bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 23.11.2017 | Vārda dienas: Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds
LatviaLatvija

Partijas sola efektivizēt valsts pārvaldi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Valsts pārvaldē jālikvidē dublējošās funkcijas, straujāk jāievieš e-pārvalde un jādomā par ministriju skaita samazināšanu, uzskata piecu 11.Saeimas vēlēšanās kandidējošo partiju pārstāvji.

Ministriju skaita samazināšanu savās programmās piedāvā vairākas partijas, bet ne visi politiskie spēki uzskata, ka tieši ministriju skaita samazināšana var kalpot par ķīlu efektīvākai valsts pārvaldes darbībai.

Skaidrs redzējums par to, kādas ministrijas apvienojamas, ir Visu Latvijai!Tēvzemei un Brīvībai/LNNK (VL-TB/LNNK), kuras pārstāvis Einārs Cilinskis diskusijā norādīja, ka Ekonomikas ministrija apvienojama ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, izveidojot Attīstības ministriju.

«Savulaik Labklājības un Veselības ministrijas nodalīšanai nebija nekāda pamata, izņemot to, ka [Ventspils mērs Aivars] Lemberga kungs caur vienu ministriju vēlējās kontrolēt Latvijas Kuģniecības akciju paketi vai Tautas partija gribēja veikt savus milzīgos ieguldījumus veselības sistēmas būvniecības jomā,» teic Cilinskis.

Viņš arī uzsver, ka jālūkojas, kā var konsolidēt ministriju padotības iestādes. VL-TB/LNNK skatījumā kopējais valsts sektora aparāts ir samazināms, atsakoties no nevajadzīgajām funkcijām. Cilinskis gan atzīmē, ka atteikšanās no kādām funkcijām jāveic ļoti rūpīgi.

Vienotības pārstāvis Dzintars Zaķis savukārt uzskata, ka atsacīšanās no kādām valsts funkcijām nebūt nav risinājums, jo vispirms ir jāmēģina lietas darīt efektīvāk.

Zaķa vērtējumā arī noteikts ministriju skaits nebūt nav ķīla ekonomikas un valsts attīstībai. «Tiešas sakarības starp to nav, jo nozīme ir efektivitātē. Jācenšas iespējami ātrāk ieviest e-pārvaldi, jāveic dublējošo funkciju un iestāžu revīzija,» uzsver viņš.

Par ministriju skaita samazināšanu gatava domāt arī Zaltera reformu partija (ZRP), kuras finanšu ministra amata kandidāts Vjačeslavs Dombrovskis norāda, ka nebūtu prātīgi aizskart tādas klasiskās ministrijas kā Ārlietu, Aizsardzības un Finanšu ministrija. Diskusijas varētu būt par citām jomām. Piemēram, Igaunijā neesot Satiksmes ministrijas. Tāpat varot runāt, vai Labklājības un Veselības ministrijas tiešām nepieciešamas kā divas atsevišķas vienības.

Viņš pieļauj, ka, iespējams, jārunā par vienas ministrijas nepieciešamību, kas apvienotu ekonomikas attīstības, augstākās izglītības un inovācijas jautājumus. Dombrovskis gan uzsver, ka nav valsts pārvaldes eksperts, tāpēc par to vēl nepieciešamas diskusijas.

Dana Reizniece-Ozola no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) savukārt uzskata, ka ne skaitā, bet efektivitātē meklējami risinājumi veiksmīgākai valsts sektora darbībai. Viņasprāt, viena no jomām, kur nopietni jāstrādā, ir valsts nekustamo īpašumu apsaimniekošana.

«Ja tirgū, salīdzinot ar 2008.gadu, nekustamā īpašuma cenas kritušās par 40%, valsts pārvaldē nomas izmaksas augušas par 20%. Ir ļoti rūpīgi jāizanalizē, kas jāpatur valsts īpašumā, bet viss pārējais ir jāpārdod vai jāizīrē atkarībā no konkrētā brīža situācijas,» tā Reizniece-Ozola, atzīstot, ka izmaksu pieauguma pamatā ir bijusi nesaimnieciska rīcība.

