bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 24.10.2017 | Vārda dienas: Renāte, Modrīte, Mudrīte
LatviaLatvija

RD opozīcija vēršas VARAM, prasot izvērtēt pašvaldības pozīcijas darbību tiesiskumu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Rīgas domes deputāti Juta Strīķe un Jānis Bordāns

Rīgas opozīcijas partijas vērsās ar iesniegumu pie Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) ministra Kaspara Gerharda, prasot izvērtēt iepriekšējā Rīgas domes (RD) sasaukuma rīcību, pēdējā brīdī mainot Rīgas pilsētas pašvaldības nolikumu, piemērojot prettiesiskas likumu normas un veicot matemātiski neloģiskas manipulācijas, informē opozīcijas deputāts Jānis Bordāns.

«Nav jāšaubās, ka grozījumi nolikumā ir veikti, lai palielinātu viena saraksta – Saskaņas/Gods kalpot Rīgai deputātu balsu vērtību. Tas nozīmē, ka tiek brutāli ierobežotas Satversmes 1. pantā garantētās mazākuma tiesības. Grozījumu būtība paredz, ka deputāti varēs darboties vairākas patstāvīgajās komitejās (līdz šim deputāts varēja strādāt vien 2 komitejās). Tāpat arī grozījumi paredz palielināt komiteju skaitlisko sastāvu līdz 20 deputātiem,» uzsver Bordāns.

Viņš norāda, ka praksē šī jaunie noteikumi izpaudās tā, ka naktī no 22. uz 23. jūniju notika jaunā sasaukuma sēde, kurā tika ievēlēti komiteju locekļi un vadītāji.

Rezultātā, no Saskaņa/Gods kalpot Rīgai saraksta ievēlētajiem deputātiem trīs ceturtdaļas jeb 75% varēs strādāt trīs komitejās, divas trešdaļas (jeb aptuveni 66,6%) Nacionālās apvienība, Latvijas Reģionu apvienība/Latvijas attīstība un Jaunās konservatīvās partija deputātu varēs strādāt trīs komitejās, savukārt neviens no četriem Vienotības frakciju pārstāvošajiem deputātiem nevarēs strādāt trīs komitejās, jo šai frakcijai ir atvēlētas tikai astoņas vietas komitejās.

Bordāns atzīmē, ka no tā izriet, ka Vienotības deputātu balsis ir par 50% nevērtīgākas kā Saskaņas/Gods kalpot Rīgai balsis.

«Mēs atgādinām, ka runa ir par demokrātiskas Eiropas valsts galvaspilsētu, ne nule kā publicēto «Oligarhu sarunu» kontekstā aprakstīto ideālu – varas vertikāle «kā Krievijā», komentē deputāts.

Bordāns uzsver, ka jaunais sadalījums jau pamatā norāda, ka visiem deputātiem nebūs vienādas iespējas pārstāvēt savu vēlētāju intereses Rīgas domē.

«Satversmes 6.pants noteic, ka vēlēšanas ir vispārīgas, vienlīdzīgas, tiešas, aizklātas un proporcionālas. Satversmes tiesa, savā 2002. gada 23. septembra spriedumā ir secinājusi, ka vienlīdzīgu vēlēšanu princips nozīmē arī to, ka visām vēlētāju balsīm ir vienāda vērtība. No šī secinājuma izriet, ka arī deputātu balsīm būtu jābūt vienādā vērtība, jo katrs ievēlētais deputāts pārstāv noteiktu skaitu vēlētāju. Tāpat Satversmes tiesa 2015.gada 5.februāra spriedumā ir secinājusi, ka Satversmes 91. pantapirmajā teikumā ietvertais vienlīdzības princips liedz valsts institūcijām izdot tādas normas, kas bez saprātīga pamata pieļauj atšķirīgu attieksmi pret personām, kuras atrodas vienādos un pēc noteiktiem kritērijiem salīdzināmos apstākļos,» skaidro Bordāns.

