bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 27.04.2017 | Vārda dienas: Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne

NASA publicējusi attēlus, kuros redzams, kā pēdējā simtgadē mainījusies Zeme

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Neatkarīgi no tā, vai tu tici klimata pārmaiņām vai nē, viens ir skaidrs – mūsu planēta pāris pēdējo desmitgažu laikā ir strauji mainījusies, turklāt tam ir virkne neapstrīdamu pierādījumu.

Pēc Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) datiem globālā temperatūra kopš 1880. gada ir pieaugusi par 0,6° C, turklāt 9 no 10 siltākajiem gadiem reģistrēti pēc 2000. gada. Jūrā un uz sauszemes esošais ledājs strauji kūst, tā apjoms katru gadu samazinās gaisā esošā oglekļa dioksīda daudzuma dēļ, tas ir augstākais 650 000 gadu laikā. Šos faktus ir vienkārši ignorēt vai uzskatīt par safabricētiem, tomēr NASA notvertie un publicētie attēli skaidri parāda to, ka temperatūras paaugstināšanās liek mainīties klimatam.

1. Laika posmā no 1984. gada septembra līdz 2016. gada septembrim Arktiku klājošā ledus daudzums ir krasi samazinājies no 1 859 611 līdz 108 779 kvadrātkilometriem. Kā redzams zemāk esošajos attēlos, kušanai potenciāli pakļautais ledus (baltā krāsā) ir teju vispār pazudis.

2. Ledājs Belinshauzena jūras krastā Antarktikas rietumos samazinās jau vismaz četras desmitgades, lielākoties tas notiek siltajam okeāna ūdenim ietekmējot vietas, kurās ledājs saskaras ar ūdeni.

3. Šie Elsmīras salā, Kanādā, esošie ledāji kopš 2004. gada līdz 2015. gadam ir krietni samazinājušies, lielākais no tiem ir saglabājis tikai 7% tā sākotnējā lieluma, kas fiksēts 1959. gadā, bet mazākais tikai 6% lieluma.

4. Populācijas pieaugums un augošais pieprasījums pēc lauksaimniecībā izmantojamas zemes Nigērā izraisījis Babana Rafi meža, lielākās mežiem klātās teritorijas, samazināšanos laika posmā no 1976. līdz 2007. gadam. Atlikušā meža resursi vēl joprojām tiek plaši ekspluatēti.

5. Par spīti tam, ka Mīda ezers ir viens no pasaulē lielākajiem saldūdens rezervuāriem, tā ūdenslīmenis kopš 2000. gada sarūk, tas viss ilgstoša sausuma un pārlieku mazas snigšanas dēļ. Attēlos redzams, cik krasi laika periodā no 1982. līdz 2010. gadam Mīda ezerā samazinājies esošā ūdens daudzums.

6. Laika periodā no 1984. līdz 2011. gadam mežu izciršana nozīmīgi ietekmējusi Džamari upes piekrastes teritorijas Brazīlijā. Semjuela dambis, kas izveidots 1984. gadā, izraisīja plašu teritoriju applūšanu, un daudziem iedzīvotājiem tādēļ nācās pārcelties uz dzīvi cituviet.

7. Teksasas štatā ūdenslīmeņa krišanās vairākos ezeros nopietni ietekmējusi labības audzēšanu un fermu darbību. Liela daļa Teksasas štata katru gadu ir pakļauta milzīgam sausumam, šogad varasiestādes sausumu pasludinājušas par īpaši bīstamu, šis ir vēsturē sliktākais gadījums, kāds pieredzēts. Zemāk redzamie attēli uzņemti ar viena gada nobīdi.

8. Stipra līšana palielinājusi Volgas upes caurteci, šī upe ir Kaspijas jūras galvenais ūdens ieguves avots. Ūdens daudzums jūrā tik krasi audzis, ka appludinātas piekrastē esošās mājas, kā arī samazinājusies uz vienas no jūras lielākajām salām esošo dzīvnieku populācija. Zemāk redzamajā bildē aplūkojami attēli, no kuriem pirmais uzņemts 1985., bet otrs 2011. gadā.

