bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Sestdiena 25.11.2017 | Vārda dienas: Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne
LatviaLatvija

Nodokļu politikā partijas sola stabilitāti

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lai arī krīzes gados nodokļu politikā piedzīvota virkne izmaiņu, turpmāk partijas ir apņēmušās tajā nodrošināt stabilitāti un tuvāko gadu laikā būtiskas izmaiņas galvenajos nodokļos neveikt.

Piecu 11.Saeimas vēlēšanās kandidējošo partiju pārstāvji sola, ka ar laiku gan tiks pārlikts nodokļu slogs no darbaspēka uz kapitālu, taču vismaz nākamgad situācija vēl netiks mainīta.

Nozare.lv rīkotajā diskusijā partijas (VL-TB/LNNK, ZRP, Vienotība, ZZS, SC) gan atzina, ka nopietns darbs ir jāiegulda, lai uzlabotu arī nodokļu iekasējamību, cīnoties ar ēnu ekonomiku, kas varētu papildināt valsts maciņu.

Virknē atsevišķu nodokļu partiju redzējumi ir atšķirīgi, taču līdzīgs skatījums ir par nepieciešamajiem uzlabojumiem nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) sistēmā, kuras sakārtošana vispirms jāsāk tieši ar kadastrālo vērtību pārskatīšanu.

Visu Latvijai!Tēvzemei un Brīvībai/LNNK (VL-TB/LNNK) pārstāvis Einārs Cilinskis atzina, ka VL-TB/LNNK nedomā, ka ir paši gudrākie, tāpēc tai darbojas atvērtās programmas princips un tā ir gatava diskutēt uz uzklausīt priekšlikumus, kā uzlabojama nodokļu politika.

VL-TB/LNNK iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) jomā redz iespēju panākt lielāku progresivitāti, kur, sasniedzot noteiktu atalgojuma līmeni, tiktu piemērota papildu likme, piemēram, 5% par noteiktu sasniegtu līmeni. Konkrētu informāciju par to, no kādas summas varētu piemērot lielāku IIN, viņš vēl nevarēja sniegt.

Tāpat, VL-TB/LNNK skatījumā, būtu jāpalielina atvieglojumi par apgādājamajiem un no 150 līdz 300 latiem jāpaaugstina attaisnotie izdevumi par pakalpojumiem.

NĪN jomā nacionālā apvienība vēlas redzēt papildu likmi ļoti dārgiem, neizmantotiem, nesakārtotiem īpašumiem, bet nodokļu atvieglojumus piedāvāt mājām, kas sasniedz zemu enerģijas patēriņu. Cilinskis gan uzsvēra, ka nevajadzētu būt milzu ilūzijām, ka reformas NĪN dos milzīgus ienākumus, lai uzreiz varētu samazināt citus nodokļus.

Uzņēmumu ienākuma nodokļa jomā (UIN) VL-TB/LNNK virzīsies uz 100% atlaidi reinvestētajai peļņai, bet sola veikt arī virkni pasākumu, kas ierobežotu šo uzņēmuma līdzekļu noplūdi. Piemēram, tikšot aizliegts izsniegt aizdevumus zemo nodokļu valstu rezidentiem, varētu būt ierobežojumi aizdevumiem uzņēmuma valdes locekļiem un dalībniekiem, ja darbinieka algas līmenis ir zemāks par 500 latiem.

VL-TB/LNNK piedāvā paaugstināt arī nodokļu slogu bankām, proti, ieviest transakcijas nodokli un palielināt finanšu stabilitātes nodevu.

Tāpat salīdzinoši skaidrs redzējums par veicamo nodokļu politikā ir Zaltera reformu partijai (ZRP), kuras pārstāvis Vjačeslavs Dombrovskis atzina, ka ZRP mērķis būtiski neatšķiras no citām partijām – visi sakot, ka jāsamazina nodokļu slogs, bet viņi pasakot, kā to darīt.

ZRP piedāvātā nodokļu politika ir pakārtota uzskatam, ka ir reāli trīs gadu laikā būtiski samazināt ēnu ekonomiku, kuras novērtējums ir no 18% līdz pat 40%. Nodokļu iekasēšanas jomā ZRP esot vairākas idejas, no kurām galvenā ir nozaru auditēšanas pieeja, kas nozīmē, ka auditi tiek veikti nevis atsevišķos uzņēmumos, bet vienā konkrētā nozarē visos uzņēmumos uzreiz.

