bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 19.01.2018 | Vārda dienas: Alnis, Andulis
LatviaLatvija

NA un bankas lobē iespēju legalizēt trastus īpašumu slēpšanai

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Gaidis Bērziņš

Veidojot ik katru jaunu valdību, tās aizkulisēs aktīvi rosās dažādu interešu grupu lobiji, lai pārmaiņas politikā izmantotu savā labā. Nupat apstiprinātās valdības veidošana nebija izņēmums. Rakstot Laimdotas Straujumas Ministru kabineta deklarāciju, Nacionālā apvienība vēlējās dokumentā iekļaut punktu, ka Latvijai nepieciešams likums, kas regulē trastu darbu.

Trasts – tas ir tāds juridisks veidojums, kam turīgi ļaudis uztic pārvaldīšanai savu mantu un īpašumus, ja kaut kādu iemeslu dēļ nevēlas tos pārvaldīt paši. Iemesli, kāpēc to izmanto, var būt visdažādākie – nespēja pašam tikt galā ar visiem īpašumiem vai arī mēģinājumi paslēpt tos no vēlētājiem un nodokļu inspektoriem, vēsta TV3 raidījums Nekā personīga.

Finanšu un Tieslietu ministrijas uzskata, ka šī ideja būtu pavisam pretēja atklātībai un caurskatāmībai, ko biznesā vēlas ieviest Latvija un ko prasa dažādas starptautiskas institūcijas.

Vēlme Latvijā trasta institūciju legalizēt bijusi jau kopš deviņdesmitajiem gadiem. Ik pa laikam iecere parādījusies Finanšu ministrijas gaiteņos, bankas par to runājušas ar Finanšu un kapitāla tirgus komisiju. Trastu dibināšana un uzturēšana Latvijā nav aizliegta, tomēr bankas gribējušas atsevišķu likumu, lai būtu skaidri spēles noteikumi, ko piedāvāt klientiem, kas būtu gatavi savus īpašumus slēpti turēt trastos Latvijā. Kad tapa Straujumas valdība, tās deklarācijā nepieciešamība leģitimizēt trastus parādījās vairākkārt. To apstiprina arī Straujuma.

Aktīvi trastus lobējis Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētās Gaidis Bērziņš, kurš apgalvo, ka pārstāv tikai savas un savas partijas intereses un ar bankām par trastiem nav konsultējies. Bērziņš skaidro, ka bez likuma Latvija nevar pasargāties no nekontrolētas netīrās naudas ieplūšanas Latvijā.

Banku interešu aizstāvji – Komercbanku asociācija – apgalvo, ka šīs valdības veidošanā nav bijuši ne tuvumā, tāpēc ar politiķiem par trastu institūciju nav runājuši. Valdības veidotāju lēmumu dzēst ideju no deklarācijas asociācija dēvē par tuvredzīgu.

«Vai mēs skatāmies, ka mums ir šodien sēta un nekas nav kustināms un mums ir neērti izdomāt veidu, kā mēs pa to sētu kustamies un pēc kādiem noteikumiem pa to sētu dzīvojamies. Vai tomēr mēs spējam paskatīties plašāk un padomāt, vai mums šobrīd nav kaut kas jāpārveido tā, lai kopējā mūsu vide būtu draudzīgāka tiem, kas pieraduši daudz globālāk skatīties uz tirdzniecības noteikumiem,» norāda Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis.

Par trastiem aktīvi iestājas bankas, kas apkalpo nerezidentus. Arī kādreizējā Aizkraukles banka, tagad ABLV. Viņi to dēvē par Latvijas zelta iespēju izmantot gudros prātus bankās, kas spēj apkalpot klientus, kuriem ir daudz plašāks vēriens nekā politiķiem Latvijā.

«Trasts aizstāv investora intereses. Protams, investora intereses ir saglabāt noslēpumu par sava aktīva atrašanās vietu. Bet šis likums regulē civiltiesiskas attiecības un gadījumā, ja ir kāds kriminālprocess, tad likums nekādā veidā nekavē efektīvu izmeklēšanu. Tāpat tisībsargājošām iestādēm ir tiesības iegūt jebkādu nepieciešamo informāciju, kas nepieciešama noziegumu atklāšanā,» skaidro AB.LV valdes priekšsēdētāja vietnieks Vadims Reinfelds.

Pat pēc vairākkārtējas uzstāšanas Gaidim Bērziņam atbalstu trastiem valdības deklarācijā panākt neizdevās, tomēr bankas sola spiedienu uz valdību turpināt. Šobrīd finanšu ministra paspārnē top «Finanšu sektora attīstības plāns 2014. – 2016.gadam». Ja bankām izdosies savu vēlmi ielobēt šajā dokumentā, politiķiem to būs jāņem vērā.

