bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 24.07.2017 | Vārda dienas: Krista, Kristiāna, Kristiāns, Kristīne
LatviaLatvija

RD opozīcija vēršas VARAM, prasot izvērtēt pašvaldības pozīcijas darbību tiesiskumu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Rīgas domes deputāti Juta Strīķe un Jānis Bordāns

Rīgas opozīcijas partijas vērsās ar iesniegumu pie Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) ministra Kaspara Gerharda, prasot izvērtēt iepriekšējā Rīgas domes (RD) sasaukuma rīcību, pēdējā brīdī mainot Rīgas pilsētas pašvaldības nolikumu, piemērojot prettiesiskas likumu normas un veicot matemātiski neloģiskas manipulācijas, informē opozīcijas deputāts Jānis Bordāns.

«Nav jāšaubās, ka grozījumi nolikumā ir veikti, lai palielinātu viena saraksta – Saskaņas/Gods kalpot Rīgai deputātu balsu vērtību. Tas nozīmē, ka tiek brutāli ierobežotas Satversmes 1. pantā garantētās mazākuma tiesības. Grozījumu būtība paredz, ka deputāti varēs darboties vairākas patstāvīgajās komitejās (līdz šim deputāts varēja strādāt vien 2 komitejās). Tāpat arī grozījumi paredz palielināt komiteju skaitlisko sastāvu līdz 20 deputātiem,» uzsver Bordāns.

Viņš norāda, ka praksē šī jaunie noteikumi izpaudās tā, ka naktī no 22. uz 23. jūniju notika jaunā sasaukuma sēde, kurā tika ievēlēti komiteju locekļi un vadītāji.

Rezultātā, no Saskaņa/Gods kalpot Rīgai saraksta ievēlētajiem deputātiem trīs ceturtdaļas jeb 75% varēs strādāt trīs komitejās, divas trešdaļas (jeb aptuveni 66,6%) Nacionālās apvienība, Latvijas Reģionu apvienība/Latvijas attīstība un Jaunās konservatīvās partija deputātu varēs strādāt trīs komitejās, savukārt neviens no četriem Vienotības frakciju pārstāvošajiem deputātiem nevarēs strādāt trīs komitejās, jo šai frakcijai ir atvēlētas tikai astoņas vietas komitejās.

Bordāns atzīmē, ka no tā izriet, ka Vienotības deputātu balsis ir par 50% nevērtīgākas kā Saskaņas/Gods kalpot Rīgai balsis.

«Mēs atgādinām, ka runa ir par demokrātiskas Eiropas valsts galvaspilsētu, ne nule kā publicēto «Oligarhu sarunu» kontekstā aprakstīto ideālu – varas vertikāle «kā Krievijā», komentē deputāts.

Bordāns uzsver, ka jaunais sadalījums jau pamatā norāda, ka visiem deputātiem nebūs vienādas iespējas pārstāvēt savu vēlētāju intereses Rīgas domē.

«Satversmes 6.pants noteic, ka vēlēšanas ir vispārīgas, vienlīdzīgas, tiešas, aizklātas un proporcionālas. Satversmes tiesa, savā 2002. gada 23. septembra spriedumā ir secinājusi, ka vienlīdzīgu vēlēšanu princips nozīmē arī to, ka visām vēlētāju balsīm ir vienāda vērtība. No šī secinājuma izriet, ka arī deputātu balsīm būtu jābūt vienādā vērtība, jo katrs ievēlētais deputāts pārstāv noteiktu skaitu vēlētāju. Tāpat Satversmes tiesa 2015.gada 5.februāra spriedumā ir secinājusi, ka Satversmes 91. pantapirmajā teikumā ietvertais vienlīdzības princips liedz valsts institūcijām izdot tādas normas, kas bez saprātīga pamata pieļauj atšķirīgu attieksmi pret personām, kuras atrodas vienādos un pēc noteiktiem kritērijiem salīdzināmos apstākļos,» skaidro Bordāns.