Viņš ari uzsver, ka Satversmes 101. panta pirmais teikums nosaka, ka ikvienam Latvijas pilsonim ir tiesības likumā paredzētajā veidā piedalīties valsts un pašvaldību darbībā, kā arī pildīt valsts dienestu, kas skaidri norāda uz nepieciešamību noteikt vienlīdzīgus priekšnoteikumus, lai pašvaldības deputāti varētu vienlīdzīgi piedalīties pašvaldības darbā.

«Līdz šim Rīgas domē katrs deputātam strādāja divās komitejās (kopējais vietu skaits komitejās 120), kas garantēja vienlīdzīgas iespējas deputātiem un proporcionālu pārstāvniecību visām Rīgas domē ievēlētājam partijām atbilstoši to deputātu skaitam. Palielinot vietu skaitu komitejās par 40 vietām līdz 160, faktiski nozīmē, ka divas trešdaļas domes deputātu varēs strādāt trīs komitejās, bet viena trešdaļa jeb 20 deputātu turpinās darbu divās komitejās,» turpina deputāts.

Bordāns norāda, ka prettiesiska ir ne vien jauno noteikumu būtība, bet arī procedūra. «Grozījumi tika pieņemti 21.jūnijā, savukārt komitejās deputāti tika ievēlēti 22. jūnijā. Tātad formāli ir izpildīta likuma prasība, ka noteikumi stājas spēkā vienu dienu pēc to pieņemšanas. Taču netika izpildīta cita likuma prasība, kas nosaka arī to, ka par grozījumiem ir jāinformē citi.»

«Piemēram, vēl 2017.gada 26. jūnijā, aplūkojot Rīgas pilsētas pašvaldības mājaslapu, ir secināms, ka tajā ir publicēts Rīgas pilsētas pašvaldības nolikums tā «vecajā» – negrozītajā redakcijā – norādīts, ka informācija atjaunota 2017.gada 2.maijā. Tāpat arī oficiālajā interneta vietnē www.likumi.lv ir atrodama Rīgas domes 2011.gada 1.marta saistošo noteikumu Nr. 114 Rīgas pilsētas pašvaldības nolikums versija bez 2017.gada 21.jūnijā pieņemtajiem grozījumiem,» uzsver Bordāns.

Ref:224.000.103.1607


Pievienot komentāru

Prasa rast 500 000 eiro svarīgo objektu nodrošināšanai ar alternatīvo enerģijas apgādi krīzes situācijās

Ekonomikas ministrija prasa nākamgad piešķirt vismaz 500 000 eiro svarīgo objektu nodrošināšanai ar alternatīvo enerģijas apgādi krīzes situācijās un valsts apdraudējuma gadījumā.

Gapoņenko sāk tiesāt par nacionālā naida kurināšanu

Uzklausot Saeimas deputātu Eināra Cilinska un Gaida Bērziņa liecības, tiesa pirmdien, 23.oktobrī, sāka skatīt krimināllietu pret nereģistrētā veidojuma Nepilsoņu kongress vadoni Aleksandru Gapoņenko par nacionālā naida kurināšanu, izmantojot sociālo tīklu Facebook.

Pabriks: Zaudējot ietekmi airBaltic, Latvijas valsts pieļautu kļūdu

«Ja Latvijas nacionālās aviokompānijas airBaltic investoru piesaistes rezultātā notiktu pilnīga aviokompānijas privatizācija, Latvijas valsts no ekonomiskā un drošības viedokļa pieļautu stratēģisku kļūdu,» uzskata Eiropas Parlamenta deputāts Artis Pabriks.

Attīstīt biznesu citā kultūrā - padomi veiksmīgiem komandējumiem Ķīnā un ASV

Eksperti norāda, ka šobrīd pieaug tendence biznesa braucienu skaitam uz Ķīnu un Amerikas Savienotajām Valstīm, aviokompānijas Aeroflot ceļojumu servisa direktore Baltijas valstīs Laura Kārkliņa - Cimdiņa vērš uzmanību praktiskiem aspektiem, kas ir jāņem vērā, dodoties komandējumos uz šīm lielvalstīm.

Reverta emitētās obligācijas izslēgs no regulētā tirgus

Likvidējamās problemātisko aktīvu pārvaldītājas Reverta emitētās obligācijas šonedēļ izslēgs no biržas Nasdaq Riga parāda vērtspapīru saraksta, teikts biržas paziņojumā.