9. Sausums un zibens 2011. gada aprīlī izraisījis plašus mežu ugunsgrēkus ASV esošajā Okefenokī dabas parkā, liesmas divu mēnešu laikā izpostījušas 1173 kvadrātkilometrus lielu platību (iekrāsots sarkanā krāsā) un labajā pusē esošajā attēlā redzamie dūmi liecina par to, ka liesmas vēl bijušas aktīvas.

10. 2013. gada janvārī krūmu ugunsgrēkus Austrālijā izraisījis ekstrēms sausums un karstums, kuru rezultātā Tasmānijā izdegušas platības teju 600 kvadrātkilometru lielumā. Tika iznīcināti vairāk nekā 40% Dunalijas pašvaldības īpašumu. Labajā pusē esošajā attēlā redzamas uguns skartās teritorijas, kā arī dūmi, kas no tām paceļas gaisā, šis attēls uzņemts vienu gadu pirms kreisajā pusē esošā attēla.

Lai arī daži no šiem salīdzinājumiem nešķiet pārlieku būtiski, ir vērts iedomāties atšķirības, kādas varētu ieviest vel pāris desmitgades.

Avots: viralnova.com


Pievienot komentāru

Skvernelis: «Lietuvai būtu jāuzveic Latvija Ķīnas investīciju piesaistē»

Lietuvas premjerministrs būs pakutinājis Latvijas ego, jo pēc tikšanās ar Ķīnas parlamenta priekšsēdētāju, ar kuru apspriestas Ķīnas investīcijas Lietuvā, vērtējis: «Lietuvai būtu jāuzveic Latvija Ķīnas investīciju piesaistē», jo sevišķi Klaipēdas ostas attīstības dēļ.

Kalniete: Ungārijas piemērs parāda demokrātijas trauslo dabu

Šā brīža politiskā situācija Ungārijā ir piemērs tam, cik demokrātija Centrāleiropā, Baltijā un citur ir trausla un viegli manipulējama, norāda Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete.

Eirozonas ekonomiskā pārliecība aprīlī sasniegusi augstāko līmeni kopš 2007.gada

Eirozonas ekonomiskās pārliecības indekss šā gada aprīlī palielinājies līdz 109,6 punktiem salīdzinājumā ar marta koriģēto rezultātu 108 punktu apmērā, tādējādi reģistrēts augstākais līmenis kopš 2007.gada augusta, teikts ceturtdien, 27.aprīlī, publiskotajā Eiropas Komisijas paziņojumā.

Gada laikā POS termināļu skaits Latvijā pieaudzis par 16%

Pērn salīdzinājumā ar 2015.gadu POS termināļu skaits Latvijā ir pieaudzis par 16%, sasniedzot 41 613 termināļus, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas dati.

Uzmanību - Uz autoceļiem būs redzama bruņoto spēku militārā tehnika - Satraukumam nav pamata

Turpinoties intensīvam militāro vingrinājumu un mācību posmam ne tikai Latvijā, bet arī citās Baltijas valstīs, Nacionālie bruņotie spēki atgādina, ka to laikā pa Latvijas autoceļiem pārvietojas gan Latvijas, gan sabiedroto bruņoto spēku militārā tehnika, bet gaisa telpā lido militārās lidmašīnas un helikopteri.

Saskata potenciālu kravu pārvadājumu attīstībā pa Ziemeļu-Dienvidu koridoru

«Azerbaidžāna ir potenciāli nozīmīga Latvijas sadarbības partnere transporta un loģistikas jomā Aizkaukāza reģionā,» norāda satiksmes ministrs Uldis Augulis.