«Tā ir nodokļu optimizācijas shēma, kas pastāv daudzviet pasaulē, tāpēc Finanšu ministrijas pozīcija ir bijusi neatbalstoša šiem priekšlikumiem,» teic Finanšu ministrijas valsts sekretāre Sanita Bajāre.

Populārākais trasta darījums Latvijā saistīts ar ekspremjera Andra Šķēles vārdu. Lai it kā izvairītos no interešu konflikta esot premjera amatā un vienlaikus saimniekojot Ave Lat Grupā, Šķēle nodeva tiesības pārraudzīt un darboties ar šo akciju sabiedrību ofšorkompānijai, pretī saņemot 29 miljonu dolāru vērtu vekseli. Ave Lat tolaik piederēja Rīgas piena kombināts, Balticovo, Latvijas balzams, Rīgas alus un Laima. Trastam uzticējies arī Jūrmalas domes deputāts Māris Dzenītis. Viņš deklarējis, ka kopš 2009.gada 1,2 miljonus latu viņš nodevis trasta pārvaldījumā ārpus Latvijas Republikas. Plašāk šo darījumu domnieks nekomentē.

Trasti nav vienīgais jauninājums, ko vēlas bankas. Tās iesaka būtiski mainīt likumu, lai par valdes locekļiem uzņēmumos varētu kļūt citi uzņēmumi. Šobrīd valdes locekļu amatus var ieņemt tikai fiziskas personas, kuras par uzņēmumu darbu atbild arī likuma priekšā.

Bankas iecerējušas veidot īpašus uzņēmumus, kas pārņemtu no uzņēmējiem to biznesu pārvaldīšanu. Ja šo normu ieviesīs, par valdes lockli varēs kļūt jebkurā pasaules valstī dibināts uzņēmums. Arī tie, kas paslēpti ofšoros. Un tas būtiski samazinās biznesa caurskatāmību. Finanšu ministrija sola, ka nepieļaus šādas likumu izmaiņas.

«Katrā ziņā – jo sarežģītāks šis mehānisms un necaurspīdīgāks, iesaistot dažādas ofšoru kompānijas vai nerezientus, jo izmeklēšanas atklāšanas process ir garāks, laikietilpīgāks un sarežģītāks,» komentē Valsts ieņēmumu dienesta Ģenerāldirektora vietnieks noziedzības apkarošanas jomā Kaspars Čerņeckis.

102.000.102.6445


Pievienot komentāru

Simtgadē gaļu drīkstēs – Lietuvas katoļu baznīca atbrīvo no Lielā gavēņa simtgades dienā

16.februārī Lietuvā atzīmēs 100.gadadienu kopš mūsdienu Lietuvas izveides un šī diena iekrīt Lielā gavēņa laikā. Sakritība likusi sapulcēties Lietuvas katoļu baznīcas vadībai, kura pirmoreiz savā vēsturē pieņēmusi lēmumu šajā dienā atbrīvot katoļticīgos no gavēšanas.

Maršruts nedēļas nogalei: Barikāžu atceres pasākumi un Līgatnē dzīvnieku vērošanas pārgājiens

Šajā nedēļas nogalē sestdien, 20.janvārī, visā Latvijā norisināsies 1991.gada barikāžu aizstāvju atceres dienai veltīti pasākumi. Savukārt svētdien, 21.janvārī, uzsākt jauns projekts un būs iespēja izzināt interesantu ekskursiji Rīgas Ebreju kopienas namā.

Pēc frakcijas izjukšanas no divām Saeimas komisijām atsauc NSL deputātus

Saeima ceturtdien nolēma atsaukt Gunāru Kūtri un Aivaru Meiju no parlamenta Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas.

Ukraina Latviju un Igauniju iekļāvusi nodokļu patvēruma valstu sarakstā

Ukraina iekļāvusi Latviju un Igauniju savā nodokļu patvēruma valstu sarakstā, šim lēmumam spēkā stājoties 2018.gada sākumā, vēsta laikraksts Eesti Paevaleht.

Latvijas riska kapitāla investoru pērnā gada ieguldījumu vērtība - 26 miljoni eiro

Latvijas riska kapitāla fondi 2017.gadā veikuši investīcijas 26 miljonu eiro vērtībā. Kopumā pērn veiktas 17 jaunas investīcijas, no kurām 14 jeb 82% veiktas jaunuzņēmumos, bet trīs - jau stabilos uzņēmumos, liecina Latvijas Privātā un riska kapitāla asociācijas apkopotā informācija.

