bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Otrdiena 20.02.2018 | Vārda dienas: Smuidra, Vitauts, Smuidris
LatviaLatvija

Pašvaldību vēlēšanas 2017: Ko domā sabiedrība?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUTuvojoties 2017.gada pašvaldību vēlēšanām, BNN sniegs apkopojumu, ko par tām domā dažādu nozaru eksperti. Īsās atbildēs apkopotas pārdomas gan par konkrētām pašvaldībām, kas skar respondentus personīgi, gan par pašvaldībām kopumā – ko cilvēki sagaida no pašvaldībām un vai uzskata, ka šī gada vēlēšanas ieviesīs kādas būtiskas pārmaiņas.

RīgaTV24 žurnālists un pasākumu vadītājs Aivis Ceriņš

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

«Manuprāt, šajās pašvaldību vēlēšanās, kā tas ir bijis arī iepriekš, trūkst godīguma un izskaidrota piedāvājuma no kandidātu puses. Šķietami otrajā plānā paliekam reāli darāmo darbu plāns nākamajiem četriem gadiem un pirmajā plānā izvirzās konkurentu nomelnošana un apvainošana,» savu viedokli pauž Ceriņš.

Turpinot, viņš saka: «Man kā vēlētājam ir svarīgi zināt, ko katra politiskā apvienība piedāvā, kā solīto realizēs, kāds ir plāns utt. Es ticu izmaiņām un ceru, ka redzēsim jaunas sejas pašvaldību vadītāju krēslos. No tā nav jābaidās un nav jāklausās, ka tie jaunie kāps uz veciem grābekļiem, apreibs no varas un naudas.»

Ceriņš atgādina: «Jāatceras, ka vienmēr būs citi konkurenti, kas, kā teikt, viņus pieskatīs opozīcijā. Aicinu patiešām visus doties un atdot savu balsi par katram pieņemamāko partijas piedāvājumu.»

Latvijas Universitātes vadošā pētniece un ētikas jomas pētījumu līdere Skaidrīte Lasmane

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

«Cilvēku atmiņa ir ļoti īsa, es neko neatceros no iepriekšējām vēlēšanām. Es vispār neticu vēlēšanu solījumiem, es katru reizi gaidu no kandidātiem kaut kādus pragmātiskus, konkrētus plānus,» par to, kas trūka un par to, ko gaida no gaidāmajām vēlēšanām, profesore atbild.

Lasmane min piemēru, ko uzzinājusi, lasot par vēlēšanām ārzemēs: «Es zinu kādu piemēru Norvēģijā. Cilvēks saprot, ka nepietiek bērnudārzu. Cilvēks sāk domāt – kāpēc nepietiek, un lai atrisinātu šo jautājumu, cilvēks speciāli iet politikā, lai kaut ko izdarītu šo bērnudārzu lietas uzlabošanā un, ja tas izdodas, tad viņu nākamreiz ievēlēs.»

Atgriežoties pie notikumiem tepat Latvijā, profesore pauž: «Tie, kas tikai sola, galvenokārt uzpērk vēlētājus ar lozungiem, piemēram: «Es noteikti rūpēšos par pensionāriem», tā taču ir liekulība,» Lasmane noteic.

«Man gan nav tādu dogmu – kas bija iepriekš, kas tagad. Es skatos, ja cilvēks ir kaut ko izdarījis, ja viņš grib kaut ko izdarīt, ja viņam ir noteikts plāns un spēks to  izdarīt – kāpēc nē?! Es saprotu, ka viņš nebūs absolūti perfekts eņģelis, viņam būs kļūdas, bet viņš kaut ko grib izdarīt un es viņu atbalstu ar savu balsi,» savās domās par gaidāmajām vēlēšanām dalās vadošā pētniece Lasmane.

 

Aktīvās atpūtas projektu vadītājs Krišjānis Jansons-Ratiniks (Velomens)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

«Katrai iedzīvotāju grupai ir savas vēlmes, sapņi un savas vajadzības, visiem izdabāt nav viegli, bet ticu, ka tas ir iespējams. Tomēr ir dažas pamatlietas, kas ir nomestas aizmirstībā. Uz ikkatras valsti, pilsētu, ciemu ved ceļš un ja šis ceļš ir labs, tad pa to var arī braukt, diemžēl pašlaik Rīgā lielākoties visas ielas ir sliktā vai ļoti sliktā stāvoklī. Labi ceļi ir nepieciešami visiem gan velobraucējiem, gan autovadītājiem, gan gājējiem. Sāksim ar šo darbu, un tas arī ir tas, ko es vispirms sagaidu no jaunā domes sasaukuma,» saka Jansons-Ratiniks.

