ieviestas izmaiņas aizliegumos iedzīvotājiem atrasties uz atsevišķu Rīgas administratīvajā teritorijā esošu ūdenstilpju ledus.

Slikta pieredze sešgadnieku programmas ieviešanā

Ideja sūtīt uz skolu sešgadniekus nav nekas jauns, šādu priekšlikumu virzīja arī kādreizējais izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis, taču sabiedrības un izglītības nozares profesionāļu iebildumu dēļ ideja netika īstenota. Taču ir bijis periods, kad sešgadnieku reforma tika ieviesta, 1982.gadā.

Dubultaģenta indēšana: Krievija sola izdarīt maksimālu spiedienu uz britiem

Krievijas vēstnieks Lielbritānijā piektdien, 16.martā, sacījis, ka Maskava izdarīs iespējami lielu spiedienu uz Londonu, Krievijas pusei turpinot noliegt saistību ar bijušā abu valstu dubultaģenta indēšanas gadījumu, kas saskaņā ar britu izmeklētāju atklāto pastrādāts ar Krievijā izgatavotu, starptautiski aizliegtu ķīmisko ieroci.

Rietumu banka apgalvo, ka jau vairākus gadus atsakās no augsta riska klientiem

Rietumu banka jau vairāku gadu garumā atsakās no augstāka riska klientiem un ir būtiski samazinājusi transakciju apmēru, pauž bankas pārstāvji.

Lietuvas un Igaunijas uzņēmēju investīciju plāni apsteidz Latvijas uzņēmējus

Latvijā 36% maza uz vidēja lieluma uzņēmumi šogad plāno ieguldīt sava biznesa attīstībā. Savukārt Igaunijā šādi plāni ir 42%, bet Lietuvā – gandrīz pusei jeb 46% MVU, liecina SEB bankas veiktās uzņēmēju aptaujas rezultāti.

KP pērn 20 uzņēmumiem piemēroja naudas sodus 10,1 milj. eiro apmērā

Pērn Konkurences padome konstatēja četrus pārkāpumus, atklājot aizliegtas vienošanās 20 uzņēmumu darbībās un tiem piemērojot naudas sodus kopumā 10,1 milj. eiro apmērā.

Būvējot Somu līča gāzes vadu, Igaunija organizēs darbus 135 miljonu vērtībā

Saistībā ar Balticconnector gāzes cauruļvada būvniecību no Igaunijas uz Somiju, igauņu gāzes tīkla uzņēmums Elering pavēstījis, ka tas turpmākajos gados organizēs projekta ieguldījumus aptuveni 135 miljonu eiro vērtībā, no kuriem lauvas tiesu – 98 miljonus eiro – segs Eiropas Savienības fondi.

Latvijas Ārlietu ministrija: Krimas ieņemšana ir pretlikumīga

Šī gada 18.martā apritēs jau četri gadi kopš Krievijas Federācijas īstenotajiem Ukrainas suverenitātes un teritoriālās integritātes pārkāpumiem, nelikumīgi anketējot Krimas pussalu un aizsākot militāru agresiju Ukrainas austrumos. Ar savu rīcību Krievijas Federācija ir pārkāpusi starptautiskās tiesības un starpvalstu attiecību pamatprincipus, nostāju pauž Ārlietu ministrija.

AS Valmieras stikla šķiedra akcionāriem piemērota soda nauda 131'250 eiro apmērā

Finanšu un kapitāla tirgus komisija AS Valmieras stikla šķiedra akcionāruzņēmumiem Heinz-Jürgen Preiss-Daimler un Beatrix Preiss-Daimler piemērojusi soda naudu 131 250 eiro apmērā par konstatētajiem Finanšu instrumentu tirgus likuma pārkāpumiem.

Komercbanku asociācija vērtē ārvalstu klientu apkalpošanu biedru bankās

Latvijas Komercbanku asociācija šobrīd apzina esošo situāciju tās biedru bankās saistībā ar ārvalstu klientu apkalpošanu, atzina asociācijas stratēģiskās komunikācijas vadītāja Kristīne Mennika.

Latvijas lielās slimnīcas sākušas īstenot kopīgus iepirkumus

«Latvijas lielās slimnīcas sākušas īstenot kopīgus iepirkumus, piemēram, gāzes un elektrības, bet tiek plānoti arī citi,» intervijā Latvijas Radio sacīja Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas vadītāja Ilze Kreicberga.

ASV soda Krievijas pilsoņus par jaukšanos vēlēšanās un kiberuzbrukumiem

Amerikas Savienotās Valstis ir ieviesušas sankcijas pret 19 Krievijas pilsoņiem, vainojot tos par iejaukšanos 2016.gada ASV vēlēšanu norisē un par kiberuzbrukumu pastrādāšanu.

Latvijas pārstāvji veic bruņojuma kontroles inspekciju Baltkrievijā

No 12. līdz 15.martam trīs Latvijas Aizsardzības ministrijas pārstāvji Eiropas Drošības un sadarbības drošības organizācijas ietvaros un saskaņā ar Vīnes dokumentu veica bruņojuma kontroles inspekciju Baltkrievijā.

Slovākijā pēc slepkavības skandāla nomaina premjerministru Fico

Slovākijā no amata atkāpies premjerministrs Roberts Fico pēc tam, kad žurnālista slapkavība pievērsusi sabiedrības uzmanību korupcijai valstī. Ilggadējais politikas «smagsvars» gan demisionējis ar nosacījumu, ka valdošā koalīcija paliek nemainīga.

Nolemts nerīkot Māras zeme papildkoncertu

Dziesmu un deju svētku mākslinieciskā padome kārtējā sēdē skatīja XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku deju lieluzveduma Māras zeme papildus koncerta iespējamību Svētku nedēļas ietvaros. Padome vienbalsīgi pieņēma lēmumu neatbalstīt iniciatīvu rīkot papildus deju lieluzveduma Māras zeme koncertu.

VID izbrāķēto kases aparātu problēmu novēršana izmaksās pusmiljonu eiro

Valsts ieņēmumu dienests par Ministru kabineta prasībām neatbilstošus atzinis 18 000 kases aparātu, kuros konstatēto problēmu novēršana izmaksās pusmiljonu eiro.