bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 24.06.2018 | Vārda dienas: Jānis
LatviaLatvija

RD opozīcija vēršas VARAM, prasot izvērtēt pašvaldības pozīcijas darbību tiesiskumu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Rīgas domes deputāti Juta Strīķe un Jānis Bordāns

Rīgas opozīcijas partijas vērsās ar iesniegumu pie Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) ministra Kaspara Gerharda, prasot izvērtēt iepriekšējā Rīgas domes (RD) sasaukuma rīcību, pēdējā brīdī mainot Rīgas pilsētas pašvaldības nolikumu, piemērojot prettiesiskas likumu normas un veicot matemātiski neloģiskas manipulācijas, informē opozīcijas deputāts Jānis Bordāns.

«Nav jāšaubās, ka grozījumi nolikumā ir veikti, lai palielinātu viena saraksta – Saskaņas/Gods kalpot Rīgai deputātu balsu vērtību. Tas nozīmē, ka tiek brutāli ierobežotas Satversmes 1. pantā garantētās mazākuma tiesības. Grozījumu būtība paredz, ka deputāti varēs darboties vairākas patstāvīgajās komitejās (līdz šim deputāts varēja strādāt vien 2 komitejās). Tāpat arī grozījumi paredz palielināt komiteju skaitlisko sastāvu līdz 20 deputātiem,» uzsver Bordāns.

Viņš norāda, ka praksē šī jaunie noteikumi izpaudās tā, ka naktī no 22. uz 23. jūniju notika jaunā sasaukuma sēde, kurā tika ievēlēti komiteju locekļi un vadītāji.

Rezultātā, no Saskaņa/Gods kalpot Rīgai saraksta ievēlētajiem deputātiem trīs ceturtdaļas jeb 75% varēs strādāt trīs komitejās, divas trešdaļas (jeb aptuveni 66,6%) Nacionālās apvienība, Latvijas Reģionu apvienība/Latvijas attīstība un Jaunās konservatīvās partija deputātu varēs strādāt trīs komitejās, savukārt neviens no četriem Vienotības frakciju pārstāvošajiem deputātiem nevarēs strādāt trīs komitejās, jo šai frakcijai ir atvēlētas tikai astoņas vietas komitejās.

Bordāns atzīmē, ka no tā izriet, ka Vienotības deputātu balsis ir par 50% nevērtīgākas kā Saskaņas/Gods kalpot Rīgai balsis.

«Mēs atgādinām, ka runa ir par demokrātiskas Eiropas valsts galvaspilsētu, ne nule kā publicēto «Oligarhu sarunu» kontekstā aprakstīto ideālu – varas vertikāle «kā Krievijā», komentē deputāts.

Bordāns uzsver, ka jaunais sadalījums jau pamatā norāda, ka visiem deputātiem nebūs vienādas iespējas pārstāvēt savu vēlētāju intereses Rīgas domē.

«Satversmes 6.pants noteic, ka vēlēšanas ir vispārīgas, vienlīdzīgas, tiešas, aizklātas un proporcionālas. Satversmes tiesa, savā 2002. gada 23. septembra spriedumā ir secinājusi, ka vienlīdzīgu vēlēšanu princips nozīmē arī to, ka visām vēlētāju balsīm ir vienāda vērtība. No šī secinājuma izriet, ka arī deputātu balsīm būtu jābūt vienādā vērtība, jo katrs ievēlētais deputāts pārstāv noteiktu skaitu vēlētāju. Tāpat Satversmes tiesa 2015.gada 5.februāra spriedumā ir secinājusi, ka Satversmes 91. pantapirmajā teikumā ietvertais vienlīdzības princips liedz valsts institūcijām izdot tādas normas, kas bez saprātīga pamata pieļauj atšķirīgu attieksmi pret personām, kuras atrodas vienādos un pēc noteiktiem kritērijiem salīdzināmos apstākļos,» skaidro Bordāns.