Kaljulaidu kritizē par atzīta, bet nesavaldīga režisora iesaistīšanu prezidentes simtgades pieņemšanā

Igaunijas simtajos valsts svētkos centrāls notikums būs prezidentes pieņemšana Tartu, saistībā ar kuru sabiedrībā uzvirmojušas viedokļu atšķirības, jo atklātā vēstulē oponēts rīkotāju izvēlei pasākuma māksliniecisko daļu uzticēt teātra «NO99» režisoram, kurš ir savulaik fiziski uzbrucis savai kolēģei.

Par 2 miljoniem pieaudzis finansējums studiju vietām augstskolām un koledžām

Par diviem miljoniem eiro pieaudzis pieejamais finansējums valsts finansētajām studiju vietām Izglītības un zinātnes ministrijas augstskolām un koledžām. Vienas studiju vietas bāzes izmaksas ir palielinājušās no 1393,11 eiro 2017.gadā līdz 1458,51 eiro 2018.gadā.

Kaimiņa sods nebijis precedents Latvijas vēsturē; «Esmu pārliecināts - man liegs dalību «oligarhu lietas» galaziņojuma nolasīšanā»

«Cilvēks var gulēt Saeimā, cilvēks kā Saeimas deputāts var rupjiem vārdiem rakstīt sociālos tīklos un interneta portālos un pazemot jebkuru Latvijas iedzīvotāju, cilvēks var personīgu interešu vadīts lūgt valsts pielaidi, kad tiek izskatīts kāds konkrēts likumprojekts, taču, acīmredzot, cilvēks nevar, izsakot viedokli, apšaubīt dažu labu kolēģu psihi,» tā komentējot Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas lēmumu sodīt deputātu Artusu Kaimiņu ar liegumu apmeklēt vienu Saeimas plenārsēdi, sacījis pats Kaimiņš.

Latvijā mājokļu cenu kāpums trešajā ceturksnī bijis straujāks nekā ES vidēji

Eiropas Savienības dalībvalstu vidū Latvijā pērnā gada trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada mājokļu cenas pieaugušas par 9,5%, kas ir krietni straujāks kāpums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina ES statistikas biroja Eurostat ceturtdien, 18.janvārī, publiskotie dati par 27 bloka dalībvalstīm.

Ādažu bāzē atklās jaunas kazarmas būvniecību

Piektdien, 19.janvārī, plkst. 13.00 aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš piedalīsies piemiņas kapsulas iemūrēšanas ceremonijā Ādažu bāzē, atklājot daudzfunkcionālas kazarmas būvniecību. 

Sakritība? Ar Saskaņas un ZZS balsīm Sudraba paliek «Oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijā

Saeimas deputātu vairākums ceturtdien, 18.janvārī,  neatbalstīja ierosinājumu atsaukt Ingunu Sudrabu no «Oligarhu lietas» parlamentārās izmeklēšanas komisijas.

Pārrobežu bērnu nolaupīšanu skaits ES liek uzlabot strīdu risināšanas noteikumus

Ceturtdien, 18.janvārī, lemjot par izmaiņām Eiropas Savienības noteikumos par starptautisku šķiršanās strīdu risinājumu, Eiropas Parlamenta deputāti galveno uzmanību pievērsa bērnu interešu aizstāvībai, BNN vēsta Parlamentā. 

Nabadzības riskam Latvijā pakļauti 22,1% iedzīvotāju

2016.gadā Latvijā nabadzības riskam bija pakļauti 425 tūkstoši jeb 22,1% iedzīvotāju - par 0,3 procentpunktiem vairāk nekā 2015.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes 2017.gadā veiktās iedzīvotāju aptaujas dati. Šo iedzīvotāju ekvivalentie ienākumi bija mazāki par 330 eiro mēnesī.

Aptauja: Latvijas iedzīvotāji internetā visbiežāk iegādājas modes preces

Latvijas iedzīvotāji internetā visbiežāk pērk preces skaistumkopšanai un veselībai, kā arī modes preces, liecina DPD sadarbībā ar Kantar TNS veiktā ikgadējā aptauja par eiropiešu tiešsaistes iepirkšanās paradumiem. Vienlaikus 86% Latvijas e-pircēju ir veikuši pirkumus ārzemju interneta vietnēs, un tas ir augstākais rādītājs Eiropā.

Helmanis: Teju 17 milj. lielie Ogres pašvaldības kredīti saistīti ar ES projektiem

Teju 17 miljonu lielās kredītsaistības, ko Ogres novada pašvaldības plāno uzņemties 2018.gadā, saistītas ar Eiropas Savienības projektu īstenošanu, un pašvaldība ar laiku šo naudu saņems atpakaļ, teic Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis.