Viņš ari uzsver, ka Satversmes 101. panta pirmais teikums nosaka, ka ikvienam Latvijas pilsonim ir tiesības likumā paredzētajā veidā piedalīties valsts un pašvaldību darbībā, kā arī pildīt valsts dienestu, kas skaidri norāda uz nepieciešamību noteikt vienlīdzīgus priekšnoteikumus, lai pašvaldības deputāti varētu vienlīdzīgi piedalīties pašvaldības darbā.

«Līdz šim Rīgas domē katrs deputātam strādāja divās komitejās (kopējais vietu skaits komitejās 120), kas garantēja vienlīdzīgas iespējas deputātiem un proporcionālu pārstāvniecību visām Rīgas domē ievēlētājam partijām atbilstoši to deputātu skaitam. Palielinot vietu skaitu komitejās par 40 vietām līdz 160, faktiski nozīmē, ka divas trešdaļas domes deputātu varēs strādāt trīs komitejās, bet viena trešdaļa jeb 20 deputātu turpinās darbu divās komitejās,» turpina deputāts.

Bordāns norāda, ka prettiesiska ir ne vien jauno noteikumu būtība, bet arī procedūra. «Grozījumi tika pieņemti 21.jūnijā, savukārt komitejās deputāti tika ievēlēti 22. jūnijā. Tātad formāli ir izpildīta likuma prasība, ka noteikumi stājas spēkā vienu dienu pēc to pieņemšanas. Taču netika izpildīta cita likuma prasība, kas nosaka arī to, ka par grozījumiem ir jāinformē citi.»

«Piemēram, vēl 2017.gada 26. jūnijā, aplūkojot Rīgas pilsētas pašvaldības mājaslapu, ir secināms, ka tajā ir publicēts Rīgas pilsētas pašvaldības nolikums tā «vecajā» – negrozītajā redakcijā – norādīts, ka informācija atjaunota 2017.gada 2.maijā. Tāpat arī oficiālajā interneta vietnē www.likumi.lv ir atrodama Rīgas domes 2011.gada 1.marta saistošo noteikumu Nr. 114 Rīgas pilsētas pašvaldības nolikums versija bez 2017.gada 21.jūnijā pieņemtajiem grozījumiem,» uzsver Bordāns.

Ref:224.000.103.1607


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā. Prezidente aicina Baltijā izvietot raķešu sistēmas Patriot

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite ceturtdien, 20.jūlijā, aicinājusi Baltijas reģionā pastāvīgi izvietot pretraķešu un tālas distances pretgaisa sistēmas Patriot.

BNN nedēļas apkopojums: Kučinskis Rīdzenes numuriņā. Latvijas parāda kāpums. Valdības sasteigtie lēmumi

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās novērojamas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Darījums; Cīņa; Kritums; Taisnība; Izaugsme; Nākotne.

Zemestrīcē Egejas jūrā dzīvības zaudē atpūtnieki

Stipra zemestrīce ar epicentru Egejas jūrā izvērtusies traģiska Grieķijas salās, kur bojā gājuši divi atpūtnieki, un Turcijas piekrastē, kur cietuši vairāki simti cilvēku.

Mode biznesā: Kā tikt sadzirdētam mūsdienu pasaulē?

Šķiet, ka mūsdienās strikti noteiktas modes tendences ir «mirušas», jo cilvēki meklē gan to, kas izskatās skaisti, gan arī to, lai būtu ērti. Kā sākt biznesu modes industrijā no «nulles» un tikt sadzirdētam mūsdienu mainīgajā pasaulē, intervijā BNN stāsta jaunā apģērbu zīmola TRÉS viena no ideju autorēm Enija Mugureviča. 

