bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 22.03.2018 | Vārda dienas: Tamāra, Dziedra
LatviaLatvija

Par atbrīvotām slepkavām ar nepieskaitāmības statusu, laulībām un pašnāvībām Latvijas cietumos. Saruna ar cietumu priekšnieci

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+2 vērtējums, 2 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU«Pie kriminālatbildības nav saucama persona, kas nodarījuma izdarīšanas laikā atradusies nepieskaitāmības stāvoklī, tas ir, psihisko traucējumu vai garīgās atpalicības dēļ nav varējusi saprast savu darbību vai to vadīt,» tā teikts Latvijas Krimināllikumā. Savukārt, kas notiek, kad šie cilvēki atkārtoti veic noziegumu? Vai tā ir Latvijas medicīnisko iestāžu kļūda, ka personas tiek izlaistas joprojām nepieskaitāmas? Vai valdības «aklums» risināt kliedzošo problēmu – institūciju trūkumu, kas kontrolētu un uzraudzītu šīs personas?

«Problēma, ka Latvijā cilvēks ar nepieskaitāmības statusu atkārtoti veic noziegumu, nav risināta īpaši kvalitatīvi. Nav institūcijas, kur šīs personas varētu ievietot, jo psihiatriskajās slimnīcās cilvēki, kas ir sodīti par dzīvības atņemšanu un ir atzīti par nepieskaitāmiem, ir bīstami arī tiem, kas atrodas šajā medicīniskajā iestādē,» BNN intervijā stāsta Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniece ģenerāle Ilona Spure.

Spure uzsver, ka cilvēki, kam ir nosliece uz noziedzīgo nodarījumu pastrādāšanu, bieži nonāk psihiatriskajās slimnīcās uz ne pārāk ilgu laiku. Pēc medicīniskās palīdzības sniegšanas, proti, pēc nepieciešamo zāļu saņemšanas, viņi tiek izlaisti ar domu, ka ir progress. «Problēma, ka šajās iestādēs ir vietu trūkums, kas var veicināt šo personu ātrāku izlaišanu no psihiatriskās nodaļas. Diemžēl Latvijā nav nevienas institūcijas, kas pietiekami uzraudzītu šos cilvēkus pēc tam, kad viņi ir izlaisti brīvībā. Un tieši tā cilvēks var atkārtoti veikt noziegumu, jo nav šīs uzraudzības.»

Kā norāda Spure, Ieslodzījuma vietu pārvalde nevar spriest par to, cik kvalitatīvi notiek cilvēka statusa noteikšana, kad viņš tiek atzīts par pieskaitāmu vai nepieskaitāmu. Šis lēmums balstās uz medicīnisko iestāžu «pleciem», jo pārvalde izpilda vienīgi notiesājošo spriedumu.

Latvijas cietumu slimnīcā ir arī psihiatriskā nodaļa, kurā tiek ārstēti akūtie gadījumi, kad cilvēkam soda izpildes laikā tiek konstatēta nepieskaitāmība. «Tas ir mūsu kontroles zonā, bet, kad ieslodzītajam beidzas soda termiņš, mums viņš jāatbrīvo – kas notiek tālāk, tā vairs nav mūsu kompetence. Un šeit tā ķēdīte iztrūkst, jo nav uzraudzības. Vairākām Latvijas ministrijām būtu jāsēžas pie viena sarunu galda un jādomā, kā atrisināt šo problēmu,» uzsver Spure.

Uz jautājumu, kāpēc šī problēma netika risināta jau agrāk, Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniece pieļauj, ka to ietekmējuši ekonomiskie krīzes gadi – budžets neesot ļāvis veidot papildu institūcijas. Viņa min, ka  sociālie centri nav efektīvi attiecībā uz pārraudzību, kas attiecināma uz nepieskaitāmiem cilvēkiem, kuri veikuši noziedzīgus nodarījumus saistībā ar vardarbību.

Ir jāatzīmē, ka formāli nevienu nepieskaitāmu personu nevar ievietot ieslodzījuma vietā. «Ja viņš ir nepieskaitāms, ir jāievieto iestādē, kura piemēro šo medicīniska rakstura piespiedu līdzekli. Bieži cilvēks cietumā nokļūst arī kā daļēji pieskaitāms, kur laika gaitā viņa situācija var pasliktināties, tomēr šeit katrs gadījums ir jāizskata individuāli, jo ir daudz faktoru, kas ietekmē psiholoģisko stāvokli,» uzsver Spure.

