bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 20.03.2018 | Vārda dienas: Made, Irbe
LatviaLatvija

Partijas sola efektivizēt valsts pārvaldi

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(+1 vērtējums, 1 balsojumi)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Valsts pārvaldē jālikvidē dublējošās funkcijas, straujāk jāievieš e-pārvalde un jādomā par ministriju skaita samazināšanu, uzskata piecu 11.Saeimas vēlēšanās kandidējošo partiju pārstāvji.

Ministriju skaita samazināšanu savās programmās piedāvā vairākas partijas, bet ne visi politiskie spēki uzskata, ka tieši ministriju skaita samazināšana var kalpot par ķīlu efektīvākai valsts pārvaldes darbībai.

Skaidrs redzējums par to, kādas ministrijas apvienojamas, ir Visu Latvijai!Tēvzemei un Brīvībai/LNNK (VL-TB/LNNK), kuras pārstāvis Einārs Cilinskis diskusijā norādīja, ka Ekonomikas ministrija apvienojama ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, izveidojot Attīstības ministriju.

«Savulaik Labklājības un Veselības ministrijas nodalīšanai nebija nekāda pamata, izņemot to, ka [Ventspils mērs Aivars] Lemberga kungs caur vienu ministriju vēlējās kontrolēt Latvijas Kuģniecības akciju paketi vai Tautas partija gribēja veikt savus milzīgos ieguldījumus veselības sistēmas būvniecības jomā,» teic Cilinskis.

Viņš arī uzsver, ka jālūkojas, kā var konsolidēt ministriju padotības iestādes. VL-TB/LNNK skatījumā kopējais valsts sektora aparāts ir samazināms, atsakoties no nevajadzīgajām funkcijām. Cilinskis gan atzīmē, ka atteikšanās no kādām funkcijām jāveic ļoti rūpīgi.

Vienotības pārstāvis Dzintars Zaķis savukārt uzskata, ka atsacīšanās no kādām valsts funkcijām nebūt nav risinājums, jo vispirms ir jāmēģina lietas darīt efektīvāk.

Zaķa vērtējumā arī noteikts ministriju skaits nebūt nav ķīla ekonomikas un valsts attīstībai. «Tiešas sakarības starp to nav, jo nozīme ir efektivitātē. Jācenšas iespējami ātrāk ieviest e-pārvaldi, jāveic dublējošo funkciju un iestāžu revīzija,» uzsver viņš.

Par ministriju skaita samazināšanu gatava domāt arī Zaltera reformu partija (ZRP), kuras finanšu ministra amata kandidāts Vjačeslavs Dombrovskis norāda, ka nebūtu prātīgi aizskart tādas klasiskās ministrijas kā Ārlietu, Aizsardzības un Finanšu ministrija. Diskusijas varētu būt par citām jomām. Piemēram, Igaunijā neesot Satiksmes ministrijas. Tāpat varot runāt, vai Labklājības un Veselības ministrijas tiešām nepieciešamas kā divas atsevišķas vienības.

Viņš pieļauj, ka, iespējams, jārunā par vienas ministrijas nepieciešamību, kas apvienotu ekonomikas attīstības, augstākās izglītības un inovācijas jautājumus. Dombrovskis gan uzsver, ka nav valsts pārvaldes eksperts, tāpēc par to vēl nepieciešamas diskusijas.

Dana Reizniece-Ozola no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) savukārt uzskata, ka ne skaitā, bet efektivitātē meklējami risinājumi veiksmīgākai valsts sektora darbībai. Viņasprāt, viena no jomām, kur nopietni jāstrādā, ir valsts nekustamo īpašumu apsaimniekošana.

«Ja tirgū, salīdzinot ar 2008.gadu, nekustamā īpašuma cenas kritušās par 40%, valsts pārvaldē nomas izmaksas augušas par 20%. Ir ļoti rūpīgi jāizanalizē, kas jāpatur valsts īpašumā, bet viss pārējais ir jāpārdod vai jāizīrē atkarībā no konkrētā brīža situācijas,» tā Reizniece-Ozola, atzīstot, ka izmaksu pieauguma pamatā ir bijusi nesaimnieciska rīcība.

Dombrovskis min arī kādu piemēru Izglītības ministrijā, kurai ir pašai savas ēkas, bet kuras aģentūra, visticamāk, par diezgan lielu naudu īrē telpas biržas NASDAQ ēkā.

Reizniece-Ozola gan iebildusi, sakot, ka tādus piemērus var minēt visās ministrijās. “Tieši tāpēc izpildvarai ir jāsakārto iekšējā saimniecība, kas līdz šim, uzņemoties atbildību arī par ZZS pārraudzītajām ministrijām, nav gana efektīvi darīts,» piebilst ZZS pārstāve.