Miega ārste: Stresa un miega problēmas - «apburtais» loks, no kura jāizkāpj

Paaugstināts stress arvien ir ļoti izplatīta problēma iedzīvotāju vidū. Diemžēl nereti ar to kopā rodas arī miega traucējumi, kas ievērojami pasliktina dzīves kvalitāti. Turklāt to risināšanai ne vienmēr laikus tiek meklēta palīdzība. Tā vietā - kā īslaicīgu līdzekli izmantojot dažādus alkoholiskos dzērienus. Par to, kā rīkoties, lai izkāptu no šī «apburtā» stresa un miega problēmu loka, stāsta psihiatre, miega ārste Ija Cimdiņa.

NSL un ZZS iespējamās nelikumīgās finansēšanas lietā iesaistīta vēl viena persona

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja sāktajā kriminālprocesā par iespējamo partijas No sirds Latvijai un Zaļo un zemnieku savienības nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā figurē vēl viena persona, un lietu kriminālvajāšanai varētu nodot tuvāko mēnešu laikā.

Latvijā nodotā piena apmērs septembrī samazinājies par 2,2%

Šogad septembrī nodotā svaigpiena apmērs Latvijā samazinājies par 2,2% salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi un bija 72 246 tonnas.

Vēlēšanās Čehijā uzvar policijai izdotā miljardiera Babiša partija

Čehijas parlamenta vēlēšanās, kas aizvadītas pagājušajā nedēļas nogalē, uzvarējusi centriskā partija ANO. To vada miljardieris Andrejs Babišs, kuru Čehijas parlaments šoruden izdeva kriminālvajāšanai par iespējamiem pārkāpumiem Eiropas Savienības lauksaimniecības subsīdiju piesaistē.

Paredz, ka līdz 2035.gadam mirstība no insulta Latvijā pieaugs par 15%.

Lai vērstu uzmanību uz dramatisko insulta izplatību Latvijā, kā arī mudinātu lēmumu pieņēmējus nekavējoties uzlabot insulta profilaksi un ārstēšanu, novirzot tai papildu finansējumu, kardiologi un neirologi aicina uz diskusiju Kā novērst insulta krīzi Latvijā? 25.oktobrī plkst. 11.00 Paula Stradiņa Klīniskās Universitātes slimnīcas Lielajā konferenču zālē.

Pavļuts: Partiju apvienības būtu vēlamas, bet ne polittehnoloģisku apsvērumu dēļ

Gatavojoties Saeimas vēlēšanām, savstarpēji būtu jāapvienojas vai jāsadarbojas tām partijām, kurām «tiešām ir pa ceļam», nevis apvienības jāveido polittehnoloģisku apsvērumu dēļ, pauž jaunās partijas Kustība Par līderis Daniels Pavļuts.

Uzzini lielākos satiksmes ierobežojumus valsts autoceļu tīklā

Rīgas apvedceļa A4 (Baltezers-Saulkalne) posmā pie tilta pār Mazo Juglu Salaspils novadā remontdarbu dēļ satiksme tiek organizēta pa vienu ceļa joslu un ir palēnināta. Īpaši virzienā uz Saulkalni. VAS Latvijas Valsts ceļi iesaka izmantot citus maršrutus.

Pārmaiņas krievvalodīgajās skolās nepieciešamas vienotas politiskās nācijas izveidei, tā Šadurskis

Latvijā ir vajadzīga vienota politiskā nācija, ko nav iespējams sasniegt, dzīvojot dažādās izglītības telpās, līdz ar to ir dabisks process virzīties uz to, lai mūsu jaunatne mācītos kopā, skaidro izglītības ministrs Kārlis Šadurskis.

CVK vērtēs pārkāpumu ietekmi uz mandātu sadalījumu

Centrālā vēlēšanu komisija saņēmusi Latgales apgabaltiesas 20.jūnija spriedumu krimināllietā par vēlētāju balsu uzpirkšanu 12.Saeimas vēlēšanās, kas stājies likumīgā spēkā šā gada 22.septembrī.

