bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 22.03.2018 | Vārda dienas: Tamāra, Dziedra

Otrais pasaules karš un nacistu dārgumi – desmit intriģējoši pieņēmumi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Septiņdesmit gadus pēc Otrā pasaules kara beigām nacistu darbošanos apvij aizvien vairāk neticamu mītu un nostāstu. Taču joprojām izrādās, ka brīdī, kad runa ir par karu, patiesība var izrādīties dīvaināka nekā fikcija.

Intriģējošus pieņēmumus, par kuriem joprojām strīdas vēstures pētnieki un sazvērestību teoriju piekritēji, apkopojis televīzijas kanāls National Geographic:

Uz kurieni aizbrauca «zelta vilciens»?

Lejassilēzijā jau kopš Otrā pasaules kara beigām klīst baumas, ka tur varētu atrasties «nacistu zelta vilciens», kas 1945.gadā izbrauca no Vroclavas un pazuda tagadējās Polijas dienvidrietumos, kad nacisti bēga no padomju armijas. Vilcienā bijuši mākslas darbi, dārgakmeņi, ieroči un vairāk nekā 300 tonnas zelta, tostarp arī Kēnigsbergā pazudusī Dzintara istaba. «Spoku vilciena» eksistence nekad nav pārliecinoši pierādīta – poļu kalnrači teica, ka par to runāja vācu kalnrači, kuriem to teicis vēl kāds aculiecinieks. Taču tas nekad nav traucējis dārgumu medniekiem. Pērn laimi izmēģināja kāds polis un vācietis, kas Valbžihas (Polija) varasiestādēm iesniedza pretenzijas uz viņu it kā atrastā vilciena kravu. Vilcienu abi uzgājuši, izmantojot zemes slāņu caurlūkošanas radaru.

Kas patiesībā notika ar Annu Franku un viņas ģimeni?

Stāstu par ebreju meiteni Annu Franku, kura gāja bojā Bergenbelzenas koncentrācijas nometnē, un viņas dienasgrāmatām zina teju ikviens. Taču vēsturniekus un nacistu medniekus joprojām nodarbina jautājums – kas nodeva Franku ģimeni gestapo? Ilgu laiku tika uzskatīts, ka tas varētu būt bijis Vilems van Marens, kas strādāja noliktavā līdzās ģimenes slēptuvei. Tomēr van Marens līdz pat savai nāvei 1971.gadā apgalvoja, ka ir nevainīgs. 2002.gadā parādījās divas jaunas teorijas: iespējams, vainīgs bijis Antons Alers, Otto biznesa partneris un sens draugs, kuram vienkārši bija vajadzīga nauda. Iespējams, ģimeni nodeva apkopēja Lena Hartoga van Bladerena, kura baidījās, ka tiks deportēta un zaudēs vīru. Tiesa, par slēptuvi zināja arī citi noliktavā strādājošie.

Vai Hitlera laupījumu slēpis Spānijas ģenerālis Franko?

Vēl viens «zelta vilciens» Vāciju pametis 1940.gadā, un, iespējams, tā galamērķis bijusi Spānija, kur to ilgus gadus glabāja ģenerālis Franko. Vismaz tā 1993.gadā intervijā Radio Free America apgalvoja CIP operatīvā darba veterāns Trentons Pārkers. Viņš teicis, ka salaupītais zelts pie Franko bijis līdz pat 1975.gadam, tad pārvērsts viltotos izstrādājumos un nogādāts ASV. Starp citu, šis esot tas pats zelts, kas pēc citām sazvērestību teorijām nogremdēts kādā Šveices ezerā. Patiesībā nevienā ezerā nekāda zelta neesot.

Vai nacisti Antarktīdā rīkoja iluminātu sanākšanas?

