bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 21.06.2018 | Vārda dienas: Monvīds, Egita, Emīls
LatviaLatvija

Parādnieks: Ēnu ekonomiku var mazināt ar sabiedrības iesaisti

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Valsts institūcijām ir jāveic savas noteiktās funkcijas, lai visu iedzīvotāju interesēs sekmētu nodokļu nomaksu. Bez šaubām katram valsts pārvaldē strādājošam ir jāveido iedzīvotājos izpratne par nomaksātu nodokļu nozīmi, taču, kā pierāda starptautiskā prakse, vēl ir dažādi radoši instrumenti, kas ļauj padarīt šo par aktivitāti, kurā cilvēki iesaistās ar prieku, skaidro 12.Saeimas deputāts Imants Parādnieks.

Nacionālā apvienības Visu Latvijai – Tēvzemei un Brīvībai/LNNK frakcijas 12.Saeimas deputāts min, ka par vienu no šādiem instrumentiem ir uzskatāma valsts organizēta «čeku loterija», kas vienlaikus ir gan pozitīvs veids, kā veidot nodokļu maksāšanas kultūru, gan komunikācijas platforma, kas ļauj skaidrot, kāpēc pieprasīt čekus par saņemtajiem pakalpojumiem un iegādātajām precēm ir svarīgi.

««Čeku loterija» ir vienkārša ideja, kurai var būt ļoti labi rezultāti. Ir vairāki starptautiskie piemēri, kas liecina par šīs iniciatīvas pozitīvo ietekmi uz valsts budžetu un uz iedzīvotāju vēlmi lūgt pakalpojumu sniedzējiem un preču pārdevējiem čekus. Pēc maniem aprēķiniem, ar šādas aktivitātes palīdzību Latvijā pievienotās vērtības nodokļa ieņēmumi palielinātos par aptuveni 0,5% gadā, valsts budžets papildinātos par aptuveni astoņiem miljoniem eiro,» skaidro Parādnieks.

Parādnieka iniciatīva par Vislatvijas «čeku loterijas» organizēšanu tika atbalstīta arī 28.augustā notikušajā koalīcijas padomes sēdē.

Politiķis uzsver, ka veiksmīgas «čeku loterija» rezultātā varētu novirzīt vairāk naudas, piemēram, ģimenes atbalsta politikas pasākumiem un nebūtu par līdzekļiem jāstīvējas ar citām nozarēm.

Tepat Eiropā zināmākie piemēri ir Malta, Slovākija, Portugāle un Polija. Mazā Malta čeku loteriju sāka organizēt jau 1997.gadā, bet kopš 2000.gada ir spēkā tagadējā sistēma, proti, reizi mēnesī vairāki čeku īpašnieki kā balvu saņem 100 reizes lielāku summu nekā čeka vērtība.

«Detalizēts loterijas organizēšanas mehānisms vēl tiek apspriests, tomēr viena no pieejām balvu fonda veidošanām varētu būt Maltas piemērs. Tā loterijas dalībnieks, kura čeks ir desmit eiro vērtībā, varētu laimēt 1000 eiro, un tā joprojām,» piebilst Parādnieks.

Tikmēr Portugālē līdzīgas loterijas pirmā kārta bija orientēta uz uzņēmumiem, kuri darbojās nozarēs, kurās ir augsts «pelēkās naudas» īpatsvars: autoservisu, skaistumkopšana un frizētavu, kā arī viesmīlības un restorānu biznesā. Balvā – nodokļu atlaides. Otrajā kārtā balvu izlozē tika iesaistīti arī pircēji, loterijas rezultātā par 40% pieauga izsniegto čeku skaits un nozares uzrādīja augstāku pieaugumu nekā valsts ekonomika kopumā.

«Portugāles izmantotā pieeja loterijā, kas paredzēja tiešu nodokļu administrācijas iesaisti, ir labs piemērs, kā uzlabot situāciju nozarēs, kas tradicionāli tiek uzskatītas par pelēko zonu. Šajā gadījumā to sakārtošanai tika izmantota «burkāna» metode,» skaidro Parādnieks.

Iespēja laimēt balvu kā pamudinājumu mainīt ieradumus ir izmantota ne tikai nodokļu nolūkiem. Tā, piemēram, Zviedrijā braucēji varēja piedalīties 3 000 dolāru izlozē, ja ievēroja noteikto braukšanas ātrumu. Rezultāti bija ideāli – zonā, kurā atļautais ātrums bija 30 km/h, vidējais ātrums samazinājās no 32 km/h līdz 25 km/h. Balvu fonds tika veidots no iekasētajām soda naudām, norāda Parādnieks.