Viņš ari uzsver, ka Satversmes 101. panta pirmais teikums nosaka, ka ikvienam Latvijas pilsonim ir tiesības likumā paredzētajā veidā piedalīties valsts un pašvaldību darbībā, kā arī pildīt valsts dienestu, kas skaidri norāda uz nepieciešamību noteikt vienlīdzīgus priekšnoteikumus, lai pašvaldības deputāti varētu vienlīdzīgi piedalīties pašvaldības darbā.

«Līdz šim Rīgas domē katrs deputātam strādāja divās komitejās (kopējais vietu skaits komitejās 120), kas garantēja vienlīdzīgas iespējas deputātiem un proporcionālu pārstāvniecību visām Rīgas domē ievēlētājam partijām atbilstoši to deputātu skaitam. Palielinot vietu skaitu komitejās par 40 vietām līdz 160, faktiski nozīmē, ka divas trešdaļas domes deputātu varēs strādāt trīs komitejās, bet viena trešdaļa jeb 20 deputātu turpinās darbu divās komitejās,» turpina deputāts.

Bordāns norāda, ka prettiesiska ir ne vien jauno noteikumu būtība, bet arī procedūra. «Grozījumi tika pieņemti 21.jūnijā, savukārt komitejās deputāti tika ievēlēti 22. jūnijā. Tātad formāli ir izpildīta likuma prasība, ka noteikumi stājas spēkā vienu dienu pēc to pieņemšanas. Taču netika izpildīta cita likuma prasība, kas nosaka arī to, ka par grozījumiem ir jāinformē citi.»

«Piemēram, vēl 2017.gada 26. jūnijā, aplūkojot Rīgas pilsētas pašvaldības mājaslapu, ir secināms, ka tajā ir publicēts Rīgas pilsētas pašvaldības nolikums tā «vecajā» – negrozītajā redakcijā – norādīts, ka informācija atjaunota 2017.gada 2.maijā. Tāpat arī oficiālajā interneta vietnē www.likumi.lv ir atrodama Rīgas domes 2011.gada 1.marta saistošo noteikumu Nr. 114 Rīgas pilsētas pašvaldības nolikums versija bez 2017.gada 21.jūnijā pieņemtajiem grozījumiem,» uzsver Bordāns.

Ref:224.000.103.1607


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā. Sperts pirmais solis uz VDK aģentu atklāšanu

Lietuvas Seims ceturtdien, 21.jūnijā, atbalstījis priekšlikumu atklāt šobrīd noslepenotas ziņas par tiem bijušajiem Padomju Valsts Drošības komitejas aģentiem, kuri brīvprātīgi atzinušies sadarbībā ar «Čeku».

BNN nedēļas apkopojums: KNAB vizītes Saeimā. Nedemisonējošais Ašeradens un Rasnačs. DTV spriedums

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem. Šoreiz ietvertās tēmas Spriedums; KNAB vizītes; Saeimas uzticība ; Postenis; Cīņa; Kalendārs.

ES valstis apņēmušās pagarināt sankcijas pret Krieviju par Krimas aneksiju

Eiropas Savienības dalībvalstis nākamnedēļ līdz 2019.gada janvāra nogalei paildzinās ierobežojošos pasākumus, kuri pret konkrētiem Krievijas uzņēmumiem un amatpersonām ieviesti par to saistību ar Krievijas agresīvo rīcību Ukrainā, tā aģentūrai Reuters norādījuši ES diplomāti un amatpersonas.

VID konstatē pārkāpumus vairāk nekā pusē darba devēju tematiskajās pārbaudēs

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu kontroles pārvalde šogad pirmajā ceturksnī veica 305 darba devēju tematiskās pārbaudes, 171 gadījumā konstatējot pārkāpumus, liecina VID informācija.