1938.gadā nacistiskā Vācija organizēja ekspedīciju uz Antarktīdas rietumu daļu, kuras mērķis bija paplašināt vaļu medību teritorijas. Taču konspirācijas teorijas apgalvo, ka patiesais mērķis bija pavisam cits. Proti, Trešā Reiha cilvēki Antarktīdā atrada siltu upju un pazemes alu tīklu. Viena no alām bijusi pat 50 kilometrus dziļa, tādēļ nacistu zinātnieki un militārie inženieri pazemē izveidoja pilsētu. Jaunajā Berlīnē vai Bāzē 211 augsta ranga SS militārpersonas rīkojušas nacionālistiskās Tūles biedrības, iluminātu un citu okultistu sanākšanas. Jāpiebilst, ka nacistu uzskati par āriešu pārākumu balstījās ariānisma idejās, tā bija okultistu kustība XIX un XX gs. mijā, kas miksēja vācu pagānisma, romantisma un tradicionālā okultisma idejas. Cita ideja bija āriešu zudusī senā dzimtene tālu Ziemeļos.

Cik daudz mākslas darbu nacisti nolaupīja?

2012.gadā Vācijā varas iestādes Kornēliusa Gurlita dzīvoklī Minhenē atrada 1280 gleznas, tostarp Pablo Pikaso, Anrī Matisa, Marka Šagāla darbus, kuras, iespējams, Otrā pasaules kara laikā bija nolaupītas ebreju ģimenēm un nozagtas muzejos visā Eiropā. Vēl 200 darbus atrada Gurlita dzīvoklī Zalcburgā (Austrija). Gleznas viņš bija mantojis no sava tēva, Hildebranda Gurlita, kas tās ieguva 30.-40.gados, kad nacistu propagandas ministra Jozefa Gēbelsa uzdevumā gādāja par mākslas darbu eksportu. Starp gleznām ir arī Šagāla glezna Alegoriska aina, ko 1941.gadā gestapo nolaupīja ebreju Blūmenšteinu ģimenei, kas tolaik dzīvoja Rīgā. Pagaidām ir pierādīta vien piecu gleznu saistība ar nacistu noziegumiem, kaut arī tiek uzskatīts, ka kolekciju pamatā veido fašistu laupījums. Tāpat neatbildēts paliek jautājums, ja septiņas desmitgades pēc Otrā pasaules kara beigām atrasti tik daudz mākslas darbu, tad cik daudz tūkstoši ir paslēpti vēl kur citur?

Vai Svētais Grāls varēja pierādīt āriešu mītisko izcelsmi?

Reihsfīrers Heinrihs Himlers domāja, ka arheoloģiju var izmantot kā politisku ieroci, lai senās leģendas ar propagandas metodēm pārvērstu par objektīvu patiesību un šādi apliecinātu āriešu mītisko izcelsmi un rasistiskās teorijas, atzīst Drēzdenes arheoloģijas institūta pārstāvis Henings Hasmanhofs. SS tika veidots kā āriešu bruņinieku ordenis, kura centrā bija Vēvelsburgas pils kā Himlera ideju iemiesojums dzīvē. Pils noslēpumus pētīs arī Sems un Roberts raidījumu ciklā Nacistu dīvainais otrais karš. Reihsfīrers izveidoja Senču mantojuma biedrību (Das Ahnenerbe), kurā darbojās Vācijas vadošie zinātnieki. Biedrība organizēja izrakumus dažādās pasaules vietās, Kanāriju salās meklēja Atlantīdu, Irānā pierādījumus antīkiem dieviem ar āriešu asinīm. Himlers nodarbināja Otto Rānu, leģendāru autoritāti Svētā Grāla izpētē, lai tas palīdzētu SS sameklēt šo mītisko kausu.

Ko nacisti cerēja atrast Tibetā?

Laikā no 1926.gada līdz 1943.gadam nacisti uz Tibetu nosūtīja vairākas ekspedīcijas. Oficiāli ekspedīcijas, kuras vadīja mednieks un biologs Ernsts Šafers, veica pētījumus sporta un zooloģijas jomā. Taču tiek uzskatīts, ka patiesībā tie bija maskēti mēģinājumi atrast mītiskās zemes, piemēram, Šambalu un Agarti, kurās bija dzīvojuši āriešu senči, un nodibināt kontaktus ar viņu pēctečiem.

Vai «vientuļā rieksta teorija» varētu būt patiesa?

