bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 27.05.2018 | Vārda dienas: Loreta, Dzidra, Gunita, Dzidris
LatviaLatvija

NA un bankas lobē iespēju legalizēt trastus īpašumu slēpšanai

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

BNN, Baltic news, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Gaidis Bērziņš

Veidojot ik katru jaunu valdību, tās aizkulisēs aktīvi rosās dažādu interešu grupu lobiji, lai pārmaiņas politikā izmantotu savā labā. Nupat apstiprinātās valdības veidošana nebija izņēmums. Rakstot Laimdotas Straujumas Ministru kabineta deklarāciju, Nacionālā apvienība vēlējās dokumentā iekļaut punktu, ka Latvijai nepieciešams likums, kas regulē trastu darbu.

Trasts – tas ir tāds juridisks veidojums, kam turīgi ļaudis uztic pārvaldīšanai savu mantu un īpašumus, ja kaut kādu iemeslu dēļ nevēlas tos pārvaldīt paši. Iemesli, kāpēc to izmanto, var būt visdažādākie – nespēja pašam tikt galā ar visiem īpašumiem vai arī mēģinājumi paslēpt tos no vēlētājiem un nodokļu inspektoriem, vēsta TV3 raidījums Nekā personīga.

Finanšu un Tieslietu ministrijas uzskata, ka šī ideja būtu pavisam pretēja atklātībai un caurskatāmībai, ko biznesā vēlas ieviest Latvija un ko prasa dažādas starptautiskas institūcijas.

Vēlme Latvijā trasta institūciju legalizēt bijusi jau kopš deviņdesmitajiem gadiem. Ik pa laikam iecere parādījusies Finanšu ministrijas gaiteņos, bankas par to runājušas ar Finanšu un kapitāla tirgus komisiju. Trastu dibināšana un uzturēšana Latvijā nav aizliegta, tomēr bankas gribējušas atsevišķu likumu, lai būtu skaidri spēles noteikumi, ko piedāvāt klientiem, kas būtu gatavi savus īpašumus slēpti turēt trastos Latvijā. Kad tapa Straujumas valdība, tās deklarācijā nepieciešamība leģitimizēt trastus parādījās vairākkārt. To apstiprina arī Straujuma.

Aktīvi trastus lobējis Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētās Gaidis Bērziņš, kurš apgalvo, ka pārstāv tikai savas un savas partijas intereses un ar bankām par trastiem nav konsultējies. Bērziņš skaidro, ka bez likuma Latvija nevar pasargāties no nekontrolētas netīrās naudas ieplūšanas Latvijā.

Banku interešu aizstāvji – Komercbanku asociācija – apgalvo, ka šīs valdības veidošanā nav bijuši ne tuvumā, tāpēc ar politiķiem par trastu institūciju nav runājuši. Valdības veidotāju lēmumu dzēst ideju no deklarācijas asociācija dēvē par tuvredzīgu.

«Vai mēs skatāmies, ka mums ir šodien sēta un nekas nav kustināms un mums ir neērti izdomāt veidu, kā mēs pa to sētu kustamies un pēc kādiem noteikumiem pa to sētu dzīvojamies. Vai tomēr mēs spējam paskatīties plašāk un padomāt, vai mums šobrīd nav kaut kas jāpārveido tā, lai kopējā mūsu vide būtu draudzīgāka tiem, kas pieraduši daudz globālāk skatīties uz tirdzniecības noteikumiem,» norāda Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis.

Par trastiem aktīvi iestājas bankas, kas apkalpo nerezidentus. Arī kādreizējā Aizkraukles banka, tagad ABLV. Viņi to dēvē par Latvijas zelta iespēju izmantot gudros prātus bankās, kas spēj apkalpot klientus, kuriem ir daudz plašāks vēriens nekā politiķiem Latvijā.

«Trasts aizstāv investora intereses. Protams, investora intereses ir saglabāt noslēpumu par sava aktīva atrašanās vietu. Bet šis likums regulē civiltiesiskas attiecības un gadījumā, ja ir kāds kriminālprocess, tad likums nekādā veidā nekavē efektīvu izmeklēšanu. Tāpat tisībsargājošām iestādēm ir tiesības iegūt jebkādu nepieciešamo informāciju, kas nepieciešama noziegumu atklāšanā,» skaidro AB.LV valdes priekšsēdētāja vietnieks Vadims Reinfelds.