«Katra partija sola un kā gan var nesolīt, tomēr jebkurš domājošs pilsonis skaidri apzinās, ka solījumiem nav nekāda seguma, kamēr solītāji skaidri un nepārprotami nenorāda, kādā veidā piesaistīs līdzekļus savu solījumu realizācijai.
Brīdī, kad cilvēki beidz ticēt, viņi nomirst… Vēlēsim, ticēsim un turpināsim dzīvot labākā pašvaldībā!» tā Velomens.

Kultūras nozares pārstāve un improvizācijas teātra Tea Tree vadītāja Mairita Strūberga

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Mairita Strūberga uzskata, ka izmaiņām ir jābūt jebkurā gadījumā, sakot, ka «nekas nenotiks, ja neko nedarīs.»

Turpinot, viņa saka: «Uzskatu, ka visiem, kas to var, ir jādodas vēlēt un jārada šīs izmaiņas.»

Tāpat Strūberga norāda, ka priekšvēlēšanu kampaņas personiski neietekmē viņas viedokli. «Es klusiņām visu laiku sekoju līdzi politiķu viedokļiem un darbībām, kas arī šajās vēlēšanās man ir bijis noteicējs, jo priekšvēlēšanu kampaņa vēsta mazāk un vienmēr ir pozitīva, kas ir loģiski, taču man tas nepalīdz izvērtēt kandidātus.»

Vīlands Associates komunikācijas speciālists un socioloģijas projektu vadītājs Didzis Rudmanis

«Priekšvēlēšanu posmā iztrūka fundamentālas diskusijas politiķu starpā,» uzskata Rudmanis.

«Lai gan var šķist, ka vēlētājs balso par labāko saimnieku, daudziem vēl svarīgāka ir politiķa personība un tas, vai vēlētājs jebkādā mērā spēj ar to asociēties.»

Tāpat komunikācijas speciālists norāda, ka televīziju debatēs kandidāti sacenšas, «kurš piešķirs lielākās NĪN atlaides un kurš ir mazākais blēdis. Vienlaikus, kandidātu personības, viņu vērtību prizma skatītājam joprojām paliek sveša.»

Turpinot, Rudmanis saka: «Vēl pāris nedēļas pirms vēlēšanām, kad Rīgas ielās partiju plakāti nebija izvietoti, plašākai sabiedrībai mēra amata kandidāti bieži nebija pazīstami. Tas skaidri demonstrē, cik līdz pat maija vidum īstenotie centieni uzrunāt vēlētāju bijuši nesekmīgi.»

Komunikācijas speciālists Rudmanis izsaka bažas par iedzīvotāju iesaisti vēlēšanu procesā, tāpēc viņš saka: «Es patiesu ceru, ka šajās vēlēšanās iedzīvotāju līdzdalība Latvijā sasniegs 50%. Iepriekšējās divās pašvaldību vēlēšanās tas nav noticis un diemžēl nav īsta pamata domāt, ka šoreiz varētu būt citādi.»

Regbija kluba Miesnieki pārstāvis Jānis Zālmans

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

«Es neplānoju doties balsot, jo neticu, ka vispār kāds no kandidātiem tiešām vēlētos uzlabot situāciju pašvaldībā,» norāda regbijists. Viņš ir paliecināts, ka pašvaldību kandidātiem interesē gūt labumu sev nevis tie ir ieinteresēti kalpot sabiedrības interesēs.
«Korupcijas ziņā, manuprāt, mēs neatpaliekam no Krievijas, jo nauda sportam it kā pietiek, bet lai kaut ko nedaudz uzlabotu milzīgie tēriņi neesot attaisnojami. Tai pat laikā pašvaldība dotē Rīgas satiksmi 90 miljonu apmēra,» kritiski vērtē sportists.