Tomēr, kā uzsvēra Dombrovskis, ar pātagu vien nepietiks un ir nepieciešams arī burkāns. «Ēnu ekonomiku lielā mērā veido milzīgais nodokļu slogs uz darbaspēku, ko ir nepieciešams samazināt. Būtu bezatbildīgi pateikt, ka nākamgad samazināsim, piemēram, sociālo nodokli par deviņiem procentpunktiem, tāpēc, lai neitralizētu fiskālo ietekmi, piedāvājam nodokļu slogu samazināt par sešiem procentpunktiem no bruto algas, ja ieņēmumi no nodokļiem būs virs normas. Proti, ja redzēsim, ka 2013.gadā ieņēmumi ir virs normas, no 2014.gada tiks attiecīgi samazināts nodokļu slogs,» skaidro Dombrovskis.

Viņaprāt, šāda pieeja radīs sākotnējo impulsu, lai cilvēki un uzņēmēji noticētu, ka nodokļu slogs tiks mazināts. Darbaspēka nodokļu slogu ZRP apņēmusies pārlikt uz citiem nodokļiem, piemēram, NĪN un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pazeminātajām likmēm, kas tagad sociālo problēmu risināšanai tiekot izmantotas ļoti neefektīvi. «Ir jāpalīdz pensionāriem un iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem, bet patlaban mazāk maksā arī iedzīvotāji ar salīdzinoši augstiem ienākumiem,» teica ZRP finanšu ministra kandidāts.

Viņš gan uzsvēra, ka nākamgad ZRP nodokļu politikā nekādas būtiskas izmaiņas neveiks, jo visi priekšlikumi vēl prasa fiskālo efektu aprēķinus un zemūdens akmeņu analīzi.

ZRP piedāvājumam atcelt samazinātās PVN likmes gan nepiekrita citu partiju pārstāvji. Vienīgi Cilinskis pieļāva, ka tas ir diskutējams jautājums.

Dzintars Zaķis no Vienotības uzskata, ka samazinātajām PVN likmēm ir jāpaliek, un viņš būtu gatavs runāt pat par vēl plašāku samazināto PVN likmju segmentu, piemēram, pirmās nepieciešamības pārtikas precēm. «Kāpēc? Ir ļoti maz mehānismu, kā netieši palīdzēt vietējiem uzņēmumiem. Poļi ļoti precīzi to izmanto lauksaimniecības produkcijai. Samazinātais PVN nākotnē būtu jāizmanto kā netiešais uzņēmējdarbības atbalsta pasākums,» skaidro Zaķis.

Arī Vienotības redzējums nodokļu politikā balstās uz principu, ka nodokļu slogs jāpārvirza no darbaspēka uz citiem nodokļu sektoriem. Kā un par cik procentiem tas darāms, viņš gan vēl nevarēja pateikt.

Vienotības skatījumā, pašvaldībām jābūt lielākai kompetencei lemt par NĪN. Turklāt kadastrālā vērtība nebūt neatspoguļojot īpašumu patieso vērtību, tāpēc tās noteikšana esot pilnīgi noteikti jāpārskata.

Kā uzsvēra Zaķis, svarīgas ir ne tikai nodokļu likmes, bet arī iekasējamība. Pasaulē diezgan populāras esot dažādas minimālās algas dažādās nozarēs. Skandināvijā, Zviedrijā bijusi prakse, ka valsts pasūtījumos līdzekļus, kas attiecas uz algu nodokļiem, nepārskaita nemaz uzņēmējam, bet uzreiz atpakaļ valsts budžetā. Tāpat kā būtisku elementu Vienotība uzlūko nodokļu parādu amnestiju, «jo ne jau visi nodokļu nemaksāšanas gadījumi ir ar vienu mērauklu mērāmi». Zaķa vērtējumā, efektīvs paņēmiens būtu arī valsts sniegto bezmaksas pakalpojumu nodrošināšana tikai tiem, kuri ir maksājuši nodokļus.