Pedofīlija Latvijā nemazinās

Saskaņā ar Valsts policijas statistikas datiem Latvijā noziegumu skaits samazinās, tomēr Spure pieļauj, ka šie dati varētu būt saistīti ar iedzīvotāju skaita izmaiņām. Tāpat viņa uzsver, ka latentā noziedzība, proti, noziegumi, par kuriem nav ziņots, nav atklāti vai nav notiesājoša sprieduma, joprojām paliek gana ievērojamā daudzumā.

«Te runa ir vairāk par vardarbību, kas notiek ģimenēs – pret bērniem un sievietēm –, kā arī dzimumnoziedzība, īpaši pret bērniem. Pedofīlijai pakļautie bērni bieži baidās stāstīt notikušo vecākiem, kur nu vēl ziņot policijai. Šī noziedzība, ko saucam par latento, neļauj spriest par patieso noziegumu skaita samazināšanos.»

Runājot par pedofīliju Latvijā, Spure pastāstīja, ka gada griezumā tie ir ap 350 cilvēkiem, pret kuriem vērsta apsūdzība. Viņa uzsver, ka Latvijā dzimumnoziegumu skaits nemazinās.

«Ir jāmaina sabiedrības attieksme. Nepieciešams saprast, ka iesaistīšanās, līdzatbildība ir ļoti svarīga vardarbības mazināšanai. Joprojām ir novērojama vienaldzība un nevēlēšanās ziņot policijai par novērotu vardarbību. Šeit arī ārkārtīgi svarīgi, lai policija reaģē atbildīgi uz šādiem paziņojumiem – lai cilvēkiem rastos uzticība un pārliecība, ka ziņojot problēma tiks risināta.»

Nedrošie Latvijas cietumi?

Latvija ir viena no Eiropas valstīm, kurā nav pārapdzīvotības. Ja pirms dažiem gadiem cietumos kopējais ieslodzīto skaits bija 6,5 tūkstoši, tad šobrīd tie ir 3 772. Spure norāda, ka turpina mazināties kopējo ieslodzīto skaits, kas nozīmē, ka Ieslodzījumu vietu pārvalde nevar sūdzēties par brīvu vietu trūkumu.

Tomēr Spure saka, ka Latvijas vecie cietumi nespēj nodrošināt efektīvu soda izpildi. Tāpēc Ieslodzījumu vietu pārvaldei joprojām sāpīgā tēma ir valdības lēmums atlikt Liepājas cietuma būvniecību uz 2020.gadu.

BNN jau vēstīja, ka līdz ar Liepājas cietuma darbības uzsākšanu tiktu slēgtas trīs esošās ieslodzījuma vietas, kurās ir mūsdienu prasībām neatbilstoši darba un uzturēšanās apstākļi un kuru uzturēšanai un drošības nodrošināšanai ik gadu tiek tērēti milzīgi līdzekļi. Cietuma būvniecība tika atlikta, jo būvnieku iesniegtie piedāvājumi jaunā Liepājas cietuma celtniecībai pārsniedza projektam pieejamo finansējumu. Turklāt cietumam paredzētais finansējums novirzīts «prioritāru pasākumu īstenošanai».

«Jaunā cietuma būvniecība radītu milzīgas pārmaiņas drošības jautājumu ziņā. Mums nevajag četrus jaunus cietumus. Latvijai, līdz ar ieslodzīto skaitu samazinājumu, iespējams, pietiktu tikai ar diviem. Esošie cietumi nav pietiekami droši gan no ārpuses, gan pēc sava  ģeogrāfiskā izvietojuma. Jaunie cietumi neapšaubāmi nodrošinātu drošību, turklāt Liepājas cietumā jau bija izstrādāts plāns, kā uzlabot darba efektivitāti.»

Salīdzinot Latviju un Igauniju, Spure atzīmē, ka kaimiņvalsts šos jautājumus ir sakārtojusi pilnībā. Proti, tikko nodots ekspluatācijai trešais jaunais cietums, un vecie ir pilnībā likvidēti. «Tas attiecīgi ļauj kvalitatīvāk veikt soda izpildi. Viņiem ir arī pārdomāta darbinieku personāla atlases sistēma, kā arī apmācības sistēma – darbinieki tur mācās trīs gadu programmā, un cietuma vadība ir ar mieru gaidīt šos trīs gadus, zinot, ka viņiem būs profesionāli darbinieki.»