LLKA: Piena tirgu Latvijā var sakārtot, apvienojoties eksportam

Pēdējās dienās Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija saņēmusi gan atbalstu, gan nopēlumu par publiski uzsākto diskusiju attiecībā uz straujajām piena iepirkuma cenu izmaiņām, kas skārušas lielāko daļu piena kooperatīvu. Tas veicinājis piena kooperatīvu saliedēšanos ar mērķi sakārtot piena tirgu, ņemot piemēru no graudaudzētāju kooperatīviem, kas šo darbu paveica pirms 15 gadiem, vēsta asociācijas pārstāvji.

Pašvaldība palielinās līdzfinansējumu privātajiem bērnudārziem

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komiteja ceturtdien, 18.janvārī, akceptēja izmaiņas Rīgas domes saistošajos noteikumos par pirmsskolas izglītības nodrošināšanu, kas paredz palielināt līdz 231 eiro līdzfinansējumu par bērniem no pusotra gada līdz četru gadu vecumam, vēsta domē.

Turpmāk jānodrošina sniega un ledus notīrīšana no jumtiem un trotuāriem

Sākoties intensīvai snigšanai, saskaņā ar normatīvajiem aktiem namu īpašniekiem vai to apsaimniekotājiem ir jānodrošina sniega un ledus notīrīšana no jumtiem un trotuāriem. Pretējā gadījumā ir iespējami sodi, bet, ja ir cietušie kājāmgājēji - pat tiesvedībam, atgādina Rīgas pašvaldības policija.

Igaunijas Banka vēlas no apgrozības pamazām izņemt 1 un 2 centu monētas

Igaunijas Banka ierosinājusi, ka valsts naudas sistēma varētu sekot citu eirozonas dalībvalstu piemēram un ierobežot viena un divu eiro centu apgrozību, lai ar laiku tās pilnībā izņemtu no apgrozības.

Forevers paziņo, ka izstājas no Pārtikas uzņēmumu federācijas

Pašmāju gaļas pārstrādes uzņēmums Forevers ir nolēmis izstāties no Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas, līgumu pārtraucot šī gada janvārī.

Saglabās pilnvaru termiņu ierobežojumu tiesu priekšsēdētājiem

Saeima ceturtdien, 18.janvārī, pieņēma grozījumus likumā Par tiesu varu, saglabājot ierobežojumus tiesas priekšsēdētājam ieņemt šo amatu vairāk nekā divus termiņus pēc kārtas.

Katalonijas parlamentam atsākot darbu, priekšsēdētāja amatā – neatkarības atbalstītājs

Katalonijas reģionālais parlaments pirmajā sēdē pēc tā iepriekšējā sasaukuma atlaišanas un ārkārtas vēlēšanām par priekšsēdētāju ievēlējis separātiski noskaņotu politiķi, kas liecina, ka turpināsies reģiona centieni atdalīties no Spānijas.

VIDEO: Steigā, ar gramatiskām kļūdām parlamentārās izmeklēšanas komisija apstiprina «oligarhu lietas» galaziņojumu

Neskatoties uz iebildumiem, gramatiskām kļūdām, pārmetumiem par paviršu darbu, kā arī Ingunas Sudrabas iespējamo neatbilstību amatam, tā kā izjukusi viņas pārstāvētās partijas No Sirds Latvijai frakcija, komisijai pārceļot sēdi no pulksten 11.00 uz 8.30 un steigā balsojot, apstiprināts «oligarhu lietas» galaziņojums.

Cert.lv: Uzbrukumi e-veselības sistēmai un aģentūrai LETA varētu būt rīkoti pēc pasūtījuma

Uzbrukumi e-veselības sistēmai un aģentūrai LETA varētu būt rīkoti pēc pasūtījuma, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta Panorāma norāda informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas Cert.lv vadītājas vietnieks Varis Teivāns.

Nacionālie bruņotie spēki saņēmuši jaunas taktiskās radiostacijas Harris

2017.gadā Latvija saņēmusi Amerikas Savienoto Valstu korporācijas Harris ražotās militāri taktiskās radiostacijas vairāk nekā 10,5 miljonu ASV dolāru vērtībā. Apjomīgā jauno radiostaciju piegāde stiprinās Nacionālo bruņoto spēku komandvadības spēju un ļaus turpināt attīstīt ilgtspējīgu un ar citām NATO dalībvalstīm savietojamu sakaru sistēmu, vēsta Aizsardzības ministrijā.