Vienlaikus Zaķis atzina, ka, viņa skatījumā, nodokļu politika vai tās izmaiņas nebūs 2012.gada budžeta prioritāte.

Dana Reizniece-Ozola no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) pievienojās kolēģu teiktajam par nodokļu sloga virzību no darbaspēka uz kapitālu. Vienlaikus joprojām esot jomas, kur nodokļu slogs ir kāpināms, lai papildinātu valsts budžeta ieņēmumus. Tas attiecoties, piemēram, uz azartspēlēm.

ZZS skatījumā, arī UIN varētu celt, jo tas Latvijā ir zemāks nekā kaimiņos, taču tam būtu jānotiek komplektā arī reinvestētās peļņas neaplikšanu ar nodokli. «Tā varam atbalstīt uzņēmumus, kas ir virzīti uz attīstību,» teica Reizniece-Ozola, neprecizējot, līdz kādam līmenim UIN paaugstināms. «Jāskatās, lai nekļūstam nekonkurētspējīgi ar kaimiņvalstīm. Tas nav rītdienas jautājums, jo patlaban galvenais ir nodokļu stabilitāte,» viņa uzsvēra, atgādinot, ka, runājot par jebkāda veida nodokļu samazināšanu, pretī ir jābūt arī kompensējošiem mehānismiem.

Savukārt Saskaņas centra (SC) pārstāvis Ivars Zariņš akcentēja, ka tieši nodokļu politikas stabilitātei ir jābūt galvenajam principam, jo pretējā gadījumā ne tikai ārvalstu, bet arī pašu uzņēmēji negribēs Latvijā strādāt.

«Nodokļu politika nav tikai veids, kā piepildīt valsts maciņu, bet gan, kā virzīt savu attīstību. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc iebilstam pret eiro ieviešanu. Patlaban, runājot par nodokļiem, jābūt reālistiem: 2012.gada budžetu mums jau noliks priekšā, un vienīgais, ko varēsim panākt, ir atvieglojumi no reinvestētās peļņas,» pieļāva Zariņš.


Pievienot komentāru

Aizdomās turēto pusaudzi par policista piekaušanu tiesa neapcietina

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piektdien, 24.novembrī, nolēma neapcietināt 15 gadus veco puisi, kurš ceturtdien, 23.novembrī, Rīgas Sanatorijas internātpamatskolā dzērumā kāvies ar pašvaldības policistu.

Neapdomība ir viens no galvenajiem iemesliem cilvēku bojāejai ugunsgrēkos

Šogad ugunsgrēkos dzīvību zaudējis 71 cilvēks, bet no oktobra sākuma ugunsgrēkos gāja bojā 16 cilvēki. Kā iespējamos ugunsnelaimju izcelšanās iemeslus var minēt neuzmanīgu smēķēšanu, apkures ierīču nepareizu ekspluatāciju.

Kaimiņš Saeimas debatēs mudina beidzot apcietināt Lembergu

Debatējot par priekšlikumiem nākamā gada budžetam, deputāts Artuss Kaimiņš mudināja apcietināt smagos noziegumos apsūdzēto Ventspils mēru Aivaru Lembergu.

Absolūts aizliegums strādāt pedagoģijā par smagiem noziegumiem sodītai personai neatbilst Satversmei

Satversmes tiesa secinājusi, ka absolūts aizliegums strādāt par pedagogu personai, kura tikusi sodīta par tīšu smagu vai sevišķi smagu noziegumu, neatbilst Satversmei.

Lietuvā slavenu kinorežisoru vaino par seksuālu uzmākšanos

Kaut arī Lietuvā šoruden seksuālas uzmākšanās gadījumu nav atklājies tik daudz kā Amerikas Savienotajās Valstīs, divas sievietes vainojušas godalgotu lietuviešu kinorežisoru Šarūnu Bartu, ka no viņa puses cietušas ar dzimumattiecībām saistītā rīcībā, kādu viņas nav vēlējušās.