Dombrovskis min arī kādu piemēru Izglītības ministrijā, kurai ir pašai savas ēkas, bet kuras aģentūra, visticamāk, par diezgan lielu naudu īrē telpas biržas NASDAQ ēkā.

Reizniece-Ozola gan iebildusi, sakot, ka tādus piemērus var minēt visās ministrijās. “Tieši tāpēc izpildvarai ir jāsakārto iekšējā saimniecība, kas līdz šim, uzņemoties atbildību arī par ZZS pārraudzītajām ministrijām, nav gana efektīvi darīts,» piebilst ZZS pārstāve.

Reizniece-Ozola arī norāda, ka līdz šim ministrijas nav strādājušas kopā, bet gan savstarpēji sacentušās, nevis domājot valstiski, bet, kā vairāk projektu, naudas un jomu noturēt sev. Piemērs tam esot informācijas tehnoloģiju jautājumi, kur virzība līdz šim starp ministrijām bijusi nesaskaņota un haotiska, radot papildu finanšu slogu valstij.

Saskaņas centra (SC) pārstāvis Ivars Zariņš savukārt paudis pārliecību – ja gribam kaut ko sakārtot un pilnveidot, pirmais jautājums, uz ko jāatbild, kāda ir valsts loma un uzdevumi?

«Lai arī ministriju skaitam nevajadzētu būt pašmērķim, Latvijā tā tiešām ir problēma, jo zinām, kā tas skaits ir vēsturiski veidojies, kad katrai partijai vajag savu kabatas ministriju. Valsts pārvalde nekļūs efektīva, ja principiāli netiks pārskatīts ministriju sadalījums,» sprieda Zariņš.

Viņa vērtējumā pareizi būtu virzīties uz vienu tautsaimniecības ministriju, kas apvieno ekonomikas, satiksmes, reģionālās attīstības un arī sociālos jautājumus. Finanšu ministrijai esot jāpaliek kā sargsunim, kas rej par cipariņiem, bet tautsaimniecības ministrija dzen uz priekšu attīstību. Zariņš uzskata, ka tautsaimniecības ministrijas izveide konsolidētu arī to kaudzi dažādo aģentūru, kas ir zem katras ministrijas.


Pievienot komentāru

Kā ogļu Polija gausi palielina atjaunojamo energoresursu īpatsvaru

Polija ir spērusi platus soļus, lai samazinātu oglekļa dioksīdu veidojošo energoresursu īpatsvaru savā enerģētikā, pie viena izaicinot iesakņojušos stereotipus par to kā Eiropas akmeņogļu bastionu, taču pievēršanās atjaunojamiem enerģijas avotiem, šķiet apstājusies 2015.gadā.

Latvijas aizsardzības budžets pirmo reizi sasniedz 2% no iekšzemes kopprodukta

Saeimas apstiprinātais Latvijas aizsardzības budžets pirmo reizi sasniegs 2% no iekšzemes kopprodukta, izpildot NATO ieteikumu dalībvalstīm atvēlēt vismaz divus procentus aizsardzības izdevumiem, informē Aizsardzības ministrija.

Likvidēts Rīgas Patvēruma meklētāju uzņemšanas koordinācijas centrs

Līdz ar šī gada oktobri slēgts Rīgas Patvēruma meklētāju uzņemšanas koordinācijas centrs, apstiprina Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājs Uģis Vidauskis. Viņš informē, ka centrs ir likvidēts kopš šī gada 1.oktobra un tas ticis likvidēts pēc tā darbības lietderības izvērtēšanas.

Prezentē Latvijas Olimpiskās komandas apģērbu kolekciju

Prezentēta Latvijas Olimpiskās komandas apģērbu kolekcija 2018.gada Ziemas Olimpiskajām spēlēm Phjončhanā. Katrs sporta komplekts sastāv no apģērba Olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijai, treniņiem, ikdienai un plaša aksesuāru klāsta, kopā 45 priekšmeti katrā komplektā, vēsta sporta preču zīmols 4F pārstāvji. 

Video: Policija meklē iespējamo degvielas zagli

Valsts policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka video redzamais vīrietis, iespējams, 2017.gada rudenī regulāri izdarījis zādzības no degvielas uzpildes stacijām Saulkrastu iecirkņa apkalpojamā teritorijā.