Savukārt, kas ir Latvijai? «Izglītības iespējas praktiski nekādas, jo arī to, kas ir svarīgi zināt mūsu darbiniekiem, bija iespēja iemācīties Latvijas Policijas akadēmijā. Tas viss ir likvidēts, vietā nav radīta nekā jauna. Šobrīd ir ideja kārtējo reizi rakstīt projekta pieteikumu, pretendējot uz norvēģu finanšu instrumentu, tā kā cita ceļa, kā varētu attīstīties, mums nav.»

Ir jāuzsver, ka pēc Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieces teiktā, 150 gadu griezumā Latvijā nav uzbūvēts neviens cietums. «Tas, kas šobrīd ir paveikts, tas ir paveikts ar Norvēģijas valdības finanšu instrumenta līdzfinansējumu.»

Pašnāvības cietumos: neiztur psiholoģisko spriedzi pirms atbrīvošanas…

Spure atzīme, ka, strādājot 24 gadus Ieslodzījumu vietu pārvaldē, viņa nevarētu nosaukt kaut vienu gadu, kad cietumos nav notikusi kāda pašnāvība. Savukārt, skatoties uz kopējo suicīdu statistiku, cietums aptver ļoti mazu daļu, kur pašnāvības notiek, pat neskatoties uz izolēto vidi, kas bieži vien cilvēkus ietekmē depresīvi.

«Visbiežāk šādi atgadījumi notiek tieši apcietinājuma laikā pirms tiesas sprieduma vai tuvojoties tiesas spriedumam. Ir vairāki gadījumi, kad tiek saņemta ziņa no mājām – «es no tevis šķiros». Ir arī gadījumi, kad ieslodzītais neiztur psiholoģisko spriedzi, ka tūlīt būs atbrīvots,» BNN stāsta Spure.

Viņa atzīmē, ka pašlaik Ieslodzījuma vietu pārvalde strādā pie projekta, kas ir vērsts uz bijušajiem ieslodzītajiem. «Proti, mēģinām atrast cilvēkus, institūcijas, pašvaldības, kas sniedz arī morālo atbalstu šiem cilvēkiem. Jo diemžēl ir gadījumi, kad cilvēki pēc atbrīvošanas nespēj izdzīvot «brīvībā», tādējādi atkārtoti veic noziegumus un nonāk cietumā. Bieži ar domu, ka cietumā ir vieglāk – nav jādomā pašam par finansiālām lietām. Turklāt katrs nākamais noziegums var būt arvien smagāks,» uzsver Spure.

Latvijas ieslodzītie arvien vairāk precas

Ja kādreiz gada laikā bija vien desmit reģistrētās laulības, tad tagad tās sasniedz jau simts precību gadā. «No vienas puses, tas priecē, ka cilvēki ieslodzījuma vietā var atrast otru pusi, un pēc tam viņiem ir vieta, kur atgriezties. Tomēr ir arī otra puse – laulību kvalitāte. Ir gadījumi, kad cilvēki neaptver, ka stājas šajās laulībās, jo vēlas būt mīlēti, bet, iznākot no cietuma, realitāte var izrādīties pavisam citāda.»


Pievienot komentāru

  1. Bucis teica:

    Paar pašnāvībām:neviens dvieli ap kaklu pats neliek,viņam vienkārši kolektīvi ”palīdz”-fakts!Par pedofiliju:loģiski,saskatās visādas filmiņas un,protams,paša sieva liekas kā vecene,bet TUR:pupucīsi uz augšu vien skatās,meituki kā izvirpoti,bez vienas spalviņas+vēl nedaudz alkahola un ”jumts aizbrauc”,bet cietuma vārti atveras-tā,lūk.

    +1 0 -1 0

  2. ..... teica:

    kad safrans atbildēs par nevainīga cilvēka pakāršanu alūksnes mentenē?

    +1 0 -1 0

Latviešu ēdamā espreso ražotāji meklē finansējumu, lai paplašinātos Eiropā, ASV

Latviešu uzņēmēju un kafijas entuziastu izstrādāto kafijas tāfelīti Coffee Pixels, kas radīta kā alternatīva krūzei rīta kafijas, ir pamēģinājusi žurnāliste no britu ziņu portāla Wired. Acīmredzot, viņai labi gājis pie sirds, jo nu portāls vēsta par ražotāja investīciju ieceri.

Rimšēvičs pret Latviju vērsies Eiropas Savienības Tiesā

Kukuļņemšanā aizdomās turētā Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča advokāti vērsušies ar prasību Eiropas Savienības Tiesā par nelikumīgu bankas prezidenta amata pilnvaru ierobežošanu.

