bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Piektdiena 19.01.2018 | Vārda dienas: Alnis, Andulis
LatviaLatvija

RD opozīcija vēršas VARAM, prasot izvērtēt pašvaldības pozīcijas darbību tiesiskumu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Rīgas domes deputāti Juta Strīķe un Jānis Bordāns

Rīgas opozīcijas partijas vērsās ar iesniegumu pie Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) ministra Kaspara Gerharda, prasot izvērtēt iepriekšējā Rīgas domes (RD) sasaukuma rīcību, pēdējā brīdī mainot Rīgas pilsētas pašvaldības nolikumu, piemērojot prettiesiskas likumu normas un veicot matemātiski neloģiskas manipulācijas, informē opozīcijas deputāts Jānis Bordāns.

«Nav jāšaubās, ka grozījumi nolikumā ir veikti, lai palielinātu viena saraksta – Saskaņas/Gods kalpot Rīgai deputātu balsu vērtību. Tas nozīmē, ka tiek brutāli ierobežotas Satversmes 1. pantā garantētās mazākuma tiesības. Grozījumu būtība paredz, ka deputāti varēs darboties vairākas patstāvīgajās komitejās (līdz šim deputāts varēja strādāt vien 2 komitejās). Tāpat arī grozījumi paredz palielināt komiteju skaitlisko sastāvu līdz 20 deputātiem,» uzsver Bordāns.

Viņš norāda, ka praksē šī jaunie noteikumi izpaudās tā, ka naktī no 22. uz 23. jūniju notika jaunā sasaukuma sēde, kurā tika ievēlēti komiteju locekļi un vadītāji.

Rezultātā, no Saskaņa/Gods kalpot Rīgai saraksta ievēlētajiem deputātiem trīs ceturtdaļas jeb 75% varēs strādāt trīs komitejās, divas trešdaļas (jeb aptuveni 66,6%) Nacionālās apvienība, Latvijas Reģionu apvienība/Latvijas attīstība un Jaunās konservatīvās partija deputātu varēs strādāt trīs komitejās, savukārt neviens no četriem Vienotības frakciju pārstāvošajiem deputātiem nevarēs strādāt trīs komitejās, jo šai frakcijai ir atvēlētas tikai astoņas vietas komitejās.

Bordāns atzīmē, ka no tā izriet, ka Vienotības deputātu balsis ir par 50% nevērtīgākas kā Saskaņas/Gods kalpot Rīgai balsis.

«Mēs atgādinām, ka runa ir par demokrātiskas Eiropas valsts galvaspilsētu, ne nule kā publicēto «Oligarhu sarunu» kontekstā aprakstīto ideālu – varas vertikāle «kā Krievijā», komentē deputāts.

Bordāns uzsver, ka jaunais sadalījums jau pamatā norāda, ka visiem deputātiem nebūs vienādas iespējas pārstāvēt savu vēlētāju intereses Rīgas domē.

«Satversmes 6.pants noteic, ka vēlēšanas ir vispārīgas, vienlīdzīgas, tiešas, aizklātas un proporcionālas. Satversmes tiesa, savā 2002. gada 23. septembra spriedumā ir secinājusi, ka vienlīdzīgu vēlēšanu princips nozīmē arī to, ka visām vēlētāju balsīm ir vienāda vērtība. No šī secinājuma izriet, ka arī deputātu balsīm būtu jābūt vienādā vērtība, jo katrs ievēlētais deputāts pārstāv noteiktu skaitu vēlētāju. Tāpat Satversmes tiesa 2015.gada 5.februāra spriedumā ir secinājusi, ka Satversmes 91. pantapirmajā teikumā ietvertais vienlīdzības princips liedz valsts institūcijām izdot tādas normas, kas bez saprātīga pamata pieļauj atšķirīgu attieksmi pret personām, kuras atrodas vienādos un pēc noteiktiem kritērijiem salīdzināmos apstākļos,» skaidro Bordāns.