Politologs Mārcis Neibergs

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

«Mana pašvaldība ir Rīga. Šobrīd vadībā joprojām atrodas pie varas esošā partija. Viņu skatījumā viss notiekošais Rīgā iet uz «urrā». Tomēr, manuprāt, tas, kā joprojām trūkst, ir caurskatamība, kas ir trūkusi jau vairākus gadus. Joprojām neskaidrs ir finanšu izlietojums,» komentē Neibergs.

«Es neticu izmaiņām – par teju 95% esmu pārliecināts, ka pie varas paliks Nils Ušakovs kopā ar Andri Ameriku.
Šāds rezultāts ir sagaidāms, jo Ušakovam ir lieliska PR kampaņa. Cilvēki nesaprot, ka esošā Rīgas domes valdība neko nemainīs. Ja mēs aplūkojam statistikas datus, tad joprojām iedzīvotāju pārsvars vēlas balsot par Ušakovu, pat neskatoties, ka viņš ir bijis iesaistīts tik lielos skandālos. Viņa PR kampaņa ir spēcīgākā teju nekā viņa skandāli, kuros viņš ir bijis iesaistīts vērienīgos naudas apjoma līdzekļu izlietošanā,» vērtē politologs.

«Pats es noteikti iešu vēlēt un jau esmu izlēmis par ko. Tomēr esmu loģiski domājošs un pēc apkopotās informācijas un pieejamajiem statistikas datiem, esmu pārliecināts, ka Rīgas pašvaldībā nekas nemainīsies.»

Arhitekts, antropologs un Fulbright programmas stipendiāts Matīss Šteinerts

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

«No vēlešanām sagaidu valsts un pašvaldības sadarbošanos nevis konfliktēšanu un tāpēc uzskatu, ka Saskaņa Rīgā bremze attīstību, jo nespēj vienoties ar valdību. Turklāt Saskaņas sadarbības līgums ar Vienoto Krieviju ir drauds nacionālajai drošībai,» savu personisko nostāju pauž Šteinerts.

 Ref: 225.224.000.103.008


Pievienot komentāru

Melbārža un Strengas divnieku ekipāža izšķirošajā braucienā izcīna olimpisko spēļu bronzas medaļu

Latvijas bobsleja pilota Oskara Melbārža un stūmēja Jāņa Strengas divnieku ekipāža pirmdien, 19.februārī, izcīnīja bronzas medaļu Phjončhanas olimpiskajās spēlēs, no zelta medaļām atpaliekot nieka piecas sekundes simtdaļas.

Luminor sper nākamos juridiskos soļus, lai pabeigtu apvienošanos

Pēc pirmajiem Luminor darbības mēnešiem Baltijas valstīs uzsākts Luminor juridiskās apvienošanās noslēguma posms. Nākamie juridiskie soļi paredz banku pilnīgu integrāciju, izveidojot Luminor galveno biroju Igaunijā un filiāles Lietuvā un Latvijā.

Rīgā būs Brīvības laukums

Rīgas domes Pilsētas attīstības komiteja pirmdien, 19.februārī, atbalstīja Brīvības laukuma nosaukuma piešķiršanu teritorijai ap Brīvības pieminekli, vēsta domē.

Kučinskis ir «pazudis», bet finanšu ministre katrā intervijā saka ko citu, tā Pūce

«Tas, ko mēs pēdējās dienās novērojam, kad Latvijas finanšu sektoru ir skāruši vairāki smagi triecieni, ir valdības nekoordinēta un haotiska darbība. Premjers Māris Kučinskis ir «pazudis» un nepiedāvā skaidru plānu krīzes risināšanai, bet finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola katrā intervijā saka ko citu. Šāda rīcība esošo krīzi ne tikai nepalīdz risināt, bet var visu Latvijas finanšu sektoru ievilkt vēl dziļākā purvā,» norāda partijas Latvijas attīstībai valdes priekšsēdētājs Juris Pūce.

Latvijā būvniecības izlaides kāpums ceturtajā ceturksnī trešais straujākais ES

Latvijā būvniecības produkcijas izlaide pērn ceturtajā ceturksnī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada oktobri-decembri pieaugusi par 20,9%, kas ir trešais lielākais rādītājs to Eiropas Savienības dalībvalstu vidū, par kurām pieejami dati.

