bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 23.03.2018 | Vārda dienas: Mirdza, Žanete, Žanna
LatviaLatvija

Nodokļu politikā partijas sola stabilitāti

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Lai arī krīzes gados nodokļu politikā piedzīvota virkne izmaiņu, turpmāk partijas ir apņēmušās tajā nodrošināt stabilitāti un tuvāko gadu laikā būtiskas izmaiņas galvenajos nodokļos neveikt.

Piecu 11.Saeimas vēlēšanās kandidējošo partiju pārstāvji sola, ka ar laiku gan tiks pārlikts nodokļu slogs no darbaspēka uz kapitālu, taču vismaz nākamgad situācija vēl netiks mainīta.

Nozare.lv rīkotajā diskusijā partijas (VL-TB/LNNK, ZRP, Vienotība, ZZS, SC) gan atzina, ka nopietns darbs ir jāiegulda, lai uzlabotu arī nodokļu iekasējamību, cīnoties ar ēnu ekonomiku, kas varētu papildināt valsts maciņu.

Virknē atsevišķu nodokļu partiju redzējumi ir atšķirīgi, taču līdzīgs skatījums ir par nepieciešamajiem uzlabojumiem nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) sistēmā, kuras sakārtošana vispirms jāsāk tieši ar kadastrālo vērtību pārskatīšanu.

Visu Latvijai!Tēvzemei un Brīvībai/LNNK (VL-TB/LNNK) pārstāvis Einārs Cilinskis atzina, ka VL-TB/LNNK nedomā, ka ir paši gudrākie, tāpēc tai darbojas atvērtās programmas princips un tā ir gatava diskutēt uz uzklausīt priekšlikumus, kā uzlabojama nodokļu politika.

VL-TB/LNNK iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) jomā redz iespēju panākt lielāku progresivitāti, kur, sasniedzot noteiktu atalgojuma līmeni, tiktu piemērota papildu likme, piemēram, 5% par noteiktu sasniegtu līmeni. Konkrētu informāciju par to, no kādas summas varētu piemērot lielāku IIN, viņš vēl nevarēja sniegt.

Tāpat, VL-TB/LNNK skatījumā, būtu jāpalielina atvieglojumi par apgādājamajiem un no 150 līdz 300 latiem jāpaaugstina attaisnotie izdevumi par pakalpojumiem.

NĪN jomā nacionālā apvienība vēlas redzēt papildu likmi ļoti dārgiem, neizmantotiem, nesakārtotiem īpašumiem, bet nodokļu atvieglojumus piedāvāt mājām, kas sasniedz zemu enerģijas patēriņu. Cilinskis gan uzsvēra, ka nevajadzētu būt milzu ilūzijām, ka reformas NĪN dos milzīgus ienākumus, lai uzreiz varētu samazināt citus nodokļus.

Uzņēmumu ienākuma nodokļa jomā (UIN) VL-TB/LNNK virzīsies uz 100% atlaidi reinvestētajai peļņai, bet sola veikt arī virkni pasākumu, kas ierobežotu šo uzņēmuma līdzekļu noplūdi. Piemēram, tikšot aizliegts izsniegt aizdevumus zemo nodokļu valstu rezidentiem, varētu būt ierobežojumi aizdevumiem uzņēmuma valdes locekļiem un dalībniekiem, ja darbinieka algas līmenis ir zemāks par 500 latiem.

VL-TB/LNNK piedāvā paaugstināt arī nodokļu slogu bankām, proti, ieviest transakcijas nodokli un palielināt finanšu stabilitātes nodevu.

Tāpat salīdzinoši skaidrs redzējums par veicamo nodokļu politikā ir Zaltera reformu partijai (ZRP), kuras pārstāvis Vjačeslavs Dombrovskis atzina, ka ZRP mērķis būtiski neatšķiras no citām partijām – visi sakot, ka jāsamazina nodokļu slogs, bet viņi pasakot, kā to darīt.