Prostatas vēzis - otrā visbiežāk sastopamā onkoloģiskā saslimšana vīriešiem Latvijā

Palielinoties vecumam, iespējamība saslimt ar prostatas vēzi pieaug. Vīriešiem vecuma grupā no 55 līdz 60 gadiem varbūtība atklāt prostatas vēzi ir līdz 15%, savukārt pēc 60 gadiem - 20%, pēc 70 gadiem - 30% un turpina līdzvērtīgi pieaugt, uzsver uroloģe Natālija Bozotova.

Mežaparka estrāde pēc koristu zonas amfiteātra rekonstrukcijas būs skaļāka

Mežaparka estrāde pēc koristu zonas amfiteātra rekonstrukcijas būs skaļāka, jo, palielinoties amfiteātra leņķim, dzirdamība kļūst labāka, estrādes maketa prezentācijas pasākumā stāsta akustikas eksperts.

Pērn izdevumi sociālajai aizsardzībai pieauga par 4,2%

Aizvadītajā gadā izdevumi sociālajai aizsardzībai Latvijā bija 3 783,6 milj. eiro, kas ir par 151 milj. eiro jeb 4,2% vairāk nekā 2015.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes provizoriskie dati.

KNAB atgādina par Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā noteiktajām prasībām

Saskaņā ar Priekšvēlēšanu aģitācijas likumā noteiktajām prasībām elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem, preses izdevumiem, reklāmas pakalpojumu sniedzējiem internetā vai publiskās vietās ir pienākums noteikt priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošanas izcenojumus un nosūtīt tos publiskošanai līdz 2018.gada 9.maijam.

Beļģijā deg vafeļu rūpnīca

Liels ugunsgrēks izcēlies vafeļu rūpnīcā Briselē, radot melnu dūmu mākoni virs Beļģijas galvaspilsētas.

Sola autoceļu jomā uzlabot valsts galvenos un reģionālos ceļus 

Nākamgad papildu piešķirtie 25,6 miljoni eiro garantēs iespēju par 300 km vairāk sakārtot un veikt dažādus uzturēšanas darbus uz valsts vietējiem grants ceļiem, kas pēdējo 25 gadu laikā būs lielākais ieguldījums.

Dārzeņu pārstrādātājs: Pavasarī var veidoties deficīts pēc atsevišķiem dārzeņiem

Vēsie un mitrie laika apstākļi, kas negatīvi iespaidojuši dārzeņu ražu Latvijā, ietekmēs arī dārzeņu pārstrādes sektoru, jo pēc atsevišķām dārzeņu kultūrām pavasarī var veidoties deficīts, stāsta dārzeņu un augļu pārstrādātāja Kronis valdes loceklis Aivars Svarenieks.

Saskaņa un ZZS Lāčplēša dienā piedalījās Žirinovska organizētās sporta spēlēs

Atsevišķi Saeimas deputāti no Saskaņas un Zaļo un zemnieku savienības frakcijām Lāčplēša dienā piedalījušies Krievijas parlamenta atbalstītās biedrības Jaunā līga rīkotajās sporta spēlēs, kuru iniciators ir Krievijas Valsts domes deputāts no Vladimira Žirinovska vadītās Krievijas liberāldemokrātiskās partijas Dmitrijs Sviščevs, raksta Latvijas Avīze.

LDDK: Būtiski panākt efektīvu valsts budžeta līdzekļu investēšanu

Svarīgi, lai valsts budžets 2018.gadam palīdzētu sasniegt kopīgi izvirzītos Nacionālajā attīstības plānā ietvertos mērķus nevis meklēt attaisnojumus, kāpēc kaut kas nav izdevies, uzsver Latvijas Darba devēju konfederācija, vērtējot nākamā gada budžetu.

Par VAS Latvijas autoceļu uzturētājs valdes priekšsēdētāju iecelts Nešpors

Par VAS Latvijas autoceļu uzturētājs valdes priekšsēdētāju iecelts Raitis Nešpors, informē kompānijas padomes priekšsēdētājs Uldis Reimanis. Apstiprināts arī jauns valdes loceklis - Vilnis Vitkovskis.

Jaunas normas: Kas jāzina autoratlīdzību saņēmējiem un izmaksātājiem?