Polija pietaupa seno mežu, lai mazinātu asumus ar ES, bet postījumi jau nodarīti

Lai arī Polija, cenšoties mazināt saspīlējumu attiecībās ar Eiropas Savienību, ir paziņojusi, ka vienā no pēdējiem Eiropas senajiem mežiem, Belovežas gāršā, ir pārtraukta mežistrāde, tā nav paziņojusi, cik koku jau nocirsts.

Biedrība: Restorāniem izkļūt no «pelēkās zonas» Latvijā liedz augstais nodokļu slogs

Latvijas restorāniem izkļūt no «pelēkās zonas» liedz nesamērīgi augstais nodokļu slogs, tāpēc godīga restorānu biznesa pastāvēšana ir nopietni apdraudēta, uzskata Latvijas Restorānu biedrība.

Aizsardzības ministrija akreditē Baltkrievijas aizsardzības atašeju

Darbam Latvijā Aizsardzības ministrija akreditēja Baltkrievijas aizsardzības atašeju pulkvedi Juriju Harinu, kurš nomainīs līdzšinējo Baltkrievijas aizsardzības atašeju Latvijā pulkvedi Igoru Tereško.

Kučinskis: Rimšēvičam piemēros aizliegumu ieņemt amatu

Latvijas Bankas prezidentam Ilmāram Rimšēvičam, nosakot drošības līdzekli, kā minimums tiks piemērots aizliegums ieņemt amatu, pēc Ministru kabineta ārkārtas sēdes atzina premjers Māris Kučinskis.

Igaunijā vienkāršāku ārvalstu studentu uzņemšanu gaida ar atbildību

Igaunijas valdība ir atbalstījusi grozījumus valsts Ārvalstnieku likumā ar mērķi ieviest vietējos tiesību aktos Eiropas Savienības direktīvu, kas maina kārtību, kādā studentiem un akadēmiskiem pētniekiem no valstīm, kas neietilpst ES, atļauts ieceļot un uzturēties Igaunijā. Prestižajā Tartu Universitātē savukārt prognozē administratīvo darbinieku atbildības pastiprināšanos.

Latvijas Banka piešķīrusi ABLV Bank aizdevumu 97,5 milj. eiro apmērā pret vērtspapīru ķīlu

Latvijas Banka piešķīrusi ABLV Bank aizdevumu 97,5 miljonu eiro apmērā pret vērtspapīru ķīlu, uzzināja Latvijas Bankā.

Labs draugs par Rimšēviču iemaksājis 100'000 eiro drošības naudu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja aizturētajam Latvijas Bankas prezidentam Ilmāram Rimšēvičam noteikta 100 000 eiro drošības nauda, kura jau esot iemaksāta valsts kases kontā, apliecina viņa advokāts Saulvedis Vārpiņš.

airBaltic šo gadu iesāk ar ievērojamu pārvadāto pasažieru skaita pieaugumu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 2018.gada janvārī ir pārvadājusi 233 334 pasažierus, kas ir par 24% vairāk nekā pērn, uz galamērķiem lidsabiedrības maršrutu tīklā Eiropā, Skandināvijā, Krievijā, NVS un Tuvajos Austrumos. Jāatzīmē, ka pārvadāto pasažieru skaits ir lielākais, kādu lidsabiedrība jebkad ir pārvadājusi janvāra mēnešos.

Domina Shopping investēs 7 miljonus eiro jaunas atpūtas zonas būvniecībā

«Sasniedzot rekordlabus darbības rezultātus 2017.gadā, tirdzniecības centrs Domina Shopping šī gada vasarā plāno uzsākt jaunas Izklaides un atpūtas zonas būvniecību ar kopējo platību 7 000 m2. Tās izveidē tiks investēti vairāk nekā septiņi miljoni eiro, radot jaunas un Latvijā vēl nebijušas izklaides iespējas visai ģimenei,» vēsta uzņēmumā. 

Nedēļas nogalē robežsargi aiztur 71 likumpārkāpēju

Valsts robežsardzes amatpersonas uz ārējām robežām un valsts iekšienē nedēļas nogalē kopumā konstatēja 71 likumpārkāpēju. Sestdien, 17.februārī, ieceļošanu Latvijā liedza septiņiem ārzemniekiem.