ZRP piedāvātā nodokļu politika ir pakārtota uzskatam, ka ir reāli trīs gadu laikā būtiski samazināt ēnu ekonomiku, kuras novērtējums ir no 18% līdz pat 40%. Nodokļu iekasēšanas jomā ZRP esot vairākas idejas, no kurām galvenā ir nozaru auditēšanas pieeja, kas nozīmē, ka auditi tiek veikti nevis atsevišķos uzņēmumos, bet vienā konkrētā nozarē visos uzņēmumos uzreiz.

Tomēr, kā uzsvēra Dombrovskis, ar pātagu vien nepietiks un ir nepieciešams arī burkāns. «Ēnu ekonomiku lielā mērā veido milzīgais nodokļu slogs uz darbaspēku, ko ir nepieciešams samazināt. Būtu bezatbildīgi pateikt, ka nākamgad samazināsim, piemēram, sociālo nodokli par deviņiem procentpunktiem, tāpēc, lai neitralizētu fiskālo ietekmi, piedāvājam nodokļu slogu samazināt par sešiem procentpunktiem no bruto algas, ja ieņēmumi no nodokļiem būs virs normas. Proti, ja redzēsim, ka 2013.gadā ieņēmumi ir virs normas, no 2014.gada tiks attiecīgi samazināts nodokļu slogs,» skaidro Dombrovskis.

Viņaprāt, šāda pieeja radīs sākotnējo impulsu, lai cilvēki un uzņēmēji noticētu, ka nodokļu slogs tiks mazināts. Darbaspēka nodokļu slogu ZRP apņēmusies pārlikt uz citiem nodokļiem, piemēram, NĪN un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pazeminātajām likmēm, kas tagad sociālo problēmu risināšanai tiekot izmantotas ļoti neefektīvi. «Ir jāpalīdz pensionāriem un iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem, bet patlaban mazāk maksā arī iedzīvotāji ar salīdzinoši augstiem ienākumiem,» teica ZRP finanšu ministra kandidāts.

Viņš gan uzsvēra, ka nākamgad ZRP nodokļu politikā nekādas būtiskas izmaiņas neveiks, jo visi priekšlikumi vēl prasa fiskālo efektu aprēķinus un zemūdens akmeņu analīzi.

ZRP piedāvājumam atcelt samazinātās PVN likmes gan nepiekrita citu partiju pārstāvji. Vienīgi Cilinskis pieļāva, ka tas ir diskutējams jautājums.

Dzintars Zaķis no Vienotības uzskata, ka samazinātajām PVN likmēm ir jāpaliek, un viņš būtu gatavs runāt pat par vēl plašāku samazināto PVN likmju segmentu, piemēram, pirmās nepieciešamības pārtikas precēm. «Kāpēc? Ir ļoti maz mehānismu, kā netieši palīdzēt vietējiem uzņēmumiem. Poļi ļoti precīzi to izmanto lauksaimniecības produkcijai. Samazinātais PVN nākotnē būtu jāizmanto kā netiešais uzņēmējdarbības atbalsta pasākums,» skaidro Zaķis.

Arī Vienotības redzējums nodokļu politikā balstās uz principu, ka nodokļu slogs jāpārvirza no darbaspēka uz citiem nodokļu sektoriem. Kā un par cik procentiem tas darāms, viņš gan vēl nevarēja pateikt.

Vienotības skatījumā, pašvaldībām jābūt lielākai kompetencei lemt par NĪN. Turklāt kadastrālā vērtība nebūt neatspoguļojot īpašumu patieso vērtību, tāpēc tās noteikšana esot pilnīgi noteikti jāpārskata.

Kā uzsvēra Zaķis, svarīgas ir ne tikai nodokļu likmes, bet arī iekasējamība. Pasaulē diezgan populāras esot dažādas minimālās algas dažādās nozarēs. Skandināvijā, Zviedrijā bijusi prakse, ka valsts pasūtījumos līdzekļus, kas attiecas uz algu nodokļiem, nepārskaita nemaz uzņēmējam, bet uzreiz atpakaļ valsts budžetā. Tāpat kā būtisku elementu Vienotība uzlūko nodokļu parādu amnestiju, «jo ne jau visi nodokļu nemaksāšanas gadījumi ir ar vienu mērauklu mērāmi». Zaķa vērtējumā, efektīvs paņēmiens būtu arī valsts sniegto bezmaksas pakalpojumu nodrošināšana tikai tiem, kuri ir maksājuši nodokļus.