Reirs sola, ka senioriem būs pieejamāki zobārstniecības pakalpojumi

Parakstīts savstarpējās sadarbības memorands par iespēju palīdzēt pensijas vecuma iedzīvotājiem zobārstniecības jautājumos. Parakstot šo memorandu, puses apņēmās izstrādāt modeli, kas veicinātu zobārstniecības pakalpojumu pieejamību senioriem visā Latvijas teritorijā.

Ģimenes ārsti saskata nelielus uzlabojumus e-veselības darbībā

E-veselības sistēmas darbībā, tostarp e-recepšu izrakstīšanā, ir vērojami nelieli uzlabojumi, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē atzina abu ģimenes ārstu asociāciju vadītājas

Policijas video: Āgenskalnā uz ielas aizmieg pamatīgi piedzēries un bruņots apsargs

Svētdien, 18.martā, neilgi pirms pulksten 23.00 Rīgas pašvaldības policijas darbinieki saņēma izsaukumu uz Nometņu ielu Āgenskalnā, kur garāmgājēji bija pamanījuši uz ielas guļošu vīrieti

Čigāne: Ķīmisko ieroču lietošana Solsberijā ir uzbrukums drošībai visā ES

«Ķīmisko ieroču izmantošana Solsberijā, Apvienotajā Karalistē, ir nopietns uzbrukums drošībai visā Eiropas Savienības teritorijā. Īstenotais uzbrukums Sergejam Skripaļam un viņa meitai ir smags starptautisko normu un tiesību pārkāpums,» norāda Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne.

Igaunija jau apsveikusi Putinu, Lietuva izlēmusi to nedarīt, bet Latvija – vēl domā

Valsts prezidents Raimonds Vējonis vēl nav izšķīries, vai apsveikt Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu ar pārvēlēšanu amatā. «Apsveikt vai neapsveikt ir katras valsts izšķiršanās. To valsts dara, pamatojoties uz starptautisko organizāciju atzinumiem par to, vai nav bijuši kādi pārkāpumi vēlēšanu procesā,» skaidro Vējonis.

Liepājas enerģija noslēgusi tranzīta siltumtīklu rekonstrukcijas darbus

Līdz ar pavasara tuvošanos SIA Liepājas enerģija noslēgusi cauruļvadu izolācijas rekonstrukcijas darbus siltumtīkliem, kas atrodas daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku pagrabos. Šajā apkures sezonā tika veikti pēdējie apjomīgie tranzīta siltumtīklu rekonstrukcijas darbi, un šobrīd siltumizolācija tranzīta siltumtīkliem atjaunota visos daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku pagrabos.

Finanšu sektora attīstības padome atbalsta čaulas kompāniju aizliegšanu

Ministru prezidenta Māra Kučinska vadītā Finanšu sektora attīstības padome trešdien, 21.martā, atbalstīja čaulas kompāniju aizliegšanu, norāda Kučinskis.

Latgalē izņemts iespaidīgs šaujamieroču arsenāls; aizturētas astoņas personas

Latgalē Valsts policija izņēmusi plašu šaujamieroču arsenālu un par pretlikumīgu ieroču apriti aizturējusi astoņas personas, vēsta Valsts policijā.

Latvijā darbinieki strādā visilgākās stundas no baltiešiem, tā «Bagāto valstu klubs»

Pētījumā salīdzinot, cik stundas darbam gadā velta strādājošie 35 valstīs, kuras darbojas Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā, secināts, ka vidējais latviešu strādājošais gadā darbam velta 1 910 stundas, kamēr vidējais igaunis darba gaitās pavada mazāk – 1 855 stundas.

VUGD: Cilvēkiem ir interese par ugunsdrošību, bet tai neseko rīcība

Latvijas sabiedrība ir ieinteresēta saņemt informāciju par ugunsdrošību, bet joprojām nav gatava veikt nepieciešamos pasākumus un darbības, lai savu mājokli un apkārtējo vidi padarītu ugunsdrošu, konstatēts pētījumā par iedzīvotāju uzskatiem un attieksmi pret ugunsdrošību.

Vēlas vienotus izsoļu veikšanas nosacījumus radiofrekvenču lietošanai

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir izstrādājusi Noteikumu projektu, kas noteiks vienotu pieeju, ko turpmāk piemērot radiofrekvenču spektra lietošanas tiesību piešķiršanai izsoles kārtībā, vēsta komisijā. 