Arī Lietuvā novembrī ir plānota pirmā «čeku loterija», kurā reizi mēnesī varēšot laimēt balvu 5 000 eiro vērtībā.

«Man nav nekādu šaubu, ka daļai sabiedrības ir nogurusi no sekām, ko rada milzīgā ēnu ekonomika. Tādēļ šāda loterija būtu arī labs veids, kā katrs personiski varētu pārliecināties par pārdevēju un pakalpojumu sniedzēju godīgumu. Katrā ziņā es vēlētos uzsvērt pozitīvo vēstījumu – laimēt var tas, kur nomaksā nodokļus,» teica Parādnieks.

Vienlaikus deputāts atzīmē arī to, ka Latvijā patlaban tiek spriests par 2018.gada budžeta fiskālo telpu, tostarp, iespējamu čeku loteriju.

Ref: 225.000.103.1764


Pievienot komentāru

Par tālruņa izmantošanu pie stūres piemēros naudas sodu līdz 100 eiro

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, trešajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas palielina administratīvo atbildību par atsevišķiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem.

Atbalsta Fizisko personu datu apstrādes likuma projektu

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, galīgajā lasījumā atbalstījusi Fizisko personu datu apstrādes likuma projektu. Grozījumi nosaka nacionālo regulējumu, lai sekmētu Eiropas Savienības Vispārīgās datu aizsardzības regulas piemērošanu.

Jaunzēlandes premjerministrei piedzimst meitiņa

Jaunzēlandiešu politiķe Džesinda Ārderna kļuvusi pār māti, atrodoties premjerministres amatā, kas tālajā Okeānijas valstī ir augstākā pozīcija pēc Jaunzēlandes formālās vadītājas, Lielbritānijas karalienes Elizabetes II. Sociāldemokrātiski un progresīvi noskaņotā politiķe gan nav pirmā premjerministre, kura dzemdējusi, būdama tik augstā amatā.

Ašeradens iztur neuzticības balsojumu

Saeima noraida opozīcijas deputātu pieprasījumu par ekonomikas ministra Arvila Ašeradena demisiju.

No aprobežojumiem atbrīvo valsts un pašvaldību zemes

Līdz ar izmaiņu stāšanos spēkā no iepriekš noteiktajiem aprobežojumiem tiks atbrīvotas zemes, kas valsts un pašvaldības īpašumā nonākušas valsts un pašvaldības funkciju īstenošanai.

Saeima par Latvijas Bankas padomes locekli apstiprina Mārtiņu Kazāku

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, par Latvijas Bankas padomes locekli apstiprinājusi Mārtiņu Kazāku, ziņo Saeimas Preses dienests.

Pāvesta vizītes laikā Latvijā būs brīvdiena

Saeima galīgajā lasījumā pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24.septembri, kad Latviju apmeklēs pāvests Francisks.

Ungārija par palīdzību migrantiem paredz cietumsodu

Ungārijas Nacionālā Asambleja pieņēmusi tiesību aktu kopumu, kas paredz valstī ieviest cietumsodu par palīdzības sniegšanu nelegāliem imigrantiem un tiesības valstij atteikties no ārvalstu iedzīvotāju uzņemšanas.

Saeima atbalsta likumprojektu Likteņdārza attīstībai

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, trešajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja jauna likuma projektu Likteņdārza attīstībai, kas paredz nostiprināt zemes piederību Latvijas valstij.

Latvijā IKT speciālistu skaits ir krietni zem Eiropas Savienības vidējā līmeņa

Latvijā informācijas un komunikācijas tehnoloģiju speciālistu skaits veido vien 2,2% no visiem strādājošajiem, kas ir ievērojami zem Eiropas Savienības vidējā līmeņa jeb 3,7%. No visām ES dalībvalstīm vēl mazāk nekā Latvijā IKT speciālistu ir tikai Rumānijā un Grieķijā.

Čakša apgalvo, ka Lietuvas izmeklētājus pamatā informējusi par Latvijas pieredzi

Latvijas veselības ministre Anda Čakša Lietuvas dienestus, kuri sākuši lietu par iespējamu korupciju Nacionālajā asins centrā, pamatā informējusi par Latvijas pieredzi un regulējumu asins plazmas savākšanā.

Igaunijā vēlas ražot mīnas un granātas

Igaunijas parlaments jūnijā pieņēmis jaunus noteikumus par militāro ieroču un munīcijas ražošanu valstī, kas papumidinājis igauņu uzņēmumu Eesti Arsenal nākt klajā ar ieceri būvēt rūpnīcu, kur tiktu ražotas mīnas, granātas un citas kara sprāgstvielas.