Vienlaikus Zaķis atzina, ka, viņa skatījumā, nodokļu politika vai tās izmaiņas nebūs 2012.gada budžeta prioritāte.

Dana Reizniece-Ozola no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) pievienojās kolēģu teiktajam par nodokļu sloga virzību no darbaspēka uz kapitālu. Vienlaikus joprojām esot jomas, kur nodokļu slogs ir kāpināms, lai papildinātu valsts budžeta ieņēmumus. Tas attiecoties, piemēram, uz azartspēlēm.

ZZS skatījumā, arī UIN varētu celt, jo tas Latvijā ir zemāks nekā kaimiņos, taču tam būtu jānotiek komplektā arī reinvestētās peļņas neaplikšanu ar nodokli. «Tā varam atbalstīt uzņēmumus, kas ir virzīti uz attīstību,» teica Reizniece-Ozola, neprecizējot, līdz kādam līmenim UIN paaugstināms. «Jāskatās, lai nekļūstam nekonkurētspējīgi ar kaimiņvalstīm. Tas nav rītdienas jautājums, jo patlaban galvenais ir nodokļu stabilitāte,» viņa uzsvēra, atgādinot, ka, runājot par jebkāda veida nodokļu samazināšanu, pretī ir jābūt arī kompensējošiem mehānismiem.

Savukārt Saskaņas centra (SC) pārstāvis Ivars Zariņš akcentēja, ka tieši nodokļu politikas stabilitātei ir jābūt galvenajam principam, jo pretējā gadījumā ne tikai ārvalstu, bet arī pašu uzņēmēji negribēs Latvijā strādāt.

«Nodokļu politika nav tikai veids, kā piepildīt valsts maciņu, bet gan, kā virzīt savu attīstību. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc iebilstam pret eiro ieviešanu. Patlaban, runājot par nodokļiem, jābūt reālistiem: 2012.gada budžetu mums jau noliks priekšā, un vienīgais, ko varēsim panākt, ir atvieglojumi no reinvestētās peļņas,» pieļāva Zariņš.


Pievienot komentāru

KM izstrādās likuma grozījumus Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku rīkošanai 2021.gadā

Kultūras ministrija sāks darbu pie likuma grozījumiem, lai Mežaparka estrādes rekonstrukcijas gala termiņa dēļ XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki notiktu 2021.gadā, mediju pārstāvjiem piektdien, 23.martā, sacīja kultūras ministre Dace Melbārde.

Uz kultūras pieminekļu saglabāšanas līdzfinansējumu pretendē 89 projekti

Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija nolēmusi, ka 89 no 134 iesniegtajiem projektu pieteikumiem turpinās pretendēt Rīgas pašvaldības līdzfinansējuma saņemšanai kultūras pieminekļu saglabāšanai. Kopējā projektu summa ir vairāk nekā 1,5 miljoni eiro.

Gerhards apliecina: Ar rīkojumu atcels Rīgas domes deputātu jautājumus ierobežojošos grozījumus

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL/TB-LNNK) izdos rīkojumu, ar kuru tiks atcelti marta sākumā pieņemtie Rīgas pašvaldības nolikuma grozījumi, kas liedz deputātiem par katru sēdes darba kārtībā iekļauto punktu uzdot vairāk nekā trīs jautājumus, apstiprināja ministra preses pārstāve Santa Vaļuma.

LOK apstiprina 2018.gada budžetu 5,6 miljonu eiro apmērā

Latvijas Olimpiskās komitejas Ģenerālās Asamblejas sesijā tika apstiprināta LOK ieņēmumu un izdevumu tāme 2018.gadam, kur vairāk nekā 70% finanšu līdzekļu tiks novirzīta Olimpisko sporta veidu federāciju atbalstam. 

Pļaviņu HES ūdenskrātuves līmenis nevar veicināt pilsētu applūšanu, tā eksperti

Pļaviņu hidroelektrostacijas ūdenskrātuves ūdens līmenis nevar veicināt Daugavas upes augštecē esošo pilsētu applūšanu, saka energokompānijas AS Latvenergo pārstāvji. Līdz ar to Pļaviņu ūdenskrātuve nevar ietekmēt norises upē tālāk par ūdenskrātuves ietekmes zonu.