Reizniece-Ozola arī norāda, ka līdz šim ministrijas nav strādājušas kopā, bet gan savstarpēji sacentušās, nevis domājot valstiski, bet, kā vairāk projektu, naudas un jomu noturēt sev. Piemērs tam esot informācijas tehnoloģiju jautājumi, kur virzība līdz šim starp ministrijām bijusi nesaskaņota un haotiska, radot papildu finanšu slogu valstij.

Saskaņas centra (SC) pārstāvis Ivars Zariņš savukārt paudis pārliecību – ja gribam kaut ko sakārtot un pilnveidot, pirmais jautājums, uz ko jāatbild, kāda ir valsts loma un uzdevumi?

«Lai arī ministriju skaitam nevajadzētu būt pašmērķim, Latvijā tā tiešām ir problēma, jo zinām, kā tas skaits ir vēsturiski veidojies, kad katrai partijai vajag savu kabatas ministriju. Valsts pārvalde nekļūs efektīva, ja principiāli netiks pārskatīts ministriju sadalījums,» sprieda Zariņš.

Viņa vērtējumā pareizi būtu virzīties uz vienu tautsaimniecības ministriju, kas apvieno ekonomikas, satiksmes, reģionālās attīstības un arī sociālos jautājumus. Finanšu ministrijai esot jāpaliek kā sargsunim, kas rej par cipariņiem, bet tautsaimniecības ministrija dzen uz priekšu attīstību. Zariņš uzskata, ka tautsaimniecības ministrijas izveide konsolidētu arī to kaudzi dažādo aģentūru, kas ir zem katras ministrijas.


Pievienot komentāru

ES piekrīt britu pārejas periodam

Lielbritānijas izstāšanās sarunās ar Eiropas Savienību panākts pavērsiens. Londona pirmdien, 19.martā, piekritusi, tam, ka starp Īriju un Ziemeļīriju netiks izveidota fiziska robeža, apmaiņā saņemot ES puses atbalstu pārejas periodam pirms īstās izstāšanās, kas britiem uz turpat diviem gadiem ļaus saglabāt vairumu ES priekšrocību.

Apdrošināšanas sabiedrību peļņa pērn sasniedz 16 miljonus eiro

Apdrošināšanas sabiedrību peļņa pērn sasniegusi 16 miljonus eiro, t.sk. nedzīvības apdrošināšanas sabiedrību peļņa bija 15 miljoni eiro, bet dzīvības apdrošināšanas sabiedrības kopumā nopelnīja 1 miljonu eiro. Peļņas pieaugumu galvenokārt nodrošināja nedzīvības apdrošinātāju veiksmīgā apdrošināšanas pamatdarbība, ziņo Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

Rīgas dome piespiedu kārtā nojauks vēl septiņus graustus

Kā pēc apsekojuma konstatējis Rīgas domes Īpašuma departamenta būvinženieris, ēku stāvoklis ir neapmierinošs, tās ir bīstamas un «telpiski nenoturīgas», līdz ar ko, lai sakārtotu attiecīgo teritoriju, pilsētvidi un novērstu draudus iedzīvotāju veselībai vai dzīvībai, būves ieteikts nojaukt. Rīgas domes Pilsētas īpašuma komiteja šodien, 19.martā, apstiprināja vēl septiņu pilsētā esošu graustu nojaukšanu un sakārtošanu piespiedu kārtā.

Eksperts: Putins caur spēka pozīcijām mēģinās panākt dialogu ar Rietumiem

Amatā uz vēl vienu sešu gadu pilnvaru termiņu ievēlētais Krievijas prezidents Vladimirs Putins mēģinās panākt dialogu ar Rietumiem caur spēka pozīcijām, šādu viedokli pauda Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Māris Cepurītis.

Elektronisko iepirkumu sistēmā paplašināts programmatūras piedāvājums

Lai nodrošinātu valsts un pašvaldību iestāžu, kā arī kapitālsabiedrību vajadzībām nepieciešamo standarta programmatūru, Valsts reģionālās attīstības aģentūra Elektronisko iepirkumu sistēmas dalībnieku vajadzībām ir noslēgusi līgumu uz četriem gadiem par standarta programmatūras licenču piegādi un programmatūras apmācību pakalpojumu izmantošanu.

Pērn no uzturlīdzekļu parādniekiem atgūti vairāk nekā 5,5 miljoni eiro

Pagājušajā gadā valsts budžetā no uzturlīdzekļu parādniekiem atgūti 5 598 378 eiro, salīdzinājumam 2016.gadā tika atgūti vien 4 295 638 eiro, vēsta Uzturlīdzekļu garantiju fonda pārstāve Evija Pērkone.