Konspirāciju teoriju piekritēji apgalvo, ka Hitleram bijis tikai viens sēklinieks. Hitlers bijis ievainots Sommas kaujā Pirmā pasaules kara laikā 1916.gadā. Daži avoti apgalvo, ka ievainojums bijis cirkšņa apvidū. Kādā 1968.gadā publicētā grāmatā bija ietverts arī Krievijas patologu atzinums par Hitlera ķermeni. «Hitlera kreiso sēklinieku nevar atrast ne sēklinieku maisiņā, ne arī pie spermas kanāliem cirkšņa iekšpusē.» Tiesa, nav precīzi zināms, vai šis atzinums ir īsts un vai «vientuļā rieksta teorija» ir noraidāma.

Vai Hitlers tiešām miris Argentīnā 1962.gadā?

Vairāki pētnieki, tostarp britu žurnālisti Džerards Viljamss un Saimons Danstens apgalvo, ka Hitlers neizdarīja pašnāvību Berlīnes bunkurā 1945.gadā, bet gan ar zemūdeni aizbēga uz Argentīnu. Saskaņā ar žurnālistu versiju, galvaskausa fragmenti, kas tika izmantoti pašnāvības apstiprināšanai, patiesībā piederēja jaunai sievietei. Gan Staļins, gan Eizenhauers, gan Hūvers esot zinājuši, ka nav pietiekamu pierādījumu Hitlera nāvei. Atslepenoti FIB dokumenti satur vairākus iespējamus novērojumus par Hitleru Dienvidamerikā, un vārdā neminēts informators pat apgalvo, ka bijis viens no četriem cilvēkiem, kuri atradās Mardelplatā, Argentīnas jūras kara bāzē, kad tur četrus mēnešus pēc kara beigām ieradās Hitlera zemūdene. Žurnālisti apgalvo, ka Hitlers kopā ar Evu Braunu Andu kalnu pakājē slēpies 17 gadus, un viņiem bijušas divas meitas.

Ko nacisti nogremdēja Toplica ezerā?

Gadu desmitiem dārgumu mednieki nirst Toplica ezerā Austrijas Alpos, meklējot teiksmainus nacistu dārgumus. Kad sabiedrotie tuvojās Vācijai, Trešais Reihs esot nogremdējis ezerā metāla kastes, kuru saturs nav zināms. Iespējams, tās pilnas ar nacistu nozagto zeltu. Citi tic, ka kastes satur dokumentus, kas atklāj, kādi aktīvi ir konfiscēti pazudušajiem ebrejiem. 1959.gadā ūdenslīdēji ezerā atrada sudraba sterliņu mārciņu. Šī nauda bija daļa no Hitlera slepenās viltojumu operācijas, kuras mērķis bija vājināt britu ekonomiku. Tādēļ tiek uzskatīts, ka Toplica ezers glabā vēl citus nacistu noslēpumus.

Ref: 102.000.102. 14144


Pievienot komentāru

RD komiteja atbalsta pašvaldības budžeta izdevumu palielināšanu par 42,38 milj. eiro

Pēc Finanšu departamenta ierosinājuma, pašvaldības 2018.gada pamatbudžeta ieņēmumu prognoze tiek palielināta par 1,66 miljoniem eiro. Tikmēr pašvaldības 2018.gada pamatbudžeta izdevumu apjoms tiek palielināts par 42,377 milj. eiro.

Latviešu ēdamā espreso ražotāji meklē finansējumu, lai paplašinātos Eiropā, ASV

Latviešu uzņēmēju un kafijas entuziastu izstrādāto kafijas tāfelīti Coffee Pixels, kas radīta kā alternatīva krūzei rīta kafijas, ir pamēģinājusi žurnāliste no britu ziņu portāla Wired. Acīmredzot, viņai labi gājis pie sirds, jo nu portāls vēsta par ražotāja investīciju ieceri.

Rimšēvičs pret Latviju vērsies Eiropas Savienības Tiesā

Kukuļņemšanā aizdomās turētā Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča advokāti vērsušies ar prasību Eiropas Savienības Tiesā par nelikumīgu bankas prezidenta amata pilnvaru ierobežošanu.