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā pieaudzis par 3,4%

Šī gada februārī, salīdzinot ar 2017.gada februāri, vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā ir palielinājies par 3,4%.Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 3,9%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3%. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas augušas par 3,3%, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 2,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Latvijas attīstībai mudina uz Rīgas tiltu ārpuskārtas ekspertīzes veikšanu

Ņemot vērā, ka Vanšu un Zemitāna tilti atrodas pirmsavārijas stāvoklī, partijas Latvijas attīstībai Rīgas domes deputāts Juris Pūce aicinājis Satiksmes departamentu veikt izmaksu aprēķinu visu Rīgas tiltu un satiksmes pārvadu ārkārtas ekspertīzes veikšanai, lai noskaidrotu Rīgas inženiertehnisko būvju tehnisko stāvokli.

Vājais brīvās tirdzniecības zonas regulējums – labvēlīga vide viltotu preču plūsmām

Vairāk nekā 3 500 brīvās tirdzniecības zonas pasaulē ir veicinājušas tirdzniecības ceļu attīstību, savukārt vāja regulējuma dēļ tas kļuva par labvēlīgu vidi viltotu preču plūsmām, liecina Eiropas Savienības intelektuālā īpašuma biroja un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas publicētais pētījums par viltotu preču tirdzniecību brīvajās tirdzniecības zonās.

Krievija vēsta par militārām mācībām Somu līča salās

Krievijas Aizsradzības ministrija pavēstījusi, ka krievu militāristi Somu līcī, kas apskalo Somijas, Krievijas un Igaunijas krastus, īstenojuši mācības, piedaloties taktisko, īpašo uzdevumu vienībām.

Latvijā – rekordzems par nacionālā un rasu naida kurināšanu kriminālprocesu skaits

Drošības policija pagājušā gadā ierosinājusi vien divus kriminālprocesus par nacionālā un rasu naida izraisīšanu, kas ir zemākais rādītājs pēdējo gadu laikā

Lietuvā datorspēļu studiju atvērs britu Lockwood Publishing

Lielbritānijas mobilo datorspēļu izstrādātājs Lockwood Publishing paziņojis par ieceri atvērt savu pirmo ārvalstu studiju Lietuvā, novērtējot šīs jomas uzņēmumu un darbinieku saniegumus Baltijas valstī un plašāk – reģionā.

Ministrs: Latvijā digitalizācijas un e-prasmju jomā būtiski atpaliek no kaimiņvalstīm

Latvijā digitalizācijas un e-prasmju jomā būtiski atpaliek no kaimiņvalstīm un pārējās Eiropas, intervijā Latvijas Radio teic ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

12.Saeima nav izpildījusi pusi no priekšvēlēšanu solījumiem tiesiskuma jomā

Delna un domnīca Providus 2014.gadā no visām 12.Saeimā ievēlētajām partijām ieguva atbalstu tiesiskuma nostiprināšanas rīcības plānam, kurā iekļauti 45 uzdevumi. Organizācijas ir izpētījušas, ka no šiem uzdevumiem pilnīgi vai daļēji ir izpildīta tikai puse: 7 solījumi īstenoti pilnībā un 16 – daļēji.

Kučinskis nav pārliecināts par Burkāna spējām radikāli mainīt dienesta darbu

«Dienesta darbs jāuzlabo radikāli,» sacīja politiķis, «vai to var izdarīt esošais vadītājs [Viesturs Burkāns], par to es neesmu drošs,»  šorīt telekanālā LNT uzsvēra Ministru prezidents Māris Kučinskis, komentējot Latvijas Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta darbu.

Saņemti deviņi pieteikumi uz Kontroles dienesta priekšnieka amatu

Valsts kanceleja ir saņēmusi deviņu kandidātu pieteikumus atklātā konkursā uz Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta priekšnieka amatu.

Kanādā tiecas iegrožot šaujamieroču apriti

Ziemeļamerikā, kur šaujamieroču pieejamība, popularitāte un arī izmantošana slepkavībās ir ievērojami lielāka nekā Eiropas valstīs, Kanādas valdība ierosinājusi pastiprināt šaujamieroču aprites kontroli.

Var uzsākt reģistrāciju Taksometru vadītāju reģistrā

No trešdienas, 21.marta, vieglā transportlīdzekļa vadītājiem, tajā skaitā arī taksometru vadītājiem, ir iespēja uzsākt reģistrāciju Taksometru vadītāju reģistrā gan klātienē kādā no Autotransporta direkcijas nodaļām, gan attālināti, izmantojot e-pakalpojumu sistēmu.