LLKC: Ražas dārzkopībā – cerības un realitāte

Nepietiekams agro dārzeņu, tostarp – jauno kartupeļu klāsts, kā arī ievērojami zemākas ražas visu uzglabājamo dārzeņu un augļu kategorijā, – tā situāciju pēc ilgstošā sausuma novērtē Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākais dārzkopības speciālists Māris Narvils.

Saskaņa vērsīsies Satversmes tiesā, lai nepieļautu pāreju uz mācībām latviešu valodā

«Kāpēc reforma ir nerealizējama? Tādēļ, ka skolas nav gatavas kardinālām izmaiņām vienlaicīgi ar desmitiem citu reformu, kas satricinājušas visu vispārējās izglītības sistēmu valstī. Reformas ieviešana neizbēgami samazinās izglītības kvalitāti, ko mēs arī pierādīsim Satversmes tiesā.»

Laikapstākļu dēļ pieaug sausās zāles ugunsgrēku skaits

Laika posmā no 20.jūnija plkst. 6.30 līdz 21.jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma 102 izsaukumus – 63 uz ugunsgrēku dzēšanu un 25 uz glābšanas darbiem, bet 14 no izsaukumiem bija maldinājumi.

Uz eksāmenu laiku valstī izslēdz internetu – Alžīrijas pieeja

Lai nepieļautu špikošanu un krāpšanos vidusskolas eksāmenu laikā, Ziemeļāfrikas valsts Alžīrija ir nolēmusi izslēgt internetu visā tās teritorijā.

Kaimiņš un Tamužs nav atzīti par aizdomās turētajiem; visticamāk, Kaimiņu šodien atbrīvos

Kriminālprocesā par iespējamu nelikumīgu partijas KPV LV finansēšanu aizturētais Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš un uzņēmējs Viesturs Tamužs patlaban vēl nav atzīti par aizdomās turētajiem un abi atrodas policijas izolatorā, lai gan, visticamāk, Kaimiņu šodien atbrīvos.

Spirta ražošana Latvijā četros mēnešos samazinājusies par 13,4%

Latvijā saražotā spirta apmērs šogad pirmajos četros mēnešos samazinājies par 13,4%, liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Rinkēvičs: Latvija atbalstīs Ukrainas vēlmi veidot ciešākas attiecības ar ES

«Latvija turpinās atbalstīt Ukrainas vēlmi veidot ciešākas attiecības ar Eiropas Savienību,» uzsver Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

ES ievieš atbildes ievedmuitu džinsiem, viskijam un citām ASV precēm

Eiropas Savienība ieviesīs no piektdienas, 22.jūnija, ievedmuitas nodevas virknei Amerikas Savienoto Valstu eksporta preču, tā atbildot uzVašingtonas lēmumu ieviest prāvas ievedmuitas nodevas alumīnijam un tēraudam no ES.

Kopējie nodokļu parādi Latvijā jūnija sākumā – 1,223 miljardi eiro

Latvijā šogad jūnija sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,223 miljardu eiro apmērā, kas ir par 0,6% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Znotiņa: Čaulas kompānijas jāizskauž ar tādu pašu intensitāti kā ofšoros veidotās

Vietējās čaulas kompānijas Latvijā ir jāizskauž ar tādu pašu intensitāti kā ofšoros veidotās, norāda Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta priekšniece Ilze Znotiņa.

Saeimā virza iniciatīvu pilnveidot amatu savienošanas kārtību valsts amatpersonām

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas deputāti trešdien, 20.jūnijā, nolēma iesniegt izskatīšanai Saeimā grozījumus likumā Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā, kas paredz pārskatīt atsevišķus likumā patlaban noteiktos valsts amatpersonas amata ierobežojumus.

Līdz gada beigām dubultos NMPD dienas brigāžu skaitu

Līdz gada beigām Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests dubultos dienas brigāžu skaitu, samazinot diennakts brigāžu skaitu, norāda dienesta direktore Liene Cipule.

Ukrainas plānotā pretkorupcijas tiesa nestrādātu iedarbīgi, tā aizdevēji SVF

Ieklausoties Rietumu spiedienā aktīvāk cīnīties ar korupciju, Ukrainas parlaments jūnijā ir pieņēmis likumu par īpašas pretkorupcijas tiesas izveidi, tomēr Kijevas naudas devējs Starptautskais Valūtas fonds jau aicinājis likumu grozīt, lai panāktu, ka tiesa tiešām var strādās iedarbīgi.

Jaunākie komentāri