Reirs sola, ka senioriem būs pieejamāki zobārstniecības pakalpojumi

Parakstīts savstarpējās sadarbības memorands par iespēju palīdzēt pensijas vecuma iedzīvotājiem zobārstniecības jautājumos. Parakstot šo memorandu, puses apņēmās izstrādāt modeli, kas veicinātu zobārstniecības pakalpojumu pieejamību senioriem visā Latvijas teritorijā.

Ģimenes ārsti saskata nelielus uzlabojumus e-veselības darbībā

E-veselības sistēmas darbībā, tostarp e-recepšu izrakstīšanā, ir vērojami nelieli uzlabojumi, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē atzina abu ģimenes ārstu asociāciju vadītājas

Policijas video: Āgenskalnā uz ielas aizmieg pamatīgi piedzēries un bruņots apsargs

Svētdien, 18.martā, neilgi pirms pulksten 23.00 Rīgas pašvaldības policijas darbinieki saņēma izsaukumu uz Nometņu ielu Āgenskalnā, kur garāmgājēji bija pamanījuši uz ielas guļošu vīrieti

Čigāne: Ķīmisko ieroču lietošana Solsberijā ir uzbrukums drošībai visā ES

«Ķīmisko ieroču izmantošana Solsberijā, Apvienotajā Karalistē, ir nopietns uzbrukums drošībai visā Eiropas Savienības teritorijā. Īstenotais uzbrukums Sergejam Skripaļam un viņa meitai ir smags starptautisko normu un tiesību pārkāpums,» norāda Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne.

Igaunija jau apsveikusi Putinu, Lietuva izlēmusi to nedarīt, bet Latvija – vēl domā

Valsts prezidents Raimonds Vējonis vēl nav izšķīries, vai apsveikt Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu ar pārvēlēšanu amatā. «Apsveikt vai neapsveikt ir katras valsts izšķiršanās. To valsts dara, pamatojoties uz starptautisko organizāciju atzinumiem par to, vai nav bijuši kādi pārkāpumi vēlēšanu procesā,» skaidro Vējonis.

Liepājas enerģija noslēgusi tranzīta siltumtīklu rekonstrukcijas darbus

Līdz ar pavasara tuvošanos SIA Liepājas enerģija noslēgusi cauruļvadu izolācijas rekonstrukcijas darbus siltumtīkliem, kas atrodas daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku pagrabos. Šajā apkures sezonā tika veikti pēdējie apjomīgie tranzīta siltumtīklu rekonstrukcijas darbi, un šobrīd siltumizolācija tranzīta siltumtīkliem atjaunota visos daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku pagrabos.

Finanšu sektora attīstības padome atbalsta čaulas kompāniju aizliegšanu

Ministru prezidenta Māra Kučinska vadītā Finanšu sektora attīstības padome trešdien, 21.martā, atbalstīja čaulas kompāniju aizliegšanu, norāda Kučinskis.

Latgalē izņemts iespaidīgs šaujamieroču arsenāls; aizturētas astoņas personas

Latgalē Valsts policija izņēmusi plašu šaujamieroču arsenālu un par pretlikumīgu ieroču apriti aizturējusi astoņas personas, vēsta Valsts policijā.

Latvijā darbinieki strādā visilgākās stundas no baltiešiem, tā «Bagāto valstu klubs»

Pētījumā salīdzinot, cik stundas darbam gadā velta strādājošie 35 valstīs, kuras darbojas Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā, secināts, ka vidējais latviešu strādājošais gadā darbam velta 1 910 stundas, kamēr vidējais igaunis darba gaitās pavada mazāk – 1 855 stundas.

VUGD: Cilvēkiem ir interese par ugunsdrošību, bet tai neseko rīcība

Latvijas sabiedrība ir ieinteresēta saņemt informāciju par ugunsdrošību, bet joprojām nav gatava veikt nepieciešamos pasākumus un darbības, lai savu mājokli un apkārtējo vidi padarītu ugunsdrošu, konstatēts pētījumā par iedzīvotāju uzskatiem un attieksmi pret ugunsdrošību.

Vēlas vienotus izsoļu veikšanas nosacījumus radiofrekvenču lietošanai

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir izstrādājusi Noteikumu projektu, kas noteiks vienotu pieeju, ko turpmāk piemērot radiofrekvenču spektra lietošanas tiesību piešķiršanai izsoles kārtībā, vēsta komisijā. 