Jelgavas pašvaldības koalīcija ļauj būvēt Depo Lielupes krastā

Neskatoties uz iesniegumos norādītajām neatbilstībām par Jelgavas lielveikala Depo Lielupes krastā celtniecību, Jelgavas pašvaldības koalīcijas partijas pieņēmusi lēmumu atstāt negrozītu Būvvaldes lēmumu un ļaut būvēt lielveikalu Lielupes krastā.

Latvijas banku sektora peļņa pirmajā ceturksnī - 104,742 miljoni eiro

Latvijas banku sektors šogad pirmajos trijos mēnešos strādāja ar peļņu 104,742 miljonu eiro apmērā, kas ir par 1,3% mazāk nekā 2016.gada attiecīgajā periodā, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas apkopotie dati.

Citadele kopā ar Visa izveido jauna zīmola kredītkarti Baltijā

Banka Citadele parakstījusi līgumu par ilgtermiņa sadarbību ar globālu maksājumu tehnoloģiju kompāniju Visa. Līgums paredz ciešu sadarbību pie jaunu un inovatīvu karšu un citu maksājumu produktu izstrādes visās trīs Baltijas valstīs nākamo 6 gadu laikā.

Vienīgā no Baltijas valstīm, kur jauniešu bezdarbs pērn sarucis, bija Lietuva

Latvijā pērn bija augstākais jauniešu bezdarba līmenis Baltijas valstīs, liecina ceturtdien, 27.aprīlī, publiskotie Eiropas Savienības statistikas pārvaldes Eurostat dati, kas aptver 275 ES reģionus.

Latvijas balzams: Pārāk strauja akcīzes celšana var novest pie krīzes gadu situācijas

Komentējot iecerēto akcīzes likmju kāpinājumu stiprajam alkoholam par gandrīz piecām reizēm attiecībā pret iepriekš plānoto, Latvijas balzams vadība norāda, ka pārāk strauja akcīzes celšana var novest pie krīzes gadu situācijas, kad valsts nesaņēma plānotos ienākumus, jo legālo stipro dzērienu tirgus nokritās par 45%.

75% Latvijas vīriešu vairāk uztrauc sirds slimības nekā seksuālo funkciju traucējumi

Lielāko daļu jeb 75% vīriešu sirds un asinsvadu slimības kā potenciāls apdraudējums veselībai uztrauc vairāk nekā seksuālo funkciju traucējumi jeb erektīlā disfunkcija - tā liecina Euroaptiekas un pacientu biedrības ParSirdi.lv veiktā aptauja internetā.

Lauku saimniecībās pieaug apsaimniekotās zemes platība

Pēdējo trīs gadu laikā Latvijā vidēji vienā lauku saimniecībā apsaimniekotā lauksaimniecības zemes platība pieaugusi par 19,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie 2016.gada lauku saimniecību struktūras apsekojuma provizoriskie rezultāti.

FM sola - nodokļu sloga samazinājumu izjutīs visi valsts iedzīvotāji, iegūstot lielākus ienākumus

Nodokļu politikas reforma padarīs Latviju konkurētspējīgu ar pārējām Baltijas valstīm un pēc reformas Latvijā būs lielākais IIN atvieglojums par apgādībā esošu personu starp pārējām Baltijas valstīm, sola Finanšu ministrija.

Latvija paraksta līgumu par haubiču iegādi no Austrijas

Parakstīts divpusējs līgums starp Latvijas Aizsardzības ministriju un Austrijas Aizsardzības un sporta ministriju par M109A5Oe tipa pašgājējhaubiču sistēmu iegādi, tai skaitā uguns vadības un apmācības platformu iegādi.

Šogad Latvijā reģistrēti vairāk nekā 1 500 kūlas ugunsgrēku

Lai gan kūlas dedzināšana ir aizliegta un par to var tikt piemērots administratīvais sods, šogad reģistrēti jau 1 502 kūlas ugunsgrēki. Šogad uguns dzīvību laupījusi jau 30 cilvēku dzīvības, informē Valsts ugunsdzēsības un drošības dienests.