Kā iegādāties e-receptes zāles? Skaidro veselības dienests

Kas jādara, lai iegādātos e-recepšu medikamentus sev vai citam cilvēkam, piemēram, bērnam vai vecāka gadagājuma cilvēkam, nacionālais veselības dienests apkopojis svarīgāko informāciju, kas jāņem vērā, aptiekā iegādājoties e-recepšu medikamentus

Kariņš: Atsevišķu banku darbība grauj visas valsts reputāciju

Naudas atmazgāšana Latvijā ir problēma, jo šīs darbības, kas notiek tikai atsevišķās bankās, grauj visas valsts reputāciju, intervijā Rietumu radio norāda Eiropas Parlamenta deputāts Krišjānis Kariņš.

Ar 10'800 eiro plāno apbalvot ātrslidotāju Silovu un viņa treneri

Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja atbalstījusi ieceri Latvijas ātrslidotājam Haraldam Silovam un viņa trenerei Diānai Stupelei piešķirt 10 800 eiro lielu naudas balvu par sasniegumiem šī gada XXIII ziemas olimpiskajās spēlēs.

Robežsargi aiztur četras personas ar viltotiem dokumentiem

Robežsargi par viltotu dokumentu izmantošanu ceturtdien, 22.martā, aizturējuši četras personas - vienu Baltkrievijas, vienu Moldovas, vienu Uzbekistānas un vienu Lietuvas pilsoni.

333 Eiropas nevalstiskās organizācijas aicina veikt izmaiņas Stambulas konvencijā

Vairāk nekā trīssimt nevalstisko organizāciju no deviņām Eiropas valstīm, ieskaitot Latviju, aicina Eiropas Padomi veikt izmaiņas Stambulas konvencijā ar mērķi izslēgt gender ideoloģijas klātbūtni, kas daudzām valstīm traucē ratificēt Stambulas konvenciju.

Rīko zibakciju vecuma ierobežojuma atcelšanai bezmaksas vēža skrīningam

Tiek rīkota zibakcija par vecuma ierobežojuma atcelšanu bezmaksas vēža skrīniga saņemšanai, jo šobrīd izstrādātās valsts programmas paredz, ka bezmaksas skrīningu jeb profilaktisko pārbaudi krūts vēzim var saņemt sievietes līdz 69 gadu vecumam.

Aptauja: 44% MVU digitalizācija nav svarīga

SEB bankas veiktās uzņēmēju aptaujas rezultāti liecina, ka tikai 8% Latvijas mazo un vidēja izmēra uzņēmumu atzinuši, ka to plānos 2018.gadā ar digitalizācijas saistītās aktivitātes ieņem nozīmīgu lomu. Savukārt 44% uzņēmumu atbildējuši, ka digitalizācija tiem nav svarīga.

Rīgā būs Brīvības laukums

Rīgas dome piektdien, 23.martā, nolēma piešķirt Brīvības laukuma nosaukumu teritorijai ap Brīvības pieminekli.

Majoru pludmalē stiprina krasta kāpas

Jūrmalas pilsēta sākusi vides aizsardzības pasākumus kāpu zonas stiprināšanai, pieberot smiltis Majoru pludmalē. Darbi tiek veikti, lai ierobežotu krasta eroziju un veicinātu pludmales zonas saglabāšanu, ziņo Jūrmalas pilsētas domē.

Latvija ieņem 3.vietu starp ES valstīm tuberkolozes gadījumu skaita ziņā

Latvija ir starp trīs Eiropas Savienības valstīm, kur visbiežāk reģistrēti tuberkolozes saslimstības gadījumi, liecina statistikas dati. Kārtējo reizi skaudrā patiesība ir, ka ar tuberkulozi var saslimt ikviens neatkarīgi no dzimuma, vecuma, izglītības vai ienākumu līmeņa, turklāt statistikas dati rāda, ka vīrieši ar tuberkulozi slimo vidēji divas reizes biežāk nekā sievietes.