Spānija noliedz, ka centieni atņemt Katalonijai autonomiju pielīdzināmi «apvērsumam»

Spānijas ārlietu ministrs Alfonso Dastiss noliedzis, ka centrālās valdības tiekšanās ieviest tiešu pārvaldi separātiskajā Katalonijas reģionā uzskatāmi par «apvērsumu», kā to saredz Barselonā.

Rīgas satiksme ierobežo konkurenci; līgumi neļauj ienākt «savā tirgū svešajiem»

Konkurences padome uzskata, ka Rīgas satiksmes līgumi ar privātuzņēmējiem ierobežo konkurenci, jo neļauj tirgū ienākt nevienam citam spēlētājam, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums de facto.

Saglabāsies skaidrs un sauss laiks, tomēr nedēļas otrajā pusē laika apstākļi mainīsies

Gan pirmdien, gan otrdien laika apstākļus noteiks paaugstināta spiediena apgabals - gaidāms lielākoties skaidrs un sauss laiks. Pūtīs lēns līdz mērens austrumu, dienvidaustrumu vējš, kas Kurzemē līča piekrastē būs brāzmains, vēsta Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

SM: Ministrija ir atvērta arī pilnīgai airBaltic valsts kapitāldaļu atsavināšanai

Satiksmes ministrija patlaban izskata jau konkrētus piedāvājumus Latvijas nacionālās aviokompānijas airBaltic investora piesaistē un nav izslēgta arī uzņēmuma pilnīga privatizācija, stāsta ministrijas valsts sekretārs Kaspars Ozoliņš.

Nedēļa Lietuvā. Apdraudēts valsts finansējums liberālai partijai

Lietuvas Centrālās vēlēšanu komisijas darba grupa secinājusi, ka 45 336 eiro , kas tērēti Viļņā valdošās partijas Liberālā kustība apmācību kursiem atzīstami par ziedojumu partijai pakalpojuma veidā.

BNN nedēļas apkopojums: Demogrāfiskie rādītāji Latvijā biedējoši. Spēļu zāļu slēgšana

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās novērojamas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Darījums; Cīņa; Kritums; Taisnība; Izaugsme; Nākotne.

Latvijas lauksaimniekiem par plūdu postījumiem izmaksās 14,87 miljonus eiro

Latvijas lauksaimniekiem par plūdu postījumiem no valsts budžeta programmas Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem izmaksās 14,87 miljonus eiro, paredz Zemkopības ministrijas sagatavotais rīkojuma projekts, kas iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā.

Latvijas delegācijas vadītāja: Starptautisko tiesību pamatvērtība ir cilvēks

Starptautisko tiesību lielākā vērtība ir cilvēks, tā neaizskaramais gods un cieņa. Šo un citu Eiropas vērtību kvalitatīva aizsardzība ir nesaraujami saistīta ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas nolēmumu kvalitāti, kuras pamatā ir tiesnešu profesionalitāte, uzsvēra Saeimas priekšsēdētājas biedre, Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas Latvijas delegācijas vadītāja Inese Lībiņa-Egnere.

VID piemēro nodokļu atbalsta kārtību par kopējo summu 7,06 miljoniem

Kopš sākusies pieteikšanās nodokļu atbalsta pasākumam, VID saņemti jau 3 342 pieteikumi. Uz šī gada 19.oktobri pieņemti 1 181 lēmums par nodokļu atbalsta pasākuma piemērošanu par kopējo summu 7 062 601,45 eiro, ziņo Valsts ieņēmumu dienests.

Profesors: Atņemot naudu zinātnei, valsts «šauj sev kājā»

Šobrīd publiskajā telpā būtiski aktualizējies jautājums par nepietiekamo finansējumu zinātnei. Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis visai skarbi raksturojis situāciju: Latvija melojusi Eiropas Savienībai un Eiropas Komisijai par to, ka 2020.gadā finansējums zinātnei mūsu valstī sasniegs 1,5% no valsts iekšzemes kopprodukta.

Krāpšanās iespēju novēršanai veiks OIK saņēmēju auditu

Ekonomikas ministrija veiks obligātās iepirkuma komponentes saņēmēju auditu un ar jaunu regulējumu centīsies izskaust krāpniecības iespējas, informē ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.