Pat pēc vairākkārtējas uzstāšanas Gaidim Bērziņam atbalstu trastiem valdības deklarācijā panākt neizdevās, tomēr bankas sola spiedienu uz valdību turpināt. Šobrīd finanšu ministra paspārnē top «Finanšu sektora attīstības plāns 2014. – 2016.gadam». Ja bankām izdosies savu vēlmi ielobēt šajā dokumentā, politiķiem to būs jāņem vērā.

«Tā ir nodokļu optimizācijas shēma, kas pastāv daudzviet pasaulē, tāpēc Finanšu ministrijas pozīcija ir bijusi neatbalstoša šiem priekšlikumiem,» teic Finanšu ministrijas valsts sekretāre Sanita Bajāre.

Populārākais trasta darījums Latvijā saistīts ar ekspremjera Andra Šķēles vārdu. Lai it kā izvairītos no interešu konflikta esot premjera amatā un vienlaikus saimniekojot Ave Lat Grupā, Šķēle nodeva tiesības pārraudzīt un darboties ar šo akciju sabiedrību ofšorkompānijai, pretī saņemot 29 miljonu dolāru vērtu vekseli. Ave Lat tolaik piederēja Rīgas piena kombināts, Balticovo, Latvijas balzams, Rīgas alus un Laima. Trastam uzticējies arī Jūrmalas domes deputāts Māris Dzenītis. Viņš deklarējis, ka kopš 2009.gada 1,2 miljonus latu viņš nodevis trasta pārvaldījumā ārpus Latvijas Republikas. Plašāk šo darījumu domnieks nekomentē.

Trasti nav vienīgais jauninājums, ko vēlas bankas. Tās iesaka būtiski mainīt likumu, lai par valdes locekļiem uzņēmumos varētu kļūt citi uzņēmumi. Šobrīd valdes locekļu amatus var ieņemt tikai fiziskas personas, kuras par uzņēmumu darbu atbild arī likuma priekšā.

Bankas iecerējušas veidot īpašus uzņēmumus, kas pārņemtu no uzņēmējiem to biznesu pārvaldīšanu. Ja šo normu ieviesīs, par valdes lockli varēs kļūt jebkurā pasaules valstī dibināts uzņēmums. Arī tie, kas paslēpti ofšoros. Un tas būtiski samazinās biznesa caurskatāmību. Finanšu ministrija sola, ka nepieļaus šādas likumu izmaiņas.

«Katrā ziņā – jo sarežģītāks šis mehānisms un necaurspīdīgāks, iesaistot dažādas ofšoru kompānijas vai nerezientus, jo izmeklēšanas atklāšanas process ir garāks, laikietilpīgāks un sarežģītāks,» komentē Valsts ieņēmumu dienesta Ģenerāldirektora vietnieks noziedzības apkarošanas jomā Kaspars Čerņeckis.

102.000.102.6445


Pievienot komentāru

BNN nedēļas apkopojums: Saeimas balsojumu «atturēšanās speciālisti»; OIK maksājumi; Izdienas pensiju sistēma

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Nākotne; Mudinājums; Izaugsme; Cīņa; Tiesa.

FKTK ar 455 822 eiro soda Meridian Trade Bank

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ar 455 822 eiro sodījusi Meridian Trade Bank. Banka sodīta par konstatētiem trūkumiem Meridian Trade Bank iekšējās kontroles sistēmas darbībā un līdz ar to Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma un tam pakārtoto normatīvo aktu pārkāpumiem.

ABLV Bank piederošās New Hanza Capital zaudējumi pirmajā ceturksnī – 18 000 eiro

ABLV Bank grupas uzņēmuma ieguldījumiem komercīpašumos New Hanza Capital apgrozījums šogad pirmajos trijos mēnešos bijis 78 100 eiro, kas ir 3,2 reizes vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā, bet kompānijas zaudējumi samazinājušies 2,2 reizes un bijusši 18 024 eiro.