Bulduros ar vērienu tērē «neatliekamo» pasākumu līdzekļus

Bulduru dārzkopības vidusskolā ar vērienu tērēti līdzekļi – 1,4 miljoni eiro, kas pērn skolai piešķirti «neatliekamiem pasākumiem». Latvijas Televīzijas raidījums de facto ziņo, ka skola neatliekamības kārtā pirkusi pat baseina sūkņus, lai gan pats baseins nedarbojas jau kopš deviņdesmito gadu sākuma un tehniskā projekta tā atjaunošanai nav.

Latvijā janvārī starp ES valstīm bijis viens no straujākajiem eksporta kāpumiem

Latvijā šā gada janvārī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis viens no straujākajiem eksporta pieaugumiem, liecina pirmdien, 19.martā, publiskotie ES statistikas pārvaldes Eurostat dati.

Rīgas dome plāno Latvijas Nacionālā teātra ēkas paplašināšanu

Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas sēdē deputāti apstiprinājuši lēmumprojektu par Latvijas valstij piederošā nekustamā īpašuma Kronvalda bulvārī 2B jeb pašreizējo tenisa kortu aiz Latvijas Nacionālā teātra pārņemšanu Rīgas pilsētas pašvaldības īpašumā ar perspektīvu - paplašināt Latvijas Nacionālā teātra telpas.

Līdz ar naftas cenām stabilizējusies Krievijas ekonomika

Augstākas naftas cenas 2017.gadā ļāvušas Krievijas tautsaimniecībai uzrādīt pozitīvus ekonomiskos rādītājus, neraugoties uz Eiropas Savienības un Amerikas Savienoto Valstu sankcijām, un tie savukārt nākuši par labu Krievijas prezidenta Vladimira Putina tēlam vēlētāju acīs, kas viņu pārvēlējuši amatā uz nākamiem sešiem gadiem.

Latvijā dzīvojošie Krievijas pilsoņi atbalstījuši Putinu vairāk nekā Krievijā

Nedēļas nogalē notikušajās Krievijas prezidenta vēlēšanās starp Latvijā balsojušajiem atbalsts līdzšinējam valsts vadītājam Vladimiram Putinam bijis ievērojami lielāks nekā Krievijā un vēlēšanās kopumā. Informācija par vēlēšanu rezultātiem trīs vēlēšanu iecirkņos Rīgā liecina, ka par Putinu tajos balsi atdevis 93,61% jeb 11 878 vēlētāju, vēsta Centrālās vēlēšanu komisijas dati.

Katra trešā nelegāli iegūtā datorprogramma – inficēta

International Data Corporation apkopotie dati liecina: katra trešā datorprogramma, kas iegūta nelegāli, ir inficēta ar ļaunprogrammatūru. Tomēr joprojām 69% patērētāju un 33% uzņēmumu Eiropā savus datorus, līdz ar programmatūru, iegādājas no nedrošiem avotiem.

Investīciju kompānija Novalpina pērk Olympic Entertainment Group

Luksemburgā reģistrētā investīciju kompānija Novalpina gatavojas izteikt piedāvājumu iegādāties visas Igaunijas azartspēļu operatora Olympic Entertainment Group akcijas par 288,4 miljoniem eiro, un OEG lielākie akcionāri Armins Karu un Jāns Korpusovs jau ir piekrituši šim piedāvājumam.

Pērn brīvo darbvietu skaits pieaudzis par 17,9% jeb 2,6 tūkstošiem

2017.gadā Latvijā vidēji bija 17,0 tūkstoši brīvo darbvietu un, salīdzinot ar 2016.gadu,to skaits ir pieaudzis par 2,6 tūkstoši jeb 17,9%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Latvijas Bankas reģistrētā peļņa pērn 23,9 miljoni eiro

Latvijas Bankas valde ir apstiprinājusi Latvijas Bankas 2017.gada finanšu pārskatus, kuros fiksēts, ka tās peļņa pērn bija 23,9 miljoni eiro, ziņo Latvijas Bankas preses dienests.

Latvijas kosmētikas ražotāji eksportē produkciju aptuveni 20 miljonu eiro apjomā

Vietējie kosmētikas ražotāji gadā eksportē produkciju aptuveni 20 miljonus eiro vērtībā un eksporta apjomu ik gadu pieaug par aptuveni 5%. Galvenie eksporta partneri ir Eiropas Savienības dalībvalstis, taču aizvadītajā gadā strauji ir pieaudzis eksports uz trešajām pasaules valstīm - atsevišķiem uzņēmumiem pat par 60% - 70%, liecina Latvijas Kosmētikas ražotāju asociācijas apkopotie dati.