Balodis: Nepieciešams paplašināt prezidenta vēlētāju loku

Saeimas Juridiskās komisijas izveidotā darba grupa nākusi klajā ar ierosinājumiem izmaiņām Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtībā un pilnvaru apjomā. Darba grupā strādājošie deputāti, noslēdzot darbu, vienbalsīgi pieņēmuši atzinumu, kurā rosina veikt atbilstošas izmaiņas Satversmē, BNN informē Saeimas Sabiedrisko attiecību birojā.

Mediķe: Es vairs negribu pacietīgi skaidrot raudošam bērnam, ka mammai ir jāstrādā

Veselības ministrijas īstenotā radioloģisko izmeklējumu tarifu samazināšana no 1.aprīļa jau radījusi pirmās negatīvās sekas – lai izvairītos no būtiskas atalgojuma samazināšanās, radiologi un radiologu asistenti masveidā pārtrauc valsts apmaksāto pakalpojumu sniegšanu, informē MFD Veselības grupa.

Tallinā notiek vērienīgas NATO kiberdrošības mācības

Tallinā strādājošais NATO kiberdrošības centrs šonedēļ vada ikgadējās mācības kiberapdraudējumu novēršanas jomā, sadarbojoties ar NATO dalībvalstīm un alianses partnervalstīm, kā arī ar tehnoloģiju uzņēmumiem.

Lietuvā: ES tendence ir finansēt elektrotransportu un dzelzceļu, nevis ceļus

Lietuvas Ceļu administrācija uzskata, ka Eiropas Savienības tendence ir nefinansēt ceļu infrastruktūras attīstību, tā vietā pievēršot vairāk uzmanības elektrotransporta izmantošanai un dzelzceļa infrastruktūras attīstībai, tāpēc Lietuvas Ceļu administrācija strādā pie citu finansējuma avotu izpētes, norāda administrācijas direktors Egidijs Skrodenis.

KNAB uzsācis kriminālprocesu par kukuļa pieprasīšanu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs uzsācis kriminālprocesu par valsts amatpersonas – maksātnespējas administratora, iespējams, koruptīvajām darbībām, kas tika vērstas uz kukuļa pieņemšanu, to pieprasot.

Igaunija: Iepaliekam Latvijai Rail Baltica projektā

Triju Baltijas valstu paveiktais Rail Baltica projektā atšķiras, kamēr Rīgai projektē Centrālās dzelzceļa stacijas pārbūvi, Igaunijā vēl nav skaidrības dzelzceļa maršrutu, novērojuši igauņu žurnālisti.

Savarīgākais starpautiskos pārbraucienos - cena, ceļā pavadītais laiks, pieejamie reisi

Šī gada pirmajos trīs mēnešos starptautiskais pasažieru pārvadātājs Lux Express ir apkalpojis 518 855 pasažierus, kas ir par 16,8% vairāk nekā attiecīgajā periodā pagājušajā gadā. Vislielākais pieaugums pieredzēts tieši maršrutos pa Baltijas valstīm, kur šogad ceļotāju skaits palielinājies par vienu piekto daļu, BNN vēsta uzņēmumā.

EP deputātus uztrauc Turcijas referendums; Paplašināt prezidenta pilnvaras nav godīgi

Eiropa neaizver durvis Turcijai, taču notikumu attīstība pēdējā laikā vedina lūkoties pēc alternatīvām Turcijas dalībai Eiropas Savienībā, EP deputāti ir sacījuši debatēs ar ES paplašināšanās sarunu komisāru Johannesu Hānu.

Barišņikovu uzņems Latvijas pilsonībā par īpašiem nopelniem valsts labā

Saeima ceturtdien, 27.aprīlī, atbalstīja lēmumprojektu par pasaulslavenā mākslinieka Mihaila Barišņikova uzņemšanu Latvijas pilsonībā par īpašiem nopelniem Latvijas labā, BNN ziņo Saeimas Preses dienests.