Saeima pieņem nākamā gada budžetu, paredzot būtiski vairāk līdzekļu veselībai un aizsardzībai

Saeima ceturtdien, 23.novembrī, pieņēma nākamā gada valsts budžetu, kurā ieņēmumi plānoti 8,75 miljardu eiro apmērā, bet izdevumi - 8,95 miljardu eiro apmērā. Nākamā gada budžetā lielākais līdzekļu pieaugums ir paredzēts veselības aprūpei, savukārt aizsardzības jomas budžets sasniegs NATO prasītos 2% no iekšzemes kopprodukta.

Ķuzis: 94% gadījumos dzimumnoziegumus paveic bērniem pazīstami cilvēki

Aptuveni puse no seksuālā rakstura noziegumiem, kas ir vērsti pret nepilngadīgajiem, tiek paveikta interneta vidē, preses konferencē par bērnu aizsardzību pret seksuālo vardarbību, teic Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.

Saeima piešķir papildu līdzekļus augstākajai izglītībai

Apstiprinot nākamā gada budžetu un budžeta ietvaru nākamajiem trim gadiem, Saeima piešķīrusi papildu līdzekļus augstākajai izglītībai, trīs gadu periodā paredzot kopumā 906 750 eiro.

Vadītāju digitālais portrets: Teju puse informāciju biznesa lēmumiem iegūst mobilajās ierīcēs

Latvijas uzņēmumu vadītāji aizvien vairāk uzticas mobilajām tehnoloģijām, un nu jau 43% vadītāju, atrodoties ārpus biroja, iegūst lēmumu pieņemšanai nepieciešamo informāciju, pieslēdzoties uzņēmuma sistēmām no viedtālruņa vai planšetdatora.

Mjanma un Bangladeša slēgs vienošanos par simtiem tūkstošu bēgļu atgriešanos

Dienvidaustrumāzijā Mjanma, no kuras šoruden bēgļu gaitās uz Bangladešu devušies vairāk nekā pusmiljons iedzīvotāju, grasās šonedēļ noslēgt ar kaimiņvalsti vienošanos par bēgļu atgriešanos, tikmēr Rietumos pieaug satraukums par iespējamām militāristu pastrādātām zvērībām.

Pusotra mēneša laikā strauji audzis zādzību skaits no privātmājām

Pēdējā pusotra mēneša laikā Rīgas un Zemgales reģionā novērots, ka strauji pieaudzis zādzību skaits no privātmājām. Pēdējā laika tendence liecina, ka daļa zādzību tiek veiktas brīžos, kad saimnieki ir pārradušies mājās un atslēguši signalizāciju, ziņo Valsts policija.

Rīgas dome atgādina: Lai saņemtu samazināto NĪN, dzīvesvietu jādeklarē

Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvalde atgādina - lai 2018.gadā dzīvošanai paredzētajam nekustamajam īpašumam tiktu piemērota samazinātā nekustamā īpašuma nodokļa likme 0,2% - 0,6% no kadastrālās vērtības, tad īpašumā jābūt deklarētai dzīvesvietai.

Apstiprina ES Solidaritātes fonda izmantošanu avansa maksājumiem

Eiropas Parlamenta Budžeta komiteja ir apstiprinājusi EP deputātes Ineses Vaideres virzīto ziņojumu par Eiropas Savienības Solidaritātes fonda izmantošanu avansa maksājumiem 2018.gadā.

BTA: Nepatīkamākos savainojumus cilvēki gūst pavisam ikdienišķās situācijās

Ikdienišķas, šķietami nekaitīgas situācijas nereti mēdz izvērsties nepatīkamos pārdzīvojumos un beigties ar ilgstošu ārstēšanos. AAS BTA Baltic Insurance Company vidēji mēnesī saņem 350 pieteikumus medicīnisko izdevumu atlīdzināšanai pēc visdažādākajiem nelaimes gadījumiem. Oktobrī cilvēki visbiežāk guvuši pirkstu lūzumus, kā arī sasitušies un lauzuši kaulus, krītot no privātmāju jumta vai pārlūzuša trepju pakāpiena.