BVKB: Gan Vanšu, gan Zemitāna tiltam jānovērtē nestspēja

Gan Vanšu, gan Zemitāna tiltam ir jāveic padziļināta tehniskā izpēte, lai novērtētu tiltu nestspēju, pirmdien, 19.martā, žurnālistiem sacīja Būvniecības valsts kontroles biroja vadītāja Svetlana Mjakuškina.

NP: Neskatoties uz aizliegumu, Latvijas valsts ceļi slēgs līgumu ar SIA Reck

Četru miljonu sadārdzinājums par luksoforiem un svēršanas ierīcēm - šāds ir uzņēmumam Latvijas valsts ceļi lēmuma rezultāts, turpinot sadarbību ar uzņēmumu SIA Reck. Lai arī Iepirkumu uzraudzības birojs Latvijas valsts ceļiem bija aizliedzis slēgt līgumu ar konkursa uzvarētāju, kura pakalpojumi divarpus reizes pārsniedz tēriņiem paredzēto finansējumu, LVC ceļi spītīgi nolēmuši pie šī pretendenta pieturēties.

Ugunsgrēkā gājuši bojā nepilngadīgie, kuri atstāti bez pieaugušo uzraudzības

Aizvadītajās brīvdienās, laika posmā no šī gada sestdienas, 17.marta, pulksten 6.30 līdz pirmdienas, 19.marta, pulksten 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēmis 150 izsaukumus – 93 uz ugunsgrēku dzēšanu un 29 uz glābšanas darbiem, bet 28 no izsaukumiem bijuši maldinājumi. 

Amerikas Tirdzniecības palāta izsaka bažas, ka politiskā kultūra kopš «Rīdzenes sarunām» Latvijā nav mainījusies

Amerikas Tirdzniecības palāta Latvijā: « Esam nobažījušies, ka Latvijas valsts sabiedrība un tās pārvaldes politiskā kultūra varētu vēl nebūt pietiekami augusi un mainījusies kopš minētajiem «Rīdzene sarunu» notikumiem 2009.–2011.gadā un ka tajās paustā «valsts nozagšana» varētu joprojām būt iespējama. Mēs esam pārsteigti par valsts pārvaldes un drošības institūciju lēno un neproduktīvo reakciju uz publiskoto informāciju.» 

Ukraina: Krievijas izraidītie britu diplomāti varētu strādāt Kijevā

Atsaucoties uz Krievijas paziņojumu, ka no Maskavas izraidīs 23 britu diplomātus saistībā strīdu par dubultaģenta indēšanu Anglijā, Ukrainas ārlietu ministrs savam britu kolēģim ieteicis nosūtīt šos diplomātus uz Ukrainu.

Premjers gatavs runāt par OIK sistēmas likvidēšanu

Premjers Māris Kučinskis ir gatavs runāt par elektrības cenu sadārdzinošās obligātā iepirkuma komponentes sistēmas likvidēšanu, bet ne visiem tās atbalstu saņemošajiem uzņēmējiem uzreiz.

Bezmaksas konsultācijas par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem

Tiesu izpildītāju dienās ceturtdien, 22.martā, iedzīvotājiem būs iespēja saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas par administratīvo naudas sodu piedziņas jautājumiem. Konsultācijas klātienē varēs saņemt visu 101 tiesu izpildītāja birojos visā Latvijā no pulksten 10.00 līdz 17.00 bez iepriekšējas pieteikšanās.

NATO tikai trīs ES dalībvalstis aizsardzībai velta 2% no IKP

Kaut arī drošības situācija Eiropā Krievijas rīcības dēļ nav spīdoša, no Eiropas Savienības dalībvalstīm tikai trīs NATO locekles 2017.gadā sasniegušas ieteicamo aizsardzības tēriņu slieksni un Baltijā vienīgā no tām ir Igaunija.

KNAB: Saskaņa maksāja par Ušakovu slavinošo Elbakjana filmu Pārgājiens

Pagājušā gada maijā, dažas nedēļas pirms pašvaldību vēlēšanām, kustības Ghetto Games līderis Raimonds Elbakjans paziņoja, ka kopā ar režisoru Māri Martinsonu ir izveidojis filmu par Rīgas mēru Nilu Ušakovu Pārgājiens, kurā vēstīts par viņa ceļu «no Imantas puikas līdz Rīgas mēram». Paši veidotāji par filmu izsakās, ka tā ir «pilsoniskās sabiedrības aktīvistu brīvprātīgi veidota filma ar mērķi veicināt jauniešu politisko atbildību laikā, kad krītas vēlētāju aktivitāte».