Rinkēvičs: Latvijai un Horvātijai ir absolūta vienprātība jautājumos par ES daudzgadu budžetu

Latvijai un Horvātijai ir absolūta vienprātība jautājumos par Eiropas Savienības daudzgadu budžetu, preses konferencē pēc tikšanās ar Horvātijas premjerministra vietnieci, ārlietu un Eiropas lietu ministri Mariju Pejčinoviču Buriču sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

CVK: EP vēlēšanas Latvijā notiks 2019.gada 25.maijā

Kārtējās Eiropas Parlamenta vēlēšanas Latvijā notiks sestdienā, 2019.gada 25.maijā, informē Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

VM padotības iestāžu reorganizāciju jūlijā sāks ar Valsts sporta medicīnas centru

Veselības ministrija padotības iestāžu reorganizāciju plāno sākt jūlijā, kad galvenās izmaiņas skars Valsts sporta medicīnas centru, liecina Ministru kabinetā iesniegtais projekts, kuru valdība skatīs nākamnedēļ, 29.maijā.

Satraucoša tendence: Pieaug narkotiku izplatība jauniešu vidū

Noziedzīgo nodarījumu skaits psihotropo vielu nelikumīgas aprites jomā 2017.gadā sastāda 5,9% no visiem valstī reģistrētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, tāpat vērojama satraucoša tendence – narkotisko vielu izplatība arvien pieaug jauniešu vidū.

Pētījums: Latvija starp Baltijas valstīm ir līdere elitāru īpašumu piedāvājumā

Latvijā, atšķirībā no kaimiņvalstīm Lietuvas un Igaunijas, nekustamo īpašumu tirgū dominē salīdzinoši daudz nekustamo īpašumu, kuru cena pārsniedz 200 000 eiro, liecina Igaunijas kompānijas ria.com Marketplaces apkopotā informācija.

NATO dalībvalstis mudina ātrāk un vairāk dalīties ar informāciju

NATO dalībvalstīm ātrāk un vairāk jādalās ar informāciju, lai apsteigtu Krieviju, paziņojis NATO izlūkošanas vadītājs Arnts Freitāgs fon Loringhofens.

VUGD veiks trauksmes sirēnu pārbaudi

Pirmdien, 28.maijā no plkst. 9.30 līdz 9.45, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests visā Latvijā uz trim minūtēm iedarbinās trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu civilās trauksmes un apziņošanas sistēmas darbību.

Nīderlande un Austrālija uzskata Krieviju par atbildīgu MH17 notriekšanā

Saistībā ar Malaizijas pasažieru lidmašīnas notriekšanu Ukrainā, kas prasījusi 298 cilvēku dzīvības, Nīderlandes valdība piektdien, 25.maijā, oficiāli paziņojusi, ka kopā ar Austrāliju uzskata, ka par noziegumu ir atbildīga Krievija.

Īrija balso abortu referendumā, vai atcelt aizliegumu

Īru vēlētājiem piektdien, 25.maijā, doda iespēja izlemt, vai to katoļticīgajā valstī būtu atceļams aizliegums veikt abortu, kas ierakstīts arī konstitūcijā.

No kurām valstīm atgriežoties visvairāk pieprasa apdrošināšanas atlīdzību?

Dati rāda, ka visuzmanīgākajiem jābūt iedzīvotājiem, kas nolēmuši apmeklēt Itāliju, Spāniju un ASV. Tieši šajās valstīs visbiežāk notiek kāds apdrošināšanas gadījums, liecina Swedbank apkopotie dati par ceļojumu apdrošināšanas pieteikumiem.

Pētījums: Rīdzinieki nav apmierināti ar māju apsaimniekošanu

Teju katrs otrais Rīgas iedzīvotājs nav apmierināts ar esošo namu apsaimniekošanas kvalitāti, liecina namu apsaimniekošanas uzņēmuma Latvijas namsaimnieks pētījums par apmierinātību ar dzīvojamo ēku uzturēšanu un apsaimniekošanu Rīgā.