Bukmeikeri: Ekonomikas ministram Ašeradenam amata zaudēšana nedraud

Vienotības līdera Arvila Ašeradena vadītā Ekonomikas ministrija tā arī nav nespējusi noslāpēt emocijas ap obligātā iepirkuma komponenti, tomēr alternatīvu trūkums un vēlēšanu tuvums ļaus Ašeradenam izturēt iespējamo neuzticības balsojumu Saeimā, pauž bukmeikeri. Iespēju, ka Ašeradens atstās ekonomikas ministra amatu, Betsafe novērtējis tikai ar 25% varbūtību. 

Pavļuts: Par! neiesaistīsies Vienotības piedāvātajā apvienībā ar reģionu partijām

Partija Kustība Par! neplāno iesaistīties Vienotības piedāvātajā politiskajā apvienībā kopā ar reģionu partijām, laikrakstam Diena norāda Par! līderis Daniels Pavļuts.

Aicina VK izvērtēt RD finanšu izlietojumu Satiksmes departamenta direktora amatam

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ir nosūtījusi vēstuli Valsts kontrolei, kurā lūdz izvērtēt Rīgas domes finanšu līdzekļu izlietojuma lietderību Satiksmes departamenta direktoram amatam.

ASV apsūdz 13 Krievijas pilsoņus un trīs uzņēmumus par iejaukšanos vēlēšanās

Amerikas Savienoto Valstu prokurori izvirdzījuši apsūdzības 13 Krievijas pilsoņiem un trim uzņēmumiem par iejaukšanos ASV vēlēšanās, tā norādījis ASV īpašā prokurora Roberta Millera birojs, kurš vada izmeklēšanu par iespējamiem Krievijas centiemiem jaukties ASV prezidenta vēlēšanu norisē.

NP: ABLV vaino Latvijas centrālās finanšu institūcijas amatpersonu ārvalstu institūciju maldināšanā

Aizvadītajā nedēļā smagi iedragāta otras lielākās Latvijas bankas ABLV reputācija. Tiek uzskatīts, ka naudas atmazgāšanas bijusi šīs bankas pamatdarbība, banka nav ievērojusi aizliegumu sadarboties ar Ziemeļkoreju un maksājusi kukuļus. Amerikas Savienoto Valstu Finanšu ministrijas izmeklēšanas birojs FInCEN reti par kuru kredītiestādi izteicies tik tieši.

Sīrijas kurdi, cenšoties atvairīt Turcijas uzbrukumu, ziņo par vienošanos ar Sīrijas valdības spēkiem

Kurdu kaujinieki kara plosītās Sīrijas ziemeļaustrumos pavēstījuši, ka ir panākuši vienošanos ar Sīrijas valdību, lai tā sūtītu savu karaspēku palīdzēt kurdiem atvairīt Turcijas uzbrukumu.

Naktī uz pirmdienu ugunsgrēkā gāja bojā četri cilvēki

Aizvadītajās brīvdienās, laika posmā no šī gada 17.februāra plkst. 6.30 līdz 19.februāra plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma 68 izsaukumus – 30 uz ugunsgrēku dzēšanu un 25 uz glābšanas darbiem.

Plāno Latvijas reģionos izveidot četras masu nemieru novēršanai paredzētas vienības

Valsts policija šī gada laikā plāno reģionos izveidot četras masu nemieru novēršanai paredzētas vienības, stāsta priekšnieks Ints Ķuzis.

De facto: Koļegovas deklarāciju lietā aizdomas par darbībām ar SIA Pallogs

Skandāls par Valsts vides dienesta ģenerāldirektores Ingas Koļegovas amatpersonas deklarācijām, kas izcēlās pirms pusotra gada, kad viņa pretendēja uz Valsts ieņēmumu dienesta vadītājas amatu, uzvirmojis ar jaunu jaudu. Koļegovas tā arī netapusī darbavieta pabeidza izmeklēšanu un nosūtīja prokuratūrai kriminālprocesu par nepatiesām ziņām viņas deklarācijās.

Bildēs: Lietuvas simtgades svinības

Lietuvā aizvadīti valsts svētki, 100.gadadiena kopš Lietuvas Natkarības akta parakstīšanas. BNN piedāvā fotoieskatu svinīgajos pasākumos.

Jaunākie komentāri