Sadales tīklam ir jāuzlabo sistēmas pieslēguma process un tā kontrole

Turpmākos divus gadus AS Sadales tīkls ir pienākums uzlabot sistēmas pieslēguma procesu un tā kontroli. Savukārt Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija no savas puses turpmākos divus gadus papildus veiks šī procesa pastiprinātu monitoringu un uzraudzību.

Šogad pasaulē nākuši jau trešie Latvijas trīnīši

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā nākuši pasaulē šogad trešie trīnīši, ar komentāru, ka «trīs lietas – labas lietas», savā Facebook kontā pavēstījis labklājības ministrs Jānis Reirs.

Latvijā pērn trešais lielākais nerezidentu īpatsvars ES valsts parāda struktūrā

Nerezidenti pērn Latvijai ir aizdevuši 67,6% no kopējā valsts parāda apmēra, kas ir trešais lielākais nerezidentu īpatsvars Eiropas Savienības dalībvalstu parādu struktūrā, liecina ES statistikas biroja Eurostat apkopotā informācija.

Iemaksu apmērs trešā līmeņa pensiju plānos sasniedz jaunu rekordaugstu apmēru

Iedzīvotāju interese par pensijas uzkrājumu veidošanu saglabājas augsta, un gada pirmajos trijos mēnešos veikto iemaksu apmērs privātajos pensiju plānos ir sasniedzis jaunu vēsturisko maksimumu.

Vai turpmāk nebūs jāgaida garā rindā Vaivaros, lai saņemtu vajadzīgo riteņkrēslu?

«Patlaban tehnisko palīglīdzekļu pakalpojumus cilvēkiem ar invaliditāti sniedz Nacionālais rehabilitācijas centrs Vaivari, taču gadiem saņemtās klientu sūdzības un rindas uz pakalpojuma saņemšanu parāda, ka tā nav iespējami efektīvākā sistēma,» saka Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.

Latvijā strādājošs degvielas uzpildes staciju tīkls pieķerts krāpšanā ar dīzeļdegvielu

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvalde ir pārtraukusi noziedzīgu shēmu, kurās krāpnieciskos darījumos ar dīzeļdegvielu iesaistīts kāds Latvijā strādājošs degvielas uzpildes staciju tīkls, informē VID.

Konceptuāli atbalsta izmaiņas virsstundu apmaksas kārtībā

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pirmajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Darba likumā, kas paredz iespēju nozarēs, kurās ar ģenerālvienošanos būtiski palielināta minimālā darba alga, noteikt mazāku piemaksu par virsstundu darbu, ziņo Saeimas Preses dienests.

Saeima atbalsta priekšlikumu tabaku veikalos tirgot tikai pēc cenu lapām

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, otrajā lasījumā pieņēma grozījumus tabakas apriti regulējošajā likumā. Izmaiņas paredz, ka tabakas izstrādājumi veikalos vairs nebūs pircējiem redzami un tos varēs iegādāties tikai pēc cenu lapas, informē Saeimas Preses dienests.

Vētra appludina Tallinas ielas un pārtrauc futbola pārraidi svarīgā brīdī

Igaunijas ziemeļus skārusi vētra un lietusgāze, kas galvaspilsētā Tallinā appludinājusi ielas, nodarījusi bojājumus ēkām un pat svarīgā brīdī pārtraukusi aizraujošu Pasaules Kausa futbola spēles pārraidi.

Saeima 2.lasījumā atbalsta fondēto pensiju kapitāla mantošanu

Iedzīvotājiem būs iespēja mantot otrajā pensiju līmenī uzkrāto kapitālu. To paredz Saeimā ceturtdien, 21.jūnijā, otrajā lasījumā pieņemtie grozījumi Valsts fondēto pensiju likumā, ziņo Saeimas Preses dienests.

Kaimiņš: Manuprāt, KNAB izpilda politisko pasūtījumu; deputāts izstāsta aizturēšanas gaitu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs ceturtdienas, 21.jūnija, vakarā atbrīvojis kriminālprocesā par iespējamu nelikumīgu partijas KPV LV finansēšanu aizturētās personas – Saeimas deputātu Artusu Kaimiņu, viņa partijas biedru Ati Zakatistovu un uzņēmēju Viesturu Tamužu.