Vienotības deputātiem dažādi viedokļi par iespēju mainīt Saeimas frakcijas vadītāju

Vienotības Saeimas frakcijas deputātiem dažādi viedokļi par iespēju nomainīt tās vadītāju Solvitu Āboltiņu šajā amatā, tomēr daudzi arī norāda, ka pašlaik nebūtu jāveic šādas pārmaiņas.

Vairākas partijas atbalsta «Oligarhu sarunu» parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidi

Savākti nepieciešamie deputātu paraksti «oligarhu sarunu» parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidei - to atbalstīja Vienotības, Nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK, kā arī Latvijas Reģionu apvienības parlamentārieši.

Smiltēns atkāpjas no Vienotības Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieka amata

Partijas Vienotība vadītāja vietnieks Edvards Smiltēns piektdien, 21.jūlijā, atkāpies no politiskā spēka Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieka amata, sociālajā tīklā Facebook norāda politiķis.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā palielinājās par 0,5%

Šī gada jūnijā salīdzinājumā ar maiju ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 0,5%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Automašīnu zādzību tendences Latvijā: Ko iecienījuši auto zagļi?

Lai gan dažos Latvijas reģionos ir samazinājies zagto automašīnu skaits, tomēr Valsts policijas apkopotā statistika liecina, ka automašīnu zādzības pieaug.

Latvijā viens no zemākajiem eiro viltošanas gadījumu skaitiem ES

Latvijā joprojām ir viens no zemākajiem eiro viltošanas gadījumu skaitiem Eiropas Savienībā, atzīst Latvijas Bankas naudas drošības un tehnoloģiju eksperts Andris Tauriņš.

Saņem sūdzības, ka ģimenes ārsti pieprasa samaksu par valsts pakalpojumiem

Ģimenes ārstus streika laikā Veselības inspekcija saņēmusi trīs pacientu iesniegumus par to, ka ģimenes ārstu praksē pieprasīta samaksa par valsts apmaksātu pakalpojumu, vēsta inspekcijas pārstāve Ineta Miglāne.

FKTK piemēro sodu Norvik bankai- 1,3 milj.eiro; Rietumu bankai - 1,56 milj. eiro

Finanšu un kapitāla tirgus komisija sadarbībā ar Amerikas Savienoto Valstu Federālo izmeklēšanas biroju FIB mērķa pārbaudē konstatēja, ka Latvijas bankas – AS Norvik banka un AS Rietumu Banka – nav ievērojušas regulējošo normatīvo aktu prasības noziedzīgi iegūtu līdzekļu un terorisma finansēšanas novēršanas jomā.

No ES fondu miljardiem Latvijā apstiprināti projekti par 44%, bet apgūti 9% līdzekļu

Kopumā līdz 2017.gada 19.jūlijam ir apstiprināti projekti vairāk par 1,9 miljardiem eiro, kas ir 44,1% no kopējā Latvijai pieejamā Eiropas Savienības fondu finansējuma 4,4 miljardu eiro apmērā. Līdz šim veikti maksājumi projektos jau par 8,7% finansējuma jeb 382,5 miljoniem eiro

Atbalsta priekšlikumu pedagogu darba kvalitātes novērtēšanu uzticēt skolas vadībai

Saeima piektdien, 21.jūlijā, pirmajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Izglītības likumā, paredzot jaunu un vienkāršāku regulējumu pedagogu profesionālās darbības kvalitātes novērtēšanai.

Daugavas baseinā sāk 250 000 zandarta mazuļu ielaišanu

Rīgas HES ūdenskrātuvē ceturtdien, 20.jūlijā, ielaisti 55 tūkstoši zandartu mazuļu, kas izaudzēti zinātniskā institūta BIOR Tomes zivjaudzētavā. Zandartu mazuļu ielaišana Daugavas HES ūdenskrātuvēs un Ķīšezerā turpināsies līdz jūlija beigām, kopumā šovasar izlaižot 250 tūkstošus zandartu mazuļu.