Viņš ari uzsver, ka Satversmes 101. panta pirmais teikums nosaka, ka ikvienam Latvijas pilsonim ir tiesības likumā paredzētajā veidā piedalīties valsts un pašvaldību darbībā, kā arī pildīt valsts dienestu, kas skaidri norāda uz nepieciešamību noteikt vienlīdzīgus priekšnoteikumus, lai pašvaldības deputāti varētu vienlīdzīgi piedalīties pašvaldības darbā.

«Līdz šim Rīgas domē katrs deputātam strādāja divās komitejās (kopējais vietu skaits komitejās 120), kas garantēja vienlīdzīgas iespējas deputātiem un proporcionālu pārstāvniecību visām Rīgas domē ievēlētājam partijām atbilstoši to deputātu skaitam. Palielinot vietu skaitu komitejās par 40 vietām līdz 160, faktiski nozīmē, ka divas trešdaļas domes deputātu varēs strādāt trīs komitejās, bet viena trešdaļa jeb 20 deputātu turpinās darbu divās komitejās,» turpina deputāts.

Bordāns norāda, ka prettiesiska ir ne vien jauno noteikumu būtība, bet arī procedūra. «Grozījumi tika pieņemti 21.jūnijā, savukārt komitejās deputāti tika ievēlēti 22. jūnijā. Tātad formāli ir izpildīta likuma prasība, ka noteikumi stājas spēkā vienu dienu pēc to pieņemšanas. Taču netika izpildīta cita likuma prasība, kas nosaka arī to, ka par grozījumiem ir jāinformē citi.»

«Piemēram, vēl 2017.gada 26. jūnijā, aplūkojot Rīgas pilsētas pašvaldības mājaslapu, ir secināms, ka tajā ir publicēts Rīgas pilsētas pašvaldības nolikums tā «vecajā» – negrozītajā redakcijā – norādīts, ka informācija atjaunota 2017.gada 2.maijā. Tāpat arī oficiālajā interneta vietnē www.likumi.lv ir atrodama Rīgas domes 2011.gada 1.marta saistošo noteikumu Nr. 114 Rīgas pilsētas pašvaldības nolikums versija bez 2017.gada 21.jūnijā pieņemtajiem grozījumiem,» uzsver Bordāns.

Ref:224.000.103.1607


Pievienot komentāru

Mūrniece: Satversmes tiesas autoritāte var veicināt nepieciešamās reformas

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece uzsver Satversmes tiesas autoritātes nozīmi tiesu sistēmai nepieciešamo reformu īstenošanā un uzticamības vairošanā. Turklāt diskusijas dalībnieki atzinuši, ka Satversmes tiesas un Saeimas sadarbība ir bijusi laba.

Lursoft: Pērn uzņēmumiem piemēroto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%

Pagājušajā gadā juridiskām personām reģistrēti 13 779 jauni nodrošinājumi un, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pērn reģistrēto nodrošinājumu skaits sarucis par 16,3%, liecina Lursoft apkopotā informācija.

Latvenergo krimināllietā vairāki apsūdzētie varēs neapmeklēt sēdes

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa piektdien, 19.janvārī, sākot skatīt apjomīgo Latvenergo kukuļošanas pamata krimināllietu pret 12 apsūdzētajiem, atļāva vairākiem no viņiem uz turpmākajām tiesas sēdēm neierasties.

Apdrošinātājs: Divkāršojies atlīdzību skaits par ziemas sporta veidos gūtajām traumām

Pēdējo trīs gadu laikā atlīdzību skaits par traumām, kas gūtas, nodarbojoties ar ziemas sporta aktivitātēm, palielinājies vairāk nekā divas reizes, liecina apdrošināšanas sabiedrības Balta dati.

VUGD atgādina: Šobrīd atrasties uz ledus ir ļoti bīstami

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests atgādina ikvienam, ka ziemas periodā ielūzt ledū un noslīkst ne tikai makšķernieki, bet arī cilvēki, kas, piemēram, pastaigājas vai slidinās pa ledu. Tāpēc VUGD aicina iedzīvotājus nedoties uz ledus, jo tas ir bīstami un var apdraudēt cilvēka veselību un dzīvību.