ASV bankas iztur finanšu satricinājumu pārbaudes

Amerikas Savienotajās Valstīs 35 lielāko banku rīcībā ir pietiekami daudz naudas, lai tās izturētu iespējamu smagu ārēju finanšu satricinājumu apstākļos, liecina banku ilgtspējas pārbaužu rezultāti.

Konceptuāli atbalsta VDK dokumentu publisku pieejamību pētniecībai

Saeimas deputāti ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā, kas pilnveido ar sankciju režīmiem saistīto regulējumu, lai efektīvi varētu piemērot un izpildīt nacionālās un starptautiskās sankcijas.

Par atrašanos darbā reibumā Saeima no amata atcēlusi Rēzeknes tiesas tiesnesi Arvi Garo

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, atbalstījusi Rēzeknes tiesas tiesneša Arvja Garā atcelšanu no amata. Par tiesneša atcelšanu nobalsojis 71 deputāts, neviens neatturējās un nebija pret.

Lai paliktu Lielbritānijā, ES pilsoņiem prasīs atbilstību trim prasībām

Tiem Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem, kuri vēlēsies turpināt dzīvot Lielbritānijā pēc valsts izstāšanās no ES, būs jāaizpilda obligāti elektroniskie iesniegumi, sniedzot atbildes uz trim būtiskiem jautājumiem, pavēstījis britu iekšlietu ministrs.

Līgo svētkos gaidāms lietains un vēss, bet jaunnedēļ atkal sauss un karsts laiks

Piektdien un svētku brīvdienās laika apstākļus noteiks ciklonu darbība, tādēļ Līgo dienā vietām īslaicīgi līs, savukārt Jāņu dienā sagaidāms pat ilgstošs lietus. Laika apstākļi uzlabosies nākamajā nedēļā, kad atgriezīsies vasarīgs karstums.

Saeima ļauj KNAB uzsākt zaļzemnieka Kļaviņa mājas un auto kratīšanu

Saeimas deputāti deva atļauju uzsākt kratīšanu Zaļo un zemnieku savienības deputāta Askolda Kļaviņa deklarētajā dzīvesvietā un automašīnā.

Lietuvas asins plazmas korupcijas skandāls aizsniedzas līdz Latvijas veselības ministrei

Bijusī Lietuvas Nacionālā Asins centra vadītāja Joana Bikulčiene, kuru tur aizdomās par korupciju un neatļautu shēmu organizēšanu asins plazmas savākšanas jomā, šonedēļ saņēmusi sliktas vēstis no Latvijas, kur Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests nopratinājis Latvijas veselības ministri Andu Čakšu.

Maršruts nedēļas nogalei: līgošana visā Latvijā

Nevienam nav noslēpums, ka šajā nedēļas nogalē visā Latvijā tiks sagaidīti Jāņi. Ja nu kādam vēl nav grandiozu plānu, kā pavadīt vienu no gada īsākajām naktīm, tad ir vērts ielūkoties BNN sagatavotajā maršrutā, kurš aizvedīs uz kādu zaļumballi visā Latvijā.

Protestētāji sadzirdēti – priekšlikums liegt nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas noraidīts

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, atteicās no iepriekš atbalstītā nosacījuma, ka dzimumšūnas var ziedot tikai tās sievietes, kuras ir dzemdējušas. Tāpat kā līdz šim, par dzimumšūnu donoru varēs būt veseli cilvēki - vīrieši vecumā no 18 līdz 45 gadiem un sievietes vecumā no 18 līdz 35 gadiem. 

Atbalsta grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā

Saeimas deputāti ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā, kas pilnveido ar sankciju režīmiem saistīto regulējumu, lai efektīvi varētu piemērot un izpildīt nacionālās un starptautiskās sankcijas.