Latvieši biznesā: pašnovērtējums augsts, ārējie apstākļi – bremzējoši

Novērtējot uzņēmējdarbības vidi, vairāk nekā divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka valstī nav paredzamas nodokļu sistēmas, skaidras likumdošanas vides un labvēlīgas ekonomiskās situācijas biznesa uzsākšanai.

ĀM: Latvija plāno izraidīt vairākus Krievijas vēstniecības darbiniekus, kuri nodarbojas ar izlūkdarbību

Solidarizējoties ar vairākām citām Eiropas Savienības valstīm Latvija patlaban plāno izraidīt vienu vai vairākus Krievijas vēstniecības darbiniekus, kuri Latvijas teritorijā nodarbojas ar izlūkdarbību, ziņo Ārlietu ministrijas preses sekretārs Gints Jegermanis.

KNAB atgādina – partiju gada pārskatu iesniegšanas termiņš ir 3.aprīlis

Politiskajām partijām un to apvienībām Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam publicēšanai internetā ir jāiesniedz gada pārskati par 2017.gadu līdz 3.aprīlim.

Tallinas lidostā 14 mēnešos – 14 sprāgstvielu draudu izmeklēšanas

Igaunijas lielākajā lidostā Tallinā kopš 2017.gada sākuma drošībniekiem bijis jāreaģē uz 14 izsaukumiem par iespējamu sprāgstvielu atrašanos ēkā. Tomēr cēlonis šīm satraucošajām situācijām vairumā gadījumu bijis vien nevietā pateikts joks.

Saskaņa uzskata, ka mācības tikai latviešu valodā ir diskriminācija

Saeimas frakcijas Saskaņa deputāti ir vērsušies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa ar lūgumu neizsludināt nupat Saeimā pieņemtos grozījumus Vispārējās izglītības likumā un Izglītības likumā par mācībām tikai latviešu valodā.

Skudra pārliecināts, ka ZZS, Latvijai un Ventspilij bija par to, lai Vējonis apsveiktu Putinu

Valsts prezidents Raimonds Vējonis apsveikumu uz vēl vienu termiņu ievēlētajam Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam nosūtījis, lai nodrošinātu sev politisko kapitālu nākamgad paredzētajās prezidenta vēlēšanās, uzskata Latvijas UniversitātesSociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Ojārs Skudra.

Teju puse Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka oficiālo valsts brīvdienu skaits ir pārāk mazs

Šobrīd Latvijā ir 15 svētku dienas, kas ir oficiālas valsts brīvdiena, taču Latvijas iedzīvotāju domas par šo oficiālo brīvdienu skaita pietiekamību dalās, liecina pētījumu kompānijas Kantar TNS martā veiktā aptauja. Teju puse jeb 44% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem uzskata, ka oficiālo valsts brīvdienu skaits ir pārāk mazs.

Rādītāji: Pērn Eiropā vidēji katrs ceturtais lidojums ieradies galamērķī ar kavēšanos

Ik gadu aptuveni 20% lidojumu Eiropā kavējas vai tiek atcelti, taču, balstoties uz OAG statistikas datiem, 90% aviopasažieru, kas izvēlas airBaltic, ir drošībā.

Dombrovskis: Latvijai ātrāk jāsniedz skaidru reakciju finanšu sektorā

Nedienas Latvijas finanšu jomā Eiropā ir izskanējušas gana plaši, tāpēc ir svarīgi, lai no Latvijas puses sekotu skaidra reakcija, norāda Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks finanšu stabilitātes, finanšu pakalpojumu un kapitāla tirgus savienības jautājumos Valdis Dombrovskis.

Igaunijā bankas slēdz ārvalstnieku kontus, vairoties ABLV Bank likteņa

Igaunijā novērots banku piesardzības pasākumu vilnis, ko izsaukusi gan iespējamā naudas atmazgāšana caur Danske Bank Igaunijas atzaru, gan nesenais skandāls ap ABLV Bank Latvijā. Tiek ziņots, ka aizdevēji slēdz ārvalstnieku kontus, kas savukārt nopietni apdraud Igaunijas veiksmīgo e-Uzturēšanās atļauju programmu ārvalstu investoru piesaistei.