Viens no vissvarīgākajiem jaunievedumiem, par kuru autoratlīdzības līguma slēdzējiem noteikti jāatceras, ir izmaiņas līdzšinējā kārtībā, kādā tiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

Latvijas barometrs: Par dzīvošanu Latvijā visvairāk lepojas Zemgales iemītnieki

Noskaidroti Latvijas iedzīvotāju uzskati par valsts simtgades svinībām, kā arī Latvijas sasniegumiem un faktoriem, kas valsti varētu pilnveidot. Jautājumā par «sapņu zemes» ideāla sasniegšanu starp dažādām vecuma grupām krasākās atšķirības vērojamas uzskatā, ka tieši laba, starptautiski atzīta izglītība ir galvenais šķērslis ceļā uz ideālu valsti.

Tiesa apmierina Bauskas Dzīves prasību aizliegt pašvaldības laikrakstā reklāmēt

Administratīvā rajona tiesa ir apmierinājusi SIA Bauskas Dzīve prasību pret Iecavas novada domi par reklāmu publicēšanas aizliegumu pašvaldības finansētajā laikraksta Iecavas Ziņas.

Izglītības un zinātnes ministrija apmierinātā ar 2018.gada budžetu

Nākamā gada Izglītības un zinātnes ministrijas budžets vērtējams kā stabils un labs - nemainīgā līmenī tiks nodrošināts finansējums visu ministrijas pārziņā esošo funkciju veikšanai, kā arī ir panākts finansējuma pieaugums augstskolām, zinātnei, sportam, jaunatnei, kā arī lielāks atbalsts latviskajai izglītībai diasporā un latviešu valodas apguvei.

Eiropas biržu indeksi maz mainās vai pieaug, Volstrītā brīvdiena

Eiropas biržu indeksi ceturtdien, 23.novembrī, maz mainījās vai pieauga, savukārt Amerikas Savienoto Valstu fondu tirgi bija slēgti, jo ASV bija brīvdiena – Pateicības diena.

Facebook ASV rādīs lietotājiem, kuras to atbalstītās politiskās lapas maldinoši veidotas Krievijā

Populārais sociālais tīkls Amerikas Savienotajās Valstīs apņēmies darīt lietotājiem zināmu, ka tie ar «patīk» atzīmējuši Facebook lapas, kuras laikā ap ASV prezidenta vēlēšanām izveidojušas ārvalstu organizācijas ar mērķi izplatīt propagandu.

Ašeradens: Valsts budžetam jāsekmē pārmaiņas tautsaimniecībā

Valsts budžetam jāsekmē pārmaiņas Latvijas tautsaimniecībā,. tāpēc nākamo trīs gadu valsts budžeta veidošanā Ekonomikas ministrijas prioritātes ir tautsaimniecības produktivitātes paaugstināšana, eksporta veicināšana, investīciju piesaiste, inovācijas veicināšana un uzņēmējdarbības vides uzlabošana, norāda ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Deputāti: Latvijai svarīga droša Eiropa

Latvijai svarīga droša un spēcīga Eiropa. Drošība ir viena no svarīgākajām prioritātēm, turklāt, raugoties uz mūsdienu izaicinājumiem un tehnoloģisko attīstību, īpaši svarīga arī efektīva kiberdrošība, pēc sēdes uzsvērusi Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne, paužot atzinīgus vārdus ārlietu ministra ikgadējā ziņojuma projektā uzsvērtajam jautājumam par drošību.

Spēlmaņu naktī triumfē aktieri Briķe un Jakovels, režisors Zemļanskis

Spēlmaņu nakts galveno balvu jeb Gada izrādes titulu saņēmusi režisora Sergeja Zemļanska izrāde Precības Liepājas teātrī, par Gada aktrisi atzīta Indra Briķe, par Gada aktieri - Rihards Jakovels, bet Gada režisora gods ticis Zemļanskim.

Saglabāsies nepastāvīgs laiks, nākamnedēļ atkal kļūs vēsāks

Tuvākajās dienās nav gaidāmas būtiskas laika apstākļu izmaiņas un saglabāsies rudenīgs laiks. Piektdien, 24.novembrī, būs lielākoties mākoņains laiks, daudzviet pa laikam līs un gaisa temperatūra būs +2…+7 grādu robežās pēc Celsija.

Jaunākie komentāri