Atmasko tirdzniecību ar Latvijā un Pasaulē īpaši aizsargātu dzīvnieku izstrādājumiem

Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Valsts policiju pēdējā mēneša laikā pastiprinājusi apdraudēto savvaļas sugu izstrādājumu tirdzniecības kontroli un šajā periodā ir izņemtas dažādas preces, kas veidotas no Latvijā un Pasaulē aizsargātiem dzīvniekiem.

Poļu kuģu būvnieku apsūdz kukuļdošanā Igaunijas ostu pārvaldnieka vadībai

Vadošs Polijas kuģubūves uzņēmuma Remontowa Shipbuilding darbinieks apsūdzēts par to, ka devis kukuļus Igaunijas valsts ostu pārvaldnieka Tallina Sadam bijušiem vadības pārstāvjiem.

Swedbank aptauja: jaunieši vēlas stabilitāti, aug ticība Latvijas darba tirgum

Stabilitāte un ienākumu prognozējamība Latvijas jauniešiem šobrīd ir būtiskākās vērtības, domājot par savu nākotnes darba vietu. Kā liecina Swedbank veiktā jauniešu aptauja*, vairāk nekā puse no studiju vecuma jauniešiem vislabprātāk uzsāktu darba gaitas kādā jau sevi apliecinājušā uzņēmumā.

Igaunijā varēs izmantot Somijas zāļu receptes

Igaunijā no 2018.gada vasaras stāsies spēkā kārtība, kas ļaus valstī izmantot Somijā izrakstītas elektroniskās zāļu receptes.

Par Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāju varētu kļūt Lībiņa-Egnere

Par Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāju varētu kļūt Vienotības deputāte Inese Lībiņa-Egnere, raksta Latvijas Avīze.

Aptauja: Tikai puse no vecākiem runā ar bērniem par seksuālu pāridarījumu riskiem

Par izvairīšanos no seksuālu pāridarījumu riskiem ar saviem bērniem runā tikai 51% vecāku, turklāt pieaugot seksuālas vardarbības riskiem interneta vidē, par tiem ar saviem bērniem runā vien 46% vecāku.liecina Centrs Dardedze aptaujas dati. 

Biržu indeksi pārsvarā krītas, taču naftas cenas pieaug

Divi no trim Amerikas Savienoto Valstu biržu indeksiem trešdien. 22.novembrī, kritās, bet indekss Nasdaq Composite pieauga līdz jaunam rekordam, savukārt ASV dolāra vērtība samazinājās pēc Federālo rezervju bankas sanāksmes, kurā tika runāts par pastāvīgi zemu inflāciju.

Nogalinātās maltiešu žurnālistes tuvinieki iesūdz tiesā policiju

Maltā nogalinātās žurnālistes Dafnes Karuanas Galicijas ģimene ir vērsusies tiesā pret policiju, uzskatot, ka tā neveic objektīvu nozieguma izmeklēšanu.

Eksperts: NĪ darījumu apmērs Latvijā šogad varētu sasniegt 100 miljonus eiro

Komerciālo nekustamo īpašumu darījumu apmērs šogad Baltijā varētu pārsniegt miljardu eiro, bet Latvija gan šajā ziņā ievērojami atpaliek no savām kaimiņvalstīm un darījumu apmērs varētu sasniegt 100 miljonus eiro, stāsta nekustamo īpašumu konsultāciju uzņēmuma Colliers International izpilddirektors Deniss Kairāns.

Ulbrokā atrasti divi miruši cilvēki ar šautām brūcēm; VP uzsākts kriminālprocess

Valsts policija, ierodoties uz izsaukumu Stopiņu novada Ulbrokā, daudzdzīvokļu nama kāpņutelpā konstatēja mirušu sievieti ar šautām brūcēm, savukārt šī paša nama pagalmā tika atrasts miris vīrietis ar šautām brūcēm.

Valdībai ļauj noteikt minimālo skolēnu skaitu vidusskolas klasēs

Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Izglītības likumā, kas paredz iespēju valdībai noteikt minimālo skolēnu skaitu vidusskolas klasēs.

Jaunākie komentāri