Ukrainas lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, uzskata FM

Ukrainas 2017.gada pēdējās dienās pieņemtais lēmums iekļaut Latviju nodokļu patvēruma valstu sarakstā nav pamatots, norāda Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis.

KP: Iepirkumu rīkotāji var visātrāk pamanīt karteļu pazīmes

Konkurences padome vērš uzmanību uz iepirkumu rīkotāju iespējām pirmajiem pamanīt aizdomīgas sakritības pretendentu piedāvājumos, kas var liecināt par iespējamām uzņēmumu aizliegtām vienošanām. Šādos gadījumos iepirkumu rīkotājiem ir būtiski nepalikt vienaldzīgiem, bet gan par sakritībām ziņot KP.

Lielu izmaksu dēļ mākslīgā ledus slidotavu Bauskā šogad neierīkos

Mākslīgā ledus slidotava, kas Bauskā darbojās pagājušajā ziemā, šogad pilsētā lielu izmaksu dēļ netiks ierīkota.

Alkohola pārdevējus Igaunijā pārbaudīs mazie «policisti»

Lai atrastu pārdevējus, kuri nepilngadīgajiem nelikumīgi pārdod alkoholu vai tabakas izstrādājumus, policija Igaunijā turpmāk drīkstēs darbā iesaistīt nepilngadīgos, kuru uzdevums būs mēģināt nopirkt neatļautās preces.

Patēriņam Latvijā nodoto cigarešu skaits pērn 11 mēnešos samazinājies par 1,4%

Pagājušā gada 11 mēnešos patēriņam Latvijā kopumā nodoti 1,757 miljardi cigarešu, kas ir par 25,642 miljoniem cigarešu jeb 1,4% mazāk nekā 2016.gada 11 mēnešos.

PVD: Biodrošības prasībām Latvijā neatbilst 5-6% mājas cūku novietņu

 Biodrošības prasībām patlaban neatbilst 5-6% no kopējā mājas cūku novietņu skaita Latvijā un tas nozīmē, ka vairums cūkkopju attiecīgās prasības ievēro, norāda Pārtikas un veterinārā dienesta Novietņu uzraudzības daļas vadītāja Maija Irbe.

Ekonomists: Svarīgākajai reformai jānotiek cilvēku galvās

«No biznesa skolā mācītajām psiholoģijas gudrībām man vislabāk palikusi prātā iekšējās/ārējās kontroles punkta ideja. Ir cilvēki, kuri tic, ka viņi paši nosaka savu likteni, un ir tādi, kuri domā, ka to nosaka ārēji spēki. Man ir ļoti lielas aizdomas, ka Latvijā cilvēki savas veiksmes vai neveiksmes izskaidro ar ārējiem apstākļiem daudz lielākā mērā nekā Šveicē vai citā ilgāk brīvību baudījušā valstī,» komentē Luminor bankas ekonomists Pēteris Strautiņš.

Valsts kontroliere: Budžeta plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā

Latvijas valsts un pašvaldību budžetu plānošanā vairāk jādomā ilgtermiņā, Rīta panorāmā pauž Valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa.

Pērn 11 mēnešos Latvijā saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu

Pērnā gada 11 mēnešos Latvijā saražoti 51,52 miljoni litru alkoholisko dzērienu, neskaitot alu. Salīdzinot ar 2016.gada 11 mēnešiem, pērn saražots par 6,3% vairāk alkoholisko dzērienu, liecina VID apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Sola lielākas algas strādājošajiem un atbalstu Latvijas rūpniecībai

«Ekonomikas ministrijas prioritātes 2018.gadā ir lielākas algas strādājošajiem un atbalsts Latvijas rūpniecībai. Latvijas simtgades gadā ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir jāsajūt gan valsts, gan savas personīgās labklājības celšanās,» sola ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens. 