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā pieaudzis par 3,4%

Šī gada februārī, salīdzinot ar 2017.gada februāri, vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā ir palielinājies par 3,4%.Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 3,9%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas augušas par 3,3%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 2,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Latvijas attīstībai mudina uz Rīgas tiltu ārpuskārtas ekspertīzes veikšanu

Ņemot vērā, ka Vanšu un Zemitāna tilti atrodas pirmsavārijas stāvoklī, partijas Latvijas attīstībai Rīgas domes deputāts Juris Pūce aicinājis Satiksmes departamentu veikt izmaksu aprēķinu visu Rīgas tiltu un satiksmes pārvadu ārkārtas ekspertīzes veikšanai, lai noskaidrotu Rīgas inženiertehnisko būvju tehnisko stāvokli.

Vājais brīvās tirdzniecības zonas regulējums – labvēlīga vide viltotu preču plūsmām

Vairāk nekā 3 500 brīvās tirdzniecības zonas pasaulē ir veicinājušas tirdzniecības ceļu attīstību, savukārt vāja regulējuma dēļ tas kļuva par labvēlīgu vidi viltotu preču plūsmām, liecina Eiropas Savienības intelektuālā īpašuma biroja un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas publicētais pētījums par viltotu preču tirdzniecību brīvajās tirdzniecības zonās.

Krievija vēsta par militārām mācībām Somu līča salās

Krievijas Aizsradzības ministrija pavēstījusi, ka krievu militāristi Somu līcī, kas apskalo Somijas, Krievijas un Igaunijas krastus, īstenojuši mācības, piedaloties taktisko, īpašo uzdevumu vienībām.

Latvijā – rekordzems par nacionālā un rasu naida kurināšanu kriminālprocesu skaits

Drošības policija pagājušā gadā ierosinājusi vien divus kriminālprocesus par nacionālā un rasu naida izraisīšanu, kas ir zemākais rādītājs pēdējo gadu laikā

Lietuvā datorspēļu studiju atvērs britu Lockwood Publishing

Lielbritānijas mobilo datorspēļu izstrādātājs Lockwood Publishing paziņojis par ieceri atvērt savu pirmo ārvalstu studiju Lietuvā, novērtējot šīs jomas uzņēmumu un darbinieku saniegumus Baltijas valstī un plašāk – reģionā.

Ministrs: Latvijā digitalizācijas un e-prasmju jomā būtiski atpaliek no kaimiņvalstīm

Latvijā digitalizācijas un e-prasmju jomā būtiski atpaliek no kaimiņvalstīm un pārējās Eiropas, intervijā Latvijas Radio teic ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

12.Saeima nav izpildījusi pusi no priekšvēlēšanu solījumiem tiesiskuma jomā

Delna un domnīca Providus 2014.gadā no visām 12.Saeimā ievēlētajām partijām ieguva atbalstu tiesiskuma nostiprināšanas rīcības plānam, kurā iekļauti 45 uzdevumi. Organizācijas ir izpētījušas, ka no šiem uzdevumiem pilnīgi vai daļēji ir izpildīta tikai puse: 7 solījumi īstenoti pilnībā un 16 – daļēji.

Kučinskis nav pārliecināts par Burkāna spējām radikāli mainīt dienesta darbu

«Dienesta darbs jāuzlabo radikāli,» sacīja politiķis, «vai to var izdarīt esošais vadītājs [Viesturs Burkāns], par to es neesmu drošs,»  šorīt telekanālā LNT uzsvēra Ministru prezidents Māris Kučinskis, komentējot Latvijas Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta darbu.

Saņemti deviņi pieteikumi uz Kontroles dienesta priekšnieka amatu

Valsts kanceleja ir saņēmusi deviņu kandidātu pieteikumus atklātā konkursā uz Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta priekšnieka amatu.

Kanādā tiecas iegrožot šaujamieroču apriti

Ziemeļamerikā, kur šaujamieroču pieejamība, popularitāte un arī izmantošana slepkavībās ir ievērojami lielāka nekā Eiropas valstīs, Kanādas valdība ierosinājusi pastiprināt šaujamieroču aprites kontroli.