FM: Kopbudžeta ieņēmumos gada pirmajos četros mēnešos vērojams pieaugums

Šā gada pirmajos četros mēnešos kopbudžeta ieņēmumi pārsnieguši izdevumus, veidojot kopbudžetā pārpalikumu 239,9 miljonu eiro apmērā, kas bijis par 69,2 miljoniem eiro lielāks nekā pērn pirmo četru mēnešu periodā. Pārpalikums veidojies gan valsts konsolidētajā kopbudžetā, gan arī pašvaldību konsolidētajā kopbudžetā.

Tallinā būvē dzīvokļu namus, būvniecības apjoms Igaunijā augšup par 21%

Galvenokārt Tallinas daudzdzīvokļu namu būvniecības iespaidā, celtniecības uzņēmumi Igaunijā 2018.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, palielinājuši darbības apjumu par 21%, tā aplēsuši igauņu statistiķi.

Uzsākta atkritumu pārvadājumu uzskaites sistēmas izveide

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija sadarbībā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centru ir uzsākusi darbu pie atkritumu pārvadājumu uzskaites sistēmas izveides

Būtiskas izmaiņas 5.tramvaja un 5T.autobusa kustības maršrutā

Saistībā ar tramvaja sliežu nomaiņu Slokas ielas un Jūrmalas gatves krustojumā no 28.maija tiks veiktas izmaiņas 5.tramvaja maršrutā, informē Rīgas satiksme.

Sola karstas brīvdienas – līdz pat +28 grādiem

Šajās brīvdienās laiks Latvijā kļūs karstāks, līdz ar to palielināsies sausums un ugunsbīstamība, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Zviedrijā dzimumaktu bez skaidras piekrišanas atzīst par izvarošanu

Zviedrijas parlaments ir pieņēmis tiesību normas, kas noteic, ka stāšanās dzimumattiecībās, nepaužot piekrišanu tām, uzskatāmas par izvarošanu arī gadījumos, ja izvarošanas upurim nav draudēts vai nav izmantots spēks.

Veselības ministrija sola uzlabot hronisko pacientu aprūpi

Lai uzlabotu hronisko pacientu aprūpi, Veselības ministrija izstrādājusi noteikumu projektu, kas nosaka kārtību, kādā tiek nodrošināta valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšana hronisku slimību, onkoloģisko, sirds un asinsvadu saslimšanu pacientiem stacionārajā ārstniecības iestādē.

Kuldīgā izņem 3,3 miljonus nelegālo cigarešu; atklāj nelegālā alkohola ražotni

Kuldīgas novadā Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes amatpersonas uz aizdomu pamata par akcīzes preču nelegālu apriti aizturējušas vienu personu un izņēmušas turpat 3,3 miljonus nelegālo cigarešu, kas ir lielākais līdz šim izņemtais apjoms Kurzemes reģionā, kā arī atklāja nelegālu degvīna ražotni.

Ziemeļkoreja pēc Trampa atteikuma joprojām gatava tikties

Atsaucoties uz Amerikas Savienoto Valstu prezidenta Donalda Trampa (Donald Trump) atteikšanos tikties ilgi plānotās sarunās ar Ziemeļkorejas vadītāju Kimu Čenunu, Phenjana pavēstījusi, ka joprojām ir gatava sarunām, turklāts jebkādā formā.

KM: Datu aizsardzības regula žurnālistiem neparedz jaunus ierobežojumus vai pienākumus

Eiropas Savienības Vispārīgā datu aizsardzības regula žurnālistiem neparedz jaunus ierobežojumus vai pienākumus, kas nebūtu iekļauti jau esošajā tiesiskajā regulējumā, pēc regulas izvērtējuma secinājusi Kultūras ministrija.

Biržu indeksi un naftas cenas krītas

ASV un Eiropas biržu indeksi ceturtdien, 24.maijā, kritušies, jo pastāvošās globālās bažas par tirdzniecības karu pastiprināja ASV prezidenta Donalda Trampa pēkšņais lēmums atcelt samitu ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu.

Jaunākie komentāri