Saeima bez izmaiņām atkārtoti pieņem strīdīgos grozījumus Kredītiestāžu likumā

Saeima piektdien, 21.jūlijā, atkārtotajā izskatīšanā bez izmaiņām pieņēma grozījumus Kredītiestāžu likumā, kurus iepriekš Valsts prezidents Raimonds Vējonis nodeva parlamentam otrreizējai caurlūkošanai.

Latvijas Banka: Nodokļu reforma ir vilšanās, kas neveicinās konkurētspēju

Apstiprināšanai Saeimā virzītā nodokļu reforma ir vilšanās, kas neveicinās konkurētspēju, šorīt kanāla LNT raidījumā 900 sekundes stāsta Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste.

Nodod teju 700 000 eiro nedeklarēšanā apsūdzētu Latvijas pilsoņu krimināllietu

Lietuvas Ģenerālprokuratūra nodevusi Viļņas apgabaltiesai krimināllietu, kurā trīs Latvijas pilsoņi apsūdzēti nedeklarētas skaidras naudas pārvadāšanā gandrīz 700 000 eiro apmērā.

Naftas cenas krītas; eiro kurss pret dolāru kāpj

Amerikas Savienoto Valstu un Eiropas biržu indeksu dinamikā ceturtdien, 20.jūlijā, bija novērojamas dažādas tendences. ASV biržu indekss Nasdaq Composite pieauga līdz jaunam rekordam, bet indeksi Dow Jones Industrial Average un Standard & Poor's 500 kritās.

Bukmeikeri prognozē: Vai Dūklavs saglabās zemkopības ministra amatu?

Lai gan Vienotība ieteikusi Zaļo un zemnieku savienībai nomainīt zemkopības ministru Jāni Dūklavu, lai žurnāla Ir publicētās sarunas viesnīcā Rīdzene nemestu ēnu uz valdību, Dūklavs amatu saglabās, uzskata Betsafe bukmeikeri.

Dabiskais pieaugums Latvijā joprojām saglabājas negatīvs

Šā gada pirmajā pusgadā reģistrēti 10 175 jaundzimušie, kas ir par 990 mazuļiem jeb nepilniem 9% mazāk nekā attiecīgajā periodā iepriekšējā gadā.

Latvijas alkohola nozarei ir piedāvājums, lai palēlinātu akcīzes nodokļa tempus

Līdzšinējā pieredze rāda - strauji palielinot akcīzes nodokli un līdz ar to dzēriena cenu plauktā, ieņēmumi valsts kasē sarūk nevis pieaug. Balstoties uz aprēķiniem, Latvijas alkohola nozares asociācija aicina valdību palikt pie iepriekš apstiprinātā akcīzes nodokļa pieauguma plāna.

Nedēļas nogalē vietām gaiss iesils arī līdz +24…+25 grādu atzīmei

Brīvdienas gaidāms lielākoties sauss laiks, bieži uzspīdēs saule, bet jaunnedēļ mākoņu būs vairāk un biežāk līs, vēsta Vides, ģeoloģijas un meteroloģijas centrs.

Lietuvas Enerstenos grupe Latvijā būvēs trīs miljonu eiro vērtu biomasas katlumāju

Lietuvas enerģētikas būvniecības grupa Enerstenos grupe parakstījusi vairāk nekā trīs miljonus eiro vērtu līgumu par biomasas katlumājas ar desmit megavatu jaudu būvniecību kokapstrādes uzņēmuma AmberBirch ražotnē Latvijā.

Latvijā pirmajā ceturksnī bijis straujākais valsts parāda kāpums ES

Latvijā šā gada pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar janvāri-martu pērn bijis lielākais vispārējā valdības parāda kāpums attiecībā pret iekšzemes kopproduktu Eiropas Savienībā, liecina ceturtdien, 20.jūlijā, publiskotie ES statistikas pārvaldes Eurostat dati, kas apkopoti par 27 bloka dalībvalstīm.

Jaunākie komentāri