Tallinas-Helsinku tuneļa iecerei trūkst ambīciju, tā «Dusmīgo putnu» izstrādātājs

Kamēr Somija un Igaunija kaļ plānus zemūdens tunelim starp Tallinu un Helsinkiem, ko varētu īstenot 2030.gados, somu datorspēļu veidotājs Tallinā iepazīstinājis ar ieceri, kas paredz šādu būvi pabeigt jau 2024.gadā.

Skycop: Aviopasažieriem ir tiesības zināt, kas slēpjas aiz iemesla «ārkārtas apstākļi»

Patērētāju uzraudzības biedrības Wich? datu analīze atklāj, ka Lielbritānijā vidēji katrs ceturtais lidojums, kas sasniedz savu galamērķi, ir kavējies. «Ārkārtas apstākļi» kļuvuši par aviosabiedrību iecienītāko attaisnojumu, lai izvairītos no kompensāciju izmaksāšanas, taču patiesā kavēšanās iemesls esot citādāks

Ždanoka biedē krievvalodīgos vēlētājus teju zem Kubas revolūcijas saukļiem

Politiķe Tatjana Ždanoka, atgriežoties Latvijas politikā, plāno organizēt spēcīgu pilsonisko pretošanos iecerētajām izglītības reformām, cilvēkus pulcējos zem saukļiem Tagad vai nekad vai Tēvzeme vai nāve, kas izmantots Kubas revolūcijā.

ASV biržu indeksi krītas pēc bažām par valdības darba apturēšanu

Amerikas Savienoto Valstu biržu indeksi ceturtdien, 18.janvārī, kritās un saruka arī ASV dolāra vērtība, jo investoru noskaņojumu ietekmēja bažas par iespējamu ASV valdības darba apturēšanu.

Čakša sliecas neatbalstīt priekšlikumu ieviest maksu tikai par receptes izrakstīšanu

Veselības ministre Anda Čakša sliecas neatbalstīt priekšlikumu piemērot samaksu tikai par receptes izrakstīšanu, bet varētu rosināt diskusiju par attālinātās konsultācijas apmaksu.

Latvenergo: Pēdējos trīs gados elektroenerģijas cena kritusies par 30%

Pēdējos gados Latvijā ir strauji kritusies elektroenerģijas cena. No 2014. līdz 2017.gadam vidējā elektrības cena Nord Pool biržā ir kritusies par 30%, ļaujot samazināt galalietotāju izmaksas, vēsta AS Latvenergo.

«Agresorvalsts» Krievija: Ukraina «aprok» Minskas nolīgumus par konflikta izbeigšanu

Saistībā ar Ukrainas austrumos notiekošo karu tās Augstākā rada pieņēmusi Donbasa reintegrācijas likumprojektu, kur Krievija atzīta par agresorvalsti, uz ko Maskava atbildējusi, ka Ukraina šādi vēršas pret Minskas miera nolīgumiem.

EY pētījums: Par komercbanku prioritātēm pasaulē kļūst kiberdrošība

Gada laikā banku prioritātes mainījušās no reputācijas un darbības risku vadības uz datu drošības jautājumiem, secina Jaunākais EY banku nozares vispasaules pētījums EY Global Banking Outlook 2018.

Aizvadītajā diennaktī glābēji dzēsuši 21 ugunsgrēku

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18.janvāra pulksten 6.30 līdz 19.janvāra pulksten 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma 48 izsaukumus - 21 uz ugunsgrēku dzēšanu un 21 uz glābšanas darbiem, bet seši no izsaukumiem bija maldinājumi.

Kaspersky Lab: Medicīnas iestādes nerūpējas par savu drošību

Drošības ekspertu pētījumi liecina, ka medicīnas iestādes nav norūpējušās par savu korporatīvo tīklu informācijas drošības jautājumiem, lai gan kibernoziedznieki interesējas par šiem tīkliem, jo tajos tiek apstrādāti vērtīgi medicīniskie dati, norāda Kaspersky Lab speciālisti.